Re: Τι ήταν οι αρχαίοι Θεοί;

46
Μέχρι στιγμής έχουμε δει τους αρχαίους θεούς ως εξής :

α) οι θεοί ήταν πλανήτες και άστρα του ουρανού που κινούνται συνέχεια - Κριτίας (ο οποίος ήταν άθεος και θεωρούσε ότι η ελληνική θρησκεία ήταν μόνο για να ελέγχει το πλήθος) (από το έργο Τίμαιος 4 αιώνα π.Χ.)
β) οι θεοί ήταν "ανθρωπόμορφοι" που έχουν ανάγκη από "αμβροσία" και "νέκταρ" για να είναι αθάνατοι... ενώ κινούνται με "πύρινες άμαξες" και άλλα σχετικά - Όμηρος (10 αιώνα π.χ.)
γ) οι θεοί ήταν άνθρωποι αθάνατοι - Αριστοτέλης (3 αιώνα π.Χ.)
δ) οι θεοί ήταν άγγελοι και οι διάφορες περιοχές της γης ήταν χωρισμένες στους θεούς/αγγέλους , και κάθε θεός είχε μερίδιο του κόσμου / έθνους - Δανιήλ στο 10:11-21 (το οποίο ταυτίζεται με τις περιγραφές για μοιρασιά του κόσμου από των θεών στο έργο "Κριτίας" του Πλάτωνα) (5 αιώνα π.Χ.)
ε) οι θεοί που λάτρευαν οι Αιγύπτιοι ήταν 12 ζωόμορφοι από τους οποίους εμπνεύστηκαν και οι Έλληνες - Ηρόδοτος (4 αιώνα π.Χ.)
στ) οι θεοί όπως η Αθηνά ίδρυσαν την Αθήνα 9.500 π.Χ., και τη Σάις 8.500 π.Χ - Σόλωνας (από το έργο Τίμαιος) (4 αιώνα π.Χ.)
ζ) οι θεοί ήταν "ξεπεσμένοι" άγγελοι - Κέλσος (την περίοδο που οι Ρωμαίοι εθνικοί ανταγωνιζόντουσαν με ζήλο το Χριστιανισμό) (2 αιώνα μ.Χ.)
η) οι θεοί ήταν αγάλματα που μέσα κατοικούσαν δαιμόνια - Βίος του Αγίου Γεωργίου (την περίοδο που κυριαρχούσε το ελληνορωμαϊκό πάνθεο μετά Χριστού) (2 αιώνα μ.Χ.)
θ) οι θεοί ζούσαν στο βουνό Όλυμπο όπου έμαθε ο Άγιος Κυπριανός της "μαγικές" τέχνες - Βίος Αγ . Κυρπιανού (2 αιώνα μ.Χ.)
ι) οι θεοί ήταν οι 12 θεοί του Ολύμπου - wikipedia - (Το δωδεκάθεο είναι έννοια που σχηματίστηκε από δυτικούς λόγιους τον 16ο-17ο αιώνα και έχει εμφανιστεί με διάφορες συνθέσεις ανάμεσα σε 14 θεούς.)

Τα συμπεράσματα δικά σας.

(αν κάποιος διαφωνεί ή θεωρεί ότι δεν τα έχω γράψει σωστά ας κάνει τις παρατηρήσεις του)
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Τι ήταν οι αρχαίοι Θεοί;

47
grecko έγραψε: Ο Κόσμος είναι το αιώνιο και αδημιούργητο όν;
Πως είναι δυνατόν αυτό,δεδομένου οτι ο κόσμος φθείρεται
Τον Κόσμο αυτόν, που για όλους είναι ίδιος, ούτε Θεός ούτε άνθρωπος τον έφτιαξε, αλλά ήταν πάντοτε, είναι και θα είναι, φωτιά αιώνια που ανάβει με μέτρο και σβήνει με μέτρο.Ηράκλειτος

grecko έγραψε:Και ποιο είναι το Ένα ,του οποίου πληθυνσεις είναι οι Θεοί;
Το ΕΝ ειναι ο Ζεύς, ὁ συμπαντικός νοῦς/δημιουργός νους / καθολικός δημιουργός (Δίας – Ζήνας).

ΣΥ – ΖΕΥ- ΞΙΣ

ΔΙΑ – ΖΕΥ- ΞΙΣ

Ζεύς, ὁ συμπαντικός νοῦς, φανερώνει διά τοῦ διττοῦ ὀνόματος, ὅτι ἡ ὑψίστη νοητική καὶ πρακτική λειτουργία τοῦ παντός εἶναι ἡ ἱκανότης τοῦ συ- ζευ- γνύειν καί του δια- ζευ- γνύειν τά ὄντα και τά πράγματα διά τῶν συλλογισμῶν και τῶν ἀντιστοίχων πράξεων.

Ἐκ τῆς ἰδιότητος τοῦ ὀνόματος Ζεύς, γενική Ζην-ός ἐδημιουργήθη ὁ αἰσθητός κόσμος. Εἰς αὐτόν ὁ Ζεύς, γεν. Ζην-ός, δίδει το ζῆν διά τῆς άναμείξεως, τοῦ μέτρου, τῆς συμμετρίας, τά ὁποῖα ἀποβαίνουν παντοῦ ὡραιότης και άρετή. Εἰς τό μεῖγμα δέ ἔχει ἀνακατευθῆ καί ἡ ἀλήθεια.
(Πλάτωνος,Φίληβος,64-65)

Ἐκ παραλλήλου, ἐκ τοῦ δευτέρου ὀνόματος του, Δεύς, γενική Διός ἐξ αἰτίας τῆς φθορᾶς, εἰς τήν ὀποίαν ἐκ τοῦ νόμου ὐπόκεινται τά θνητά ὄντα δια – χωρίζει, δια- σπᾶ, δια – λύει τήν ὕλην, ἡ ὁποία μόνον κατόπιν βίας ἔχει συναρμοσθῆ. (Πλάτωνος,Τίμαιος,35 Α – C)
Να μη φανερώνεις στους πολλούς και αδαείς την γνώμη σου για τον Θεό. Να μην αποκαλύπτεται η γνώση και τα μυστικά στους αμόρφωτους και στους αδαείς, διότι δεν μπορούν να τα κατανοήσουν και θα τα διαστρεβλώσουν.\nΠυθαγόρας

Re: Τι ήταν οι αρχαίοι Θεοί;

48
grecko έγραψε:Λες έχουν πολλές μορφές,για ποιο λόγο
Οι Θεοί, εμφανίζονται σε εμάς και ανθρωπόμορφοι, με διακριτή μορφολογία, ώστε να τους αναγνωρίζουμε εμείς οι άνθρωποι, να τους διακρίνουμε στην σκέψη μας, και να τους αισθανόμαστε οικείους. Και, κυρίως, γιατί οι Θεοί επιδιώκουν έτσι να προσαρμοστούν, να πλησιάσουν στο ανθρώπινο επίπεδο.Η «κανονική» και μόνιμη κατάσταση των Θεών είναι η άυλη και αόρατη υπόστασή τους. Είναι άυλοι και διυλικοί (διαπερνούν την ύλη καθ’όλο το μήκος του σύμπαντος). Στην Επιφάνειά τους, όμως, λαμβάνουν διάφορες υλικές μορφές: ανθρωπόμορφες, ζωόμορφες, φυτικές μορφές, ως σύννεφο, βροχή, ως λάμψη, ως θερμότητα, κλπ. Είναι ο λεγόμενος Μεταμορφισμός (Μεταμόρφωση) των Θεών, δηλαδή η προσαρμογή του Θεού στα δεδομένα του περιβάλλοντος κατά την εγκόσμια επιφάνειά του.
Να μη φανερώνεις στους πολλούς και αδαείς την γνώμη σου για τον Θεό. Να μην αποκαλύπτεται η γνώση και τα μυστικά στους αμόρφωτους και στους αδαείς, διότι δεν μπορούν να τα κατανοήσουν και θα τα διαστρεβλώσουν.\nΠυθαγόρας

Re: Τι ήταν οι αρχαίοι Θεοί;

49
grecko έγραψε:Και ποιο είναι το Ένα ,του οποίου πληθυνσεις είναι οι Θεοί;
Το ΕΝ ειναι ο Ζεύς, ὁ συμπαντικός νοῦς/δημιουργός νους / καθολικός δημιουργός (Δίας – Ζήνας).

ΣΥ – ΖΕΥ- ΞΙΣ

ΔΙΑ – ΖΕΥ- ΞΙΣ

Ζεύς, ὁ συμπαντικός νοῦς, φανερώνει διά τοῦ διττοῦ ὀνόματος, ὅτι ἡ ὑψίστη νοητική καὶ πρακτική λειτουργία τοῦ παντός εἶναι ἡ ἱκανότης τοῦ συ- ζευ- γνύειν καί του δια- ζευ- γνύειν τά ὄντα και τά πράγματα διά τῶν συλλογισμῶν και τῶν ἀντιστοίχων πράξεων.

Ἐκ τῆς ἰδιότητος τοῦ ὀνόματος Ζεύς, γενική Ζην-ός ἐδημιουργήθη ὁ αἰσθητός κόσμος. Εἰς αὐτόν ὁ Ζεύς, γεν. Ζην-ός, δίδει το ζῆν διά τῆς άναμείξεως, τοῦ μέτρου, τῆς συμμετρίας, τά ὁποῖα ἀποβαίνουν παντοῦ ὡραιότης και άρετή. Εἰς τό μεῖγμα δέ ἔχει ἀνακατευθῆ καί ἡ ἀλήθεια.
(Πλάτωνος,Φίληβος,64-65)

Ἐκ παραλλήλου, ἐκ τοῦ δευτέρου ὀνόματος του, Δεύς, γενική Διός ἐξ αἰτίας τῆς φθορᾶς, εἰς τήν ὀποίαν ἐκ τοῦ νόμου ὐπόκεινται τά θνητά ὄντα δια – χωρίζει, δια- σπᾶ, δια – λύει τήν ὕλην, ἡ ὁποία μόνον κατόπιν βίας ἔχει συναρμοσθῆ. (Πλάτωνος,Τίμαιος,35 Α – C)[/quote]
Να μη φανερώνεις στους πολλούς και αδαείς την γνώμη σου για τον Θεό. Να μην αποκαλύπτεται η γνώση και τα μυστικά στους αμόρφωτους και στους αδαείς, διότι δεν μπορούν να τα κατανοήσουν και θα τα διαστρεβλώσουν.\nΠυθαγόρας

Re: Τι ήταν οι αρχαίοι Θεοί;

50
LAPTONAS έγραψε:Μέχρι στιγμής έχουμε δει τους αρχαίους θεούς ως εξής :

α) οι θεοί ήταν πλανήτες και άστρα του ουρανού που κινούνται συνέχεια - Κριτίας (ο οποίος ήταν άθεος και θεωρούσε ότι η ελληνική θρησκεία ήταν μόνο για να ελέγχει το πλήθος) (από το έργο Τίμαιος 4 αιώνα π.Χ.)
β) οι θεοί ήταν "ανθρωπόμορφοι" που έχουν ανάγκη από "αμβροσία" και "νέκταρ" για να είναι αθάνατοι... ενώ κινούνται με "πύρινες άμαξες" και άλλα σχετικά - Όμηρος (10 αιώνα π.χ.)
γ) οι θεοί ήταν άνθρωποι αθάνατοι - Αριστοτέλης (3 αιώνα π.Χ.)
δ) οι θεοί ήταν άγγελοι και οι διάφορες περιοχές της γης ήταν χωρισμένες στους θεούς/αγγέλους , και κάθε θεός είχε μερίδιο του κόσμου / έθνους - Δανιήλ στο 10:11-21 (το οποίο ταυτίζεται με τις περιγραφές για μοιρασιά του κόσμου από των θεών στο έργο "Κριτίας" του Πλάτωνα) (5 αιώνα π.Χ.)
ε) οι θεοί που λάτρευαν οι Αιγύπτιοι ήταν 12 ζωόμορφοι από τους οποίους εμπνεύστηκαν και οι Έλληνες - Ηρόδοτος (4 αιώνα π.Χ.)
στ) οι θεοί όπως η Αθηνά ίδρυσαν την Αθήνα 9.500 π.Χ., και τη Σάις 8.500 π.Χ - Σόλωνας (από το έργο Τίμαιος) (4 αιώνα π.Χ.)
ζ) οι θεοί ήταν "ξεπεσμένοι" άγγελοι - Κέλσος (την περίοδο που οι Ρωμαίοι εθνικοί ανταγωνιζόντουσαν με ζήλο το Χριστιανισμό) (2 αιώνα μ.Χ.)
η) οι θεοί ήταν αγάλματα που μέσα κατοικούσαν δαιμόνια - Βίος του Αγίου Γεωργίου (την περίοδο που κυριαρχούσε το ελληνορωμαϊκό πάνθεο μετά Χριστού) (2 αιώνα μ.Χ.)
θ) οι θεοί ζούσαν στο βουνό Όλυμπο όπου έμαθε ο Άγιος Κυπριανός της "μαγικές" τέχνες - Βίος Αγ . Κυρπιανού (2 αιώνα μ.Χ.)
ι) οι θεοί ήταν οι 12 θεοί του Ολύμπου - wikipedia - (Το δωδεκάθεο είναι έννοια που σχηματίστηκε από δυτικούς λόγιους τον 16ο-17ο αιώνα και έχει εμφανιστεί με διάφορες συνθέσεις ανάμεσα σε 14 θεούς.)

Τα συμπεράσματα δικά σας.

(αν κάποιος διαφωνεί ή θεωρεί ότι δεν τα έχω γράψει σωστά ας κάνει τις παρατηρήσεις του)

Απο τα 10 που παρέθεσες τα 9 είναι δικά σου :cooll

Αν και έβαλες ενα στοπ στην συζητηση που είχαμε δεν πειράζει..... έτσι και αλλιώς όπως ειπα και στο άλλο τοπικ δεν συνεννοούμαστε.



Να σου κάνω μια ερωτηση κλείνοντας:

Σε όλα αυτά που έγραψε το μέλος Μακεδνός εδώ και μέρες σε αυτό το τόπικ όπως και σε άλλα,δεν σε είδα να παίρνεις θέση και μου έκανε μεγάλη εντύπωση.

Τι ακριβώς τρέχει?

Συμφωνείς με όλα όσα λέει και γράφει,μήπως είναι το δεύτερο σου όνομα ή μήπως είναι κάποιο φιλαράκι που έχετε τις ίδιες απόψεις..... και απλώς επειδή ήθελες να πείς κάποια πράγματα που δεν λέγονται σαν Laptonas ....είπες να τα πείς μέσω Μακεδνός????
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Τι ήταν οι αρχαίοι Θεοί;

51
emman έγραψε:Να σου κάνω μια ερωτηση κλείνοντας:

Σε όλα αυτά που έγραψε το μέλος Μακεδνός εδώ και μέρες σε αυτό το τόπικ όπως και σε άλλα,δεν σε είδα να παίρνεις θέση και μου έκανε μεγάλη εντύπωση.

Τι ακριβώς τρέχει?

Συμφωνείς με όλα όσα λέει και γράφει,μήπως είναι το δεύτερο σου όνομα ή μήπως είναι κάποιο φιλαράκι που έχετε τις ίδιες απόψεις..... και απλώς επειδή ήθελες να πείς κάποια πράγματα που δεν λέγονται σαν Laptonas ....είπες να τα πείς μέσω Μακεδνός????
Είμαστε 2 διαφορετικά άτομα!!!Δεν γνωρίζω τον Laptona προσωπικά και ούτε με έβαλε.Τον γνωρίζω μόνο από τα post μας σε άλλο φόρουμ όπου έχουμε συγκρουστεί,εντός εισαγωγικών. :D
:cooll
Να μη φανερώνεις στους πολλούς και αδαείς την γνώμη σου για τον Θεό. Να μην αποκαλύπτεται η γνώση και τα μυστικά στους αμόρφωτους και στους αδαείς, διότι δεν μπορούν να τα κατανοήσουν και θα τα διαστρεβλώσουν.\nΠυθαγόρας

Re: Τι ήταν οι αρχαίοι Θεοί;

52
emman έγραψε:
LAPTONAS έγραψε:Μέχρι στιγμής έχουμε δει τους αρχαίους θεούς ως εξής :

α) οι θεοί ήταν πλανήτες και άστρα του ουρανού που κινούνται συνέχεια - Κριτίας (ο οποίος ήταν άθεος και θεωρούσε ότι η ελληνική θρησκεία ήταν μόνο για να ελέγχει το πλήθος) (από το έργο Τίμαιος 4 αιώνα π.Χ.)
β) οι θεοί ήταν "ανθρωπόμορφοι" που έχουν ανάγκη από "αμβροσία" και "νέκταρ" για να είναι αθάνατοι... ενώ κινούνται με "πύρινες άμαξες" και άλλα σχετικά - Όμηρος (10 αιώνα π.χ.)
γ) οι θεοί ήταν άνθρωποι αθάνατοι - Αριστοτέλης (3 αιώνα π.Χ.)
δ) οι θεοί ήταν άγγελοι και οι διάφορες περιοχές της γης ήταν χωρισμένες στους θεούς/αγγέλους , και κάθε θεός είχε μερίδιο του κόσμου / έθνους - Δανιήλ στο 10:11-21 (το οποίο ταυτίζεται με τις περιγραφές για μοιρασιά του κόσμου από των θεών στο έργο "Κριτίας" του Πλάτωνα) (5 αιώνα π.Χ.)
ε) οι θεοί που λάτρευαν οι Αιγύπτιοι ήταν 12 ζωόμορφοι από τους οποίους εμπνεύστηκαν και οι Έλληνες - Ηρόδοτος (4 αιώνα π.Χ.)
στ) οι θεοί όπως η Αθηνά ίδρυσαν την Αθήνα 9.500 π.Χ., και τη Σάις 8.500 π.Χ - Σόλωνας (από το έργο Τίμαιος) (4 αιώνα π.Χ.)
ζ) οι θεοί ήταν "ξεπεσμένοι" άγγελοι - Κέλσος (την περίοδο που οι Ρωμαίοι εθνικοί ανταγωνιζόντουσαν με ζήλο το Χριστιανισμό) (2 αιώνα μ.Χ.)
η) οι θεοί ήταν αγάλματα που μέσα κατοικούσαν δαιμόνια - Βίος του Αγίου Γεωργίου (την περίοδο που κυριαρχούσε το ελληνορωμαϊκό πάνθεο μετά Χριστού) (2 αιώνα μ.Χ.)
θ) οι θεοί ζούσαν στο βουνό Όλυμπο όπου έμαθε ο Άγιος Κυπριανός της "μαγικές" τέχνες - Βίος Αγ . Κυρπιανού (2 αιώνα μ.Χ.)
ι) οι θεοί ήταν οι 12 θεοί του Ολύμπου - wikipedia - (Το δωδεκάθεο είναι έννοια που σχηματίστηκε από δυτικούς λόγιους τον 16ο-17ο αιώνα και έχει εμφανιστεί με διάφορες συνθέσεις ανάμεσα σε 14 θεούς.)

Τα συμπεράσματα δικά σας.

(αν κάποιος διαφωνεί ή θεωρεί ότι δεν τα έχω γράψει σωστά ας κάνει τις παρατηρήσεις του)

Απο τα 10 που παρέθεσες τα 9 είναι δικά σου :cooll

Αν και έβαλες ενα στοπ στην συζητηση που είχαμε δεν πειράζει..... έτσι και αλλιώς όπως ειπα και στο άλλο τοπικ δεν συνεννοούμαστε.

Να σου κάνω μια ερωτηση κλείνοντας:

Σε όλα αυτά που έγραψε το μέλος Μακεδνός εδώ και μέρες σε αυτό το τόπικ όπως και σε άλλα,δεν σε είδα να παίρνεις θέση και μου έκανε μεγάλη εντύπωση.

Τι ακριβώς τρέχει?

Συμφωνείς με όλα όσα λέει και γράφει,μήπως είναι το δεύτερο σου όνομα ή μήπως είναι κάποιο φιλαράκι που έχετε τις ίδιες απόψεις..... και απλώς επειδή ήθελες να πείς κάποια πράγματα που δεν λέγονται σαν Laptonas ....είπες να τα πείς μέσω Μακεδνός????
emman αυτή δεν είναι 1 ερώτηση αλλά 5 .

πρέπει να σου πω ότι τελευταία είσαι πολύ εριστικός μαζί μου και πρέπει και εσύ να μου δώσεις εξήγηση... δε σε παρεξηγούσα έως τώρα γιατί μπορεί να είχες κάποιο πρόβλημα και να ξεσπάς, τώρα όμως που το έκανες θέμα θα ήταν άδικο για μένα να μην υποστηρίξω τη θέση μου.

Για παράδειγμα από τα 10 λες ότι τα 9 είναι δικά μου; αυτό που λες όμως δεν έχει καμία βάση και είναι μια κενή αερολογία. Αν θέλεις να υποστηρίξεις αυτό τότε πρέπει να μου παρουσιάσεις το λόγο τεκμηριωμένα και όχι με μομφές που δεν ταιριάζουν καθόλου στο χριστιανικό φρόνημα.

Σου κάνω λοιπόν σαφές ότι τίποτα από αυτά που με κατηγορείς δε συμβαίνει όμως ας δούμε αυτά που λες, μήπως κατανοήσεις το λάθος σου.

Καταρχήν το ότι με κατηγορείς ότι είμαι ο Μακεδνός μου θυμίζει τότε που με κατηγόρησε ο erynos ότι είμαι ο Ενώχ. :χουχου. Στη θέση σου μπορεί κανείς εύκολα να συγκρίνει τις ip και να δει αν ήμαστε το ίδιο άτομο. Επομένως αν ήμουν ο Μακεδνός θα φαινόταν. επίσης σε όλες μας τις συζητήσεις ζητάς αποδείξεις για όλα επομένως το να με κατηγορείς χωρίς βάσιμες αποδείξεις δε νομίζει ότι αντιφάσκει με τη συνηθισμένη σου στάση και αν μη τι άλλο δείχνει πολύ εμπάθεια εναντίον μου;

Έπειτα με κατηγορείς ότι δεν έχω πάρει θέση για αυτά που λέει ο Μακεδνός. Μήπως βιαστική και ανάρμοστη σε έναν άνθρωπο με υπομονή δεν είναι και αυτή η κατηγορία ; Πρώτον δεν έχω μπει όλο το Σ/Κ παρά ολίγα λεπτά, κάτι που δείχνει ότι δεν είχα χρόνο για μακροσκελείς συζητήσεις...και δεύτερον ο Μακεδνός δεν χρησιμοποιεί πηγές στις οποίες μπορώ να αναφερθώ. (τι θα γράψω ; κατά Μακεδνό; 2013 :slap ) - Θα πρέπει λοιπόν να συνδιαλλαχτώ μαζί του για να καταλήξω από που αντλεί αυτές τις πληροφορίες, το οποίο όπως ξέρεις κάνω, ή μήπως επειδή δεν το έκανα ακόμη σημαίνει ότι ήμαστε το ίδιο πρόσωπο;

Παρόλα αυτά εκ του προχείρου νομίζω ότι περισσότερο μοιάζει με "θεολογία" Πλωτίνου ο λόγος του (την οποία απεχθάνομαι και δεν συμφωνώ καθόλου με όσα λέει) αν πάει σωστά το μυαλό μου, τουλάχιστον ας μας απαντήσει ο ίδιος.

Τώρα αν είναι "φιλαράκι" ή όχι αυτό δεν σε αφορά. Δεν νομίζω ότι είναι κακό να τοποθετηθεί ένας φίλος . Μήπως απαγορεύεται κιόλας ;

________
Αν πάντως Μακεδνέ είσαι ο Ελ, τότε λυπάμαι εκ μέρους του Εμμάν συνήθως είναι αγαπητός άνθρωπος.
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Τι ήταν οι αρχαίοι Θεοί;

53
Είπα να μην ξανασχοληθώ αλλά λόγο της θέσης μου δεν μπορώ να κάνω διαφορετικά.

πρέπει να σου πω ότι τελευταία είσαι πολύ εριστικός μαζί μου και πρέπει και εσύ να μου δώσεις εξήγηση... δε σε παρεξηγούσα έως τώρα γιατί μπορεί να είχες κάποιο πρόβλημα και να ξεσπάς, τώρα όμως που το έκανες θέμα θα ήταν άδικο για μένα να μην υποστηρίξω τη θέση μου.

Εριστικός είμαι γενικός το τελευταίο καιρό λόγο διακοπής καπνίσματος.

Μπορείς άνετα να υποστηρίξεις την θέση σου.... δεν έχουμε βάλει περιοριστικούς όρους.

Για παράδειγμα από τα 10 λες ότι τα 9 είναι δικά μου; αυτό που λες όμως δεν έχει καμία βάση και είναι μια κενή αερολογία. Αν θέλεις να υποστηρίξεις αυτό τότε πρέπει να μου παρουσιάσεις το λόγο τεκμηριωμένα και όχι με μομφές που δεν ταιριάζουν καθόλου στο χριστιανικό φρόνημα.
Εγω μίλησα μόνο για δαίμονες,όλα τα υπόλοιπα εσύ τα ανέφερες!
Τι δεν καταλαβαίνεις :blue

Σου κάνω λοιπόν σαφές ότι τίποτα από αυτά που με κατηγορείς δε συμβαίνει όμως ας δούμε αυτά που λες, μήπως κατανοήσεις το λάθος σου.
Για να δούμε λοιπόν...

Καταρχήν το ότι με κατηγορείς ότι είμαι ο Μακεδνός μου θυμίζει τότε που με κατηγόρησε ο erynos ότι είμαι ο Ενώχ. .
....
Στη θέση σου μπορεί κανείς εύκολα να συγκρίνει τις ip και να δει αν ήμαστε το ίδιο άτομο. Επομένως αν ήμουν ο Μακεδνός θα φαινόταν. επίσης σε όλες μας τις συζητήσεις ζητάς αποδείξεις για όλα επομένως το να με κατηγορείς χωρίς βάσιμες αποδείξεις δε νομίζει ότι αντιφάσκει με τη συνηθισμένη σου στάση και αν μη τι άλλο δείχνει πολύ εμπάθεια εναντίον μου;
Παλαιά αυτά!

Εχεις καμία σελίδα να σε κάνω με καμιά δεκαριά ονοματα επιδρομή?
Και άμα βρείς άκρη μου παίρνεις τηλέφωνο.


Οι ip απο τις οποίες έχεις μπεί εσύ μόνο είναι χίλιες δυο διαφορετικές..... και εννοείται απ όλες σχεδόν τις εταιρίες.
Οπως και ο Μακεδνων.


Ομως δεν χρειάζεται να δώ ip για να καταλάβω κάποια πραγματα.

επίσης σε όλες μας τις συζητήσεις ζητάς αποδείξεις για όλα επομένως το να με κατηγορείς χωρίς βάσιμες αποδείξεις δε νομίζει ότι αντιφάσκει με τη συνηθισμένη σου στάση και αν μη τι άλλο δείχνει πολύ εμπάθεια εναντίον μου;

Καμία εμπάθεια.......αλλά όταν λόγω καχυποψίας αντιλαμβάνομαι πονηράδες...... εκεί γίνομαι Θηρίο(οχι της Αποκάλυψης).
Και οι καχυποψίες μου ποτε σχεδόν δεν κάνουν λάθος.



Έπειτα με κατηγορείς ότι δεν έχω πάρει θέση για αυτά που λέει ο Μακεδνός. Μήπως βιαστική και ανάρμοστη σε έναν άνθρωπο με υπομονή δεν είναι και αυτή η κατηγορία ; Πρώτον δεν έχω μπει όλο το Σ/Κ παρά ολίγα λεπτά, κάτι που δείχνει ότι δεν είχα χρόνο για μακροσκελείς συζητήσεις...και δεύτερον ο Μακεδνός δεν χρησιμοποιεί πηγές στις οποίες μπορώ να αναφερθώ. (τι θα γράψω ; κατά Μακεδνό; 2013 ) - Θα πρέπει λοιπόν να συνδιαλλαχτώ μαζί του για να καταλήξω από που αντλεί αυτές τις πληροφορίες, το οποίο όπως ξέρεις κάνω, ή μήπως επειδή δεν το έκανα ακόμη σημαίνει ότι ήμαστε το ίδιο πρόσωπο;

Με αυτά που γράφεις δεν θα σε πάρει κανείς στα σοβαρά.

Καταρχήν ο Μακεδνων έχει περίπου δυο βδομάδες που γράφει..... και αυτο με την πηγη δεν το πολυκαταλαβα(μπορεις να μας το εξηγησεις?)
Δηλαδή για να απαντησεις κάποιον θα πρεπει αυτα που γράφει να έχει και πηγη?
Δεν μπορεί δηλαδή να γράφει δικά του πράγματα?

Τέλος πάντων!

Κάποια άλλα μέλη αν θυμάμαι καλά,όπως ο Νεμεσις,ο Αγγελος Μιχαήλ,grecko κτλ που δεν μπαίνουν και γράφουν συχνά.... δεν είδα την ίδια αντιμετώπιση,αντιθέτως!!!!
Οχι σε 2 βδομάδες αλλά κατευθείαν απαντούσες....


Ομως δεν θα κάτσω να τα αναλύσω όλα τωρα.


Οταν λοιπόν συνδιαλλαχτείς μαζί του μαζί του και καταλήξεις απο που αντλεί αυτές τις πληροφορίες( :hmmm ) θα περιμένω να δω τις τοποθετήσεις σου σε όλα όσα έχει γράψει μέχρι τώρα...... αλλά μην τα αφήνεις άλλες δυο βδομαδες γιατί θα μαζευτούν πολλά :cooll


Παρόλα αυτά εκ του προχείρου νομίζω ότι περισσότερο μοιάζει με "θεολογία" Πλωτίνου ο λόγος του (την οποία απεχθάνομαι και δεν συμφωνώ καθόλου με όσα λέει) αν πάει σωστά το μυαλό μου, τουλάχιστον ας μας απαντήσει ο ίδιος.

....

Τώρα αν είναι "φιλαράκι" ή όχι αυτό δεν σε αφορά. Δεν νομίζω ότι είναι κακό να τοποθετηθεί ένας φίλος . Μήπως απαγορεύεται κιόλας ;
Εννοείται ότι δεν με αφορά...... γούστο και καμαρι σας τι ακριβώς είστε ή δεν είστε.

Να τοποθετείται,ειπε κανεις το αντίθετο?


Αν πάντως Μακεδνέ είσαι ο Ελ, τότε λυπάμαι εκ μέρους του Εμμάν συνήθως είναι αγαπητός άνθρωπος.
Αλλά κάπου κάπου γίνεται σπασίκλας και δεν ξέρει τι λέει :132
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Τι ήταν οι αρχαίοι Θεοί;

54
Θα μου επιτρέψεις να σε πειράξω λίγο, Εμμαν, κάνεις σαν μεγάλο μωρό του πήραν τη πιπίλα. Αν έχεις νεύρα προσπάθησε να ηρεμήσεις και να μη ξεσπάς στους άλλους.
emman έγραψε:Είπα να μην ξανασχοληθώ αλλά λόγο της θέσης μου δεν μπορώ να κάνω διαφορετικά.

πρέπει να σου πω ότι τελευταία είσαι πολύ εριστικός μαζί μου και πρέπει και εσύ να μου δώσεις εξήγηση... δε σε παρεξηγούσα έως τώρα γιατί μπορεί να είχες κάποιο πρόβλημα και να ξεσπάς, τώρα όμως που το έκανες θέμα θα ήταν άδικο για μένα να μην υποστηρίξω τη θέση μου.

Εριστικός είμαι γενικός το τελευταίο καιρό λόγο διακοπής καπνίσματος.

Μπορείς άνετα να υποστηρίξεις την θέση σου.... δεν έχουμε βάλει περιοριστικούς όρους.

Για παράδειγμα από τα 10 λες ότι τα 9 είναι δικά μου; αυτό που λες όμως δεν έχει καμία βάση και είναι μια κενή αερολογία. Αν θέλεις να υποστηρίξεις αυτό τότε πρέπει να μου παρουσιάσεις το λόγο τεκμηριωμένα και όχι με μομφές που δεν ταιριάζουν καθόλου στο χριστιανικό φρόνημα.
Εγω μίλησα μόνο για δαίμονες,όλα τα υπόλοιπα εσύ τα ανέφερες!
Τι δεν καταλαβαίνεις :blue
Εγώ σε καταλαβαίνω απόλυτα, προσπάθησε και εσύ να με καταλάβεις, το θέμα είναι αντικειμενικό και περιλαμβάνει περισσότερες εκδοχές οι οποίες βασίζονται σε πηγές, όχι μόνο τη δική σου. Εσύ επί του θέματος δεν έχεις παραθέσει καμία απόδειξη για αυτό που λες ότι ήταν δαίμονες αρχαίοι θεοί και εγώ όπως έχεις καταλάβει δεν μπορώ να δεχθώ κάτι που είναι αβάσιμο.
emman έγραψε:
Σου κάνω λοιπόν σαφές ότι τίποτα από αυτά που με κατηγορείς δε συμβαίνει όμως ας δούμε αυτά που λες, μήπως κατανοήσεις το λάθος σου.
Για να δούμε λοιπόν...

Καταρχήν το ότι με κατηγορείς ότι είμαι ο Μακεδνός μου θυμίζει τότε που με κατηγόρησε ο erynos ότι είμαι ο Ενώχ. .
....
Στη θέση σου μπορεί κανείς εύκολα να συγκρίνει τις ip και να δει αν ήμαστε το ίδιο άτομο. Επομένως αν ήμουν ο Μακεδνός θα φαινόταν. επίσης σε όλες μας τις συζητήσεις ζητάς αποδείξεις για όλα επομένως το να με κατηγορείς χωρίς βάσιμες αποδείξεις δε νομίζει ότι αντιφάσκει με τη συνηθισμένη σου στάση και αν μη τι άλλο δείχνει πολύ εμπάθεια εναντίον μου;
Παλαιά αυτά!

Εχεις καμία σελίδα να σε κάνω με καμιά δεκαριά ονοματα επιδρομή?
Και άμα βρείς άκρη μου παίρνεις τηλέφωνο.


Οι ip απο τις οποίες έχεις μπεί εσύ μόνο είναι χίλιες δυο διαφορετικές..... και εννοείται απ όλες σχεδόν τις εταιρίες.
Οπως και ο Μακεδνων.


Ομως δεν χρειάζεται να δώ ip για να καταλάβω κάποια πραγματα.
Με κατηγορείς χωρίς κανένα στοιχείο , αν είχα π.χ. την ίδια Ip με τον Μακεδνό τουλάχιστον θα είχες κάτι να στηριχτείς, αλλά με το να είσαι επιθετικός και έχεις κάνει άνω κάτω το θέμα δεν καταφέρνεις τίποτα απέναντι μου, και όλα αυτά επειδή έχεις :

μία super- ιδιότητα να διαβάζεις τη σκέψη του άλλου ; :tit

Δηλαδή στους αναγνώστες σου τι έχεις να πεις ; ότι βασίζεται σε μαντείες; :down1

emman έγραψε:
Έπειτα με κατηγορείς ότι δεν έχω πάρει θέση για αυτά που λέει ο Μακεδνός. Μήπως βιαστική και ανάρμοστη σε έναν άνθρωπο με υπομονή δεν είναι και αυτή η κατηγορία ; Πρώτον δεν έχω μπει όλο το Σ/Κ παρά ολίγα λεπτά, κάτι που δείχνει ότι δεν είχα χρόνο για μακροσκελείς συζητήσεις...και δεύτερον ο Μακεδνός δεν χρησιμοποιεί πηγές στις οποίες μπορώ να αναφερθώ. (τι θα γράψω ; κατά Μακεδνό; 2013 ) - Θα πρέπει λοιπόν να συνδιαλλαχτώ μαζί του για να καταλήξω από που αντλεί αυτές τις πληροφορίες, το οποίο όπως ξέρεις κάνω, ή μήπως επειδή δεν το έκανα ακόμη σημαίνει ότι ήμαστε το ίδιο πρόσωπο;

Με αυτά που γράφεις δεν θα σε πάρει κανείς στα σοβαρά.
Άκουσε Εμμαν, εγώ δεν γράφω εδώ ούτε για να περάσω καμία γραμμή , ούτε για να περάσω την ώρα κάνοντας το σοβαροφανή, επομένως δε με απασχολεί η γνώμη του κόσμου για εμένα, αλλά η γνώμη του κόσμου για το θέμα. Εμπεριστατωμένα (έκανα και ρίμα :dance2: ).
emman έγραψε: Καταρχήν ο Μακεδνων έχει περίπου δυο βδομάδες που γράφει..... και αυτο με την πηγη δεν το πολυκαταλαβα(μπορεις να μας το εξηγησεις?)
Δηλαδή για να απαντησεις κάποιον θα πρεπει αυτα που γράφει να έχει και πηγη?
Δεν μπορεί δηλαδή να γράφει δικά του πράγματα?
Εγώ θα πω τι δεν μπορεί και τι όχι να κάνει κάποιος; ελευθερία απόψεων έχουμε, που σημαίνει ας λέει ο καθένας τη γνώμη του, ευγενικά και όμορφα και από εκεί και πέρα αν δε συμφωνούμε , τραβάει ο καθένας το δρόμο του. Φυσικά και μπορώ να απαντήσω σε κάποιον ασχέτως αν διαθέτει πηγή αλλά τελικώς βαρύτητα για μένα δεν έχει η αυθαίρετη γνώμη του αλλά η γνώση που είτε βασίζεται σε πηγές... είτε βασίζεται σε κάποιο επιχείρημα.
emman έγραψε: Τέλος πάντων!

Κάποια άλλα μέλη αν θυμάμαι καλά,όπως ο Νεμεσις,ο Αγγελος Μιχαήλ,grecko κτλ που δεν μπαίνουν και γράφουν συχνά.... δεν είδα την ίδια αντιμετώπιση,αντιθέτως!!!!
Οχι σε 2 βδομάδες αλλά κατευθείαν απαντούσες....


Ομως δεν θα κάτσω να τα αναλύσω όλα τωρα.


Οταν λοιπόν συνδιαλλαχτείς μαζί του μαζί του και καταλήξεις απο που αντλεί αυτές τις πληροφορίες( :hmmm ) θα περιμένω να δω τις τοποθετήσεις σου σε όλα όσα έχει γράψει μέχρι τώρα...... αλλά μην τα αφήνεις άλλες δυο βδομαδες γιατί θα μαζευτούν πολλά :cooll


Παρόλα αυτά εκ του προχείρου νομίζω ότι περισσότερο μοιάζει με "θεολογία" Πλωτίνου ο λόγος του (την οποία απεχθάνομαι και δεν συμφωνώ καθόλου με όσα λέει) αν πάει σωστά το μυαλό μου, τουλάχιστον ας μας απαντήσει ο ίδιος.

....

Τώρα αν είναι "φιλαράκι" ή όχι αυτό δεν σε αφορά. Δεν νομίζω ότι είναι κακό να τοποθετηθεί ένας φίλος . Μήπως απαγορεύεται κιόλας ;
Εννοείται ότι δεν με αφορά...... γούστο και καμαρι σας τι ακριβώς είστε ή δεν είστε.

Να τοποθετείται,ειπε κανεις το αντίθετο?


Αν πάντως Μακεδνέ είσαι ο Ελ, τότε λυπάμαι εκ μέρους του Εμμάν συνήθως είναι αγαπητός άνθρωπος.
Αλλά κάπου κάπου γίνεται σπασίκλας και δεν ξέρει τι λέει :132
Επίσης απαιτεί να του λένε συγνώμη όταν θίγεται αλλά όταν κάνει λάθος αυτός δεν ζητάει ποτέ :on_the_quiet: (=εγωισμός full)
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ελληνική μυθολογία”