Καταργούν την απλή Κάρτα Ανεργίας των ΑΜΕΑ και την αντικαθιστούν ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ με ηλεκτρονική! [ΑΡΝΗΘΕΙΤΕ ΤΗΝ!]

1
Την Τρίτη στις 19 Ιουνίου 2012, πήγα στο Ο.Α.Ε.Δ. στην Πειραιώς σε ειδικό τομέα με τα Α.Μ.Ε.Α., το οποίο είμαι άνθρωπος με αναπηρία του 80%, για να πάρω μια Βεβαίωση της Εφορίας, να δηλώσω πως είμαι άνεργος επίσης και Α.Μ.Ε.Α.

Είναι δεύτερη φόρα που γίνεται αυτό μετά την την Εθνική Τράπεζα για τις Ηλεκτρονικές Κάρτες με R.F.ID.

Πηγαίνω στα γραφεία και βρίσκω τον υπάλληλο του Ο.Α.Ε.Δ., για να μου δώσε την Βεβαίωση για την Εφορία, όπως σας είπα προηγουμένως, ότι να δηλώσω ότι είμαι Άνεργος επίσης επίσης Α.Μ.Ε.Α. και αρχίζει ο διάλογος με τον Υπάλληλο:


Εγώ (Ε): Καλησπέρα σας θα ήθελα μια Βεβαίωση για την Εφορία για να δηλώσω ότι είμαι άνεργος και Α.Μ.Ε.Α.
Υπάλληλος (Υ): Η κάρτα σας για την ανεργία και το βιβλιάριο σας.... Λοιπόν για να σας δώσω την Βεβαίωση θα πρέπει να βγάλετε καινούργια κάρτα.
(Ε): Τι εννοείτε καινούργια κάρτα;; Πλαστική με Ηλεκτρονική εννοείτε;;
(Υ): Ναι, Ηλεκτρονική κάρτα ανεργίας των Α.Μ.Ε.Α. Χρειάζεται εκκαθαριστικά απ' το 2005 μέχρι το 2011 και το Α.Μ.Κ.Α. σου, για να την βγάλουμε την κάρτα.
(Ε): Γιατί παρακαλώ απ' το 2005 μέχρι το 2011;;
(Υ): Να βάλουμε τα στοιχεία σου όλα απ' το 2005 μέχρι το 2011 στην κάρτα, για να γνωρίζει το Δημόσιο Φορέα μέσω του υπολογιστή, δηλαδή το παρελθόν σου και το μετά, ώστε να μην μπλέξατε με χαρτιά κι άλλα διάφορα.
(Ε): Μάλιστα, δεν την δέχομαι. Έχω ήδη κάρτα ανεργίας γιατί να την αλλάξω;; Τέλος πάντων, αν μπορείτε να μου δώσετε την Βεβαίωση, σας παρακαλώ κι έχω ήδη τα αποδεικτικά μου στοιχεία, όπως σας δείχνω.
(Υ): Δεν γίνεται έτσι.
(Ε): Γιατί δεν γίνεται αν επιτρέπετε;;
(Υ): Γιατί το λέει ο νόμος κι είναι υποχρεωτικά. Πρώτα η Ηλεκτρονική Κάρτα και μετά θα πάρετε την βεβαίωση για την εφορία που ζητάτε, το λέει ο νόμος και είναι υποχρεωτικά.
(Ε): Εμένα με ρωτήσανε αν την θέλω την ηλεκτρονική κάρτα; Εγώ πάντως δεν την θέλω. Αν κάποιος άλλος την θέλει, είναι δικαίωμα του. Κανονικά έτσι πρέπει να λειτουργεί η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ. Άκου υποχρεωτικά για να με επιβάλλουν και με απειλούν κιόλας.
(Υ): Λυπάμαι...
(Ε): Δηλαδή δεν θα μου την δώσετε;;
(Υ): Όχι, όπως σας είπα προηγουμένως, πρώτα η καινούργια κάρτα και μετά η βεβαίωση.
(Ε): Εντάξει... θα φέρω χαρτί για τα δικαιώματα μου με βάση του Συντάγματος. Ευχαριστώ, θα ξανάρθω.

Η λύση είναι μία:

Να παραμείνουμε με την ίδια απλή κάρτα ανεργίας που την έχουμε ήδη, είτε Α.Μ.Ε.Α. είτε μη Α.Μ.Ε.Α., βρήκαν τρόπο να ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΤΟΥΝ πρώτα τα Α.Μ.Ε.Α. και μετά υπόλοιποι, ώστε να γίνουν περισσότεροι με κάρτες για να βρουν δικαιολογίες, ότι την πήραν όλοι.

Μην υποκύψετε και μην προσκυνήσετε, απλές κάρτες ανεργίες έχουμε, μπλε ταυτότητες έχουμε κι από όλα έχουμε. Βρηκάνε ευκαιρία να μας μειώσουν την αξιοπρέπεια μας και την ψυχή μας!

Απλά ΑΡΝΗΘΕΙΤΕ ΤΗΝ και ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΤΕ....έχετε Πίστη και Δύναμη μέσα σας.

Έτσι θα νικήσουμε! Όσο περισσότεροι θα την αρνηθούμε τόσο πολύ δύναμη θα έχουμε και θα χαλάσουμε το σχέδιο της Νέας Τάξης Πραγμάτων.

Τώρα που έρχεται το Φθινόπωρο για τις "νέες ταυτότητες", εκεί πρέπει να φανούμε ΔΥΝΑΤΟΤΕΡΟΙ!


asimpiestos
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Νέα από το Κράτος του Μεγάλου Αδελφού”

cron