Δείτε πόσο τρομακτικά πολλά γνωρίζει το Facebook για τις ζωές μας!

1
Εικόνα
Γνωρίζετε ότι η Facebook κρατά αρχείο όλης -μα όλης- της δραστηριότητάς μας στο κοινωνικό δίκτυο ανεξάρτητα με το πόσος καιρός έχει περάσει ή του τι έχουμε διαγράψει;...

Τρανό παράδειγμα αποτελεί η περίπτωση του 24χρονου Αυστριακού Max Schrems που έστειλε επίσημη αίτηση στη Facebook για να του αποστείλουν όλα τα δεδομένα του. (Θυμίζουμε ότι όλοι εμείς που ζούμε στην Ευρώπη έχουμε αυτό το δικαίωμα). Αυτό που έλαβε ήταν ένα CD με 1.222 αρχεία PDF, που παρουσίαζαν λεπτομερώς την κάθε του κίνηση!
Εν συντομία, όλες οι ενέργειες του Shrem ήταν καταγεγραμμένες, από τα πιο παλιά μηνύματα (που μάλιστα είχε διαγράψει), μέχρι τις σχέσεις, τα επαγγελματικά και όλες τις φωτογραφίες του.
Όπως είδαμε πρόσφατα, η Facebook έχει δεσμευτεί στην Ομοσπονδιακή Επιτροπή Εμπορίου να προχωρήσει σε σοβαρότατες αλλαγές στην πολιτική ασφαλείας της. Μέχρι τότε πρέπει απλά να συμβιβαστούμε στην ιδέα (ή να διαγράψουμε το λογαριασμό μας) ότι θα γνωρίζει κυριολεκτικά τα πάντα για εμάς και ενδεχομένως να τα μοιράζεται και με τρίτους…
.\n.\n.\n\n
Εικόνα

Re: Δείτε πόσο τρομακτικά πολλά γνωρίζει το Facebook για τις ζωές μας!

2
Και η google κρατάει....
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Δείτε πόσο τρομακτικά πολλά γνωρίζει το Facebook για τις ζωές μας!

4
Κατερίνα Τσαφ Τσουφ έγραψε:Τώρα με καθυσήχασες. Έτσι να μη τα έχει μόνο η μία και χαθούν. Να τα έχουν δυο τρεις....

:112 :118 . . . :112 :118 . . . :112 :118 . . . :112 :118

Ρίξε μια ματιά και σε αυτό εδώ το βιντεάκι (να φρικάρεις ακόμα περισσότερο) (το βιντεάκι είναι του 2009 όπως βλέπω)...

The Terrible Truth About Facebook
phpBB [video]


Δυστυχώς Κατερίνα μου, ο κόσμος είναι "Βαθιά Νυχτωμένος" σε πολλά πράγματα...
Όταν θα ξυπνήσει θα είναι αργά....
(βασικά ήδη είναι αργά....!!! Γιαυτό επιτρέπει ο Θεός και πάμε για "αντίχριστο" κλπ...!!!! Ο τελευταίος αιώνας ήταν γενικότερα πολύ "συνταρακτικός" από πολλές απόψεις....!!! Πολύ "κακία", "θάνατο" και "διαστρεβλωση", "λοξοδρόμηση" μαζεμένη είχε θα έλεγα...!!!)
«Όσο κι αν είναι λίγοι αυτοί όπου διατηρούν την ευσέβεια, αυτοί είναι η Εκκλησία» (Αγ.Νικηφόρος)\n\n«Μὴ φοβοῦ τὸ μικρὸν ποίμνιον· ὅτι εὐδόκησεν ὁ πατὴρ ὑμῶν δοῦναι ὑμῖν τὴν βασιλείαν.» (Λουκ.ιβʼ32)

Re: Δείτε πόσο τρομακτικά πολλά γνωρίζει το Facebook για τις ζωές μας!

5
Επηρεασμένος και από το θέμα --> Σφακιανάκης: Δεν υπάρχει καμία ασφάλεια στα «έξυπνα τηλέφωνα» ---> http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... 07&t=13531 ......ας προσθέσω και κάτι ακόμα...

χμμ....
Φαντάζομαι οι Facebook χρήστες (και γενικά ο πολύς ο κόσμος) δεν θα πολυ-νοιάζονται για την κρυπτογράφηση των δεδομένων τους διότι αυτοί οι ίδιοι δίνουν τα στοιχεία τους στο Ίντερνετ (μπάτε σκύλοι αλέστε)...!!!!

Οπότε το να ανοίγαμε πχ. ένα θέμα με Open Source Cryptography "GPG" (GnuPG) και με Open Source Chat Clients (όπως πχ. ο "Adium" για Mac και o Pidgin για PC (την ίδια μηχανή χρησιμοποιούνε και τα δυο βασικά)) και διαθέσιμα Open Source Cryptography Plugins και κόλπα, θα ήταν παντελώς αδιάφορο στον πολύ τον κόσμο...,
μιας και ο πολύς ο κόσμος αν δεν είναι MSN (Microsoft) δεν φτουράει......(μας πήρε 3-4 ΧΡΟΝΙΑ να πείσουμε τους "Φλώρους" (τον πολύ τον κόσμο) να βάλουν Skype (Crossplatform και ωραιότατο ΗΤΑΝ - μέχρι την στιγμή που το Εξαγόρασε η Microsoft - που καλύτερα που το πήρε η Microsoft και το έκανε ΣΑΝ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΤΗΣ ....γιατί ΑΝ το έπαιρνε η google θα ήταν τελικά "χειρότερο" διότι η Google "σαν πολλά ΗΔΗ ξερει" (αλλά τελικώς όλοι αυτοί μέσω της μασονίας συνεργάζονται μεταξύ τους ούτως ή άλλως...οπότε τι να λέμε στην τελική...) (ας μην ανοίξω το στόμα μου και σας κάνω να νιώσετε ΕΝΟΧΟΙ και για τον "Google Chrome" που σας ΚΑΤΑΦΑΚΕΛΩΝΕΙ - όσοι τον χρησιμοποιείτε) για εμάς....ας μην μάθει περισσότερα........και τελικά αυτοί (οι φλώροι χρήστες) προτιμήσανε φυσικά το Facebook (ας μην ανοίξω το στόμα μου και μιλήσω για "Cookies και Παρακολούθηση" και για "αναγνώριση προσώπων"....(ναι αναφέρομαι ΚΑΙ στο Twitter εκτός από το Facebook...μην νομίζετε οτι εσείς που δήθεν έχετε ΜΟΝΟ Twitter θα γλυτώνατε)........
(και το ΥΠΕΡ-ΣΠΑΣΤΙΚΟ,.....όταν ο ΥΠΕΡ-Φλώρος βγάζει μια φωτογραφία που είσαι και ΕΣΥ μέσα και την ΑΝΑΡΤΕΙ στο ρημάδι το FACEBOOK χωρίς να σε ρωτήσει αν ΘΕΣ η αν ΔΕΝ ΘΕΣ να είναι η φατσάρα σου στο ίντερνετ (δηλαδή με άλλα λόγια γίνονται όλοι αυτοί οι "Βαθιά Νυχτωμένοι".....προδώτες και ΧΑΦΙΕΔΕΣ.... διαμέσω της ΦΛΩΡΙΚΗΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗΣ ΑΓΝΟΙΑΣ τους.....γκρρρρρ.............!!! Φυλάγεται "ο έχων μυαλό" δηλαδή τόσα ΧΡΟΝΙΑ.....ετσι ωστε να μην βγαίνουν τόσο προσωπικά του στοιχεία όπως είναι πχ. οι φώτο του στο ίντερνετ ...για να "την φάει" όταν θα έρθει ο κάθε ΦΛΩΡΟΣ ΑΝΙΔΕΟΣ να τις βγάλει στο ίντερνετ στην σελίδα του στο Facebook, για πάρτυ σου και μάλιστα ΕΝ ΑΓΝΟΙΑ ΣΟΥ και χωρίς να σε ρωτήσει κιόλας (και είναι ΤΟΣΟ ΜΑ ΤΟΣΟ ΑΝΙΔΕΟΣ που δεν είναι σε θέση ΟΥΤΕ να ΣΒΗΣΕΙ τα σημεία (η να τα χρωματίσει με ΜΑΥΡΟ ΧΡΩΜΑ) που φαίνονται ΑΛΛΟΙ άνθρωποι εκτός του ΦΙΛΑΡΕΣΚΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΤΟΥ...!!!! ΕΛΕΟΣ ΔΗΛΑΔΗ.....!!!!)

διότι ο "φλώρος" (αμαθής ως προς τα computer και την τεχνολογία) κόσμος που είναι γενικά "Βαθιά Νυχτωμένος" μπαίνει στο ίντερνετ με τον "Internet Explorer" ....αποκαλούμενος από τους αμαθής χαϊδευτικά και ως "μπες στο ίντερνετ" ή "Ανοιξε το Ίντερνετ" (όταν κάθεσαι στο computer τους...και εσύ στο "άκουσμα" φαντάζεσαι οτι έχουν κλειστό το Router ή - σε παλιότερες εποχές - οτι πρέπει να ανοίξεις το DialUP και να κάνεις κλήση με το Modem για να συνδεθείς στο ίντερνετ... κλπ --> και εννούν άνοιξε τον "Internet Explorer" (που είναι απλώς ένας Browser (λες και δεν υπάρχουν άλλοι Browsers όπως Firefox, Safari, Opera, κλπ)) των Windows....(χλευαστικώς αποκαλούμενα από linux και Mac users και ως "Windoze")...

...και το σύστημά τους είναι ΤΙΓΚΑ στους Viruses και τα Trojans και τα Spywares....

χμμ...οπότε αφήστε καλύτερα....ας μην ανοίξουμε θέμα...διότι ΔΕΝ θέλετε να "ανοίξω το στόμα μου" ούτε για αυτό το θέμα...

Προς το παρόν....πάρτε ένα "Δωράκι Ξεστραβώματος" απο εμένα για εσάς (Αφιερωμένο ΕΙΔΙΚΑ στους ΧΡΗΣΤΕΣ FACEBOOK - δωράκι)

Εδώ θα δείτε απλά κάτι "γενικό" (και στο επόμενο link θα δείτε το ΖΟΥΜΙ)
http://www.stevehuffphoto.com/2011/10/0 ... the-crowd/

Στο παρακάτω λινκ μην ξεχάσετε να κάνετε "Turn ON GigaTag" (για να βλέπετε και το όνομα του καθενός από το Facebook. ....έλα,....ΤΟΛΜΗΣΤΕ να ζουμάρετε και πίσω-πίσω....να πάθετε ΕΚΠΛΗΞΗ.....εμπρός.....τι κάθεστε?)
http://www.gigapixel.com/image/gigapan-canucks-g7.html


.....Deep 4 Deep ο πολύς ο κόσμος πιά............deep όμως...
«Όσο κι αν είναι λίγοι αυτοί όπου διατηρούν την ευσέβεια, αυτοί είναι η Εκκλησία» (Αγ.Νικηφόρος)\n\n«Μὴ φοβοῦ τὸ μικρὸν ποίμνιον· ὅτι εὐδόκησεν ὁ πατὴρ ὑμῶν δοῦναι ὑμῖν τὴν βασιλείαν.» (Λουκ.ιβʼ32)

Re: Δείτε πόσο τρομακτικά πολλά γνωρίζει το Facebook για τις ζωές μας!

6
Ναι όμως αυτό δε νομίζω ότι πάρθηκε από το φέισ μάλλον δορυφόρο μου θυμίζει. Να σου πω φωτογραφίες μας δεν βάζω στο ιντερνετ. Τώρα αν πάρουν τα βιβλία που διαβάζω ή τα ρούχα που φοράω ή τη φέτα που παραγγέλνω, ή τις ταινίες που βλέπω και τι έγινε; Μπορούν να κάνουν τίποτα μ΄ αυτά; Μήπως έχουμε δώσει μεγάλη σημασία;;; Και τις φωτογραφίες κάποιως να δείξουν τι έγινε; Μόνο αν κάνουν φωτοσοπ και τα παρουσιάσουν όπως θέλουν αλλά κι αυτό μπορούν να το κάνουν από οποιοδήποτε μηχάνημα κι όχι μόνο από το κομπιούτερ. Δε καταλαβαίνω τι φόβος υπάρχει και πρέπει να αρχίσουμε να τρέμουμε. Έχουμε λόγο;;;;;
.\n.\n.\n\n
Εικόνα

Re: Δείτε πόσο τρομακτικά πολλά γνωρίζει το Facebook για τις ζωές μας!

7
Κατερίνα Τσαφ Τσουφ έγραψε:Ναι όμως αυτό δε νομίζω ότι πάρθηκε από το φέισ μάλλον δορυφόρο μου θυμίζει. Να σου πω φωτογραφίες μας δεν βάζω στο ιντερνετ. Τώρα αν πάρουν τα βιβλία που διαβάζω ή τα ρούχα που φοράω ή τη φέτα που παραγγέλνω, ή τις ταινίες που βλέπω και τι έγινε; Μπορούν να κάνουν τίποτα μ΄ αυτά; Μήπως έχουμε δώσει μεγάλη σημασία;;; Και τις φωτογραφίες κάποιως να δείξουν τι έγινε; Μόνο αν κάνουν φωτοσοπ και τα παρουσιάσουν όπως θέλουν αλλά κι αυτό μπορούν να το κάνουν από οποιοδήποτε μηχάνημα κι όχι μόνο από το κομπιούτερ. Δε καταλαβαίνω τι φόβος υπάρχει και πρέπει να αρχίσουμε να τρέμουμε. Έχουμε λόγο;;;;;
:tit

Ακόμα και αν σου θυμίζει δορυφόρο (δηλαδή ακόμα και αν αγνοείς τεχνολογίες όπως πχ. "Panorama" και "Panorama 360", κλπ...δηλαδή ασχέτως από το "μέσον" με το οποίο τραβήχθηκε η φώτο) θα επρεπε να αντιληφθείς οτι τα TAGS με το PROFILE του καθένα ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ FACEBOOK και θα έπρεπε να ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΤΕΙΣ ΑΡΝΗΤΙΚΑ με το γεγονός οτι με τον ένα ή τον άλλο τρόπο έχουν την δυνατότητα να τραβάνε φωτογραφίες ΤΕΤΟΙΑΣ ΑΝΑΛΥΣΗΣ και τέτοιας "ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑΣ"....αλλά το κυριότερο είναι οτι θα έπρεπε να προβληματιστείς ΑΡΝΗΤΙΚΑ στην σκέψη οτι ΑΝ ο (απλός) κόσμος μπορεί και έχει ΠΡΟΣΒΑΣΗ σε τεχνολογίες αναγνώρισης προσώπου (ο απλός λαος), τότε οι μυστικές υπηρεσίες που είναι τουλάχιστον 100 χρόνια ΜΠΡΟΣΤΑ (τεχνολογικά) σε σχέση με την τεχνολογία που διαθέτει ο απλός κόσμος, "ΤΙ ΘΑ ΕΧΟΥΝ" (?)....και οτι.. αυτό είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ως προς την Ελευθερία μας και να προβληματιστείς ΠΟΛΥ ΕΝΤΟΝΑ...!!!!
Δηλαδή θα έπρεπε να σε προβληματίζει που το "Profile" σου στο Facebook...μπορεί να χρησιμοποιηθεί ΚΑΙ έτσι όπως σας έδειξα.....!!!!

Εσένα μπορεί να σου φαίνεται περίεργη και "δορυφορική" η φώτο...(λόγω έλλειψης γνώσης), όπως θα σου φαινότανε και εξωπραγματικό το να μπορείς να έχεις φωτογραφία ή βίντεο που θα εστιάζεις στην εικόνα όπου γουστάρεις εσύ ΑΦΟΥ ΤΡΑΒΗΞΕΙΣ ΤΗΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ....(ναι καλά άκουσες)
Εικόνα
Lytro - The Start of a Picture Revolution
phpBB [video]


The Lytro camera
phpBB [video]


https://www.lytro.com/camera/#

Μπείτε στο παρακάτω λίνκ και δοκιμάστε τις φωτογραφίες κάνοντας κλικ σε διάφορα "σημεία" για να εστιάσετε στο επιθυμητό σημείο της αρεσκείας σας....
https://www.lytro.com/lytro-camera-launch/174521

Αυτή σου ή έλλειψη γνώσης όμως δεν σημαίνει οτι σε βοηθάει να οδηγηθείς και σε σωστά συμπεράσματα...!!!!
Ούτε οτι φταίω εγώ για τη δική σου έλλειψη γνώσεων...!!!
Ούτε μπορώ για κάθε τι που λέω να αναλύω τα πάντα για να καταλαβαίνετε... (όταν έχω χρόνο και μπορώ και θέλω, το κάνω βέβαια)

Εμένα δεν "με νοιάζει" να αποκτήσετε "γνώσεις" με ενδιαφέρει να αποκτήσετε "κρίση" και να μπορείτε να σκέφτεστε σωστά...(το "με νοιάζει" το εννοω ως προς το "αγαπάτε αλλήλους", όχι ως προς το οτι με ενδιαφέρει προσωπικά κάτι σχετικό με τον καθένα σας.)

Στους Mac για παράδειγμα της Apple, υπάρχει η Σουίτα εφαρμογών iLife και ένα από τα προγράμματα ονομάζεται "iPhoto"...!!! Το έχουν όλοι όσοι έχουν Mac. Είναι Default Program μέσα στο σύστημα....
Το πρόγραμμα έχει
"Places" (ξέρει μέσω του GPS του iphone για παράδειγμα "ΠΟΥ" τραβήχτηκαν οι φωτογραφίες)
"Faces" (δηλαδή κάνει αναγνώριση προσώπου και σου φτιάχνει "εξυπνα αλμπουμ" φωτογραφιών που περιέχουν το συγκεκριμένο πρόσωπο...)

iPhoto 09 "Faces" Face Recognition
phpBB [video]


iPhoto 09 "Places" Geotagging
phpBB [video]


Ένας "φυσιολογικός" και "σκεπτόμενος" άνθρωπος μόλις θα έβλεπε το βίντεο και τα link που παρέθεσα, λογικά.....αμέσως θα έψαχνε να βρεί τρόπο για το πως να διαγράψει το profile του or something...!!! Όχι απλά να βρει τρόπο για να δικαιολογηθεί....και να συνεχίσει να χρησιμοποιεί το Facebook
(και υπόψην οτι η χρήση του Facebook έχει ως αντάλλαγμα...πολλάαα.....πάααρααα πολλάααα.....!!!!! "Πρώτα ταίζουμε τις κότες να μεγαλώσουν...και μετά τις οδηγούμε στην σφαγή"...!!!!)



Πχ. Δεν έχεις ακούσει ΠΟΤΕ ας πούμε την ένοια "εθεάθηκε στο προφίλ του τάδε" (στο Facebook)?
Φαντάσου οτι πηγαίνεις ας πούμε ταξίδι Γερμανία και στήνεις την μηχανή και τραβάς αυτόματα μία φωτογραφία σου μπροστά από τον Καθεδρικό Ναό.
Τυχαία από πίσω περνάει ένας περαστικός....

Επιστρέφεις εσύ Ελλάδα και αναρτείς την Φώτο στο πολυαγαπημένο σου Facebook....
Με την "αναγνώριση προσώπου" ξέρει το Facebook οτι είσαι ΕΣΥ. Ξέρει όμως και τον "τυχαίο περαστικό από πίσω" και έτσι στην φώτο σου εμφανίζεται και το όνομα του αλλουνού.
Και τελικώς ο Χρήστης "Τάδε" θα έχει εμφανιστεί ΚΑΙ στο Προφίλ της Τάδε....!!!!!

Τεσπα...αμα δεν καταλαβαίνετε την σπουδαιότητα των απλών αυτών πραγμάτων, είναι ανώφελο να "εμβαθύνουμε"...(άλλωστε η "εμβάνθυνση" τρώει και χρόνο από την ζωή αυτού που εξηγεί...και δεν έχω χρόνο για μεγάλες "εμβαθύνσεις" τελευταία. Προτιμώ να δίνω το έναυσμα σε όσους θέλουν ή σε όσους αρχίζουν να χαζο-ξυπνάνε να αρχίσουν μόνοι τους το ψάξιμο...,οπότε πάμε παρακάτω...)

Τον όρο "Ψυχολογικό Προφίλ" τον γνωρίζεις?
(ξέρω-ξέρω...."και τί έγινε που παίζετε και κανένα παιχνιδάκι" στο Facebook)
Τον όρο "Keep them Entertained" τον γνωρίζεις?
Τον όρο "IQ Test"? Psychological Test?
Τον ισχυρισμό "Η γνώση είναι Δύναμη", τον γνωρίζεις?

Τα πρωτόκολλα των σοφών της Σιών τα γνωρίζεις? Τα έχεις δει ποτέ στην ζωή σου? Ξέρεις "για τι μιλάνε"???

http://www.kalami.net/2005/cosmos/prwtokolla_siwn.html
Πρωτόκολλο Δέκατο Τρίτο
Ο Τύπος άλλωστε θα τραβάει αμέσως την προσοχή πάνω σε νέα ζητήματα (έχουμε, όπως γνωρίζετε, συνηθίσει τους ανθρώπους να ζητούν πάντοτε το νέο). Κάποιοι ηλίθιοι, που θα φαντάζονται τους εαυτούς τους όργανα του πεπρωμένου, θα ασχοληθούν με τα νέα αυτά ζητήματα, χωρίς να αντιληφθούν ότι δεν καταλαβαίνουν τίποτε από εκείνα που θέλουν να συζητήσουν.
Και για να μην κατορθώνουν τίποτε με τη σκέψη, θα τους αποτρέπουμε απ' αυτή με διασκεδάσεις, με παιχνίδια, τέρψεις, πάθη, οίκους ανοχής...
Λίγο μετά θα προτείνουμε μέσω του Τύπου διαγωνισμούς τέχνης, αθλητισμού κλπ. Το ενδιαφέρον γι' αυτά θ' απομακρύνει οριστικά το πνεύμα τους από ζητήματα, για τα οποία θα αναγκαζόμασταν να παλέψουμε εναντίον τους.
Χάνοντας λίγο-λίγο τη συνήθεια να σκέπτονται με δική τους πρωτοβουλία, θα καταλήξουν να μιλάνε για συνταύτιση των ιδεών μας, διότι θα είμαστε οι μόνοι που θα προτείνουμε νέες κατευθύνσεις της σκέψης μέσω τέτοιων προσώπων, που να μη θεωρούνται συνεργάτες μας.
Ο ρόλος των Φιλελεύθερων ουτοπιστών θα λήξει οριστικά όταν το πολίτευμά μας θα αναγνωριστεί. Μέχρι τότε θα μας προσφέρουν καλές υπηρεσίες, γιατί υποτάξαμε αυτούς τους βλακοχριστιανούς με πλήρη επιτυχία με τη λέξη "πρόοδος" και δεν υπάρχει ούτε ένας μεταξύ τους, ο οποίος να βλέπει ότι κάτω απ' αυτή τη λέξη κρύβεται πλάνη σε όλες τις περιπτώσεις που δεν πρόκειται για υλικές εφευρέσεις, αφού η αλήθεια είναι μία και μόνη και δε μπορεί να έχει πρόοδο.
Το ότι θα έρθει ο αντίχριστος να "Βασιλέψει" το ξέρεις?


Πολύ φοβάμαι οτι...πιθανώς πολλοί άνθρωποι χρειάζονται "επανεκπαίδευση".....όχι μόνο στο να .....ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ αλλά και στο να οδηγούνται και στα σωστά συμπεράσματα....


Ας μην το αναλύσω άλλο διότι ως γνωστόν αυτός που συνήθως "ΞΥΠΝΑΕΙ" τους άλλους είναι ο "κακός της παρέας"....και οι περισσότεροι τον κοιτάνε με μισό ματι....!!! (όχι οτι με νοιάζει και ιδιαίτερα αυτό...περισσότερο με κουράζει η αντιπαράθεση....είναι όντως πολυ κουραστικό...)

Καθένας έχει το μυαλό του....

Και σε λίγο ......θα είμαστε και πάλι ΧΑΖΟΙ.....!!!!
(που λέει και ο Πανούσης, χεχε).

phpBB [video]


phpBB [video]


phpBB [video]
«Όσο κι αν είναι λίγοι αυτοί όπου διατηρούν την ευσέβεια, αυτοί είναι η Εκκλησία» (Αγ.Νικηφόρος)\n\n«Μὴ φοβοῦ τὸ μικρὸν ποίμνιον· ὅτι εὐδόκησεν ὁ πατὴρ ὑμῶν δοῦναι ὑμῖν τὴν βασιλείαν.» (Λουκ.ιβʼ32)

Re: Δείτε πόσο τρομακτικά πολλά γνωρίζει το Facebook για τις ζωές μας!

8
Κοίτα τα ξέρω αυτά που λες παραπάνω. Μπορούν και με φωτοσοπ να κάνουν ό,τι θέλουν αλλά αν εξεταστεί δεν φαίνεται ότι είναι φωτοσοπ; Δηλαδή αν παρουσιάσουν ότι ήσουν σε μία ληστεία δεν μπορεί να αποδειχτεί ότι είναι φωτοσόπ;;;
Και εφόσον θέλουμε τη τεχνολογία και τη δεχτήκαμε και έχουμε και κομπιούτερ κλπ. δεν είναι λογικό ότι θα έρθουν αυτά. Έχουμε και τις κάμερες στους δρόμους. Και μ΄ αυτές μπορούν να γίνουν όλα αυτά. Αλλά από κει και πέρα τι γίνεται;;; Θα πρέπει να κλειστούμε μέσα στα σπίτια, να μη πηγαίνουμε πουθενά, να μη κάνουμε τίποτα μήπως και κάποιου του καπνίσει να μας παρουσιάσει όπως θέλει;;; Απλά δεν έχω καταλάβει τι πρέπει να κάνουμε;;; Όσο για το φέισ επειδή καταλάβαινα που πηγαίνει δεν έβαλα ποτέ φωτογραφίες δικές μου ή άλλων μέσα.... Ούτε τα στοιχεία μου. Καλά όχι ότι δεν μπορούν να βρουν τη θέση μου αλλά τι λόγο θα είχαν να με ψάξουν;;; Ψάχνω κι εγώ να δω τι μπορούν να κάνουν.....
.\n.\n.\n\n
Εικόνα

Re: Δείτε πόσο τρομακτικά πολλά γνωρίζει το Facebook για τις ζωές μας!

9
Κατερίνα Τσαφ Τσουφ έγραψε:Κοίτα τα ξέρω αυτά που λες παραπάνω. Μπορούν και με φωτοσοπ να κάνουν ό,τι θέλουν αλλά αν εξεταστεί δεν φαίνεται ότι είναι φωτοσοπ; Δηλαδή αν παρουσιάσουν ότι ήσουν σε μία ληστεία δεν μπορεί να αποδειχτεί ότι είναι φωτοσόπ;;;
Και εφόσον θέλουμε τη τεχνολογία και τη δεχτήκαμε και έχουμε και κομπιούτερ κλπ. δεν είναι λογικό ότι θα έρθουν αυτά. Έχουμε και τις κάμερες στους δρόμους. Και μ΄ αυτές μπορούν να γίνουν όλα αυτά. Αλλά από κει και πέρα τι γίνεται;;; Θα πρέπει να κλειστούμε μέσα στα σπίτια, να μη πηγαίνουμε πουθενά, να μη κάνουμε τίποτα μήπως και κάποιου του καπνίσει να μας παρουσιάσει όπως θέλει;;; Απλά δεν έχω καταλάβει τι πρέπει να κάνουμε;;; Όσο για το φέισ επειδή καταλάβαινα που πηγαίνει δεν έβαλα ποτέ φωτογραφίες δικές μου ή άλλων μέσα.... Ούτε τα στοιχεία μου. Καλά όχι ότι δεν μπορούν να βρουν τη θέση μου αλλά τι λόγο θα είχαν να με ψάξουν;;; Ψάχνω κι εγώ να δω τι μπορούν να κάνουν.....
Μη σε απασχολεί ο τρόπος που φτιάχνουν τόσο μεγάλες φωτογραφίες (μπορούν να φτιάξουν ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΜΕΓΑΛΕΣ Φωτογραφίες - τόσο μεγάλες που δεν φαντάζεσαι - μην το ψάχνεις εκεί το θέμα). Και δορυφορική να είναι η φωτογραφία, ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ (ή μάλλον το ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΡΑΤΟΣ) θα είναι αυτό που θα έπρεπε να σε φοβίζει, και πίστεψέ με η τεχνολογία που διαθέτουν ΔΕΝ περνάει ΚΑΝ από το μυαλό σου...!!!

Μου φαίνεται οτι παρα-είσαι "ρομαντική" και οτι μάλλον ΔΕΝ έχεις καταλάβει καλά "τι έρχεται" (άμεσα)....
πχ.
http://www.otyposnews.gr/archives/38745
http://www.dailymail.co.uk/news/article ... e-hot.html

Αυτό που θα κάνουν αυτοί δεν είναι ούτε Photoshop ούτε Special Effects.
Δεν τους ενδιαφέρει αυτό. Ούτως ή άλλως ακόμα και αν πειράξουν μια εικόνα ή ένα βίντεο - αν φτάσουν σε αυτό το σημείο βασικά για να σε κατηγορήσουν για κάτι - τότε αυτό θα σημαίνει οτι και τα "δικαστήρια" θα είναι πειραγμένα, οπότε ΔΕΝ γλυτώνεις (αν θέλουν αυτοί δηλαδή να σε χώσουν μέσα θα βρουν τρόπο και θα το κάνουν είτε αθώα είσαι είτε "ένοχη" - ανεξάρτητα από την "πειστικότητα" που θα έχουν προς τα έξω οι πειραγμένες εικόνες ή τα πειραγμένα βίντεο)

Η "Λέξη Κλειδί" που ίσως θέλεις να ψάξεις είναι "IDentity Theft" ---> http://en.wikipedia.org/wiki/Identity_theft

Πως θα σου φαινότανε να σε κατηγορήσουν πχ. για ...."Αποπλάνηση Ανηλίκου" (ενω εσύ θα είσαι ΑΘΩΑ) στο Facebook?
Πρέπει όταν θα μπαίνεις στο Facebook αγαπητή, να ΠΙΣΤΟΠΟΙΕΙΣ οτι είσαι ΕΣΥ και όχι άλλος. Αυτό απαιτεί μια ΨΗΦΙΑΚΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ. Και απαιτεί Microchip...!!! Απαιτεί Νέες Ταυτότητες, RFID Microchip Implant, κλπ..!!!
(Μήπως τώρα άρχισες λίγο να "ξυπνάς"?)

Όσον αφορά τα υπόλοιπα που λες για κάμερες στον δρόμο κλπ...Δεν μπορείς να κάνεις κάτι το ιδιαίτερο....!!!! (εκτός από το να τις σπάσεις/καταστρέψεις...χεχε --> θα σε κλείσουν μέσα φυλακή όμως λογικά...χιχι)

Για το θέμα του Facebook όμως ΔΕΝ τους ενδιαφέρεις εσύ συγκεκριμένα. Ούτε ο καθένας.
Δεν κάνουν "Παρακολούθηση", κάνουν "Καταγραφή". Άλλο το ένα και άλλο το άλλο...!!!! Μην μπερδεύεσαι...
Δεν έχουν (προς το παρόν) λόγο να σε παρακολουθήσουν, αλλά αν χρειαστεί κάποτε να δουν για εσένα, θα μάθουν τα πάντα χαρτί και καλαμάρι από την "διαδικτυακή κοινωνικότητά σου", από τα info που τους έχεις δώσει ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΣΟΥ στο Facebook.

Τέλος θα ήθελα να σου αναφέρω οτι το οτι "Νομίζεις" οτι είσαι "ανώνυμη" στο διαδίκτυο, ΔΕΝ σημαίνει οτι όντως είσαι.

Η IP Address σου είναι ΜΙΑ και ΜΟΝΑΔΙΚΗ στον Κόσμο.
Το Facebook Καταγράφει ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Την IP νομίζεις δεν την καταγράφει?
Έχει λοιπόν μια δική του βάση δεδομένων με τις IP του κάθε χρήστη.
Το μόνο που "λείπει" για να συμπληρωθεί το Puzzle είναι να πάρει από τον Internet Provider (πάροχο όπως Connex, Hol, κλπ) την δική του βάση δεδομένων (του παρόχου) με τις αντιστοιχίες Ονομάτων και ΑΦΜ με τις IP και τους Χρόνους. Δηλαδή με λίγα λόγια μια λίστα που θα λέει πχ.

Internet Provider HOL
UID: HOL54896358752
Ονοματεπώνυμο: Κατερίνα Τσαφ Τσουφ (θα έχει το κανονικό σου ονοματεπώνυμο)
ΑΦΜ: 123456789
ΔΟΥ: Τάδε
ΑΜΚΑ: Τάδε
Διευθυνση: Τάδε
Περιοχή: Τάδε
Πόλη: Τάδε

κλπ

Και από κάτω θα λέει πχ.

IP: 192.168.1.1@2012-07-18_17:45-19:45_UIDHOL54896358752
IP: 192.168.5.4@2012-07-17_19:40-00:38_UIDHOL54896358752
IP: 192.168.8.7@2012-07-16_10:03-13:26_UIDHOL54896358752

κλπ

Αν το Facebook ΔΕΝ έχει την Database με τις αντιστοιχίσεις IP και Πελάτη, μπορεί να το αποκτήσει εις το όνομα της "καταπολέμισης του εγκλήματος". Άσε που όλα αυτά (Google, Facebook, Google Plus, κλπ) προφανώς και ελέγχονται από "σπέσιαλ άτομα" (μασώνους κλπ) και "μεταξύ τους λογικά θα υπάρχει συνεργασία - στα κρυφά". (όπως είδες είτε "συνομοσιολογικά" το πάμε το πράγμα είτε "λογικά" (πχ. άρση απορήτου κλπ) το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.
Δηλαδή ΕΣΥ, ΝΟΜΙΖΕΙΣ οτι είσαι "Ελεύθερη" και "ΑΝΩΝΥΜΗ", ενώ δεν είσαι.

Θέλεις και άλλο ένα παράδειγμα ΒΛΑΚΕΙΑΣ (Βασικά Τεχνολογική Αμαθοσύνη και "κουτοπονηριά" είναι, αλλά τεσπα...) του κόσμου?
Άκου για να ανοίγει το μυαλό σου και να μαθαίνεις (και ο κόσμος που διαβάζει φυσικά)...

Είναι ένας πονηρός μπουρτζόβλαχος κουτοπόνηρος και βλέπει μία εκπομπή για ένα θέμα. Πχ. βλέπει "ερωτοδικείο" (λόολ...που πάω και τα βρίσκω τα παραδείγματά μου ο άτιμος..χεχε)

Αποφασίζει λοιπόν να πάρει τηλέφωνο και να πει την βρωμιά του ("ανώνυμα" και καλά...).
Βάζει λοιπόν το κινητό του σε "HIDE CALLER ID" Mode (δηλαδή σε απόκρυψη του νούμερού του - να μην εμφανίζεται το νούμερό του στον παραλήπτη της κλήσης - εάν αυτός (ο παραλήπτης της κλήσης) έχει αναγνωριση κλήσεως στην συσκευή του... και στην συνέχεια παίρνει τηλέφωνο (με το νούμερό του στο "κρυφό").
Στην συνέχεια αφού πει "ανώνυμα" (δήθεν) όσες βρωμιές θέλει (πχ. παίρνει τηλέφωνο και τους ξεχέζει και τους βρίζει κλπ και τους βγάζει προσωπικά στην φόρα κλπ), κλείνει το τηλέφωνο και κάθεται στην πολυθρόνα του και συλλογίζεται πόσο "έξυπνος" και "πονηρός" και λοιπά είναι...και "αυτοθαυμάζεται" για την "Διάνοιά" του και για την "μεγαλοφυία" του...που "κατάφερε στα κρυφά" χωρίς να προδώσει την ταυτότητά του να κάνει τέτοια βρωμοδουλειά...!!!

Ξεχνάει όμως ένα πράγμα ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ.
Οτι ο Πάροχος Τηλεφωνίας (πχ. Cosmote, Wind, Vodafone, κλπ), έχει "ΚΑΤΑΓΡΑΦΗ" των εξερχομένων κλήσεών του (προσοχή: δεν τον "παρακολουθεί" απλά "Καταγράφει" τις κλήσεις).

Νομίζεις δεν μπορούν να βρούν ποιός είναι αν θέλουν?
Βάζει πχ. ο Πάροχος Τηλεφωνίας ένα απλό "Search" στην βάση δεδομένων του και βλέπει ποιοι πήραν τηλέφωνο (εξερχόμενες κλήσεις) στο νούμερο ΤΑΔΕ (το τηλέφωνο της Εκπομπής του Καναλιού τηλεόρασης ΤΑΔΕ --> πχ. 210-1234567) την πολύ συγκεκριμένη ημερομηνία και ώρα πχ. 00:32:48 (με ακρίβεια δευτερολέπτου), και με "διάρκεια κλήσης" ΤΟΣΑ Λεπτά ή Δευτερόλεπτα ή ώρες (αναλόγως) (έστω οτι η κλήση διήρκεσε ---> Τρία λεπτά και 12 δευτερόλεπτα --> 00:03:12 ) "2012-07-19@210-1234567_00:32:48Seconds$00:03:12"

Τσάααακ....!!!! BUSTED....!!!!!!

Μήπως τώρα αρχίζεις να "αναρωτιέσαι" γιατί πλέον είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ το να έχει "ΔΗΛΩΜΕΝΟ" με αριθμό ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ το κάθε τηλεφωνικό νούμερο ο κάθε χρήστης (δηλαδή ΓΙΑΤΙ έχει ΠΑΨΕΙ η ΑΝΩΝΥΜΙΑ? Θυμάσαι παλιά πχ, που αγόραζες τηλεφωνικά νούμερα - κάρτοκινητά - με κάρτες SIM και ήταν Ανώνυμα φαντάζομαι)...!!!


Όπως καταλαβαίνεις είναι ...."Βαθιά Νυχτωμένος ο Περισσότερος Κόσμος" (σε πολλά πράγματα....σε πάρα πολλά...) και δυστυχώς "αυτοί που ξέρουν" δεν ενημερώνουν.

Αλλά θα σου πω και κάτι άλλο...!!!!
Εγώ για παράδειγμα που υποτίθεται "ξέρω" πέντε πράγματα παραπάνω από τους άλλους, τους δικούς μου ανθρώπους τους έχω ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ τους περισσότερους. Νομίζεις με ακούνε?
Αφού υπάρχει το "κοκό" στην μέση....(δηλαδή όλες οι απολαύσεις που εκφύονται από το Facebook και το κάθε Facebook και καταφύονται στον εγωισμό των ανθρώπων και στην ΥΠΟΤΑΓΗ μας στον ΕΓΩΙΣΜΟ, την ΠΕΡΗΦΑΝΙΑ...., την ΠΟΡΝΕΙΑ, κλπ κλπ.... και στα ΥΛΙΚΑ ΑΓΑΘΑ (και γενικότερα τις προτεραιότητές μας που τα έχει όλα πρώτα εκτός από τον Χριστό και την Σωτηρία μας), κλπ...!!! Δηλαδη ΠΡΟΣΚΥΝΗΣΗ της ΕΙΚΟΝΑΣ του ΘΗΡΙΟΥ (με άλλα λόγια).

Αυτός είναι ο λόγος που οι άνθρωποι του 2012 έχουν ΟΛΟΙ Facebook (Σκέψου οτι ακόμα και αυτοί που ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΙΔΕΑ από Computer---> το FACEBOOK όμως το ΞΕΡΟΥΝ...!!!! ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ,.....ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ....!!!! ΜΟΝΑΔΙΚΟ...!!!
Εξάγει κανείς πολλά συμπεράσματα για την (πνευματική) ΤΥΦΛΩΣΗ και την ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΑΣ).

Και όταν μαθαίνουν την αλήθεια για ορισμένα πράγματα ΑΝΤΙΔΡΟΥΝ (ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ να αλλάξουν....δεν θέλουν να χάσουν το "κοκό") και βρίσκουν διάφορες ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ...!!!! (όλοι μας το κάνουμε αυτό στους διάφορους τομείς της ζωής μας. Ποιός είπε οτι είναι εύκολο να ξυπνήσουμε (ο καθένας στους τομείς που υστερεί)....???

Κατάλαβες Κατερίνα μου (και κάθε "Κατερίνα" ή "Μήτσο" ή "Τάκη", κλπ) πως έχουν τα πράγματα...?
«Όσο κι αν είναι λίγοι αυτοί όπου διατηρούν την ευσέβεια, αυτοί είναι η Εκκλησία» (Αγ.Νικηφόρος)\n\n«Μὴ φοβοῦ τὸ μικρὸν ποίμνιον· ὅτι εὐδόκησεν ὁ πατὴρ ὑμῶν δοῦναι ὑμῖν τὴν βασιλείαν.» (Λουκ.ιβʼ32)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Νέα από το Κράτος του Μεγάλου Αδελφού”

cron