Re: Ο αριθμος δημοσιονομικής ταυτότητας αντικαθιστά ΑΦΜ και ΑΜΚΑ

46
Ποιός μπορεί να απαντήσει "με ΑΠΟΛΥΤΗ σιγουριά" (θεολογικά) όλα αυτά τα αισχατολογικά?
Ποιός μπορεί να πάρει τέτοια μεγάλη ευθύνη?

Εγώ πάντως ΔΕΝ την παίρνω την ευθύνη αυτή.
Λέω την γνώμη μου και στηρίζω τις απόψεις μου για αυτά που ξέρω, όχι αυτά που δεν ξέρω ή που δεν είμαι σίγουρος...

Η Ψυχή μου ΔΕΝ θέλει να πάρει ΤΙΠΟΤΑ....θέλει να ζήσει ΕΛΕΥΘΕΡΗ από ΟΛΑ...
Ούτε ΑΦΜ, ούτε ΤΗΛΕΦΩΝΑ, ούτε ΑΜΚΑ, ούτε ΑΔΤ, κλπ ...κλπ..., ούτε ΤΙΠΟΤΑ...
(Αχ, να ήμουν σε ένα δάσος να μην με ξέρει κανείς ...και να ζούσα ελεύθερος σαν το αγρίμι...σε στύλ "το Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι" ένα πράγμα...σε μια φάρμα or something......!!!! χαχα... Να μην δίνω λογαριασμό ούτε να παίρνω λογαριασμό...!!! Πράγματα δηλαδή "ουτοπικά και ανύπαρκτα" στην εποχή μας...!!! Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα...!!! Δεν παίζει με την καμία αυτό. Ο "ρομαντισμός" (ή η "νοσταλγία" κλπ) κλπ είναι και μέσα στην λίστα με τις πλάνες του διαβόλου (υπόψην, χεχε)...).


Η λογική μου μου λέει οτι μάλλον το χάραγμα κλπ θα είναι αυτά που είπα (οτι δηλαδή προφανώς όλα αυτά είναι οι πρόδρομοι του αντιχρίστου, ΑΦΜ, ΑΜΚΑ, κλπ, αλλά δεν είναι τα τελικά που θα κολάσουν τον άνθρωπο διότι τα τελικά που θα κολάσουν τον άνθρωπο μάλλον βλέπω να είναι όπως σας τα περιέγραψα, και δεν θα μπορούμε να αγοράζουμε και να πουλάμε χωρίς να είμαστε στο ίντερνετ (www=666) ---> δηλαδή χωρίς να έχουμε υποταγεί στον αντίχριστο και χωρίς να έχουμε αρνηθεί τον Χριστό (όταν θα έχει έρθει η ώρα να πάρουμε τις αποφάσεις).

(καθένας όμως κρίνει για τον εαυτό του για να μη κολαστεί)

Από την μία θα υπάρχει μαρτύριο και θάνατος (αλλά αιώνια ζωή μετά θάνατον) και από την άλλη θα υπάρχει μικρή παράταση ζωής εδώ στην γη αλλά πόνος και βασανισμός ΚΑΙ εδώ αλλά ΚΑΙ στην άλλη ζωή στην κόλαση για πάντα...

Μερικοί λένε οτι οι Μάρτυρες στα χρόνια του Αντιχρίστου θα είναι οι μεγαλύτεροι μάρτυρες όλων των αιώνων της γης...
Φανταστείτε ΠΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ θα είναι....
Θα υπάρχει (και πάλι) ΔΙΩΓΜΟΣ και ΜΑΡΤΥΡΙΟ ΤΡΟΜΕΡΟ...

Σε ολόκληρη την ΓΗ με τα συστήματα του αντιχρίστου δεν θα μπορεί κανείς να κρυφτεί πουθενά...
Μόνο με την βοήθεια του Θεού θα τα καταφέρουμε...εφόσον μας επιτραπεί από τον Θεό να ζήσουμε και όχι να πεθάνουμε...

Τα πράγματα δεν είναι καθόλου απλά παιδιά... :-(
«Όσο κι αν είναι λίγοι αυτοί όπου διατηρούν την ευσέβεια, αυτοί είναι η Εκκλησία» (Αγ.Νικηφόρος)\n\n«Μὴ φοβοῦ τὸ μικρὸν ποίμνιον· ὅτι εὐδόκησεν ὁ πατὴρ ὑμῶν δοῦναι ὑμῖν τὴν βασιλείαν.» (Λουκ.ιβʼ32)

Re: Ο αριθμος δημοσιονομικής ταυτότητας αντικαθιστά ΑΦΜ και ΑΜΚΑ

47
τι πω βρε Omg,
αν θεωρεις οτι με τα προιγουμενα ποστ σου απαντουσες εστω και λοξα στην ερωτηση...

τωρα λες:

"Όταν θα φτάσει σε σημείο να έχουν ενοποιηθεί ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ όλες οι βάσεις δεδομένων και ο καθένας μας θα έχει ΕΝΑΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΑΡΙΘΜΟ...τότε ο Αντίχριστος θα έχει αναλάβει και ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ, οπότε η "Αποδοχή του ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΥ" και (ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΗ) ΑΠΟΡΡΙΨΗ του ΒΑΠΤΙΣΜΑΤΟΣ ΜΑΣ (ΆΡΝΗΣΗ ΧΡΙΣΤΟΥ - εφόσον αποδεχόμαστε τον αντίχριστο για να "ζήσουμε") θα ΣΥΜΠΙΠΤΕΙ με την ΠΛΗΡΗ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΠΟΙΗΣΗ (βλέπε αυτό που είπα "όσο πιο ΜΑΚΡΥΑ είναι κανείς από όλα αυτά...τόσο ΚΑΛΥΤΕΡΑ" διότι όταν θα φτάσει ο ΚΟΜΠΟΣ στο χτένι τότε πραγματικά ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ θα είναι και θέμα ΖΩΗΣ και ΘΑΝΑΤΟΥ...διότι ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΖΗΣΕΙΣ....)"

ειναι αυτο απαντηση στην ερωτηση που σου εκανα?

παρλα αυτα, για να σου απαντησω πανω σε αυτο,

αυτο που λες ειναι απλως μια υποθεση και δεν εχει σχεση με αυτο που σε ρωτησα.
δεν γνωριζουμε εαν θα συμπιπτει χρονικα ο Π.Α. με την εμφανιση του αντιχριστου.
αυτο ειναι απλως μια υποθεση.
και δεν λεει απολυτως τιποτε.

για να ειναι κατι αρνηση Χριστου θα πρεπει η αποδοχη αυτου του "κατι" να σημαινει αρνηση θεμελιων της πιστεως μας.
το ερωτημα λοιπον ειναι τοσο μα τοσο απλο.

τι ειναι αυτο το "κατι" που θα εχει παραπανω ο Π.Α. που δεν το εχει ο ΑΜΚΑ και θα πρεπει να τον αρνηθουμε.

δεν κατλαβαινω γιατι γραφεις ωρες ολοκληρες και δεν απαντας σε τιποτε στις ερωτησεις μου.

εσυ εισαι αυτος που ειπες οτι θα πρεπει να σταματησουμε καποια στιγμη, και τοτε εγω σε παω στην υστατη στιγμη και στην τελευταια που ειναι αυτος ο αριθμος ο τελικος.

για ποιον θεολογικο λογο να τον αρνηθουμε λοιπον?
μην αρχιζεις παλι και μου γραφεις ανουσια πραγματα.

απαντα σε παρακαλω πρακτικα και μεστα. ειναι τοσο δυσκολο?
απαντα σε αυτα που σε ρωτω και μην λες αλλα πραγματα.
ΔΕΝ μιλάει για παγκόσμιους αριθμούς, για ΑΜΚΑ, για Τηλεφωνικούς Αριθμούς, για ΑΦΜ.... δεν μιλάει ΜΕ υποθέσεις...
αρα λοιπον να τον αποδεχτουμε τον Π.Α. ?

δωσε μου μια σαφη απαντηση επιτελους βρε omg.

ειναι απλη η ερωτηση μου.
Πόσες αναδιατυπώσεις θέλεις να σου κάνω για να καταλάβεις "τι γράφω"???? Πραγματικά με εκπλήσεις για πολλοστή φορά...
το ιδιο λεω και εγω βρε omg.

ποσες αναδιατυπωσεις να σου κανω για να μου απαντησεις επιτελους σε αυτα που σε ρωταω.

ας επεμβουν παρακαλω οι συντονιστες μπας και οντος ο omg απανταει στις ερωτησεις μου και δεν το βλεπω.

Υ.Γ.

εαν δεν θελεις να απαντησεις καθαρα και ξαστερα στις ερωτησεις μου, τοτε πες μου δεν θελω να απαντησω.
μην μου λες οτι απαντας και δεν το βλεπω βρε αδερφε.

οι ερωτησεις ειναι

1) εαν βγει ο Π.Α. και παρολα αυτα μπορουμε να αγορασουμε και να πουλησουμε, να τον παρουμε κατα την γνωμη σου?
εαν οχι, τι ειναι αυτο που εχει που συνιστα αρνηση Χριστου ωστε να μην τον παρουμε?

2) τι παραπανω θα εχει ο Π.Α. οπου θα συνιστα αρνηση Χριστου ωστε να τον αρνηθουμε, που δεν το εχει ο ΑΜΚΑ.

ο ιδιος, θα μπορουσα μεσα σε 3 σειρες να σου απαντησω στις ερωτησεις μου.
αλλα δεν εχει νοημα. θελω εσυ να μου πεις πως βλεπεις τα πραγματα.
και μου γραφεις σελιδες ολοκληρες με ασχετα πραγματα απο αυτα που σε ρωταω.

2 πραγματα ειναι.

μην πλατιαζουμε αδερφε..

Υ.Γ. 2
Ποιός μπορεί να απαντήσει "με ΑΠΟΛΥΤΗ σιγουριά" (θεολογικά) όλα αυτά τα αισχατολογικά?
Ποιός μπορεί να πάρει τέτοια μεγάλη ευθύνη?

Εγώ πάντως ΔΕΝ την παίρνω την ευθύνη αυτή.Λέω την γνώμη μου και στηρίζω τις απόψεις μου για αυτά που ξέρω, όχι αυτά που δεν ξέρω ή που δεν είμαι σίγουρος...
πολυ ομορφα..

ολοι αυτο κανουμε.

και εγω που με την βοηθεια του Θεου δεν εχω ΑΜΚΑ και ΑΦΜ, ερχομαι και συζηταω με πραγματικο πνευμα ειλικρινειας.
αυτο θελω να καταλαβω και εγω omg. να δω εαν ειναι λαθος λοιπον αυτο που κανω.
θα ηθελα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ να ειναι λαθος αυτο που κανω γιατι μου δυσκολευει την ζωη σε σημειο τεραστιο.
προφανως λοιπον και θα ηθελα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ να ειμαι λαθος και να μπορεσει καποιος να μου το αποδειξει εν Χριστω.

εμπρος στον Χριστο ομως πρεπει να ημαστε ειλικρηνης.
και αυτο που βλεπω ειναι οτι η αριθμοποιηση ειναι αρνηση Χριστου.
ειναι αρνηση θεμελιων της πιστεως μας.

μακαρι αδερφε να μην ειναι ετσι και να κανω λαθος.
οσες φορες προσευχηθηκα με πονο, λαμβανα παντοτε την ιδια και σαφη απαντηση.
ειναι αρνηση Χριστου.

μακαρι να πλανηθηκα απο τον διαβολο και να ειναι η στιγμη να μου το δειξει ο Χριστος λοιπον.

συζητω για το θεμα με απολυτη ειλικρινεια και ανοιχτη διαθεση και οχι με de facto θεσεις και αποψεις.

για να γινει διαολογος ομως θα πρεπει να υπαρχουν απαντησεις και ερωτησεις εκατερωθεν με ειλικρινες πνευμα.

απαντησε μου σε παρακαλω.

οχι μονο εσυ, αλλα ας λαβουν μερος και αλλοι στην συζητηση, θα το ηθελα παρα πολυ.

αρκει να ημαστε μεστοι και να μην πλατιαζουμε.

Re: Ο αριθμος δημοσιονομικής ταυτότητας αντικαθιστά ΑΦΜ και ΑΜΚΑ

48
sarotos έγραψε:
οχι μονο εσυ, αλλα ας λαβουν μερος και αλλοι στην συζητηση, θα το ηθελα παρα πολυ.
OK
οι ερωτησεις ειναι

1) εαν βγει ο Π.Α. και παρολα αυτα μπορουμε να αγορασουμε και να πουλησουμε, να τον παρουμε κατα την γνωμη σου?
Κατά τη γνώμη μου ναι. Απροβλημάτιστα.

εαν οχι, τι ειναι αυτο που εχει που συνιστα αρνηση Χριστου ωστε να μην τον παρουμε?
Τίποτα
2) τι παραπανω θα εχει ο Π.Α. οπου θα συνιστα αρνηση Χριστου ωστε να τον αρνηθουμε, που δεν το εχει ο ΑΜΚΑ.
Τίποτα.


και εγω που με την βοηθεια του Θεου δεν εχω ΑΜΚΑ και ΑΦΜ, ερχομαι και συζηταω με πραγματικο πνευμα ειλικρινειας.
αυτο θελω να καταλαβω και εγω omg. να δω εαν ειναι λαθος λοιπον αυτο που κανω.
θα ηθελα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ να ειναι λαθος αυτο που κανω γιατι μου δυσκολευει την ζωη σε σημειο τεραστιο.
προφανως λοιπον και θα ηθελα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ να ειμαι λαθος και να μπορεσει καποιος να μου το αποδειξει εν Χριστω.
Επιλογή σου είναι. Σύμφωνα με αυτήν, εγώ που έχω ΑΦΜ 25 χρόνια και ΑΜΚΑ από τότε που βγήκε, είμαι καταδικασμένος σε απώλεια ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ γιατί πήρα ήδη το χάραγμα, όπως και σχεδον όλοι εδώ μέσα. Αρα τί ζητάς να συμμετέχω. Παιδί του σατανά έχω γίνει, αρνήθηκα το Χριστό και χαραχτηκα προσκυνώντας τον αντίχριστο και κάνοντάς τον βασιλιά μου. Αγιο Πνεύμα δεν μπορεί να υπάρξει μέσα μου και είμαι πλήρης δαιμονίων. Οπότε? Τί με ρωτάς?

Να σε πείσει δεν μπορεί κανείς γιατί έχεις στηρίξει πολλά εκεί πάνω και επιλέγεις να ακολουθήσεις αυτόν τον δρόμο. Ικανότητα κατανόησης αυτών που λέει η Αποκάλυψη που είναι ξεκάθαρα και σου τα έδειξε όμορφα ο omg έχεις και μεγάλη. Επιλέγεις να μην καταλαβαίνεις και να βασανίζεσαι. Εύχομαι να λάβεις καρπό παρόλο που κατά την ταπεινή μου άποψη λάθος μάχη έχεις επιλέξει για μαρτύριο. Εύχομαι επίσης όταν έρθει η ώρα της πραγματικής μάχης να έχεις ακόμα κουράγια και να μην έχεις εξουθενωθεί.
εμπρος στον Χριστο ομως πρεπει να ημαστε ειλικρηνης.
και αυτο που βλεπω ειναι οτι η αριθμοποιηση ειναι αρνηση Χριστου.
ειναι αρνηση θεμελιων της πιστεως μας.
Αρνηση Χριστού γενικά είναι η μή τήρηση των εντολών Του. Στο συγκεκριμένο θέμα άρνηση Χριστού είναι η προσκύνηση του θηρίου. Η βάπτιση του ανθρώπου στο όνομα του θηρίου και η αποδοχή της χαράγματός του (σαν τα μαρκαρισμένα ζώα). Συνειδητά και έχοντας γνώση των συνεπειών, κάτι για το οποίο θα φροντίσει ολοκληρωτικά ο Θεός, με σημεία και τέρατα, για να είναι όλοι αναπολόγητοι για την επιλογή τους.
μακαρι αδερφε να μην ειναι ετσι και να κανω λαθος.
οσες φορες προσευχηθηκα με πονο, λαμβανα παντοτε την ιδια και σαφη απαντηση.
ειναι αρνηση Χριστου.
Αν θεωρείς οτι ο Θεός σου μίλησε και σου έδειξε, πολύ καλά κάνεις. Προσωπικά αυτό που έχω λάβει σαν απάντηση είναι το "μη μεριμνάς, δεν ήρθε ακόμα η ώρα. Να γρηγορείς και να επιλέγεις προσεκτικά τις μάχες σου. Ολα θα γίνουν ξεκάθαρα στην ώρα τους".
μακαρι να πλανηθηκα απο τον διαβολο και να ειναι η στιγμη να μου το δειξει ο Χριστος λοιπον.
Δίκοπο μαχαίρι η ευχή σου. Μπορεί να μην είναι πλάνη του διαβόλου αλλά σχολείο Κυρίου. Μπορεί να είναι και τα δύο. Το αποτέλεσμα θα δείξει.
συζητω για το θεμα με απολυτη ειλικρινεια και ανοιχτη διαθεση και οχι με de facto θεσεις και αποψεις.
Το εκτιμώ αλλά δεν το πιστεύω απόλυτα. Ουδέποτε σε είδα διατεθιμένο να έχεις ανοιχτή διάθεση στο θέμα αυτό. Αν και να είμαι ειλικρινής, αυτές σου οι τοποθετήσεις είναι εξίσου πρωτοφανείς οπότε μπορεί κάτι να αλλάζει και να έρχεται η ώρα σου.
για να γινει διαολογος ομως θα πρεπει να υπαρχουν απαντησεις και ερωτησεις εκατερωθεν με ειλικρινες πνευμα.

απαντησε μου σε παρακαλω.



αρκει να ημαστε μεστοι και να μην πλατιαζουμε.
Οι απαντήσεις μου είναι ειλικρινής αλλά διάλογο δύσκολα να μπορέσω να κάνω μαζί σου στο συγκεκριμένο θέμα. Τουλάχιστον δείχνεις διάθεση γιατί μέχρι τώρα ήσουν όχι μόνο απόλυτος και καταδικαστικός για όλους εμάς τους απολλυμένους, αλλά και εντελώς ασυνάρτητος (κατά την ταπεινή μου άποψη ΠΑΝΤΑ) όσον αφορά στις αιτιολογήσεις και τα επιχειρήματά σου. Κάτι που δεν είναι ίδιον του χαρακτήρα σου και του τρόπου λειτουργίας του νου σου, αλλά εμφανίζεται και σε εσένα μόλις θιχτεί κάποια από τις δικές σου καυτές πατάτες. Που ΕΠΕΛΕΞΕΣ κι εσύ και υπερασπίζεσαι εώς παραλογισμού. Οπως παθαίνει ο αετός και ο ραιμόν με το Μάξιμο, το ίδιο παθαίνεις κι εσύ με το χάραγμα και την ερμηνεία που του έχεις δώσει κατ επιλογήν.

Τέλος πάντων. Δεν έχει νόημα να ξαναλέμε τα ίδια και τα ίδια. Αυτά που σου είπε ο omg είναι υπεραρκετές Βιβλικές αιτιολογήσεις - επιχειρήματα, για το κατά πόσο αυτό που υποστηρίζεις δεν στέκει. Και παρόλ αυτά δεν το βλέπεις καθόλου, λες και δεν επιχειρηματολόγησε καν, σε τέτοιο βαθμό που ζητάς να παρέμβουν οι συντονιστές.

Εχεις πάρει ήδη ικανές απαντήσεις και έχεις την Αποκάλυψη μαζί με τον νου σου να δεις και άλλες. Επιλέγεις να κρατήσεις το κάστρο που έχτισες λοιπόν και δεν έχεις δυνατότητα να ακούσεις. Συνεπώς, μόνο ο Κύριος μπορεί να σε ξεκολλήσει με τρόπο που μόνο Αυτός ξέρει. Ανθρώπινος διάλογος δεν μπορεί να πετύχει τίποτα περισσότερο από αντίλογο και σύγκρουση. Θα εύχομαι στον Κύριο να κάνει ότι είναι σωστό και ότι σου χρειάζεται κατά την βούλησή Του.

Με αγάπη

Re: Ο αριθμος δημοσιονομικής ταυτότητας αντικαθιστά ΑΦΜ και ΑΜΚΑ

49
Κατά τη γνώμη μου ναι. Απροβλημάτιστα.
ειδες μεσα σε 5 λεξεις ποσο ευκολη ειναι η απαντηση?

χρειαζονται ολοκληρες σελιδες χωρις καμια απαντηση στην ερωτηση μου?

απλη, απλουστατη απαντηση.

Επιλογή σου είναι. Σύμφωνα με αυτήν, εγώ που έχω ΑΦΜ 25 χρόνια και ΑΜΚΑ από τότε που βγήκε, είμαι καταδικασμένος σε απώλεια ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ γιατί πήρα ήδη το χάραγμα, όπως και σχεδον όλοι εδώ μέσα. Αρα τί ζητάς να συμμετέχω. Παιδί του σατανά έχω γίνει, αρνήθηκα το Χριστό και χαραχτηκα προσκυνώντας τον αντίχριστο και κάνοντάς τον βασιλιά μου. Αγιο Πνεύμα δεν μπορεί να υπάρξει μέσα μου και είμαι πλήρης δαιμονίων. Οπότε? Τί με ρωτάς?
περιμενε,
λες πραγματα για μενα τα οποια δεν εχουν καμια σχεση με τα δικα μου πιστευω.

ο ΑΦΜ πριν απο 25 χρονια δεν ηταν αριθμος προσωπου, αλλα εγγραφου.
απο το 99 και επειτα μετατραπηκε σε προσωπου με το συστημα taxis.
δεν πιστευω οτι καποιος που εχει ΑΜΚΑ η ΑΦΜ ειναι καταδικασμενος και οτι δεν σωζεται.
τα παντα στην σωτηρεια εξαρτονται απο την γνωση του ανθρωπου.
αυτο που πιστευω, ειναι πως η αριθμοποιηση ειναι αρνηση Χριστου. οπως αρνηση Χριστου στην πραγματικοτητα ειναι και η αδιαφορια στην πιστη, η χλιαροτητα, η αμαρτια εν γεννη.
το ποιος σωζεται και ποιος οχι, δεν μπορω να το πω, ητε εχει καποιος ΑΜΚΑ ητε οχι.
αυτο θα το κρινει ο Χριστος και μονον εκεινος.
δεν πιστευω λοιπον πως ειναι παιδι του σατανα οπως λες επειδη εχει ΑΜΚΑ.
ουτε κατα διανοια...
αντιθετως μαλιστα, ειναι απολυτη πεποιθηση μου οτι εγω που εχω αρνηθει τον ΑΜΚΑ να κολαστω για χιλιους δυο αλλους λογους, ενω καποιος εναρετος με ΑΜΚΑ να σωθει και να ειναι διπλα στον Χριστο.
δεν μπορω εγω να μπω σε αυτην την κριση.
αυτο που μπορω να κανω, ειναι να εξετασω εαν η αριθμοποιηση ερχεται σε αντιθεση με τον χριστιανισμο.
ειναι ενα θεολογουμενο ζητημα που εχουν γραφτει βιβλια περι αυτου και εχουν γινει τοσες και τοσες ομιλιες.
ητε απο του Πατριου, ητε απο του νεου.

επισης, δεν θεωρω οτι ο ΑΜΚΑ ειναι χαραγμα.
μιλαω για αριθμοποιηση και οχι για χαραγμα. το χαραγμα θα μπορουσε να περιλαμβανεται μεσα στην αριθμοποιηση, αλλα αυτο ειναι κατι το οποιο θελει αναλυση, που λογικα, πρωτα ο Θεος θα το συζητησουμε μεσα στην πορεια της συζητησης.
Να σε πείσει δεν μπορεί κανείς γιατί έχεις στηρίξει πολλά εκεί πάνω και επιλέγεις να ακολουθήσεις αυτόν τον δρόμο. Ικανότητα κατανόησης αυτών που λέει η Αποκάλυψη που είναι ξεκάθαρα και σου τα έδειξε όμορφα ο omg έχεις και μεγάλη. Επιλέγεις να μην καταλαβαίνεις και να βασανίζεσαι. Εύχομαι να λάβεις καρπό παρόλο που κατά την ταπεινή μου άποψη λάθος μάχη έχεις επιλέξει για μαρτύριο. Εύχομαι επίσης όταν έρθει η ώρα της πραγματικής μάχης να έχεις ακόμα κουράγια και να μην έχεις εξουθενωθεί.
δεν εχω στιριξει τιποτα εκει πανω.
εαν καταλαβω οτι εχω λαθος πιστη, τοτε γυρναω 180 μοιρες την επομενη μερα.
αυτα που μου εδειξε ο OMG δεν εχουν καμια σχεση με την αριθμοποιηση.
ο omg, μιλαει για το χαραγμα, η για τον αντιχριστο, η την προσκυνηση του αντιχριστου κλπ..

τι σχεση εχουν ολα αυτα με το ζητημα της αριθμοποιησης?

καμια...

η τουλαχιστον, δεν εχουν σχεση οι ερωτησεις που εκανα σε σχεση με αυτα που μου παρεθεσε.

δεν ειναι οτι δεν αποδεχομαι αυτα που ειπε, αλλα αυτα που ειπε ειναι αλλη συζητηση , ασχετη εντελως, απο αυτα που τον ρωτησα.

ειναι σαν να τον ρωταω για καρεκλες και να μου απαντα για τραπεζια.
Αρνηση Χριστού γενικά είναι η μή τήρηση των εντολών Του. Στο συγκεκριμένο θέμα άρνηση Χριστού είναι η προσκύνηση του θηρίου. Η βάπτιση του ανθρώπου στο όνομα του θηρίου και η αποδοχή της χαράγματός του (σαν τα μαρκαρισμένα ζώα). Συνειδητά και έχοντας γνώση των συνεπειών, κάτι για το οποίο θα φροντίσει ολοκληρωτικά ο Θεός, με σημεία και τέρατα, για να είναι όλοι αναπολόγητοι για την επιλογή τους.
το ποιος θα γνωριζει και ποιος οχι, ειναι θεολογουμενο ζητημα το οποιο χωραει συζητηση.
δεκτη η αποψη σου, και τεινω και εγω προς αυτην.
μην εισαι ομως απολυτος διοτι υπαρχει σοβαρος αντιλογος.

και παλι ομως, δεν εχουμε φτασει ακομη να συζηταμε για κατι τετοιο.

εξεταζουμε προς το παρον να δουμε εαν η αριθμοποιηση του προσωπου ειναι αρνηση Χριστου η οχι.

ας επικεντρωθουμε σε αυτο, και ας μην πλατιαζουμε σε 1000 θεματα ασχετα με αυτο.

εσεις, και λογικα, κανετε συνδεση την αριθμοποιηση με τον αντιχριστο.
ενω εγω δεν κανω τετοια συνδεση.
θελω να κατανοησω καταρχας, εαν απο μονη της η αριθμοποιηση ειναι αρνηση Χριστου.
ητε συμβαινει τωρα, ητε πριν 1000 χρονια.
Οι απαντήσεις μου είναι ειλικρινής αλλά διάλογο δύσκολα να μπορέσω να κάνω μαζί σου στο συγκεκριμένο θέμα. Τουλάχιστον δείχνεις διάθεση γιατί μέχρι τώρα ήσουν όχι μόνο απόλυτος και καταδικαστικός για όλους εμάς τους απολλυμένους, αλλά και εντελώς ασυνάρτητος (κατά την ταπεινή μου άποψη ΠΑΝΤΑ) όσον αφορά στις αιτιολογήσεις και τα επιχειρήματά σου. Κάτι που δεν είναι ίδιον του χαρακτήρα σου και του τρόπου λειτουργίας του νου σου, αλλά εμφανίζεται και σε εσένα μόλις θιχτεί κάποια από τις δικές σου καυτές πατάτες. Που ΕΠΕΛΕΞΕΣ κι εσύ και υπερασπίζεσαι εώς παραλογισμού. Οπως παθαίνει ο αετός και ο ραιμόν με το Μάξιμο, το ίδιο παθαίνεις κι εσύ με το χάραγμα και την ερμηνεία που του έχεις δώσει κατ επιλογήν.
ισως να ειναι και ετσι..

κανε μια ευχη στον Χριστο να φωτισει και εμενα και εσενα να φανει η αληθεια και να την κατανοησουμε μεσα στην συζητηση.
Τέλος πάντων. Δεν έχει νόημα να ξαναλέμε τα ίδια και τα ίδια. Αυτά που σου είπε ο omg είναι υπεραρκετές Βιβλικές αιτιολογήσεις - επιχειρήματα, για το κατά πόσο αυτό που υποστηρίζεις δεν στέκει. Και παρόλ αυτά δεν το βλέπεις καθόλου, λες και δεν επιχειρηματολόγησε καν, σε τέτοιο βαθμό που ζητάς να παρέμβουν οι συντονιστές.
μπορεις σε παρακαλω να μου υποδειξεις το σημειο που απαντησε ο omg στις 2 συγκεκριμενες ερωτησεις που του εκανα?

ζηταω απο εσενα λοιπον...

εσυ απαντησες, ο Omg που?

περιμενω να μου δειξεις...

Re: Ο αριθμος δημοσιονομικής ταυτότητας αντικαθιστά ΑΦΜ και ΑΜΚΑ

50
Εχεις ένα μεγάλο δίκιο και ζητώ μια μεγάλη συγνώμη. Και εγώ δεν είχα αντιληφθεί το διαχωρισμό που ξεκάθαρα κανεις παραπάνω μεταξύ χαράγματος και αντιχρίστου συγκεκριμένα από τη μία, και αριθμοποίησης γενικά από την άλλη.

Θεωρούσα ότι έχεις ταυτίσει τα δύο και κατά συνέπεια αυτά που ανέφερε ο omg από την Αποκάλυψη (που αποκλείουν την ταύτιση της υπάρχουσας ή επερχόμενης αριθμοποίησης με τον γενικό αυτό τρόπο που περιγράφεις, με το συγκεκριμένο χάραγμα του αντιχρίστου που περιγράφει η Βίβλος) τα θεώρησα ικανές απαντήσεις.

Αν θες τη γνώμη μου λοιπόν γενικά περί της αριθμοποίησης, το να με καταχωρήσει δηλαδή το οποιοδήποτε επίγειο διαδικαστικό σύστημα με έναν μοναδικό αριθμό αντί για το όνομά μου, και κατά πόσο αποτελεί άρνηση Χριστού, μπορώ να σου την πω ευχαρίστως. Δεν με προβληματίζει καθόλου. Μα καθόλου μη θεωρηθώ ότι αρνούμαι τον Κύριο. Σε καμία περίπτωση δεν το θεωρώ άρνηση Χριστού. Μπορεί να το θεωρώ προετοιμασία για το χάραγμα, προάγγελο, υποδομή, ότι θες πες το. Και να έχω το νου μου, να γρηγορώ και να προετοιμάζομαι για τη μέρα που θα εξελιχθεί σε κάτι άλλο. Μέχρι τότε όμως, έχω πολύ σοβαρότερα θέματα μέσα στην καθημερινή μου μάχη και πτώση για να απασχολούμαι με κάτι που μπορεί να προλάβω μπορεί και όχι, και που μπορεί να είναι σχετικό με αυτό μπορεί και όχι. Τώρα πάντως έτσι όπως είναι, ακόμα και αν την κάνουν παγκόσμια με Α.Π., δεν μου καίγεται καρφάκι και δεν τρέμει ούτε τρίχα από ανησυχία μήπως αρνούμαι τον Χριστό. Εχω πολύ πιο φλέγοντα ζητήματα καθημερινής αμαρτωλότητας να αντιμετωπίσω, για τα οποία πραγματικά ανησυχώ πως θα αντικρύσω τον Κύριο όταν έρθει η ώρα να Του δώσω λόγο.

Εν κατακλείδι η σχέση μου με τον Χριστό δεν περνάει σε καμία περίπτωση μέσα από το ανθρώπινο σύστημα γραφειοκρατικής λειτουργίας. Είτε τα κομπιούτερ με γράφουν με το όνομά μου ή μου έχουν νουμεράκι, γνωρίζω ότι ο Κύριός μου με ξέρει κατ όνομα από τη μέρα που γεννήθηκα. Και όνομα να μη μου δίναν, ξέρει και το τελευταίο ζεύγος της αλυσίδας του DNA μου. Και όπως και να με αποκαλεί το σύστημα, δεν μου καίγεται καρφάκι. Και νομίζω ότι ούτε και Αυτου.
Η ομολογία ή η άρνησή μου προς Αυτόν όταν προκύπτει είναι ξεκάθαρη, και η απάντηση του καθενός την ώρα της ομολογίας ή της άρνησης καταγράφεται από τον Κύριο είτε το σύστημα ρώτησε τον Νίκο Ελευθερίου είτε ρώτησε τον 458796854 που είναι ο Νίκος Ελευθερίου περασμένος στο σύστημα.
Ολα αυτά, τα αριθμάκια, είναι απλά κομμάτι του κόσμου στον οποίο οριστήκαμε να ζήσουμε. Και κατά την ταπεινή μου άποψη περιλαμβάνονται στην οδηγία του να ζούμε μέσα στον κόσμο, να τηρούμε τα του κόσμου και να ακολουθούμε τα του κόσμου όσο δεν αντίκεινται στην πίστη μας προς Αυτόν. Ανήκουν πολύ απλά στα τω καίσαρι. Στου καίσαρα τον κόσμο ζούμε, με τις γραφειοκρατικές και νομοθετικές αποφάσεις του καίσαρα είμαστε υποχρεωμένοι να πορευθούμε. Και μάλιστα σαν υποδείγματα συμμορφωσης ώστε να είμαστε ζωντανά παραδείγματα της πίστης μας προς τον Κύριο. Μόλις τεθεί ζήτημα ενός νόμου ή κανόνα που αντιβαίνει στις εντολές του Κυρίου, ας γίνουμε παραδείγματα μη συμμορφωσης εώς θανάτου. Ποιά εντολή του Κυρίου όμως παραβιάζει η αριθμοποίηση?

Πολλές φορές ο γενικός μπούσουλας του απλού και ξεκάθαρου επιχειρήματος είναι πολύ βοηθητικός. Οταν χρειάζονται βιβλία επί βιβλίων και υποθέσεις επί υποθέσεων για να παρουσιαστεί ένα συγκεκριμένο επιχείρημα, το πράγμα συνήθως μπερδεύει.

Ας ξεκινήσουμε λοιπόν με τον απλό τρόπο. Κεφάλαιο και στίχο! Χωρίς να πλατιάζουμε όπως είπες. Κεφάλαιο και στίχο. Που ορίζεται η παράβαση?

Re: Ο αριθμος δημοσιονομικής ταυτότητας αντικαθιστά ΑΦΜ και ΑΜΚΑ

51
Απο την πλευρά μου sarotos,σέβομαι την άποψη σου,αλλά για μένα, προσωπική μου άποψη είναι ,οτι ένας αριθμός αποτελεί προσδιοριστικό προσώπου,αν είναι ένας και μοναδικός,αν είναι υποχρεωτικός και αν περιλαμβάνει τα πάντα,ώστε να προσδιορίζει και το πλήρες προφίλ του προσώπου.

Γι αυτό και πιστεύω οτι τότε με τον ΕΚΑΜ,ξεσηκώθηκαν όλοι εναντίον του,γιατί τηρούσε όλες αυτές τις προυποθέσεις.

Ξαναλέω,οτι αυτό δεν σημαίνει οτι το ΑΜΚΑ είναι κάτι αθώο,αλλά προσωπικά δεν μπορώ να πω αν αυτός που τον δέχτηκε,έχει αρνηθεί τον Χριστό ή οχι.

Εξάλλου κάποιος μπορεί να δέχτηκε τον ΑΜΚΑ,αλλά να αρνηθεί την κάρτα πολίτη.

Nα πω και κατι τελευταίο,αν μου επιτρέπεται θα ήθελα να επικεντρωθούμε ,όπως λέει ο Μ περισσότερο στα πνευματικά,γιατί αυτά εντέλλει είναι που θα μας βοηθήσουν.

Άλλοι ψάχνουν τον Αντίχριστο,άλλοι ψάχνουν βασιλιάδες,άλλοι ψάχνουν ημερομηνίες και δεν ξέρω αμα ψάχνουνε να βγάλουνε τα αγκάθια απο την ψυχή τους.

Καλά και ωραία αυτά,αλλά τίποτα απο αυτά δεν οδηγεί στην σωτηρία,ειδικά αφου δεν ξέρουμε το πότε θα πεθάνουμε, που μπορεί να είναι και αύριο.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Ο αριθμος δημοσιονομικής ταυτότητας αντικαθιστά ΑΦΜ και ΑΜΚΑ

52
M__ έγραψε:Εχεις ένα μεγάλο δίκιο και ζητώ μια μεγάλη συγνώμη. Και εγώ δεν είχα αντιληφθεί το διαχωρισμό που ξεκάθαρα κανεις παραπάνω μεταξύ χαράγματος και αντιχρίστου συγκεκριμένα από τη μία, και αριθμοποίησης γενικά από την άλλη.
Δεν καταλαβαίνω γιατί ζητάς συγνώμη M_, απο την στιγμή που ρώτησα δύο φορές για ποιό λόγο δεν λαμβάνεται υπόψην στην συζήτηση, ότι αυτό που δεν πρέπει να πάρει κάποιος είναι κάτι που θα μπεί στο χέρι ή στο μέτωπο και απάντηση δεν πήρα;

Re: Ο αριθμος δημοσιονομικής ταυτότητας αντικαθιστά ΑΦΜ και ΑΜΚΑ

53
aetos64 έγραψε:
M__ έγραψε:Εχεις ένα μεγάλο δίκιο και ζητώ μια μεγάλη συγνώμη. Και εγώ δεν είχα αντιληφθεί το διαχωρισμό που ξεκάθαρα κανεις παραπάνω μεταξύ χαράγματος και αντιχρίστου συγκεκριμένα από τη μία, και αριθμοποίησης γενικά από την άλλη.
Δεν καταλαβαίνω γιατί ζητάς συγνώμη M_, απο την στιγμή που ρώτησα δύο φορές για ποιό λόγο δεν λαμβάνεται υπόψην στην συζήτηση, ότι αυτό που δεν πρέπει να πάρει κάποιος είναι κάτι που θα μπεί στο χέρι ή στο μέτωπο κα απάντηση δεν πήρα;
Γιατι ο σαροτος δεν ρωταει αν το ΑΜΚΑ ειναι το χαραγμα,αλλα για το αν με το ΑΜΚΑ αριθμοποιείται το πρόσωπο.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Ο αριθμος δημοσιονομικής ταυτότητας αντικαθιστά ΑΦΜ και ΑΜΚΑ

54
dominique έγραψε:
aetos64 έγραψε:
M__ έγραψε:Εχεις ένα μεγάλο δίκιο και ζητώ μια μεγάλη συγνώμη. Και εγώ δεν είχα αντιληφθεί το διαχωρισμό που ξεκάθαρα κανεις παραπάνω μεταξύ χαράγματος και αντιχρίστου συγκεκριμένα από τη μία, και αριθμοποίησης γενικά από την άλλη.
Δεν καταλαβαίνω γιατί ζητάς συγνώμη M_, απο την στιγμή που ρώτησα δύο φορές για ποιό λόγο δεν λαμβάνεται υπόψην στην συζήτηση, ότι αυτό που δεν πρέπει να πάρει κάποιος είναι κάτι που θα μπεί στο χέρι ή στο μέτωπο κα απάντηση δεν πήρα;
Γιατι ο σαροτος δεν ρωταει αν το ΑΜΚΑ ειναι το χαραγμα,αλλα για το αν με το ΑΜΚΑ αριθμοποιείται το πρόσωπο.
Θα μπορούσε να το διευκρινίσει.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ο μεγάλος αδερφός στην Ελλαδα”