Re: «Ανθρωπιστική» μεταχείριση μεταναστών στο Φαρμακονήσι

10
γιαυτο βιαζεσαι να με καταταξεισ
Αν εγω εβαζα μια αφισα π.χ. της Χ.Α. εννοοντας κατι αλλο δεν θα με κατετασες;
Οχουλιγκανισμος δεν βρισκεται μονο στο ποδοσφαιρο.
ΣΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΤΟΝ ΚΟΡΦΟ ΩΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΦΩΛΙΑΖΟΥΝ ΗΓΕΤΕΣ ΠΡΟΔΟΤΕΣ.\nΟΥ ΠΟΣΟΙ ΑΛΛΑ ΠΟΥ.

Re: «Ανθρωπιστική» μεταχείριση μεταναστών στο Φαρμακονήσι

11
Παιδιά το θέμα είναι πολύ σοβαρό.

Οι εικόνες αυτές όπως και πολλές άλλες είναι αληθινές.

Η αστυνομία βέβαια κάνει πολλά χειρότερα και εδώ πρέπει να προσέξουμε πολύ γιατι όπως ξέρουμε όλα αυτά είναι υποκινούμενα και όχι τυχαία.


Απο την μια μας βομβαρδίζουν για τους μετανάστες και για το τι μελη γενεσθαι μελλοντικά και απο την άλλη βλέπουμε και ακούμε όλες αυτές τις απάνθρωπες σκηνές σε συνανθρώπους μας.


ΟΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΑΔΕΡΦΙΑ........αυτό πρέπει να το βάλουμε καλά στο μυαλο μας αν δεν το έχουμε βάλει ακόμα,στο 2010 που έχουμε φτάσει.


Ο κόσμος πεινάει και υποφέρει και όταν πεινάει κάποιος μπορεί να κάνει τα πάντα.

ΠΡΟΣΟΧΗ: σε λίγο καιρό ίσως βρεθούμε και εμείς σε αυτήν την θέση απο εκεί που δεν το περιμένουμε.


Για να μπούμε στο θέμα μας τώρα...

Αυτός ο τρόπος αντιμετώπισης των μεταναστών αποσκοπεί στις ακραίες συμπεριφορες που βλέπουμε στις αντιδραστικες διαδηλώσεις-πορείες όπως εγινε πέρυσι με τον θάνατο του Γρηγορόπουλου..........και βγαίναν και έλεγαν ότι τα σπάσαν όλα οι μετανάστες και άλλα πολλά.

Πολλοί είπαν επίσης ότι είναι υποκινούμενοι απο μυστικές υπηρεσίες και άλλα τρελά!!!

Εχουμε φτάσει σε τέτοια συνωμοσιολογική αρρώστια που τα πράγματα τα ψάχνουμε σε τόσο βάθος ενώ είναι πάρα πολυ απλά και βγαίνουμε πολλές φορές εκτός.

Αυτοί οι άνθρωποι έχουν ζήσει και περάσει τόσα πολλά στην ζωή τους που σίγουρα δεν έχουν την ίδια παιδεία και βιώματα με εμάς(ίσως να κάνω και λάθος) και ερχόμενοι σε ένα ευρωπαικό κράτος αντιμετωπίζοντας αυτές και ίσως και χειρότερες καταστάσεις φυσικό είναι να ξεσικωθούν.


Άρα ερχονται εδώ ή τους φέρνουν κάποιοι........ τους βασανίζουν για κάποιο χρονικό διαστημα και μετά τους αφήνουν σε άθλια ψυχολογική κατάσταση μέσα στο πλήθος.


Απο εκεί κει μετά ξέρουμε όλοι ποια θα είναι η αντιδρασή τους.


Βλέπουμε πολλά μικρά παιδάκια να ζουν αυτά τα μαρτύρια και αυτην την αθλια ζωη που αντί να νιώθουν ελπίδα και χαρά παίρνουν μόνο λύπη και πίκρα.


Καλώς ή κακός αυτοί οι συνανθρωποι μας ήρθαν στην χωρα μας γιατί ελπίζουν σε μια καλύτερη ζωή.

Απο εκεί και πέρα σαν άνθρωποι που είμαστε πρέπει να τους φερθούμε σαν ανθρωπους.

Δεν μπορώ να βλέπω αυτό το μίσος και την αντιμετώπιση κάποιων απο τις υπηρεσίες ασφάλειας.

Έχει τύχει 2 φορές να βαράνε μπροστά μου αλλοδαπό το κεφάλι του στον τοίχο μέχρι θανάτου.Ευτηχώς τους σταματήσαμε 5 ατομα που έτυχε να περνάμε εκείνη την ώρα απο το συγκεκριμένο σημείο.Μετά τι έγινε στο τμήμα δεν ξέρω....


Που έχουμε φτάσει ηλικρινά δεν ξέρω :help


Οι μόνοι που δεν φταίνε σε τίποτα είναι αυτοί η άνθρωποι που ήρθαν εδώ..........και εγώ άμα ζούσα σε τριτοκοσμικές χώρες και με μια άθλια ζωή το ίδιο θα έκανα και περισσότερο για τα παιδιά μου που δεν μπορώ να τα βλέπω να ζούνε και να μεγαλώνουν σε ένα τέτοιο περιβάλλον.



Για να πάμε και λίγο στις μεγαλοεταιρίες αλληλεγγυης που μαζευουνε δισεκατομυρία απο τον απλό λαό.
Που είναι όλοι αυτοι????????

Όταν χρειάζεται βοήθεια μακριά απο τον πολιτισμό και μακριά απο τα μάτια του κόσμου μόνο ενεργούν?
Τώρα που τους έχουμε δίπλα μας μόνο αδιαφορία?



Ετσι είμαστε όλοι εμείς που τα έχουμε όλα...........μόνο λόγια και αυτό το λέω και για τον εαυτό μου!!!

Dominique εχθές συζητούσαμε για την βοήθεια στους συνανθρώπους μας και στα παιδιά που πεινάνε σε κάποιο άλλο τοπικ.

Να λοιπόν που τους έχουμε δίπλα μας και δείχνουμε αδιαφορία και με πλάγιους τρόπους και διάφορες δικαιολογίες θέλουμε να τους διώξουμε.


Βγαίνουμε και φωνάζουμε για τα παιδιά στην αφρική και σε άλλα τριτοκοσμικα μέρη,όπως επίσης και ότι η βοηθεια μας δεν φτάνει ποτέ εκει,αλλά να που κάποιους τους έχουμε στην χώρα μας και τους γυρίζουμε το κεφάλι υποτιμητικά.
Αν άυριο μας φέρουν κάποιες χιλιάδες παιδάκια θα αρχίσουμε την γκρίνια και τις συνομοσιολογικές ιστορίες και δεν θα βλέπουμε την ουσία που είναι η βοήθεια σε αυτά τα παιδιά που υποφέρουν και ζητάνε ένα πιάτο φαι και τίποτα άλλο.
Γιατί πάντα κατα βάθος σκεφτόμαστε μόνο το συμφέρον μας και τίποτα άλλο.......τα άλλα είναι αλλα λόγια να αγαπιόμαστε και να γράφουμε για να γράφουμε.

Ότι λέμε το λέμε όταν τους έχουμε μακρια μας,όταν όμως τους έχουμε δίπλα μας :blue
Είναι αυτό που λέμε.... μακριά και αγαπημένοι.


Εγω λοιπόν προτιμώ να έχω 1 εκατομύριο παιδιά στην χώρα μου που χρειάζονται ένα χέρι βοηθείας και μια ένδειξη ελπίδας και χαράς για ένα καλύτερο αυριο,παρά να έχω όλους τους πολιτικοεπιχειρηματίες να με κλέβουν και να είναι όλοι με τεράστιες περιουσίες με τα δικά μας λεφτα και να με βλεπουν σαν δούλο που δουλεύει για αυτούς........και να είστε σίγουροι πως το 1εκ. χρειάζονται πολύ λιγότερα χρήματα για να ζήσουν σαν άνθρωποι απο αυτά που μας κλέβουν οι 300 της χώρας μας καθημερινά για να ζουν πλουσιοπάροχα.


Μην ξεχάσω και την άλλη μεγαλοεταιρία της αλληλεγγυης την εκκλήσια ........ η οποία το μόνο που της νοιάζει είναι πως θα μεγαλώσει την κολοσιαία περιουσία της και πως θα γλιτώσει απο τους φόρους.


Που είναι όλοι αυτοί οι υπερασπιστές ανθρώπων και τα χέρια βοηθείας?που είναι τα τρισεκατομύρια που μαζευουν κάθε λίγο και λιγάκι...... όταν έχουμε δίπλα μας ανθρώπους που χρειάζονται βοηθεια?

Φανταζομαι τί γίνεται στις τριτοκοσμικές χωρες απο θέμα βοήθειας. :0307


Πρέπει να καταλαβουμε ότι μας δουλευουν μπροστά στα μάτια μας καθημερινώς όλοι μα όλοι... και εμείς προσπαθούμε συνεχώς να τα δικαιολογούμε και εννοώ όλα τα προβλήματα που έχουμε να αντιμετωπίσουμε!!!


Έχουμε ξεφτιλιστεί σαν άνθρωποι ή μάλλον σαν ζόμπι(έτσι που μας καταντησαν) που κοιτάμε σύνορα,κράτη,θρησκείες,ιδεολογίες,πολιτικες παρατάξεις και χίλια δυο άλλα πράγματα που μας χωρίζουν,γιατί στην πραγματικοτητα μόνο ο απλός λαός είναι χωρισμένος.........όχι οι πολιτικοί-μεγαλοεταιροι!!!

:no δεν το πάω στην παγκοσμιοποιηση,αλλά σε αυτό που πολύ καλά μας δίδαξε ο Ιησούς Χριστός μας!!!


Να ξέρετε πως όλος ο απλός λαός πρέπει να γίνει σύμμαχος,γιατί έχουμε το ίδιο κοινό εχθρό.

Ο εχθρός δεν είναι οι μετανάστες.....αυτοί προσπαθούν να μας τους κάνουν εχθρούς και εμείς πρέπει να τους πάρουμε με το μέρος μας και να τους δείξουμε τον ενδιαφέρον και την αγάπη μας γιατι ο κοινός εχθρός μας είναι ολοι αυτοί που μας κυβερνάνε που όπως έγραψα παραπάνω είναι όλοι ενωμένοι απεναντί μας και εάν δεν πράξουμε και εμείς το ίδιο είμαστε καταδικασμένοι και αιώνιοι δούλοι.

Αν δεν ενωθούμε και δεν αντΙδράσουμε μαζικά σε όλους τους εξουσιαστές μας,δυστηχώς πολύ γρήγορα θα έρθουμε όλοι στην ίδια κατάσταση με τους τορινούς μετανάστες που συζηταμε........ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΜΑΣ ΘΕΛΟΥΝ ΟΛΟΥΣ!!!!!!!!



Είμαστε Ελληνες Ορθόδοξοι και πρέπει να το αποδείξουμε στις δύσκολες μέρες που διανύουμε!!!
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: «Ανθρωπιστική» μεταχείριση μεταναστών στο Φαρμακονήσι

13
Ενταξει φιλε emman ομως πες μου κατι.
Πως θα γινει να ενταχτουν τοσα εκατομυρια σε ολη την Ευρωπη ή να αφομοιωθουν αν θελεις τα κυματα μεταναστων και να αντιδρασουμε μαζι προς τους εξουσιαστες μας;
Και ποιος θα κατσει να τους εξηγησει το παιχνιδι που παιζουν με θυματα εμας και αυτους;
Λιγοι θα καταλαβουν και αυτο γιατι οι περισσοτεροι ειτε θελεις λογω πεδιας ειτε λογω πεινας δεν θα κατσουν να ασχοληθουν και πολυ.
Ας με χαρακτηρησετε οπως θελετε αλλα νομιζω οτι το παιχνιδι ειναι χαμενο απο χερι,τα κυματα μεταναστων θα συνεχιζουν να ερχοντε απο τον Νοτο προς τον Βορρα και το ανθρωπινο ειδος θα φαγωθει μεταξυ του.
Γιατι οι διαφορετικες κουλτουρες,θρησκειες κ.τ.λ. σιγουρα θα κανουν την δουλεια τους και μην κοιτας εμενα και εσενα που βλεπουμε πιο μπροστα απο την μυτη μας και βλεπουμε το σωστο και λαθος και εναντιωνομαστε στην ανθρωπινη φαγομαρα. :cooll
ΣΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΤΟΝ ΚΟΡΦΟ ΩΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΦΩΛΙΑΖΟΥΝ ΗΓΕΤΕΣ ΠΡΟΔΟΤΕΣ.\nΟΥ ΠΟΣΟΙ ΑΛΛΑ ΠΟΥ.

Re: «Ανθρωπιστική» μεταχείριση μεταναστών στο Φαρμακονήσι

14
Minoan Power έγραψε:Ενταξει φιλε emman ομως πες μου κατι.
Πως θα γινει να ενταχτουν τοσα εκατομυρια σε ολη την Ευρωπη ή να αφομοιωθουν αν θελεις τα κυματα μεταναστων και να αντιδρασουμε μαζι προς τους εξουσιαστες μας;
Και ποιος θα κατσει να τους εξηγησει το παιχνιδι που παιζουν με θυματα εμας και αυτους;
Λιγοι θα καταλαβουν και αυτο γιατι οι περισσοτεροι ειτε θελεις λογω πεδιας ειτε λογω πεινας δεν θα κατσουν να ασχοληθουν και πολυ.
Ας με χαρακτηρησετε οπως θελετε αλλα νομιζω οτι το παιχνιδι ειναι χαμενο απο χερι,τα κυματα μεταναστων θα συνεχιζουν να ερχοντε απο τον Νοτο προς τον Βορρα και το ανθρωπινο ειδος θα φαγωθει μεταξυ του.
Γιατι οι διαφορετικες κουλτουρες,θρησκειες κ.τ.λ. σιγουρα θα κανουν την δουλεια τους και μην κοιτας εμενα και εσενα που βλεπουμε πιο μπροστα απο την μυτη μας και βλεπουμε το σωστο και λαθος και εναντιωνομαστε στην ανθρωπινη φαγομαρα. :cooll


Δεν είναι εκατομυρία είναι δισεκάτομυρια.

Με λίγα λόγια εγραψες περίπου αυτά που έγραψα και εγω.


Αυτό θέλουν οι εξουσιαστές μας ......... να μας τους φέρουν εδώ για να αλληλο φαγωνομαστε..... και εξήγησα πριν με ποιον τρόπο.


Στο χέρι μας είναι αν θα αλληλο φαγωθούμε ή θα αλληλο αντιδράσουμε.


Μην απελπίζεσαι γιατι η ελπίδα πεθαίνει τελευταία(όχι οτι όλοι μας δεν εχουμε απελπιστει).

Θέλω να πιστευω πως και αυτοί ξέρουν τι γίνεται γιατί και αυτοί έιχαν εξουσιαστές πάνω απο το κεφάλι τους.........απλά ίσως τα βλέπουν απο άλλη πλευρα........αλλά αυτό δεν αλλάζει τον βασικό στόχο.


Στο πολύ εγγύς μέλλον περίμενω μεγάλη παγκόσμια λαική εξέγερση......και τότε είμαι σίγουρος πως ολα όσα μας διαχωρίζουν θα πάνε στην άκρη γιατι ο κόσμος υποφέρει και είναι έτοιμος να εκραγεί.


Ως τώρα στους δρόμους για πορείες και αντιδραστικές διαδηλώσεις βγαίνουν οι γνωστοί που ξέρουμε όλοι μας(αναρχικοι,χρυσαυγίτες,αντιεξουσιαστες κτλ),οι υπόλοιποι κάνουμε υπομονή και υπομονή........αλλά όπως όλα και αυτή κάποια μέρα θα τελιώσει και είναι ήδη κοντά.

Αυτοί λοιπόν βγαίνουν κάθε λίγο και λιγάκι και εκτονώνονται και το έχουν κάνει καθημερινοτητα και συνηθεια το όλο θέμα.

Όταν όμως τελιώσει η υπομονή του κοσμάκη που πνιγεται απο αυτην καθημερινά και είναι σαν καζάνι που βράζει,τότε ποιος είδε τον Θεό και δεν τον φοβήθηκε.........όπως λεει και η φράση ΟΡΓΗ ΛΑΟΥ ΦΩΝΗ ΘΕΟΥ.

Σε αυτό μόνο ελπίζω πλέον και είμαι σίγουρος ότι θα γίνει ......πριν να είναι πολύ αργά
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: «Ανθρωπιστική» μεταχείριση μεταναστών στο Φαρμακονήσι

15
Ξερετε ολοι ποιοι φταινε,αυτοι που κανουν πολεμους σε καθε γωνια του πλανητη και αναγκαζουν τους ανθρωπους να γινονται μεταναστες....ουτε εμεις φταιμε...γιατι κανεις δεν μπορεις να τους δεχτει χωρις να αφομοιωθει και ποσο μαλλον εμεις που ειμαστε και φτωχη χωρα..ουτε και αυτοι που φευγουν για να βρουν μια καλυτερη μοιρα
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: «Ανθρωπιστική» μεταχείριση μεταναστών στο Φαρμακονήσι

16
Επιδεί έτυχε στο στρατιωτικό να περάσα απο το βραχάκι της φαρμάκο( ΕΤΣΙ ΛΕΓΕΤΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΦΑΝΤΑΡΟΥΣ ) θα σας πω τα εξής.Πρώτον οι εντολές που έχουν τα παιδιά είναι ότι οπιαδήπωτε κίνηση δεν φέρει αναγνωριστηκά στοχέυετε και εξολοθρέυετε,καθώς αποτελεί ακρέο σύνορο και παρεπιπτόντος απέναντι απο την φαρμάκο βρίσκονται 5000 χιλιαδες παιζοναυτες τούρκοι.Όταν στο νησή υπαρχεί μόλις 30 φανταροι που επανδρώνουν το νησάκι και αυτό χωρίς ρέυμα κιαι επηκοινωνία με τον έξω κόσμο εκτος απο τον εφοδιασμό και τιν αλλαγή φρουράς κάθε σαράντα μέρες.....εκτός της βάσης όλοι οι υπόλοιποι κοιμούνται πάνω σε ξύλινες παλέτες ούτε κάν κρεβάτια.Απο τιν άλλη πως θα πρέπει λοιπόν να αντιμετοπίζεται κάποιος που μπαίνει εντος στρατιωτικού χώρου,χωρίς διακριτικά και άδειες.Καταρχήν σαν κατάσκοπος δέυτερον πιος μας λέει ότι ανάμεσα στους μετανάστες δεν υπαρχουν τούρκοι εφόσον απέναντι εκτός των πεζοναυτών εδρέυει το τμήμα ραδιουποκλοπων της τουρκιας.Θα συμφωνούσα εάν όλα τα παεραπάνω γίνοντας εκτός στρατιωτικής περιοχής. Ας ποφασίσουμε τελικά τι θέλουμε μια ελλάδα αφύλακτη η μία ελλάδα με φύλαξη και υσχηρά σύνορα....
Δεν είμαστε όσα πιστεύουμε, αλλά όσα πράττουμε.

Re: «Ανθρωπιστική» μεταχείριση μεταναστών στο Φαρμακονήσι

17
Εκείνος που θέλει τιν ελλάδα αφύλακτοι θα συμφωνήσω μαζί του, αλλά ας ξεκινήση πρώτα τον αγώνα των ελέυθερων συνόρων απο το σκοπια την τουρκια.και μετα ναι ας μην υπάρχει ούτε στρατός αλλά όταν μιά χώρα δεν είναι ικανή να θρέψη τους ίδιους τους έλληνες τότε πως μπορούμε να δεχτούμε τόσο κόσμου :down1
Δεν είμαστε όσα πιστεύουμε, αλλά όσα πράττουμε.

Re: «Ανθρωπιστική» μεταχείριση μεταναστών στο Φαρμακονήσι

18
Ας δουμε τι σημένη για μας και τι κοστίζει ένας μετανάστης χωρίς χαρτία :hmmm

Α περιθαλψή που συμένη ότι το κράτος αφού δεν μπορεί να την εισπράξει απο αυτόν θα επιβαρήνη τον έλληνα..

Β ανασφάληστη εργασία επιβαρινσή ταμειον και διμηουργία υψηλής ενχώριας ανεργίας....
Δεν είμαστε όσα πιστεύουμε, αλλά όσα πράττουμε.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ο μεγάλος αδερφός στην Ελλαδα”