Πώς θα βρεί η Ελλάδα τον δρόμο της με δικές μας προτάσεις!

1
Για να μην παρεξηγηθώ, όταν υποστηρίζω
την λύση του στρατού δεν πάει το μυαλό μου
στην χούντα του Παπαδόπουλου.
Στο φτωχό μου το μυαλό βλέπω την λύση να
έρχεται απο τον στρατό γιατί δεν υπάρχει πολιτική λύση
αυτή την στιγμή που θα εμπιστευθεί ο Έλληνας.
Τι εννοώ με αυτή την λύση,να μαζευτούνε οι
όποιοι Έλληνες αξιωματικοί,υψηλόβαθμοι ,χαμηλόβαθμοι ,εν ενεργία
ή εν αποστρατία να βρούνε Έλληνες
συνταγματολόγους και να αναλάβουνε να
καθαρίσουν την Ελλάδα.
Να βρούνε και να τιμωρίσουνε του προδότες
πολιτικούς από την μεταπολίτευση και μετά.
Να οχυρώσουν τα σύνορα της Ελλάδας από
όπου έχουμε εισροή λαθρομεταναστών.
Να πιάσουνε όλους τους λαθρομετανάστες που είναι ήδη
στην Ελλάδα και με νόμιμους τρόπους να τους στείλουν
πίσω στην πατρίδα τους.Να υπάρξει πλήρης αστυνόμευση
της Χώρας ώστε να μειωθούν στο ελάχιστο τα εγκλήματα
που τελούνται αυτή τη στιγμή,και τα παιδιά
μας να μπορούν να πηγαίνουν μόνα τους σχολείο,χωρίς συνοδεία.
Η ζωή των Ελλήνων να συνεχιστεί όπως είναι αυτή τη
στιγμή με όλες τι ελευθερίες που απολαμβάνουμε.
Να βρούνε «ειδικούς» που με βάση τον πλυθησμό της
Ελλάδας ,να βγάλουνε ένα νούμερο με το πόσους
μετανάστες «αντέχει» η χώρα μας.
Να γίνει επανεξέταση όλων το μεταναστών που υπάρχουν
στην Ελλάδα με αυστηρότερα κριτήρια!
Μετανάστες που ζούν στην Ελλάδα τα τελευταία 20 χρόνια
και που τα παιδιά τους πάνε σε ελληνικό σχολείο, να
αποκτήσουν την Ελληνική ιθαγένεια.
Δεν είμαστε ρατσιστές…άλλοι μας βαφτίσανε έτσι!
Στην χώρα μας υπάρχουν άνθρωποι των γραμμάτων, επιστήμονες,διδάκτωρες,πανεπιστημιακοί,συνταγματολόγοι,
οικονομολόγοι, και πολλοί άλλοι οι οποίοι θα μπορέσουν να
σταθούν πολύ πιο ικανά,από τους πολιτικούς που έχουμε
τώρα, και να μας κυβερνήσουν!

Με λίγα λόγια θα πρέπει να αντιγράψουμε τους προγόνους
μας, για την διακυβέρνηση του κράτους μας από τους
Ικανούς και τους Αρίστους!

Να κυρήξουν το χρεός μας απεχθές,όπως κύρηξαν οι
Αμερικάνοι το χρέος του Ιρακ.Να πληρώσουμε φυσικά,αλλά
να πληρώσουμε αυτά που πρέπει!

Να φύγουμε από την Ε.Ε και να γυρίσουμε στην δραχμή από μόνοι μας..όχι να μας γυρίσουν αυτοι!

Να βρούμε τρόπους να εκμεταλευτούμε επιτέλους τον ορυκτό μας πλούτο.

Να βρούμε τρόπους να αναπτυχθει η βιομηχανία μας και πάλι.
Όπλα,υποβρύχια κάποτε τα βγάζαμε εμείς δεν τα αγοράζαμε!

Να προσπαθήσουμε να γυρίσουμε τις Ελληνικές βιομηχανίες
που πήγαν στην βουλγαρία και στις άλλες βαλκανικές χώρες
λόγω φόρων, πίσω στην Ελλάδα μας!

Να ρίξουμε όλο το βάρος στον Τουρισμό μας!Ποιός από
εσάς δεν έχει πεί ότι η Ελλάδα θα έπρεπε να ζεί από τον
τουρισμο και μόνο;Χειμώνα καλοκαίρι!

Συντάξεις…χαμηλότερη συνταξη 1200 ευρώ υψηλότερη 1500 ευρώ!

Πως δεν έχει λεφτά το ΙΚΑ…Ένα προσωπικό μου
παράδειγμα. Είμαι 35 χρονών δουλεύω από τα 15 μου,
έχω μόνο 600 ένσυμα περίπου σύνολο.Ξέρετε γιατί;
Γιατί το ένσυμο μου «30ευρω» είναι όσο το μεροκάματο
μου περίπου«40ευρώ»!Γιατί αν ο εργοδότης μου μας
κολλήσει ένσυμα θα μπεί μέσα πάρα πολύ!Και είμαι μαζί του σε αυτό!
Υπάρχουν 10 καφετέρειες με 250 εργαζόμενους και από
αυτούς οι 20 είναι ασφαλισμένοι!
Λύση.Πρέπει να μπεί ένα συγκεκριμένο ποσόν για όλους
τους ασφαλιζόμενους στα 150 με 200 ευρώ τον μηνα,
και να γίνονται συνεχείς ελέγχοι σε καθημερινή βάση
από το ΙΚΑ.Έτσι θα αυξηθούν τα εσοδα του!

Εφορία. Όταν έχω μία μέση επιχείριση και μου έχεις 23%
ΦΠΑ,τότε έσυ με στέλνεις στην φοροδιαφυγή!Πρέπει να το
κάνω για να μην μπώ μέσα.Το βλέπω εκεί που εργαζομαι!
Λύση. Κατεβάζουμε το ΦΠΑ σε λογικα πλαίσια και με
συνεχείς καθημερινους ελέγχους ,μέχρι να μας γίνει
συνήθεια, από το ΣΔΟΕ ,να κόβονται αποδείξεις σε όλα.
Έτσι θα αυξηθούν τα εσοδα του Κράτους!

Προτείνετε και δικές σας λύσεις προτάσεις..
Έλληνες Αμύνεσθαι Περί Πάτρης,Ελευθερία ή Θάνατος!Μετά από μια εθνοεπανάσταση χρειάζεται και μια εθνοκάθαρση...

Re: Πώς θα βρεί η Ελλάδα τον δρόμο της με δικές μας προτάσεις!

2
Ωραία όλα αυτά που προτέινεις....το καλύτερο απο όλα..πριν βγούμε στους δρόμους και χτυπάμε κατσαρόλες..ειναι να συνειδητοποιήσουμε τι ακριβώς θέλουμε... για αν ξέρουμε και να απαιτούμε και οχι απλά αν λέμε να φύγει η κυβέρνηση και αν φύγει το μνημόνιο...γιατι και η κυβέρνηση να φύγει...πρέπει να ξέρουμε ποιο είναι το επόμενο βήμα..και να το σκεφτούμε τώρα..γιατι καραδοκούν πολλοί εκει εξω.

Τοσα χρόνια,ολοι λίγο πολύ κλέβανε....όταν βέβαια υπήρχαν λεφτά,δεν λέω για τώρα..τωρα αναγκαστικά ειναι θέμα επιβιώσης πια...αλλα να μάθουμε και εμεις..να αλλάξουμε νοοτροπία...να μην δίνουμε φακελάκια..να μην βάζουμε μέσα για να βολέψουμε τα παιδιά μας...ας γινει μια αρχη...
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Πώς θα βρεί η Ελλάδα τον δρόμο της με δικές μας προτάσεις!

3
Σύνορα

- Κλείνουν,σφραγίζουν (ναι σε φράχτες και άλλα μέσα,αλλά από μόνα τους είναι ημίμετρα).
- Άσκηση ελέγχου από την συνοριοφυλακή.Περίπολα και ενέδρες από τον στρατό ως προβλέπεται.Κανόνες εμπλοκής ξεκάθαροι και απλοί.Η παραβίαση λοιπόν των συνόρων επιφέρει πολύ συγκεκριμένες συνέπειες.Αυτός είναι άλλωστε και ο φυσικός χώρος του στρατού.
- Ναρκοθέτηση πάλι,κι ας θεωρείται απάνθρωπο και ας μη τηρήσουμε τις υπογραφές μας.Οι «γύρω» μας και όχι μόνο, κάθε άλλο παρά φιλικοί είναι.Επίσης αν κάποιοι ξεκινούν από την άλλη άκρη της γης για να αυτοκτονήσουν στα ελληνικά σύνορα,αυτό είναι κάτι που δεν ενδιαφέρει και δε μπορούμε να κάνουμε και κάτι κιόλας γι’αυτό.
- Κόψιμο της γλώσσας όποιου χρησιμοποιεί τις λέξεις «μπάτσος» και «καραβανάς».
- Ενημέρωση στο ΝΑΤΟ και λοιπούς οργανισμούς ότι: «ως εδώ,και μη παρέκει…»
Είναι αναφαίρετο δικαίωμα αλλά και χρέος μας,αυτό της διαφύλλαξης της ακεραιότητας της επικράτειας,στον αέρα,στη στεριά και στη θάλασσα.Ειδάλλως η νοτιανατολική πτέρυγα του ΝΑΤΟ θα καταρρεύσει.

Εσωτερικό

- Εφαρμογή των νόμων παντού και πάντα.Αυτό τα λέει όλα και περιλαμβάνει όλες της πτυχές της κοινωνικής ζωής και όχι μόνο την εγκληματικότητα.
Μόνη εξαίρεση μπορεί να αποτελέσουν οι εναπομείναντες ισλαμιστές,που θα μπορούν να δικάζονται και να τιμωρούνται από τους θρησκευτικούς-πνευματικούς τους ταγούς (που εμείς αποκλειστικά θα επιλέγουμε και θα ανεχόμαστε).Πληροφορούμαι τελευταίως ότι οι βιασμοί αθώων και ανύποπτων πάει «σύννεφο»….η σαρία τι προβλέπει;...
- Κίνητρα για νέους ελεύθερους επαγγελματίες,αλλά πραγματικά όμως…
- Αξιοποίηση όλων των πλουτοπαραγωγικών πηγών (τουρισμός,αγροτοκτηνοτροφία,υδρογονάθρακες).
- Παζάρι με τους ξένους επενδυτές από θέση ισχύος και όχι ως τιποτένιες πόρνες…. «Φιλαράκι βάζεις τη μαμαλίγκα,θα βγάλεις το κερδάκι σου,αλλά το μαγαζί είναι δικό μου και είναι και το καλίτερο οπότε θα σου βγει κάτι παραπάνω».
- Ανάπτυξη αμυντικής βιομηχανίας.Είναι αδιανόητο αυτό που συμβαίνει σήμερα στη χώρα.Ένα απλό παράδειγμα είναι η ΕΑΒ και η ιστορία της…
Εδώ δεν περισσεύει κανείς,θέλουμε όλων την γνώση,την εμπειρία και την δημιουργικότητα,κι ας είναι και κάποιοι λίγο ανορθόδοξοι.

Εξωτερικό

- Αξιοποίηση του εμπορικού στόλου ως γεωστρατηγικό όπλο.Φτάνει μόνο να σκεφτεί κανείς,πόσα και πόσων,συμφέροντα εξαρτώνται από πλοία ελληνικών συμφερόντων κάθε μέρα.
- Αξιοποίηση της ομογένειας του εξωτερικού,ως μοχλό πίεσης σε όλα τα επίπεδα (κοινωνικό,πολιτικό,οικονομικό) στις εκάστοτε χώρες.
- Αξιοποίηση του πολιτισμικού συνεχούς από την αρχαιότητα ως σήμερα.Τα ερείσματα που μπορεί να προκύψουν είναι ανυπολόγιστης αξίας καθώς η Ελληνική σκέψη βρίσκεται παγκόσμια σχεδόν παντού.
- Αξιοποίηση συμμαχιών ανάγκης-ευκαιρίας,πχ Ισραήλ-ΑΟΖ-κοιτάσματα.Και εξηγούμαι:εμείς, χωρίς όποιο Λεβιάθαν, αντέξαμε μέχρι τώρα,εκείνοι πως θα πορευτούν στο εγγύς μέλλον;Ποιος έχει ανάγκη ποιον; (Ισχύει κι εδώ το παράδειγμα προς αποφυγή της ξεπεσμένης πόρνης στις όποιες διαβουλεύσεις).

Παιδεία (αφορά όλες τις ηλικίες)

- Επιστροφή στις πατροπαράδοτες αξίες μας:
ΠΑΤΡΙΔΑ-ΘΡΗΣΚΕΙΑ-ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ
- Ενδελεχής και μόνιμη διδαχή της αρχαίας κληρονομιάς μας από την νηπιακή ακόμη ηλικία.Βιωματική μάθηση στα μέτρα μας,και όχι στο ξενόφερτο σύστημα παραγωγής ατόμων αλλά όχι προσώπων.
- Ορθή γνώση της ελληνικής γλώσσας και γραφής ως μόνης δυνατής παγκόσμιας γλώσσας.
- Ανοιχτό πανεπιστήμιο,γνώση για όλους !! Η γνώση στην πατρίδα της δε μπορεί να περιορίζεται από κάποια ντουβάρια(ενίοτε κατεστραμμένα) κι ένα μηχανογραφικό έντυπο.Η κοινωνία που θέλει να έχει μέλλον αξιοποιεί στο έπακρο και με πολλαπλές ευκαιρίες το πνευματικό δυναμικό της.Αυτό βεβαίως σημαίνει και το τέλος της «κάστας» των πανεπιστημιακών.Ελεύθερη επιλογή δασκάλου από το μαθητή.
- Συνεχής και καθολική εκπαίδευση στην πολεμική αρετή των Ελλήνων.

Εκκλησία

-Φραγμός στην ίδρυση νέων ναών παρά μόνο σε ειδικές περιπτώσεις.Το θέατρο του παραλόγου με υπερκατασκευές πολλών εκατομμυρίων από την μία,και μέρος του λαού να πεινάει σταματάει τώρα.Η ψυχή σώζεται παντού και δεν εξαρτάται από κανένα οικοδόμημα.
- Επιστροφή στο πνεύμα του ησυχασμού και της άσκησης.Τέλος στο δυτικότροπο του Κοραή.
- Ανάλυση και εμπέδωση των παναθρώπινων μυνημάτων της ορθοδοξίας
(που εκτιμώ δεν απέχουν και πολύ από τα Δελφικά Παραγγέλματα).
- Τέλος στην ευχή «Καλό Πάσχα».Μας ταιριάζει το «Καλή Λαμπρή» και το «Καλή Ανάσταση».
Τέλος στα ευχολόγια που θέλουν να μου βγάλουν τα μάτια ως Έλλην,κάποιες επικλήσεις ιουδαίων στον γιαχβέ τους.
- Επιστροφή του κόσμου στην απλότητα της πίστης,μίξη αξιών από πάντα έως σήμερα και για πάντα (αθανασία ψυχής,αγάπη,ανεκτικότητα,κατανόηση,ανεξικακία αλλά και αξιοπρέπεια, εθνική υπερηφάνεια,αυτοάμυνα,δικαίωμα ύπαρξης και ζωής.
- Υποχρεωτική θητεία(κατά το πρότυπο των στρατιωτικών) των ιερέων σε πόστα πρώτης γραμμής (ιεραποστολές,προσφορά βοήθειας παντού κλπ) για τα πρώτα 10-15 χρόνια.Έτσι θα μάθουν τον ανθρώπινο πόνο από πρώτο χέρι…
ΙΔΙΑ ΦΥΛΛΑΤΤΕ-ΕΧΘΡΟΥΣ ΑΜΥΝΟΥ-ΘΝΗΣΚΕ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΙΔΟΣ\n\n-Δάσκαλε γιατί με διδάσκεις πολεμικές τέχνες και παράλληλα μου μιλάς για ειρήνη; \n-Γιατί καλύτερα να είσαι μαχητής σε κήπο παρά κηπουρός σε μάχη…

Re: Πώς θα βρεί η Ελλάδα τον δρόμο της με δικές μας προτάσεις!

4
Για την παιδεία που λέει και ο φίλος ο Τηλέμαχος....
Εκμάθηση από το δημοτικό της Αρχαίας Ελληνικής Γλώσσας,
ώστε μετά από κάποια χρόνια να μιλάει όλη η Ελλάδα την Αρχαία Ελληνική.
Έλληνες Αμύνεσθαι Περί Πάτρης,Ελευθερία ή Θάνατος!Μετά από μια εθνοεπανάσταση χρειάζεται και μια εθνοκάθαρση...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Δική μας Αντίσταση”