Η Ελλάδα χρειάζεται αλλαγή

1
Χρήστος Παυλίδης

Είχα καιρό να γράψω γιατί μεσολάβησαν αρκετά πράγματα και όλο το ανέβαλα και έλεγα μέσα μου «αύριο θα γράψω γιατί αυτό…», «μεθαύριο θα γράψω γιατί εκείνο…» και πάει λέγοντας…
Νομίζω ότι αυτές οι αναβολές, που όλοι μας έχουμε βάλει στη ζωή μας περιμένοντας τις πιο κατάλληλες ευκαιρίες για να κάνουμε ή να πούμε κάτι, είναι ένας από τους βασικούς λόγους που η Ελλάδα έχει φτάσει στο χάλι, στην κατάντια του σήμερα. Υπερβολές, θα μου πείτε… Μπορεί.
Μαζί ΔΕΝ τα φάγαμε που είπε ο Πάγκαλος, αλλά όλοι έχουμε ένα μερίδιο ευθύνης του σημερινού μπουρδέλου που λέγεται ελληνικό κράτος. Διότι όσο συνεχίζουμε να μένουμε σχεδόν απαθείς στα εγκλήματα που γίνονται εις βάρος μας, όσο μένουμε σιωπηλοί ή αντιδρούμε έστω σπασμωδικά και όχι με πυγμή για να αλλάξουμε επί της ουσίας κάτι, τόσο γινόμαστε συνυπεύθυνοι της κατάστασης που βολεύει κάποιους…
Αυτή η εξαθλίωση που συνεχίζουμε να βιώνουμε καθημερινά δεν έχει τέλος και εμείς συνεχίζουμε να περιμένουμε «καλύτερες» ή «άλλες» ευκαιρίες για να αντιδράσουμε. Δεν ξέρω τι ακριβώς πρέπει να κάνουμε, αλλά κάτι πρέπει να κάνουμε γιατί αυτοί μας δουλεύουν και εμείς, ενώ ξέρουμε ότι μας δουλεύουν, λέμε ότι δεν μπορεί να μας δουλεύουν τόσο χοντρά και τα υπομένουμε.
Προσπαθούν να μας ρουφήξουν το αίμα από παντού (φόρους, κόντρα φόρους και ξανά φόρους και εισφορές) επειδή κάποιοι έφαγαν με χρυσά κουτάλια, και προσπαθούν να μας κάνουν να νιώσουμε συνυπεύθυνους για το κατάντημα της χώρας. Συνυπεύθυνοι γινόμαστε με τη σιωπή μας και με το συνεχίζουμε να υπομένουμε ό,τι μαλακία τους έρθει στο κεφάλι.
Τόσα τεράστια σκάνδαλα συγκλόνισαν τη χώρα μας (υποκλοπές, siemens, υποβρύχια, βατοπαίδι και πάει λέγοντας…) και δεν είδαμε να τιμωρείται κάποιος υπεύθυνος.
Ξεκίνησαν τα σχολεία και δεν έχουν βιβλία! Σε δημόσια νοσοκομεία δεν έχουν παυσίπονα (!) και σε δημόσιες υπηρεσίες προειδοποιούν ότι θες περισσότερα από ένα αντίτυπα του «Χ» εγγράφου καλά θα κάνεις να έχεις μαζί σου χαρτιά Α4 διότι τους έχουν τελειώσεις και τα χαρτιά!!!
Το έζησα κι αυτό… Γεννήθηκε η κόρη μου (15/9) και όταν πήγα να την δηλώσω στο ληξιαρχείο Θεσσαλονίκης μου είπαν να πάρω μαζί μου χαρτιά για τα αντίγραφα επειδή τους τελείωσαν οι κόλλες! Που; Στο Δήμο Θεσσαλονίκης! Στο Δήμο για τον οποίο πληρώνω (ως κάτοικος κέντρου) 40 ευρώ περίπου τη διμηνία μέσω της ΔΕΗ (σ.σ.: είναι απίστευτό αλλά από τα 88 ευρώ του τελευταίου λογαριασμού που ήρθε μόνο 38,81 ευρώ ήταν για ρεύμα! Τα 40,19 ευρώ ήταν για το Δήμο Θεσσαλονίκης και άλλα 8,5 ευρώ για την ΕΡΤ).
Σε κάποια ΚΕΠ τελειώνουν και τα μελάνια…
Στις 14 Σεπτεμβρίου μου ήρθε και το χαρτί της ειδικής εισφοράς αλληλεγγύης. Επειδή ο ΜΑΛΑΚΑΣ (με κεφαλαία γράμμα) ήθελα να είμαι σωστός διατηρούσα όλα αυτά τα χρόνια, παράλληλα με τις μισθωτές μου υπηρεσίες στις εφημερίδες που εργαζόμουν (metrosport παλιότερα, ΣΠΟΡ ΤΟΥ ΒΟΡΡΑ από τον περασμένο Μάιο) και ένα μπλοκάκι παροχής υπηρεσιών για να κόβω αποδείξεις στις υπόλοιπες δουλειές που προέκυπταν (έκτατες συνεργασίες με ΘΕΜΑ, PAOK Magazine, και άλλες ανάλογες συνεργασίες). Για το μπλοκάκι έπαιρνα κάθε χρόνο απαλλαγή από το ΤΕΒΕ (επειδή είχα την ασφάλεια από τη μισθωτή εργασία μου…) και απέδιδα κάθε τρεις μήνες ΦΠΑ στη εφορία διατηρώντας βιβλίο εσόδων και εξόδων. Τα εξτραδάκια ήταν ένα σεβαστό ποσό, περίπου 2.000 ευρώ το χρόνο τα οποία ήταν ΟΛΑ δηλωμένα και για τα οποία εκτός του ΦΠΑ που απέδιδα κάθε τρεις μήνες φορολογούμουν και κανονικά.
Με αυτά τα 2.000 και κάτι που δήλωνα στην εφορία (ως ΜΑΛΑΚΑΣ) ανέβηκα πάνω από τα 20.000 ετήσιο εισόδημα και έτσι μου ήρθε έκτακτη εισφορά (μάλλον επειδή ήμουν ΜΑΛΑΚΑΣ) 400 κάτι ευρώ (πάνω από τα 20.000 ευρώ είναι 2%) συν άλλα 300 επειδή διατηρώ μπλοκάκι. Αποφάσισαν ότι θα μου φάνε ένα ποσό γύρω στα 700 ευρώ και το έκαναν. Και ρωτώ εγώ: γιατί δεν αποφασίζουν να φάνε ένα ποσό έκτακτης εισφοράς γύρω στο 10% (ή 15 και 20%) από τις τράπεζες που πλουτίζουν; Γιατί δεν παίρνουν και από την εκκλησία για να σωθεί η Ελλάδα; Γιατί δεν πάνε να πούνε πχ στον Μαρινάκη ή στο Βαρδινογιάννη (και όλους αυτής της συνομοταξίας πλουσίων) «φέτος εκτάκτως θα κρατήσουμε το 50% από τα κέρδη σας για να σωθεί η Ελλάδα»;
Όχι… Ο απλός ΜΑΛΑΚΑΣ πολίτης, εγώ κι εσύ πρέπει να βγάλουμε το καρό από τα σκατά που το έχουν βουλιάξει, για να συνεχίσουν να κερδίζουν οι έχοντες και κατέχοντες περισσότερα…
Πληρώνουμε φόρους και διόδια και οι δρόμοι είναι σκατά.
Πληρώνουμε ΕΡΤ και έχουμε τη χειρότερη δημόσια τηλεόραση στον πλανήτη.
Πληρώνουμε δημοτικά τέλη και η Θεσσαλονίκη συνεχίζει να είναι ένα χάος.
Πληρώνουμε, πληρώνουμε, πληρώνουμε… και πάλι τα πράγματα πηγαίνουν από το κακό στο χειρότερο.
Γιατί να πρέπει να ξοδέψει το κράτος 1,5 εκ. ευρώ για τις μετακινήσεις της αστυνομίας για να έρθει να μιλήσει ο Παπανδρέου στη ΔΕΘ; Ή 500.000 ευρώ για να έρθει στη Θεσσαλονίκη ο Μαρινάκης στην Τούμπα τον περασμένο Φεβρουάριο στο ματς Κυπέλλου που ήταν μάλιστα και χωρίς κόσμο λόγω τιμωρίας του ΠΑΟΚ!
Το απόγευμα της Κυριακής θυμήθηκα πάλι τους στίχους του Σιδηρόπουλου:
«Στον μπάτσο βλέπεις πέρασε μονάχο η κοροϊδία,
να έχει την ψευδαίσθηση πως είναι εξουσία…»
Είδα πάλι ΜΑΤ να προκαλούν κόσμο και να παραβαίνουν το καθήκον τους στη Νέα Σμύρνη (ΕΙΝΑΙ ΑΣΤΕΙΟ ΟΤΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ…), αλλά η αστυνομία ΠΟΤΕ δεν ευθύνεται για κάτι. Έχει πάντα δίκαιο… Βαρούσαν χωρίς λόγο τους οπαδούς του ΠΑΟΚ (ή επειδή πήγαν να πάρουν κάποιοι νερά ή ήθελαν να πάνε τουαλέτα για τις ανάγκες τους) και όταν οι ΠΑΟΚτσήδες δεν έμειναν απαθείς, αλλά αντέδρασαν, πέρασε προς τα έξω ότι έγιναν επεισόδια.
(σ.σ.: Αρχίζω να νιώθω ότι η προπαγάνδα που έχει περάσει με την αστυνομία μου μοιάζει με την ιστορία με τους καουμπόηδες και τους ινδιάνους των αμερικάνικων ταινιών, όπου οι καουμπόηδες παρουσιάζονται πολλές φορές ως οι καλοί και οι ινδιάνοι ως οι κακοί…)
Και μετά πάω να πάρω τη γυναίκα μου από την κλινική που γέννησε τη Δευτέρα και στο εξιτήριο μας λένε ότι δεν έχουν να μας δώσουν το βιβλιάριο υγείας της κόρης μας, επειδή τελείωσε το χαρτί στο Υπουργείο και ακόμη δεν τους έχουν στείλει γραφική ύλη!!!
Άντε ρε γ…. όλοι!
Όσοι συνεχίζουν να ψηφίζουν αυτούς που μας έφεραν στο χάλι του σήμερα (και ΠΑΣΟΚ και ΝΔ) είναι άξιοι της μοίρας τους. Αλλά κάθε μέρα που περνάει, αρχίζω να τους νιώθω σαν εχθρούς μου, διότι οι επιλογές τους (επειδή μπορεί να βολεύονται ή να έχουν βύσματα…) πλέον επηρεάζουν αρνητικά τη ζωή μου.
Δεν έχω βγει σε πολλές πορείες τα τελευταία χρόνια (πέρα από εκείνες των ΠΑΟΚτσήδων που ήμουν σε όλες για να τις καλύψω) και νιώθω τύψεις επειδή δεν το έκανα, σιωπώντας έτσι στην παρατεταμένη ασέλγεια των πολιτικών και σε βάρος μου με τις αποφάσεις τους.
Μόνο όταν μας βρουν όλους απέναντί τους θα αλλάξουν τα πράγματα προς το καλύτερο. Μέχρι τότε αν συνεχίζετε να μένετε και εσείς στα σπίτια σας στις διαδηλώσεις διαμαρτυρίας για το «καθεστώς» που μας επιβάλουν, και δεν κάνετε ό,τι καλύτερο μπορείτε για να αλλάξουν τα πράγματα, τότε είστε και εσείς άξιοι της μοίρας σας.
Είμαστε άξιοι της μοίρας μας αν δεν αλλάξουμε τα πράγματα.
Ας σταματήσουμε να κλαιγόμαστε ότι είναι δύσκολα τα πράγματα (κάτι που είναι άνευ ουσίας) και ας περάσουμε στο παρασύνθημα, διότι η ουσία είναι στην αλλαγή των δεδομένων και όχι στα κλάματα…
Και μην ρωτάτε αν η αλλαγή είναι ουτοπική ή όχι. Κάθε αλλαγή μοιάζει ουτοπική μέχρι να γίνει.

ΥΓ: Από Τετάρτη (21/9) ξεκινάμε μαζί με τον Άκη Σακισλόγλου καθημερινή εκπομπή (10:00-12:00 το πρωί) στο «Sport 103 FM» με τίτλο: «Όχι άλλο κάρβουνο…».
Θα είναι ποικίλης ύλης (θα έχει κυρίως ΠΑΟΚ βέβαια) και θα δίνουμε και προσκλήσεις για συναυλίες εκτός από ματς…

http://blog.paok24.com/?p=1494
Έλληνες Αμύνεσθαι Περί Πάτρης,Ελευθερία ή Θάνατος!Μετά από μια εθνοεπανάσταση χρειάζεται και μια εθνοκάθαρση...

Re: Η Ελλάδα χρειάζεται αλλαγή

2
Ναι, είναι καιρός οι οπαδοί του ΠΑΟΚ να κάνουν και κάτι άλλο εκτός από το να ασχολούνται με την ομάδα του ΠΑΟΚ...

Αν υποβίβαζαν τον ΠΑΟΚ θα έπεφτε η κυβέρνηση...Το ίδιο θα γινόταν και με άλλες 2-3 ομάδες...

Αυτή τη στιγμή προέχει για τον οπαδό, το να σπρώχνει χρήμα (από τα κλεμμένα) ο Σαχπατζίδης (ο αχυράνθρωπος του Τσοχατζόπουλου)...

Το ίδιο γίνεται και στον Ολυμπιακό και στον Παναθηναικό...με τους πολύ γνωστούς πρωταγωνιστές...

Άρτο και θεάματα (και μεταγραφές) στην πλέμπα...για να κάθεται ήσυχη...
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 
Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Δική μας Αντίσταση”