Re: ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ...

19
Αν απαντάτε όχι, έχει καλώς...κι όλα είναι ξεκάθαρα...

Η συντριπτική πλειονότητα είναι στο όχι. Επομένως...μην ανησυχείτε ! Είστε νορμάλ !
Και η ευθύνη σας είναι κάπου χαμένη μέσα στο πλήθος των "ανευθύνων" !!!
Eκανες και γκάλοπ?


Πιστευω πως το 99% θέλει να κάνει κάτι....

Τώρα το τι θέλει να κάνει,το πως θα το πράξει,ποια ευκαιρια περιμενει,τι ακριβως τον αποσυντονίζει κτλ κτλ είναι μια μεγάλη συζήτηση.


Πάντος δεν αργεί η ώρα που θα έρθουν τα πάνω κάτω! :cooll
Και όπως είναι γνωστό... το καλό πράγμα αργεί να γίνει
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ...

20
ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΑΓΩΝΙΖΟΜΑΣΤΕ; ....ΜΝΗΜΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗ






"Γιατι να αγωνιζόμαστε;" ρώτησε ο Αθηνάδης . "Γιατί κοπιάζουμε και προσπαθούμε τοσο επίμονα;Γιατί
δεν απολαμβάνουμε την καθημερινότητα και τις μικρές χαρές της ζωής, όπως οι υπόλοιποι Έλληνες; Ποιος είναι ο σκοπός; Σ' εχεί απασχολήσει ποτε αυτό το ερώτημα , Αγησίλαε;"


"Με απασχολεί κάθε μέρα. Κάθε μέρα , όμως , δίνω την ίδια απάντηση. Είναι απλό. Υπερασπιζόμασται έναν μάταιο σκοπό. Εναν πόλεμο χαμένο πριν καν διαξαχθεί. Υπερασπιζόμασται έναν τρόπο ζωής μοναδικό σε όλη την Ελλάδα. Έναν τρόπο ζωής αυστηρό, λιτό και στερημένο, έναν τρόπο ζωής που αργά
η γρήγορα θα εκλείψει." Δέν μπορούμε να κερδίσουμε "

"Άρα;"
"Άρα, απόλυτη ηδονή. Ηδονή της ψυχής, όχι του σώματος, Ηδονή πραγματική. Συνεχής και μόνιμη. Ηδονή λυτρωτική. Να αγωνίζεσαι σ έναν αγώνα που δεν μπορεί να κερδηθεί. Να κερδίζεις μάχες σε έναν πόλεμο χαμένο. Να έχεις πάντα σκοπό σου τη νίκη. Να την επιδιώκεις ακόμα κι όταν γνωρίζεις οτι δεν μπορεί να επιτευχθεί. Οί εμπόροι έχουν σκοπό το κέρδος. Οι πολεμιστές τη νίκη. Ποιά νίκη όμως ; Τη νίκη στη ζωή, οχι μόνο στη μάχη. Ηττημένος στη ζωή, τι αξία έχει αν νικήσεις στη μάχη ;
Ηττημένος στον εαυτό σου, τι αξία έχει να νικήσεις τον αντίπαλο; Αυτό μόνο μπορεί να επιθυμήσει πραγματικά ο πολεμιστής. Ν α αγωνίζεται εναντίον του εχθρού που υποδεικνύουν οι ανωτεροί του, αλλά, πρώτα απ ο΄λα, να αγωνίζεται εναντίον του εαυτού του, εναντίον των ενστίκτων, των παθών, των αδυναμιών του. Αυτή η αντήληψη είναι που μας διαφοροποιεί απο τους υπόλοιπους Έλληνες.

Γι αυτό μας θεωρούν απόκοσμους. Επειδή έχουμε πετύχει το ακατόρθωτο. Μια κοινωνία χωρίς διακρίσεις στηριγμένες στον πλούτο ή την καταγωγή. Μιά κονωνία ομοίων. Αυτό είναι που εξαγριώνει όσους έχουν συμφέρον απο την διατήρηση της διαφορετικής κοινωνικής κατάστασης στις δικές τους πόλεις. Γι αυτό δυσφημούν, συκοφαντούν, διασπείρουν ψέματα και τερατολογίες για μας.

Είμαστε στρατοκρατική κοινωνία; Σίγουρα ναι, αλλά για ποιον σκοπό; Για να διαφυλάξουμε τα υλικά κεκτημένα μας, τις φτωχικές οικίες, τον ελάχιστο κλήρο, τον ανύπαρκτο πλούτο; Δεν νομίζω. Είμαστε οργανωμένοι στρατιωτικά μόνο και μόνο για να προστατεύσουμε το μοναδικό, πράγματι, τρόπο ζωής μας. Την αντίληψη μια κοινωνίας ομοίων υπερασπιζόμαστε κι αυτό ακριβώς ενοχλεί τους ξένους. Αυτό όμως που τους ενοχλεί, εμάς μας γοητεύει. Αυτό θέλουμε. Να ξεχωρίζουμε στο πλήθος. Οχι επειδή συσσωρεύσαμε πλούτο, αλλά επειδή καταφέραμε να ζούμε διαφορετικά την κάθε μικρή και ασήμαντη στιγμή, την κάθε λεπτομέρεια της ζωής.

Απόσπασμα απο το βίβλιο του Π.Δ.Μπαλτάκου "Το τέλος του εφιάλτη"

Σημείωση απόρρητου: Ας αναλογιστούμε τον τρόπο σκέψης των αρχαίων Σπαρτιατών και ύστερα να τον συγκρίνουμε με τον μοντέρνο τρόπο σκέψης του δυτικού πολιτισμού συνολικά...Αυτή η σύγκριση δεν πρέπει να γίνει για να συμπεράνουμε ποιός τρόπος είναι πιο σωστός, αλλά πρέπει να γίνει έτσι ώστε να αναγνωρίσουμε το μεγαλείο των προγόνων μας.

wwwaporrito
katohika.gr
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ...

21
emman έγραψε:
Αν απαντάτε όχι, έχει καλώς...κι όλα είναι ξεκάθαρα...

Η συντριπτική πλειονότητα είναι στο όχι. Επομένως...μην ανησυχείτε ! Είστε νορμάλ !
Και η ευθύνη σας είναι κάπου χαμένη μέσα στο πλήθος των "ανευθύνων" !!!
Eκανες και γκάλοπ?
Σε δείγμα 300 ατόμων τουλάχιστον...

Έχω και ονόματα και τηλέφωνα και διευθύνσεις !!!

Και η λίστα μεγαλώνει...Κάθε ημέρα μιλάω με κόσμο...
Πιστευω πως το 99% θέλει να κάνει κάτι....
Το 99% θέλει να γίνει κάτι ! Από κάποιον άλλον !

Όχι να κάνουν...Μη μπερδεύεσαι !
Τώρα το τι θέλει να κάνει,το πως θα το πράξει,ποια ευκαιρια περιμενει,τι ακριβως τον αποσυντονίζει κτλ κτλ είναι μια μεγάλη συζήτηση.

Πάντος δεν αργεί η ώρα που θα έρθουν τα πάνω κάτω! :cooll
Και όπως είναι γνωστό... το καλό πράγμα αργεί να γίνει
Για να σταματήσουμε τα λογάκια...Το παιχνιδάκι της κολοκυθιάς δε μου άρεσε ποτέ !

Τι είσαι διατεθειμένος να κάνεις ?

Ρωτήστε τον εαυτό σας όλοι...Και δείξτε, επιτέλους ότι είστε ζωντανοί...
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 

Re: ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ...

23
Reptilian Pyramid έγραψε:
Το παιχνιδάκι της κολοκυθιάς δε μου άρεσε ποτέ !
Ούτε κι εμένα!
:541
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 

Re: ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ...

24
Σε δείγμα 300 ατόμων τουλάχιστον...

Έχω και ονόματα και τηλέφωνα και διευθύνσεις !!!

Και η λίστα μεγαλώνει...Κάθε ημέρα μιλάω με κόσμο..

Το αν κάποιοι δεν βρίσκουν ελπίδα κάπου δεν σημάινει ότι μένουν και αδιαφοροι.

Οταν δεν βλέπουν κάτι οργανωμένο και αποδοτικό,μένουν άπραγοι και απογοητευμένοι.


Το 99% θέλει να γίνει κάτι ! Από κάποιον άλλον !

Όχι να κάνουν...Μη μπερδεύεσαι !
Ετσι ακριβως σου ειπαν και οι 300?

Οτι περιμενουνε να κάνουν οι αλλοι κατι?

Μήπως πήγες στους 300 της βουλής? :D



Για να σταματήσουμε τα λογάκια...Το παιχνιδάκι της κολοκυθιάς δε μου άρεσε ποτέ !

Τι είσαι διατεθειμένος να κάνεις ?

Είμαι διατεθειμένος να κάνω οτιδήποτε μπορεί να φέρει θετικό αποτέλεσμα.
Το ίδιο πιστευω είναι διατεθειμένο και το μεγαλύτερο ποσοστό των Ελλήνων!
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ...

25
emman έγραψε:
Σε δείγμα 300 ατόμων τουλάχιστον...

Έχω και ονόματα και τηλέφωνα και διευθύνσεις !!!

Και η λίστα μεγαλώνει...Κάθε ημέρα μιλάω με κόσμο..
Το αν κάποιοι δεν βρίσκουν ελπίδα κάπου δεν σημάινει ότι μένουν και αδιαφοροι.
Καλά...καλά...Μένουν άπραγα κι άνοιωθα βόδια !

Ενδιαφέρονται αλλά το κρύβουν επιμελώς !

Κι ελπίζουν στο να τους λυπηθεί ο θεός, η τύχη (!!!) ή αυτοί που αποφασίζουν γι'αυτούς...
Οταν δεν βλέπουν κάτι οργανωμένο και αποδοτικό,μένουν άπραγοι και απογοητευμένοι.
Βλέπεις ? Περιμένουν κάτι έτοιμο κι οργανωμένο ! Κι ελπιδοφόρο κι αποδοτικό !

Το γνωρίζω πολύ καλά...Το θέλουν έτοιμο ! Και να δουλεύει ! Έτσι έχουν μάθει !!!

Δε μαμιόμαστε! λέω εγώ !!!
Το 99% θέλει να γίνει κάτι ! Από κάποιον άλλον !

Όχι να κάνουν...Μη μπερδεύεσαι !
Ετσι ακριβως σου ειπαν και οι 300?

Οτι περιμενουνε να κάνουν οι αλλοι κατι?
Ε, μην περιμένεις να το ομολογήσουν κιόλας ! Το λένε έμμεσα, με μασημένα λόγια, με μαλακίες δικαιολογίες, με υπεκφυγές, κλπ.
Ή λένε τα μεγάλα λόγια, συμφωνούν απολύτως και υπόσχονται ότι θα συμμετάσχουν και μετά εξαφανίζονται και δε βγαίνουν ούτε στο τηλέφωνο !

Είναι και κότες δηλαδή, συν τοις άλλοις !!! :541

Καημό το έχω να το πουν ευθέως, ρε παιδί μου !

Ένας τους, έστω !

Τότε θα πω... "Να ένας λεβέντης ρίψασπις και σταρχιδιστής" ! :541
Για να σταματήσουμε τα λογάκια...Το παιχνιδάκι της κολοκυθιάς δε μου άρεσε ποτέ !

Τι είσαι διατεθειμένος να κάνεις ?
Είμαι διατεθειμένος να κάνω οτιδήποτε μπορεί να φέρει θετικό αποτέλεσμα.
Το ίδιο πιστευω είναι διατεθειμένο και το μεγαλύτερο ποσοστό των Ελλήνων!
Κι εγώ το πιστεύω αυτό...Και μάλιστα αν είναι δυνατόν να έχουν και γραπτή εγγύηση νίκης...κι αποτελέσματος...Και το βέλτιστο δείκτη κόστους προς απόδοση ! Να μην κουραστούν κιόλας !

Οι Θερμοπύλες, φίλε εμμαν, δεν υπόσχονταν τίποτε θετικό !

Μαμώ τους μαχητές που δίνουν μόνο μάχες εύκολες και συμμετέχουν μόνο σε οτιδήποτε μπορεί να φέρει θετικό αποτέλεσμα.

Όταν εμφανιστούν οι Άνθρωποι που θα σταθούν ενάντια στις πιθανότητες...Σε ικανούς αριθμούς...Τότε θα υπάρξει ελπίδα !

Όπως καταλαβαίνεις η κατάσταση είναι απελπιστική !

Ζητούνται Άνθρωποι !
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 

Re: ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ...

26
Αφιερωμένο !

phpBB [video]
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 

Re: ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ...

27
Mου αρέσει που είπες οτι ηρέμησες κιόλας.

Φαντάσου να μην ηρεμούσες δηλαδη!

Οι 100 χιλιάδες που κατέβηκαν στο Συνταγμα την προηγούμενη βδομάδα πάντως διαψεύδουν οτι το μεγάλο ποσοστό τα περιμένει έτοιμα,υπάρχουν και τέτοιοι βέβαια και δεν είναι λίγοι,αλλά εσυ τα έχεις βάψει μαύρα...αν απο τώρα τα βαφεις μαύρα και μιλάς για απελπιστική κατάσταση..που πήγε το ...ανθρωποι που θα σταθούν ενάντια σε πιθανότητες ,θα υπάρξει ελπίδα!

Μην περιμένεις οταν μια κοινωνία την έχουν εμποτίσει 10αδες χρόνια να λειτουργεί ατομιστικά,να ξυπνήσει μονομιάς απο τον λήθαργο,υπάρχουν αρκετοί που έχουν ξυπνήσει,ας λειτουργεί ο καθένας απο αυτούς να ξυπνήσει και τους αλλους γιατί το έχουν όλοι μέσα τους και οχι μόνο με λόγια,αλλά με πράξεις,κάνε εσυ τις πράξεις,βάλε τον σπόρο στο μυαλό των υπολοίπων... η αρχή είναι πάντα δύσκολη... και θέλει 10απλασια προσπαθεια..και ιδρώτα...και αίμα...άλλωστε ενάντια στις πιθανότητες είμασταν ανέκαθεν..
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Δική μας Αντίσταση”

cron