Εκατοντάδες χιλιάδες Αμερικάνοι αντιδρούν στην τυραννία της κυβέρνησης και ζητάνε επιστροφή στον Θεό

1
Εκατοντάδες χιλιάδες Αμερικάνοι αντιδρούν στην τυραννία της κυβέρνησης και ζητάνε επιστροφή στον Θεό


Δεν εμπιστεύονται το κράτος. Φοβούνται ότι μετασχηματίζεται σε τυραννία. Μιλάνε για Θεό και πατρίδα. Το σύστημα δεν πρόκειται να τους χαριστεί. Τους ‘βάφτισαν’ «υπερσυντηρητικούς», «ακροδεξιούς» και «ρατσιστές». Είναι οι Νο 1 επικίνδυνοι.


phpBB [video]



ΟΥΑΣΙΓΚΤΟΝ – Άνθρωποι κάθε φυλής και χρώματος με μπλουζάκια με τα χρώματα των ΗΠΑ, κόκκινο, λευκό και μπλε, συγκεντρώθηκαν στην πρωτεύουσα της Αμερικής, το Σάββατο 28 Αυγούστου, στο Μνημείο Λίνκολν για το συλλαλητήριο με την ονομασία «Restoring Honor» (‘Αποκατάσταση της Τιμής’), που οργάνωσε ο σχολιαστής του δικτύου Fox News Glenn Beck για την «επιστροφή της Αμερικής στο Θεό».



Η Anita Crane από το WND, που ήταν παρούσα στην συγκέντρωση, ανέφερε: «Τα πλήθη ήταν ενθουσιώδη και με τάξη όσο το μάτι μπορεί να δει, ανεμίζοντας σημαίες, φορώντας μπλουζάκια με αναφορές στην Διακήρυξη της Ανεξαρτησίας, το Σύνταγμα και το «ο Θεός ευλογεί την Αμερική » («God Bless America»).


Το βίντεο του δείχνει πλήθη να έχουν γεμίσει τον χώρο γύρω από την Reflecting Pool, το Lincoln Memorial και το μνημείο της Ουάσιγκτον. Έως το τέλος του ράλι, ο Beck ανακοίνωσε τις εκτιμήσεις των μέσων ενημέρωσης σε 300.000 έως 500.000 άτομα.
Εικόνα
Εικόνα


Όταν ο Beck ανέβηκε στην πλατφόρμα, ωστόσο, αστειεύτηκε για το μέγεθος της συγκέντρωσης.


"Έμαθα από τα media", είπε, «ότι υπάρχουν πάνω από χίλια άτομα σήμερα εδώ."


Αρκετοί παρευρισκόμενοι εξέφρασαν την ανησυχία τους για την επέκταση ισχύος της ομοσπονδιακής κυβέρνησης, υποστηρίζοντας ότι τα bailouts (πακέτα διάσωσης από οικονομική καταστροφή), οι εταιρικές εξαγορές και η ρύθμιση της ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης είναι όλα τα αποδεικτικά στοιχεία ότι η κυβέρνηση λειτουργεί εκτός των συνταγματικών ορίων της. Και χωρίς την αποτελεσματική εφαρμογή του Συντάγματος που μπορεί να περιορίσει την εξουσία της, οι παρευρισκόμενοι φοβούνται, ότι η κυβέρνηση όλο και περισσότερο μοιάζει με τυραννία.
Εικόνα
"Είμαι εδώ γιατί είμαι φοβάμαι μέχρι θανάτου ότι μας έχουν αφαιρέσει τις ελευθερίες μας», δήλωσε η Ann Kane, η οποία ήρθε στο ράλι από το Raleigh, NC, με τον άντρα της και τέσσερα από τα έξι παιδιά τους.



Ο Frank Stuber, παππούς δύο εγγονιών, είπε στο WND, «έχω έρθει εδώ, από το Σικάγο για τα εγγόνια μου, γιατί τα πάντα βρίσκονται εκτός ελέγχου."



Η λύση για τους φόβους τους, ωστόσο, που προτείνει ο Glenn Beck, μπορεί να δημιουργήσει κάποια έκπληξη.


Ο τηλεοπτικός και ραδιοφωνικός παρουσιαστής εξήγησε ότι όταν προγραμματίστηκε το συλλαλητήριο, αναμενόταν να είναι "πολιτικό".


Αλλά εδώ και αρκετούς μήνες, όταν βρέθηκε ανάμεσα σε πλήθη σε μία άλλη συγκέντρωση, έπιασε ένα από τους συναδέλφους του και του είπε, «κάνουμε λάθος».
Εικόνα
Αντί για ένα πολιτικό συλλαλητήριο, ποντάροντας στον πατριωτισμό και στις εκλογές του φθινοπώρου, ο Beck έδωσε στην συγκέντρωση μία έντονη πνευματική χροιά. Προκάλεσε τα πλήθη να κάνουν το μήνυμα της «αποκατάστασης της τιμής» προσωπικό τους θέμα, βιώνοντας τις βασικές αρετές του Α΄ Κορινθίους κεφ. 13 του απ. Παύλου: πίστη, ελπίδα και φιλανθρωπία (αγάπη λέει κανονικά).



Πρέπει, ως άνθρωποι να δυναμώσουμε το πνεύμα μας ", είπε ο Beck." Κοιτάξτε στην κορυφή του μνημείου της Ουάσιγκτον, όπου είναι λαξευμένο το «Δόξα στον Θεό» ("Praise be to God").


Μόλις ανακοίνωσε το μέγεθος του πλήθους που συγκεντρώθηκε, ο Beck επανέλαβε ότι το μήνυμα του συλλαλητηρίου δεν έχει καμία σχέση με την πολιτική. «Έχει να κάνει με το Θεό» είπε.


Ο Beck, που είναι Μορμόνος, παρότρυνε τους συμπατριώτες του να ζουν σύμφωνα με τις Χριστιανικές αρετές της πίστης, της ελπίδας και της φιλανθρωπίας. Ζήτησε από όλους να αρχίσουν μία περίοδο 40 ημερών βαθιάς προσευχής, σύμφωνα με το παράδειγμα της 40μερης προσευχής και νηστείας του Ιησού Χριστού στην έρημο.
Εικόνα
Η Δρ Alveda King, (στην φωτο δεξιά - ανιψιά του Μάρτιν Λούθερ Κινγκ και πολέμιος των εκτρώσεων) βρέθηκε στο βήμα, επαναλαμβάνοντας τα διάσημα λόγια του θείου της με τίτλο «Έχω ένα όνειρο».


«Έχω ένα όνειρο», δήλωσε η ανιψιά του Μάρτιν Λούθερ Κίνγκ, «ότι η Αμερική θα προσευχηθεί και ότι ο Θεός θα μας συγχωρήσει από τις αμαρτίες μας και θα αναζωογονήσει τη γη μας. "


Η Alveda King διακήρυξε: «Αν ο θείος Μάρτιν μπορούσε να είναι εδώ σήμερα ... θα μας υπενθύμιζε σίγουρα ότι ως αδελφοί και αδελφές, ενωμένοι από ένα αίμα σε μία και μόνη φυλή, την ανθρώπινη φυλή, καλούμαστε να τιμούμε τον Θεό και να αγαπάμε ένας τον άλλον. "



Ο Ron Miller βρισκόταν στην συγκέντρωση με φίλους από την πατρίδα του το Maryland.

"Έχω παρακολουθήσει και έχω μιλήσει σε πολλά συλλαλητήρια του ‘Tea Party’, αλλά το ράλι του Glenn Beck ξεπέρασε τις προσδοκίες μου", παρατήρησε ο Μίλερ. "Τα άλλα ήταν σαν προετοιμασία πριν μπει η ομάδα στο γήπεδο. Το ‘Restoring Honor’ ήταν μια αναζωπύρωση, ένα κάλεσμα να τιμήσουμε τους άνδρες και τις γυναίκες που έδωσαν όλα όσα είχαν, μεταξύ άλλων και τη ζωή τους, για να μας υπερασπιστούν. Ο Beck είχε δίκιο όταν μας ζήτησε να γονατίσουμε και να μετανοήσουμε στο Θεό για τη σωτηρία του έθνους μας. "
Εικόνα
Ο Miller, που είναι ένας μαύρος χριστιανός και συγγραφέας του βιβλίου "Sellout: Musings from Uncle Tom's Porch," είπε στο WND του είναι εξοργισμένος από τους ισχυρισμούς που αναφέρθηκαν στα μέσα ενημέρωσης ότι τα ‘tea parties’ είναι ‘ρατσιστικά’ και ότι η συγκέντρωση του Beck ήταν κατά κάποιο τρόπο ένα χαστούκι κατά του Μάρτιν Λούθερ Κίνγκ!


"Αυτοί οι συκοφάντες που μας συγκρίνουν με την Κου Κλουξ Κλαν είναι άθλιοι," είπε ο Μίλερ. «Με μια τέτοια γελοία σύγκριση, φανερώθηκαν ότι είναι ηθικά πτωχοί, οπότε πλέον κανένας ειλικρινής Αμερικάνος δεν δικαιολογείται να τους ακούει.


«Αμερικανοί από πολλές φυλές βρέθηκαν στη σκηνή για να τους δει ο κόσμος», συνέχισε Miller.


«Συγκινήθηκα μέχρι δακρύων από την εκ καρδίας ένθερμη προσευχή του Dave Roever στο τέλος. Τι όμορφη θυσία που έκανε, και τι πύργος χάριτος που είναι να σταθεί μπροστά μας σήμερα, για να μας υπενθυμίσει την επιμονή, το θάρρος και την αγάπη."
Εικόνα
Ο Roever, τον οποίο Beck σύστησε αναφέροντας την ιστορία του πως ως βετεράνος του Ναυτικού στο Βιετνάμ, κατάφερε και επέζησε και στάθηκε στα πόδια του μετά από τον σοβαρό τραυματισμό του που τον είχε παραμορφώσει, έφερε μια προσευχή για το έθνος. Κατόπιν, μίλησε στο WND για την τεράστια συγκέντρωση.


"Νομίζω ότι αυτή η συγκέντρωση έχει κάνει περίπου το 90 τοις εκατό των πολιτικών σε αυτή την πόλη πολύ νευρικούς», δήλωσε ο Roever. "Μερικοί από αυτούς τρέμουν στα γραφεία τους τώρα γιατί αυτή είναι μια διακήρυξη - όχι μόνο για την DC, αλλά για το σύνολο της χώρας - ότι εμείς δεν πρόκειται βολευτούμε με το κατεστημένο".

phpBB [video]


phpBB [video]



ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 
Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Δική μας Αντίσταση”