Μιλώντας για αντίσταση στη Νέα Τάξη...

1
Με αφορμή ένα ακόμη μέτρο ελέγχου μας από το ελληνικό νεοταξικό κράτος, που επιβλήθηκε και "δεν άνοιξε μύτη"..., προβληματίζομαι...

Μιλάω για τη δήλωση του ανώνυμου, μέχρι πρότινος καρτοκινητού μας...

Ως γνωστόν, μέχρι το τέλος Ιουλίου, έπρεπε να παν όλοι οι κάτοχοι καρτοκινητών με την ταυτότητά τους και να δηλωθούν σαν κάτοχοι-χρήστες...

Έχετε αναλογιστεί τι μέτρο είναι αυτό ? Με την εξάπλωση των κινητών τηλεφώνων, την ευρεία χρήση τους και την ευκολία στην παρακολούθηση-υποκλοπή των συνομιλιών μας, ο Μεγάλος Αδελφός τρίβει τα χέρια του...

Εγώ το δήλωσα, τελευταία μέρα και σχεδόν τελευταία ώρα...αλλά το δήλωσα...

Η άλλη επιλογή μου ήταν να μην έχω καρτοκινητό...


Υπάρχουν άτομα, εδώ, σε αυτό το φόρουμ, που επέλεξαν να μη δηλώσουν το καρτοκινητό τους και σήμερα δεν έχουν κινητό εξαιτίας αυτής της επιλογής τους ?

Από την άλλη τι έχουν να πουν όσοι το δήλωσαν ? Δεν τους προβλημάτισε το θέμα ?


Εάν αύριο μας θέσουν το δίλημμα, τσιπάκι ή εξοστρακισμός από την οικονομική και κοινωνική ζωή(ή και χειρότερα), πως θα πούμε όχι ?

Δεν έχεις λεφτά, δεν έχεις δουλειά, δεν έχεις χαρτιά, δεν έχεις σπίτι, δεν έχεις αυτοκίνητο, κλπ.

Θα είσαι χειρότερα από κάτι ταλαίπωρους λαθρομετανάστες που βλέπουμε σήμερα...Αυτοί τουλάχιστον μπορούν να ζητιανέψουν κάνα ευρώ και να αγοράσουν το ψωμάκι τους...
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 

Re: Μιλώντας για αντίσταση στη Νέα Τάξη...

3
King Minos έγραψε::ex4 :ex4 :ex4 :ex4
Σαφως και εχεις απολυτο δικιο φιλε αμνε.

Επίσης υπάρχουν κι άλλα ζητήματα...

Ένα θέμα που με έχει προβληματίσει είναι το εξής ηθικό θέμα...

Εάν εγώ δε δεχτώ το τσιπάκι...

Δικαιούμαι να εξυπηρετούμαι από άλλους που φόρεσαν το τσιπάκι ?

Δηλαδή εγώ δεν το πήρα αλλά με βολεύουν κάτι φίλοι και συγγενείς που το έχουν πάρει...

Πόσο σωστό και ηθικό είναι αυτό ? Εγώ είμαι "σωστός" και δεν το πήρα αλλά το πήραν οι άλλοι για μένα... :hmmm
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 

Re: Μιλώντας για αντίσταση στη Νέα Τάξη...

4
KostasL έγραψε: Επίσης υπάρχουν κι άλλα ζητήματα...

Ένα θέμα που με έχει προβληματίσει είναι το εξής ηθικό θέμα...

Εάν εγώ δε δεχτώ το τσιπάκι...

Δικαιούμαι να εξυπηρετούμαι από άλλους που φόρεσαν το τσιπάκι ?

Δηλαδή εγώ δεν το πήρα αλλά με βολεύουν κάτι φίλοι και συγγενείς που το έχουν πάρει...

Πόσο σωστό και ηθικό είναι αυτό ? Εγώ είμαι "σωστός" και δεν το πήρα αλλά το πήραν οι άλλοι για μένα... :hmmm
To θέμα είναι να έχεις καθαρή την συνείδησή σου!
Και όταν θα έρθει αυτή η ώρα να έχεις την δύναμη να φύγεις στο βουνό!
Έλληνες Αμύνεσθαι Περί Πάτρης,Ελευθερία ή Θάνατος!Μετά από μια εθνοεπανάσταση χρειάζεται και μια εθνοκάθαρση...

Re: Μιλώντας για αντίσταση στη Νέα Τάξη...

5
Το πόσο ανωνυμο και πριν αν ηταν δεν ξέρω,αλλα και εγω το δηλωσα ,εστω και την τελευταία μέρα.Αλλα αμα θες μπορεις να ακυρωσεις το νούμερο και να πας να πάρεις αλλο απο...ξερεις απο που...το οποιο δεν ξερω πως αλλα το έχουν ηδη ενεργοποιημενο.

Βλέπεις λύσεις υπάρχουν για να εναντιωθεις στον μεγαλο αδερφο και πάντα θα υπάρχουν...για αυτο αυτα δεν ειναι τα δυσκολα,το δυσκολο ειναι με το τσιπακι,γιατι θα έχεις μια εναλλακτικη μονο ,το παιρνεις ή πας στο βουνο,οπως ειπε και ο Λεων.

Το θέμα ειναι να κάνουμε οτι μπορουμε για να καθυστερησουμε το τσιπακι ή χαραγμα ή οπως θελει να το πει ο καθένας.Για παραδειγμα τωρα με την κάρτα πολίτη,αφου ξερουμε τι προαναγγελει οσο εχ δυνατοτητες ακομα,ας τις εκμεταλλευτούμε.

Οσο για το ηθικο θέμα,δεν ξέρω τι θα γινει με οσους δεν βάλουν το τσιπακι,οποτε μπορει να μην χρειαστει καν να εξυπηρετησε απο τους αλλους.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Μιλώντας για αντίσταση στη Νέα Τάξη...

6
Το ζητούμενο δεν είναι αν βάλουμε τσιπακι είναι το μόνο εύκολο αλλά χάνουμε την ελευθερία μας θα ξέρουν αν πάσα στιγμή που βρισκόμαστε και τη κάνουμε.

Το ζητούμενο είναι να μην το βάλουμε και θα πρέπει να πάρουμε τα βουνά για να ζήσουμε ελεύθεροι ,γιατί μέσα της πόλεις χωρίς το τσιπακι θα είμαστε τρομοκράτες και μας περιμένει η γκιλοτίνα.
Νήφε και μέμνησα απιστήν\n(Να παραμένεις νηφάλιος\nκαι να θυμάσαι να δυσπιστείς)…\nκαι ιδίως απέναντι σε όσους σε θέλουν\nεφησυχασμνο\nΕπίμαχος φιλόσοφος από την Κω

Re: Μιλώντας για αντίσταση στη Νέα Τάξη...

7
The prodigal έγραψε:Το ζητούμενο δεν είναι αν βάλουμε τσιπακι είναι το μόνο εύκολο αλλά χάνουμε την ελευθερία μας θα ξέρουν αν πάσα στιγμή που βρισκόμαστε και τη κάνουμε.
Νομιζω αυτο ειναι πανευκολο και χωρις τσιπακι,....κινητα,gps,υπολογιστής,απλα τωρα δεν ανήκεις κάπου,μετα με το τσιπακι θα ανηκεις σε αυτούς.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Μιλώντας για αντίσταση στη Νέα Τάξη...

8
dominique έγραψε:
The prodigal έγραψε:Το ζητούμενο δεν είναι αν βάλουμε τσιπακι είναι το μόνο εύκολο αλλά χάνουμε την ελευθερία μας θα ξέρουν αν πάσα στιγμή που βρισκόμαστε και τη κάνουμε.
Νομιζω αυτο ειναι πανευκολο και χωρις τσιπακι,....κινητα,gps,υπολογιστής,απλα τωρα δεν ανήκεις κάπου,μετα με το τσιπακι θα ανηκεις σε αυτούς.

Δεν βάζεις το τσιπακι και πας στα βουνά και τα δάση να ψαχνής για τροφή και είσαι ελεύθερος ή χορτάτος και σκλάβος να σε ελέγχουν ανά πάσα στιγμή.

Προτιμώ τα βουνά και τα δάση
Νήφε και μέμνησα απιστήν\n(Να παραμένεις νηφάλιος\nκαι να θυμάσαι να δυσπιστείς)…\nκαι ιδίως απέναντι σε όσους σε θέλουν\nεφησυχασμνο\nΕπίμαχος φιλόσοφος από την Κω

Re: Μιλώντας για αντίσταση στη Νέα Τάξη...

9
Προτιμώ τα βουνά και τα δάση
:541
Λετε για αυτο να καίνε τα δαση,για να μην έχουμε που να κρυφτούμε?

Ξερω ακούγεται πολυ πολυ προχωρημένο,αλλα μου πέρασε απο το μυαλο!
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Δική μας Αντίσταση”

cron