Re: Υπήρξα αρχηγός των Γνωστικών

10
Και εδω εχω επίσης κάποιο θέμα,πως γνωρίζουμε οτι δεν ελέγχουν και αυτά τα κέντρα;
Δηλαδή,υπάρχει η άποψη περι ελέγχου και την δεχόμαστε και έρχεται κάποιος και σου λέει θα σε βοηθήσω να γνωρισεις τον ευατό σου και να ξεφύγεις απο τον έλεγχο.
Ποιος μας λέει οτι δεν ειναι και αυτοί ,ένα ωραίο περιτύλιγμα,που πετάνε ένα δόλωμα που εχει πέραση;
Και πως μπορεί να το καταλάβει κάποιος που μπήκε μέσα σε αυτά;





Δυστυχως εδω δεν εχω να σου δωσω μιαν απαντηση !!






Μαλλον ομως δεν μπορουμε να ξερουμε !!







Ισως ....λεω ισως ,αν προσπαθουμε εμεις οι ιδιοι να διαπιστωνουμε προσωπικα ,το πρακτικο μερος των διδασκαλιων !!!


Και να ειμαστε επιφυλακτικοι στο οτιδηποτε !!


Αυτο εχω κανει ,και αυτο συνεχιζω να κανω !!






Αλλα και παλι ,επειδη γνωριζω , οτι ολη η προσπαθεια που καταβαλεται ,ειναι περισσοτερο προσωποκεντρικη ,δεν ξερω αν ανηκει στη σωστη οδο !!!!

Re: Υπήρξα αρχηγός των Γνωστικών

11
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις,νομίζω εδω ειναι όλη η ουσία,οτι δεν μπορούμε να ξέρουμε.

Εφόσον όμως δεν ξέρουμε,αν είναι καλό ή κακό,επικίνδυνο ή οχι και εφόσον δεν μπορούμε να γνωρίζουμε εκ του προοιμίου το πρακτικό μέρος των διδασκαλιών και που στοχεύουν εντέλλει,παρά μόνο ίσως αν είναι πολύ αργά,γιατί να μπει κάποιος σε κάτι τέτοιο;

Δηλαδή γιατι να καταφύγει κάποιος σε τέτοια κέντρα,εφόσον δεν γνωρίζει ,μόνο και μόνο επειδή προσφέρουν ωραιοποιημένα υποτίθεται αυτογνωσία,έλεγχο του εαυτού,πνευματική ανάταση κ.τ.λ.

Δηλαδη ειναι σαν να κατακλύζουν τον άνθρωπο με τα προβλήματα και αυτόματα προσφέρουν την "λύση" μέσω αυτών των κέντρων.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Υπήρξα αρχηγός των Γνωστικών

12
Εφόσον όμως δεν ξέρουμε,αν είναι καλό ή κακό,επικίνδυνο ή οχι και εφόσον δεν μπορούμε να γνωρίζουμε εκ του προοιμίου το πρακτικό μέρος των διδασκαλιών και που στοχεύουν εντέλλει,παρά μόνο ίσως αν είναι πολύ αργά,γιατί να μπει κάποιος σε κάτι τέτοιο;



Κοιτα !!





Η αληθεια ειναι οτι ναι δεν μπορουμε να γνωριζουμε εκ προοιμιου ,και αν δεν καταβαλουμε σοβαροτατες προσπαθειες ,το πιθανοτερο ειναι να μην δουμε και τιποτα






Με αυτο το σκεπτικο ομως δεν θα επρεπε να βγαινουμε ουτε εξω απο το σπιτι μας






Δεν μπορουμε να γνωριζουμε τιποτα !!





Ουτε τι τρωμε, ουτε τι εκπεδευση παιρνουμε ,ουτε που παμε οταν απευθυνομασρτε στο συστημα υγιειας





Αλλα ουτε και να ειμαστε σιγουροι για οτιδηποτε μας λεει η θρησκεια, η ο καθε πνευματικος η ο καθε ιερωμενος





Το καθε δενδρο τελικα θα κριθει απο τους καρπους του και μονο !!!!


Αυτο για μενα ειναι το κριτηριο !!!


Για μενα η γνωστικη διδασκαλια εχει ηδη κριθει





Δεν σου κρυβω αλλωστε οτι αποτελει για μενα στοχο ζωης ,η εξερευνηση ,του εαυτου





Σκεψου ασχολουμαστε με ολα και τελικα εχουμε πληρη αγνοια του εαυτου


Δεν ειμαι προσωπολατρης κανενος διδασκαλου , παρολο που νοιωθω ευγνωμωσυνη ,για αυτους που διαδιδουν παρομοιες γνωσεις


Οσο για το αργα ,αν θελεις δωσε μου μια πιθανη εξηγηση-προοπτικη




Δηλαδή γιατι να καταφύγει κάποιος σε τέτοια κέντρα,εφόσον δεν γνωρίζει ,μόνο και μόνο επειδή προσφέρουν ωραιοποιημένα υποτίθεται αυτογνωσία,έλεγχο του εαυτού,πνευματική ανάταση κ.τ.λ.



Την αυτογνωσια επαναλαμβανω θα την κατακτησουμε μονο εαν αισθανομαστε οτι ,ειναι αμεσα συνδεδεμενη με την υπαρξη μας





Στα διαφορα κεντρα απλα διδονται κατευθυνσεις διδασκαλιας ,και αν καποιος ειναι τυχερος να βρει και εναν ανθρωπο ο οποιος περπαταει ηδη το μονοπατι τοτε ειναι ευχης εργο




Δηλαδη ειναι σαν να κατακλύζουν τον άνθρωπο με τα προβλήματα και αυτόματα προσφέρουν την "λύση" μέσω αυτών των κέντρων.






Αυτο βεβαια ειναι πολυ μακρυα απο την πραγματικοτητα ,διοτι τα υπαρξιακα προβληματα και οι εσωτερικες συγκρουσεις που ειναι ,ουσιαστικα αυτο που λεμε ψυχολογικα προβληματα ειναι πανταχου παροντα στην πλειοψηφια των ανθρωπων




Δεν υπαρχει αναγκαιοτητα να εφευρεθουν ηδη υπαρχουν






Και κατα την αποψη μου ,ειναι ,ο κυριος μηχανισμος που μας καλει να βγουμε απο την αγνοια !





Ισως και ο μονος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Παραθρησκεία-Νεοφανείς Αιρέσεις-Σέχτες-Καταστροφικές Λατρείες”