Re: Γιόγκα ( Yoga )

19
Γιατί να κάνει κανείς Γιόγκα όταν μπορεί να κάνει διατάσεις και ασκήσεις που να βελτιώνουν την κυκλοφορία αυξάνοντας της υγεία ; Δηλαδή μόνο το ζέσταμα των ολυμπιακών ασκήσεων (τέντωμα, τρέξιμο, άλματα, κολύμβηση κτλ) αρκεί για καλύτερα αποτελέσματα... άκου Γιόγκα ................
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: H Γιόγκα ( Yoga ) στο φως της ορθοδοξίας

20
ΓΙΟΓΚΑ. ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΜΕ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ ΠΟΙΟΝ;

Του θεολόγου κ. Ανδρέα Κυριακού
=====

Η σανσκριτική λέξη γιόγκα άρχισε να γίνεται γνωστή στο Δυτικό κόσμο από τα τέλη του 19ου αιώνα, όταν ο Ινδός Σουάμι Βιβεκανάντα τη μετέφερε στην Αμερική. Σήμερα όλοι έχουν συνδέσει τις ινδουιστικές αυτές πρακτικές με τη γυμναστική και τη χαλάρωση. Τα κέντρα γιόγκα ξεφυτρώνουν παντού σαν μανιτάρια.

Είναι όμως η γιόγκα γυμναστική ή κάτι έντελώς διαφορετικό; Οι ινδουιστές, οι πρώτοι διδάξαντες,την συνδέουν άμεσα με τα θρησκευτικά τους πιστεύω. Μέσω της γιόγκα, έχουν την εντύπωση ότι θα σταματήσουν τη ροή της μετενσάρκωσης από το ένα σώμα στο άλλο, από άνθρωπο σε ζώο κτλ. και θα φτάσουν απ’ ευθείας στην ιδανική κατάσταση της θρησκείας τους, δηλαδή την ένωση της ψυχής με το απόλυτο Ένα, τον απρόσωπο θεό. Μάλιστα οι γιόγκι, οι δάσκαλοι της γιόγκα, δεν καίγονται σαν τους υπόλοιπους ινδουιστές όταν πεθάνου, αλλά θάβονται.

Αυτή η αυτολύτρωση, που λανσάρουν οι μακράν της αληθείας ινδουιστές, δεν μας χρειάζεται διότι λυτρωθήκαμε, όχι με τις δικές μας δυνάμεις, αλλά λόγω της αγάπης του Χριστού,που ανέβηκε για μας στο σταυρό. Όμως και ανάμεσά μας πολλοί επιδίδονται στη γιόγκα διότι είναι της μόδας, χωρίς να υποπτεύονται τι κρύβεται από πίσω της. Από τη μια δηλώνουν ορθόδοξοι χριστιανοί κι από την άλλη καταφεύγουν σε τέτοιες αντιχριστιανικές πρακτικές.

- Μα εγώ κάνω γυμναστική, επιμένουν φορτικά. Αν ήταν σουηδική γυμναστική καμιά ένσταση. Αν ήταν ενόργανη γυμναστική καμιά αντίρρηση. Όποιος κινεί το σώμα του δεν κάνει κατ’ ανάγκην γυμναστική. Αυτός που σκάβει με τον κασμά δεν κάνει γυμναστική αλλά βγάζει το ψωμί του καλλιεργώντας τη γη.

Αυτός που κάνει το σταυρό του και ακολούθως εδαφιαίες μετάνοιες, κάνει γυμναστικές ασκήσεις ή εφαρμόζει τη χριστιανική πρακτική που λέει ότι το σώμα του προσεύχεται μαζί με την ψυχή και το σημείο του σταυρού φανερώνει την πίστη του στον Εσταυρωμένο; Άρα πίσω από τις μετάνοιες και τα σταυροκοπήματα υπάρχει η πίστη στον Τριαδικό Θεό. Έτσι πίσω από τη γιόγκα υπάρχει η εξωχριστιανική και αντιχριστιανική πίστη των ινδουιστών κι όχι ο,τιδήποτε άλλο. Αν δείτε κάποιον άνθρωπο να σταυροκοπιέται και να κάνει ακολούθως στρωτές μετάνοιες θα φανταστείτε πως είναι ινδουιστής που κάνει γυνμαστικές ασκήσεις από κάποια μακρυνή χώρα, ή ότι πρόκειται για χριστιανό που λατρεύει το Θεό με τον ορθόδοξο τρόπο;

Εκείνος που κάθεται ακίνητος σε σταθερή στάση, κατά τις επιταγές της γιόγκα, και ψιθυρίζει συνεχώς την «ιερή» συλλάβη των ινδουιστών «ομ», είτε το παραδεχεται είτε όχι, την πίστη του είναι που προδίδει και ανοίγει, χωρίς να το αισθάνεται, την πόρτα στις δαιμονικές δυνάμεις. Μια ηλικιωμένη κυρία προσπαθούσε να φτιάξει καφέ. Όμως, χωρίς να το προσέξει, αντί για καφέ έβαλε στο μπρίκι ποντικοφάρμακο. Όταν ήπιε τον «καφέ» έπεσε κάτω ξερή. Σημασία έχει το τι έκανε. Όχι το τι νόμιζε πως έκανε. Με απλά λόγια όποιος ασχολείται με τα δαιμονικά αυτά τερτίπια κινδυνεύει να χάσει την ψυχή του. Όχι να βρει την υγεία του. Χρειάζονται «ώτα δεδοκιμασμένα καθ’ έξιν προς διάκρισιν αγαθού και πονηρού» (Εβρ. ε΄14).


http://panayiotistelevantos.blogspot.gr/
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: H Γιόγκα ( Yoga ) στο φως της ορθοδοξίας

21
«Η Γιόγκα αποτελεί θεμελιώδες κεφάλαιο της θρησκείας του Ινδουισμού. Δεν αποτελεί είδος γυμναστικής. Πρέπει να ενημερώσουμε τον κόσμου που κάνει Γιόγκα ότι δεν τους αποκόπτουμε από την εκκλησία, αλλά βαδίζουνε σε λαθεμένο δρόμο» είπε ο Πατήρ Κυριάκος Τσούρος, Γραμματέας της Συνοδικής Επιτροπής επί των αιρέσεων.

Εικόνα

Από την πλευρά της η γυμνάστρια, Νίκη Πετρουλάκη υποστήριξε πως: «Κανένας από τους δασκάλους μου δεν μου λέει να πιστεύω σε κάποια συγκεκριμένη θρησκεία. Μπορεί το συγκεκριμένο σύστημα να ξεκίνησε από τον Ινδουισμό, αλλά από εκεί και πέρα δεν θέλουν να μυήσουν κάποιον. Είναι ένα σύστημα που βοηθάει το σώμα και την ευθυγράμμιση της σπονδυλικής στήλης. Επειδή μέσα από το σύστημα ανακαλύπτεις βήμα- βήμα το σώμα σου, το αγαπάς κι έρχεσαι πιο κοντά σε αυτό, το προσέχεις. Είναι μία τεχνική».

«Οι διάφορες τεχνικές της Γιόγκα αποσκοπούν στην αλλαγή ολόκληρου του τρόπου ζωής του ανθρώπου και εξάρτησής του από τους νόμους του κάρμα και της μετενσάρκωσης, αυτό λέει το ιερό βιβλίο του Ινδουισμού. Ο ασκούμενος στη Γιόγκα λατρεύει και ζει μέσα από τον Θεό Κρίσνα» ανέφερε ο Πατήρ Κυριάκος Τσούρος και τόνισε πως: «Όποιος είναι Ορθόδοξος Χριστιανός και θέλει να κάνει γυμναστική με τέτοιες τεχνικές, να κάνει μετά μετάνοιες, διότι ότι είναι η μετάνοια στην Ορθόδοξη πίστη μας, είναι η Γιόγκα στον Ινδουισμό».

Η κα Πετρουλάκη μιλώντας για το αποτέλεσμα της Γιόγκα σε προβλήματα που φέρει το σώμα υποστήριξε πως: «Όταν εγώ θέλω να ευθυγραμμίσω την πλάτη μου, γιατί έχει μία μικρή καμπούρα, έτσι θα τη διορθώσω», για να της απαντήσει ο Πατήρ Κυριάκος: «Ε κάντε μετάνοιες τότε».


http://www.enikos.gr/society/323593,An- ... INTEO.html

Re: H Γιόγκα ( Yoga ) στο φως της ορθοδοξίας

22
ΕΙΝΑΙ Η ΓΙΟΓΚΑ ΑΠΛΑ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ;;; ΒΙΝΤΕΟ - ΜΑΡΤΥΡΙΑ ενός ανθρώπου που επι πολλά χρόνια ΣΠΟΥΔΑΣΕ την Γιόγκα στην Ινδία. Την πραγματική Γιόγκα.

phpBB [video]



phpBB [video]


Η γιόγκα ως βουδιστικό σύστημα.Οι ινδουιστές είναι διαιρεμένοι σ εκατοντάδες αιρέσεις - σχολές που έχουν διαφωνίες αλλά και εχθρότητες μεταξύ τους. Όλες όμως αυτές οι σχολές υποκλίνονται στην Μπαγκαβάτ - Γκιτά (= Θείο τραγούδι), το «Ευαγγέλιο» του Ινδουισμού. Είναι ένα κείμενο που συναντιούνται όλοι οι Ινδουιστές. Ένα κείμενο που θεωρείται «ιερό» και «θεόπνευστο» απ΄' όλους...

Το κείμενο αυτό το μελετούν και το ψάλλουν ως λατρεία στο «θεό» Κρίσνα καθημερινά οι γιόγκι. Στο άσραμ του Σατυανάντα, στο Μακγκύρ της Ινδίας, κάθε πρωί επί μία ώρα έψαλλαν αποσπάσματα από την Μπαγκαβάτ Γκιτά, μ' ένα λατρευτικό τρόπο.

Τι είναι η Μπαγκαβάτ -Γκιτά; Είναι διάλογος, υπό μορφή ποιήματος. Κάτι σαν τη «θεογονία» το ποίημα του αρχαίου Έλληνα Ησιόδου, όπου περιγράφεται η «γέννηση των «θεών» του Ολύμπου: κάτι σαν την «Ιλιάδα» του Ομήρου, όπου με αφορμές τον πόλεμο της Τροίας «Θεοί» και ... άνθρωποι συμπλέκονται σε έχθρες και φιλίες.

Μέσα λοιπόν στην Γκιτά, κατά τη διάρκεια ενός πολέμου, λίγο πριν αρχίσει μία μεγάλη μάχη, ο «θεός» Κρίσνα αποκαλύπτει τη γιόγκα στο μαθητή και φίλο του Αρτζούνα. Ο βασιλιάς -μαχητής Αρτζούνα ρωτά και ο Κύριος (=Κρίσνα) δίδασκει. Αλλά ας δώσουμε το λόγο στο ίδιο το κείμενο που είναι αποκαλυπτικό. Όλα τα αποσπάσματα είναι από το βιβλίο Μπαγκαβάτ-Γκιτά, εκδόσεις Καρδαμίτσα, 4η έκδοση 1991, σε μετάφραση του Θεόδωρου Παντουβά. Αφιερώνεται από το μεταφραστή στο γκουρού του Σουάμι, Gihanananda , του τάγματος Rainakrisna , πρόεδρο του Ramakrisna Vedanta Center του Λονδίνου και προλογίζεται ευμενώς από τον νυν πρόεδρο του Κέντρου Swami Bhavynanda .

Σύμφωνα λοιπόν με την Γκιτά, η γιόγκα δεν είναι ανθρώπινο εύρημα, ανθρώπινο δημιούργημα, όπως λόγου χάρη η επιστήμη. Η γιόγκα είναι «θεία» αποκάλυψη, δώρο, που ο «Κύριος της Γιόγκα», ο «Θεός» Κρίσνα προσφέρει στην ανθρωπότητα, μέσω του Αρτζούνα.

«Ο κύριος είπε: Στον κόσμο αυτόν από παλιά ένας διπλός δρόμος φανερώθηκε από μένα, ω αναμάρτητε. Του Γνιάνα-Γιόγκα για τους ανθρώπους της συλλογής και το Κάμμα Γιόγκα για τους ανθρώπους της δράσης» (Κεφ 3ο, στίχος 3/33).




Κι αλλού ο Κύριος (=Κρίσνα) λέει στο μαθητή του Αρτζούνα:
«Ο κύριος είπε: Αυτός ο ίδιος ο αρχαίος Γιόγκα σου φανερώθηκε σήμερα από Εμένα. Λάτρης μου είσαι και φίλος κι αυτό το μυστικό είναι πραγματικά υπέρτατο.» (κεφ.4ο, στίχος 3) .

Λίγα ακόμη από τα' αναρίθμητα αποσπάσματα της Μπαγκαβάτ Γκιτά θα μας πείσουν ότι η Γιόγκα είναι μια μορφή λατρείας με την οποία ο «θεός» επιθυμεί να λατρεύεται από τους οπαδούς του.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: H Γιόγκα ( Yoga ) στο φως της ορθοδοξίας

23
Είναι δαιμόνια που τους ανοίγεις την πόρτα και σου καταστρέφουν την ζωή.


ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΑΙΡΕΣΗ
η yoga και όλα τα εναλλακτικά που κυκλοφορούν.





Το θαύμα της μεταστροφής μου: Πώς πέρασα από την πλάνη της yoga στην Ορθοδοξία!


Σχόλιο ιστολογίου "Ελληνική Ναυς": Το παρακάτω άρθρο-μαρτυρία μας το δίνει η Ελένη, νέο μέλος μας! Καλή αρχή Ελένη. Είναι σύντομο και ιδιαίτερα αποκαλυπτικό!



Στα 22 μου χρόνια άρχισε η πνευματική μου αναζήτηση. Μεγαλωμένη σε θρησκευτική οικογένεια και σηκώνοντας έναν προσωπικό σταυρό βρήκα μία φαινομενική διέξοδο στη yoga. Μόδα, γυμναστική, ευεξία...
Εικόνα
Ένα δελεαστικό πακέτο πολύ καλά τυλιγμένο με φανταχτερά χρώματα. Με τράβηξε σαν μαγνήτης και χωρίς να έχω πλήρη έλεγχο της ζωής μου βρέθηκα να διδάσκω yoga. Ξεκίνησε η πλάνη πως οδεύω στον σωστό δρόμο που από μικρή πίστευα και ήθελα, στον ένα και μοναδικό τριαδικό Θεό. Άρχισα να ψάχνω απαντήσεις, να γνωρίζω πλανημένους ανθρώπους προσπαθώντας να γεμίζω τα κενά που όλο και μεγάλωναν. Καμία απάντηση και η πλάνη μεγάλωνε...

Ακολούθησε ταξίδι στην Ινδία ζώντας την απόλυτη "ύπνωση" και το ρέικι μπήκε στην ζωή μου. Δεν μπορούσα να συνειδητοποιήσω τι είχε συμβεί. Ένας φύλακας άγγελος με βοήθησε να επιστρέψω στην Ελλάδα. Σταμάτησα για προσωπικούς λόγους τα πάντα και έφυγα εκτός Αθηνών.

Μέχρι που ήρθε ένα βιβλίο στα χέρια μου:

"Οι γκουρού, ο νέος και ο Γέροντας Παΐσιος"
Εικόνα

Το διάβασα σε μία μέρα και πήρα όλες τις απαντήσεις. Ένιωσα ότι κοιμόμουν και ξαφνικά ξύπνησα. Ξεκαθάρισαν όλα στο μυαλό μου συνειδητοποιώντας πως:

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΑΙΡΕΣΗ
η yoga και όλα τα εναλλακτικά που κυκλοφορούν.

Είναι δαιμόνια που τους ανοίγεις την πόρτα και σου καταστρέφουν την ζωή.
Εικόνα

Φόρεσα τον σταυρό μου, άρχισα να προσεύχομαι και να πηγαίνω στην εκκλησία, να κάνω μετάνοιες, να εξομολογούμαι και μετά από έναν πολύ δύσκολο πνευματικό πόλεμο βρέθηκα στα χέρια του Θεού αφήνοντας όλη μου την ζωή σ' Εκείνον.

Ο Άγιος Παΐσιος έκανε το θαύμα του και με βοήθησε να αναγεννηθώ από τις στάχτες μου.

Εικόνα
Σήμερα στα 31 μου χρόνια προσπαθώ να δίνω τον πνευματικό μου αγώνα με την βοήθεια του Θεού ακολουθώντας πιστά μία από τις συμβουλές του πνευματικού μου:

"Ακούμπησε την ζωή σου στα χέρια του Θεού και της Παναγίας".


Ελένη


http://ellasnafs.blogspot.gr
http://yiorgosthalassis.blogspot.com
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: H Γιόγκα ( Yoga ) στο φως της ορθοδοξίας

24
Όταν η γιόγκα μπαίνει στον χώρο του ποδοσφαίρου με την πρόφαση της χαλάρωσης και αυτοσυγκέντρωσης

Χαλάρωση, ευελιξία και συγκέντρωση στον Παναθηναϊκό

Στο τριφύλλι με τους Αναστασίου, Φος να έχουν δουλέψει αρκετά πάνω στο ολλανδικό μοντέλο προπόνησης τα κυρίαρχα στοιχεία των προπονήσεων και κατά συνέπεια και του παιχνιδιού έχουν να κάνουν με την ολλανδική σχολή. Η παρουσία του Ρούτερ όμως στο τιμ, ο οποίος προέρχεται από τη σχολή προπονητών της Αγγλίας, έχει βάλει και κάποια από τα στοιχεία που χρησιμοποιούν οι αγγλικές ομάδες στο κομμάτι εκγύμνασης των πράσινων. Οπότε οι πληροφορίες που έχουν οι άνθρωποι του Παναθηναϊκού είναι πάρα πολλές.

Αυτό έχει ως αποτέλεσμα το τιμ του τριφυλλιού να προσπαθεί και αυτό με την σειρά του να βάλει στο προπονητικό πρόγραμμα ότι θεωρεί ότι θα χρησιμεύσει στους παίκτες της ομάδας για να γίνουν καλύτεροι, να προπονούνται καλύτερα και να βρουν την... ηρεμία τους και την συγκέντρωση τους από την ένταση των αγώνων.

Για αυτό και από τα τέλη Ιούνη πριν ολοκληρωθεί η περσινή χρονιά, στην διάρκεια των πλέι οφ, κάθε Δευτέρα στο χαλάρωμα των ποδοσφαιριστών του Παναθηναϊκού εντάχθηκε στο πρόγραμμα και το μάθημα της γιόγκα. Μια ειδική καθηγήτρια μεταβαίνει στο "Γ. Καλαφάτης" και για μια ώρα σχεδόν αναλαμβάνει αυτή να γυμνάσει τους παίκτες του τριφυλλιού κάνοντας κάποιες ασκήσεις γιόγκα που χρησιμεύουν ώστε οι ποδοσφαιριστές να χαλαρώσουν, να αποκτήσουν αυτοσυγκέντρωση, να βρουν την ευελιξία τους και την δύναμη ώστε να αντέξουν στο εβδομαδιαίο πρόγραμμα.

Μαθήματα κάθε Δευτέρα

Η ώρα της γιόγκα έχει καθιερωθεί κάθε Δευτέρα και φυσικά τα μαθήματα συνεχίζουν και τη φετινή χρονιά από την έναρξη της σεζόν και μετά την ολοκλήρωση της προετοιμασίας του Παναθηναϊκού στην Ολλανδία. Στις αρχές Ιουνίου όταν και ξεκίνησε η συγκεκριμένη εκγύμναση αρκετοί πράσινοι έκαναν πλάκα μεταξύ τους αλλά όσο περνούσαν τα μαθήματα και βλέποντας ότι τους κάνει καλό οι πλάκες αυτές κόπηκαν και όλοι φροντίζουν να ακολουθούν με ευλάβεια την κάθε οδηγία.


http://www.sport24.gr/football/omades/P ... 89502.html
''...δεν είναι η πάλη ημών εναντίον εις αίμα και σάρκα, αλλ' εναντίον εις τας αρχάς, εναντίον εις τας εξουσίας, εναντίον εις τους κοσμοκράτορας του σκότους του αιώνος τούτου, εναντίον εις τα πνεύματα της πονηρίας εν τοις επουρανίοις''\n[/align]

Re: H Γιόγκα ( Yoga ) στο φως της ορθοδοξίας

25
Β. Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Αθλητισμού στην Περιφέρεια Αττικής.
Επιπρόσθετα, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι στο πλαίσιο της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Αθλητισμού (24 Σεπτεμβρίου - 2 Οκτωβρίου2016), που προηγείται της Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού, η Διεύθυνση Φυσικής Αγωγής διοργανώνει στις 28, 29 και 30 Σεπτεμβρίου αθλητικές δράσεις στα Γυμναστήρια αρμοδιότητας ΥΠ.Π.Ε.Θ.(Εθνικό Γυμναστήριο Αθηνών «Ι. Φωκιανός», Δημόσιο Πρότυπο Παιδικό Γυμναστήριο Καισαριανής) και στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Βύρωνα συμπεριλαμβανομένου του Βιοκλιματικού Κολυμβητηρίου "Χρήστος Ταμπαξής").

Η ειδική θεματική ενότητα γνωριμίας με νέες αθλητικές δραστηριότητες, θα περιλαμβάνει :
1)Γνωριμία με μαχητικά αθλήματα: Πάλη, Πυγμαχία,KickBoxing (βιωματική προσέγγιση, λαβές στοιχεία αυτοάμυνας ).
2) Αντισφαίριση Ξυλορακέτας: εκμάθηση και επίδειξη του αθλήματος από αθλητές, αγώνας μεταξύ των συμμετεχόντων (καλούνται όσοι συμμετέχοντες έχουν ρακέτα να τη φέρουν μαζί τους ).
3) Προσέγγιση άλλων μορφών άσκησης: «Η Φυσική Αγωγή καλωσορίζει τη Γιόγκα στην οικογένειά της» (η υπογράμμιση και ο τονισμός δικός μας)


Διαβάζουμε:


1) ΛΕΞΙΚΟ ΟΞΦΟΡΔΗΣ (Το Λεξικό Αγγλικής της Οξφόρδης είναι ένα ιστορικό λεξικό και ο απόλυτος οδηγός για τη σημασία, την προέλευση και την προφορά σχεδόν 830.000 λέξεων, εννοιών και σύνθετων όρων της αγγλικής γλώσσας, όπως ομιλείται σε όλο τον κόσμο).


Είναι χαρακτηριστικό το γεγονός ότι πολλοί γνήσιοι ινδουιστές δεν αποδέχονται την παρουσίαση ενός μικρού μέρους του ινδουισμού, δηλαδή μερικών σωματικών ασκήσεων, ως ασκήσεων γυμναστικής. Θεωρούν (και έχουν δίκιο) ότι μια τέτοια αντιμετώπιση είναι προσβλητική για την θρησκεία τους.

Τα βασικά σημεία των προαναφερθέντων παρουσιάζονται με συντομία στο Λεξικό της Οξφόρδης για τις παγκόσμιες θρησκείες.
Αναφέρεται χαρακτηριστικά (ελεύθερη απόδοση στα ελληνικά):



«Γιόγκα. …. Τα μέσα και οι τεχνικές για να μεταβάλλεται η συνειδητότητα και για να επιτυγχάνεται η απελευθέρωση (μόκσα) από το κάρμα και την μετεμψύχωση (σαμσάρα) στις Ινδικές θρησκείες. …Σήμερα η γιόγκα είναι αναπόσπαστο μέρος του Ινδουισμού. Σπουδαίοι σύγχρονοι Ινδουιστές παρουσιάζουν – συνιστούν διάφορα είδη γιόγκα.»


«Yoga. …. The means or techniques for transforming consciousness and attaining liberation (*mokşa) from *karma and rebirth (*samsara) in Indian religions. …Today yoga is an integral part of Hinduism. Important modern Hindus have advocated various kinds of yoga.» (σελ. 651)
Πηγή: Bowker, John (editor). The concise Oxford dictionary of world religions. Oxford University Press, 2005. (Το συνοπτικό λεξικό της Οξφόρδης για τις παγκόσμιες θρησκείες).

2) AMERICAN YOGA ASSOCIATION (ένα από τα πιο σεβαστά σχολεία γιόγκας της Αμερικής δεν συνιστά την γιόγκα σε παιδιά κάτω των 16 ετών).

Γενικές πληροφορίες για Γιόγκα
Η Γιόγκα και τα παιδιά.

Οι ασκήσεις Γίογκα δεν συνιστώνται για παιδιά κάτω των 16 ετών επειδή το νευρικό και το αδενικό τους σύστημα ακόμα αναπτύσονται και οι ασκήσεις γιόγκα μπορεί να επηρεάσουν τη φυσιολογική τους ανάπτυξη. Δύο απ' τους καλούς μου δάσκαλους Rama και Lakshmanjoo, με συμβούλεψαν σχετικά με τους κινδύνους στους οποίους οι ασκήσεις γιόγκα μπορεί να εκθέσουν τα παιδιά. Τα παιδιά μπορούν να εξασκηθούν με ασφάλεια στο διαλογισμό και σε απλές ασκήσεις αναπνοής εφ’ όσον δεν κρατάνε την αναπνοή τους. Αυτές οι τεχνικές μπορούν να βοηθήσουν σημαντικά τα παιδιά στο να μάθουν να χαλαρώνουν, να συγκεντρώνονται και να μειώσουν την παρορμητικότητά τους. Τα παιδιά που έχουν εκπαιδευθεί σε αυτές τις τεχνικές μπορούν πιο εύκολα να διαχειριστούν συναισθηματικές αναστατώσεις και να ανταποκριθούν σε περιστάσεις που προκαλούν στρες. Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι οι ασκήσεις Γιόγκα και οι τεχνικές αναπνοής επηρεάζουν τη φυσική κατάσταση. Οι άνθρωποι σήμερα, γενικά αποδέχονται το γεγονός ότι θεραπείες όπως η πιεσοθεραπεία, το νευρομυικό μασάζ και η ρεφλεξολογία μπορούν να έχουν αποτέλεσμα λόγω της πίεσης που ασκείται στα διάφορα μέρη του σώματος. Η φυσική εξήγηση για τα αποτελέσματα της γιόγκα μπορεί να είναι παρόμοια. Οι ασκήσεις και οι τεχνικές αναπνοής κάνουν ουσιαστικά μασάζ και ασκούν πίεση στα σημεία του σώματος που βρίσκονται ενδοκρινείς αδένες. Πολλές ασκήσεις γιόγκα φαίνεται να στοχεύουν στα νεύρα των ποδιών, των χεριών, του λαιμού και της σπονδυλικής στήλης.


Συνοψίζοντας, η θέση μας είναι ότι η ανάπτυξη του οργανισμού ελέγχεται σε μεγάλο βαθμό από το αδενικό σύστημα. Είναι μια περίπλοκη διαδικασία και οι ισχυρές φυσικές και πνευματικές επιδράσεις των ασκήσεων γιόγκα μπορεί να επηρεάσουν τη φυσιολογική ανάπτυξη.


General Yoga Information
Yoga and Children
Yoga exercises are not recommended for children under 16 because their bodies’ nervous and glandular systems are still growing, and the effect of Yoga exercises on these systems may interfere with natural growth. Two of my great teachers, Rama and Lakshmanjoo, advised me of the dangers that Yoga asans may pose for young children...
(Πηγή:http://www.americanyogaassociation.org/general.html)



3) Η Μπαγκαβάτ Γκίτα, ή Μπαγκαβαντγκίτα (भगवद्गीता), που σημαίνει «Το Θείο Τραγούδι"» είναι ένα από τα σημαντικότερα ιερά κείμενα του Ινδουϊσμού.


Η Μπαγκαβάντ Γκιτά, το ιερό κείμενο της λατρείας του θεού Κρίσνα (ενσάρκωσης του Βίσνου, ενός από τους κυριότερους θεούς του ινδουισμού), διδάσκοντας τη γιόγκα ως τέλειο τρόπο ένωσης του ανθρώπου με τον Κρίσνα, μεταξύ άλλων αναφέρει:
«Μ’ αυτόν τον τρόπο, με τον έλεγχο του σώματος, του νου και των πράξεων, ο γιόγκι, θέτοντας τέλος στην υλική του ύπαρξη, φθάνει στην κατοικία Μου» (κεφ. 6, στ. 15).

«Ο γιόγκι που έχει το νου του συγκεντρωμένο πάνω Μου γνωρίζει χωρίς αμφιβολία την υπέρτατη ευτυχία. Έχοντας καταλάβει ότι η φύση του συμμετέχει του Απολύτου, είναι ήδη απελευθερωμένος· ο νους του είναι γαλήνιος, τα πάθη του κατευνασμένα. Είναι ελεύθερος από κάθε αμαρτία. Βρισκόμενος στο στάδιο της πνευματικής συνειδητοποίησης, εξαγνισμένος από κάθε υλικό μίασμα, ο γιόγκι απολαμβάνει την υπέρτατη ευτυχία σε συνεχή ενότητα με το Απόλυτο.

Ο αληθινός γιόγκι βλέπει Εμένα σε όλα τα όντα και όλα τα όντα σε Μένα. Πράγματι, ένας άνθρωπος με πνευματική συνείδηση Με βλέπει παντού. Εκείνος που Με βλέπει παντού και βλέπει τα πάντα σε Μένα δεν χωρίζεται ποτέ από Μένα, όπως κι Εγώ δεν χωρίζομαι ποτέ απ’ αυτόν. Ο γιόγκι, γνωρίζοντας ότι είμαι ένα και το αυτό με την Υπέρτατη Ψυχή, που βρίσκεται μέσα στην καρδιά όλων των πλασμάτων, Με λατρεύει και ζει πάντα μέσα Μου» (στ. 27-31).
(Πηγη¨http://o-nekros.blogspot.gr/2015/04/blog-post_4.html)
4) περιοδικό "Γιόγκα" στην Ελλάδα

Ὁ γκουρού Παραμχάμσα Σατυανάντα (1923-2009) παραδέχεται τό ἐνδεχόμενο: «Μαζί μέ τή λύτρωση ἀπό περιορισμούς καί δυστυχίες, μπορεῖς νά περάσεις τά ὑπόλοιπα χρόνια σ’ ἕνα ψυχιατρεῖο. Δυστυχῶς αὐτό ἔχει συμβεῖ σέ μερικούς ἀνθρώπους, πού ἀκολούθησαν πρακτικές Γιόγκα, χωρίς καθοδήγηση ἤ διαφορετικά δέν ὑπάκουσαν στίς ὁδηγίες τοῦ δασκάλου τους». (Περιοδικό «Γιόγκα» 15/ 1981, σέλ. 41- 42)
Παραμχάμσα Σατυανάντα: «Φυσικά μπορεῖ νά συμβεῖ καί ἀτύχημα, ἴσως καταλήξετε σέ ψυχιατρεῖο γιά μερικό καιρό. Ἀλλά τά πάντα εἶναι ἕνα ρίσκο. Ἡ ζωή εἶναι ἕνα μεγάλο ρίσκο καί ὁ ἄνθρωπος ὀφείλει νά εἶναι ριψοκίνδυνος πολεμιστής… Τί θά συμβεῖ, ἄν ἐξασκηθῶ στήν Κουνταλίνι Γιόγκα καί τρελαθῶ; Τότε ἐσεῖς θ’ ἀρχίσετε νά ἐξασκεῖσθε, κι ἄν τρελαθεῖτε, τότε κάποιος ἄλλος θ’ ἀρχίσει. Τελικά θά ἐξημερώσουμε τήν Κουνταλίνι» (Περιοδικό «Γιόγκα» 5/ 1981, σελ. 8.)

(Για περισσότερες πληροφορίες του περιοδικού και πως εργάζεται:http://www.satyanandayoga.gr/el/media-g ... -page.html)


http://www.diakonima.gr

5) Ραμπιντρανάθ Ρ. Μαχαράτζι
«Φοβερές ψυχικές ἐμπειρίες περίμεναν τόν ἀπρόσεκτο αὐτοσυγκεντρούμενο, ὅμοιες μέ ἕνα ἄσχημο ταξίδι στά ναρκωτικά. Δαίμονες πού περιγράφονται στίς Βέδες ἔχει γίνει γνωστό ὅτι ἔχουν καταλάβει μερικούς γιόγκι. Ἡ δύναμη τῆς Κουνταλίνι ἡ ὁποία λέγεται ὅτι εἶναι συσπειρωμένη σάν φίδι στή βάση τῆς σπονδυλικῆς στήλης, μπορεῖ νά προκαλέσει ἐκστατικές ἐμπειρίες, ὅταν ἀποδεσμευτεῖ σέ βαθιά αὐτοσυγκέντρωση ἤ ἄν δέν ἐλεγχθεῖ κατάλληλα, μπορεῖ νά προκαλέσει μεγάλη διανοητική ἡ ἀκόμα καί σωματική ζημιά…». Ὁ θάνατος ἑνός Γκουρού, ἔκδ. Πέργαμος, Ἀθήνα 1986, σ.63


6) Ο Κλάους Κένεθ, πρώην γιόγκι που μεταστράφηκε στην Ορθοδοξία μαρτυρεί:


«Στη διάρκεια της εξάσκησής μου στο διαλογισμό μετατρεπόμουν σε ένα μέσον και λειτουργούσα ως τηλεβόας πνευμάτων, των οποίων την προέλευση (χωρίς το Άγιο Πνεύμα) δεν μπορούσα με τίποτα να διακρίνω. Γινόμουν δίαυλος και μετέδιδα μηνύματα πεθαμένων διδασκάλων (στην πραγματικότητα επρόκειτο για δαίμονες που μιμούνταν τη φωνή των νεκρών) προς άτομα που στέκονταν κοντά μου. Είχα στη διάθεσή μου μια ολόκληρη ποικιλία σαγηνευτικών για μένα ανεξήγητων φαινομένων, τα οποία άλλωστε έχω ήδη αναφέρει. Μπορούσα να γίνω αόρατος, να βλέπω την αύρα του αντικρινού μου, να εξέρχομαι από το σώμα μου, να κάνω αστρικά ταξίδια, να κινούμαι πέρα από τα σύνορα του χωροχρόνου, να βλέπω UFO, να υπεισέρχομαι στις σκέψεις και τον εσωτερικό κόσμο του άλλου και με αυτή τη δύναμη να τον οδηγώ όπου εγώ ήθελα».
«Η επικοινωνία κι ο πνευματικός συγχρωτισμός με θεότητες του τρόμου, με πνεύματα του κακού, με βρικόλακες, θεές της εκδίκησης, διαβόλους και αγγελιαφόρους του θανάτου, την οποία προσωπικά πρωτοσυνάντησα στο Νεπάλ με τη μορφή τρομακτικότατων προσωπείων, έφερε τη σταδιακή καταβύθιση σε πιο φοβερές συναντήσεις και συγκεκριμένα με έριξαν κατευθείαν στα χέρια μιας καταστροφικής θεάς, της μαύρης Κάλι, που παγκοσμίως θεωρείται από τις πλέον φοβερές και αποκρουστικές θεότητες εν γένει.
Η ίδια με είχε παραλάβει στο ναό της στην Καλκούτα για ένα ταξιδάκι εξωσωματικό. Η ισχυρή και αλησμόνητη αυτή εμπειρία με έκανε την εποχή εκείνη, γεμάτο καμάρι κι υπερηφάνεια, να πιστεύω πως είχα επιτέλους φθάσει το στόχο μου, δηλαδή να είμαι αφ’ εαυτού θεός και να κατανικώ με τις δικές μου δυνάμεις το θάνατο. […]
Κανένας που δεν έχει τύχει ποτέ να συναντήσει τέτοιους δαίμονες απλά, σωματικά μπροστά του, δεν μπορεί να καταλάβει τον τρόμο μου, όταν αυτοί με επισκέπτονταν στη διάρκεια, αλλά και μετά το διαλογισμό, τόσο στο μοναστήρι στην Ταϊλάνδη, όσο και αργότερα στη Βολιβία. Ήταν βιολογικά ορατοί, πραγματικές υπάρξεις».
(Κλ. Κένεθ, Θεοί, είδωλα, γκουρού, σελ. 117, 119-120, 140-141, 177, 242-244 – βλ. και την αυτοβιογραφία τουΧιλιάδες μίλια προς τον τόπο της καρδιάς, εκδ. Εν πλω 2009).
«Η γιόγκα δεν είναι σπορ, ούτε εξυπηρετεί την ευεξία του σώματος. Λίγο τρέξιμο στο δάσος ή λίγη άσκηση στο γυμναστήριο φέρνει τα ίδια, αν όχι καλύτερα αποτελέσματα» (Κλ. Κένεθ, ό.π., σελ. 135).

Δεύτερο μέρος


"Είσαι ρατσιστής."
Απάντηση: Δεν είμαι.


Αυτός είναι:

· Ὁ Βιβεκανάντα συμμετεῖχε στὸ «Ἀ' Κοινοβούλιο τῶν Θρησκειῶν τοῦ Κόσμου», στὸ Σικάγο 1893, ὅπου μίλησε γιὰ τὴν ἑνότητα τῶν θρησκειῶν καὶ προσφώνησε τοὺς συνέδρους ὡς ἑξῆς: «ἂν κάποιος ἀπὸ αὐτὸ τὸ ἀκροατήριο ἐλπίζει ὅτι αὐτὴ ἡ ἑνότητα θὰ ἔρθει μὲ τὸ θρίαμβο μίας ὁποιασδήποτε θρησκείας καὶ τὸν ἀφανισμὸ τῶν ἄλλων, σ' αὐτὸν δὲν ἔχω παρὰ νὰ πῶ: Ἀδερφέ μου οἱ ἐλπίδες σου θὰ διαψευσθοῦν. Μήπως ἐπιθυμῶ οἱ Χριστιανοὶ νὰ γίνουν Ἰνδουϊστές; Πρὸς Θεοῦ! Μήπως ἐπιθυμῶ οἱ Ἴνδουϊστὲς ἢ οἱ Βουδιστὲς νὰ γίνουν Χριστιανοί; Πρὸς Θεοῦ! ... Οἱ Χριστιανοὶ δὲν πρέπει νὰ γίνουν Ἰνδουϊστές, οὔτε Βουδιστὲς οὔτε καὶ αὐτοὶ νὰ γίνουν Χριστιανοί. Ἀλλὰ κάθε θρησκεία θὰ πρέπει νὰ ἀφομοιώσει τὸ πνεῦμα τῶν ἄλλων θρησκειῶν, διατηρώντας ὡστόσο τὶς ἰδιαιτερότητές της, προκειμένου νὰ ἀναπτυχθεῖ σύμφωνα μὲ τοὺς δικούς της νόμους».

Ἡ ὑποδοχὴ ποὺ ἐπιφύλαξαν οἱ Δυτικοὶ στὸ Βιβεκανάντα ὑπῆρξε ἰδιαίτερα θερμή.
Ἂν κι᾿ ὁ λόγος τοῦ Βιβεκανάντα, ὅπως καὶ πολλῶν ἄλλων συγχρόνων «δασκάλων» τῶν ἀνατολικῶν θρησκειῶν καὶ τοῦ ἀποκρυφισμοῦ, ἀκούγεται λογικὸς καὶ πανανθρώπινος στὸν ἀνυποψίαστο ἀκροατή, ἡ συνέχεια ἀποδεικνύει ὅτι ὁ Ἰνδὸς Γκουροὺ δὲν ὑπῆρξε καὶ τόσο εἰλικρινής. Χαρακτηριστικό, ἄλλὰ καὶ ἀποκαλυπτικὸ εἶναι τὸ ἀκόλουθο ἀπόσπασμα ἀπὸ τὸν πύρινο λόγο του σὲ φοιτητὲς στὸ Madras κατὰ τὴν ἐπιστροφή του στὴν Ἰνδία, ὅπου τοῦ ἔγινε ἀποθεωτικὴ ὑποδοχή:


«Αὐτό εἶναι τό μεγάλο ἰδανικό πού βρίσκεται τώρα μπροστά μας, κι ὁ καθένας πρέπει γι’ αὐτό νά ὁπλισθεῖ - ἡ ἅλωση τοῦ κόσμου ἀπό τήν Ἰνδία - τίποτε λιγότερο ἀπό αὐτό ... Σήκω Ἰνδία, καί κυρίευσε τόν κόσμο μέ τήν πνευματικότητά σου... Τώρα εἶναι ὁ καιρός νά ἐργαστοῦμε γιά νά εἰσδύσουν οἱ πνευματικές ἰδέες τῆς Ἰνδίας βαθιά στή Δύση. Γι’ αὐτό, νέοι τοῦ Μαντρᾶς, σᾶς παρακαλῶ ἀκριβῶς αὐτό νά σκέπτεστε. Πρέπει νά πορευθοῦμε, πρέπει νά κυριεύσουμε ὅλο τόν κόσμο μέ τήν πνευματικότητα καί τή φιλοσοφία μας. Δέν ὑπάρχει ἄλλη ἐναλλακτική λύση. Ἤ θά τό κάνουμε ἤ θά πεθάνουμε. Ἡ μόνη προϋπόθεση ἐθνικῆς ζωῆς, μίας ἀφυπνισμένης καί γεμάτης δύναμη ἐθνικῆς ζωῆς, εἶναι ἡ κυριαρχία τοῦ κόσμου μέ βάση τήν ἰνδική σκέψη».


Και συνεχίζουμε:
Αυτά τα προαναφερθέντα είναι κατευθείαν από το "μητροπολιτικό κέντρο" της Γιόγκα (την Ινδία και τους μεγάλους γκουρού) και όχι από τα "μικρομάγαζα" που στήνουν σε κάθε παραλία τα καλοκαίρια οι γκουρούδες - "μαϊμούδες" (μη γελάσετε, η μαϊμού είναι από τα ιερά ζώα στην Ινδία και τυγχάνουν καλύτερης μεταχείρισης από τους ανθρώπους που ζουν σαν ζώα), δηλαδή :


"...Στις πόλεις της Ινδίας χιλιάδες οικογένειες έχουν για σπίτι τους το πεζοδρόμιο. Εκεί μαγειρεύουν, εκεί κάνουν την ανάγκη τους δημοσίως, εκεί κοιμούνται την νύχτα, πάνω στα τσουβάλια. Τις νύχτες τα πεζοδρόμια είναι γεμάτα από ανθρώπινα κορμιά...Οι ίδιοι οι γονείς πιάνουν τα παιδιά τους όσο είναι νήπια ακόμα και τους εξαρθρώνουν τα χέρια, τα πόδια, τα καθιστούν ανάπηρα για όλη τους τη ζωή, για να προκαλούν τον οίκτο των περαστικών και να μαζεύουν περισσότερα χρήματα... Σε 44 εκατομμύρια έχουν καταγραφεί σήμερα από διεθνείς οργανισμούς τα παιδιά κάτω των 14 ετών, που δουλεύουν σε καμίνους παραγωγής τσιμεντόλιθων, σε οικοδομές, σε ορυχεία και σε κάθε είδους βαριά , απάνθρωπη δουλεία. Τα 10 εκατομμύρια απ' αυτά έχουν παραχωρηθεί ως ισόβιοι σκλάβοι από την ίδια τους την οικογένεια για την εξάλειψη κάθε χρέους. Να μην μιλήσουμε για την πορνεία...
(Πηγή: Διονύσιος Φαρασιώτης, "Οι γκουρού ο νέος και ο γέροντας Παΐσιος, Θεσσαλονίκη 2009, επιμέλεια - έκδοση Ρακοβάλης Αθανάσιος).

Εκεί άραγε η γιόγκα γιατί δεν μπόρεσε να κάνει κάτι;

Γιατί ο γκουρού λιγουρεύεται την Δύση; για το ζεστό χρήμα, είναι η απάντηση.


Τρίτο Μέρος

Η τέχνη της αποπλάνησης.


Η γιόγκα παρουσιάζεται στις δυτικές κοινωνίες ως "εξωτική" γυμναστική, με στόχο να γίνει πιο εύκολα αποδεκτή, από άτομα που ανήκουν σε μία τουλάχιστον από τις εξής κατηγορίες:
– έχουν περιορισμένες γνώσεις για τις μεγάλες παγκόσμιες θρησκείες (χριστιανισμό, ινδουισμό, βουδισμό, ισλάμ),
– έχουν επιφανειακή γνώση για την δική τους πίστη,
– είναι αδιάφοροι ή μισό-αδιάφοροι θρησκευτικά,
– είναι άθεοι.
Αν η γιόγκα παρουσιαζόταν ευθέως, ως μέρος της ινδουιστικής ή της βουδιστικής θρησκείας, θα προκαλούσε πολλές αντιδράσεις. Για παράδειγμα οι συνειδητοί χριστιανοί (ανεξαρτήτως ομολογίας, δηλαδή ορθόδοξοι, ρωμαιοκαθολικοί ή προτεστάντες) ή οι συνειδητοί μουσουλμάνοι, θα καταλάβαιναν ότι δεν μπορούν να προσεύχονται ταυτόχρονα σε δύο διαφορετικούς θεούς.
Οι χριστιανοί (ορθόδοξοι, ρωμαιοκαθολικοί, προτεστάντες) αποδέχονται σε γενικές γραμμές ως πραγματικό Θεό τον Τριαδικό (Αγία Τριάδα), (οι θεολογικές διαφορές που υπάρχουν μεταξύ των χριστιανών, παρουσιάζονται σε άλλες πηγές).
Οι μουσουλμάνοι αποδέχονται ως θεό τον Αλλάχ (όπως αυτός διδάσκεται σύμφωνα με το Κοράνιο – το δικαίωμα τους να έχουν αυτή την πίστη είναι πλήρως σεβαστό). Έτσι και οι ινδουιστές έχουν τους δικούς τους θεούς (και αυτών το δικαίωμα να έχουν αυτή την πίστη είναι επίσης σεβαστό).
Οι δε άθεοι, λόγω των πεποιθήσεών τους, θα αρνούνταν να εφαρμόσουν μία θρησκευτική πρακτική.


Όταν όμως κάποιος παρουσιάζει τη γιόγκα ως γυμναστική άσκηση, συνειδητά ή ασυνείδητα παραπλανά και οδηγεί στον ινδουισμό – βουδισμό όσους ανήκουν στις προαναφερθείσες κατηγορίες ανθρώπων.
Το να παρουσιάζει κανείς τις σωματικές ασκήσεις της γιόγκα, ισχυριζόμενος ότι είναι απλή γυμναστική, η οποία δεν έχει καμία απολύτως σχέση με τον ινδουισμό ή τον βουδισμό, ισοδυναμεί με το να ισχυρίζεται ότι το άγαλμα της Ελευθερίας δεν βρίσκεται στην Νέα Υόρκη ή ο πύργος του Άιφελ δεν ανήκει στο Παρίσι. Θα γίνει πιστευτός μόνο από όσους ζουν σε περιοχές απομακρυσμένες από τον πολιτισμό και δεν έχουν επικοινωνία με το σύγχρονο κόσμο.


Μετά τα παραπάνω πρόσεξε σε παρακαλώ σε τι κίνδυνο βάζει τα παιδιά σου ο κ.κ. υπουργός, και αναλογίσου την ευθύνη σου φίλε Εκπαιδευτικέ, φίλε Γονιέ.

Θες γιόγκα, κάνε γιόγκα μα σαν κάνεις γιόγκα παίρνεις όλο το πακέτο. Σκέψου όσο είναι νωρίς, και δεν έχει πειραχθεί ο εγκέφαλός σου από τις ανάποδες κατακόρυφες στάσεις (δεν κάνω πλάκα) και από το ψηστήρι του γκουρού σου (μύηση στον ινδικό τρόπο ζωής, φαγητό, διακόσμηση σπιτιού κ.α.), σκέψου, που μπορείς να καταλήξεις. Η αυτοθέωση (βασικός στόχος του ινδουισμού) είναι δύσκολη και οδηγεί στην τρέλα - δαιμονισμό (φωτισμός για τα δεδομένα των γκουρού), και η τρέλα πάει στα βουνά συγκεκριμένα στα άσραμ (κοινότητες-σχολεία) των μεγάλων γκουρού (Babaji) των Ιμαλαΐων.



http://aktines.blogspot.gr/2016/10/yo-ga.html
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: H Γιόγκα ( Yoga ) στο φως της ορθοδοξίας

26
Από το σκοτάδι της γιόγκα στο Φως του Χριστού.


Μια πρώην δασκάλα της γιόγκα η Τατιάνα Γκορίτσεβα, αποκαλύπτει πως ξέφυγε από τις ανατολικές και αποκρυφιστικές πρακτικές της γιόγκα και εισήλθε στον Χριστιανισμό.

«Κουρασμένη, ἔχοντας χάσει σχεδόν κάθε ἐνδιαφέρον ἔκανα τίς ἀσκήσεις μου yoga, τίς mantra.
Καταλαβαίνεις, μέχρις ἐκείνη τήν στιγμή, δέν εἶχα ποτέ προσευχηθῆ, δέν ἤξερα καμμιά προσευχή. Καί νά πού ἕνα ἐγχειρίδιο τῆς yoga πρότεινε νά κάνω μιά ἄσκησι μέ τό Πάτερ ἡμῶν, τήν Κυριακή προσευχή. Βάλθηκα νά τήν λέω σάν ἕνα mantra, χωρίς ἔκφρασι, μέ αὐτόματο τρόπο. Ἀφοῦ τήν διάβασα περίπου ἕξι φορές, ξαφνικά ἀναστατώθηκα. ῎Οχι μόνο ἡ κουτή λογική μου, ἀλλά ὁλόκληρο τό εἶναι μου κατάλαβε ὅτι Αὐτός ὑπῆρχε,


Αὐτός ὁ ζῶν Θεός, ὁ προσωπικός, πού μέ ἀγαπᾶ, πού ἀγαπᾶ ὁλόκληρη τήν δημιουργία, ὁ Θεός πού δημιούργησε αὐτό τόν κόσμο καί πού ἔγινε ἄνθρωπος ἀπό ἀγάπη, ὁ ἐσταυρωμένος καί ἀναστημένος Θεός. Σ᾽ ἕνα λεπτό τό “μυστήριο” τοῦ χριστιανισμοῦ μοῦ ἀποκαλύφθηκε καθώς καί ἡ ἀληθινή ζωή καί ἡ θέσι μου σ᾽ αὐτή τή ζωή. Πραγματικά σώθηκα.
Τά πάντα μέσα μου ἄλλαξαν Ὁ παλαιός ἄνθρωπος πέθανε. ῎Οχι μόνο ἀπέρριψα κάθε τι πού εἶχε ἀξία γιά μένα, τά ἰδανικά μου, ἀλλά καί ὅλες οἱ παλιές μου συνήθειες καί ἰδιαιτερότητες τοῦ χαρακτῆρα μ᾽ ἐγκατάλειψαν».

«Αὐτό πού τό καλύτερο κήρυγμα δέν θά μποροῦσε νά φέρη σέ πέρας σέ περίοδο εἰρήνης [τή μεταστροφή], τό κάνουν σέ μᾶς ἁπλᾶ ἀντικείμενα. Τό πρῶτο χωρίο τοῦ Εὐαγγελίου τό ὁποῖο βρίσκουμε σ᾽ ἕνα βιβλίο ἀντιθρησκευτικῆς προπαγάνδας εἶναι ἱκανό νά ἀναστατώση τή ζωή μας».

Πολλές φορές ἐμεῖς, οἱ ἄνθρωποι τῆς Ἐκκλησίας, δέν βοηθᾶμε στήν ἱεραποστολή. «Θυμᾶμαι ἕναν ἱερέα σέ μιά ἐκδρομή στή Γερμανία, πού εἶχε ὀργανωθῆ ἀπό μιά ἐνορία χωριοῦ. Κατά τή διάρκεια τῶν δύο ἡμερῶν κατά τίς ὁποῖες διήρκεσε ἡ ἐκδρομή ὁ νέος ἱερέας ἀθλητικός καί χαρούμενος μᾶς μίλησε γιά ὅλα, γιά ἀεροπλάνα καί ποδόσφαιρο, γιά τίς ἐκλογές καί τή διατροφή· γέλασε πολύ, προσπάθησε νά ψυχαγωγήση ὅλο τόν κόσμο.


Μέ λίγα λόγια ἦταν σάν ἕνας ὑπεύθυνος ψυχαγωγίας. Ἐνῶ ὁ τόσο ὄμορφος κόσμος πίσω ἀπό τά τζάμια, μέ τίς ἀπότομες πλαγιές του καί τή λάμψι τῶν μπλέ καί μώβ χρωμάτων του μοῦ ἔφερνε στό νοῦ αὐθόρμητα τούς στίχους τῶν ψαλμῶν: “Ὡς ἐμεγαλύνθη τά ἔργα Σου Κύριε! Πάντα ἐν σοφίᾳ ἐποίησας”.


Μόλις ἐπιστρέψαμε, τόν ρώτησα:
—Γιατί δέν μιλήσατε μιά φορά γιά τό Θεό γιά τήν ὀμορφιά τῆς δημιουργίας;

Μοῦ ἀπάντησε:

—῎Αν μιλοῦσα γιά τό Θεό θά ἔχανα τούς ἀνθρώπους μου, θά ἔμενα μόνος.

—Μά ἡ μοναξιά ποτέ δέν ἦταν ἁμαρτία, τοῦ εἶπα σκεπτόμενη ὅτι δέν ἦταν ἀλήθεια, ὅτι θά ἔχανε τούς ἀνθρώπους του. Οἱ χωρικοί πάντα μέ ἄκουγαν εὐχάριστα ὅταν μιλοῦσα γιά τήν Ἐκκλησία, γιά τήν προσευχή. Μοῦ ξαναζητοῦσαν νά πάω νά τούς δῶ».

«Τό ὅτι ὑπάρχει ὁ Θεός, ἐμεῖς τό γνωρίζουμε χωρίς τήν παραμικρή ἀμφιβολία. Πολλοί ἀπό μᾶς ἔγιναν χριστιανοί χωρίς καθόλου νά τό περιμένουν καί δέχθηκαν ἰδιαίτερες ἀποκαλύψεις. ῎Εζησαν τέτοιες καταστάσεις, πού μοιάζουν πολύ μέ ἐκεῖνες τοῦ Ἀποστόλου Παύλου, ὅταν πήγαινε στή Δαμασκό. Δέν ἤμασθαν ἐμεῖς πού ἀναζητούσαμε τό Θεό· ὁ Θεός μᾶς ἀναζητοῦσε καί μᾶς βρῆκε. Αὐτή εἶναι ἡ μεγαλύτερη ἀπό ὅλες τίς ἀλήθειες στή μεταστροφή μας. Αὐτή εἶναι ἡ καλύτερη ἀπόδειξι γιά τήν ὕπαρξι τοῦ Θεοῦ».


«Ἀρκετές φορές μέ βασάνιζε ἡ πλήρης ἀδιαφορία τῶν yogi γιά τά προβλήματα τοῦ πλησίον, σάν νά μήν ὑπῆρχε γι᾽ αὐτούς κανένας ἄλλος, παρά μόνο τό δικό τους “Ἐγώ”. Ὁ μόνος λόγος, γιά τόν ὁποῖο δέν ἔπρεπε κανείς νά ἐξοργίζη τούς ἄλλους ἦταν, διότι ἔτσι σπαταλιόταν πολύτιμη ἐνέργεια. Τήν ἀρνητική συμπεριφορά δέν τήν ἀξιολογοῦσαν ἠθικά, ἀλλά ἀπό τήν ἄποψι τῆς ἐνεργείας. Τελικά μέ ἀποδέσμευσε ἀπό τούς yogi τό ἀκόλουθο σημαντικό περιστατικό.


Ὁ φίλος μου Β. [ὁ ὁποῖος καί τήν ὁδήγησε στή yoga] ἐργαζόταν σ᾽ ἕνα σταθμό Πρώτων Βοηθειῶν. Μιά φορά μοῦ διηγήθηκε, ὅτι στή διάρκεια μιᾶς στοχαστικῆς περισυλλογῆς εἶδε, στήν ὄχθη τῆς λίμνης, ἕνα μεθυσμένο νά πέφτη μέσα καί νά κινδυνεύη νά πνιγῆ. Ὁ Β. σκέφθηκε, ὅτι δέν ἦταν δυνατόν νά διακόψη τό στοχασμό του καί ὁ ἄνθρωπος πνίγηκε.
Ἡ διήγησι αὐτή τοῦ φίλου μου σήμανε τό τέλος τῆς φιλίας μας. Μέ ἔκανε νά φρίξω».

Ἀρχίμ. Ἰωάννου Κωστώφ – Ὁ Ἧχος τῶν Θεϊκῶν Βημάτων –
ἐκδ. Ἅγ. Ἰωάννης ὁ Δαμασκηνός – Ἀθήνα 2011
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Παραθρησκεία-Νεοφανείς Αιρέσεις-Σέχτες-Καταστροφικές Λατρείες”

cron