Re: Τι ακριβώς έγινε επί Θεοδοσίου;

10
emman έγραψε:Ο Θεοδόσιος ηταν ένας δολοφόνος και τίποτα άλλο!!!

Μεγας?
Οχι και μέγας....... μην τρελαθούμε κιόλας!!!

Τσ....τσ... τσ....
Αιρετικότατο σε βρίσκω. Φεύ! Φεύ!
Αιρετικός και πλάνος! :dance2:

:ex4 :ex4 :ex4 :ex4 :ex4


Και πολύ τσιτωμένος...
Κάνε ένα κιτ κατ, πιες ένα τσιπουράκι, ή κάτι τέτοιο. Σε λίγο θα εκραγείς όπως πας. Ήρεμα δεν μπορείς; Χωρίς θαυμαστικά και αλαλαγμούς;
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: Τι ακριβώς έγινε επί Θεοδοσίου;

11
Και ποιος φταίει για αυτο?
Για ποιον χτυπάει η καμπάνα?

Εγω τουλάχιστον εδώ είμαι για να υπερασπιστώ αυτα που λέω αν έχει κάποιος διαφορετική γνώμη!


Δεν τα λέω για να χαμε να λέγαμε.....
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Τι ακριβώς έγινε επί Θεοδοσίου;

12
emman έγραψε:Και ποιος φταίει για αυτο?
Ποιος φταίει για ποιο πράγμα; Για τα νεύρα σου;
Δε το 'ξερα να υποκλίνομαι σε ό,τι λες εσύ ώστε να μην έχεις νεύρα. Συγγνώμη δηλαδή.
Για ποιον χτυπάει η καμπάνα?
Η καμπάνα χτυπάει μάλλον για όποιον δεν συζητάει όμορφα και παρεκτρέπεται
Εγω τουλάχιστον εδώ είμαι για να υπερασπιστώ αυτα που λέω αν έχει κάποιος διαφορετική γνώμη!
Οκ. Διάλεξε όπλο. Στα 12 βήματα πυρ! :hunter:
Δεν τα λέω για να χαμε να λέγαμε.....
Έχεις δίκιο, οι δικές σου απόψεις θα σώσουν τον κόσμο :king: , ενώ οι δικές μας είναι απλά φλυαρίες. Και πάλι συγγνώμη.
:sorry
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: Τι ακριβώς έγινε επί Θεοδοσίου;

13
Ποιος φταίει για ποιο πράγμα; Για τα νεύρα σου;
Δε το 'ξερα να υποκλίνομαι σε ό,τι λες εσύ ώστε να μην έχεις νεύρα. Συγγνώμη δηλαδή.
Δεν καταλαβες.... αν και το παραπανω το κανεις εσυ ήδη εδω και μέρες.

Εγω νευριασα για την Καμπάλα.

Η καμπάνα χτυπάει μάλλον για όποιον δεν συζητάει όμορφα και παρεκτρέπεται
Έχεις δίκιο, οι δικές σου απόψεις θα σώσουν τον κόσμο :king: , ενώ οι δικές μας είναι απλά φλυαρίες. Και πάλι συγγνώμη.
Μα εσύ φίλε μου μας πασπατεύεις τώρα ποσες μερες.
Εσύ ούτε κάν κάθεσαι να συζητησεις....
Οχι ετσι θα το κανουμε όχι αλλιως,έτσι δεν θέλω,αλλιως θέλω,ετσι δεν μιλαω,μονο ετσι μιλάω,αν δεν διαβασετε αυτο δεν μιλαω κ.ο.κ

Εμ θέλεις με το ζόρι να μας βγάλεις το μαυρο άσπρο...... εμ θέλεις και με το δικο σου τρόπο.

Και πας να βγεις και απο πάνω τώρα?

Σε παρακαλαμε ποσες μερες να μιλήσουμε περί αυτων που γράφει ο Λιακοπουλος,καθίσαμε διαβασαμε ένα μέρος του (ναι! το κάναμε και αυτο!) και δεν κάθεσαι να μιλησεις και βρίσκεις χίλιες δυο προφάσεις.....και μας την λες και απο πάνω.

Εκει ειναι το θέμα και αμα θελεις τοποθετήσου.

Αν δεν θέλεις ψάχνε τι γράφω στα διάφορα θέματα για να με ειρωνευεσαι και να μου προσάπτεις αυτα ακριβώς που κάνεις εσύ!
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Τι ακριβώς έγινε επί Θεοδοσίου;

14
emman έγραψε:
Ποιος φταίει για ποιο πράγμα; Για τα νεύρα σου;
Δε το 'ξερα να υποκλίνομαι σε ό,τι λες εσύ ώστε να μην έχεις νεύρα. Συγγνώμη δηλαδή.
Δεν καταλαβες.... αν και το παραπανω το κανεις εσυ ήδη εδω και μέρες.

Εγω νευριασα για την Καμπάλα.

Η καμπάνα χτυπάει μάλλον για όποιον δεν συζητάει όμορφα και παρεκτρέπεται
Έχεις δίκιο, οι δικές σου απόψεις θα σώσουν τον κόσμο :king: , ενώ οι δικές μας είναι απλά φλυαρίες. Και πάλι συγγνώμη.
Μα εσύ φίλε μου μας πασπατεύεις τώρα ποσες μερες.
Εσύ ούτε κάν κάθεσαι να συζητησεις....
Οχι ετσι θα το κανουμε όχι αλλιως,έτσι δεν θέλω,αλλιως θέλω,ετσι δεν μιλαω,μονο ετσι μιλάω,αν δεν διαβασετε αυτο δεν μιλαω κ.ο.κ

Εμ θέλεις με το ζόρι να μας βγάλεις το μαυρο άσπρο...... εμ θέλεις και με το δικο σου τρόπο.

Και πας να βγεις και απο πάνω τώρα?

Σε παρακαλαμε ποσες μερες να μιλήσουμε περί αυτων που γράφει ο Λιακοπουλος,καθίσαμε διαβασαμε ένα μέρος του (ναι! το κάναμε και αυτο!) και δεν κάθεσαι να μιλησεις και βρίσκεις χίλιες δυο προφάσεις.....και μας την λες και απο πάνω.

Εκει ειναι το θέμα και αμα θελεις τοποθετήσου.

Αν δεν θέλεις ψάχνε τι γράφω στα διάφορα θέματα για να με ειρωνευεσαι και να μου προσάπτεις αυτα ακριβώς που κάνεις εσύ!
Spartan ο Εμμαν έχει δίκιο, δεν αρκεί να διαβαστεί το βιβλίο, θέλει επίσης και να επιχειρηματολογήσεις κατά πόσο αυτά που λέει μέσα είναι ορθά ή όχι. Όχι γενικά και αόριστα αλλά επί των θεμάτων που θίγει ο συγγραφέας.

Το ότι υπάρχουν αμφιβολίες και ενστάσεις δεν είναι παράλογο αλλά είναι μέρος της κατανόησης του περιεχομένου...γιαυτό μην σκαλώνεις όποτε κάποιος σου φέρνει αντίρρηση.

Εάν εσύ που είσαι τόσο ένθερμος υποστηρικτής του Λιάκο δεν καθίσεις τώρα να τεκμηριώσεις πάνω σε αυτά που λέει και να δείξεις τη χρησιμότητα τους τότε είναι δώρον άδωρον...και αυτό πρέπει να κάνεις κατά τη γνώμη μου.

Για παράδειγμα το γεγονός ότι ο Θεοδόσιος επέβαλε με μέτρα και διατάγματα το Χριστιανισμό είναι πολύ σημαντικό να το γνωρίζει κάθε χριστιανός γιατί έτσι του δίνεται η σημασία να καταλάβει τα λάθη που έγιναν στην πορεία της ιστορίας της εκκλησίας.

Αυτό που έκανε δηλαδή ο Θεοδόσιος δεν μπορεί να σχετιστεί με το "όστις θέλει οπίσον μου έρθει"που είπε ο Χριστός διότι το πρώτο είναι επιβλητικό ενώ το δεύτερο φιλελεύθερο και μεταξύ τους αντίθετα. Αυτό επίσης είναι ιδιαίτερης σημασίας για κάποιον που μελετάει Πατρολογία, γιατί αν είναι όπως λέγονται, τότε οι Πατέρες τις εκκλησίας από φόβο προς τον Θεοδόσιο υποχώρησαν και γιαυτό υπάρχουν έντονες διαφορές στην Πατρολογία μετά το 381 μ.Χ.
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Τι ακριβώς έγινε επί Θεοδοσίου;

15
Laptonas,βιάζεσαι πολύ,δηλαδη επειδη το είπε ο Λιακό πρέπει να ισχύει κιόλας;

Αλλά αφού το άνοιξες,ας δούμε κάποια πράγματα και γιατί τον θεωρώ επικίνδυνο τον κύριο, ή απλα΄βλέπει πολύ μονόπλευρα.

Λέει λοιπόν οτι η σύνοδος της Λαοδικείας κατα παρότρυνση του Θεοδοσίου,λες οι πατέρες δεν είχαν βούληση ,επέβαλε την ΠΔ ως θεόπνευστη(!!!!!!!!!) και άλλα βιβλία τα έριξε στο πυρ το εξώτερον(σ.σ. τον λέει για τον Ωριγένη ,επειδή τότε τον αναθεμάτισαν ως αιρετικό,αυτό είναι άλλο θέμα,θα το αναλύσουμε οταν ερθει η ωρα) και επίσης παράφρασαν την ΠΔ γιατί ήθελαν να κρύψουν την "αλήθεια".

Και το αποκορύφωμα ,η θεολογία της ΠΔ ειναι η Καμπάλα!!!!!Και το λέει επειδή ετσι είπε....ο σοφολογιώτατος...ραββίνος!!!!
Δηλαδή οι προφήτες που μίλαγαν για τον Χριστό,ήταν Καμπαλιστές;
Ο Χριστός και οι Απόστολοι που χρησιμοποιουσαν χωρία απο την ΠΔ ήταν καμπαλιστές;;
Οι άγιοι ήταν Καμπαλιστές;

Πάμε τώρα στην σύνοδο της Λαοδικείας.....


Κανόνες τῆς ἐν Λαοδικείᾳ Τοπικῆς Συνόδου

Συνεκλήθη ἐν Λαοδικείᾳ τῆς Φρυγίας



περὶ 357 καὶ 368 μ.Χ.

Ο Ιβηρικής καταγωγής Φλάβιος Θεοδόσιος Αύγουστος (Flavius Theodosius Augstus), ή Θεοδόσιος Α' (11 Ιανουαρίου 347 – 17 Ιανουαρίου 395), ο αποκαλούμενος στη συνέχεια Μέγας, ήταν Ρωμαίος Αυτοκράτορας από το 379 έως το 395.

Τωρα πείτε μου πως ο Θεόδοσιος συνεκάλεσε την σύνοδο και επέβαλε την ΠΔ;

Αν καποιοι διαφωνούνε με την ημερομηνία
http://www.kenef.phil.uoi.gr/pdf/14936/14936.pdf

σελίδα 350

Προχωράμε

Τι λέει ο 60ος κανόνας;

Εδω όλοι οι κανόνες

Ὅσα δεῖ βιβλία ἀναγινώσκεσθαι τῆς Παλαιᾶς Διαθήκης· α' Γένεσις κόσμου· β' Ἔξοδος ἐξ Αἰγύπτου· γ' Λευϊτικὸν· δ' Ἀριθμοί· ε' Δευτερονόμιον· ς' Ἰησοῦς τοῦ Ναυῆ· ζ' Κριταί, Ῥούθ· η' Ἐσθήρ· θ' Βασιλειῶν πρώτη καὶ δευτέρα· ι' Βασιλειῶν τρίτη καὶ τετάρτη· ια' Παραλειπομένων πρῶτον καὶ δεύτερον· ιβ' Ἔσδρας πρῶτον καὶ δεύτερον· ιγ' Βίβλος Ψαλμῶν ρν'· ιδ' Παροιμίαι Σολομῶντος· ιε' Ἐκκλησιαστής· ις' Ἆσμα ᾀσμάτων· ιζ' Ἰώβ· ιη' Δωδεκαπρόφητον· ιθ' Ἡσαΐας· κ' Ἱερεμίας καὶ Βαρούχ, Θρῆνοι καὶ ἐπιστολαί· κα' Ἰεζεκιήλ· κβ' Δανιήλ. Τὰ δὲ τῆς Καινῆς Διαθήκης ταῦτα· Εὐαγγέλια τέσσαρα, κατὰ Ματθαῖον, κατὰ Μάρκον, κατὰ Λουκᾶν, κατὰ Ἰωάννην· Πράξεις Ἀποστόλων· Ἐπιστολαὶ καθολικαὶ ἑπτά, Ἰακώβου μία, Πέτρου δύο, Ἰωάννου τρεῖς, Ἰούδα μία· Ἐπιστολαὶ Παύλου δεκατέσσαρες· πρὸς Ρωμαίους μία, πρὸς Κορινθίους δύο, πρὸς Γαλάτας μία, πρὸς Ἐφεσίους μία, πρὸς Φιλιππησίους μία, πρὸς Κολοσσαεῖς μία, πρὸς Θεσσαλονικεῖς δύο, πρὸς Ἑβραίους μία, πρὸς Τιμόθεον δύο, πρὸς Τίτον μία, καὶ πρὸς Φιλήμονα μία.
όπως βλέπετε ο 60ος κανόνας ορίζει τα βιβλία της ΚΔ και της ΠΔ που πρέπει να διαβάζονται,δεν μιλάει πουθενά για θεοπνευστεία(οχι δηλαδη πως αμφισβητούσε κανείς την θεοπνευστία της ΠΔ,αλλά λέμε τώρα).Ωστόσο ο κανόνας αυτός είναι ανοικτός,δεν είχε κλείσει,ήδη προυπήρχαν άλλοι κανόνες,δείτε στο λινκ παρακάτω.

http://www.oodegr.com/oode/grafi/kanonas1.htm

Ο κανόνας έκλεισε 60 χρόνια αργότερα στην σύνοδο της Καρθαγένης(φυσικά ούτε και εκεί Θεοδόσιος)

http://www.oodegr.com/oode/grafi/kanonas2.htm
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Τι ακριβώς έγινε επί Θεοδοσίου;

17
Η τοπική (!) Σύνοδος της Λαοδίκειας έγινε (διήρκησε !) μεταξύ των ετών 343 και 381.

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CF% ... %BA%CE%AE)
και
http://el.orthodoxwiki.org/%CE%A3%CF%8D ... %B5%CF%82)


Κανὼν νθ' (59):
Ἰδιωτικοὶ ψαλμοὶ οὐ λέγονται ἐπ' ἐκκλησίας, ἀλλὰ μόνον τὰ κανονικά. Ὅτι οὐ δεῖ ἰδιωτικοὺς ψαλμοὺς λέγεσθαι ἐν τῇ ἐκκλησίᾳ, οὐδὲ ἀκανόνιστα βιβλία, ἀλλὰ μόνα τὰ κανονικὰ τῆς Παλαιᾶς καὶ Καινῆς Διαθήκης.

Κανὼν ξ’ (60):
Ὅσα δεῖ τῶν τῆς Γραφῆς ἀναγινώσκεσθαι βιβλία. Ὅσα δεῖ βιβλία ἀναγινώσκεσθαι τῆς Παλαιᾶς Διαθήκης· α΄ Γένεσις κόσμου· β΄ Ἔξοδος ἐξ Αἰγύπτου· γ΄ Λευϊτικόν· δ΄ Ἀριθμοί· ε΄ Δευτερονόμιον· στ΄ ᾽Ιησοῦς τοῦ Ναυῆ· ζ΄ Κριταί, Ρούθ· η΄ Ἐσθήρ· θ΄ Βασιλειῶν πρώτη καὶ δευτέρα· ι΄ Βασιλειῶν τρίτη καὶ τετάρτη· ια΄ Παραλειπομένων πρῶτον καὶ δεύτερον· ιβ΄ Ἔσδρας πρῶτον καὶ δεύτερον· ιγ΄ Βίβλος Ψαλμῶν ρν ΄ ιδ΄ Παροιμίαι Σολομῶντος· ιε΄ Ἐκκλησιαστής· ιστ΄ Ἆσμα ἀσμάτων· ιζ΄ Ἰώβ· ιη΄ Δωδεκαπρόφητον· ιθ΄ Ἡσαΐας, Ἱερεμίας καὶ Βαρούχ, Θρῆνοι καὶ Ἐπιστολαί· κα' Ἰεζεκιήλ· κβ' Δανιήλ. Τὰ δὲ τῆς Καινῆς Διαθήκης ταῦτα· Εὐαγγέλια τέσσερα, κατὰ Ματθαῖον, κατὰ Μᾶρκον, κατὰ Λουκᾶν, κατὰ Ἰωάννην· Πράξεις, Ἀποστόλων· Ἐπιστολαὶ καθολικαὶ ἑπτά, Ἰακώβου μία, Πέτρου δύο, Ἰωάννου τρεῖς, Ἰούδα μία· Ἐπιστολαὶ Παύλου δεκατέσσαρες· πρὸς Ρωμαίους μία, πρὸς Κορινθίους δύο, πρὸς Γαλάτας μία, πρὸς Ἐφεσίους μία, πρὸς Φιλιππησίους μία, πρὸς Κολοσσαεῖς μία, πρὸς Θεσσαλονικεῖς δύο, πρὸς Ἑβραίους μία, πρὸς Τιμόθεον δύο, πρὸς Τίτον μία, καὶ πρὸς Φιλήμονα μία.
Θα επανέλθω μόλις βρω χρόνο, απλά σκεφτείτε ότι με τους δύο τελευταίους κανόνες ουσιαστικά απορρίφθηκαν όλα τα άλλα βιβλία (πχ Ενώχ κλπ) ως "μη κανονικά" και εξυψώθηκε η αξία της Π.Δ. (η οποία μέχρι τότε ήταν ένα σύνολο εβραϊκών κειμένων όπως πάρα πολλά άλλα που υπήρχαν) σε τέτοιο βαθμό, ώστε ορίσθηκε η (εβραϊκή) Π.Δ. ισάξια της Καινής Διαθήκης, του Ευαγγελίου του Χριστού δηλαδή (!)
Μέχρι τότε δεν ήταν βέβαια έτσι τα πράγματα.
Και επίσης μην περιμένετε να γράφει στο πηδάλιο ή σε οποιοδήποτε άλλο μετα-Θεοδοσίου Χριστιανικό κείμενο περί της πίεσης του Θεοδόσιου, ή περί της ατμόσφαιρας και του κλίματος που υπήρχε επί της προεδρίας του στη σύνοδο. Εδώ τον έκαναν Μέγα και Άγιο, θα βρισκόταν λέτε κάποιος να του προσάψει μετά ο,τιδήποτε; Με το όνομα που είχε μάλιστα ως αδυσώπητος τιμωρός των εχθρών του; (7.000 έσφαξε σε μια μέρα και θεωρείται ακόμα και σήμερα δικαιολογημένος και μετανοημένος!)

Τι λες Έμμαν; :blue

Όμως θα επανέλθω, δεν έχω χρόνο και γι αυτό δεν μιλάω, δεν αποφεύγω . Θα τα πούμε όμως οσονούπω.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dominique την 21 Ιαν 2014, 17:26, έχει επεξεργασθεί 4 φορές συνολικά.
Λόγος: μπρόκεν λινκσ φικσντ
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: Τι ακριβώς έγινε επί Θεοδοσίου;

18
dominique έγραψε:Laptonas,βιάζεσαι πολύ,δηλαδη επειδη το είπε ο Λιακό πρέπει να ισχύει κιόλας;
Όχι, αναφέρω την πηγή από τη οποία έλαβα την πληροφορία. Αυτό που πρέπει να κάνουμε τώρα ή να δούμε αν λέει ψέματα ή όχι. Αυτό φυσικά δε σημαίνει ότι είναι σε όλα το ίδιο αληθής, αλλά για αρχή εξετάζουμε αυτά :

α. Στην σύνοδο της Λαοδικείας (δηλαδή περίπου το 381 μ.Χ.) τροποποιήθηκε η Αγία γραφή; (η μετάφραση της των 70κοντα δηλαδή , όχι το Ιουδαικό πρωτότυπο) Ναι ή όχι;

β. Μπήκαν συγκεκριμένα βιβλία που θεωρούσαν αξιόπιστα στο κανόνα και έμειναν έξω άλλα ; Ναι ή όχι ; Θυμίζω εδώ ότι είχε τεθεί το ζήτημα γιατί έμεινε εκτός της εκκλησίας μας το βιβλίο του Ενώχ και είχε μείνει αναπάντητο-> http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... 13&t=15317 ενώ παρέμεινε στην Αιθιοπία ως κανονικό

γ. Απειλήθηκαν με αφορισμό από την εκκλησία όσοι είχαν διαφορετική άποψη ; Ναι ή όχι;

δ. έκαναν οι Θεολόγοι της εποχής προπαγάνδα πάνω σε θεολογικά ζητήματα; και κατέκριναν τους προηγούμενους ως πλανεμένους από το διάβολο; Να επισημάνω ότι έχω ακούσει εκπαιδευτικό να το λέει, ότι δηλαδή οι Πατέρες των πρώτων αιώνων ήταν πλανεμένοι. Θέλω λοιπόν να γνωρίζω ποια είναι η αλήθεια.

Αυτά τα τέσσερα θέματα με απασχολούν προσωπικά, και ελπίζω να μη το βλέπεις σαν βολή, αλλά σαν ευκαιρία να δούμε τι ακριβώς έγινε μέσα από Πατρολογία, Γραφές και ιστορία της Εκκλησίας στην οποία ήμαστε.
dominique έγραψε: Αλλά αφού το άνοιξες,ας δούμε κάποια πράγματα και γιατί τον θεωρώ επικίνδυνο τον κύριο, ή απλα΄βλέπει πολύ μονόπλευρα.

Λέει λοιπόν οτι η σύνοδος της Λαοδικείας κατα παρότρυνση του Θεοδοσίου,λες οι πατέρες δεν είχαν βούληση ,επέβαλε την ΠΔ ως θεόπνευστη(!!!!!!!!!) και άλλα βιβλία τα έριξε στο πυρ το εξώτερον(σ.σ. τον λέει για τον Ωριγένη ,επειδή τότε τον αναθεμάτισαν ως αιρετικό,αυτό είναι άλλο θέμα,θα το αναλύσουμε οταν ερθει η ωρα) και επίσης παράφρασαν την ΠΔ γιατί ήθελαν να κρύψουν την "αλήθεια".
Κάπως έτσι.
dominique έγραψε: Και το αποκορύφωμα ,η θεολογία της ΠΔ ειναι η Καμπάλα!!!!!Και το λέει επειδή ετσι είπε....ο σοφολογιώτατος...ραββίνος!!!!
Δηλαδή οι προφήτες που μίλαγαν για τον Χριστό,ήταν Καμπαλιστές;
Ο Χριστός και οι Απόστολοι που χρησιμοποιουσαν χωρία απο την ΠΔ ήταν καμπαλιστές;;
Οι άγιοι ήταν Καμπαλιστές;
Οι απόστολοι και ο Χριστός έκαναν μία διδασκαλία που δεν είχε ακουστεί στην Ιουδαία και η οποία δεν ταυτίζεται με την Καμπάλα. Στην Ορθοδοξία η Καμπάλα δεν έχει θέση.

Όμως για τους Ιουδαίους από την εποχή των προπατόρων ως την εποχή μας σήμερα , ο καμπαλισμός είναι η θεολογία τους. Αυτό είναι αδιαμφισβήτητο. Ο Λιακόπουλος λέει λοιπόν ότι ο Καμπαλισμός ήταν η θεολογία της Π.Δ. και νομίζω πως έχει δίκιο, διότι εμείς δεν έχουμε κρατήσει την Π.Δ. για την θεολογία της αλλά για τους προφήτες που μιλούν για το Χριστό και φυσικά η θεολογία μας είναι του Χριστού, των αποστόλων και των Πατέρων.

Ο Σολομώντας για παράδειγμα ήταν καμπαλιστής. Οι Φαρισαίοι ήταν καμπαλιστές. Ο Καντούρι που έγραψε την επίκαιρη προφητεία είναι επίσης καμπαλιστής....

Τώρα αν προσπαθεί ο Λιάκο να μας μυήσει κρυφά στο Καμπαλισμό, αυτό είναι ένα θέμα που πρέπει να το θέσεις ευθέως κατά τη γνώμη μου.
dominique έγραψε: όπως βλέπετε ο 60ος κανόνας ορίζει τα βιβλία της ΚΔ και της ΠΔ που πρέπει να διαβάζονται,δεν μιλάει πουθενά για θεοπνευστεία(οχι δηλαδη πως αμφισβητούσε κανείς την θεοπνευστία της ΠΔ,αλλά λέμε τώρα).Ωστόσο ο κανόνας αυτός είναι ανοικτός,δεν είχε κλείσει,ήδη προυπήρχαν άλλοι κανόνες,δείτε στο λινκ παρακάτω.
Μα ο Λιάκο λέει ότι υπήρχαν και άλλα που ήταν θεόπνευστα αλλά έμειναν εκτός κανόνα, ενώ αυτά που έμειναν εντός έγιναν ξαφνικά ποιο "θεόπνευστα" από τα άλλα.

Αυτό το λέει φυσικά για να στηρίξει το βιβλίο του Ενώχ.
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιστορικά θέματα για την Εκκλησία”