Re: HΠΑ: "Είμαστε έτοιμοι να κτυπήσουμε το Ιράν"...

200
Ελα παιδιά, ηρεμίστε.

Ηρακλή εσένα σε πήραν απλώς τα σκάγια. Μην άγχεσαι. Δεν είχε σκοπό να "σου την πει" ο emman "εσενα". :music:

Απλά ήθελε να δείξει στην Κατερίνα κάποια πράγματα για την Κατάκριση, τον Έλεγχο, την Δίκαια Κρίση κλπ. (έχουν σχέση με κάποιες φάσεις - αντιφάσεις της σε άλλο θέμα σχετικά με "παπάδες και κατάκριση")

Ενω δηλαδή η κατερίνα σε "άλλα θέματα" (παπαδες Μισθοφόροι που παίρνουν λεφτά κλπ) λέει "να μην κατακρίνουμε" (θεωρεί δηλαδή "κατάκριση" το να αναφέρεις οτι μια πράξη ή ένα γεγονός δεν είναι σωστή και δεν καταλαβαίνει οτι "άλλο πράγμα η αναφορά της πράξης" και άλλο πράγμα ο κατονομασμός υβριστικά κατά κάποιου που έκανε μια πράξη).

Πχ. Άλλο πράγμα να πεις "έλα εδώ Κωστάκη, γιατί έκλεψες γλυκό από το βάζο"? (αυτό είναι έλεγχος - και μάλιστα κάθε άλλο παρά κακό είναι. Είναι δε και υποχρέωση του σωστού χριστιανού να ελέγχει και να διορθώνει τον συνάνθρωπό του, όχι για να τον "μειώσει" αλλά για να του υποδείξει το σφάλμα του και να τον διορθώσει) και άλλο πράγμα να πει πχ. "Κωστάκη είσαι Μ........κας και ΑΛΗΤΗΣ και ΚΩΛ.....ΔΟ....και Π..........ΑΣ Γιος.... και ΚΛΕΦΤΑΡΑΣ κλπ....που έκλεψες" και να αρχίζεις να τον στολίζεις με διάφορα κοσμητικά επίθετα κλπ.

Το πρώτο είναι χριστιανικό και υγιές (όταν γίνεται ευθεως στον άλλο και όχι πίσω από την πλάτη του) και ονομάζετε "έλεγχος".
Επίσης μπορεί κάποιος να το αναφέρει χωρίς να υποπέσει στο αμάρτημα της κατάκρισης (πχ. να αναφέρει ένα γεγονός. "Μπήκε ο τάδε και άρχισε να πυροβολεί σε όλους ανεξαιρέτως. Τους δολοφόνησε όλους και ζωντανός έμεινε μόνο ένας. Αυτό που έκανε δεν ήταν καθόλου σωστό. Η Δολοφονία είναι αμαρτία και αν δεν την εξομολογηθεί θα τιμωρηθεί από τον Θεό."

(δεν τον κατακρίνεις τον άλλο όταν αναφέρεσαι σε ένα γεγονός που έκανε. Δηλαδή αν ρωτήσει κάποιος "γιατί μπήκε φυλακή ο τάδε ισόβια?", το να αναφέρεις οτι πχ. έκανε το λάθος και δολοφόνησε 10 άτομα, δεν είναι κατάκριση. Όπως επίσης και το να πεις οτι η πράξη της δολοφονίας δεν είναι καθόλου σωστή δεν είναι "κατάκριση".

Η Κατερίνα, όχι μόνο δεν είχε καταλάβει την διαφορά της "Κατάκρισης" από τον "Έλεγχο" ή από τη "Απλή αναφορά γεγονότων" (παρά το γεγονός οτι πχ. εγώ της έδειξα με παραδείγματα την διαφορά μεταξύ τους), αλλά επειδή κάποιο θέμα είχε σχέση με "Μισθοφόρους-Μισθωτούς παπάδες-Ιερωμένους" κλπ, θεωρούσε λανθασμένα, οτι επειδή η πρόταση (ή το θέμα) έχει μέσα την λέξη "παπάδες" ή "ιερωμένους" οτι αυτομάτως, ο,τι και να κάνουν αυτοί, έχουν το "Αλάθητο του Πάπα" ή το "Απυρόβλητο" και οτι δεν επιτρέπετε να αναφερόμαστε στα κακώς κείμενά τους, προφασιζόμενη λανθασμένα τον όρο "κατάκριση" και "Κρίση" και οτι ο Θεός θα τους κρίνει και όχι εμείς, και μην γινόμαστε "ιεροκατήγοροι", κλπ.

Σύμφωνα όμως με την συμπεριφορά της σε "άλλα θέματα" (δηλαδή σε θέματα ΑΣΧΕΤΑ με παπάδες και Ιερωμένους), διαφαίνεται σαφώς οτι η Κατερίνα εκεί ΚΑΤΑΚΡΙΝΕΙ (δάσκαλε που δίδασκες).
Και άρα η συμπεριφορά της και τα λεγόμενά της σχετικά με τους "παπάδες" ήταν άδικη, υποκριτική και "πολωμένη" (δηλαδή μας λέει "ας αφήσουμε τον Θεό να Κρίνει", μόνο όταν το θέμα έχει μέσα τους παπάδες, ενώ σε άλλα θέματα, αφήνεται "ελεύθερη" και κατακρίνει ελεύθερα...!!!!
emman έγραψε:
Κατερίνα δεν γράφω ότι θέλω,δικά σου λόγια είναι.

Απλώς το μην κρίνετε για να μην κριθήτε,να μην ισχύει μόνο όταν αναφερόμαστε στο παπαδαριό,αλλά γενικώς σε όλα.

Εμεις κρίναμε τους παπάδες,ομως εσύ έκρινες περίπου όλον τον κόσμο!

Και το ρεζουμέ: Η Ελλάδα έγινε το μεγαλύτερο χωνευτήρι φονιάδων και ρουφιάνων από την Αφρική και την Ασία.

Φ Τ Ο Υ Σ Α Σ ΞΕΦΤΙΛΙΣΜΕΝΟΙ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΙ ΚΑΙ ΥΠΟΥΡΓΟΙ.
Πέρυσι δεν υπήρχαν λεφτά για τα βιβλία των παιδιών μας... Φέτος υπάρχουν για την επιχορήγηση των ανώμαλων. Λένε στα παιδιά μας κοίτα τι καλοί που είναι οι ανώμαλοι μια χαρά περνάνε κοίτα να γίνεις κι εσύ για να χεις μια καλύτερη τύχη.....
Φτάσαμε στο κερασάκι της Τούρτας..... Να γιατί γίνονται όλα λαμόγια της Βουλής.... Ξυπνήστε ρε παλιοκαθάρματα αλλά μάλλον δε χρειάζεται, κοιμηθείτε τον ύπνο του δικαίου εσείς, θα σας ξυπνήσει η κρεμάλα.....

Όσο για σένα ηλίθιε, αρχιηλίθιε Ασμούσεν εσύ και το μαύρο σόι σου να πάτε να γκρεμοτσακιστείτε πουθενά. Δε μάθατε ακόμα τον Έλληνα ή νομίζετε ότι Έλληνες είναι αυτοί που είναι μέσα στη Βουλή;;
ΟΧΙ μ.λάκες ΓΕΡΜΑΝΟΙ,
ΟΧΙ μ.λάκες ΣΚΟΠΙΑΝΟΙ,
ΟΧΙ μ.λάκες ΑΛΒΑΝΟΙ,
ΟΧΙ μ.λάκες ΤΟΥΡΚΟΙ
Αυτά είναι κάποια απο αυτά που έχεις γράψει.

Δεν τα έβαλα για να σου την πώ,απλά για να δείξω ότι όλοι μας καθημερινώς κρίνουμε....... και εννοείται ότι είμαι υπέρ της κρίσης!!

Της σωστής κρίσης και όποτε αυτή επιβάλεται.

Οχι όμως μόλις λέμε για τους ιερείς,να κάνουμε τα στραβά μάτια και να πετάμε ένα ξέρο <μην κρίνετε για να μην κριθήτε>.... για να τελιώνει η συζητηση!

Αυτά για να κλείσουμε με αυτό το θέμα!


Παρόλα αυτά ομως ο Emman δεν θα προέβαινε (και όντως δεν προέβαινε) σε παραθέσεις με τις κατακρίσεις της Κατερίνας αν δεν έλεγε ξανά τα ίδια λανθασμένα (ως προς το τι ειναι κατάκριση, αλλά και γενικότερα) σε ένα Thread σχετικά με τις μισθοδοσίες των ιερωμένων που ξεκίνησαν το 1945 να υφίστανται. Της είχε υποσχεθεί λοιπόν ο emman οτι
Οκ κατερίνα!

Το παραπάνω που έγραψες θα το κρατήσω για πολλα πολλά θέματα :cooll
Ο Emman λοιπόν (αφού είδε και διαπίστωσε οτι η Κατερίνα "Φάσκει και αντιφάσκει" στα λεγόμενά της - μιας και σε άλλα θέματα κατακρίνει η ίδια η Κατερίνα και φέρεται με κοσμητικά επίθετα κατά όσων αναφέρετε (έδειξε μερικά παραδείγματα ο emman με τις παραθέσεις του πιο πριν), προσπάθησε να της δείξει (προσπάθησε να την ελέγξει και να της δείξει που σφάλλει) οτι η Κατερίνα τελικά (πρακτικά) είναι "ευαίσθητη στην κατάκριση" ΜΟΝΟ στα θέματα με τους Παπάδες και τους Ιερωμένους και οτι τα ιδια της τα λόγια περί αποφυγής κατάκρισης, της κρίσης κλπ, τα εφαρμόζει (και δασκαλεύει να τα εφαρμόζουν και οι άλλοι) μόνο στους παπάδες και ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΛΛΟΥ (το οποίο είναι άδικο και υποκριτικό).

Ε, κάπου εκεί είπες και εσύ κάτι Ηρακλή και σε αντέκρουσε απλώς ο emman. Οπότε, απλώς let it go.
Μην το παρεξηγείς αυτό που σου είπε. :no :541 :cooll
:155 :din :phil :baby :tease:

Να, έλα παιδιά, μας βρήκα ΟΛΟΥΣ μας το κατάλληλο κείμενο για να διδαχτούμε. (και εσύ κατερίνα ψάξε καλύτερα "τι είναι κατάκριση" κλπ και ξεκαθάρισέ το μέσα σου - όχι πως εγώ είμαι σε όλα μου σωστός..!!! χεχε.. Το είπαμε αυτό. Ο άνθρωπος έχει από μόνος του "ροπή προς την αμαρτία"...χεχε)
(με άλλα λόγια όλοι μας άλλος "εδώ" και άλλος "εκεί" , είμαστε για τα μπαζα....χιχιχι) (καθένας δηλαδή με τα ελατώμματά του και με τα πάθη του)
«Μη κρίνετε, ίνα μη κριθήτε. Εν ω γαρ κρίματι κρίνετε κριθήσεσθε, και εν ώ μέτρω μετρείτε μετρηθήσεται ύμίν. Τι δε βλέπεις το κόρφος το εν τω οφθαλμώ του αδελφού σου, την δε εν τω σω οφθαλμω δοκόν ου κατανοείς; η πώς ερείς τω αδελφω σου, άφες εκβάλω το κάρφος από του οφθαλμού σου, Και ιδού η δοκός η εν τω οφθαλμώ σου; υποκριτά, έκβαλε πρώτον την δοκόν εκ του οφθαλμού σου, Και τότε διαβλέψεις έκβαλείν το κάρφος εκ του οφθαλμού του αδελφού σου. Μη δώτε το άγιον τοις κυσί μηδέ βάλητε τους μαργαρίτας υμών έμπροσθεν των χοίρων, μήποτε καταπατήσωσιν αυτούς εν τοίς ποσίν αυτών και στραφέντες ρήξωσιν υμάς».
Μετάφραση:
Μην κατακρίνετε, για να μην κατακριθείτε, γιατί με το κριτήριο που κρίνετε, θα κριθείτε και με το μέτρο που μετράτε, θα μετρηθείτε. Γιατί βλέπεις το σαριδάκι (αγκίδα) που είναι στο μάτι του αδελφού σου, ενώ το δοκάρι που είναι στο μάτι σου δεν το παρατηρείς; η πώς θα πεις στον αδελφό σου; Άφησε με να σου βγάλω το σαριδάκι από το μάτι σου, όταν εσύ έχεις ολόκληρο δοκάρι στο δικό σου μάτι; Υποκριτή, βγάλε πρώτα από το δικό σου μάτι το δοκάρι και τότε θα δεις καθαρά να βγάλεις το σαριδάκι από το μάτι του αδελφού σου. Μη ρίχνετε το άγιο στα σκυλιά και μην πετάτε στους χοίρους τα μαργαριτάρια σας, μήπως και τα καταπατήσουν με τα πόδια τους και έπειτα γυρίσουν και ξεσχίσουν και σας τους ίδιους.
Οπότε όπως καταλάβατε, ΕΙΡΗΝΗ ΥΜΙΝ ....χεχε

Κατερίνα εσύ καταδικάζεσαι σε υποχρεωτική έρευνα και αναλυτική παρουσίαση άρθρου με θέμα την "Κατάκριση" την "Κρίση" , τον "Έλεγχο", την "Διακριση" κλπ. και την διαφορά μεταξύ τους, και εμείς σε υποχρεωτική ανάγνωση...!!!!
(έτσι και εσυ θα μορφωθείς πιο πολύ αλλά και εμείς, μιας και θα διαβάσουμε αυτά που θα βρεις...χεχε) :132 :D :down :541 :happy2 :wave
«Όσο κι αν είναι λίγοι αυτοί όπου διατηρούν την ευσέβεια, αυτοί είναι η Εκκλησία» (Αγ.Νικηφόρος)\n\n«Μὴ φοβοῦ τὸ μικρὸν ποίμνιον· ὅτι εὐδόκησεν ὁ πατὴρ ὑμῶν δοῦναι ὑμῖν τὴν βασιλείαν.» (Λουκ.ιβʼ32)

201
Σε όλα αυτά που μου προσάπτετε παραπάνω έχω ήδη απαντήσει:
Ναι εμμαν αυτούς που γράφεις παραπάνω τους κρίνω και θα σου πω γιατί. 1ον είναι υπεύθυνοι για το λαό. Μ΄ αυτών τις αποφάσεις όλοι εμείς περνάμε μια χαρά..... 2ον είναι πρωθυπουργοί και υπουργοί που σημαίνει ότι αύριο θα πάω να τους ψηφίσω οπότε πρέπει να κρίνω αν είναι κατάλληλοι και δεν είναι βέβαια.....

Όσο για τους ξένους ναι θεωρώ ότι άλλοι είναι αρμόδιοι για την καταστροφή του πλανήτη, και άλλοι για τη καταστροφή της πατρίδας μου. Αυτούς όχι απλά θα τους κρίνω αλλά θεωρώ ότι αύριο θα κλιθώ και να τους πολεμήσω..... Και θα το κάνω με μεγάλη ευχαρίστηση ομολογώ.....
Όταν λέω ξένους εννοώ Αμερικανούς, Γερμανούς, Σκοπιανούς, Αλβανούς, Τούρκους. Εκτός αν θεωρείται ότι πρέπει να τους πω ένα μεγάλο μπράβο και να τους καλωσορίσω όταν θα έρθουν να πάρουν άλλος τη θράκη άλλος την ήπειρο.... και πάει λέγοντας.

Σημείωσε σε παρακαλώ ότι όλοι αυτοί παραπάνω (πολιτικοί) είναι διεφθαρμένοι μασσώνοι που παίρνουν αποφάσεις για μένα χωρίς εμένα... Δεν θα τους βάλω στο ίδιο τσουβάλι με τους Χριστιανούς Ορθόδοξους Ιερείς. Οι Ιερείς σηκώνουν τα Άχραντα Μυστήρια και πολλοί απ΄ αυτούς ακούνε κάθε μέρα τα χίλια μύρια όσα και τις κατηγορίες του κόσμου χωρίς να φταίνε. Μη πηγαίνετε στα μεγάλα κεφάλια της Εκκλησίας αλλά στους παππάδες μας. Τους είμαι ευγνώμων γιατί με εξομολογούν και σηκώνουν το βάρος της ψυχής μου, με κοινωνάνε και με λειτουργάνε....

Όσο για τους Ιερείς που και κατά τη δική μου άποψη δεν είναι σωστοί, όχι δεν τους κατακρίνω και θα σας πω γιατί. Όχι γιατί είμαι τυφλή και δε βλέπω. Δόξα τω Θεώ έχω ματάκια. Όμως αυτοί οι άνθρωποι είναι χρισμένοι Ιερείς. Στο κεφάλι τους με τις ευχές που τους είπαν όταν τους έκαναν Ιερείς έκατσε το Άγιο Πνεύμα. Όποιος τους κατακρίνει, κατακρίνει και το Άγιο Πνεύμα που φέρουν στο κεφάλι τους. Κι όποιος κατακρίνει το Άγιο Πνεύμα δεν έχει σωτηρία. Πες τε μου λοιπόν ό,τι θέλετε αλλά ως προς τους Ιερείς κρατιέμαι μακρυά για να φυλάω τη ψυχή μου.

Εκτός όσων ακούστηκαν γι αυτούς σε άλλα πόστ όπως ας πούμε να μη πληρώνονται κλπ. δεν τα θεωρώ καθόλου σωστά. Και γι αυτό δεν παίρνω αυτό το μέρος. Επίσης σε πολλά ποστ κατάλαβα ότι δεν ήταν σωστή η κρίση ή κατάκριση που γινόταν γι αυτούς (πλούσιοι, στολές, κλπ.κλπ.) σε άλλα ποστ κατάλαβα ότι υπήρχε ένα είδος μίσους για τους Ιερείς που και πάλι δεν συμφωνώ μ΄ αυτό. Πάρα πολλές εκκλησίες κάνουν το έργο του κράτους. Έχουν γηροκομεία, ορφανοτροφεία, σητίζουν κάθε μέρα χιλιάδες κόσμο....

Λυπάμαι αγαπώ και σέβομαι τους Ιερείς και δεν τους βάζω στο ίδιο τσουβάλι ούτε με τους μασσώνους πολιτικούς ούτε με τους ξένους, ούτε με τους λάθρο....


Και επειδή έγινε πολύ της μόδας να παραθέτουμε τα λόγια ο ένας του άλλου και να του κουνάμε το δάχτυλο:::::
Κατερίνα προς Θεού,ο κόσμος δεν φταίει σε τίποτα!

Τα μεγάλα κέντρα της παγκόσμιας ελίτ έφτασαν τον κόσμο εδώ που τον έφτασαν.... και τον ανάγκασαν να μεταναστεύσει για ένα καλύτερο αύριο.


Το ότι μέσα στο σχέδιο ήμασταν εμείς και αυτοί που θα άνοιγαν την πόρτα σε όλους αυτούς,ώστε να μπορέσουν να μπούνε στην ευρώπη..... δεν φταίνε αυτοί,αλλά εμείς!


Οτι πολλοί απο τους λαθρομετάναστες που ήρθαν απο υποανάπτυχα κράτη και έχουν βανδαλιστικές αντιλήψεις,πάλι δεν φταίνε αυτοί,αλλά οι απο πάνω που έχουν κάνει τις αποικίες τους,βγάζουν πετρέλαια κτλ και τους έχουν σαν δούλους μέσα στο ίδιο τους το κράτος.
Όταν πιάσανε στη Πάτρα το παληκάρι που σκότωσε τον Αλβανό γιατί αυτός απείλησε με μαχαίρι τη μητέρα του, θα το θυμάστε, είναι πρόσφατο. Τότε έπιασαν και τον αδελφό του αλβανού που σκοτώθηκε. Και είπε: ήρθαμε στην Ελλάδα για τέσσερεις μέρες, ήρθαμε ίσα ίσα να κλέψουμε ό,τι μπορούμε και να ξαναγυρίσουμε στην Αλβανία.... αυτούς να σέβομαι και να τους θέλω στο κράτος μου;;;;

Αυτοί οι πιο πάνω λάθρο που αναφέρονται στη παράθεση, αντί να μας ευχαριστούν που ήρθαν και λίγδωσε λίγο το αντεράκι τους τι κάνουν;; Ληστεύουν, βιάζουν, σκοτώνουν, βάζουν φωτιές... Κι εγώ πρέπει να τους πω κι ευχαριστώ;;; Ευχαριστώ λοιπόν δεν θα πάρω. Όταν μπουν στο σπίτι σας και σας κλέψουν κι εσάς, όταν θα βρεθείτε απέναντί τους με ένα μαχαίρι στο λαιμό, τότε ευχαρίστως να σας ακούσω να λέτε τα ίδια.....


Κάνατε μεγάλο κόπο βρε παιδιά για να βρείτε τη κάθε κουβέντα που έχω πει και να την αξιολογήσετε.... μπράβο. Έχω γράψει σε κάπου 500 ποστ θα τα ψάξετε όλα; έτσι για να ξέρω....
Βέβαια το σωστό θα ήταν να ψάξετε σε όλα και να βγάλετε μια απόφαση. όχι να παίρνετε μια κουβέντα και να την αναλύεται, να πάρετε όλες τις κουβέντες μου....
Δεν κρίνω και κατακρίνω το Γιώργο, τη Μαρία, το Κίτσο, το Κώστα, τη Κατερίνα αλλά τους ανθρώπους που με κυβερνάνε, τους ανθρώπους που είναι υπεύθυνοι για την Ελλάδα, τους ανθρώπους που κατ΄ εμέ δεν θα έπρεπε να βρίσκονται σ΄ αυτή τη θέση, τους ανθρώπους που εγώ τουλάχιστον δεν τους επιτρέπω να με εκπροσωπούν.....


Α! εμμαν, μπορείς και τα παραπάνω, γιατί δεν έχω αλλάξει ούτε απόψεις ούτε τίποτα καινούργιο είπα, συνεχώς τα ίδια λέω... μπορείς να τα κρατήσεις κι αυτά.... και να τα αναρτήσεις όπου νομίζεις, δεν έχω τέτοια προβλήματα....
Το παραπάνω που έγραψες θα το κρατήσω για πολλα πολλά θέματα :cooll
Ρεζουμέ: Αγαπώ τους Ιερείς γι αυτά που μου προσφέρουν και τους είμαι ευγνώμων. Οι Ιερείς δεν είναι μόνο οι μεγάλοι που παίρνουν τις αποφάσεις, αυτοί είναι μια χούφτα... Οι Ιερείς είναι οι παπάδες μας που βρίσκονται στις Εκκλησίες μας και μας περιμένουν... Σίγουρα κάνουν κι αυτοί λάθη αλλά είναι άνθρωποι. Τα λάθη τους δεν είναι καταστροφικά σε μας όπως είναι τα λάθη των πολιτικών και των ξένων κρατών. Όσο για τους λάθρο... Λυπάμαι είμαι της άποψης: Ο καθένας εκεί που γεννήθηκε, στο τόπο του, και η ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ.

Κι επειδή βαρέθηκα να λέω τα ίδια και τα ίδια δεν πρόκειται να απαντήσω πάλι σε οτιδήποτε θα έχει σχέση με τα παραπάνω. Ό,τι ήταν να πω το είπα...

Αν θέλετε να με κατηγορήσετε κάνετε το ελεύθερα. Δεν έχω πρόβλημα...

:girl_sigh: :girl_sigh: :girl_sigh: . . . :0579 :0579 :0579 :0579 . . . :air :air :air :air . . . :dirol: :dirol: :dirol: :dirol: :dirol:
Εικόνα
Μπουρλότοοοοοοοοο

phpBB [video]


phpBB [video]
.\n.\n.\n\n
Εικόνα

Re: HΠΑ: "Είμαστε έτοιμοι να κτυπήσουμε το Ιράν"...

202
Αν θέλετε να με κατηγορήσετε κάνετε το ελεύθερα. Δεν έχω πρόβλημα...
Χρυσό μου κορίτσι, κανένας δεν σε κατηγορεί, μόνο καλά λόγια έχουμε γι΄αυτά που γράφεις.

Όμως καλύτερα είναι να μην ξεφύγουμε από την ουσία του θέματος γιατί οι επόμενες ημέρες είναι κρίσιμες για την τύχη όλων μας μιας και απέμεναν μόλις δύο ολόκληρα 48ωρα...

Re: HΠΑ: "Είμαστε έτοιμοι να κτυπήσουμε το Ιράν"...

204
ΕΠΙΚΡΙΣΕΙΣ ΝΕΤΑΝΙΑΧΟΥ ΓΙΑ ΙΡΑΝ ΚΑΙ ΧΕΖΜΠΟΛΑΧ
ΓΙΑ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟ ΕΠΙΘΕΣΕΩΝ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥ ΙΣΡΑΗΛ
Εικόνα
Ο ισραηλινός πρωθυπουργός Μπενιαμίν Νετανιάχου δήλωσε "προσεκτικός" ενόψει μιας πιθανής επίθεσης στη διάρκεια των Ολυμπιακών Αγώνων του Λονδίνου, όμως αρνήθηκε να διευκρινίσει αν υπάρχει συγκεκριμένη απειλή.



Στη διάρκεια συνέντευξης που παραχώρησε στην εκπομπή "Face the nation" του αμερικανικού τηλεοπτικού σταθμού CBS, ο Νετανιάχου ρωτήθηκε για τις πληροφορίες της βρετανικής εφημερίδας Sunday Times, σύμφωνα με την οποία οι ισραηλινές υπηρεσίες πληροφοριών έχουν στείλει μια ειδική ομάδα στην Ευρώπη για να συλλάβει τρομοκράτες που προετοιμάζουν μια επίθεση στη διάρκεια των Ολυμπιακών Αγώνων.



Ο Νετανιάχου κατηγόρησε το Ιράν και τη Χεζμπολάχ ότι τα δύο τελευταία χρόνια έχουν ξεκινήσει μια εκστρατεία επιθέσεων εναντίον του Ισραήλ, μεταξύ αυτών και τη βομβιστική επίθεση αυτοκτονία που σημειώθηκε την Τετάρτη στη Βουλγαρία.



"Είμαστε προσεκτικοί όσον αφορά την πιθανότητα (άλλων επιθέσεων) αλλού (...) Δίνουμε συγκεκριμένες λεπτομέρειες σε αυτούς που τις έχουν ανάγκη", σημείωσε ο ισραηλινός πρωθυπουργός. "Δεν μπορώ να επιβεβαιώσω καμία πληροφορία που έχουμε για τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Γνωρίζουμε ότι το Ιράν και η Χεζμπολάχ έχουν εξαπολύσει επιθέσεις. Είμαστε πάντα προσεκτικοί, αλλά δεν μπορώ να δώσω άλλες λεπτομέρειες", πρόσθεσε ο ίδιος.



Εν τω μεταξύ, οι επικεφαλής της Μοσάντ, των ισραηλινών μυστικών υπηρεσιών και της Σιν Μπετ, της υπηρεσίας εσωτερικής ασφάλειας, κατηγόρησαν χθες το Ιράν και τη Χεζμπολάχ ότι προετοίμασαν επιθέσεις σε "περισσότερες από 20 χώρες", ανέφερε ένα επίσημο ανακοινωθέν.



"Το Ιράν και η Χεζμπολάχ ενήργησαν με σκοπό τη διάπραξη επιθέσεων σε περισσότερες από 20 χώρες σε ολόκληρο τον κόσμο στη διάρκεια των δύο τελευταίων ετών", ανέφερε ένα ανακοινωθέν του γραφείου του πρωθυπουργού Μπενιαμίν Νετανιάχου.Τα στοιχεία αυτά αποκάλυψαν ο επικεφαλής της Μοσάντ Ταμίρ Πάρντο και ο διευθυντής της Σιν Μπετ Γιόραμ Κόεν, οι οποίοι παρουσίασαν "τη δραστηριότητα των (ισραηλινών) υπηρεσιών πληροφοριών κατά της τρομοκρατίας στη διάρκεια του εβδομαδιαίου υπουργικού συμβουλίου", έπειτα από την επίθεση της 18ης Ιουλίου στη Βουλγαρία, που κόστισε τη ζωή σε πέντε ισραηλινούς τουρίστες, προστίθεται στο ανακοινωθέν.

http://www.ikypros.com/easyconsole.cfm/id/52325

Re: HΠΑ: "Είμαστε έτοιμοι να κτυπήσουμε το Ιράν"...

205
Το Ιράν συνεχίζει τον εμπλουτισμό ουρανίου
Εικόνα
Το Ιράν έχει στείλει μια νέα παρτίδα εμπλουτισμένου ουρανίου ως καύσιμο στον αντιδραστήρα ιατρικής έρευνας στην πρωτεύουσά του, δήλωσε ο επικεφαλής της χώρας για τα πυρηνικά, μια ένδειξη ότι η Τεχεράνη τηρεί πεισματική στάση καθώς συνεχίζεται η αντιπαράθεσή της με τις παγκόσμιες δυνάμεις για τον εμπλουτισμό.

Ο Φερεϊντούν Αμπασί-Νταβανί, επικεφαλής του Οργανισμού Πυρηνικής Ενέργειας του Ιράν, δήλωσε ότι μια τέταρτη παρτίδα εμπλουτισμένου κατά 20% καυσίμου που παρήχθη μέσα στο Ιράν έχει φθάσει τώρα στον Αντιδραστήρα Ιατρικής Έρευνας της Τεχεράνης, σύμφωνα με το πρακτορείο ειδήσεων Mehr.

Σύμφωνα με το Αθηναϊκό Πρακτορείο, το Ιράν λέει πως ο αντιδραστήρας παράγει ιατρικά ισότοπα που χρησιμοποιούνται για τη θεραπεία ασθενών με καρκίνο. Οι δυτικές δυνάμεις πιστεύουν πως το Ιράν συσσωρεύει εμπλουτισμένο ουράνιο ως εν δυνάμει καύσιμο για πυρηνικά όπλα.

Ένας τρίτος γύρος συνομιλιών ανάμεσα στο Ιράν και τις έξι μεγάλες παγκόσμιες δυνάμεις στη Μόσχα έληξε τον περασμένο μήνα χωρίς καμία συμφωνία. Ψηφίσματα του Συμβουλίου Ασφαλείας των Ηνωμένων Εθνών απαιτούν από το Ιράν να σταματήσει κάθε εμπλουτισμό ουρανίου, ενώ το Ιράν επιμένει ότι έχει το δικαίωμα για κάποιου βαθμού εμπλουτισμό σύμφωνα με τη Συνθήκη μη Εξάπλωσης των Πυρηνικών.

Το Ιράν έχει δηλώσει πως είναι πρόθυμο να διαπραγματευθεί για τον εμπλουτισμό ουρανίου έως και 20%, το οποίο είναι πολύ πιο κοντά στο βαθμό ουρανίου που απαιτείται για μια ατομική βόμβα.

Ο Αμπασί-Νταβανί δήλωσε ότι το Ιράν θα συνεχίσει με τις τελματωμένες συνομιλίες.
«Καλωσορίζουμε τις συνομιλίες σε κάθε περίπτωση», δήλωσε, σύμφωνα με το Mehr. «Έχουμε υπερασπίσει σθεναρά τη θέση μας και θα συνεχίσουμε με συνομιλίες μέχρις ότου φθάσουμε σε μια λογική λύση».

Ειδικοί επί τεχνικών θεμάτων από τις δύο πλευρές πρόκειται να συναντηθούν εκ νέου στα τέλη Ιουλίου στην προσπάθεια να διασώσουν τη διπλωματία που αποσκοπεί να επιλύσει την πολυετή διαμάχη.

Ιρανοί βουλευτές δήλωσαν αυτόν το μήνα πως η κυβέρνηση θα πρέπει να σκεφθεί το ενδεχόμενο να εξοπλίσει το ναυτικό και ερευνητικό στόλο του Ιράν με μηχανές «μη ορυκτών καυσίμων», σε μια προφανή αναφορά στο πυρηνικό καύσιμο.

Τέτοιο πυρηνικό καύσιμο διυλίζεται σε επίπεδο που μπορεί επίσης να είναι κατάλληλο για τον εκρήξιμο πυρήνα μιας πυρηνικής κεφαλής, αναζωπυρώνοντας τους φόβους πως το Ιράν μπορεί να χρησιμοποιήσει ένα τέτοιο πρόγραμμα ως πρόσχημα για περισσότερο ευαίσθητη πυρηνική δραστηριότητα.

Αλλά ο Αμπασί-Νταβανί, που επιβίωσε δολοφονικής απόπειρας εναντίον του πριν από δύο χρόνια την ευθύνη για την οποία το Ιράν απέδωσε σε ξένες μυστικές υπηρεσίες, αρνήθηκε πως η Ισλαμική Δημοκρατία έχει ένα τέτοιο σχέδιο. «Αυτή τη στιγμή δεν έχουμε οποιοδήποτε ειδικό σχέδιο για να κάνουμε κάτι τέτοιο», είπε, σύμφωνα με το Mehr.

«Βέβαια αν θέλαμε ποτέ να κάνουμε κάτι τέτοιο, θα συνεργαζόμαστε με τη Διεθνή Υπηρεσία Ατομικής Ενέργειας έτσι ώστε τη στιγμή που θα χρειαζόταν, να μπορούν να μας δώσουν το καύσιμο».

http://www.real.gr/DefaultArthro.aspx?p ... 59&catID=4

Re: HΠΑ: "Είμαστε έτοιμοι να κτυπήσουμε το Ιράν"...

206
Με συγχωρείς Ηρακλη έπρεπε να απαντήσω σ΄ αυτούς που ισχυρίζονται ότι είμαστε αίρεση. Τελείωσε δεν πρόκειται να ξαναδώσω σημασία σε τέτοιου είδους σχόλια.... :sorry :sorry :sorry :biggrin: :biggrin: :biggrin: :razz: :razz: :razz: :razz:

Να ρωτήσω κάτι χαζό;;; Αφού σχεδόν όλες οι χώρες έχουν κάποιου είδους πυρηνικό όπλο γιατί δεν θα έπρεπε να έχει το Ιράν;;; Το σωστό θα ήταν αύριο το πρωί να εξολοθρεύσουν όλοι τα πυρηνικά τους. Αφού δεν θέλουν να το κάνουν αυτό γιατί δεν θα έπρεπε το Ιράν να έχει κι αυτό πυρηνικά;;; ή μήπως θα έπρεπε να έχει πυρηνικά μόνο η αγαπημένη μας αμερική για να ελέγχει όλο το κόσμο μέσα από το φόβο;;; ερώτηση κάνω μη φωνάζεις.... μαθαίνω....
.\n.\n.\n\n
Εικόνα

Re: HΠΑ: "Είμαστε έτοιμοι να κτυπήσουμε το Ιράν"...

207
Ηρακλή βρήκα ένα πάρα πολύ ωραίο σάιτ για παιχνίδια και είναι το μόνο κατάλληλο για εμάς:


Εικόνα


Τα παιχνίδια είναι επιλεγμένα έτσι ώστε να εξυπηρετούν ένα εκπαιδευτικό
σκοπό.


Παιχνίδια κατάλληλα για παιδιά νηπιαγωγείου, προδημοτικής και δημοτικού
σχολείου.


Διασκεδαστικές,εκπαιδευτικές δραστηριότητες για νήπια & προνήπια.

Χι χι χι χι χι....... :cel2 :cel2 :cel2 :cel2 :cel2 :cel2 :cel2 :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
.\n.\n.\n\n
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ειδησεις απο τον υπόλοιπο κόσμο”