Ξεκίνησαν μυστικές συνομιλίες Άγκυρας - Τελ Αβίβ

1
Ξεκίνησαν μυστικές συνομιλίες Άγκυρας - Τελ Αβίβ



Το θέμα αποκαλύπτει η τουρκική εφημερίδα Cumhuriyet. Οι μυστικές συναντήσεις ανάμεσα στο Ισραήλ και την Τουρκία ήδη έχουν ξεκινήσει με τελικό στόχο την αποκατάσταση των σχέσεων των δυο χωρών. Σύμφωνα με την τουρκική εφημερίδα την προηγούμενη εβδομάδα ο Υφυπουργός Οικονομικών του Ισραήλ Ισαάκ Κοέν με μια ομάδα συμβούλων επισκέφθηκαν την Άγκυρα με την έγκριση του πρωθυπουργού του Ισραήλ.

Οι Ισραηλινοί στα πλαίσια του «θρησκευτικού διαλόγου» συναντήθηκαν και με στελέχη του κυβερνώντος κόμματος Δικαιοσύνης και Ανάπτυξης και «έψαξαν τρόπους αποκατάστασης των διμερών σχέσεων» γράφει η τουρκική εφημερίδα.

Η Άγκυρα διαπιστώνει πως στην Μέση Ανατολή χρειάζεται τη στήριξη του Τελ Αβίβ και προσπαθεί να ξεκινήσει κάποιον διάλογο κυρίως στο θέμα της Συρίας.

Τμήμα ειδήσεων defencenet.gr
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Ξεκίνησαν μυστικές συνομιλίες Άγκυρας - Τελ Αβίβ

2
Μυστική Επίσκεψη Ισραηλινών στην Τουρκία

Βουλευτές, κληρικοί και ακαδημαϊκοί αποτέλεσαν την ισραηλινή αντιπροσωπεία, η οποία επισκέφθηκε κρυφά την Τουρκία, για συνομιλίες, με ηγετικά στελέχη της τουρκικής κυβέρνησης. Η ισραηλινή εφημερίδα «Yedioth Ahronoth» αναφέρει ότι με προτροπή του ισραηλινού πρωθυπουργού και με την έγκριση του υπουργείου Εξωτερικών, παρά τις επιφυλάξεις που εκφράστηκαν, η αντιπροσωπεία επισκέφθηκε την Άγκυρα και την Κωνσταντινούπολη.


Σύμφωνα με την εφημερία η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε την περασμένη εβδομάδα και ο επικεφαλής της ισραηλινής αντιπροσωπείας, αναπληρωτής υπουργός Οικονομικών,συναντήθηκε με Τούρκους αξιωματούχους, καθώς και με σημαίνοντες βουλευτές του κόμματος ΑΚ (του Ερντογάν).

Τι συζήτησαν
Κατά τη διάρκεια των συνομιλιών κυριάρχησε η διπλωματική κρίση μεταξύ των δύο χωρών που δημιουργήθηκε από την επιδρομή του ισραηλινού στρατού στο τούρκικο πλοίο Μαβί Μαρμαρά και πως θα μπορούσε αυτή να ξεπεραστεί.
Η εφημερίδα αναφέρει ότι η ισραηλινή αντιπροσωπεία δεν ζήτησε συγνώμη για το περιστατικό του Μαβί Μαρμαρά ωστόσο οι Ισραηλινοί προθυμοποιήθηκαν να καταβάλουν αποζημίωση για τα θύματα της επίθεσης στο τούρκικο πλοίο.
--
The Hellenic Information Team

© Βαλκανικό Περισκόπιο - Ἂρθρα & Σκέψεις- Γιῶργος Ἐχέδωρος
''...δεν είναι η πάλη ημών εναντίον εις αίμα και σάρκα, αλλ' εναντίον εις τας αρχάς, εναντίον εις τας εξουσίας, εναντίον εις τους κοσμοκράτορας του σκότους του αιώνος τούτου, εναντίον εις τα πνεύματα της πονηρίας εν τοις επουρανίοις''\n[/align]

Re: Ξεκίνησαν μυστικές συνομιλίες Άγκυρας - Τελ Αβίβ

4
Τα συμφέροντα κάνουν τους "φίλους" εχθρούς και τους "εχθρούς" φίλους.
Εμεις γίναμε " φίλοι" με τους Ισραηλινούς,αφου αυτοί γίνανε " εχθροί" με τους Τούρκους.
Οικονομικές συνεργασίες,αγροτικές συνεργασίες...αμυντικές συνεργασίες!!!
Τι θα γίνει ομως οταν Ισραηλ και Τουρκία γίνουν και πάλι "φίλοι";
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Ξεκίνησαν μυστικές συνομιλίες Άγκυρας - Τελ Αβίβ

5
Τι θα γίνει ομως οταν Ισραηλ και Τουρκία γίνουν και πάλι "φίλοι";
Εκτιμώ ότι αυτό προς το παρόν δεν θα συμβεί,αλλά ποτέ δε μπορεί να'ναι κανείς σίγουρος με το συγκεκριμένο παίγνιο*.


*θεωρία παιγνίων: κλάδος των μαθηματικών που μελετά τις στρατηγικές νίκης σε παιχνίδια ή συστήματα που μπορούν να θεωρηθούν παιχνίδια.
ΙΔΙΑ ΦΥΛΛΑΤΤΕ-ΕΧΘΡΟΥΣ ΑΜΥΝΟΥ-ΘΝΗΣΚΕ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΙΔΟΣ\n\n-Δάσκαλε γιατί με διδάσκεις πολεμικές τέχνες και παράλληλα μου μιλάς για ειρήνη; \n-Γιατί καλύτερα να είσαι μαχητής σε κήπο παρά κηπουρός σε μάχη…

Re: Ξεκίνησαν μυστικές συνομιλίες Άγκυρας - Τελ Αβίβ

6
Μα ποτέ δεν έγιναν εχθροί οι τούρκοι με τους οβραίους!

Αυτά όπως έχουμε ξαναπεί είναι για τα μάτια του κόσμου και για να αποπροσανατολίζουν την κοινή γνώμη και να περνάνε υπογείως τα σχεδια τους!

Δεν μπορεί η Τουρκία να είναι το αγαπημένο παιδί των Αμερικανών και το Ισραήλ να είναι το ακριβές αντίθετο!!!

Ολα θα φανούν στο άμεσο μέλλον ξεκάθαρα!
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Ξεκίνησαν μυστικές συνομιλίες Άγκυρας - Τελ Αβίβ

7
http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... %95#p25411

http://www.defence-point.gr/news/?p=54925
ΙΔΙΑ ΦΥΛΛΑΤΤΕ-ΕΧΘΡΟΥΣ ΑΜΥΝΟΥ-ΘΝΗΣΚΕ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΙΔΟΣ\n\n-Δάσκαλε γιατί με διδάσκεις πολεμικές τέχνες και παράλληλα μου μιλάς για ειρήνη; \n-Γιατί καλύτερα να είσαι μαχητής σε κήπο παρά κηπουρός σε μάχη…

Re: Ξεκίνησαν μυστικές συνομιλίες Άγκυρας - Τελ Αβίβ

8
Ισραήλ - Τουρκία: Θα τα βρουν ή όχι!
Posted On Δευτέρα, 3 Σεπτεμβρίου 2012 at by Λουκάς Δ. Συμπεράς


Πολλές φίλες και φίλοι ρωτούν μέσω μηνυμάτων την προσωπική μου άποψη για το αν εντέλει θα τα ξαναβρούν Τουρκία – Ισραήλ. Χωρίς να τρέφω καμία ιδιαίτερη εκτίμηση στην εκάστοτε πολιτική ηγεσία του Ισραήλ, παραδέχομαι ότι διαχρονικά οι πολιτικές ηγεσίες του ξέρουν να τιμούν τους νεκρούς τους. Το ίδιο φυσικά κάνουν και πολλές άλλες χώρες, δεν είναι μόνο Ισραηλινό προνόμιο αυτό.

Την ώρα που λοιπόν ως κράτος τιμάς τους νεκρούς σου έχοντας ως βάση τη ΜΝΗΜΗ, σαφώς δεν σημαίνει ότι σταματάς να διαπραγματεύεσαι στη διπλωματία πόσο μάλλον να ελίσσεσαι απέναντι σε γείτονες και λοιπούς παίκτες της διεθνούς σκακιέρας. Ωστόσο ΔΕΝ ξεχνάς.

Δεν ξέρω πόσοι θυμούνται την πύρινη τραγωδία στη Χάϊφα του Ισραήλ τα τέλη του 2010. Ο Ισραηλινός πρωθυπουργός Μπ. Νετανιάχου τότε χαρακτήρισε την φωτιά ως "μια από τις χειρότερες που έχουν ποτέ σημειωθεί". Από την πλευρά του ο επίσης τότε επικεφαλής της αστυνομίας, Ιτζχάκ Αχανόροβιτς ανέφερε ότι πρόκειται για μια "τεράστια καταστροφή" εκτός ελέγχου. Η Ελλάδα είχε στείλει βοήθεια.

Πίσω από τις συγκεκριμένες πυρκαγιές ήταν οι Τουρκικές Μυστικές Υπηρεσίες (ΜΙΤ). Ο Νοών Νοείτω και επειδή δεν μου αρέσει να κάνω τον έξυπνο γιατί δεν έχω γνώσεις – το έχω πει εκατό φορές, χομπίστας είμαι – ακούστε ολόκληρο ή έστω το τελευταίο λεπτό του βίντεο που παραθέτω! Ο τότε ομιλών και σήμερα δυστυχώς εκλιπών Νεοκλής Σαρρής ήταν από τους ανθρώπους που ανέκαθεν ήξερε τι έλεγε. Η πηγή είναι λοιπόν όπως λέμε σίγουρη!

Το θέμα είναι τελικά κατά πόσο η διπλωματία θα ξεπεράσει ιδεολογίες και αλήθειες που ...πονάνε!

phpBB [video]




Πηγή:http://geopoliticsdailynews.blogspot.gr ... _7995.html
ΙΔΙΑ ΦΥΛΛΑΤΤΕ-ΕΧΘΡΟΥΣ ΑΜΥΝΟΥ-ΘΝΗΣΚΕ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΙΔΟΣ\n\n-Δάσκαλε γιατί με διδάσκεις πολεμικές τέχνες και παράλληλα μου μιλάς για ειρήνη; \n-Γιατί καλύτερα να είσαι μαχητής σε κήπο παρά κηπουρός σε μάχη…
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ειδησεις απο τον υπόλοιπο κόσμο”