Re: Ευρώπη θα πεθάνεις

10
aetos64 έγραψε:
dominique έγραψε:Εννοούσα στο τι θεωρεί ιστορία η Ευρώπη ως θεσμός,για την Δυτική Ευρώπη,όλα ξεκινούν απο τον Καρλομάγνο,οχι πιο πριν.
Για λόγους ιστορικούς και θρησκευτικούς οι Δυτικοί θεωρούν ότι η ιστορία της Ευρώπης ξεκινά στην ουσία με την στέψη του Καρλομάγνου, παρακάμπτοντας έτσι όλη τη Βυζαντινή Αυτοκρατορία και την προσφορά της στον ευρωπαϊκό πολιτισμό.
Αυτό ναί! Την χιλιετία όπου ήταν δεμένος ο Σατανάς την απαχθάνονται, ...ούτε να ακούσουν!
dominique έγραψε:Θαυμάζω την σιγουριά σου,στο έχω ξαναπεί!
Δεν εκφράζω κάποια προσωπική μου σιγουριά dominique, είναι θέση της εκκλησίας πως η χιλιετία ξεκινά απο την σταύρωση και Ανάσταση του Χριστού και τελειώνει λίγο πρίν το τέλος.
Η προσωπική μου πεποίθηση είναι μόνο πως αυτή την χιλιετία μπορούμε να την πάρουμε και κυριολεκτικά, δηλαδή πράγματι ώς χίλια έτη με την χιλιόχρονη Ρωμαική Αυτοκρατορία της Κωνσταντινούπολης ώς νέας Ρώμης.

Re: Ευρώπη θα πεθάνεις

11
dominique έγραψε:Δεν διαφωνώ με τον Γερμανό φιλόσοφο,ως προς το ποίημα του.

Σχολίασα αυτόν τον λόγο του
Απομακρύνεσαι από τη χώρα, που ήταν το λίκνο σου
δείχνοντας πως η Ευρώπη όντως απομακρύνθηκε,αφού θεωρεί αρχή της ιστορίας της την εποχή του Καρλομάγνου.

Ο κ.Γκρας ξέρεις αν ήταν ορθόδοξος;

Θα περιμένεις πολύ καιρό να σου απαντησεις....... αν σου απαντησει :cooll
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Ευρώπη θα πεθάνεις

12
dominique έγραψε:Δεν νομίζω οτι οι Ευρωπαίοι,(οχι βέβαια στο σύνολό τους και δεν νομίζω οι λαοί),θεωρούν την Ελλάδα λίκνο της Ευρώπης,όταν η ιστορία της Ευρώπης ξεκινάει απο τον Καρλομάγνο,οχι απο τον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό,οχι απο το Βυζάντιο.

Απο τον Καρλομάγνο,που το 800 μ.Χ. ήταν ο πρώτος αυτοκράτορας μετά τον διαχωρισμό της Δυτικής Ευρώπης,απο την Ρωμαική αυτοκρατορία-Ρωμιοσύνη( κακώς το ονομάζουμε Βυζάντιο),απο τον Καρλομάγνο που επισημοποίησε όλες τις φραγκικές θέσεις και το Filioque.
με κάλυψες ντόκ :132
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ειδησεις απο τον υπόλοιπο κόσμο”

cron