ΞΕΣΗΚΩΜΟΣ ή ΥΠΟΤΑΓΗ ΚΑΙ ΕΞΑΘΛΙΩΣΗ… Ο ΙΣΗΜΕΡΙΝΟΣ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΟ ΔΡΟΜΟ.

1
ΞΕΣΗΚΩΜΟΣ ή ΥΠΟΤΑΓΗ ΚΑΙ ΕΞΑΘΛΙΩΣΗ… Ο ΙΣΗΜΕΡΙΝΟΣ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΟ ΔΡΟΜΟ.

ΟΤΑΝ ΟΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΞΕΣΗΚΩΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΡΚΟΥΝΤΑΙ ΣΕ ΠΑΡΕΛΑΣΕΙΣ ΕΚΤΟΝΩΣΗΣ, ΤΟΤΕ ΜΠΟΡΟΥΝ ΟΝΤΩΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΣΩΒΡΑΚΑ…

ΤΑ ΤΡΟΜΟΛΑΓΝΑ ΚΑΙ ΧΕΙΡΑΓΩΓΟΥΜΕΝΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΜΜΕ, ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΟΒΑΛΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΦΟΒΟ ΠΡΑΞΙΚΟΠΗΜΑΤΟΣ ΜΕ ΣΤΟΧΟ ΝΑ ΚΑΘΗΛΩΣΟΥΝ ΤΗ ΛΑΪΚΗ ΟΡΓΗ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΗΝ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΟΥ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ.

Οι αστυνομικοί και τα σώματα ασφαλείας στον Ισημερινό ξεσηκώθηκαν για να υπερασπίσουν τα δικαιώματά τους από τη λαίλαπα της παγκόσμιας διακυβέρνησης.
Το κοινοβούλιο έχει οδηγηθεί σε αδιέξοδο.

Ακόμα και στελέχη του κυβερνητικού κόμματος διαχωρίζουν τη θέση τους και μπλοκάρουν τις νομοθετικές ρυθμίσεις της κυβέρνησης.


Σε διάφορα σημεία της πρωτεύουσας ένστολοι αστυνομικοί έκαιγαν λάστιχα αυτοκινήτων φωνάζοντας «Σεβαστείτε τα δικαιώματα μας», διαμαρτυρόμενοι για τις περικοπές στα επιδόματα τους. Επιπλέον, διαμαρτύρονταν και για την πρόθεση του προέδρου Ραφαέλ Κορία να διαλύσει το Κοινοβούλιο που έχει οδηγηθεί σε αδιέξοδο.
Μέλη του κόμματος του Κορία έχουν μπλοκάρει νομοθετικές ρυθμίσεις που στοχεύουν σε περικοπή των δημοσίων εσόδων, γεγονός που έχει αναγκάσει τον πρόεδρο να σκέφτεται τη διάλυση του σώματος, κίνηση που σημαίνει ότι θα συνεχίσει να κυβερνά με διάταγμα μέχρι τη διεξαγωγή των εκλογών, δήλωσε ένας από τους υπουργούς της κυβέρνησης.


ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ:
Για να τεθούν σε ισχύ τα νέα μέτρα λιτότητας που έχει προτείνει ο Κορία πρέπει να εγκριθούν από το Συνταγματικό Δικαστήριο.


ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Ο ΙΣΗΜΕΡΙΝΟΣ ΔΙΑΘΕΤΕΙ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ. ΤΟ ΑΘΛΙΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΔΕ ΛΕΕΙ ΚΟΥΒΕΝΤΑ.

Reporto

Αναρτήθηκε από ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 

Re: ΞΕΣΗΚΩΜΟΣ ή ΥΠΟΤΑΓΗ ΚΑΙ ΕΞΑΘΛΙΩΣΗ… Ο ΙΣΗΜΕΡΙΝΟΣ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΟ ΔΡΟΜΟ.

2
Δειχνει τον δρόμο προς τι?

Προς εξέγερση?

Αφου εκει μας οδηγούν!Οσο και κοιμισμένος να ειναι ο Ελληνας οπως λένε κάποιοι,οταν δεν θα έχει να φαει θα εξεγερθει....αρα οταν καποιος σου κοβει τα φαι.....δεν ξερει οτι θα εξεγερθεις?

Αν ηθελε να μας κρατησει κοιμισμενους θα μας εδινε αγαθα και χρημα να σπαταλησουμε και να ευφρανουμε την καρδια μας και αν μην παίρνουμε χαμάρι το τι γινεται.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: ΞΕΣΗΚΩΜΟΣ ή ΥΠΟΤΑΓΗ ΚΑΙ ΕΞΑΘΛΙΩΣΗ… Ο ΙΣΗΜΕΡΙΝΟΣ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΟ ΔΡΟΜΟ.

3
Να με συμπαθάτε φίλοι αλλά ούτε βλέπω ούτε και μ' ενδιαφέρει ν'ακολουθήσω κανένα τέτοιο δρόμο.
Δεν πέρασε καν από το μυαλό μου να βάλω στην ίδια σειρά προς σύγκριση την πατρίδα μου με τον Ισημερινό.
Μπορούμε να φανταστούμε ποιος ή ποιοι θα ωφεληθούν από κάτι τέτοιο;
ΙΔΙΑ ΦΥΛΛΑΤΤΕ-ΕΧΘΡΟΥΣ ΑΜΥΝΟΥ-ΘΝΗΣΚΕ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΙΔΟΣ\n\n-Δάσκαλε γιατί με διδάσκεις πολεμικές τέχνες και παράλληλα μου μιλάς για ειρήνη; \n-Γιατί καλύτερα να είσαι μαχητής σε κήπο παρά κηπουρός σε μάχη…

Re: ΞΕΣΗΚΩΜΟΣ ή ΥΠΟΤΑΓΗ ΚΑΙ ΕΞΑΘΛΙΩΣΗ… Ο ΙΣΗΜΕΡΙΝΟΣ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΟ ΔΡΟΜΟ.

4
ΤΗΛΕ-ΜΑΧΟΣ έγραψε: Δεν πέρασε καν από το μυαλό μου να βάλω στην ίδια σειρά προς σύγκριση την πατρίδα μου με τον Ισημερινό.
Σωστά !

Ο Ισημερινός έχει Συνταγματικό Δικαστήριο ! :cooll

Εμείς, όχι...
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 

Re: ΞΕΣΗΚΩΜΟΣ ή ΥΠΟΤΑΓΗ ΚΑΙ ΕΞΑΘΛΙΩΣΗ… Ο ΙΣΗΜΕΡΙΝΟΣ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΟ ΔΡΟΜΟ.

5
Με ή χωρίς Συνταγματικό Δικαστήριο συνεχίζω να μην τοποθετώ την Πατρίδα δίπλα στον Ισημερινό.
Θα εφιστούσα σ'όλους μας λίγη προσοχή με λέξεις όπως:εμφύλιος,εξέγερση,πραξικόπημα.
ΙΔΙΑ ΦΥΛΛΑΤΤΕ-ΕΧΘΡΟΥΣ ΑΜΥΝΟΥ-ΘΝΗΣΚΕ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΙΔΟΣ\n\n-Δάσκαλε γιατί με διδάσκεις πολεμικές τέχνες και παράλληλα μου μιλάς για ειρήνη; \n-Γιατί καλύτερα να είσαι μαχητής σε κήπο παρά κηπουρός σε μάχη…

Re: ΞΕΣΗΚΩΜΟΣ ή ΥΠΟΤΑΓΗ ΚΑΙ ΕΞΑΘΛΙΩΣΗ… Ο ΙΣΗΜΕΡΙΝΟΣ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΟ ΔΡΟΜΟ.

6
ΤΗΛΕ-ΜΑΧΟΣ έγραψε:Με ή χωρίς Συνταγματικό Δικαστήριο συνεχίζω να μην τοποθετώ την Πατρίδα δίπλα στον Ισημερινό.
Δίπλα από καμμία άλλη χώρα υποθέτω...όχι τον Ισημερινό μόνον...
Θα εφιστούσα σ'όλους μας λίγη προσοχή με λέξεις όπως:εμφύλιος,εξέγερση,πραξικόπημα.
Αυτονόητο είναι, αυτό που λες...

Αλλά από την άλλη, εγώ εφιστώ μεγαλύτερη προσοχή, στην αδράνεια, παθητικότητα, υποταγή, μοιρολατρεία, κλπ. :cooll

Πίστεψέ με, το πρόβλημά μας δεν είναι η μεγάλη κινητοποίηση και επαναστατικότητά μας !!!
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 

Re: ΞΕΣΗΚΩΜΟΣ ή ΥΠΟΤΑΓΗ ΚΑΙ ΕΞΑΘΛΙΩΣΗ… Ο ΙΣΗΜΕΡΙΝΟΣ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΟ ΔΡΟΜΟ.

7
Στην ιστορία της Ελλάδας τα "άκρα" ήταν πάντα ευδιάκριτα και τρομακτικά.
Ένα παράδειγμα είναι ο εμφύλιος τόσο για την διάρκεια όσο και για την σκληρότητά του.
Η φύση του έλληνα είναι ν'αποφεύγει την μετωπική σύγκρουση και να υπομένει κάνοντας βηματάκια προς τα πίσω.
Όταν η πλάτη του φτάσει στον τοίχο τότε απαντάει με τέτοιο τρόπο ώστε ν'αδιαφορεί ακόμη και για την ίδια του την ύπαρξη,αρκεί να απαληφθεί ο αντίπαλος.
Αυτήν ακριβώς την μεταστροφή φοβάμαι...
Διότι βλέπεις την φράση σου " εγώ εφιστώ μεγαλύτερη προσοχή, στην αδράνεια, παθητικότητα, υποταγή, μοιρολατρεία, κλπ. " μπορούμε όλοι να δεχτούμε εύκολα ως ορθή,όχι όμως και την φράση μου "εμφύλιος,εξέγερση,πραξικόπημα" που εμπεριέχεται στην πραγματικότητα του Ισημερινού...
ΙΔΙΑ ΦΥΛΛΑΤΤΕ-ΕΧΘΡΟΥΣ ΑΜΥΝΟΥ-ΘΝΗΣΚΕ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΙΔΟΣ\n\n-Δάσκαλε γιατί με διδάσκεις πολεμικές τέχνες και παράλληλα μου μιλάς για ειρήνη; \n-Γιατί καλύτερα να είσαι μαχητής σε κήπο παρά κηπουρός σε μάχη…

Re: ΞΕΣΗΚΩΜΟΣ ή ΥΠΟΤΑΓΗ ΚΑΙ ΕΞΑΘΛΙΩΣΗ… Ο ΙΣΗΜΕΡΙΝΟΣ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΟ ΔΡΟΜΟ.

8
ΤΗΛΕ-ΜΑΧΟΣ έγραψε:,όχι όμως και την φράση μου "εμφύλιος,εξέγερση,πραξικόπημα"...
Εμφύλιος και πραξικόπημα είναι έννοιες που δεν υφίστανται...

Εμφύλιος δε μπορεί να γίνει, γιατί είμαστε "εμείς", ο Ελληνικός λαός, εναντίον "αυτών", μιας χούφτας καθαρμάτων, ενόχων εσχάτης προδοσίας αλλά και εγκλημάτων του κοινού ποινικού δικαίου...

Επίσης πραξικόπημα δε μπορεί να γίνει, παρά ανατροπή των πραξικοπηματιών του μνημονίου και αποκατάσταση της νομιμότητος...

Όσο για το εξέγερση, είμαστε μακριά από πολλές απόψεις...Και θα προτιμούσα τη λέξη επανάσταση, για την περίπτωσή μας...
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 

Re: ΞΕΣΗΚΩΜΟΣ ή ΥΠΟΤΑΓΗ ΚΑΙ ΕΞΑΘΛΙΩΣΗ… Ο ΙΣΗΜΕΡΙΝΟΣ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΟ ΔΡΟΜΟ.

9
Ας πούμε ότι αυτή είναι η ώριμη προσέγγιση με την οποία συμφωνώ.
Υπάρχουν εγγυήσεις ή έστω ενδείξεις ότι έχουμε όλοι την ίδια μετάφραση;
Το εμείς και το αυτοί είναι υπεραπλούστευση που εθελοτυφλεί μπροστά στα προσωπικά συμφέροντα του καθενός.
Και τέλος πάντων το σχόλιό μου αφορά στην αποδοχή ή προετοιμασία που προπαγανδίζεται στον λαό και όχι στην δική σου ανάλυση και θεώρηση.
ΙΔΙΑ ΦΥΛΛΑΤΤΕ-ΕΧΘΡΟΥΣ ΑΜΥΝΟΥ-ΘΝΗΣΚΕ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΙΔΟΣ\n\n-Δάσκαλε γιατί με διδάσκεις πολεμικές τέχνες και παράλληλα μου μιλάς για ειρήνη; \n-Γιατί καλύτερα να είσαι μαχητής σε κήπο παρά κηπουρός σε μάχη…
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ειδησεις απο τον υπόλοιπο κόσμο”

cron