Είναι απίστευτο πως πείθουν τον κόσμο να αλλάξει γνώμη απ τη μια μέρα στην άλλη

1
Εχω τρελαθεί... Ως την τρίτη μέτρα παρα-μέτρα κακό... Όλοι πεινάγαμε δεν πήγαινε άλλο... Έπρεπε να πούμε όχι στα μέτρα και πάει λέγοντας...

Είπε τέλος πάντων ο άνθρωπος για συγκεκριμένο λόγο να πει έμμεσα όχι στα νέα μέτρα...

Εκείνη τη στιγμή όλοι τρελάθηκαν...

Θα χάσουμε την "σταθερότητά" μας;

Θα χάσουμε το καθημερινό σεξ;

Το όλοι βέβαια είναι υποκειμενικό αλλά όταν βλέπεις τηλεόραση λες όλοι... Έτσι νομίζεις...

Μήπως έτσι είναι; Ο φόβος που προκαλούν παγκόσμια στο να καταρρεύσει το ευρω μαζί με την Ελλάδα προκαλεί μια αβεβαιότητα στον κόσμο... Ελπίζω τουλάχιστον απλά να κάνει το ποσοστό του δημοψηφίσματος (αν αυτό γίνει) 60-40...

Το αστείο είναι οτι το μπουλούκι έχει πολύ κοντή μνήμη και δεν βλέπει τις αντιφάσεις αυτών των 2 χρόνων που κυβερνάει ο @@@@@...

Έχω απηυδήσει πλέον...
Αγανακτισμένος όσο δεν γίνεται...

Και τώρα το σημαντικό ερώτημα που θέλω μια βοήθεια:

Ωραία πέφτει ο @@@@@ μετά τι; Άλλοι λένε για πόλεμο άλλοι λένε οτι όλα έχουν υπογραφεί άρα απλά αλλάζουν πρόσωπα και ο @@@@@ απλά γλιτώνει το ελικόπτερο...

Αν έχει κάποιος όρεξη ας μου πει την άποψή του...
No Ctrl + Z\n\nhttp://www.youtube.com/watch?v=RqCq1u3XkkQ

Re: Είναι απίστευτο πως πείθουν τον κόσμο να αλλάξει γνώμη απ τη μια μέρα στην άλλη

2
Η μόνη λύση είναι να κρατήσεις την TV ερμητικά κλειστή και να βάλεις ένα CD στο CD player για ν' ακούσεις μια χαλαρωτική μπαλάντα διαβάζοντας ένα βιβλίο μπας και σου περάσει το στρες. :wink:

Re: Είναι απίστευτο πως πείθουν τον κόσμο να αλλάξει γνώμη απ τη μια μέρα στην άλλη

3
Μην ανυσηχεις fogi ειτε φυγουμε απο το ευρω ειτε παραμεινουμε η ιδια πεινα θα πεσει.
Το διλημα ειναι θες να πας στην δραχμη και να πεινασεις εσυ και τα παιδια σου ή θες να κατσεις στο σταθερο ευρω και να χρωστανε 150 γενιες μετα απο εσενα (αν υπαρχουν μεχρι τοτε);
ΣΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΤΟΝ ΚΟΡΦΟ ΩΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΦΩΛΙΑΖΟΥΝ ΗΓΕΤΕΣ ΠΡΟΔΟΤΕΣ.\nΟΥ ΠΟΣΟΙ ΑΛΛΑ ΠΟΥ.

Re: Είναι απίστευτο πως πείθουν τον κόσμο να αλλάξει γνώμη απ τη μια μέρα στην άλλη

4
Αυτο ακριβως fogi..γιατι όλοι σκέπτονται να φύγει ο Παπανδρέου.. ή να παραιτηθει..ή να γίνουν εκλογές να τον διώξουμε....το μετα δεν το σκέφτονται...αντε και έρχεται ο Σαμαρας...που λόγω της μικρής μνήμης και του οτι ευκολα ξεχνάμε...αυτος θα βγεί ,είτε μόνος του ,είτε με συνασπισμό κομμάτων..τα ίδια θα κάνει..θα βγει και θα πει..δεν μπορώ να κάνω πολλά...και μετά πάλι τα ίδια...φαύλος κύκλος!

Άρα άλλη λύση πρέπει να βρούμε...

Σταθερό δεν θεωρώ το ευρώ...τίποτα δεν έχει σταθερότητα πια.. δεν συμφέρει τους ευρωπαίους να φύγουμε απο το ευρω γιατι θα καταρεύσει..αμα τους συνέφερε..θα μας είχαν διώξει ηδη.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Είναι απίστευτο πως πείθουν τον κόσμο να αλλάξει γνώμη απ τη μια μέρα στην άλλη

5
Το κακό όμως παράγινε.

Η τρόϊκα και τα ντόπια τσιράκια της (Μιχάλης Σάλλας, Γιάννης Κωστόπουλος) θέλουν να πνίξουν τον αντιμνημονιακό Τύπο οδηγώντας την εφημερίδα "Ελευθεροτυπία" σε οριστικό λουκέτο.
Εικόνα
Μπορείς αγαπητή μου Δομινίκη να μου πεις για ποιό λόγο η Alpha και η Τράπεζα Πειραιώς αρνήθηκαν να χορηγήσουν στην κ. Τεγοπούλου τα χρήματα που απαιτούνταν προκειμένου να συνεχίσει η ιστορική εφημερίδα να λειτουργεί; Ποιός ηλίθιος έδωσε εντολή στους δυό τραπεζίτες να της κλείσουν το τηλέφωνο κατάμουτρα όταν τους ζήτησε εξηγήσεις για την ξαφνική αλλαγή στάσης εκ μέρους των δύο τραπεζών;

Γιατί οι κ.κ. Κωστόπουλος και Σάλλας δεν ενέργησαν από μόνοι τους, έλαβαν ανώθεν εντολές από την τρόϊκα να καταπνίξουν τις ενοχλητικές φωνές της "Ελευθεροτυπίας", της μόνης εφημερίδας που κατήγγειλε από τη πρώτη στιγμή το πολιτικο-οικονομικό πραξικόπημα της διεθνούς τραπεζΑΛΗΤ μέσα από τα άρθρα των Τάκη Φωτόπουλου και Βαγγέλη Δεληπέτρου.
Εικόνα
Εικόνα

Re: Είναι απίστευτο πως πείθουν τον κόσμο να αλλάξει γνώμη απ τη μια μέρα στην άλλη

6
Reptilian Pyramid έγραψε:Το κακό όμως παράγινε.

Η τρόϊκα και τα ντόπια τσιράκια της (Μιχάλης Σάλλας, Γιάννης Κωστόπουλος) θέλουν να πνίξουν τον αντιμνημονιακό Τύπο οδηγώντας την εφημερίδα "Ελευθεροτυπία" σε οριστικό λουκέτο.
Εικόνα
Μπορείς αγαπητή μου Δομινίκη να μου πεις για ποιό λόγο η Alpha και η Τράπεζα Πειραιώς αρνήθηκαν να χορηγήσουν στην κ. Τεγοπούλου τα χρήματα που απαιτούνταν προκειμένου να συνεχίσει η ιστορική εφημερίδα να λειτουργεί; Ποιός ηλίθιος έδωσε εντολή στους δυό τραπεζίτες να της κλείσουν το τηλέφωνο κατάμουτρα όταν τους ζήτησε εξηγήσεις για την ξαφνική αλλαγή στάσης εκ μέρους των δύο τραπεζών;

Γιατί οι κ.κ. Κωστόπουλος και Σάλλας δεν ενέργησαν από μόνοι τους, έλαβαν ανώθεν εντολές από την τρόϊκα να καταπνίξουν τις ενοχλητικές φωνές της "Ελευθεροτυπίας", της μόνης εφημερίδας που κατήγγειλε από τη πρώτη στιγμή το πολιτικο-οικονομικό πραξικόπημα της διεθνούς τραπεζΑΛΗΤ μέσα από τα άρθρα των Τάκη Φωτόπουλου και Βαγγέλη Δεληπέτρου.
Εικόνα
Εικόνα
Ελα ντε.
ΣΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΤΟΝ ΚΟΡΦΟ ΩΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΦΩΛΙΑΖΟΥΝ ΗΓΕΤΕΣ ΠΡΟΔΟΤΕΣ.\nΟΥ ΠΟΣΟΙ ΑΛΛΑ ΠΟΥ.

Re: Είναι απίστευτο πως πείθουν τον κόσμο να αλλάξει γνώμη απ τη μια μέρα στην άλλη

7
Είδες Βασιλέα για πού το πηγαίνουν οι άπληστοι Τροϊκανοί; Εξαναγκάζουν μια ιστορική εφημερίδα σε λουκέτο στέλνοντας στον Καιάδα της ανεργίας 900 ψυχές.

Με την κίνησή τους αυτή οι άπληστοι εξωγήινοι τρομοκράτες φιμώνουν όσες εφημερίδες δεν τους είναι αρεστές.

Μόνο που αυτή τη φορά η μεθοδολογία τους άλλαξε άρδην.

Έτσι, αντί να στέλνουν τους δημοσιογράφους στην φυλακή ή τα βασανιστήρια όπως έκαναν παλιότερα τώρα βάζουν με το ζόρι λουκέτο στα μη αρεστά ΜΜΕ κόβοντας την χρηματοδότησή τους από τις τράπεζες.

Όπως και να έχει το πράγμα το κλείσιμο της Ελευθεροτυπίας συνιστά φίμωση και λογοκρισία όσων ΜΜΕ δεν ακολουθούν τη γραμμή Murdock.

Re: Είναι απίστευτο πως πείθουν τον κόσμο να αλλάξει γνώμη απ τη μια μέρα στην άλλη

8
fogi έγραψε: Το αστείο είναι οτι το μπουλούκι έχει πολύ κοντή μνήμη και δεν βλέπει τις αντιφάσεις αυτών των 2 χρόνων που κυβερνάει ο @@@@@...
Τις αντιφάσεις όλων των χρόνων να λες.

Το μπουρδέλο μας είναι παλιότερο...
Έχω απηυδήσει πλέον...
Αγανακτισμένος όσο δεν γίνεται...
Θέλεις να κάνεις κάτι ? Οτιδήποτε ? Κινήσου κι επιδίωξε πράγματα...
Και τώρα το σημαντικό ερώτημα που θέλω μια βοήθεια:

Ωραία πέφτει ο @@@@@ μετά τι; Άλλοι λένε για πόλεμο άλλοι λένε οτι όλα έχουν υπογραφεί άρα απλά αλλάζουν πρόσωπα και ο @@@@@ απλά γλιτώνει το ελικόπτερο...

Αν έχει κάποιος όρεξη ας μου πει την άποψή του...
Τίποτε δεν έχει σημασία και τίποτε δε θα αλλάξει, μέχρις ότου αντιληφθούμε ότι έχουμε κι άλλες επιλογές από αυτές που μας παίζουν νυχθημερόν στα κανάλια τους...κι όχι μόνο...

Όποιο σενάριο τους και να πιάσεις είναι μαύρη μαυρίλα για την πλέμπα...Εμάς όλους δηλαδή...

Έχουμε μια μόνο ευκαιρία, αν μπορέσουμε να έρθουμε σε επαφή όλοι εμείς οι δυσαρεστημένοι πολίτες, να οργανωθούμε και να συντονιστούμε, με ξεκάθαρο σκεπτικό και βούληση να αλλάξουμε το πολιτειακό σύστημα...σε Δημοκρατία.

Μέσω του συστήματος, μέσω εκλογών με ένα κόμμα συνασπισμό πολλών μικρών κομμάτων κι οργανώσεων πολιτών...διότι ο άλλος δρόμος, της βίας, της εξέγερσης, της επανάστασης είναι κλειστός και είναι ο μελλοντικός δρόμος των απελπισμένων...

Το να το ζητήσουμε Δημοκρατία, είναι ότι πιο επαναστατικό και αποτελεσματικό συνάμα μπορούμε να πράξουμε σήμερα !

Φίλε fogi, δεν ξέρω αν το καταλαβαίνεις αυτό και μακάρι να μπορούσα να σε βάλω μέσα μου να δεις με τα μάτια μου καί το μυαλό μου...

Σου είπα ότι αρκεί να το ζητήσεις...Αυτό και μόνο αρκεί !

Αυτό προυποθέτει να ενημερώνεσαι, να συμμετέχεις και να βοηθάς την κοινή προσπάθεια που έχει ξεκινήσει ήδη από ανθρώπους σαν και σένα...και περιμένουν τη βοήθειά σου. Με τον ελάχιστο κόπο και χρόνο σου έστω...Με το ενδιαφέρον σου και την ηθική υποστήριξη έστω...

Πρέπει να ζητήσουμε και να επιδιώξουμε επειδή αλλιώς δε θα μας δοθεί ποτέ.


Συμμετέχουμε στο κίνημα για την αλλαγή του πολιτικού συστήματος !

Ενημερωνόμαστε κι ενημερώνουμε !



Βλέπε και...
http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... 81&t=12032
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 

Re: Είναι απίστευτο πως πείθουν τον κόσμο να αλλάξει γνώμη απ τη μια μέρα στην άλλη

9
Κώστα μπορώ να καταλάβω μέχρι ένα σημείο αυτά που λες αλλά η αλήθεια είναι οτι πλέον πιστεύω οτι το μόνο που σώζεται είναι η πάρτη του καθενός...

Μπορείς να διατηρείσαι υγιής και ανέπαφος απ τη μπούρδα πολιτικο οικονομικο κοινωνικο θρησκευτικο επιστημονικο και πάει λέγοντας διαβάζοντας και χτίζοντας μια γνώση μέσα σου...

Μπορείς να βοηθήσεις ανθρώπους που έχουν την ίδια τάση για αναζήτηση όπως εσύ.
Μπορείς να αφήσεις έργο (όπως αυτό που κάνετε όλοι σας εδώ) στους υπόλοιπους που δεν ασχολούνται... Αυτό όμως ουσιαστικά πάει χαμένο γιατί ακόμα και όταν συζητάς με κάποιον που ξέρει το 1/100000000 όσων έχεις χωνέψει ο άνθρωπος αυτός δεν ενοχλείται, δεν αλλάζει γνώμη γιατί απλά ουσιαστικά δεν έχει.... Θα κάνει το κλασικό, θα συμφωνήσει μαζί σου και στην επόμενη συζήτηση θα συμφωνήσει και με τον επόμενο...

Τέλος πάντων θεωρώ οτι να φωνάξω και να ζητήσω δημοκρατία είναι απλά μια τυπική υποχρέωση που έχω στους συνανθρώπους μου και στο μέλλον μου... Όπως ακόμα είναι λυπηρό το ότι τυπική μου υποχρέωση είναι να προσπαθώ να αφυπνήσω όποιον βρίσκω μπροστά μου.

Όσο για τα γεγονότα νομίζω οτι ο Έλληνας θα περάσει καλύτερα με δραχμή και μεροκάματο χιλιάρικο παρά με ευρώ... Πολύ πιο εύκολα θα γυρίσει στο αφορολόγητο το παρακράτος και την πάρτη του (δυστυχώς έτσι είναι καλύτερα) παρά με την ακρίβεια και τους φόρους...
No Ctrl + Z\n\nhttp://www.youtube.com/watch?v=RqCq1u3XkkQ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαφορες συζητήσεις και θέματα.”