Όταν έρθει ο καιρός

1
Εικόνα
Όταν έρθει ο καιρός που θα νιώσεις ΜΟΝΟΣ ανάμεσα σε πλήθος ανθρώπων και ο κύκλος των φίλων και συγγενών δεν θα σε αγγίζει εσώψυχα.

Όταν έρθει η μέρα που θα νιώσεις ότι ¨πνίγεσαι¨ σε μια θάλασσα ¨άψυχων ανθρώπων¨ και θες να φύγεις ¨μακριά¨.


Όταν έρθει η στιγμή που όλα θα σου φαίνονται ¨άδεια¨ και ανούσια σε ένα κόσμο ψεύτικο και ξένο για σένα, τότε ήρθε το πλήρωμα του χρόνου να μείνεις μόνος με τον Εαυτό σου και να κάνεις ίσως τον πιο καθοριστικό διάλογο της ζωή σου μαζί Του.

Εσύ και Αυτός, σαν να μιλάς στο είδωλο σου όταν αντικατοπτρίζεται σε έναν καθρέπτη, μονό που Αυτός είναι ¨πιο αληθινός¨ από εσένα διότι ΕΣΥ είσαι εγκλωβισμένος σε ένα κόσμο σαθρό και εικονικό, ενώ Αυτός ¨δονείται¨σε ανώτερες συχνότητες και γνωρίζει ¨περισσότερη αλήθεια¨. Γι΄αυτό να Τον ακούσεις προσεκτικά, ¨ίσως¨ προσπαθεί καιρό να σε απομονώσει από το ¨σύστημα¨ για να σου πει ¨λόγια καθοδήγησης¨.

Μην περιμένεις να ακούσεις ήχους στα αυτιά σου, ούτε φωνές να κατακλύσουν το Νου σου, περίμενε απλά να ¨πλημμυρήσει¨ η καρδία σου από συναισθήματα, εικόνες, μελωδίες και μυρωδιές! Ότι πληροφορία φιλτράρεται από την καρδιά σου, αποδέξου την! Ενώ ότι πληροφορία έρχεται από τον Νου ¨φορτωμένη¨ μόνο με ¨απλή λογική¨, τότε δεν ανήκει σε εσένα γι΄αυτό αποδέσμευσέ την!

Η λογική είναι το βασικό ένστικτο επιβίωσης στο γήινο επίπεδο, όμως έξω από αυτό και σε άλλα ενεργειακά επίπεδα η έννοια της λέξης ¨λογική¨ δεν υφίσταται. Αυτός είναι και ο βασικός λόγος που δεν γίνονται αποδεκτές από το ευρύτερο κοινό οι αλλαγές που πλησιάζουν σαν καταιγίδα ολόκληρο τον πλανήτη, αφού τα γεγονότα που έρχονται, ¨μπλοκάρονται¨ από την ¨λογική¨ και δεν μπορούν να γίνουν κατανοητά και αφομοιώσιμα από τον προγραμματισμένο εγκέφαλο.

Ο εγκέφαλος είναι το όργανο που θα δεχθεί τις περισσότερες ενεργειακές επιθέσεις από τον ¨αόρατο κόσμο¨. Όταν σχεδόν παντού γύρω σου συναντάς τις ενέργειες του θυμού του μίσους, του φόβου, της κακίας, κτλ πρέπει να καταλάβεις ότι όλα αυτά είναι απλά το ορατό αποτέλεσμα κάποιων άλλων αοράτων ενεργειακών συγκρούσεων που βαρβαρίζουν την ψυχική μας ηρεμία! Είναι αρνητικές σκεπτομορφές που επιβιώνουν από τις εκλυόμενες ενέργειες όλων αυτών των αρνητικών συναισθημάτων.

Όποτε παρατηρείς ακραίες αντιδράσεις ανθρώπων που η αφορμή της αντίδρασης δεν δικαιολογεί τέτοια συμπεριφορά, τότε μαθέ ότι κάποια σκεπτομορφή βρίσκεται σε ¨μια γωνία¨ και έκανε πολύ καλά την δουλεία της!

Εσύ που γνωρίζεις τι συμβαίνει πίσω από το ορατό, οφείλεις να ¨αντιλαμβάνεσαι¨ εκ των προτέρων πότε συντελούνται οι προϋποθέσεις αυτής της ενεργειακής παγίδας και να μεριμνείς προς την αποφυγή της.

Μην περιμένεις οι ¨πολλοί¨ να αποδεχτούν τις απόψεις σου, μάλιστα να αρχίσεις ανησυχείς όταν οι περισσότεροι συμφωνούν μαζί σου. Οι πολλοί ποτέ δεν είχαν δίκιο, ποτέ δεν ακολούθησαν το σωστό μονοπάτι, ήταν και είναι πρόβατα κλεισμένα σε μεγάλα μαντριά. Αντίθετα να χαίρεσαι όταν βαδίζεις σε δύσκολα μονοπάτια, γιατί εκεί θα συναντήσεις λίγους ανθρώπους αλλά θα είναι αληθινοί ¨εργάτες¨ που έχουν την γνώση και την δύναμη να σε καθοδηγήσουν σε νέες ατραπούς.

Όσο μόνος και να νιώσεις, όσο αδικημένος και να αισθανθείς, ένα πράγμα να γνωρίζεις: ¨Είσαι τυχερός που συμβαίνει αυτό σε εσένα γιατί όλα ¨δείχνουν¨ ότι το ίδιο το σύστημα σε έχει καταδικάσει σε εξορία επειδή διαφέρεις και δεν μπορεί να σε ελέγχει¨.

« .ΕΣΥ Συνέχιζε να πηγαίνεις κόντρα στην ¨ροη του κοπαδιού¨ και η δικαίωση ΣΟΥ είναι θέμα ελάχιστου χρόνου!».

«Όταν οι Αθηναίοι κορόιδευαν τον Διογένη πως οι Σινωπείς τον είχανε καταδικάσει σε εξορία, αυτός απαντούσε: "Και εγώ τους καταδίκασα να μείνουν εκεί"».

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΚΥΝΙΚΟΣ ΑΝΑΞ ΑΥΤΟΝ

πηγή STRANGE HELLAS

diogeneisblog
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: Όταν έρθει ο καιρός

3
Παιδάκια να με συγχωρείτε αλλά διαφωνώ με το άρθρο.
Όταν έρθει ο καιρός που θα νιώσεις ΜΟΝΟΣ ανάμεσα σε πλήθος ανθρώπων και ο κύκλος των φίλων και συγγενών δεν θα σε αγγίζει εσώψυχα.

Όταν έρθει η μέρα που θα νιώσεις ότι ¨πνίγεσαι¨ σε μια θάλασσα ¨άψυχων ανθρώπων¨ και θες να φύγεις ¨μακριά¨.


Όταν έρθει η στιγμή που όλα θα σου φαίνονται ¨άδεια¨ και ανούσια σε ένα κόσμο ψεύτικο και ξένο για σένα, τότε ήρθε το πλήρωμα του χρόνου να μείνεις μόνος με τον Εαυτό σου και να κάνεις ίσως τον πιο καθοριστικό διάλογο της ζωή σου μαζί Του.
Επειδή όλοι μας συχνά πυκνα έχουμε τα παραπάνω συναισθήματα,ξεχνάμε κάτι πολύ σημαντικό..οτι οπως εμεις νιώθουμε ΜΟΝΟΙ και ΑΔΕΙΟΙ και οτι κανείς δεν μας καταλαβαίνει,το ίδιο μπορεί να νιώθει και ο αλλος που σε κοιτάει απο απέναντι,το ίδιο μπορούν να νιώθουν σχεδόν όλοι.Οπως εσυ νιωθεις μονος και αδειος απο τους αλλους,ετσι και οι αλλοι νιωθουν μονοι και αδειοι απο σένα.

Το θέμα λοιπόν είναι γιατί συμβαίνει αυτο;
Γιατί δεν υπάρχει η κατανόηση,η ομαδικότήτα,το δέσιμο;
Και πιστέψτε η λύση του να φύγεις μακριά δεν λύνει κανένα πρόβλημα,τον ευατό σου μπορείς να τον βρεις και εκεί που είσαι αρκεί να κάνεις διαφορετική ιεράρχηση του τρόπου αντίληψης.

Μετα μας προτείνει το ακόλουθο!!!!
Εσύ και Αυτός, σαν να μιλάς στο είδωλο σου όταν αντικατοπτρίζεται σε έναν καθρέπτη, μονό που Αυτός είναι ¨πιο αληθινός¨ από εσένα διότι ΕΣΥ είσαι εγκλωβισμένος σε ένα κόσμο σαθρό και εικονικό, ενώ Αυτός ¨δονείται¨σε ανώτερες συχνότητες και γνωρίζει ¨περισσότερη αλήθεια¨. Γι΄αυτό να Τον ακούσεις προσεκτικά, ¨ίσως¨ προσπαθεί καιρό να σε απομονώσει από το ¨σύστημα¨ για να σου πει ¨λόγια καθοδήγησης¨.
Εδω εχω κάποιες ερωτήσεις.

Δονείται σε ανώτερες συχνότητες και γνωρίζει περισσότερη αλήθεια;;;;;;Ποιος;
να σου πει ¨λόγια καθοδήγησης¨.Ποιος;

Ο ανώτερος ευατός μας;(Αρα υπάρχει και κατώτερος)Και ποιος είναι αυτός;Η ψυχή,το πνεύμα;Αν και δεν νομίζω να εννοεί αυτά!

Πηγές,θεικά ανώτερα κομμάτια,εμψυχώσεις εμψυχες και αψυχες οντότητες..καποια απο τα αρθρα του εν λόγω συγγραφέα.
Ότι πληροφορία φιλτράρεται από την καρδιά σου, αποδέξου την! Ενώ ότι πληροφορία έρχεται από τον Νου ¨φορτωμένη¨ μόνο με ¨απλή λογική¨, τότε δεν ανήκει σε εσένα γι΄αυτό αποδέσμευσέ την!
Ο άνθρωπος δημιουργήθηκε με λογική και συναίσθημα(καρδιά), η σκέψη μονο με την λογική ή μονο με το συναίσθημα δεν οδηγεί πουθενα,καταργεί τον ίδιο τον άθρωπο,πάντα πρέπει να υπάρχει ισορροπία σε αυτά τα 2.

Ο ανθρωπος είναι νους λόγος και πνεύμα,τριαδικός,όπως τριαδικός είναι και ο Θεός Νους(Πατηρ),Λόγος (Χριστός) και Αγιο Πνεύμα,όπως διάβασα πρόσφατα σε κείμενο του Γρηγορίου Παλαμά.Οπότε απορρίπτωντας την λογική είναι σαν να καταργεις τον ευατό σου.Άλλωστε δεν οδηγησε η λογική τον κοσμο σε αυτή η κατάσταση,αλλά η συνήθεια και ο λανθασμένος τρόπος αντίληψης των πραγμάτων.

Οσο για τις σκεπτομορφές,παραθετω το παρακάτω που βρήκα απο το 1ο μπλογκ που εβγαλε το γκουγκλ
Σε ένα βιβλίο του, ο Τσαρλς Λέντμπηστερ, ένας θεοσοφιστής που έζησε από το 1847 ώς το 1943, περιγράφει πολύ ζωντανά πώς οι σκέψεις μας παράγουν μικρές οντότητες, τις οποίες τις ονομάζει "στοιχειακά" (σκεπτομορφές).
Αυτές οι σκέψεις - οντότητες που δημιουργούμε εμείς οι ίδιοι, επιθυμούν να παραμείνουν ζωντανές και να μεγαλώσουν. Αν κάνουμε μια συγκεκριμένη σκέψη πολύ σπάνια ή επιπόλαια, η σκεπτομορφή που θα γεννηθεί δεν θα έχει υπόσταση και θα εξαφανιστεί αμέσως. Αν όμως σκεφτόμαστε κάτι πολύ συχνά ή πολύ έντονα, η αντίστοιχη σκεπτομορφή θα μεγαλώνει και θα δυναμώνει ανάλογα και θα κατορθώσει να παραμείνει ζωντανή για πολύν καιρό. Σκέψεις που είναι παρόμοιες σε χαρακτήρα θα συγκεντρώνονται σε μεγάλες δέσμες.
Οπότε να με συγχωρείται αλλα έχω πολλές αμφιβολίες με το τι θέλει να πει ο συγραφευς..

Αυτά τα ολίγα....ξέρω ξέρω ανήκω στο ματριξ!!!
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Όταν έρθει ο καιρός

4
Για άλλη μια φορά φαίνεται ότι μάλλον έχεις δίκιο Ντομινίκ. Ξαναδιαβάζοντας το κείμενο, και λαβαίνοντας υπ΄όψη τα λεγόμενά σου, κατέληξα κι εγώ στο ίδιο συμπέρασμα. Επισκεπτόμενος δε το σάιτ από όπου το παρέθεσα, και μελετώντας λίγο καλύτερα, διαπίστωσα ότι είναι λίγο (εως πολύ) "υποχθόνιο". Άρα πολύ καλά τα όσα λες, και ζητώ συγγνώμη που βιάστηκα να δημοσιεύσω κάτι χωρίς να έχω εμπεδώσει πρώτα καλά το περιεχόμενό του.

Υ.Γ Μήπως υπάρχει δυνατότητα να διαγραφεί το ποστ; Αν ναι, κάντο.
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: Όταν έρθει ο καιρός

5
Δεν πειράζει να υπάρχει να βλέπουμε πως τα παρουσιάζουν για να προσέχουμε.
Γενικώς απο οτι βλέπω στο ιντερνετ πολλοι προσφέρουνε γνώση,η γνώση δεν ειναι κακή,το θέμα είναι τι γνώση προσφέρει ο καθένας.
Αλλοι παρουσιάζουν μυνήματα απο δήθεν αγγελλους με ωραία λόγια που συγκινούν και παρασύρουν,άλλοι τα εχουν κανει κιμα και εχουν βαλει χριστιανισμό με ανατολιτικες θρησκείες,άλλοι μιλάνε για επιστροφές θεων,άλλοι για πύλες,αλλοι για ανωτερους ευατούς και αλλαγή συνείδησης...αντε να βρει κάποιος ακρη και να μην παρασυρθεί.....σημεία των καιρων
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Όταν έρθει ο καιρός

6
Eγώ πάλι συμφωνώ με το άρθρο!

Μάλλον δεν πιάσατε καλά το νόημα και τι ακριβώς θέλει να πεί ο αρθρογράφος.


Επειδή όλοι μας συχνά πυκνα έχουμε τα παραπάνω συναισθήματα,ξεχνάμε κάτι πολύ σημαντικό..οτι οπως εμεις νιώθουμε ΜΟΝΟΙ και ΑΔΕΙΟΙ και οτι κανείς δεν μας καταλαβαίνει,το ίδιο μπορεί να νιώθει και ο αλλος που σε κοιτάει απο απέναντι,το ίδιο μπορούν να νιώθουν σχεδόν όλοι.Οπως εσυ νιωθεις μονος και αδειος απο τους αλλους,ετσι και οι αλλοι νιωθουν μονοι και αδειοι απο σένα.

Το θέμα λοιπόν είναι γιατί συμβαίνει αυτο;
Γιατί δεν υπάρχει η κατανόηση,η ομαδικότήτα,το δέσιμο;
Και πιστέψτε η λύση του να φύγεις μακριά δεν λύνει κανένα πρόβλημα,τον ευατό σου μπορείς να τον βρεις και εκεί που είσαι αρκεί να κάνεις διαφορετική ιεράρχηση του τρόπου αντίληψης.

Μετα μας προτείνει το ακόλουθο!!!!

Αλλο το μπορεί και άλλο το τι γίνεται στην πραγματικοτητα.

Αν καθίσουμε να σκεφτούμε για το τι μπορεί να σκέφτεται ο καθένας και να σπαζοκεφαλιάζουμε δεν θα βγάλουμε καμία άκρη και θα βυθιστούμε σε σκέψεις ατελείωτες.

Ο αρθρογράφος μιλάει για κάτι συγκεκριμένο.

Οταν και εάν ερθετε στην συγκεκριμένη κατάσταση(όχι για μικρό χρονικό διάστημα) ..... καντέ αυτό.


Δεν θα κάτσω να σκεφτώ για το άν σκεφτονται οι απέναντι μου το ίδιο.....ποσοι είναι αυτοι και ποιοι.


Για να έρθεις στην συγκεκριμενη κατάσταση σίγουρα καταλαβαίνεις ότι είσαι μόνος ή τουλάχιστον αυτοί που σκέπτονται με το ίδιο σκεπτικό είναι λίγοι(και άντε να τους βρείς).

Να πιάσουμε παραδείγματα? δεν θα τελιώσουμε ούτε αυριο.

Κοίταξτε γύρω σας και θα δείτε ότι είμαστε λίγοι αυτοί που βλέπουμε και αντιλαμβανόμαστε κάποια πράγματα.

Αυτοί οι λίγοι μάλιστα έχουμε διαφορετικές αντιλήψεις των πραγματων και τα βλέπουμε απο άλλες οπτικές γωνίες κτλ κτλ


Αρα κάποτε φτάνεις και λές είμαι μόνος!

Εδω εχω κάποιες ερωτήσεις.

Δονείται σε ανώτερες συχνότητες και γνωρίζει περισσότερη αλήθεια;;;;;;Ποιος;
να σου πει ¨λόγια καθοδήγησης¨.Ποιος;

Ο ανώτερος ευατός μας;(Αρα υπάρχει και κατώτερος)Και ποιος είναι αυτός;Η ψυχή,το πνεύμα;Αν και δεν νομίζω να εννοεί αυτά!

Πηγές,θεικά ανώτερα κομμάτια,εμψυχώσεις εμψυχες και αψυχες οντότητες..καποια απο τα αρθρα του εν λόγω συγγραφέα.

Δεν νομίζω να εννοούσε κάτι τέτοιο.

Καθεσαι και μιλάς με τον εαυτό σου,χαλαρώνοντας και αφήνοντας το μυαλό σου ελευθερο να κάνει τις όποιες σκέψεις μακριά απο την καθημερινότητα.

"Μιλάς" ακόμα με το υποσυνείδητο σου και βλέπεις τα πράγματα ποιο καθαρά και αληθινά.


Φαντάσου ότι πας σε έναν ψυχολόγο για κάποιο παρόμοιο πρόβλημα.
Δεν θα κάτσεις να τα πείς με τον ψυχολογο κτλ κτλ?

Ότι πληροφορία φιλτράρεται από την καρδιά σου, αποδέξου την! Ενώ ότι πληροφορία έρχεται από τον Νου ¨φορτωμένη¨ μόνο με ¨απλή λογική¨, τότε δεν ανήκει σε εσένα γι΄αυτό αποδέσμευσέ την!
Σε αυτό διαφωνώ και εγώ εν μέρη.

Χωρίς λογική δεν γίνεται!
Ομως αν λειτουργείς σε όλα και πάντα με την λογική,χωρίς να αφήνεσαι και κάποιες στιγμές χωρίς αυτήν,τότε πολύ απλά θα μένεις και θα παραμένεις ακριβώς στα ίδια..... καμία διαφορά....διότι η λογική δεν θα σε αφήνει να τα δείς κάπως διαφορετικα.

Ο εγκέφαλος είναι το όργανο που θα δεχθεί τις περισσότερες ενεργειακές επιθέσεις από τον ¨αόρατο κόσμο¨. Όταν σχεδόν παντού γύρω σου συναντάς τις ενέργειες του θυμού του μίσους, του φόβου, της κακίας, κτλ πρέπει να καταλάβεις ότι όλα αυτά είναι απλά το ορατό αποτέλεσμα κάποιων άλλων αοράτων ενεργειακών συγκρούσεων που βαρβαρίζουν την ψυχική μας ηρεμία! Είναι αρνητικές σκεπτομορφές που επιβιώνουν από τις εκλυόμενες ενέργειες όλων αυτών των αρνητικών συναισθημάτων.

Όποτε παρατηρείς ακραίες αντιδράσεις ανθρώπων που η αφορμή της αντίδρασης δεν δικαιολογεί τέτοια συμπεριφορά, τότε μαθέ ότι κάποια σκεπτομορφή βρίσκεται σε ¨μια γωνία¨ και έκανε πολύ καλά την δουλεία της!

Εσύ που γνωρίζεις τι συμβαίνει πίσω από το ορατό, οφείλεις να ¨αντιλαμβάνεσαι¨ εκ των προτέρων πότε συντελούνται οι προϋποθέσεις αυτής της ενεργειακής παγίδας και να μεριμνείς προς την αποφυγή της.


Για τις σκεπτομορφές που λέει, δεν βλέπω κάτι παραπάνω που να είναι κακό.



Όσο για την παράθεση
Αυτές οι σκέψεις - οντότητες που δημιουργούμε εμείς οι ίδιοι, επιθυμούν να παραμείνουν ζωντανές και να μεγαλώσουν. Αν κάνουμε μια συγκεκριμένη σκέψη πολύ σπάνια ή επιπόλαια, η σκεπτομορφή που θα γεννηθεί δεν θα έχει υπόσταση και θα εξαφανιστεί αμέσως. Αν όμως σκεφτόμαστε κάτι πολύ συχνά ή πολύ έντονα, η αντίστοιχη σκεπτομορφή θα μεγαλώνει και θα δυναμώνει ανάλογα και θα κατορθώσει να παραμείνει ζωντανή για πολύν καιρό. Σκέψεις που είναι παρόμοιες σε χαρακτήρα θα συγκεντρώνονται σε μεγάλες δέσμες.
Πάλι δεν βλέπω κάτι ύποπτο και κακό απο το παραπάνω.

Κάπως έτσι δημιουργούνται και οι καταθλίψεις..... απο έντονες και επαναλαμβανόμενες ίδιες αρνητικές σκέψεις.

Χαπακώνεσαι(αντικαθλιπτικα) για λίγους μήνες και όλα οκ!

Εκτός και εάν με τα χάπια φεύγουν και τα κακά τα πνεύματα :cooll
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Όταν έρθει ο καιρός

7
emman,για τον αρθρογράφο κανε μια αναζήτηση στο σαιτ του ,να δες τι αλλα λέει για να καταλάβεις και τι θέλει να πει.
Εικόνα
Εγω προσωπικά πιστεύω οτι οπως εγω ή εσυ νιώθεις μονος και οτι δεν σε καταλαβαίνουν,έτσι και οι άλλοι νιώθουν οτι δεν τους καταλαβαίνεις εσυ και αυτο είναι το πρόβλημα της κοινωνίας μας οτι σκεφτόμαστε μόνο οτι δεν καταλαβαίνουν εμας(και δεν μιλάω για την σημερινή κατάσταση που επικραττεί τώρα στην χώρα μας,γενικά μιλάω,'αλλωστε και ο συγγραφεάς γενικά αναφέρεται)


Απο την άλλη αλίμονο το αν ο αλλος εχει διαφορετικό τρόπο σκέψης απο το δικό μας, μας κάνει να φτάνουμε σε σημείο απομόνωσης για να κάνουμε καθοριστικό διάλογο με τον ευατό μας σε ανώτερες συχνότητες...!!!


Τον διάλογο με τον ευατό μας (οχι στις ανώτερες...)τον κάνουμε οταν δεν ξέρουμε που παμε,οταν χάνουμε τον ευατό σου,οχι οταν σκέφτεσαι διαφορετικά απο τους άλλους,τους άψυχους (που κυριολεκτεί στους αψυχους..προγραμματισμένες ενσαρκωσεις,οπως λεει και ο ιδιος),γατί ξέρεις τι σκέφτεσαι,ξέρεις που πας και ξέρεις οτι εχεις διαφορετικό τρόπο αντίληψης.
Κάπως έτσι δημιουργούνται και οι καταθλίψεις..... απο έντονες και επαναλαμβανόμενες ίδιες αρνητικές σκέψεις.
Οι καταθλίψεις δημιουργουνται απο τον λάθος τρόπο αντίληψης των πραγμάτων και επειδή ο κακούλης(καταλάβατε ποιος..μην λεμε ονοματα) σε τσιγκλάει,οχι απο οντότητες που δημιουργούνται και θέλουν να παραμείνουν ζωντανές,εχουν και ελέυθερη βούληση δηλαδή.

Δηλαδη αν εγω νιώθω χαρά ,δεν ειναι επειδή έγινε κατι καλό στην ζωή μου,αλλα επειδή η σκεπτομορφή θελει να μείνει ζωντανή και χρειάζεται ενέργεια....!!!
Και οταν μαλώνω με κάποιον δεν ειναι επειδη εχω εγωισμό,αλλά επειδή η σκεπτομορφή που δημιουργήσαμε σαν ανθρωπότητα θελει να μείνει ζωντανή...
Δηλαδη ολα τα συναισθήματα μας είναι ψεύτικα....!!
Και φαντάζομαι δεν εννοει με την σκεπτομορφή,ούτε τους δαίμονες,ούτε την αρνητική ενέργεια ή θετική που μπορεί να εκπέμπει κάποιος....

Δεν ξέρω για σας ,αλλά εμενα αυτά τουλάχιστον μου φαίνονται περιεργα.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαφορες συζητήσεις και θέματα.”