Re: Να αντιδράσω; Πείτε μου πως...

28
Γιώργο καταρχάς συγκεντρώσου, δεν γίνεται σε κάθε θέμα να μιλάμε για τον αντίχριστο.
Τα ποστ σου μεταφέρθηκαν.
Σε παρακαλώ μην ξαναγίνει.

2ον Galis, παρακαλώ να σέβεσαι τις απόψεις των άλλων ακόμα και αν διαφωνείς,τι σημαίνει δηλαδη οτι είναι συντονιστής σε χριστιανικό φόρουμ.

Δεν έχει δικαίωμα να έχει την δική του άποψη;

Και κατα τρίτον και σημαντικότερο το θέμα δεν είναι ποιες ειναι οι αιτίες τις κρίσεις,αυτές λίγο πολύ τις ξέρουμε αλλά πως μπορούμε να αντισταθούμε ή να αντιδράσουμε πρακτικά

Παρακαλώ λοιπόν το θέμα να συνεχιστεί με προτεινόμενους τρόπους αντίδρασης,όποιος θέλει να προτείνει δηλαδή.

Δηλαδή αν κάποιος σας ρωτήσει, τι μπορώ να κάνω για να αντισταθώ και πως μπορώ να αντιδράσω σε αυτό που γίνεται, τι θα του απαντήσετε;
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Να αντιδράσω; Πείτε μου πως...

29
Δηλαδη μου λες οτι δεν σεβομαι την αποψη << να μηνεμπλεκω τη θρησκεια με το παρον θεμα.>>

Ειναι προσωπικο σου συμπερασμα το οτι δεν σεβομαι τη αποψη που εκρινα. Δηλαδη αν καποιος ασκησει κριτικη για αλλη αποψη σημαινει οτι δεν την σεβεται;Μονο αν συμφωνει τη σεβεται ; Συνεπως Dominique καλο ειναι να μην με συκοφαντεις οτι δεν σεβομαι την αποψη του αλλου.Η κριτικη αποψεων ειναι κατι το φυσιολογικο. Και η αποψη για μη εμπλοκη της θρησκειας χρηζει σκληρης κριτικης. Αυτο που δεν ειναι φυσιολογικο και δυστυχως δεν σε ενοχλησε ειναι η οδηγια του συνσυντονιστη σου να μην μπλεκω τη θρησκεια σε αυτο το θεμα. Εμενα αυτο μου μοιαζει ως λογοκρισια.Για εσενα ενδεχομενως μπορει να ειναι φυσιολογικο.Για αλλους ομως δεν ειναι. Αλλωστε υπαρχει και προηγουμενο λογοκρισιας.

Το οτι ειναι συντονιστης σημαινει αρκετα πραγματα.Σημαινει οτι θα επρεπε να ειναι αυτος που θα προστατευει την θεωρηση του προβληματος μεσα απο τη θρησκεια και οχι αυτος που θα την εμποδιζει. Ο καθε επισκεπτης οταν διαβαζει κατι απο συντονιστη η διαχειριστη χριστιανικου φορουμ συνειρμικα πιστευει οτι εχει καποια μεγαλη βαρυτητα. Απο τους συντονιστες ειναι αναμενο να περιμενει κανεις το κατι παραπανω. Η πραξη βεβαια εχει δειξει σε πολλες περιπτωσεις οτι αυτο δεν ισχυει και πρεπει ολοι να το εχουμε υποψιν μας ωστε να μην παρασυρεται κανεις απο πληθος ανευθυνων αποψεων που θα διαβαζει.

Δεν έχει δικαίωμα να έχει την δική του άποψη;
Ειδες καπου να του συστεινω να μην εχει τη δικη του αποψη ;

Οταν ομως εμενα μου γραφει να μην ανακατευω τη θρησκεια σε αυτο το θεμα , δεν εχω δικαιωμα να εχω τη δικη μου αποψη ;

Αυτο μαλλον δεν σε πειραξε καθολου.

Και κατα τρίτον και σημαντικότερο το θέμα δεν είναι ποιες ειναι οι αιτίες τις κρίσεις,αυτές λίγο πολύ τις ξέρουμε αλλά πως μπορούμε να αντισταθούμε ή να αντιδράσουμε πρακτικά
Και κατα τριτο και σημαντικοτερο δεν κατενοησες αυτα που εγραψα. Για να προβαλω το τροπο αντιδρασης επρεπε να ξεκινησω απο τα αιτια. Αν δεν βρει καποιος την ριζα του προβληματος πως θα το αντιμετωπισει.Αν καποιος αντιδρασει χωρις να εχει πληρη επιγνωση των αιτιων τοτε αντιδρα σπασμωδικα και δημιουργει νεα προβληματα αντι να λυνει προβληματα. Ετσι αρχικα εγραψα τα αιτια, και στη συνεχεια εγραψα και το τροπο αντιδρασης οπως φαινεται παρακατω :
Δεν ειναι δυνατο να ειμαστε πρωταθλητες στις εκτρωσεις , στα διαζυγια, στη διαφθορα και να ρωταμε <<πως θα αντιδρασω ;>>

Συνεπως αν θελουμε να αντιδρασουμε πραγματικα ας γινουμε ολοι μας καλυτεροι χριστιανοι. Προσευχομενοι χριστιανοι. Και ο Θεος γνωριζει το τι πρεπει να κανει.
Και ασφαλως το τι θα κανει το φανερωσε. Ομως με το προσωπικη αλλα και συλλογικη πνευματικη προσπαθεια αλλα και με τη προσευχη το αποτελεσμα ερχεται με το καλυτερο τροπο και με το λιγοτερο πονο.Διοτι δεν πρεπει να ξεχναμε οτι η παιδαγωγια τωρα θα εχει και θλιψη. - See more at: http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... 0zLer.dpuf

Συνεπως η υπενθυμιση των αιτιων ειναι αναγκαια ωστε να κατανοησουμε τα γεγονοτα και να αντιδρασουμε απεναντι στις σπασμωδικες αντιδρασεις που διαφοροι προτεινουν για να λυσουν το προβλημα της πατριδας μας.

Ο Καλός Θεός όλα θα τα οικονομήσει με τον καλύτερο τρόπο, αλλά χρειάζεται πολύ υπομονή και προσοχή, γιατί πολλές φορές, με το να βιάζονται οι άνθρωποι να ξεμπλέξουν τα κουβάρια, τα μπλέκουν περισσότερο. Ο Θεός με υπομονή τα ξεμπλέκει. Δεν θα πάει πολύ αυτή η κατάσταση. Θα πάρει σκούπα ο Θεός!

Περιγραφή, από τον Γέροντα Παΐσιο, του θαύματος την Κυριακή του Θωμά το 1830

Re: Να αντιδράσω; Πείτε μου πως...

30
Αρχίσαμε τα ίδια.

Οκ,ως αρχισυκοφάντριά σου, που δεν κάνω τίποτα άλλο απο το να σε συκοφαντώ και να σε λογοκρίνω σου είπα οτι ο Laptonas έχει την άποψη του,που δεν έχει σχέση με το αν είναι συντονιστής ή οχι ή αν εγω συμφωνώ ή διαφωνώ με την άποψή του.

Δεν σου είπα να μην διαφωνείς ή να μην κρίνεις,σου είπα να μιλάς καλύτερα.
Υπάρχει καλύτερος τρόπος να εκφράσεις την διαφωνία σου.
Όπως και να δέχεσαι την κριτική που σου κάνουν και να μην την βλέπεις κατευθείαν ως κακοπροαίρετη.

Και σε παρακαλώ να μην βγάζεις συμπεράσματα του τι πιστεύω.


Περιμένω να προτείνεις λύσεις αντίδρασης.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Να αντιδράσω; Πείτε μου πως...

31
Οκ,ως αρχισυκοφάντριά σου, που δεν κάνω τίποτα άλλο απο το να σε συκοφαντώ και να σε λογοκρίνω σου είπα οτι ο Laptonas έχει την άποψη του,που δεν έχει σχέση με το αν είναι συντονιστής ή οχι ή αν εγω συμφωνώ ή διαφωνώ με την άποψή του.

Δεν φθανει μονο να το λεει κανεις.
Για σενα μπορει να μην εχει σχεση για αλλους ομως εχει.
Δεν σου είπα να μην διαφωνείς ή να μην κρίνεις,σου είπα να μιλάς καλύτερα.

Δεν μπορω να φανταστω πως ειναι δυνατο να μην ειχες κανει καμια παρατηρηση σε ολα αυτα http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... 3&start=18 και να μου λες τωρα να μιλω καλυτερα ; Τι συμπερασμα θα μπορουσε να βγαλει κανεις ;

Και εγω το ιδιο σου ελεγα και σου λεω και τωρα. Να μιλας καλυτερα.

Re: Να αντιδράσω; Πείτε μου πως...

32
Περιμένω να προτείνεις λύσεις αντίδρασης.

Να γινουμε προσευχομενοι χριστιανοι.

Να αποδεχτουμε το επιτιμιο που μας επετρεψε ο Θεος για τις αμαρτιες μας.Πριν δυο μηνες ειχαμε εκλογες και επιλεξαμε τους αρχοντες μας. Οταν θα ωριμασουν τα πραγματα και ερθουμε σε αλλη κατανοηση, η αν ερθουν αλλες εξελιξεις , θα το δουμε τοτε τι μπορει να γινει.

Για την ωρα η μονη αντιδραση μου ειναι σε καποιες ανορθοδοξες και ανευθυνες αντιδρασεις που ακουγα παλιοτερα για λυση στο προβλημα μας.

Re: Να αντιδράσω; Πείτε μου πως...

33
Galis έγραψε:Ειδες πουθενα στο τιτλο του τοπικ να γραφει οτι η ερωτηση ειναι κοινωνικο-πολιτικη ;
Αγαπητέ Γκάλη είναι κοροϊδευτικό να λες ότι από τον τίτλο δεν φαίνεται η κοινωνικοπολιτική και η οικονομική φύση ενός άρθρου με τέτοιο περιεχόμενο. Δηλαδή το κύριο άρθρο το διάβασες ;

....ας πάρουμε τα ζητήματα ένα ένα και στο τέλος πες μου εσύ αν είναι κοινωνικόπολιτικό-οικονομικό ή θρησκευτικό-πνευματικό
- Αν υψώσω τη φωνή μου για την καταστροφή και το ξεπούλημα της Ελλάδας, με αποκαλείται χρυσαυγίτη.
- Αν εκνευριστώ που με έχετε γδάρει με τα φορολογικά, με αποκαλείται τραμπούκο.
- Αν κάνω οτιδήποτε, που πάει κόντρα στα σχέδιά σας, με αποκαλείται φασίστα.
Οικονομικό, φορολογικό, πολιτικό, εθνικό ...
Σχεδόν κάθε μέρα, εκεί ήμουν. Φώναζα και διαδήλωνα κατά των μνημονίων.
Και; Τι έγινε;
Τα μνημόνια δεν πέρασαν;
πολιτικό...
- Ψήφισα ΟΧΙ στο δημοψήφισμα, το πρώτο μετά τη χούντα.
Και; Τι έγινε; Το ΟΧΙ το μετατρέψατε σε ΝΑΙ (αυτό που θέλατε εξαρχής).
πολιτικό....
Μας έχετε καταστρέψει οικονομικά ενώ εσείς ζείτε τη μεγάλη χλιδή, και έχετε μετατρέψει την Ελλάδα σε σκουπιδοτενεκέ της Ευρώπης. -
οικονομικοπολιτικό
Εκτινάξατε την ανεργία στα ύψη και 5 χρόνια τώρα δεν έχετε κάνει απολύτως τίποτα για να το μειώσετε.
Τέλος το άρθρο απευθύνεται σε κάποιους , δηλαδή τους πολιτικούς λέγοντας :
Και τολμάτε να μας κουνάτε και το δάχτυλο!

Από τα παραπάνω διακρίνει κανείς ότι η κουβέντα εδώ είναι πολιτικο-κοινωνικο-οικονομική.


γιατί λοιπόν ανακατεύεις λοιπόν εσύ και προτείνεις λύσεις θρησκευτικού χαρακτήρος (πνευματικής φύσεως δηλαδή με την χριστιανική έννοια) για κοινωνικοπολιτικά-οικονομικά ζητήματα ;;

Δηλαδή αν γίνουμε όλοι προσερχόμενοι χριστιανοί και παρόλα αυτά συνεχίζουμε να στηρίζουμε τους κομματικούς εκπρόσωπους μας στο κοινοβούλιο θα μπουν χρήματα στα ασφαλιστικά; αν γίνουμε όλοι προσερχόμενοι χριστιανοί και παρόλα δεν εφαρμοστούν μέτρα διασφάλισης των συνόρων και ορθής μεταχείρισης των προσφύγων πολέμου τότε αυτοί θα ξαναμπούν στις βάρκες και θα φύγουν από τη χώρα ; αν γίνουμε όλοι προσερχόμενοι χριστιανοί και παρόλα αυτά συνεχίσουμε να αποδεχόμαστε το τοκογλυφικό τραπεζικό σύστημα τότε θα σκιστούν τα μνημόνια; αν γίνουμε όλοι προσερχόμενοι χριστιανοί και δεν αμυνόμαστε υπέρ πατρίδος ακόμα και ένοπλοι τότε θα εξοντωθούν οι εχθροί μας ;
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Να αντιδράσω; Πείτε μου πως...

34
Αγαπητέ Γκάλη είναι κοροϊδευτικό να λες ότι από τον τίτλο δεν φαίνεται η κοινωνικοπολιτική και η οικονομική φύση ενός άρθρου με τέτοιο περιεχόμενο. Δηλαδή το κύριο άρθρο το διάβασες ;
Φιλε μου LAPTONA θελω να ξερεις οτι σε καμια περιπτωση δεν μου περασε απο το μυαλο να κοροιδεψω καποιον.Δεν ειπα ποτε οτι το θεμα εχει μονο μια πτυχη, τη θρησκευτικη. Ασφαλως εχει και τις πτυχες που λες. Ομως ετσι οπως το εγραψες απεκλειες τη θρησκευτικη θεωρηση των αιτιων και της αντιδρασης.Ολες να ακουστουν και κυριως να μην αποκλειστει η θρησκευτικη. Νομιζω οτι το πρωτο αρθρο του καθε τοπικ δεν καθοριζει το πλαισιο που θα κινηθει η συζητηση . Αυτο που το καθοριζει ειναι ο τιτλος του τοπικ.Δεν δεσμευεται σε καμια περιπτωση το καθε μελος απο τη πρωτη δημοσιευση στο τοπικ.
γιατί λοιπόν ανακατεύεις λοιπόν εσύ και προτείνεις λύσεις θρησκευτικού χαρακτήρος (πνευματικής φύσεως δηλαδή με την χριστιανική έννοια) για κοινωνικοπολιτικά-οικονομικά ζητήματα ;;

Διοτι η ριζα των ζητηματων που αναφερεις ειναι πνευματικης φυσεως. Πρωτα ηρθε η πνευματικη κριση και μετα ηρθε η πολιτικη, οικονομκη κτλ. Συνεπως πρωτα θεραπευουμε την αιτια και μετα θα υποχωρησουν απο μονα τους τα συμπτωματα.

Δηλαδή αν γίνουμε όλοι προσερχόμενοι χριστιανοί και παρόλα αυτά συνεχίζουμε να στηρίζουμε τους κομματικούς εκπρόσωπους μας στο κοινοβούλιο θα μπουν χρήματα στα ασφαλιστικά; αν γίνουμε όλοι προσερχόμενοι χριστιανοί και παρόλα δεν εφαρμοστούν μέτρα διασφάλισης των συνόρων και ορθής μεταχείρισης των προσφύγων πολέμου τότε αυτοί θα ξαναμπούν στις βάρκες και θα φύγουν από τη χώρα ; αν γίνουμε όλοι προσερχόμενοι χριστιανοί και παρόλα αυτά συνεχίσουμε να αποδεχόμαστε το τοκογλυφικό τραπεζικό σύστημα τότε θα σκιστούν τα μνημόνια; αν γίνουμε όλοι προσερχόμενοι χριστιανοί και δεν αμυνόμαστε υπέρ πατρίδος ακόμα και ένοπλοι τότε θα εξοντωθούν οι εχθροί μας ;
Αν γινουμε προσευχομενοι ( οχι προσερχομενοι ) χριστιανοι θα προοδευσουμε πνευματικα και δεν θα επιλεγουμε πολιτικους λαοπλανους, αθεους, απατεωνες, κλεφτες, ψευτες κτλ. Τοτε ολοι αυτοι δεν θα εχουν καμια θεση στη πατριδα μας. Τοτε ο Θεος προφανως θα αρει τη δοκιμασια και θα στειλει αρχοντες με φωτιση, με συνεση, με διορατικοτητα που θα λυνουν προβληματα, και οχι θα δημιουργουν νεα. Για την ωρα ειμαστε εδω http://www.ioannis-kapodistrias.gr/2013 ... st_20.html και εδω
π. Ευμένιος : Ο λαός έτσι τον θέλει τον ιερέα αυτόν. Έτσι τον θέλει κι ο Θεός. Ό,τι θέλει ο λαός, το θέλει κι ο Θεός. Σ' αυτούς, που θέλουν καλούς άρχοντες, στέλνει ο Θεός καλούς άρχοντες. Σ' αυτούς, που θέλουν αγίους, στέλνει ο Θεός αγίους. Ό,τι θέλει ο λαός, τους στέλνει ο Θεός. Όπως είμαστε εμείς, όπως θέλουμε εμείς, θα μας δώση ο Θεός. Όταν θέλουμε καλά, ο Θεός θα μας δώση καλά.

("π. Ευμένιος, ο κρυφός Άγιος της εποχής μας", Σελ. 322)

Εφοσον λοιπον επιλεξαμε αυτους τους αρχοντες τοτε ειναι πολυ φυσιολογικο να μας παιδαγωγησουν. Τωρα τι αντιδραση να κανει κανεις ; Αφου πριν δυο μηνες τους ψηφισαμε. Τωρα θα πληρωσουμε τα διδακτρα μας για να μαθουμε το μαθημα μας. Και το μαθημα μας θα ειναι οτι χωρις το Θεο δεν μπορουμε να πορευτουμε στο μελλον ως εθνος. Συνεπως η πιο υγιη αντιοδραση ειναι εναντιον του κακου μας ευατου που μας εχει φερει εως εδω.

Re: Να αντιδράσω; Πείτε μου πως...

35
Galis έγραψε:
Αγαπητέ Γκάλη είναι κοροϊδευτικό να λες ότι από τον τίτλο δεν φαίνεται η κοινωνικοπολιτική και η οικονομική φύση ενός άρθρου με τέτοιο περιεχόμενο. Δηλαδή το κύριο άρθρο το διάβασες ;
Φιλε μου LAPTONA θελω να ξερεις οτι σε καμια περιπτωση δεν μου περασε απο το μυαλο να κοροιδεψω καποιον.Δεν ειπα ποτε οτι το θεμα εχει μονο μια πτυχη, τη θρησκευτικη. Ασφαλως εχει και τις πτυχες που λες. Ομως ετσι οπως το εγραψες απεκλειες τη θρησκευτικη θεωρηση των αιτιων και της αντιδρασης.Ολες να ακουστουν και κυριως να μην αποκλειστει η θρησκευτικη. Νομιζω οτι το πρωτο αρθρο του καθε τοπικ δεν καθοριζει το πλαισιο που θα κινηθει η συζητηση . Αυτο που το καθοριζει ειναι ο τιτλος του τοπικ.Δεν δεσμευεται σε καμια περιπτωση το καθε μελος απο τη πρωτη δημοσιευση στο τοπικ.
Δεν την αποκλείω απλά λαμβάνω υπόψη ότι σε ρωτάει ένας άνθρωπος ο οποίος είναι μεστωμένος πνευματικά και κατά συνέπεια δεν θέλει να κάνει μία αντίδραση πνευματικής φύσης αλλά κοινωνικοπολιτικής. Αν λοιπόν ήδη προσεύχεται (και προσέρχεται :cooll ) και ζει χριστιανικά, τότε τι του μένει να κάνει - εφόσον ολοκλήρωσε με την προσευχή του; εγώ σε πάω δηλαδή ένα βήμα παρακάτω.
Galis έγραψε:
γιατί λοιπόν ανακατεύεις λοιπόν εσύ και προτείνεις λύσεις θρησκευτικού χαρακτήρος (πνευματικής φύσεως δηλαδή με την χριστιανική έννοια) για κοινωνικοπολιτικά-οικονομικά ζητήματα ;;

Διοτι η ριζα των ζητηματων που αναφερεις ειναι πνευματικης φυσεως. Πρωτα ηρθε η πνευματικη κριση και μετα ηρθε η πολιτικη, οικονομκη κτλ. Συνεπως πρωτα θεραπευουμε την αιτια και μετα θα υποχωρησουν απο μονα τους τα συμπτωματα.
Η ρίζα των προβλημάτων δεν είναι πνευματικής κατά την χριστιανική έννοια φύσεως διότι αν ήταν τότε τα χριστιανικά κράτη θα ευδοκιμούσαν οικονομικά ενώ τα προτεσταντικά, τα ισλαμικά τα βουδιστικά κτλ θα ήταν στο κατώτερο σημείο. Αντιθέτως συμβαίνει το αντίθετο. Βλέπουμε δηλαδή μία ισχυρή οικονομικά Γερμανία, μία ισχυρή οικονομικά Ιαπωνία κτλ ενώ η χριστιανική Ελλάδα απουσιάζει από το χάρτη της οικονομίας. Αν κάναμε μία πνευματική (κατά Θεό) μέτρηση τότε ίσως θα ήμασταν πρώτοι μη σου πω ότι πολλοί Έλληνες ζουν πιο πνευματικά από καλόγερους στις μέρες μας.

Όταν έχεις έναν λαό ο οποίος δεν ακολουθεί την θρησκεία τότε δεν έχεις ένα φτωχό λαό, αλλά έναν άθρησκο λαό. Όταν φτιάξεις την θρησκεία του λαού αυτό δεν σημαίνει ότι θα φτιάξει η οικονομία του. Απλά πράγματα είναι αυτά

Galis έγραψε:
Δηλαδή αν γίνουμε όλοι προσερχόμενοι χριστιανοί και παρόλα αυτά συνεχίζουμε να στηρίζουμε τους κομματικούς εκπρόσωπους μας στο κοινοβούλιο θα μπουν χρήματα στα ασφαλιστικά; αν γίνουμε όλοι προσερχόμενοι χριστιανοί και παρόλα δεν εφαρμοστούν μέτρα διασφάλισης των συνόρων και ορθής μεταχείρισης των προσφύγων πολέμου τότε αυτοί θα ξαναμπούν στις βάρκες και θα φύγουν από τη χώρα ; αν γίνουμε όλοι προσερχόμενοι χριστιανοί και παρόλα αυτά συνεχίσουμε να αποδεχόμαστε το τοκογλυφικό τραπεζικό σύστημα τότε θα σκιστούν τα μνημόνια; αν γίνουμε όλοι προσερχόμενοι χριστιανοί και δεν αμυνόμαστε υπέρ πατρίδος ακόμα και ένοπλοι τότε θα εξοντωθούν οι εχθροί μας ;
Αν γινουμε προσευχομενοι ( οχι προσερχομενοι ) χριστιανοι θα προοδευσουμε πνευματικα και δεν θα επιλεγουμε πολιτικους λαοπλανους, αθεους, απατεωνες, κλεφτες, ψευτες κτλ. Τοτε ολοι αυτοι δεν θα εχουν καμια θεση στη πατριδα μας. Τοτε ο Θεος προφανως θα αρει τη δοκιμασια και θα στειλει αρχοντες με φωτιση, με συνεση, με διορατικοτητα που θα λυνουν προβληματα, και οχι θα δημιουργουν νεα. Για την ωρα ειμαστε εδω http://www.ioannis-kapodistrias.gr/2013 ... st_20.html και εδω
Οι Έλληνες πιστεύουν και προσεύχονται πολύ περισσότερο από τους υπόλοιπους λαούς στο κόσμο σε πληροφορώ, αυτό όμως δεν εμπόδισε να βγαίνουν προδότες πολιτικοί. Μία χαρά είναι οι Έλληνες στο θέμα της θρησκείας σε σχέση με άλλους οι οποίοι είναι πολύ πιο ισχυροί οικονομικά και ταυτόχρονα άθρησκοι, αιρετικοί, αντίθεοι κτλ. Συνεπώς ή η εκκλησία δεν κάνει την δουλειά της, εφόσον η αιτία είναι η χαμηλή πνευματικότητα του λαού της εκκλησίας μας όπως λες, ή η αιτία δεν είναι η πνευματικότητα του Έλληνα όπως σου λέω εξ αρχής αλλά η πολιτική με την οποία ρυθμίζει το κοινωνικό συμφέρον.

Αν λοιπόν η πνευματικότητα σχετίζεται με την οικονομία τότε σαν να μου λες ότι οι πλούσιοι αλλόθρησκοι είναι πιο πνευματικοί από τους θρησκευόμενους Έλληνες ......
Galis έγραψε:
π. Ευμένιος : Ο λαός έτσι τον θέλει τον ιερέα αυτόν. Έτσι τον θέλει κι ο Θεός. Ό,τι θέλει ο λαός, το θέλει κι ο Θεός. Σ' αυτούς, που θέλουν καλούς άρχοντες, στέλνει ο Θεός καλούς άρχοντες. Σ' αυτούς, που θέλουν αγίους, στέλνει ο Θεός αγίους. Ό,τι θέλει ο λαός, τους στέλνει ο Θεός. Όπως είμαστε εμείς, όπως θέλουμε εμείς, θα μας δώση ο Θεός. Όταν θέλουμε καλά, ο Θεός θα μας δώση καλά.

("π. Ευμένιος, ο κρυφός Άγιος της εποχής μας", Σελ. 322)

Εφοσον λοιπον επιλεξαμε αυτους τους αρχοντες τοτε ειναι πολυ φυσιολογικο να μας παιδαγωγησουν. Τωρα τι αντιδραση να κανει κανεις ; Αφου πριν δυο μηνες τους ψηφισαμε. Τωρα θα πληρωσουμε τα διδακτρα μας για να μαθουμε το μαθημα μας. Και το μαθημα μας θα ειναι οτι χωρις το Θεο δεν μπορουμε να πορευτουμε στο μελλον ως εθνος. Συνεπως η πιο υγιη αντιοδραση ειναι εναντιον του κακου μας ευατου που μας εχει φερει εως εδω.
Όλα τα άλλα έθνη δηλαδή πως πορεύονται εθνικά χωρίς θεό;

και για ποιο δηλαδή λόγο πρέπει να πληρώσει εκείνος που δεν ψήφισε αυτούς τους πολιτικούς τα δικά τους σπασμένα επειδή κάποιοι άλλοι τους ψήφισαν, για ποιο λόγο πρέπει να πληρώσει εκείνος που δεν έφαγε τα φαγωμένα, και τι μάθημα να πάρει εκείνος που φωνάζει εις γνώση του;

Άλλωστε στο άρθρο αναφέρει πολύ συγκεκριμένα :
Φώναξα και διαδήλωνα για τα άδικα μέτρα.
Σχεδόν κάθε μέρα, εκεί ήμουν. Φώναζα και διαδήλωνα κατά των μνημονίων.
Και; Τι έγινε;
Τα μνημόνια δεν πέρασαν;
Σε ρωτάω λοιπόν εγώ, έστω ότι ο παραπάνω ενημερώνεται χριστιανικά και ακολουθεί πλήρως τα μυστήρια της εκκλησίας και είναι σύμφωνος με το Ορθόδοξο Πνεύμα....τότε τι θα γίνει ; Πάλι θα περάσουν τα μνημόνια :dance2:

κι επειδή μου τοποθέτησες το λίνκ της πολιτικής παράταξης της Κοινωνίας, των συνεχιστών του Καποδίστρια, θέλω να μου πεις αν έχεις διαβάζει το πλάισιο της παράταξης ; - αν είναι να προχωρήσουμε κατευθείαν στις θέσεις του κόμματος
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Να αντιδράσω; Πείτε μου πως...

36
Βρε λαπτονα, τι σχέση έχει ο θρησκευτικός βαθμός των Ελλήνων και ποσό καλοί ή μη καλοί χριστιανοί είναι,με το μένος των Εβραιων κατά της πατρίδος μας; Δεν έχετε καταλάβει ότι θα ερχόταν κάποτε αυτή ή στιγμή που θα μας επιτεθούν για να μας εξολοθρεύσουν;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαφορες συζητήσεις και θέματα.”

cron