Re: Να αντιδράσω; Πείτε μου πως...

10
LAPTONAS έγραψε:
aetos64 έγραψε:
LAPTONAS έγραψε:
aetos64 έγραψε:
LAPTONAS έγραψε:Δηλαδή αυτό είναι το μύνημα σας ότι δεν υπάρχει καμία λύση ;
Υπάρχει λύση εφόσον οι ανθρώποι την επιλέξουν, δεν την επιλεγουν γιά διάφορους λόγους, διχόνοια κυρίως καί παραπληροφόρηση. Ευτυχώς που υπάρχει η προστασία του Θεού που δεν επιτρέπει πέραν της διαπαιδαγωγικής δοκιμασίας!
Ποια είναι λοιπόν ;
Άν οι άνθρωποι συμφωνούσαν παγκοσμίως να ''λιντσάρουν'' τους 5-6 που αισχροκέρδισαν εις βάρος τους.
Μία λύση η οποία δεν είναι ρεαλιστική δεν αποτελεί λύση. Πρότεινε μία ρεαλιστική λύση
Για ποιό λόγο δεν είναι ρεαλιστική;

Re: Να αντιδράσω; Πείτε μου πως...

11
Ωραία, πως θα κάνεις όλους τους ανθρώπους παγκοσμίως να "λιντζάρουν" 5-6 ελιτ που αισχροκερδούν ;
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Να αντιδράσω; Πείτε μου πως...

13
aetos64 έγραψε:
LAPTONAS έγραψε:Ωραία, πως θα κάνεις όλους τους ανθρώπους παγκοσμίως να "λιντζάρουν" 5-6 ελιτ που αισχροκερδούν ;
Το ότι δεν συμφωνούν οι λαοί στο συμφέρον τους σημαίνει πως επιλέγουν την καταστροφή τους, οπότε;
Ας αφήσουμε το πως σκέφτονται οι λαοί, εξήγησε μου πως μπορεί κάποιος να αντιδράσει , δηλαδή πως μπορεί να κάνει ολόκληρο το πλανήτη να λιντζάρει τους ελίτ (στην υπόθεση ότι αυτή είναιη σωστή αντίδραση) .
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Να αντιδράσω; Πείτε μου πως...

14
LAPTONAS έγραψε:
aetos64 έγραψε:
LAPTONAS έγραψε:Ωραία, πως θα κάνεις όλους τους ανθρώπους παγκοσμίως να "λιντζάρουν" 5-6 ελιτ που αισχροκερδούν ;
Το ότι δεν συμφωνούν οι λαοί στο συμφέρον τους σημαίνει πως επιλέγουν την καταστροφή τους, οπότε;
Ας αφήσουμε το πως σκέφτονται οι λαοί, εξήγησε μου πως μπορεί κάποιος να αντιδράσει , δηλαδή πως μπορεί να κάνει ολόκληρο το πλανήτη να λιντζάρει τους ελίτ (στην υπόθεση ότι αυτή είναιη σωστή αντίδραση) .
Δεν μπορεί κανένας θνητός να το καταφέρει αυτό, ούτε ο Θεός ο ίδιος επεμβαίνει να σταματήσει την ροή της ανθρωπότητας. Αλλά γιατί μου κάνεις χαζές ερωτήσεις;

Re: Να αντιδράσω; Πείτε μου πως...

15
aetos64 έγραψε:
LAPTONAS έγραψε:
aetos64 έγραψε:
LAPTONAS έγραψε:Ωραία, πως θα κάνεις όλους τους ανθρώπους παγκοσμίως να "λιντζάρουν" 5-6 ελιτ που αισχροκερδούν ;
Το ότι δεν συμφωνούν οι λαοί στο συμφέρον τους σημαίνει πως επιλέγουν την καταστροφή τους, οπότε;
Ας αφήσουμε το πως σκέφτονται οι λαοί, εξήγησε μου πως μπορεί κάποιος να αντιδράσει , δηλαδή πως μπορεί να κάνει ολόκληρο το πλανήτη να λιντζάρει τους ελίτ (στην υπόθεση ότι αυτή είναιη σωστή αντίδραση) .
Δεν μπορεί κανένας θνητός να το καταφέρει αυτό, ούτε ο Θεός ο ίδιος επεμβαίνει να σταματήσει την ροή της ανθρωπότητας. Αλλά γιατί μου κάνεις χαζές ερωτήσεις;
Φαίνεται πως η πολύχρονη ενασχόληση μου στις βιβλιοθήκες με έκανε λιγότερο έξυπνο. Πτωχό το πνεύματι. :dance2:

Τελικά εφόσον κανένας θνητός δεν μπορεί να το καταφέρει αυτό, άρα πως γίνεται να είναι ρεαλιστικό σενάριο ; Αφού λοιπόν δεν είναι ρεαλιστικό σενάριο , γίνεται να αποτελεί λύση ; :hmmm
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Να αντιδράσω; Πείτε μου πως...

16
LAPTONAS έγραψε:
aetos64 έγραψε:
LAPTONAS έγραψε:
aetos64 έγραψε:
LAPTONAS έγραψε:Ωραία, πως θα κάνεις όλους τους ανθρώπους παγκοσμίως να "λιντζάρουν" 5-6 ελιτ που αισχροκερδούν ;
Το ότι δεν συμφωνούν οι λαοί στο συμφέρον τους σημαίνει πως επιλέγουν την καταστροφή τους, οπότε;
Ας αφήσουμε το πως σκέφτονται οι λαοί, εξήγησε μου πως μπορεί κάποιος να αντιδράσει , δηλαδή πως μπορεί να κάνει ολόκληρο το πλανήτη να λιντζάρει τους ελίτ (στην υπόθεση ότι αυτή είναιη σωστή αντίδραση) .
Δεν μπορεί κανένας θνητός να το καταφέρει αυτό, ούτε ο Θεός ο ίδιος επεμβαίνει να σταματήσει την ροή της ανθρωπότητας. Αλλά γιατί μου κάνεις χαζές ερωτήσεις;
Φαίνεται πως η πολύχρονη ενασχόληση μου στις βιβλιοθήκες με έκανε λιγότερο έξυπνο. Πτωχό το πνεύματι. :dance2:

Τελικά εφόσον κανένας θνητός δεν μπορεί να το καταφέρει αυτό, άρα πως γίνεται να είναι ρεαλιστικό σενάριο ; Αφού λοιπόν δεν είναι ρεαλιστικό σενάριο , γίνεται να αποτελεί λύση ; :hmmm
Πες μας εσύ Λάπτονα, μην προσπαθείς μόνο να μας επικρίνεις για τις θέσεις μας με το αιτιολογικό πως είμαστε ''ρομαντικοί''.

Re: Να αντιδράσω; Πείτε μου πως...

17
aetos64 έγραψε: Πες μας εσύ Λάπτονα, μην προσπαθείς μόνο να μας επικρίνεις για τις θέσεις μας με το αιτιολογικό πως είμαστε ''ρομαντικοί''.
Έχεις δίκιο αλλά εγώ δεν είπα ότι γνωρίζω κάποια λύση. :dance2: Άρα συμφωνούμε ότι δεν ξέρουμε άμεσα να απαντήσουμε σε αυτό το ερώτημα με μία ρεαλιστική λύση. Ασφαλώς υπάρχει και η λίστα του Σπάρταν που παρέθεσα παραπάνω. Να την αναλύσουμε μαζί αύριο γιατί τώρα είναι αργά και θα συμβάλω και εγώ ασφαλώς ώστε να μην παρουσιάζομαι επικριτικός.
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Να αντιδράσω; Πείτε μου πως...

18
LAPTONAS έγραψε:
aetos64 έγραψε: Πες μας εσύ Λάπτονα, μην προσπαθείς μόνο να μας επικρίνεις για τις θέσεις μας με το αιτιολογικό πως είμαστε ''ρομαντικοί''.
Έχεις δίκιο αλλά εγώ δεν είπα ότι γνωρίζω κάποια λύση. :dance2: Άρα συμφωνούμε ότι δεν ξέρουμε άμεσα να απαντήσουμε σε αυτό το ερώτημα με μία ρεαλιστική λύση. Ασφαλώς υπάρχει και η λίστα του Σπάρταν που παρέθεσα παραπάνω. Να την αναλύσουμε μαζί αύριο γιατί τώρα είναι αργά και θα συμβάλω και εγώ ασφαλώς ώστε να μην παρουσιάζομαι επικριτικός.
Μού θύμησες την ''προσευχή'' των αλκοολικών:

"Θεέ μου, δώσε μου την ΓΑΛΗΝΗ να δέχομαι τα πράγματα που δεν μπορώ ν' αλλάξω, το ΚΟΥΡΑΓΙΟ ν' αλλάξω τα πράγματα που μπορώ και την ΣΟΦΙΑ να γνωρίζω την διαφορά".
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαφορες συζητήσεις και θέματα.”