Re: Να αντιδράσω; Πείτε μου πως...

37
Γιώργος έγραψε:Βρε λαπτονα, τι σχέση έχει ο θρησκευτικός βαθμός των Ελλήνων και ποσό καλοί ή μη καλοί χριστιανοί είναι,με το μένος των Εβραιων κατά της πατρίδος μας; Δεν έχετε καταλάβει ότι θα ερχόταν κάποτε αυτή ή στιγμή που θα μας επιτεθούν για να μας εξολοθρεύσουν;

Εσύ τώρα λες το ανάποδο από αυτο που λέει ο Γκάλης. Ότι δηλαδή ακριβώς επειδή θέλουμε να ήμαστε καλοί χριστιανοί συμβαίνουν όλα αυτά - και το Σιωνιστικό μεγαθήριο (και όχι οι Εβραίοι καλοί πολίτες του Ισραήλ) που εξαπλώνεται δεν μας θέλει - συνεπώς προσθέτω εγώ ότι μία αντίδραση χριστιανικού-θρησκευτικού ύφους απέναντι πολιτικά ζητήμητα απλά θα διοχετεύσει περισσότερο θρησκευτικό μίσος στην ήδη υπάρχουσα τεταμένη κατάσταση με το Ισλαμικό τζιχαντισμό - γιατί δεν είναι μόνο ο Σιωνισμός εχθρικός απέναντι στο χριστιανισμό. :cooll

Γιώργο δεν εστίασες στο τρόπο αντίδρασης, αλλά στο ότι θέλουν να μας εξολοθρέψουν. Και τι προτείνεις εσύ για παράδειγμα όσο αναφορά το θέμα , "να καθίσουμε με σταυρωμένα τα χέρια" όπως λέει ο λαός ;
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Να αντιδράσω; Πείτε μου πως...

38
Φιλε LAPTONA η αποψη μου δεν ειναι αυτη οπως την ερμηνευες και απαντουσες. Τελος παντων, μπορει να κανω και λαθος αλλα αυτη ειναι γνωμη μου οπως την ειχα παραθεσει.

Δεν θα μπορεσει να γινει κατι σωτηριο για την ωρα. Θα φτασουμε στη πτωχευση, σε πολυ χαμηλους μισθους και συνταξεις και για μερος του πληθυσμου μας στη πεινα.Το προβλημα της Ελλαδας θα το λυσει ο Θεος αργοτερα λογω των προσευχομενων χριστιανων και ιδιως αγιορειτων, αλλα και διοτι παρα τις αμαρτιες μας εχουμε την ορθοδοξια και μπορουμε στο μελλον να αποδωσουμε καρπους.

Η λυση του προβληματος μας μοιαζει με αυτη των Κυπριων
«το πρόβλημα της Κύπρου δεν είναι πολιτικό. Είναι πνευματικό! Στην Κύπρο να πας για μοναχός. Και να φτιάξετε εκεί βάσεις πνευματικές, κι αυτές οι βάσεις θα διώξουν τις βάσεις: Τις βάσεις των ξένων, της τουρκικής κατοχής, τις βάσεις της δικής μας αμαρτίας».
http://www.agioritikovima.gr/ekky/item/ ... F%84%CE%BF

Re: Να αντιδράσω; Πείτε μου πως...

39
LAPTONAS έγραψε:...δηλαδή ακριβώς επειδή θέλουμε να ήμαστε καλοί χριστιανοί συμβαίνουν όλα αυτά - και το Σιωνιστικό μεγαθήριο (και όχι οι Εβραίοι καλοί πολίτες του Ισραήλ) που εξαπλώνεται δεν μας θέλει - συνεπώς προσθέτω εγώ ότι μία αντίδραση χριστιανικού-θρησκευτικού ύφους απέναντι πολιτικά ζητήμητα απλά θα διοχετεύσει περισσότερο θρησκευτικό μίσος στην ήδη υπάρχουσα τεταμένη κατάσταση με το Ισλαμικό τζιχαντισμό - γιατί δεν είναι μόνο ο Σιωνισμός εχθρικός απέναντι στο χριστιανισμό.
Νομίζω, οι λόγοι που μας πολέμισαν όσο κανένα άλλο λαό είναι δύο.

1. Οι Φιλελεύθεροι, λόγου το πείσμα του Έλληνα να μένει οικονομικά ανεξάρτητος τη στιγμή που όλοι οι λαοί της ΕΕ υπέκυψαν στο φιλελεύθερο καθεστός (οι Έλληνες μόνο κατόπιν μνημονίου)!

2. Είμασταν ο μόνος λαός που είχε ακόμα πρίν απο την κρίση, στην κοινή γνώμη του, συνείδηση περί Αντιχρίστου!
Από την κρίση καί μετά όμως, ώ, του μυστηρίου, σε αυτό το θέμα ήρθε διχασμός καί κανένας δεν συμφωνεί πλέον με κανέναν!

Re: Να αντιδράσω; Πείτε μου πως...

40
Λαπτονα, λύσεις υπάρχουν,και πάντα θα υπάρχουν.το θέμα είναι όμως ότι υφίσταται ένα πολύ μεγάλο μέρος της κοινωνίας που ηταν με πολλά λεφτά πριν την κρίση,και παρόλες τις μειωσεις που υπέστει,εξακολουθεί να έχει,και φοβάται πολύ μην χάσει τα πάντα,αυτά τα λιγότερα.ενδεικτικά μπορώ να σου πω το 40% που ψήφισε ΝΔ ,-πασοκ-ποταμι.έτσι,αν δεν φτάσουμε σε σημείο να εξαθλίωθει εντελώς και αυτό το κομμάτι, επανάσταση δεν βλέπουμε

Re: Να αντιδράσω; Πείτε μου πως...

41
Κλείνω τον υπολογιστή μου ΤΩΡΑ και βγαίνω έξω να επικοινωνήσω με τους συμπολίτες μου.
Ότι πιο υγιές και ίσως και η μοναδική έως τώρα απάντηση στο ερώτημα του τίτλου.
το θέμα είναι όμως ότι υφίσταται ένα πολύ μεγάλο μέρος της κοινωνίας που ηταν με πολλά λεφτά πριν την κρίση,και παρόλες τις μειωσεις που υπέστει,εξακολουθεί να έχει,και φοβάται πολύ μην χάσει τα πάντα,αυτά τα λιγότερα.ενδεικτικά μπορώ να σου πω το 40% που ψήφισε ΝΔ ,-πασοκ-ποταμι.έτσι,αν δεν φτάσουμε σε σημείο να εξαθλίωθει εντελώς και αυτό το κομμάτι, επανάσταση δεν βλέπουμε


1) Είναι κακό να έχει κερδίσει κανείς χρήματα με τίμιο τρόπο;
2) Ποιος λέει ότι μόνο οι φραγκάτοι φοβούνται και γιατί δαιμονοποιούμε όσους είναι ακόμα και με το ζόρι στα πόδια τους;
3) Τι είδους επανάσταση αναμένεις,ταξική μήπως;
4) Αν εξαθλιωθούν όλοι ανεξαιρέτως τότε θα έχουμε και μια καλή συνταγή για επανάσταση;......!!!!!!!!!!!!!!!!
ΙΔΙΑ ΦΥΛΛΑΤΤΕ-ΕΧΘΡΟΥΣ ΑΜΥΝΟΥ-ΘΝΗΣΚΕ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΙΔΟΣ\n\n-Δάσκαλε γιατί με διδάσκεις πολεμικές τέχνες και παράλληλα μου μιλάς για ειρήνη; \n-Γιατί καλύτερα να είσαι μαχητής σε κήπο παρά κηπουρός σε μάχη…

Re: Να αντιδράσω; Πείτε μου πως...

42
Γιατί δεν αγοράζουμε και εμείς τις λίστες (Φοροφυγάδων);

Ο ΝΟΡΜΠΕΡΤ Βάλτερ Μπόριανς, υπουργός Οικονομικών του μεγαλύτερου κρατιδίου της Γερμανίας, της Βόρειας Ρηνανίας – Βεστφαλίας, αποκάλυψε χθες ότι εδώ και ΤΡΙΑ χρόνια «πάλευε» για να παραδώσει τη λίστα με τους 10.588 Έλληνες φοροφυγάδες που έχουν καταθέσεις στην Ελβετία και την Γερμανία και δεν έβρισκε κανέναν Έλληνα αρμόδιο και πρόθυμο για να την παραλάβει!


ΑΠΟΚΑΛΥΨΕ μάλιστα ο ίδιος ότι είχε ειδοποιήσει τον Έλληνα πρόξενο στο Ντίσελντορφ αλλά, δεν βρήκε καμία ανταπόκριση!..
ΦΑΙΝΕΤΑΙ πώς ο Έλληνας πρόξενος θα ήταν απασχολημένος με άλλες σπουδαιότερες και ίσως και πιο προσοδοφόρες δουλειές…
ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ ο υπουργός των Εξωτερικών, Νίκος Κοτζιάς να του ζητήσει τις σχετικές εξηγήσεις για την περίεργη αυτή συμπεριφορά, του κυρίου πρόξενού μας…
Ο ΓΕΡΜΑΝΟΣ υπουργός των Οικονομικών του μεγαλύτερου κρατιδίου της Γερμανίας αποκάλυψε επίσης ότι ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΔΕΔΟΜΕΝΑ στη «Μαύρη Αγορά», πληρώνοντας αδρά Ελβετούς τραπεζικούς υπαλλήλους και έτσι έχει σχηματίσει ένα τεράστιο αρχείο φοροφυγάδων για τα περισσότερα κράτη του κόσμου. Όπως μάλιστα δήλωσε, όταν αποκαλύπτει ότι έχει στα χέρια του μια λίστα με φοροφυγάδες, τα περισσότερα χρήματα το υπουργείο του, τα μαζεύει από την… αυθόρμητη προσέλευση των φοροφυγάδων, που πληρώνουν για να αποφύγουν τις ποινικές διώξεις που επισύρουν αυστηρές ποινές στην Γερμανία, και δήλωσε ότι το κράτος του, πέρυσι εισέπραξε μόνο από 120.000 Γερμανούς που παρουσιάστηκαν οικειοθελώς, πάνω από 5 δισεκατομμύρια ευρώ!..
ΚΑΙ ύστερα οι Γερμανοί μας ζαλίζουν το κεφάλι και λένε ότι μόνο εμείς οι Έλληνες είμαστε φοροφυγάδες και ότι αυτοί δεν κλέβουν ποτέ την εφορία!
ΝΑ όμως που από μια μόνο λίστα βρέθηκαν χιλιάδες Γερμανοί φοροφυγάδες και από αυτούς οι 120.000, πήγαν μόνοι τους στην εφορία και πλήρωσαν τους φόρους που είχαν κλέψει για να μην βρουν μεγαλύτερο μπελά...
ΚΑΤΑ πάσα πιθανότητα, στις λίστες των Γερμανών φοροφυγάδων θα περιλαμβάνονται μικροεπαγγελματίες, δικηγόροι, μηχανικοί, δημόσιοι υπάλληλοι και απλοί εργαζόμενοι, γιατί σίγουρα τα γερμανικά μεγαθήρια και οι γερμανικές πολυεθνικές εταιρείες εκεί δηλαδή, που γίνεται το μεγάλο κλέψιμο της εφορίας θα έχουν βρει άλλους πλέον σίγουρους τρόπους για να κλέβουν και να μην τους παίρνουν χαμπάρι! Το ποσό που κλέβουν τη γερμανική εφορία οι μεγάλες πολυεθνικές τους, οι απλοί Γερμανοί πολίτες δεν πρόκειται ποτέ να τα μάθουν ποτέ.
ΔΥΣΤΥΧΩΣ πάντοτε, σε όλες τις χώρες του κόσμου το ίδιο γίνεται. Πληρώνουν οι μικροί και κλέβουν οι μεγάλοι, χωρίς να τους πιάνουν...
ΑΠΟΔΕΙΞΗ ότι ενώ το ελληνικό υπουργείο Οικονομικών έχει εδώ και χρόνια στα χέρια του ΕΦΤΑ λίστες με φοροφυγάδες, που έχουν βγάλει έξω τα κλεμμένα, εν τούτοις μέχρι σήμερα τα αποτελέσματα είναι πολύ πενιχρά.
ΜΗΠΩΣ έχει φθάσει η ώρα τη «δουλειά» των Γερμανών υπουργών να την κάνουμε και εμείς; Να αγοράζουμε στη «Μαύρη Αγορά» τις λίστες με τους Έλληνες φοροφυγάδες που έχουν βγάλει έξω τα κλεμμένα και να τους φορολογούμε αναλόγως;
Κ.

http://www.kontranews.gr/kiria-arthra/i ... eis-listes

Re: Να αντιδράσω; Πείτε μου πως...

44
Eιναι φοβερό, ότι κατσαμε άπραγοι αυτά τα 5 χρόνια να μας λεηλατούν και να μας καταστρέφουν οικονομικά.και το έργο έχει συνέχεια..
Δεν κάτσαμε όλοι άπραγοι αυτά τα 5 χρόνια.....υπήρξαν και συνεχίζονται ενέργειες από κάποιους....απλά είναι ......αόρατες και ταπεινές και...υποτιμημένες......
Κάποιοι εμπορεύονται "στα όλα φανερά"....κάποιοι άλλοι αρνούνται να λένε ψέματα,κι ας περιορίζουν έτσι το κέρδος τους και κάποιοι άλλοι αρνούνται να "ασφαλιστούν" σε χώρες προνομιούχες αποστερώντας τα εναπομείναντα κεφάλαιά τους από το ελλαδικό πορνικό κράτος.
Επίσης κάποιοι βγαίνουμε έξω και επικοινωνούμε,κι έτσι διδάσκουμε αλλά και διδασκόμαστε κυρίως....
Κάποιοι κάνουν το μοναδικό που μπορεί να έχει αποτέλεσμα σ'αυτό τον πλανήτη......"πουλάνε" - επικοινωνούν τον ίδιο τους τον εαυτό....και φυσικά δεν περιμένουν κάποια χολυγουντιανή υπερπαραγωγή να τους σώσει......
ΙΔΙΑ ΦΥΛΛΑΤΤΕ-ΕΧΘΡΟΥΣ ΑΜΥΝΟΥ-ΘΝΗΣΚΕ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΙΔΟΣ\n\n-Δάσκαλε γιατί με διδάσκεις πολεμικές τέχνες και παράλληλα μου μιλάς για ειρήνη; \n-Γιατί καλύτερα να είσαι μαχητής σε κήπο παρά κηπουρός σε μάχη…
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαφορες συζητήσεις και θέματα.”