Να αντιδράσω; Πείτε μου πως...

1
Πώς να αντιδράσω στην καταστροφή της Ελλάδας; Πείτε μου, πώς...;

Συνέχεια ακούω, ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΤΕ, ΕΛΛΗΝΕΣ ΞΥΠΝΗΣΤΕ, ΕΛΛΗΕΣ ΣΗΚΩΘΕΙΤΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΝΑΠΕΔΕΣ… κλπ, και αναρωτιέμαι, πως πρέπει να αντιδράσω; Πως;

- Αν αντιδράσω για την Ισλαμοποίηση της Ελλάδας, με αποκαλείτε ρατσιστή.
- Αν υψώσω τη φωνή μου για την καταστροφή και το ξεπούλημα της Ελλάδας, με αποκαλείται χρυσαυγίτη.
- Αν εκνευριστώ που με έχετε γδάρει με τα φορολογικά, με αποκαλείται τραμπούκο.
- Αν κάνω οτιδήποτε, που πάει κόντρα στα σχέδιά σας, με αποκαλείται φασίστα.

Άρα, πείτε μου, πώς να αντιδράσω;

- Πήγα σε διαδηλώσεις. Ήμουν στους «Αγανακτισμένους».
Φώναξα και διαδήλωνα για τα άδικα μέτρα.
Σχεδόν κάθε μέρα, εκεί ήμουν. Φώναζα και διαδήλωνα κατά των μνημονίων.
Και; Τι έγινε;
Τα μνημόνια δεν πέρασαν;

- Ψήφιζα πάντα βάση προγράμματος. Πάντα μελετούσα τα προγράμματα των κομμάτων και ψήφιζα βάση αυτού.
Και; Τι έγινε; Έχει κάποιο κυβερνών κόμμα εφαρμόσει πρόγραμμα πότε; Φυσικά και όχι. Πάντα η ίδια ιστορία: «Οι προηγούμενοι είπαν ψέματα, και έτσι δεν μπορώ να υλοποιήσω τα υποσχόμενα».

- Ψήφισα για σκίσιμο των μνημονίων και κατάργηση του ΕΝΦΙΑ.
Και; Τι έγινε; Το σκίσατε; Φυσικά και όχι. Αντιθέτως, υπογράψατε μνημόνιο 3, και ο ΕΝΦΙΑ αυξήθηκε.

- Ψήφισα ΟΧΙ στο δημοψήφισμα, το πρώτο μετά τη χούντα.
Και; Τι έγινε; Το ΟΧΙ το μετατρέψατε σε ΝΑΙ (αυτό που θέλατε εξαρχής).

Άρα, πείτε μου, πως να αντιδράσω στην καταστροφή της Ελλάδας;

Δημοκρατικά;
Αφού εσείς οι ίδιοι δεν σέβεστε τη δημοκρατία.

Πολιτισμένα;
Αφού εσείς οι ίδιο δεν είστε πολιτισμένοι.

Πείτε μου, πως να αντιδράσω στην καταστροφή της Ελλάδας;

Μας έχετε καταστρέψει οικονομικά ενώ εσείς ζείτε τη μεγάλη χλιδή, και έχετε μετατρέψει την Ελλάδα σε σκουπιδοτενεκέ της Ευρώπης.

Πριν τα μνημόνια μας λέγατε ότι φταίει το δημόσιο. Αλλά το δημόσιο δεν το πειράξατε σχεδόν καθόλου, αφού εκεί βρίσκεται ο κομματικός σας στρατός, ενώ τον ιδιωτικό τομέα τον καταστρέψατε.

Εκτινάξατε την ανεργία στα ύψη και 5 χρόνια τώρα δεν έχετε κάνει απολύτως τίποτα για να το μειώσετε.

Μας κλέψατε τα όνειρα, την ελπίδα, την αγάπη για τη ζωή.

Μας κλέψατε την πατρίδα, μας κλέψατε τα πάντα.

Είστε ψεύτες, απατεώνες, προδότες, ανθέλληνες, λαμόγια.
Έχετε καταστρέψει οτιδήποτε όμορφο είχε αυτή η χώρα.
Μας έχετε διχάσει για να σκοτωθούμε μεταξύ μας…
Και τολμάτε να μας κουνάτε και το δάχτυλο!

ΑΡΑ, ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ...
ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΩ;

Πηγή "Στρουθοκάμηλος"

http://kostasxan.blogspot.gr/2015/11/blog-post_192.html
''...δεν είναι η πάλη ημών εναντίον εις αίμα και σάρκα, αλλ' εναντίον εις τας αρχάς, εναντίον εις τας εξουσίας, εναντίον εις τους κοσμοκράτορας του σκότους του αιώνος τούτου, εναντίον εις τα πνεύματα της πονηρίας εν τοις επουρανίοις''\n[/align]

Re: Να αντιδράσω; Πείτε μου πως...

3
Δεν υπαρχει τροπος να αντιδρασουμε,γενικως....Οι αποφασεις για την μοιρα μας παιρνονται απο ξενα κεντρα,στο πλαισιο της ''παγκοσμιοποιησης'' της οικονομικης διαχειρισης....Ο νομος,ειναι παντου ενας:Εσοδα μεγαλυτερα απο εξοδα!Τα κρατη γινανε επιχειρησεις!Γιατι οι Εβραιοι που διοικουν τον κοσμο,βλεπουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ,ως ''επιχειρησεις''.....

Re: Να αντιδράσω; Πείτε μου πως...

4
Γιώργος έγραψε:....Ο νομος,ειναι παντου ενας:Εσοδα μεγαλυτερα απο εξοδα!Τα κρατη γινανε επιχειρησεις!Γιατι οι Εβραιοι που διοικουν τον κοσμο,βλεπουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ,ως ''επιχειρησεις''.....
Δεν τα ''βλέπουν'' μόνο αλλά είναι οι επιχειρήσεις τους, πρό πολλού... όχι των Εβραίων γενικά, των λίγων Σιωνιστών στη κορυφή..

Re: Να αντιδράσω; Πείτε μου πως...

6
LAPTONAS έγραψε:Δηλαδή αυτό είναι το μύνημα σας ότι δεν υπάρχει καμία λύση ;
Υπάρχει λύση εφόσον οι ανθρώποι την επιλέξουν, δεν την επιλεγουν γιά διάφορους λόγους, διχόνοια κυρίως καί παραπληροφόρηση. Ευτυχώς που υπάρχει η προστασία του Θεού που δεν επιτρέπει πέραν της διαπαιδαγωγικής δοκιμασίας!

Re: Να αντιδράσω; Πείτε μου πως...

7
aetos64 έγραψε:
LAPTONAS έγραψε:Δηλαδή αυτό είναι το μύνημα σας ότι δεν υπάρχει καμία λύση ;
Υπάρχει λύση εφόσον οι ανθρώποι την επιλέξουν, δεν την επιλεγουν γιά διάφορους λόγους, διχόνοια κυρίως καί παραπληροφόρηση. Ευτυχώς που υπάρχει η προστασία του Θεού που δεν επιτρέπει πέραν της διαπαιδαγωγικής δοκιμασίας!
Ποια είναι λοιπόν ;
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Να αντιδράσω; Πείτε μου πως...

8
LAPTONAS έγραψε:
aetos64 έγραψε:
LAPTONAS έγραψε:Δηλαδή αυτό είναι το μύνημα σας ότι δεν υπάρχει καμία λύση ;
Υπάρχει λύση εφόσον οι ανθρώποι την επιλέξουν, δεν την επιλεγουν γιά διάφορους λόγους, διχόνοια κυρίως καί παραπληροφόρηση. Ευτυχώς που υπάρχει η προστασία του Θεού που δεν επιτρέπει πέραν της διαπαιδαγωγικής δοκιμασίας!
Ποια είναι λοιπόν ;
Άν οι άνθρωποι συμφωνούσαν παγκοσμίως να ''λιντσάρουν'' τους 5-6 που αισχροκέρδισαν εις βάρος τους.

Re: Να αντιδράσω; Πείτε μου πως...

9
aetos64 έγραψε:
LAPTONAS έγραψε:
aetos64 έγραψε:
LAPTONAS έγραψε:Δηλαδή αυτό είναι το μύνημα σας ότι δεν υπάρχει καμία λύση ;
Υπάρχει λύση εφόσον οι ανθρώποι την επιλέξουν, δεν την επιλεγουν γιά διάφορους λόγους, διχόνοια κυρίως καί παραπληροφόρηση. Ευτυχώς που υπάρχει η προστασία του Θεού που δεν επιτρέπει πέραν της διαπαιδαγωγικής δοκιμασίας!
Ποια είναι λοιπόν ;
Άν οι άνθρωποι συμφωνούσαν παγκοσμίως να ''λιντσάρουν'' τους 5-6 που αισχροκέρδισαν εις βάρος τους.
Μία λύση η οποία δεν είναι ρεαλιστική δεν αποτελεί λύση. Πρότεινε μία ρεαλιστική λύση
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαφορες συζητήσεις και θέματα.”

cron