Περί της γονυκλισίας του Προέδρου της Ελληνικής Δημοκρατίας

1
Toυ Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Χονγκ Κόνγκ κ.Νεκταρίου

Εικόνα
Με έκπληξη διάβασα σχόλια και κείμενα κάποιων οι οποίοι καταφέρονται εναντίον του Προέδρου της Ελληνικής Δημοκρατίας και τον χλευάζουν διότι στον Εσπερινό της Γονυκλισίας στον Καθεδρικό ναό του Αγίου Μηνά στο Ηράκλειο γονάτισε.
Γιατί σας φαίνεται παράδοξο; Δεν γνωρίζετε την πρακτική της γονυκλισίας κατά την ανάγνωση των ευχών προς το Πανάγιο Πνεύμα την ημέρα της Πεντηκοστής;


Ναι, και ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας, εάν είναι Ορθόδοξος Χριστιανός, γονατίζει μπροστά στο Πανάγιο Πνεύμα. Αυτή η πράξη του περιποιεί τιμή.


Το να χλευάζετε την θρησκευτική του πίστη δεν είναι λίγο ...ρατσιστικό; Ε; Τέλος, για να βάζουμε ορισμένα πράγματα στη θέση τους. Ισχυρίζονται μερικοί ότι ο Πρόεδρος λόγω του θεσμού που εκπροσωπεί δεν γονατίζει μπροστά σε κανένα. Σας απαντώ. Αν ο Κολοκοτρώνης που έδωσε το αίμα του για να έχουμε σήμερα ελεύθερο Κράτος γονάτιζε μπροστά στην Παναγία, τότε και ο εκάστοτε Αρχηγός αυτού του Κράτους θα γονατίζει μπροστά στο Χριστό και την Παναγία και θα χτυπά και το κεφάλι του στο πάτωμα... Το καταλάβατε;


Διαβάστε: «Έκατσα που εσκαπέτισαν με τα μπαϊράκια τους απεκατέβηκα κάτω. Ήταν μιά εκκλησία εις τον δρόμον, η Παναγία στο Χρυσοβίτσι, και το καθησιό μου ήτο όπου έκλαιγα την Ελλάς… Σίμωσα, έδεσα το άλογό μου σ’ ένα δένδρο, μπήκα μέσα και γονάτισα. Παναγία μου είπα από τα βάθη της καρδιάς μου και τα μάτια μου δάκρυσαν. Παναγία μου βοήθησε και τούτη τη φορά τους Έλληνες να ψυχωθούν. Έκανα το Σταυρό μου, ασπάσθηκα την εικόνα της, βγήκα από το εκκλησάκι, πήδηξα στο άλογό μου και έφυγα...»


Θεόδωρος Κολοκοτρώνης.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαφορες συζητήσεις και θέματα.”