Η ιστορία και τα ιδρύματα των επιφανών πολιτικών μας!

1
Η ιστορία και τα ιδρύματα των επιφανών πολιτικών μας!

Δημοσιεύθηκε από xryshaygh στο Νοεμβρίου 9, 2009

Διαβάσαμε την απορία ενός αναγνώστου σε γνωστό blog σχετικά με τα ιδρύματα των πολιτικών μας, τα οποία έχουν ιδρύσει οι απόγονοί τους. Σε κάποιες δε περιπτώσεις έχουν ιδρυθεί ή προβλεφθεί να ιδρυθούν των πολιτικών ευρισκομένων εν ζωή. Το σχετικό ερώτημα είχε ως εξής: “Κάποιοι μεγαλοπαράγοντες π.χ. Κων/νος Καραμανλής, Ευάγγελος Αβέρωφ, Ανδρέας Παπανδρέου, Κων/νος Σημίτης (;) κλπ. της πολιτικής ή όχι που φεύγουν από το προσκήνιο ή την ζωή ετούτη φτιάχνουν και από ένα ίδρυμα. Δεν ξέρω επακριβώς το σκοπό και τη χρησιμότητα αυτών των ιδρυμάτων…” Κάποιοι νομίζουν ότι η ιστορία εκβιάζεται… και ότι με ιδρύματα θα εξασφαλίσουν την υστεροφημία τους! Να είναι βέβαιοι ότι ο Ιστορικός του μέλλοντος λίγα θα έχει να πει (έως και καθόλου) για τους μεγαλοπρεπείς της εποχής μας.

Σε όλους αυτούς απαντά με ένα ποίημα του ο αείμνηστος Νίκος Γκάτσος, ποίημα το οποίο έχει μελοποιηθεί θαυμάσια από τον Μάνο Χατζηδάκη:

Τι ζητάς αθανασία στο μπαλκόνι μου μπροστά

δε μου δίνεις σημασία κι η καρδιά μου πώς βαστά

Σ’ αγαπήσανε στον κόσμο βασιλιάδες, ποιητές

κι ένα κλωναράκι δυόσμο δεν τούς χάρισες ποτές

Είσαι σκληρή σαν του θανάτου τη γροθιά

μα ήρθαν καιροί που σε πιστέψανε βαθιά

Κάθε γενιά δική της θέλει να γενείς

Ομορφονιά, που δεν σε κέρδισε κανείς

Τι ζητάς αθανασία στο μπαλκόνι μου μπροστά

ποια παράξενη θυσία η ζωή να σου χρωστά

Ήρθαν διψασμένοι Κροίσοι, ταπεινοί προσκυνητές

κι απ’ του κήπου σου τη βρύση δεν τους πότισες ποτές

Είσαι σκληρή σαν του θανάτου τη γροθιά

μα ήρθαν καιροί που σε πιστέψανε βαθιά

Κάθε γενιά δική της θέλει να γενείς

Ομορφονιά, που δεν σε κέρδισε κανείς

Νίκος Γκάτσος
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαφορες συζητήσεις και θέματα.”

cron