ΣΤΑ "ΠΑΝΩ"ΤΟΥ Ο ΕΘΝΙΚΙΣΜΟΣ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ...

1
ΣΤΑ "ΠΑΝΩ"ΤΟΥ Ο ΕΘΝΙΚΙΣΜΟΣ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ...


ΤΟΥ ΔΗΜΗΤΡΗ ΣΟΦΙΑΝΟΥ.


Αναμφιβολα στην ευρωπη σημερα η ακροδεξια κερδιζει συνεχως εδαφος.
Μπορει να δωσει ο καθενας οποια εξηγηση θελει αλλα για να μπορεσουμε να βγαλουμε ασφαλη συμπερασματα πρεπει να δουμε τι τροφοδοτει αυτο
το εθνικιστικο ρευμα.


Οι ευρωπαιοι ποτε δεν ηταν ρατσιστες αντιθετα οταν σε αλλες ηπειρους η λεξη δικαιωματα μεταναστων η μειονοτητων ηταν ανεκδοτο, για την ευρωπη ηταν γεγονος.


Αυτο βεβαια δεν οφειλεται στους ευρωπαιους πολιτες αλλα στους ευρωπαιους πολιτικους που πιεζονταν συνεχως να παραχωρουν δικαιωματα σε αλλοδαπους με τον φοβο να μην χαρακτηριστουν ρατσιστες η και ακομα για να κερδισουν λιγα ψηφαλακια.


Απο εδω ξεκινησαν ολα και ο λογος ειναι οτι δεν υπηρξε ποτε και κανενα οριο,ο καθε πρωθυπουργος παραχωρουσε δικαιωματα σε αλλοδαπους χωρις καποιο σχεδιο αλλα υποκυπτωντας σε πιεσεις μειονοτικων κομματων και ομαδων εντος η εκτος βουλης.


Αυτη η πολιτικη το μοναδικο που καταφερε ηταν να κανει ρατσιστες ακομα και αυτους που και μονο στο ακουσμα αυτης της λεξης ανατριχιαζαν...


Οι μεταναστες πηραν δυναμη, ιδρυσαν επιτροπες, κομματα και μπορουν πια να απαιτησουν...


Απο το" ζηταμε να μας βοηθησετε γιατι στις χωρες μας εχουμε πολεμο η πειναμε", φτασαμε στο σημειο οι μειονοτητες να απαιτουν και οι πλειοψηφιες να υποχρεωνονται.


Οι χριστιανοι ευρωπαιοι πολιτες παραχωρησαν τα δικα τους κεκτημενα σε αλλοδαπους για να μην χαρακτηριστουν ρατσιστες.


Σταματησανε οι προσευχες στα σχολεια για να μην πιεζονται τα παιδια των μεταναστων, αναγκαστηκαν να δεχτουν αλλοδαπους αστυνομικους η ακομα και στρατιωτικους .


Ο ευρωπαιος πολιτης που μια ζωη πληρωνει να φτιαξει δημοσιες υποδομες πληρωνει για να παει στο νοσοκομειο αλλα ο μεταναστης οχι, για ανθρωπιστικους λογους, σημερα στην ευρωπη αυτο συμβαινει και δυστυχως και στην Ελλαδα.


θεσπιστηκαν νομοι μη ρατσιστικοι που στην ουσια στραγγαλιζουν τους ιθαγενεις ενω προβλεπουν αλλοδαπους σε ολες τις θεσεις και τα αξιωματα των δημοσιων οργανισμων,φτιαχτηκανε γκετο,τζαμια ,μιναρεδες, και οποιος νεος νομος ψηφιζοταν ως τωρα στην Ευρωπη παραχωρουσε ολο και περισσοτερα δικαιωματα στους αλλοδαπους.


Αυτο συμβαινει και στην Ελλαδα αλλα με μια διαφορα,η Ελλαδα ειχε μεινει πισω σε αυτο το θεμα.


Αυτο τον καιρο που η Ελλαδα παραχωρει δικαιωματα σε αλλοδαπους η Ευρωπη ηδη αντιδρα και μαλιστα εντονα.


Την αρχη την εκανε η Ολλανδια που εκανε δημοψηφισμα για την ανεγερση μιναρεδων στην χωρα,αλλα ο λαος το απεριψε συντριπτικα.Λιγο αργοτερα αντεδρασε και ο Αυστραλος πρωθυπουργος (πατηστε εδω βλεποντας οτι οι μεταναστες που χορτασαν (οπως χαρακτηριστικα ειπε) ζητουσαν απομακρυνση των θρησκευτικων συμβολων γιατι τους ενοχλουσαν..


Ο Αυστραλος πρωθυπουργος απαντησε " οποιου δεν του αρεσει η Αυστραλια μπορει να φυγει γιατι κανεις δεν τον καλεσε".


Αλλο ενα παραδειγμα ηταν και η καταδικη της Ιταλιας απο το δικαστηριο ανθρωπινων δικαιωματων για τα θρησκευτικα συμβολα στις δημοσιες υπηρεσιες,αλλα και αυτο απορριφθηκε απο τον πρωθυπουργο της Ιταλιας.


Η Ευρωπαικη εμπειρια μπορει να μας δειξει πολλα, μπορουμε να μαθουμε απο τα λαθη των αλλων ευρωπαιων χωρις να τα κανουμε εμεις.


Η Ουγγαρια ειχε εκλογες την κυριακη και οι καλπες εδειξαν κατι που εμενα προσωπικα δεν μου φανηκε παραξενο.Τo κεντροδεξιό κόμμα Fidesz είναι ο νικητης και μαλιστα με ποσοστο 53%,εδω ειναι που πρεπει να δωσουμε προσοχη, οταν λεω κεντροδεξιο κομμα δεν εννοω κομμα τυπου Ν.Δ αλλα για ενα κομμα που ειναι πολυ πιο 'εθνικιστικο" απο τη Ν.Δ.


Το Fidesz ειναι πιο κοντα στο Ελληνικο ΛΑ.Ο.Σ ,και για να γινω πιο σαφης θα σας το μεταφερω στα Ελληνικα δεδομενα.


Στις εκλογες της Ουγγαριας την κυριακη το ΛΑ.Ο.Σ ειναι κυβερνηση με 53% και η ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ(jobbik) τριτο κομμα με 17%. (καμια σχεση βεβαια με την χρυση αυγη που μπροστα τους η χρυση αυγη μοιαζει αριστερο κομμα).


Aπιστευτο αλλα περα για περα αληθινο.


Η αρχη εχει γινει απο αλλες χωρες , η Ουγγαρια απλα συνεχισε τον ιδιο δρομο εναντια σε ολους οσους ζητανε εναν ολοκληρο πλανητη χωρις ιχνος εθνικης ταυτοτητας ,και εθνικου(ναι εθνικου) πολιτισμου.


Τον ιδιο δρομο θα αναγκαστουν να ακολουθησουν κι αλλες χωρες, ηδη στις περισσοτερες ευρωπαικες χωρες αυτη την ωρα μιλανε για "εθνικη ταυτοτητα"...ενω στην ελλαδα προσπαθουν να μας πεισουν οτι ο "πολυπολιτισμος" θα μας κανει καλο...


Η Ελλαδα και ειδικα αυτη η κυβερνηση ηδη εχει παραχωρησει παρα πολλα δικαιωματα στους αλλοδαπους και μαλιστα χωρις να ρωτησει τον Ελληνικο λαο.


Στο σημειο που εχει φτασει η χωρα και επειδη ολοι ξερουμε οτι σε λιγο οι Ελληνες θα ειμαστε μειονοτητα μεσα στην ιδια μας την χωρα(ηδη συμβαινει σε ολοκληρες περιοχες)η ανοδος ενος η δυο πατριωτικων κομματων ειναι μονοδρομος...


Αν θελουμε βεβαια να συνεχισει να υπαρχει Ελλαδα...


-http://hellenicrevenge.blogspot.com/
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 

Re: ΣΤΑ "ΠΑΝΩ"ΤΟΥ Ο ΕΘΝΙΚΙΣΜΟΣ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ...

3
King Minos έγραψε:Ετσι ειναι τα πραγματα και εξελισονται πολυ φυσιολογικα θα ελεγα.
Εδω;
Εδώ τους βγάζουμε σάπιους, ακραίους, κλπ κλπ.

Η πλάκα είναι ότι ακόμα και άτομο που έφυγε από τη ΝΔ και πήγε ΛΑΟΣ μου το έλεγε με μισόλογα και υπονοούμενα ότι πήγε τάχα άκρα !!!

Που να ξερε σε ποιόν μιλούσε !!!

Φρόντισα να τον ανημερώσω... :cooll
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 

Re: ΣΤΑ "ΠΑΝΩ"ΤΟΥ Ο ΕΘΝΙΚΙΣΜΟΣ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ...

4
Διαφωνω καθετα με την λέξη εθνικιστικός που χρησιμοποιείται
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: ΣΤΑ "ΠΑΝΩ"ΤΟΥ Ο ΕΘΝΙΚΙΣΜΟΣ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ...

6
Αυτα που περιγραφει το άρθρο και τα αναφέρει ως εθνικιστικό ρεύμα...δηλαδή αμα εγω βλέπω να χάνω τα δικαιωματα μου και να κερδίζουν οι αλλοδαποί και διαμαρτύρομαι είμαι εθνικιστής?

Έχουν μπερδεψει τις εννοιες και ελπίζω οχι εσκεμμένα...

Εδω προσφατα άκουσα για εθνικιστικό πατριωτισμό...... :0307 :0307
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: ΣΤΑ "ΠΑΝΩ"ΤΟΥ Ο ΕΘΝΙΚΙΣΜΟΣ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ...

8
dominique έγραψε:Αυτα που περιγραφει το άρθρο και τα αναφέρει ως εθνικιστικό ρεύμα...δηλαδή αμα εγω βλέπω να χάνω τα δικαιωματα μου και να κερδίζουν οι αλλοδαποί και διαμαρτύρομαι είμαι εθνικιστής?

Έχουν μπερδεψει τις εννοιες και ελπίζω οχι εσκεμμένα...

Εδω προσφατα άκουσα για εθνικιστικό πατριωτισμό...... :0307 :0307
Οι μπερδεμένες έννοιες είναι ένα σημείο των καιρών...
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 

Re: ΣΤΑ "ΠΑΝΩ"ΤΟΥ Ο ΕΘΝΙΚΙΣΜΟΣ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ...

9
dominique έγραψε:Αυτα που περιγραφει το άρθρο και τα αναφέρει ως εθνικιστικό ρεύμα...δηλαδή αμα εγω βλέπω να χάνω τα δικαιωματα μου και να κερδίζουν οι αλλοδαποί και διαμαρτύρομαι είμαι εθνικιστής?
Σωστό.
Εδω προσφατα άκουσα για εθνικιστικό πατριωτισμό...... :0307 :0307
Αυτό είναι αντιφατικό, δε βγάζει νόημα. Μου φαίνεται κάποιοι πρέπει γρήγορα να αρχίσουν εκμάθηση της ελληνικής.
Αν επιτρέπεται, από ποιόν τ' άκουσες αυτό;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαφορες συζητήσεις και θέματα.”

cron