Re: ΕΣΧΑΤΟΛΟΓΙΑ

137
LEVIATHANSTITS έγραψε:
ΑΔΕΛΦΕ LAPTONA ΔΕΝ ΜΕ ΕΠΕΙΣΕΣ ΚΑΘΟΛΟΥ.


Καταρχάς μην απαντάς με κεφαλαία γιατί αυτό αντιτίθεται στους τυπικούς και άτυπους κανόνες του φόρουμ.

Έπειτα προσπάθησε να δικαιολογείς αυτά που λες. Δηλαδή εξήγησε γιατί δεν σε έπεισε η απάντηση μου και δώσε εναλλακτική...διότι αυτό που λες είναι άτοπο. Μήπως ισχυρίζεσαι ότι ο Στέφανος στο συγκεκριμένο χωρίο ακριβολογεί ; Δε νομίζω. Αν πάλι αυτό ισχυρίζεσαι τότε απόδειξε το. :flag Έως τότε ισχύει ο δικός μου ισχυρισμός και εσύ αποδεικνύεσαι πατατοσαλάτας αφού λες ότι δεν πείθεσαι από κάτι που είναι προφανές.

Στη βράση κολλάει το Fe.

LEVIATHANSTITS έγραψε:
ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΟΜΩΣ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ.


Δεν χάνεις καιρό βλέπω :happy2

LEVIATHANSTITS έγραψε: ΑΚΟΥ ΛΟΙΠΟΝ.


Είμαι όλος αυτιά

Εικόνα

LEVIATHANSTITS έγραψε: ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΑΣ ΔΙΑΘΗΚΗΣ «ΤΩΒΙΤ», ΑΝΑΦΕΡΕΙ Ο ΤΩΒΙΤ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ, ΤΟ ΕΞΗΣ:


Ποιος Τωβίτ βρε αθεόφοβε, με λογοπαίγνια προσπαθείς να με τουμπάρεις ;

Φαντάζομαι ξέρεις ότι το βιβλίο γράφτηκε στα αραμαϊκά από "ευσεβή Ιουδαίο", μεταξύ των ετών 200 και 170 π.Χ.↑ Χαστούπης Π. Αθανάσιος, Εισαγωγή εις την Παλαιάν Διαθήκην, εκδ. Πανεπιστημίου Αθηνών, 1986, σελ. 451

LEVIATHANSTITS έγραψε: ΚΑΙ ΕΡΩΤΩ ΕΓΩ ΠΩΣ Ο ΤΩΒΙΑΣ ΠΟΥ ΕΖΗΣΕ 158 ΕΤΗ, ΜΑΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΕΖΗΣΕ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΠΛΕΟΝ ΤΩΝ ΤΡΙΩΝ ΑΙΩΝΩΝ, ΔΗΛΑΔΗ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΠΟΥ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΟ 932 π.Χ. ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΟ 612 π.Χ. (932-612=320) ?


Ο συγγραφέας ήταν φωτισμένος και μιλούσε αλληγορικά :D

Α. Χρόνος συγγραφής δεν μπορεί να ορισθεί ακριβώς. Πάντως εμπίπτει κατά τα πρώτα έτη της αιχμαλωσίας των Ισραηλιτών και απαγωγής τους στην Ασσυρία κατά το τέλος του 8ου αιώνα π. Χ. επειδή ο Τωβίτ δηλώνεται ότι έζησε επί του βασιλιά Σαλμανασάρ.
Β. Απλή όμως παρατήρηση των διαφόρων μερών του βιβλίου μας πείθει ότι το βιβλίο αυτό πέρασε από πολλά στάδια για μεγάλη περίοδο χρόνου μέχρις ότου λάβει την παρούσα μορφή του, από κάποιο χέρι που είχε τη Θεία Επιστασία.
Γ. Ο μεν συγγραφέας του βιβλίου αυτού όπως είναι σήμερα είναι άγνωστος.
Δ. Και ο χρόνος της τελικής αυτής μορφής του, τοποθετείται από το 250 ως το 150 π. Χ. Ως ανώτατο όριο τοποθετείται το 250 π. Χ. επειδή τότε έγινε η μετάφραση των Ο' στην οποία συμπεριλαμβάνεται και το παρόν βιβλίο. Και μάλιστα η τελική του μορφή δεν υπολογίζεται αργότερα από το 150 μ. Χ., επειδή δεν κάνει ούτε καν νύξη για τους Μακκαβαίους, τους Φαρισαίους και τη νοοτροπία της εποχής τους.http://www.oodegr.com/oode/grafi/biblia ... sagwgi.htm

LEVIATHANSTITS έγραψε: ΒΕΒΑΙΑ ΑΔΕΛΦΟΙ ΜΟΥ ΜΗΝ ΣΚΑΝΔΑΛΙΣΤΕΙΤΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΥΟ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ, ΔΙΟΤΙ Η ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ ΩΣ ΘΕΙΟΣ ΛΟΓΟΣ, ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΠΟΤΕ ΛΑΘΟΣ.
ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΙΑ ΟΣΟΥΣ ΠΡΟΣΕΡΧΟΝΤΑΙ Σ’ ΑΥΤΗ ΜΕ ΠΝΕΥΜΑ ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ.


Τι σχέση έχει βρε ΣΤΙΤΣ η Αγία γραφή με τις αρλούμπες που ρωτάς ;
Η αγία γραφή μπορεί να είναι θείος λόγος εσύ πάντως δεν είσαι. Το ΓΕΙΑ γράφεται με ιώτα (για). :D
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: ΕΣΧΑΤΟΛΟΓΙΑ

138
Όπως βλέπεις LEVIATHAN δε μασάμε κουτόχορτο εδώ.
Αινίγματα και γρίφους; Ποιος είσαι, η Σφίγγα; Ή το ΤΡΟΛ στη Ντόρα την εξερευνήτρια;
Νομίζεις ότι επειδή μιλάς σε "υψηλό επίπεδο" και λες ακαταλαβίστικα θα "προστρέξουμε με πνεύμα μαθητείας" ;
Άστο φίλτατε, δεν πιάνουν τα μαγικά σου.
ψάξε αλλού για θύματα (μη γένοιτο).
Ανήκεις καθαρά στην κατηγορία των γητευτών που αναφέρει η Κ.Δ. και στο λέω κατάμουτρα.


" Τέκνον Τιμόθεε, σὺ παρηκολούθηκάς μου τῇ διδασκαλίᾳ, τῇ ἀγωγῇ, τῇ προθέσει, τῇ πίστει, τῇ μακροθυμίᾳ, τῇ ἀγάπῃ, τῇ ὑπομονῇ, τοῖς διωγμοῖς, τοῖς παθήμασιν, οἷά μοι ἐγένοντο ἐν Ἀντιοχείᾳ, ἐν Ἰκονίῳ, ἐν Λύστροις, οἵους διωγμοὺς ὑπήνεγκα! Καὶ ἐκ πάντων με ἐρρύσατο ὁ Κύριος. Καὶ πάντες δὲ οἱ θέλοντες εὐσεβῶς ζῆν ἐν Χριστῷ Ἰησοῦ διωχθήσονται· πονηροὶ δέ ἄνθρωποι καὶ γόητες προκόψουσιν ἐπὶ τὸ χεῖρον, πλανῶντες καὶ πλανώμενοι.
Σὺ δὲ μένε ἐν οἷς ἔμαθες καὶ ἐπιστώθης, εἰδὼς παρὰ τίνος ἔμαθες, καὶ ὅτι ἀπὸ βρέφους τὰ ἱερὰ γράμματα οἶδας, τὰ δυνάμενά σε σοφίσαι εἰς σωτηρίαν διὰ πίστεως τῆς ἐν Χριστῷ Ἰησοῦ. "

Προς Τιμόθεον Β΄ Επιστολή Παύλου (γ΄ 10 – 15)
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: ΕΣΧΑΤΟΛΟΓΙΑ

139
LEVIATHANSTITS έγραψε:ΣΕ ΛΙΓΟ ΜΗΝ ΣΑΣ ΦΑΝΕΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΝΑ ΠΡΟΣΚΥΝΑΤΕ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΑ.


Με ποιο δικαίωμα μας κατηγορείς ότι μελλοντικά θα προσκυνάμε εμείς προσωπικά το Δία ; Ως τι δηλαδή έρχεσαι ως προφήτης να μας πεις το μέλλον μας; Ή μήπως είδες σε καμία αγιογραφία το Δία ; Γιατί δεν πας σε κάποιο από τα δεκάδες κρυφοπαγανιστικά φόρουμ να τα πεις αυτά ; :punish:

LEVIATHANSTITS έγραψε: ΜΗΠΩΣ ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥ ΘΗΡΙΟΥ ΤΗΣ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗΣ ?[/size]
Δε νομίζω, από κάτω μου έχει μία καρέκλα.
LEVIATHANSTITS έγραψε:
Εικόνα
Ξέχασες το Πλάτωνα τον Αριστοτέλη τον Σωκράτη τον Ιπποκράτη τον Σόλωνα. http://www.filoumenos.com/forum/viewtop ... 90&t=15087

εδώ βέβαια το μόνο που επιβεβαιώνεις είναι οι ανθελληνικές σου θέσεις.

Για πες μου το ότι η εκκλησία τιμάει τους αρχαίους Έλληνες Σοφούς εσένα σου φαίνεται σαν ειδωλολατρία ; Αγνοείς ότι όλοι σχεδόν οι μεγάλοι άγιοι μελετούσαν ρητορική και ελληνική φιλοσοφία ; Αγνοείς ότι η Ορθοδοξία είναι Ελληνική ; Αγνοείς ότι τα ευαγγέλια διαβάζονται στην Ελληνική ; Ακόμα και η γλώσσα που χρησιμοποιείς αυτή τη στιγμή για να γράφεις είναι ελληνική και τη χρωστάς στους προγόνους σου.

Συνεπώς για ποιο λόγο βάζεις της ιερές αγιογραφίες των αρχαίων Σοφών σαν κάτι που προμηνύει ειδωλολατρία στο Δία ; ; ;
LEVIATHANSTITS έγραψε:
Εικόνα
Βρε καημένε, είσαι και άτυχος, γιατί έπεσες πάνω μου, είναι δυνατόν βρε να λες αυτά τα πράγματα ; Θα έπρεπε να ντρέπεσαι για την προσπάθεια σου να δαιμονοποιείς την φιλοσοφία.έχεις υπόψη σου για ποια φιλοσοφία μιλάει στο ΠΡΟΣ ΚΟΛΟΣΣΑΕΙΣ 2:8 ;Για την "ανθρώπινη σοφία" μιλάει. Δεν μιλάει για την Φιλοσοφία γενικά. Η Αγία Σοφία του Ένσαρκου Λόγου του Θεού δεν είναι νομίζεις Σοφία ; Το ότι ο Ιερόθεος ο Αθηναίος ο Πλατωνικός φιλόσοφος με τον Αρεοπαγίτη Διονύσιο - που εδραίωσαν τον Χριστιανισμό στην Αθήνα - ήταν πλατωνικοί (όχι νεοπλατωνικοί) φιλόσοφοι σου λέει κάτι ; Για να μη σου κατεβάσω μία λίστα με 100+ αγίους που σπούδασαν φιλοσοφία.

ΣΤΙΤΣ για άλλη μία φορά αποδεικνύεται ότι δεν κάνεις τίποτα εξυπνότερο από μία σκόρπια και κούφια κοπτοραπτική. :no
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: ΕΣΧΑΤΟΛΟΓΙΑ

140
LEVIATHANSTITS έγραψε:ΑΔΕΛΦΟΙ ΕΞΗΓΩΝΤΑΣ ΚΑΤΩΤΕΡΩ ΤΗΝ ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΚΟΣΜΑ ΤΟΥ ΑΙΤΩΛΟΥ

Εικόνα
ΘΑ ΛΕΓΑΜΕ ΤΑ ΕΞΗΣ:

Ο ΟΡΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΤΩΤΕΡΩ (ΑΠΟ ΘΕΟΛΟΓΟ Γ. Γ. ΨΑΛΤΑΚΗ):
Εικόνα
ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΑΛΛΟ ΕΙΝΑΙ (ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΑΚΑ ΚΑΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ) ΤΟ ΠΑΣΧΑ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΤΟ ΠΑΣΧΑ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ. ΟΜΩΣ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΤΑΝ ΤΥΠΟΣ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΥ.

ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΕΦΤΑΣΕ Η ΩΡΑ ΝΑ ΕΝΩΘΟΥΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΥΟ ΠΑΣΧΑ, ΑΦΟΥ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΟΣΟΝΟΥΠΩ ΕΡΧΟΜΕΝΟ Γ’ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΥΡΗΝΙΚΟ ΟΛΕΘΡΟ, ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ «ΕΙΣ ΠΟΙΜΗΝ, ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΟΙΜΝΗ».

ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ ΣΤΟ ΘΕΟ (ΔΙΑ ΤΗΣ ΠΙΣΤΗΣ ΤΩΝ ΣΤΟΝ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟ) ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ 1η ΠΑΣΧΑΛΙΑ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΚΟΣΜΑ ΤΟΥ ΑΙΤΩΛΟΥ, ΔΗΛΑΔΗ ΑΥΤΗ ΤΗ ΠΑΣΧΑΛΙΑ (ΔΙΑΒΑΣΗ, ΥΠΕΡΠΗΔΗΣΗ, ΥΠΕΡΒΑΣΙΑ, ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΑ, ΠΕΡΑΣΜΑ) ΤΟΥ ΙΣΡΑΗΛ, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΘΑ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΕΙ ΤΟ ΣΚΟΤΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΣΤΟ ΦΩΣ. ΘΑ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΕΙ ΤΑ ΣΥΓΧΡΟΝΑ ΕΙΔΩΛΑ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΣΤΟΝ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟ, ΑΠΟΤΕΛΩΝΤΑΣ ΤΗΝ «ΕΚ ΣΙΩΝ» ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΟΥ.

ΝΑ Η ΠΡΩΤΗ ΔΙΑΒΑΣΗ !!!
ΤΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΧΙΛΙΕΤΗΡΙΔΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ.


"ΕΣΕΙΣ" που τον περιμένετε ποιοι είστε ; έχεις την καλοσύνη να μας πεις ; Γιατί ο Ιησούς Χριστός ο Κύριος ο Θεός ημών ήρθε πριν από 2000 χρόνια συνεπώς "εσείς" κάποιον άλλο περιμένετε να έρθει . . .

LEVIATHANSTITS έγραψε: ΑΛΛΑ ΑΣ ΠΑΜΕ ΣΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΔΙΑΒΑΣΗ (ΠΑΣΧΑΛΙΑ) ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΚΟΣΜΑ ΤΟΥ ΑΙΤΩΛΟΥ.

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ, ΔΙΟΤΙ ΜΑΣ ΑΦΟΡΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ.

ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΒΑΣΗ ΤΗΣ «ΕΞ ΕΘΝΩΝ» ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ.

ΤΗ ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ ΠΑΣΧΑΛΙΑ (ΔΙΑΒΑΣΗ) ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΕΙΔΩΛΟΛΑΤΡΙΚΗ ΑΙΓΥΠΤΟ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΕΙΣ ΤΗΝ ΕΝ ΧΡΙΣΤΩ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ. ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟΙ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΑΣΧΑΛΙΑ ?

ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΒΑΣΗ (ΠΑΣΧΑΛΙΑ) ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΖΩΗ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΝ ΧΡΙΣΤΩ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ?

ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΒΑΣΗ (ΠΑΣΧΑΛΙΑ) ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΖΩΗ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΡΗΜΟ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΟΔΗΓΗΣΕΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΜΩΥΣΗΣ (ΑΓΙΟΣ ΒΑΣΙΛΕΥΣ ΙΩΑΝΝΗΣ) ΠΟΥ ΘΑ ΒΓΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΕΘΝΟΣ ?

Εικόνα
ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΡΘΕΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΜΩΥΣΗΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΣΩΖΕΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ.
ΕΥΤΥΧΩΣ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΝ ΣΤΕΙΛΕΙ Ο ΑΞΙΑΓΑΠΗΤΟΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥΕΛΕΗΜΩΝ ΘΕΟΣ ΜΑΣ.

ΟΜΩΣ ΠΟΙΟΙ ΘΑ ΤΟΝ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΝ Σ’ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΞΟΔΟ ΤΩΝ ΕΘΝΩΝ ?
ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΤΟΝ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΜΕ ?
ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΜΑΣ ΠΡΟΣΦΙΛΕΙΣ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ, ΘΑ ΤΟΝ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΝ ?

ΟΜΩΣ Ο ΘΕΟΣ ΘΑ ΤΟΝ ΣΤΕΙΛΕΙ, ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΟΛΗ, ΑΛΛΑ ΚΥΡΙΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΒΓΑΛΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΕΙΔΩΛΟΛΑΤΡΙΚΗ ΑΙΓΥΠΤΟ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ.

Ο ΝΟΩΝ ΝΟΕΙΤΩ.
Βρε καημένε τον εκ πενίας Ιωάννης περιμένεις εσύ να σε σώσει ως "νέος Μωυσής"; Και μετά θέλεις να σε πάρουμε στα σοβαρά ; Στο τσουβάλι και εσύ με τον Gladiator
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: ΕΣΧΑΤΟΛΟΓΙΑ

141
M__ έγραψε:
LEVIATHANSTITS έγραψε:
ΒΕΒΑΙΑ ΑΔΕΛΦΟΙ ΜΟΥ ΜΗΝ ΣΚΑΝΔΑΛΙΣΤΕΙΤΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΥΟ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ, ΔΙΟΤΙ Η ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ ΩΣ ΘΕΙΟΣ ΛΟΓΟΣ, ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΠΟΤΕ ΛΑΘΟΣ.
ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΙΑ ΟΣΟΥΣ ΠΡΟΣΕΡΧΟΝΤΑΙ Σ’ ΑΥΤΗ ΜΕ ΠΝΕΥΜΑ ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ.
[/b]
Για όσους προσέρχονται σ' αυτή ή για όσους προσέρχονται σε εσένα με πνεύμα μαθητείας?

Δεν άλλαξες καθόλου τελικά τόσα χρόνια. STITS, STITS3, STITS4, ΧρηστοςSTITS, και τελικά Leviathan STITS. Ή μάλλον άλλαξες. Και από τις μεταφράσεις καθολικών προφητειών με το systran και τις άρες μάρες κουκουνάρες, πέρασες στο να γράψεις ολόκληρο βιβλίο, έκανες φόρουμ, βρήκες θαυμαστές και οπαδούς που όσο λιγότερα καταλαβαίνουν τόσο πιο πολύ ΣΑΣ θαυμάζουν, και αποδεικνύεις πλέον εμπράκτως το πως η γνώση φυσιοί αναγορεύοντας σε φαρισαίους όσους δεν προσέρχονται σε εσένα με πνεύμα μαθητείας.

Τα ίδια παντελάκι μου τα ίδια παντελή μου.

http://www.esoterica.gr/forums/topic.as ... IC_ID=7342

ΥΓ. Ο κυριακόπουλος του τότε είναι ο γνωστός gladiator του τώρα, αφού περασε και μερικά φόρα με το όνομα κωνσταντίνος. Κοινό σημείο των δύο το ότι ο Ιωάννης είναι ο καθήμενος του Αποκ 19 και θα πολεμήσει με τον αντίχριστο. Πιθανότατα κοινό σημείο και το Τραχώνι.
Δηλαδή αυτό ο Κωσταντίνος ; (2008) ---> http://truth.freeforums.org/topic-t1305.html
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: ΕΣΧΑΤΟΛΟΓΙΑ

142
LEVIATHANSTITS έγραψε:Διαβάστε κάτι τώρα το οποίο θα σας ενθουσιάσει – σοκάρει:

ΑΛΛΗ ΑΛΛΗΓΟΡΙΑ:

Στη Γένεση η στείρα Σάρα συμβολίζει, κατά την γνώμη πολλών Πατέρων, το Ισραήλ το οποίο δεν έκανε πνευματικά τέκνα.

Δώσε πηγή "Πατέρα" Ορθόδοξου :flag

LEVIATHANSTITS έγραψε: Ο δε Αβραάμ συμβολίζει τον Ιησού Χριστό.

Η Σάρα όταν είδε ότι δεν μπορεί να κάνει παιδιά είπε στον Αβραάμ να πάει να κάνει παιδιά με τη δούλη της την Άγαρ.

Έτσι και έγινε Αβραάμ και δούλη Άγαρ γέννησαν τον Ισμαήλ.

Δηλαδή αποκωδικοποιώντας τη Γένεση καταλαβαίνουμε ότι ο Ιησούς Χριστός ερχόμενος με το Ισραήλ να κάνει πνευματικά τέκνα δεν μπορούσε διότι το Ισραήλ ήταν στείρο. Έτσι πήγε με τα δουλικά προς το Ισραήλ ειδωλολατρικά έθνη και έκανε τους Χριστιανούς.

Πλην όμως η Σάρα στα γηρατειά της (έσχατα του κόσμου) γέννησε τον Ισαάκ, δηλαδή το Ισραήλ μετά τον πυρηνικό πόλεμο θα πιστέψει στον Ιησού Χριστό (όσοι βέβαια ζήσουν). Αυτό λέει όλη η Αγία Γραφή και ο Γερ. Παϊσιος.

:χουχου :χουχου Ποιο πυρηνικό πόλεμο καημένε... αν πέσουν πυρηνικά δεν θα μείνει τίποτα... Άσε που ο Γ'παγκόσμιος πόλεμος σύμφωνα με την εκ πενίας προφητείες που ο ίδιος επικαλείσαι δεν μιλάει για πυρηνικό πόλεμο αλλά στρατιωτικό (με άρματα και οπλίτες) .... δηλαδή αντιφάσκεις κιόλας.

Όσο για το (αυθαίρετο) συμβολισμό Αβραάμ ... -Ιησού μας κρατάς το καλύτερο για το τέλος βλέπω :

LEVIATHANSTITS έγραψε: Αλλά η Γένεση συνεχίζει και λέει ότι μόλις ο Ισαάκ απογαλακτίστηκε, είδε η Σάρα τον Ισαάκ (εκκλησία εκ Σιών) με τον Ισμαήλ (εκκλησία εξ εθνών) μαζί και σκεπτόμενη τα κληρονομικά δικαιώματα του γιού της, ζήτησε από τον Αβραάμ να διώξει την Άγαρ και τον Ισμαήλ από το σπίτι. Ο Αβραάμ με βαριά καρδιά άκουσε την Σάρα και έδιωξε στην έρημο την Άγαρ, όπου βέβαια την προστάτεψε ο Θεός.

Ετοιμαστείτε λοιπόν αδελφοί μου σε λίγα (σύντομα, των ολίγων ημερών) έτη, εάν ζήσουμε από τον πυρηνικό πόλεμο, να διωχθούμε από τους αρχαιολάτρες εις την «έρημο», όπως η Άγαρ και ο Ισμαήλ, αφού αποτελούμε μέλη της εξ εθνών εκκλησίας.

Η Εκκλησία του Χριστού μία είναι βέβαια, η Χριστιανική Εκκλησία.

Το Ισραήλ όμως θα παράξει Αγίους μαρτυρώντας (όχι όλοι) από τους αρχαιολάτρες μέσα στη γη Ισραήλ.

Επειδή το λες εσύ ; Ω μέγα διδάσκαλε .... ότι πεις ... μεγάλη χάρη σου.

Καταρχάς αντιλαμβάνεσαι τι λες ; Είναι σαν να λες ότι τα νόμιμα τέκνα (Της Σάρας) είναι οι "αρχαιολάτρες" και εμείς οι χριστιανοί ήμαστε τα παράνομα (της Αγαρ).............Δηλαδή είναι σαν να δικαιώνεις με το λόγο σου τις αρχαίες θρησκείες (ως νόμιμα τέκνα), πράγμα βέβαια που στερείται βάσης, ιστορικής και θεολογικής το οποίο φυσικά ξεφύτρωσε από το νου σου όπως και τα υπόλοιπα :110
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: ΕΣΧΑΤΟΛΟΓΙΑ

143
emman έγραψε:Σε πολλά απο αυτα που γράφει χρησιμοποιει το ΕΜΕΙΣ όπως και διαφορα αλλα που δηλώνουν ότι ειναι ομάδα.

Τωρα τι ακριβώς ομάδα ειναι, ο Θεός και η ψυχή τους!!!

Εντοπίσατε Πατατόσαυρο ; μπορείτε σήμερα κιόλας να λάβετε το μοναδικό πρωτοποριακό προιόν Troll Killer: Patatosaurex ειδικό για Πατατόσαυρους... με εγγύηση

Εγώ εγώ :dance2: :dance2: :dance2:
δώρο το εγχειρίδιο "εχθροί και παράσιτα της πατάτας"
Εικόνα
Μοναδική προσφορά!
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν
Απάντηση

Επιστροφή στο “"Ο Καιρός γάρ εγγύς"”