Re: Λιακόπουλος: Η δικαίωση. Τόμος 43, " Όταν οι άγγελοι ήρθανε στη γη ". ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ!

73
LAPTONAS έγραψε:
Μην ανεβάσεις τίποτα εδώ και μας κλείσουν εεεεε :happy2 έχει πολλά πράγματα το ξέρω, εγώ θα προτιμούσα να τα βλέπουμε σε συνδυασμό με τη Πατρολογία πάντα.

Έννοια σου, όπως τα θες θα τα δεις.
Μα ούτως ή άλλως από την Πατρολογία είναι τα περισσότερα ντοκουμέντα.
Αλλά είναι κι απ τα Ευαγγέλια, κι από τη Γέννεση (κι απ΄τον Ενώχ, κι από αλλού, όμως σε αυτά έχουμε ήδη αναφερθεί και κάποιοι τα βρισκουν "ανεπαρκή". Ε λοιπόν τώρα θα μιλήσουν Πατέρες, Άγιοι και Απόστολοι.-)
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: Λιακόπουλος: Η δικαίωση. Τόμος 43, " Όταν οι άγγελοι ήρθανε στη γη ". ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ!

74
Όχι φίλε μου, με συγχωρείς, δε θα μπω σε αυτό το τρυπάκι με τα quote, είναι κουραστικό, βαρετό και δεν υπάρχει λόγος (και χρόνος).
Σιγά μη φάω καμιά βδομάδα για να προσπαθώ να δείξω ότι ο Λιακο δεν είναι ελέφαντας.


Ηθελες συζητηση και να σου φέρω πραγματα ως προς συζητηση.
Τωρα αν το άλλαξες το ρεπερτοριο και βαριεσαι..... μάλλον κάτι δείχνει.

Αληθεια τα είδες τα λινκ?

Σε πόσα συμφωνεις και σε πόσα διαφωνεις απο αυτα?

Α,ξεχασα βαριεσαι να ασχοληθεις.

Με βάζεις όμως εμενα να καώ ακούγοντας περίπου 3 ώρες τις παπαρολογίες του αρχιπλάνου.

Αν εσύ λοιπόν δεν θέλεις να ασχοληθείς με αυτα που σου παρέθεσα(που εσυ τα ζήτησες), εγώ να δείς πόσο θα καθίσω να ασχοληθώ με νεφελιμ,πιπεριμ και δεν συμμαζευετε.

Με τον Λιακοπουλο ασχοληθηκαμε τα πρώτα χρόνια.....φτάνει!
Δεν θα λέμε τα ιδια και τα ίδια...... ούτε θα καθόμαστε να διαβαζουμε το κάθε βιβλιο ξεχωριστα για να βρίσκουμε ποια ειναι αληθινα και πιια ψευτικα.

Οταν ενας ανθρωπος ξεκιναει με πλάνες,αλοιωσεις και μπόλικη προπαγάνδα με φαντασία τι περιμενεις?
Να αλλάξει στην πορεια?
Μα αφού πουλάει!

Και τα θυματα αγοράζουν!

Αν θέλεις λοιπόν είτε εσύ είτε όποιος άλλος επιθυμεί,εκεί είναι τα λίνκ,ας πιάσει και να γράφει σε τι διαφωνεί απο αυτα που λέγονται για τον Λιακόπουλο.
Να μας πει μόνο τα λάθη βρε παιδι μου!
Να δούμε πόσα θα μείνουν αυτα που δεν μπορει να τα αμφισβητηθουν :cooll

Ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα λοιπόν.....
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Λιακόπουλος: Η δικαίωση. Τόμος 43, " Όταν οι άγγελοι ήρθανε στη γη ". ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ!

75
Παρεμπιπτόντως, μη το βλέπετε προσωπολατρικά, ο Λιακόπουλος μπορεί να μην είναι απόλυτα σωστός, ο σκοπός δεν είναι να κατακρίνουμε έναν άνθρωπο αλλά να δούμε τι από όσα λέει είναι ορθό και τι όχι - αλλιώς χάνει το νόημα η κουβέντα.
Αν είναι έτσι Laptona θα πρέπει ότι βγάζει ο καθε πικραμένος να το αγοραζουμε και να το διαβαζουμε.

Κάτσε λοιπόν και διάβασε καμιά 100 βιβλία του Λιακοπουλου για να δεις τι ειναι ορθο και τι λάθος.
Αξίζει?

Αν αξίζει καλώς..... όμως πιστευω ότι δεν αξίζει!

Και τοσο που έχουμε ασχοληθεί με τον Λιακόπουλο πολύ είναι......έχει κέρδος απ όλο αυτο!



Αν αξίζει και νομιζεις ότι σου προσφέρει διάφορες γνώσεις μετέπειτα σου προτείνω να διαβάσεις στο παρακάτω λινκ τα βιβλία του Νικόλαου Λάου:

http://www.protoporia.gr/author_info.ph ... _id=923271

Σιγουρα κάτι παραπάνω θα ξέρει απο τον Λιακόπουλο :132
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Λιακόπουλος: Η δικαίωση. Τόμος 43, " Όταν οι άγγελοι ήρθανε στη γη ". ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ!

76
emman έγραψε:
Παρεμπιπτόντως, μη το βλέπετε προσωπολατρικά, ο Λιακόπουλος μπορεί να μην είναι απόλυτα σωστός, ο σκοπός δεν είναι να κατακρίνουμε έναν άνθρωπο αλλά να δούμε τι από όσα λέει είναι ορθό και τι όχι - αλλιώς χάνει το νόημα η κουβέντα.
Αν είναι έτσι Laptona θα πρέπει ότι βγάζει ο καθε πικραμένος να το αγοραζουμε και να το διαβαζουμε.

Κάτσε λοιπόν και διάβασε καμιά 100 βιβλία του Λιακοπουλου για να δεις τι ειναι ορθο και τι λάθος.
Αξίζει?

Αν αξίζει καλώς..... όμως πιστευω ότι δεν αξίζει!

Και τοσο που έχουμε ασχοληθεί με τον Λιακόπουλο πολύ είναι......έχει κέρδος απ όλο αυτο!

Αν αξίζει και νομιζεις ότι σου προσφέρει διάφορες γνώσεις μετέπειτα σου προτείνω να διαβάσεις στο παρακάτω λινκ τα βιβλία του Νικόλαου Λάου:

http://www.protoporia.gr/author_info.ph ... _id=923271

Σιγουρα κάτι παραπάνω θα ξέρει απο τον Λιακόπουλο :132
Εγώ νομίζω ότι είστε και οι δύο κατασταλαγμένοι συνεπώς δεν υπάρχει λόγος να ανταλλάζετε τι λένε άλλοι για τον Λιάκο. Βέβαια θα ήθελα να μου δώσεις Εμμαν ένα λινκ μέσα από το φόρουμ όπου συζητάτε για τα Ελοχίμ όπως τα θέτει ο Λιάκο στο πρώτο του βιβλίο. Ή να ψάξω με αναζήτηση ;

Όσο αναφορά το Λάο, θα πρέπει να μπει στην ουρά, πρώτον γιατί τα βιβλία κοστίζουν και δεύτερον γιατί ξεκίνησα να εδώ και καιρό να διαβάζω Πατρολογία . Ο λόγος που ασχολούμαι με το Λιάκο είναι ακριβώς επειδή έχει πηγές μέσα από την Πατρολογία.
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Λιακόπουλος: Η δικαίωση. Τόμος 43, " Όταν οι άγγελοι ήρθανε στη γη ". ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ!

77
http://www.arnion.gr/hxolhcies/p_auanas ... ies_9.html

Ακούστε αυτό και πείτε μου σε ποιο κομμάτι διαφωνείτε.(γυρω στο 15ο λεπτο ξεκινάει)
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Λιακόπουλος: Η δικαίωση. Τόμος 43, " Όταν οι άγγελοι ήρθανε στη γη ". ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ!

78
Ηθελες συζητηση και να σου φέρω πραγματα ως προς συζητηση.
Τωρα αν το άλλαξες το ρεπερτοριο και βαριεσαι..... μάλλον κάτι δείχνει.
Είπα απλά να δούμε αυτά που παραθέτεις αλλά σκέφτηκα ότι είναι χάσιμο χρόνου να κάτσω να απαντήσω σε καθένα από αυτά χωρίς να στοιχειοθετώ τις απαντήσεις μου με τα ατράνταχτα νέα στοιχεία που υπάρχουν. Θα απαντήσει μια και καλή ο τόμος 43. Υπομονή.
Αληθεια τα είδες τα λινκ?
Τα είδα, δε μου λένε τίποτε που δεν είχα ξανακούσει. Απόψεις είναι και στηρίζονται σε υποθέσεις, στην καλύτερη περίπτωση. Στη χειρότερη είναι λάσπη, συκοφαντίες και εμπάθεια.
Σε πόσα συμφωνεις και σε πόσα διαφωνεις απο αυτα?
Όλα είναι προς διερεύνηση, εκτός από το θέμα των Νεφελίμ που προέκυψαν από την ένωση αγγέλων με γυναίκες. Αυτό είναι γεγονός και θα αποδειχτεί. Υπομονή είπαμε.
Α,ξεχασα βαριεσαι να ασχοληθεις.
Έχω ασχοληθεί πολύ, πίστεψέ με. Δε θα ασχοληθώ όμως άλλο με το τι λέει ο καθένας. Ψάχνω τι λένε οι Γραφές και κρίνω με γνώμονα αυτές. Σ αυτό πρέπει να ομολογήσω με βοηθάνε πολύ τα στοιχεία του Λιακόπουλου. Τι να κάνουμε ρε συ έμμαν!
:dance2:
Με βάζεις όμως εμενα να καώ ακούγοντας περίπου 3 ώρες τις παπαρολογίες του αρχιπλάνου.
Κοίτα, δεν είσαι υποχρεωμένος να ασχολείσαι με τον τύπο. Ασχολείσαι όμως, και τον κατηγορείς ασύστολα και απαξιωτικότατα χωρίς να έχεις καν ακούσει ουσιαστικά τον ίδιο να δεις τι λέει για όλα αυτά. Γι αυτό σε παρότρυνα να δεις το βίντεο. Ακόμα και αυτοί που έδωσαν το κώνειο στο Σωκράτη, τον άκουσαν πρώτα.
Άμα δεν θες οκ, όμως δεν είναι λίγο αντιδημοκρατικό αυτό; (τουλάχιστον;)
Αν εσύ λοιπόν δεν θέλεις να ασχοληθείς με αυτα που σου παρέθεσα(που εσυ τα ζήτησες), εγώ να δείς πόσο θα καθίσω να ασχοληθώ με νεφελιμ,πιπεριμ και δεν συμμαζευετε.
Απάντησα όσον αφορά εμένα. Όσον αφορά εσένα, όπως νομίζεις πράξε.
Όμως τι ζήτησα εγώ είπαμε; :slap Εσύ τα παρέθεσες αυτά μόνος σου, δε στα ζήτησε κανείς.
Με τον Λιακοπουλο ασχοληθηκαμε τα πρώτα χρόνια.....φτάνει!
Δεν θα λέμε τα ιδια και τα ίδια...... ούτε θα καθόμαστε να διαβαζουμε το κάθε βιβλιο ξεχωριστα για να βρίσκουμε ποια ειναι αληθινα και πιια ψευτικα.
ΟΚ. Μην ξανασχοληθείς λοιπόν. Άσε με εμένα να ασχολούμαι με νεφελίμ και πιπερίμ. Ή μήπως σε πειράζει κι αυτό και να σταματήσω; :blue
Οταν ενας ανθρωπος ξεκιναει με πλάνες,αλοιωσεις και μπόλικη προπαγάνδα με φαντασία τι περιμενεις?
Να αλλάξει στην πορεια?
Μα αφού πουλάει!

Και τα θυματα αγοράζουν!
Πλάνες και αλλοιώσεις σε Σωτηριολογικά θέματα πίστης και δόγματος δεν έχει ο Λιακό, και θα αποδειχτεί αυτό, επιμένω.
Δεν μπορούμε να κατηγορούμε ως αρχιπλάνο, αιρετικό και δεν ξέρω τι άλλο κάποιον χωρίς να έχει αποφανθεί η εκκλησία, αλλά και χωρίς καν να ακούσουμε τι εξηγήσεις δίνει ο ίδιος για αυτές τις κατηγορίες!
Ένα θα σου πω, μην κρίνεις ίνα μη κριθείς.

Όσον αφορά το "πουλάει" που λες, ναι πουλάει, το θέμα είναι τι κέρδος βγάζει με τις τιμές που έχει.
Όλοι αυτή την απορία έχουν. Εσύ δεν την έχεις προφανώς, ή την έχεις λύσει βεβαιώνοντας τον εαυτό σου ότι έχει "σκοτεινούς χορηγούς".
Πάει η κατάκριση σύννεφο.
Λέει κάτι σχετικό εδώ ο Λιακό. "Η συνωμοσιολογία πουλάει, όμως η αλήθεια πονάει."
Συμφωνώ, εσύ;

Από κει και πέρα ο ίδιος δηλώνει ότι μυθιστόρημα γράφει, με πολλά αληθινά στοιχεία, που το μεμπτό; Ο Πλάτωνας και ο Λουκιανός το ίδιο έκαναν κάποτε, το γνωρίζεις;
Έγραψαν "μυθιστορήματα" (μόνο έτσι μπορούσαν να εκφράσουν άνετα αυτά που ήθελαν να πουν, λόγω του ότι ήταν πολύ "φευγάτα" για την εποχή τους), μέσα από τα οποία όμως προέκυψαν μεγάλες αλήθειες οι οποίες βοήθησαν αφάνταστα την ανθρωπότητα στην πορεία.
Σε κάποιους αρέσει το μυθιστόρημα (το διαβάζουν, άρα το καταλαβαίνουν δηλαδή ουσιαστικά), σε άλλους όχι (δεν μπαίνουν καν στον κόπο). Και δεν είναι θύμα όποιος γουστάρει να διαβάζει κάτι που δεν αρέσει σε εσένα, ή που σου έκατσε στραβά από την αρχή όπως λες και το απέρριψες αβλεπεί, οκ;
:punish:
Αν θέλεις λοιπόν είτε εσύ είτε όποιος άλλος επιθυμεί,εκεί είναι τα λίνκ,ας πιάσει και να γράφει σε τι διαφωνεί απο αυτα που λέγονται για τον Λιακόπουλο.
Να μας πει μόνο τα λάθη βρε παιδι μου!
Να δούμε πόσα θα μείνουν αυτα που δεν μπορει να τα αμφισβητηθουν :cooll

Ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα λοιπόν.....
Είπαμε σε αυτό το τρυπάκι δεν μπαίνω, τουλάχιστον όχι έτσι όπως θες εσύ.
Οι απαντήσεις θα προκύψουν όλες μία προς μία αλλά εν καιρώ. Χρειάζεται πρώτα να δημοσιευτούν κάποια στοιχεία που θα ρίξουν φως σε όλα.
Έχε υπομονή και μη μου εκνευρίζεσαι... :friends:
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: Λιακόπουλος: Η δικαίωση. Τόμος 43, " Όταν οι άγγελοι ήρθανε στη γη ". ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ!

79
dominique έγραψε:http://www.arnion.gr/hxolhcies/p_auanas ... ies_9.html

Ακούστε αυτό και πείτε μου σε ποιο κομμάτι διαφωνείτε.(γυρω στο 15ο λεπτο ξεκινάει)

Τι από όλα αυτά να ακούσουμε φίλη μου;
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: Λιακόπουλος: Η δικαίωση. Τόμος 43, " Όταν οι άγγελοι ήρθανε στη γη ". ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ!

80
Είπα απλά να δούμε αυτά που παραθέτεις αλλά σκέφτηκα ότι είναι χάσιμο χρόνου να κάτσω να απαντήσω σε καθένα από αυτά χωρίς να στοιχειοθετώ τις απαντήσεις μου με τα ατράνταχτα νέα στοιχεία που υπάρχουν. Θα απαντήσει μια και καλή ο τόμος 43. Υπομονή.

A,είναι χάσιμο χρόνου....
Ομως να καθίσουμε να διαβαζουμε τον τόμο 43 δεν είναι χασιμο χρόνου.

Κοίτα spartan έχεις περάσει και τον Γιώργο με τον Μάξιμο.

Κάτι αντίστοιχο κάνεις και εσύ με τον Λιακοπουλο.

Δεν το καταλαβαίνεις?

Ε,που θα πάει κάποτε θα το καταλαβεις,ελπίζω να μην είναι αργά..... να μη αρχίσω τώρα και σου βάζω quote αυτα που έγραφες στον Γιώργο,διότι θα ταιριάζουν απόλυτα και σε σένα.

Τα είδα, δε μου λένε τίποτε που δεν είχα ξανακούσει. Απόψεις είναι και στηρίζονται σε υποθέσεις, στην καλύτερη περίπτωση. Στη χειρότερη είναι λάσπη, συκοφαντίες και εμπάθεια.
Γενικολογια και τίποτε άλλο.

Τα ιδια μπορώ να πω και εγώ για τον Λιακοπουλο.

Για αυτο σου είπα Ιδου η Ρόδος αλλά μάλλον δεν σε παίρνει στην Ρόδο.

Όλα είναι προς διερεύνηση, εκτός από το θέμα των Νεφελίμ που προέκυψαν από την ένωση αγγέλων με γυναίκες. Αυτό είναι γεγονός και θα αποδειχτεί. Υπομονή είπαμε.
Μάλλον δεν τα είδες όλα τα λίνκ!

Έχω ασχοληθεί πολύ, πίστεψέ με. Δε θα ασχοληθώ όμως άλλο με το τι λέει ο καθένας. Ψάχνω τι λένε οι Γραφές και κρίνω με γνώμονα αυτές. Σ αυτό πρέπει να ομολογήσω με βοηθάνε πολύ τα στοιχεία του Λιακόπουλου. Τι να κάνουμε ρε συ έμμαν!
Αφου δεν θέλεις να ασχολείσαι λοιπόν μην κάνεις το συνηγορο του διαβόλου!

Σε βοηθάνε ως προς τι?
Σου δίνουν κάποια γνώση??

Και εάν ναι ποια είναι αυτη η γνωση που εγώ δεν την βλέπω.

Μπορείς να μου την δείξεις και σε μένα περιληπτικα?
Να μου πείς το γενικώς συμπερασμα βρε παίδι μου και τι αποκομισες απο αυτο.

Κοίτα, δεν είσαι υποχρεωμένος να ασχολείσαι με τον τύπο. Ασχολείσαι όμως, και τον κατηγορείς ασύστολα και απαξιωτικότατα χωρίς να έχεις καν ακούσει ουσιαστικά τον ίδιο να δεις τι λέει για όλα αυτά. Γι αυτό σε παρότρυνα να δεις το βίντεο. Ακόμα και αυτοί που έδωσαν το κώνειο στο Σωκράτη, τον άκουσαν πρώτα.
Άμα δεν θες οκ, όμως δεν είναι λίγο αντιδημοκρατικό αυτό; (τουλάχιστον;)
Εσυ είσαι υποχρεωμενεος να τον υπερασπίζεσαι spartan?
Aν είσαι καλώς!
Αν δεν είσαι μην ασχολείσαι μαζί του και μην παίρνεις και άλλους στον λαιμό σου.
Κάτσε διαβασε τον,ακουσέ τον αλλα μην παραμυθιάζεις τον κόσμο παρέα με τον αρχιπλάνο.

Τον έχω ακούσει πολλάκις φορες στην τηλεοραση όμως πάνε πολλά χρόνια απο τότε.
Μπορώ να σου πώ ότι απο τότε άρχισαν να μου πέφτουν και τα μαλλιά με αυτα που άκουγα :dance2:
Τον έχουμε αναλύσει και σε άλλα φόρουμ παλιοτερα και έχουμε βγάλει πολλά απλυτα στην φόρα.
Πόσα ακόμα να ασχοληθούμε πια?

Και τοσο που κάθομαι και ασχολουμε είναι γιατί το τελευταιο καιρό έχουν ξεκινησει διαφορες συζητησεις σε διάφορα θέματα του φόρουμ για τον Λιακοπουλο...... και καλό είναι να προστατευτούν αυτοί που μας διαβάζουν και ίσως δεν γνωρίζουν!

Απάντησα όσον αφορά εμένα. Όσον αφορά εσένα, όπως νομίζεις πράξε.
Όμως τι ζήτησα εγώ είπαμε; :slap Εσύ τα παρέθεσες αυτά μόνος σου, δε στα ζήτησε κανείς.
Τα ζήτησες και τα ξαναζητησες σε διάφορα θέματα του φόρουμ.

Εσυ δεν ελεγες φέρτε μου αποδείξεις κτλ κτλ?
Ελατε να κάνουμε συζητηση και να δουμε που λέει αρλουμπες και που όχι?


ΟΚ. Μην ξανασχοληθείς λοιπόν. Άσε με εμένα να ασχολούμαι με νεφελίμ και πιπερίμ. Ή μήπως σε πειράζει κι αυτό και να σταματήσω;

Ασχολείσου,σου είπε κανένας να μην ασχοληθείς?

Ομως όπως σου ειπα και παραπάνω μην γίνεσαι το δεξί χέρι του Λιακοπουλο και παραμυθιάζεται παρέα τον κοσμάκι.


Πλάνες και αλλοιώσεις σε Σωτηριολογικά θέματα πίστης και δόγματος δεν έχει ο Λιακό, και θα αποδειχτεί αυτό, επιμένω.
Δεν μπορούμε να κατηγορούμε ως αρχιπλάνο, αιρετικό και δεν ξέρω τι άλλο κάποιον χωρίς να έχει αποφανθεί η εκκλησία, αλλά και χωρίς καν να ακούσουμε τι εξηγήσεις δίνει ο ίδιος για αυτές τις κατηγορίες!
Ένα θα σου πω, μην κρίνεις ίνα μη κριθείς.
Μετά απο 10 χρόνια παραμυθιού στον 43 τόμο θα αποδειχτουν αυτα?..... που δεν θα αποδειχτούν αλλά λέμε τώρα!

Την καραμέλα του μην κρίνεις ινα μη κριθείς δεν πιάνει σε μένα, το έχω πεί πολλάκι φορές εδώ μέσα.
Οτι αφορά σε θέματα πίστεως επιβάλλεται να τα λέμε έξω απο τα δόντια.

Όσον αφορά το "πουλάει" που λες, ναι πουλάει, το θέμα είναι τι κέρδος βγάζει με τις τιμές που έχει.
Όλοι αυτή την απορία έχουν. Εσύ δεν την έχεις προφανώς, ή την έχεις λύσει βεβαιώνοντας τον εαυτό σου ότι έχει "σκοτεινούς χορηγούς".
Πάει η κατάκριση σύννεφο.
Λέει κάτι σχετικό εδώ ο Λιακό. "Η συνωμοσιολογία πουλάει, όμως η αλήθεια πονάει."
Συμφωνώ, εσύ;

Βάλτα κάτω όλα αυτα τα χρόνια και κάνε έναν απολογισμό και δες τι έχει βγάλει
Πιστευεις τοσα χρόνια να μην έχει κάνει την καλή???


Υπάρχει και το άλλο ρητό που λέει:
Η αλήθεια σπάει κόκκαλα!
Ελπίζω απο την πολύ την αλήθεια που σου πρόσφερε στα τόσα χρόνια να σου μεινε και κανένα κοκκαλάκι :happy2


Από κει και πέρα ο ίδιος δηλώνει ότι μυθιστόρημα γράφει, με πολλά αληθινά στοιχεία, που το μεμπτό; Ο Πλάτωνας και ο Λουκιανός το ίδιο έκαναν κάποτε, το γνωρίζεις;
Έγραψαν "μυθιστορήματα" (μόνο έτσι μπορούσαν να εκφράσουν άνετα αυτά που ήθελαν να πουν, λόγω του ότι ήταν πολύ "φευγάτα" για την εποχή τους), μέσα από τα οποία όμως προέκυψαν μεγάλες αλήθειες οι οποίες βοήθησαν αφάνταστα την ανθρωπότητα στην πορεία.
Μας τον παρομοιάζεις τώρα και με τον Πλάτωνα! :χουχου

Ποια είναι τα φευγατα που έχει γράψει ο Λιακόπουλος?

Και κυρίως ποιες είναι οι ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ που μας τις υποδειξε ο Λιακόπουλος, που ολοι εμείς δεν γνωρίζαμε....... αυτές θέλω πραγματικά να μου τις αριθμησεις.

Σε κάποιους αρέσει το μυθιστόρημα (το διαβάζουν, άρα το καταλαβαίνουν δηλαδή ουσιαστικά), σε άλλους όχι (δεν μπαίνουν καν στον κόπο). Και δεν είναι θύμα όποιος γουστάρει να διαβάζει κάτι που δεν αρέσει σε εσένα, ή που σου έκατσε στραβά από την αρχή όπως λες και το απέρριψες αβλεπεί, οκ;
Και τι θα κάνω βρε spartan? θα καθίσω να διαβασω 100 βιβλία που έχει βγάλει για να δώ μήπως η πλάνη του δεν είναι πλάνη.....ή να κάνω το μαύρο-άσπρο?
Αφου μαύρο είναι και δεν αλλάζει!

Με την δικά σου λογική κάτσε μετέπειτα και διάβασε τα βιβλία του Νικόλαου Λάου που έδωσα στον προηγουμενο πόστ μου..... λένε μεγάλες αλήθειες!!!
Ομως όλα τα βιβλια,όχι ένα μέρος τους.

Οταν ατ διαβασεις έχω να σου προτείνω και άλλα πολλά βιβλία απο διάφορους συγραφείς που λένε μεγάλες αλήθειες.

ΟΜΩΣ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΑ ΨΕΜΑΤΑ!!!


Είπαμε σε αυτό το τρυπάκι δεν μπαίνω, τουλάχιστον όχι έτσι όπως θες εσύ.
Οι απαντήσεις θα προκύψουν όλες μία προς μία αλλά εν καιρώ. Χρειάζεται πρώτα να δημοσιευτούν κάποια στοιχεία που θα ρίξουν φως σε όλα.
Έχε υπομονή και μη μου εκνευρίζεσαι..
Καλα όταν προκύψουν οι εν λόγω απαντησεις μετά απο 10 χρόνια πλάνης(τοσο πολυ άργησε να βρει τις απαντησεις βρε παιδακι μου.....και μάλιστα μία μία?) εμείς εδώ είμαστε να μας τις παραθέσεις.
Μέχρι τότε όμως ο Λιακοπουλος θα είναι λαοπλανος,εφόσον δεν μπαίνεις καν στον κόπο να υπερασπιστεις και να αντιμετωπισεις τις πλάνες και τα ψεματα του που σου παραθέτουμε.


Ειπαμε ιδου η Ροδος ιδου και το πηδημα!
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Λιακόπουλος: Η δικαίωση. Τόμος 43, " Όταν οι άγγελοι ήρθανε στη γη ". ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ!

81
Συγνώμη έβαλα λάθος λινκ.

http://www.arnion.gr/mp3/omilies/p_atha ... is_006.mp3

Αυτό άκου(και οι υπόλοιποι βέβαια) γυρω στο 13-15 ξεκινάει.
Και μετά συνεχίζουμε.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !
Απάντηση

Επιστροφή στο “"Ο Καιρός γάρ εγγύς"”