Οργισμένη αντίδραση Παπούλια

1
Με νέα δήλωσή του, ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας, Κάρολος Παπούλιας επανέρχεται στο ζήτημα της βάναυσης προσβολής της επετείου της 28ης Οκτωβρίου και των θεσμών της χώρας, που προκάλεσαν τα πρωτοφανή επεισόδια διαδηλωτών στο χώρο της παρέλασης, τα οποία οδήγησαν στην ματαίωση της στρατιωτικής παρέλασης και στην αποχώρηση του ιδίου.

"Όσα συνέβησαν σήμερα στη Θεσσαλονίκη αποτελούν ευκαιρία να σταθούμε λίγο και να συλλογιστούμε: Πατριώτες είναι εκείνοι που αμαυρώνουν μια εθνική επέτειο; Αγωνιστές είναι όσοι προσβάλλουν; Δίκιο έχει όποιος φωνάζει περισσότερο; Είναι δημοκράτες όσοι αντιμετωπίζουν το δημόσιο χώρο ως ιδιοκτησία τους; Και πώς μετριέται η πλειοψηφία; Με τη συμμετοχή σε εκδηλώσεις διαμαρτυρίας ή με τις εκλογές που, με βάση το Σύνταγμα, γίνονται κάθε τέσσερα χρόνια;".
Τα παραπάνω δήλωσε ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας σχολιάζοντας τα γεγονότα στις παρελάσεις και πρόσθεσε: "Υπάρχει το δικαίωμα και η κατάχρησή του, υπάρχει η δίκαιη οργή και ο εκφυλισμός της, υπάρχει καθαρό όριο ανάμεσα σε μια ευνομούμενη πολιτεία και σε μια κοινωνική οργάνωση χωρίς κανόνες, χωρίς δημοκρατικό υπόβαθρο. Κάνω τις επισημάνσεις αυτές πιστεύοντας ότι η έξοδος της πατρίδας μας από την κρίση δεν είναι μόνο ζήτημα αριθμών αλλά υπόθεση βαθιά πολιτική, βαθύτερα πολιτισμική".
Υπενθυμίζεται ότι σήμερα το πρωί ο κ. Παπούλιας αποχώρησε, εμφανώς ενοχλημένος, από την εξέδρα των επισήμων και τον χώρο της παρέλασης στη Θεσσαλονίκη, λέγοντας χαρακτηριστικά ότι: "Λυπάμαι πολύ. Πρέπει να ντρέπονται. Εγώ ήρθα για να τιμήσω τη Θεσσαλονίκη και κάποιοι δεν ήθελαν να γίνει η παρέλαση. Εγώ στα 15 μου πολέμησα για την πατρίδα. Δεν μπορούν να με λένε προδότη".
Παράλληλα, είχε προσθέσει ότι: "θεωρώ ότι η τελευταία απόφαση της Ε.Ε. έχει χρήσιμα στοιχεία τα οποία πρέπει να εκμεταλλευθούμε. Να συστρατευθούμε για να ξεπεράσουμε την κρίση, έτσι ώστε να οικοδομήσουμε μια Ελλάδα απαλλαγμένη από δουλείες και επιταγές τρίτων και να καθαρίσουμε το σπίτι μας και να παραδώσουμε, το σπίτι μας, στα παιδιά μας καθαρό και αλώβητο. Λυπάμαι. Λυπάμαι για τους υβριστές. Διάλεξαν μια μέρα που είναι ντροπής τους".

Σε ερώτηση δε για το αν φοβάται για την τροπή που παίρνουν κάποιες αντιδράσεις με υβριστικά συνθήματα, ο κ. Παπούλιας απάντησε: "Δεν φοβάμαι γιατί είναι μια μικρή απαράδεκτη μειοψηφία. Ο ελληνικός λαός καταλαβαίνει που πάει γι αυτό και δέχεται όλες αυτές τις πιέσεις και όλα αυτά τα μέτρα που είναι σε βάρος των ασθενέστερων και των αδύνατων. Πιστεύει ότι μια μέρα θα ξημερώσει καλύτερη. Κι αυτό πιστεύουμε όλοι γι αυτό και είμαστε εδώ. Και λυπάμαι πάρα πολύ που αμαυρώνουν αυτή την ημέρα, μια ιστορική μέρα. Μια μέρα που ανήκει στον ελληνικό λαό δεν ανήκει σε αυτούς".
Οργισμένος για τα επεισόδια που σημειώθηκαν ήταν κι ο υπουργός Εθνικής Αμυνας Πάνος Μπεγλίτης, ο οποίος επίσης αποχώρησε, όπως και οι υπόλοιποι εκπρόσωποι του πολιτικού και στρατιωτικού κόσμου της χώρας.
"Σήμερα "απολαύσαμε" τον πλήρη εξευτελισμό των θεσμών" υπογράμμισε ο Δήμαρχος Θεσσαλονίκης, Γιάννης Μπουτάρης, κατά την αποχώρησή του από τον χώρο της παρέλασης, ενώ ο αντιπεριφερειάρχης Απόστολος Τζιτζικώστας, χαρακτήρισε τη σημερινή μέρα, ως "μάυρη μέρα".
Αυτή την ώρα παρελαύνουν οι εθελοντικές ομάδες και οι φιλανθρωπικές οργανώσεις, σε μια μόνο "λωρίδα" του δρόμου που παραμένει ανοιχτή για να γίνει η παρέλαση.
Υπενθυμίζεται ότι το πρωί, πριν ξεκινήσουν τα πεζοπόρα τμήματα, διαδηλωτές, ανάμεσα τους, σύμφωνα με πληροφορίες της αστυνομίας, μέλη της Χρυσής Αυγής, των Αγανακτισμένων αλλά και πολιτικών κομμάτων, που φώναζαν συνθήματα εναντίον του πολιτικού κόσμου και βρίσκονταν από το πρωί στη Λ. Μεγάλου Αλεξάνδρου, όπου θα γινόταν η παρέλαση, μπήκαν μέσα στον χώρο, εμποδίζοντας την έναρξή της. Εκεί βρίσκονταν ισχυρές αστυνομικές δυνάμεις, οι οποίες προσπαθούσαν να διώξουν τους διαδηλωτές από τον χώρο και να ανοίξουν το δρόμο.

ethnos.gr
Έλληνες Αμύνεσθαι Περί Πάτρης,Ελευθερία ή Θάνατος!Μετά από μια εθνοεπανάσταση χρειάζεται και μια εθνοκάθαρση...

Re: Οργισμένη αντίδραση Παπούλια

2
"Λυπάμαι πολύ. Πρέπει να ντρέπονται. Εγώ ήρθα για να τιμήσω τη Θεσσαλονίκη και κάποιοι δεν ήθελαν να γίνει η παρέλαση. Εγώ στα 15 μου πολέμησα για την πατρίδα. Δεν μπορούν να με λένε προδότη".
Λυπάσαι;;;Λυπάσαι ρε προδότη;Λυπάσαι που ορκίστηκες στην μείωση της Εθνικής μας Κυριαρχία;Λυπάσαι ρε παλιοεβραίε
που προσκυνούσες το τείχος των δακρύων;Λυπάσαι που πληρώνεσαι 200.000 ευρώ και κάποιοι δεν έχουν να πάρουν γάλα στα παιδιά τους;Λυπάσαι;;;
Άντε και γαμ@@ ρε Παπούλια που πολέμησες και για την πατρίδα!Προδότη ε προδότη! Άντε και Γαμ@@!
Έλληνες Αμύνεσθαι Περί Πάτρης,Ελευθερία ή Θάνατος!Μετά από μια εθνοεπανάσταση χρειάζεται και μια εθνοκάθαρση...

Re: Οργισμένη αντίδραση Παπούλια

3
Ο αχρείος ξεφτίλας βγάζει γλώσσα !!!

Ακόμη και σήμερα !

Μετά από τόσα που τον βαραίνουν !!!

Θρασύτατος Πασοκοπίθηκος πάντα !

Ούτε η παραμικρή ένδειξη μεταμέλειας...
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 

Re: Οργισμένη αντίδραση Παπούλια

4
η πατρίδα τελεί υπο κατοχή, αλλά οι σημερινοί δοσίλογοι το ξέρουν από παλιά το ποίημα με τους κακούς κομμουνιστές και τους κακούς φασίστες, οι προδότες έδωσαν από νωρίς εντολή στα τσομπανόσκυλα των καναλιών πως οι συριζαίοι και οι χρυσαυγίτες ευθύνονται για την ματαίωση της παρέλασης, τα πρόβατα ξυπνήσαν και πρέπει με κάθε τρόπο να τα μαντρώσουν ο φόβος πρέπει να γίνει μόνιμος σύντροφος του πολίτη μέχρι να βρεθεί καινούργιος τσομπάνης, οι μέρες τους όμως τελειώνουν, αυτοί έκαναν την επιλογή τους και ξεπουλήσαν την χώρα και ο λαός κάνει με την σειρά του τις δικές του επιλογές με ότι συνέπειες μπορεί να έχει αυτό.......
Είδα τα καλύτερα μυαλά της γενιάς μου\nχαλασμένα απ΄ την τρέλα,\nλιμασμένα, υστερικά γυμνά...\n\nAllen Ginsberg

Re: Οργισμένη αντίδραση Παπούλια

5
Λέων έγραψε:
"Λυπάμαι πολύ. Πρέπει να ντρέπονται. Εγώ ήρθα για να τιμήσω τη Θεσσαλονίκη και κάποιοι δεν ήθελαν να γίνει η παρέλαση. Εγώ στα 15 μου πολέμησα για την πατρίδα. Δεν μπορούν να με λένε προδότη".
Λυπάσαι;;;Λυπάσαι ρε προδότη;Λυπάσαι που ορκίστηκες στην μείωση της Εθνικής μας Κυριαρχία;Λυπάσαι ρε παλιοεβραίε
που προσκυνούσες το τείχος των δακρύων;Λυπάσαι που πληρώνεσαι 200.000 ευρώ και κάποιοι δεν έχουν να πάρουν γάλα στα παιδιά τους;Λυπάσαι;;;
Άντε και γαμ@@ ρε Παπούλια που πολέμησες και για την πατρίδα!Προδότη ε προδότη! Άντε και Γαμ@@!
Και λίγα λες Λέων !

Ο γερο-ξεφτίλας τι λέει ? Αν έχεις το θεό σου δηλαδή..."Εγώ ήρθα για να τιμήσω τη Θεσσαλονίκη"...Το θεωρεί τιμή μας...αυτό !

Ο ελεεινός και τρισάθλιος...

Το χειρότερο ?

Μπορεί και να το πιστεύει !!! :slap
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 

Re: Οργισμένη αντίδραση Παπούλια

6
Χριστίνα έγραψε:η πατρίδα τελεί υπο κατοχή, αλλά οι σημερινοί δοσίλογοι το ξέρουν από παλιά το ποίημα με τους κακούς κομμουνιστές και τους κακούς φασίστες, οι προδότες έδωσαν από νωρίς εντολή στα τσομπανόσκυλα των καναλιών πως οι συριζαίοι και οι χρυσαυγίτες ευθύνονται για την ματαίωση της παρέλασης, τα πρόβατα ξυπνήσαν και πρέπει με κάθε τρόπο να τα μαντρώσουν ο φόβος πρέπει να γίνει μόνιμος σύντροφος του πολίτη μέχρι να βρεθεί καινούργιος τσομπάνης, οι μέρες τους όμως τελειώνουν, αυτοί έκαναν την επιλογή τους και ξεπουλήσαν την χώρα και ο λαός κάνει με την σειρά του τις δικές του επιλογές με ότι συνέπειες μπορεί να έχει αυτό.......
Δεν νομίζω ότι θα ανεχτούμε αυτό το τσίρκο για πολύ ακόμη...

Ελπίζω το επόμενο βήμα μας, να το κάνουμε ενημερωμένοι αλλά και οργανωμένοι...και πάντα αδελφωμένοι...

Τίποτε δε μας χωρίζει σήμερα...Μας ενώνει η διάθεση να καθαρίσουμε την κόπρο του Αυγεία...μέσα από το σπίτι μας...
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 

Re: Οργισμένη αντίδραση Παπούλια

7
Οργισμένη αντίδραση Παπούλια
Απίστευτος τίτλος, όμως ???

Απίστευτος ?

Δεν υπάρχεις, ρε Παπούλια !

Δεν το πιστεύω λέμε...
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 

Re: Οργισμένη αντίδραση Παπούλια

8
Νοιώθω ότι μπορώ να συνεχίσω ποστάροντας και απαντώντας αποκλειστικά και μόνο σε αυτό το θέμα !

ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΘΕΜΑ :ex

"Η υποκρισία, το θράσος, η αλητεία και η υποτίμηση της νοημοσύνης αλλά και των αισθημάτων μας, εκ μέρους του πολιτικού συστήματος, στην Ελλάδα, σήμερα"
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 

Re: Οργισμένη αντίδραση Παπούλια

9
ο Παπούλιας πολέμησε 15 ετών, γεννήθηκε το 1929 οι γερμανοί απ' την χώρα έφυγαν το 44 (τότε ήταν 15) οπότε το πολύ πολύ να είχε πάρει τα βουνά με τους ανταρτες τότε που ήθελαν να μην υπάρχει ελληνικό κράτος απ' την Λάρισα και πάνω, μήπως παίρνει και επίδομα εθνικής αντίστασης ο Κάρολος..;

είναι και ψεύτης όταν μιλάει για μειοψηφίες, ορίστε και η απόδειξη
Εικόνα
Είδα τα καλύτερα μυαλά της γενιάς μου\nχαλασμένα απ΄ την τρέλα,\nλιμασμένα, υστερικά γυμνά...\n\nAllen Ginsberg
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ο εντός των πυλών ανθελληνισμός”

cron