Re: ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ! Χατζημαρκάκης στην Bild….η Ελλάδα πρέπει να αλλάξει ΟΝΟΜΑ !!!

10
'Ελληνας έγραψε:
inanm7 έγραψε:Μόνο ως προς αυτό θα συμφωνήσω μαζί του, χωρίς να γνωρίζω το λόγο που ζητάει κάτι τέτοιο, δηλ. τι τον ωθεί(μάλλον ξέρουμε) να το πει αυτό και ποιός είναι ο απώτερος σκοπός. Πάντως:

HELLAS=ΕΛΛΑΔΑ

GREECE=ΓΡΑΙΚΟΙ

Προτιμώ το πρώτο γιατί μας εκφράζει ως έθνος σε αντιδιαστολή με το δεύτερο το οποίο υιοθετήθηκε από την Ευρώπη στα χρόνια της Επανάστασης έχοντας αρνητικό περιεχόμενο και που σημαίνει αγύρτες, ψεύτες, αιρετικούς...
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ
και θα σε παραπεμψω σε αρθρο που εχω ανεβασει
H προέλευση και η σημασία των εθνικών μας ονομάτων
όπου μεταξύ άλλων αναφέρετε
Τις περισσότερες φορές, έστω και ενδόμυχα, εμείς θεωρούμε το όνομα ‘Γραικός’, όπως και το όνομα ‘Ρωμιός’ που χρησιμοποιούσαν οι Έλληνες επί 13 και πλέον αιώνες μέχρι και την Τουρκοκρατία, ως όρους περιφρονητικούς και σκωπτικούς και επιμένουμε στο δικαίωμα του αυτοπροσδιορισμού μας
πρέπει να επισημανθεί ότι το όνομα ‘Γραικός’ είναι αρχαιότερο του ονόματος ‘Έλληνας’ .

Σε μια επιγραφή του 4ου π.Χ. αι. αναφέρεται ότι ‘Έλληνες ονομάσθηκαν αυτοί που αποκαλούνταν πριν Γραικοί’, ενώ ο Αριστοτέλης στα Μετεωρολογικά του σημειώνει ότι στην περιοχή της Δωδώνης στην Ήπειρο, την οποία ο Κλαύδιος ο Πτολεμαίος θεωρούσε ως την αρχέγονη Ελλάδα, κατοικούσαν οι ‘Σελλοί’ που αποκαλούνταν τότε Γραικοί και τώρα Έλληνες.

Θα σου πρότεινα αδελφέ μου να διαβάσεις το καταπληκτικό βιβλίο του πατρός Ιωάννη Ρωμανίδη '' Ρωμηοσύνη, Ρωμανία, Ρούμελη''. Πολλές απαντήσεις δίνονται σε όλα αυτά τα θέματα.

Re: ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ! Χατζημαρκάκης στην Bild….η Ελλάδα πρέπει να αλλάξει ΟΝΟΜΑ !!!

11
Βρε βλάκα γερμανέ άμα αλλάξει όνομα η Ελλάδα εσείς πως θα ονομάζεστε :blue

ΠΕΡΙΚΛΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ ΠΡΟΣ ΦΡΑΓΚΟΛΕΒΑΝΤΙΝΟΥΣ
«Δὲν θὰ κρίνετε Σεῖς οἱ Φράγκοι -τὰ χθεσινὰ Ἀγριογούρουνα- Ἐμᾶς, ἀλλ᾿ Ἐμεῖς θὰ κρίνωμε Σᾶς καὶ τὸν Πολιτισμόν σας.»
Νήφε και μέμνησα απιστήν\n(Να παραμένεις νηφάλιος\nκαι να θυμάσαι να δυσπιστείς)…\nκαι ιδίως απέναντι σε όσους σε θέλουν\nεφησυχασμνο\nΕπίμαχος φιλόσοφος από την Κω

Re: ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ! Χατζημαρκάκης στην Bild….η Ελλάδα πρέπει να αλλάξει ΟΝΟΜΑ !!!

12
Βασικά σαν πρώτη κίνηση η Ελλάδα πρέπει να αλλάξει πρώτα αυτούς τους γελοίους που έχουν και άποψη ........
Είδα τα καλύτερα μυαλά της γενιάς μου\nχαλασμένα απ΄ την τρέλα,\nλιμασμένα, υστερικά γυμνά...\n\nAllen Ginsberg
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ο εντός των πυλών ανθελληνισμός”

cron