ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΝΤΙΜΟ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΤΟ ΣΚΑΣΜΟ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΑΡΑ ΝΑ ΕΠΙΧΕΙΡΟΥΝ ΝΑ ΧΥΣΟΥΝ ΔΗΛΗΤΗΡΙΟ ΣΤΑ ΑΔΟΛΑ ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ Α

1
ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΝΤΙΜΟ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΤΟ ΣΚΑΣΜΟ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΑΡΑ ΝΑ ΕΠΙΧΕΙΡΟΥΝ ΝΑ ΧΥΣΟΥΝ ΔΗΛΗΤΗΡΙΟ ΣΤΑ ΑΔΟΛΑ ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΛΑΟΥ

Σήμερα που κάποιοι αδίστακτοι συκοφάντες, επιχειρούν να απαξιώσουν τον πιο όμορφο αγώνα αυτού του λαού για την εθνική του αξιοπρέπεια και περηφάνεια…


του Κ. ΚΥΡΙΑΚΟΠΟΥΛΟΥ

Σήμερα που ο αγώνας ενάντια στον ενδοτισμό, τον εθνομηδενισμό και τη γενικευμένη Νεοταξική επίθεση αποκτά συγκεκριμένο περιεχόμενο μέσα από το οποίο θα κριθεί το αύριο της Ελλάδας…

Σήμερα που οι εχθροί της προόδου απεφάσισαν να ενοχοποιήσουν τα διαχρονικά σύμβολα που ενέπνευσαν τους μεγάλους αγώνες αυτού του λαού, για να ξεμπερδέψουν οριστικά με την αδούλωτη ψυχή του…

Σήμερα που κάποια ανθρωπάρια, φτηνά και ξοφλημένα, παραγκωνισμένα σε κάποιο ράφι της προσωπικής τους ιστορίας, τολμούν να συκοφαντήσουν έννοιες όπως: Ελλάδα, πατριωτισμός, Ελληνισμός, Ελληνικό έθνος, και να τα «χαρίσουν» αμαχητί στο όνομα ενός ψευδεπίγραφου δήθεν διεθνισμού, στα ακροδεξιά φαντάσματα που επιχειρούν να αναβιώσουν και στις φασιστικές λογικές που όψιμα ανακάλυψαν πίσω από την αγωνία αυτού του λαού για το παρόν και το μέλλον του τόπου του…



Εμείς θα τους τρίψουμε στη μούρη, στην προσκυνημένη και συμβιβασμένη μούρη τους, το όρκο του ΕΛΑΣ και του ΔΣΕ γραμμένο δια χειρός του … «ακροδεξιού, εθνικιστή και ρατσιστή» Αρη Βελουχιώτη, ελπίζοντας πως επιτέλους θα βουλώσουν τα ρυπαρά τους στόματα, και θα παραιτηθούν από την απόπειρα κατασυκοφάντησης της αγωνίας αυτού του λαού και τον καθημερινών ανθρώπων που μοχθούν για το αύριο αυτού του τόπου.

- Αγωνιστής του Ελληνικού Λαού δηλώνει ο Ελασίτης και όχι της πανεθνικής σούπας των επιλογών της Νέας Τάξης και της Παγκόσμιας Διακυβέρνησης.

- Για τα πολιτικά κυριαρχικά δικαιώματα του Ελληνικού Λαού αγωνίζεται και όχι για την εκχώρησή τους σε ορδές ενόπλων ή αόπλων εισβολέων. - Παιδί του Ελληνικού λαού δηλώνει και όχι κρεατόμαζα της πανεθνότητας της Νέας Τάξης.

- Ως Γνήσιος πατριώτης και πολεμιστής του Ελληνικού Έθνους ορκίζεται και όχι ως πολεμιστής μιας λαότητας BENETON με απροσδιόριστες αξίες, πολιτισμικές καταβολές και λοιπά εθνομηδενιστικά κουραφέξαλα.

- Στον Ελληνικό λαό και στη συνείδησή του ορκίζεται. Σε κείνη τη συνείδηση που οι ξοφλημένοι αγωνιστές πυροβολούν αδίστακτα, λειτουργώντας έτσι ως δεκανίκια της Νέας Τάξης σε τελευταία ανάλυση.

- "Αν ποτέ φανώ επίορκος και από κακή πρόθεση παραβώ τον όρκο μου, ας πέσει πάνω μου αμείλικτο το τιμωρό χέρι της Πατρίδας και το μίσος και η καταφρόνια του λαού μου". Αυτά ορκίζεται ο αγωνιστής και δε διστάζει να μιλά ασταμάτητα για Ελληνισμό, για Πατρίδα, για Ελληνικό έθνος και για λοιπά «ρατσιστικά, φασιστικά και ακροδεξιά παραλληρήματα».

Για κανέναν εθνομηδενισμό… για καμιά διεθνική σούπα δεν αγωνίστηκε… καμία Ελληνική σημαία δεν υπέστειλε.
Με αυτά τα συνθήματα και με αυτές τις Ελληνικότατες αξίες επέλεξε να αγωνιστεί ενάντια στο φασισμό.

Και φυσικά δεν το έκανε για να μπορούν κάποιοι σύγχρονοι επίδοξοι κριτές των πάντων, να αποκαλούν φασιστικά τα ιδεώδη για λογαριασμό των οποίων κάποιοι άλλοι μάτωσαν και θυσιάστηκαν.

Στη συνέχεια παραθέτουμε τον όρκο των ταγματασφαλιτών.

Πηγή μας ο «ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ», για να μην αμφισβητηθεί από κανέναν η πιστότητα της αντιγραφής.

Παραθέτουμε επίσης τον όρκο των Αθηναίων οπλιτών αλλά και τον όρκο των Ελλήνων στις Πλαταιές.

Ελπίζουμε οι ανεγκέφαλοι και βιαστικοί επικριτές του πατριωτισμού των Ελλήνων, να διακρίνουν τη διαχρονικότητα των αξιών που ενέπνευσαν στην πορεία των αιώνων τους αγώνες αυτού του λαού για την εθνική του αξιοπρέπεια.


Το πατριωτικό κίνημα, το κίνημα Εθνικής Σωτηρίας, στον αγώνα του για την παραδειγματική ανατροπή του πολιτικού συστήματος και για το τσάκισμα των σχεδίων της Νέας Τάξης και της Παγκόσμιας Διακυβέρνησης, θα μπορούσε να υιοθετήσει αυτολεξί τον όρκο του Βελουχιώτη.


Οι επικριτές αυτού του κινήματος, ποιόν όρκο άραγε υιοθετούν για να μας κρίνουν ως «φασίστες», «ακροδεξιούς» και λοιπές αηδίες που σκαρφίζονται για να κρίνουν την αγνή και άδολη αγάπη μας γι αυτή την πατρίδα???


Όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμμαστάρια κύριοι…

Και οι ξοφλημένοι που σκιάζονται από τον όμορφο και άδολο αγώνα μας, ας βγάλουν τουλάχιστον το σκασμό.


Θα είναι πιο έντιμος ο σκασμός από το δηλητήριο που επιχειρούν να χύσουν.

Ακόμα και αν επιστρατεύσουν τους ανθρωπισμούς όλου του κόσμου, δε θα μπορέσουν να κρύψουν πίσω από αυτούς τα προσκυνημένα και συμβιβασμένα τους κεφάλια της υποταγής και της ντροπής…


Απολαύστε τη συνέχεια…
Ο Ορκος του ΕΛΑΣ και του ΔΣΕ

Αγωνιστές της Αντίστασης αλλά και άλλοι αναγνώστες ρωτάνε ποιος είναι ο όρκος του ΕΛΑΣ και γιατί σε διάφορα κείμενα είναι διαφορετικά διατυπωμένος. Εύλογη η απορία. Απαντάμε παραθέτοντας τα ίδια τα κείμενα.

Δημοσιεύουμε και τον όρκο του ΔΣΕ.
1. Ο επίσημος "Ορκος του Ελασίτη",καθιερωμένος με απόφαση της ΠΕΕΑ (Πολιτική Επιτροπή Εθνικής Απελευθέρωσης) - "Κυβέρνησης του Βουνού", το 1944 είναι ο εξής:
"Ορκίζομαι ότι θα αγωνιστώ έως την τελευταία σταγόνα του αίματός μου
για την πλήρη απελευθέρωση, ακεραιότητα και ανεξαρτησία της πατρίδας.
Για την περιφρούρηση των συμφερόντων του ελληνικού λαού και την αποκατάσταση και κατοχύρωση των κυριαρχικών δικαιωμάτων του.
Για τον σκοπό αυτό θα υπακούω στις πράξεις και αποφάσεις της ΠΕΕΑ και θα εκτελώευσυνείδητα και πειθαρχικά τις εντολές και οδηγίες των ανωτέρων μου καιθα αποφεύγω κάθε πράξη που θα με ατιμάζει σαν άτομο και σαν αγωνιστή του ελληνικού λαού".


(Από τα βιβλία: Σπύρου Κωτσάκη "Εισφορά" σελ. 189, και "Στ' άρματα,
Στ' άρματα" σελ. 157).
2. Ο Ορκος της πρώτης αντάρτικης ομάδας στη Ρούμελη που έγραψε ο Αρης Βελουχιώτης και δόθηκε το 1942 στη Γραμμένη Οξιά είναι:
"Εγώ παιδί του ελληνικού λαού, ορκίζομαι να αγωνιστώ πιστά από τις τάξεις του ΕΛΑΣ, χύνοντας και την τελευταία ρανίδα του αίματός μου, σαν γνήσιος πατριώτης για το διώξιμο του εχθρού από τον τόπο μας, για τις ελευθερίες του λαού μας, κι ακόμα να είμαι πιστός και άγρυπνος φρουρός προστασίας στην περιουσία και το βιος του αγρότη. Δέχομαι προκαταβολικά την ποινή του θανάτου αν ατιμάσω την ιδιότητά μου ως πολεμιστής του Εθνους και του λαού και υπόσχομαι να δοξάσω και να τιμήσω το όπλο που κρατώ και να μην το παραδώσω αν δεν ξεσκλαβωθεί η Πατρίδα μου και δε γίνει ο λαός νοικοκύρης στον τόπο του".

(Από το βιβλίο του Γιάννη Μαρρέ).
3. Το 1943 από την ΚΕ του ΕΛΑΣ καθορίστηκε για τους μαχητές ο παρακάτω όρκος:
"Ορκίζομαι στον ελληνικό λαό και τη συνείδησή μου, ότι θ' αγωνιστώ έως την τελευταία σταγόνα του αίματός μου για την πλήρη απελευθέρωση της Ελλάδος από τον ξενικό ζυγό.
Οτι θ' αγωνιστώ για την περιφρούρηση των συμφερόντων του ελληνικού λαού και την αποκατάσταση και κατοχύρωση των ελευθεριών και όλων των κυριαρχικών δικαιωμάτων του.
Για τον σκοπό αυτό θα εκτελώ ευσυνείδητα και πειθαρχικά τις εντολές και οδηγίες των ανωτέρων οργάνων και θ' αποφεύγω κάθε πράξη που θα με ατιμάζει σαν άτομο και σαν αγωνιστή του εργαζόμενου ελληνικού λαού".


Δημοσιεύτηκε στον "Απελευθερωτή", όργανο της ΚΕ του ΕΛΑΣ. Αθήνα 27 Απριλίου 1943. (Κείμενα της Εθνικής Αντίστασης Α Τόμος Σελ. 213).
- Οι μαχητές του ΔΣΕ ορκίζονταν στις αρχές του καταστατικού τους.
4. Ο Ορκος του μαχητή του ΔΣΕ
"Εγώ, παιδί του λαού της Ελλάδας και μαχητής του ΔΣΕ, ορκίζομαι να πολεμήσω με το όπλο στο χέρι, να χύσω το αίμα μου και να δώσω και την ίδια μου τη ζωή για να διώξω απ' τα χώματα της Πατρίδας μου και τον τελευταίο ξένο καταχτητή. Για να εξαφανίσω κάθε ίχνος φασισμού. Για να εξασφαλίσω και να υπερασπίσω την εθνική ανεξαρτησία και την εδαφική ακεραιότητα της Πατρίδας μου. Για να εξασφαλίσω και να υπερασπίσω τη Δημοκρατία, την τιμή, την εργασία, την περιουσία και πρόοδο του λαού μας.
Ορκίζομαι να 'μαι καλός, γενναίος και πειθαρχικός στρατιώτης, να εκτελώ όλες τις διαταγές των ανωτέρων μου, να τηρώ όλες τις διατάξεις του κανονισμού και να κρατώ τα μυστικά του ΔΣΕ.
Ορκίζομαι να 'μαι υπόδειγμα καλής συμπεριφοράς προς τον λαό, φορέας και εμψυχωτής στη λαϊκή ενότητα και συμφιλίωση και να αποφεύγω κάθε πράξη που θα με εκθέτει και θα με ατιμάζει σαν άτομο και μαχητή. Ιδανικό μου έχω τη λεύτερη και ισχυρή Δημοκρατική Ελλάδα και την πρόοδο και ευημερία του λαού. Και στην υπηρεσία του ιδανικού μου θέτω το όπλο μου και τη ζωή μου.
Αν ποτέ φανώ επίορκος και από κακή πρόθεση παραβώ τον όρκο μου, ας πέσει πάνω μου αμείλικτο το τιμωρό χέρι της Πατρίδας και το μίσος και η καταφρόνια του λαού μου".


Από το βιβλιάριο του μαχητή και αξιωματικού του ΔΣΕ.
Σημείωση.Αυτά σε αντίθεση με τον όρκο του κυβερνητικού στρατού, που συντάχθηκε στην Οθωνική περίοδο, και ορκίζεται "πίστην και αφοσίωσιν προς τον βασιλιά".
5. Ο όρκος του ταγματασφαλίτη
"Ορκίζομαι εις τον Θεόν τον άγιον τούτον όρκον, ότι θα υπακούω απολύτως εις τας διαταγάς του ανωτάτου αρχηγού του γερμανικού στρατού Αδόλφου Χίτλερ.
Θα εκτελώ πιστώς απάσας τας ανατεθησομένας μοι υπηρεσίας και θα υπακούω άνευ όρων εις τας διαταγάς των ανωτέρων μου.
Γνωρίζω καλώς ότι διά μιαν αντίρρησιν εναντίον των υποχρεώσεών μου, τας οποίας διά του παρόντος αναλαμβάνω, θέλω τιμωρηθή παρά των γερμανικών στρατιωτικών νόμων".

Από το βιβλίο του Ηλία Παπαστεργιόπουλου "Ο Μωριάς στα όπλα".
ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ


ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ...

Όρκος Αθηναίων Οπλιτών

"Ού καταισχυνώ όπλα τά ιερά,
ούδ' εγκαταλείψω τόν παραστάτην,
ότω άν στοιχήσω.
Αμυνώ δέ καί υπέρ ιερών καί οσίων,
καί μόνος καί μετά πολλών.
Τήν πατρίδα δέ ούκ ελάσσω παραδώσω,
πλείω δέ καί αρείω
όσης άν παραδέξωμαι.
Καί ευηκοήσω τών αεί κραινόντων εμφρόνως,
καί τοίς θεσμοίς τοίς ιδρυμένοις πείσομαι,
καί ούς τινας άν άλλους τό πλήθος ιδρύσεται ομοφρόνως.
Καί άν τις αναιρή τούς θεσμούς
ή μή πείθηται, ούκ επιτρέψω.
Αμυνώ δέ καί μόνος καί μετά πάντων.

Καί ιερά τά πάτρια τιμήσω.
Ίστορες θεοί τούτων,
Άγραυλος, Ενυάλιος Άρης,
Ζεύς, Θαλλώ, Αυξώ, Ηγεμόνη."


[¨Δεν θα ντροπιάσω τα όπλα τα ιερά,
ούτε θα εγκαταλείψω το συμπολεμιστή μου,
θα αγωνιστώ για τα ιερά και τα θεία και με μόνος και πολλούς.
Την Πατρίδα δεν θα την παραδώσω μικρότερη,
αλλά μεγαλύτερη και ενδοξότερη από όση την παρέλαβα.
Και θα πειθαρχώ στους εκάστοτε διοικούνται,
και θα υπακούω τους ισχύοντες Νόμους
και σε όσους άλλους ψηφίσει ο Λαός.
Και αν κανείς προσπαθήσει να τους καταργήσει
ή δεν τους υπακούει, δεν θα του το επιτρέψω.
Θα αγωνιστώ δε μόνος μου και με όλους
Και τα πατροπαράδοτα Ιερά θα τιμώ.
Μάρτυρες μου για όλα αυτά ας είναι οι Θεοί.¨]


Όρκος Ελλήνων στίς Πλαταιές

"Ού ποιήσομαι περί πλείονος τό ζήν τής ελευθερίας.
Ουδέ εγκαταλείψω τούς ηγεμόνας, ούτε ζώντας, ούτε αποθανόντας.
Αλλά τούς εν τή μάχη τελευτήσαντας τών συμμάχων άπαντας θάψω.
Καί κρατήσας τώ πολέμω τούς βαρβάρους, τών μέν μαχεσαμένων
υπέρ τής Ελλάδος πόλεων ουδεμίαν ανάστατον ποιήσω,
τάς δέ τά τού βαρβάρου προελομένας απάσας δεκατεύσω.

Καί τών ιερών εμπρησθέντων καί καταβληθέντων
υπό τών βαρβάρων ουδέν ανοικοδομήσω παντάπασιν.
Αλλ' υπόμνημα τοις επιγιγνομένοις εάσω καταλείπεσθαι
τής τών βαρβάρων ασεβείας."


[ « Δεν θα προτιμήσω περισσότερο την ζωή από την Ελευθερία! Δεν θα εγκαταλείψω τους ηγέτες, ούτε τους ζωντανούς, ούτε τους νεκρούς, αλλά εκείνους που στην μάχη πέθαναν, όλους τους συμμαχητές μου θα θάψω. Εάν νικήσω δε τους βαρβάρους στην μάχη, καμμία από τις πόλεις που για την Ελλάδα πολέμησαν δεν θα πειράξω, ενώ εκείνες που με τους βαρβάρους συμμάχησαν, θα τις υποχρεώσω να καταβάλουν το δέκατον. Και τους ναούς που κάηκαν και αφανίσθηκαν από τους βαρβάρους δεν θα ξανακτίσω κανέναν, αλλά θα αφήσω να παραμείνουν ερείπια στις επόμενες γενεές, ως υπενθύμιση της ασεβείας των βαρβάρων»]


schizas.com


Αναρτήθηκε από ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ο εντός των πυλών ανθελληνισμός”