Η Ελλάδα δίνει τους S-300 στο Ισραήλ;

1
Εικόνα

Αυτός ήταν ο λόγος της εσπευσμένης επίσκεψης του Νετανιάχου στην Ελλάδα;

Η κυβέρνηση δίνει την άδεια στο Ισραήλ να χρησιμοποιήσει τους S-300, που αγοράστηκαν για να πάνε στην Κύπρο και κατέληξαν να σταθμεύουν στην Κρήτη, στο πλαίσιο «άσκησης». Η εξέλιξη αυτή υπονομεύει τα εθνικά μας συμφέροντα, ενώ δίνει για άλλη μια φορά λάθος μηνύματα.
Στην Μόσχα, η είδηση προκάλεσε οργή και μάλιστα τη στιγμή που το Ισραήλ ζητά ναυτικό αποκλεισμό του Ιράν. Την ίδια ώρα, οι Άραβες που προμηθεύτηκαν το συγκεκριμένο αντιαεροπορικό πυραυλικό σύστημα ξαφνικά αντιλαμβάνονται ότι η Αθήνα, ευθυγραμμιζόμενη απόλυτα με το εβραϊκό λόμπι, υπονομεύει την ασφάλειά τους, δίνοντας συνεχώς πατήματα στο Ισραήλ!
Και όλα αυτά, αμέσως μετά την επίσκεψη στην Αθήνα κλιμακίου της American Jewish Committee, που είδε Παπανδρέου και Σαμαρά, αλλά και τη μετάβασή του για «επαφές» στην Κύπρο. Μιλάμε για το απόλυτο «ξεβράκωμα» στο εβραϊκό λόμπι, από μια κυβέρνηση που ακολουθεί μια πολύ ολισθηρή ατραπό...
Πώς θα αντιδράσει άραγε η κυβέρνηση του Γιώργου Παπανδρέου, αν αρχίσουν μέσα στην Ελλάδα να γίνονται βομβιστικές επιθέσεις από διάφορες εξτρεμιστικές αραβικές και παλαιστινιακές οργανώσεις; Θα φωνάξει τότε ο Γιώργος Παπανδρέου τη CIA στην Αθήνα, για να... "καθαρίσει";
Μήπως κάποιος πρέπει να πει στον πρωθυπουργεύοντα Γιώργο Παπανδρέου πως όταν στον βάλτο μαλώνουν τα βουβάλια, την πληρώνουν τα βατράχια...; Μήπως κάποιος πρέπει να πει στον "πανέξυπνο" πως δεν έχει κανένα δικαίωμα να παίζει με την εσωτερική ασφάλεια της χώρας και των κατοίκων της, στην προσπάθειά του να γίνει αρεστός στο Νετανιάχου και στους συμπατριώτες του (πέραν του Ατλαντικού);

http://kostasxan.blogspot.com/2010/09/s-300.html
Έλληνες Αμύνεσθαι Περί Πάτρης,Ελευθερία ή Θάνατος!Μετά από μια εθνοεπανάσταση χρειάζεται και μια εθνοκάθαρση...

Re: Η Ελλάδα δίνει τους S-300 στο Ισραήλ;

2
Η κυβέρνηση δίνει την άδεια στο Ισραήλ να χρησιμοποιήσει τους S-300, που αγοράστηκαν για να πάνε στην Κύπρο και κατέληξαν να σταθμεύουν στην Κρήτη, στο πλαίσιο «άσκησης». Η εξέλιξη αυτή υπονομεύει τα εθνικά μας συμφέροντα, ενώ δίνει για άλλη μια φορά λάθος μηνύματα. Στη Μόσχα, η είδηση προκάλεσε οργή και μάλιστα τη στιγμή που.....
το Ισραήλ ζητά ναυτικό αποκλεισμό του Ιράν. Την ίδια ώρα, οι Άραβες που προμηθεύτηκαν το συγκεκριμένο αντιαεροπορικό πυραυλικό σύστημα ξαφνικά αντιλαμβάνονται ότι η Αθήνα, ευθυγραμμιζόμενη απόλυτα με το εβραϊκό λόμπι, υπονομεύει την ασφάλειά τους, δίνοντας συνεχώς πατήματα στο Ισραήλ!

ΑΝ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΙΝΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ,ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΜΙΑ ΚΙΝΗΣΗ ΚΑΘΑΡΗ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑ,ΠΟΥ ΠΛΕΟΝ ΘΕΤΕΙ ΣΕ ΚΙΝΔΥΝΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ!

Κατάλαβαν τώρα τα φιλοεβραικά παπαγαλάκια γιατί δεν θέλαμε ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΙΣΡΑΗΛΙΝΟΥΣ;

Έχουν συνειδητοποιήσει ότι Πρωθυπουργός είναι ένας ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ ΠΡΟΔΟΤΗΣ,ΦΙΛΟΕΒΡΑΙΟΣ ΚΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΡΗΧΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ,όπως ο Τζέφρυ;

Άντε και να δεχτούμε το εγκληματικό λάθος που άρχισε ο Καραμανλής και συνεχίζει το Πασοκ με την παραχώρηση ΕΘΝΙΚΟΥ ΕΝΑΕΡΙΟΥ ΧΩΡΟΥ στους Εβραίους.

ΑΛΛΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΩΣΟΥΜΕ ΚΙ ΕΝΑ ΟΠΛΙΚΟ ΜΑΣ ΣΥΣΤΗΜΑ,ΡΕ ΠΡΟΔΟΤΕΣ;ΠΑΤΕ ΚΑΛΑ;;;
ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΣΥΝΙΣΤΑ ΑΜΕΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΜΑΣ ΣΤΟΝ ΕΠΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΟΛΕΜΟ ΙΣΡΑΗΛ-ΙΡΑΝ;

ΠΩΣ ΘΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΟΥΝ ΑΡΑΓΕ ΤΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΙ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΜΑΣ,ΟΤΑΝ ΘΑ ΔΟΥΝ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ΚΙΝΗΣΗ;

Πόσο γελοίος και εθνοπροδότης πρέπει να είναι κάποιος για να μας βάζει σε τέτοιες περιπέτειες από το πουθενά;

ΤΙ ΓΡΑΜΜΑΤΙΑ ΕΞΟΦΛΕΙΣ,ΓΙΩΡΓΑΚΗ;

Εδώ όμως,έχουμε και το άλλο:ΣΤΗΝ ΟΛΗ ΠΡΟΔΟΣΙΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙ ΚΑΙ Ο ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗΣ!!!

Με ποιο τρόπο;Όπως αποκαλύπτει ο Δήμος Βερύκιος,κατά την πρόσφατη επίσκεψή του στην Κύπρο,διέρρευσε το ΑΠΟΡΡΗΤΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΗΣ ΕΚΘΕΣΗΣ ΤΟΥ ΓΕΕΘΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΥΡΑΥΛΟΥΣ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΗΓΕΣΙΑ ΤΗΣ ΝΗΣΟΥ,ΠΑΡΟΤΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΡΗΤΑ!!!

Η δικαιολογία,σύμφωνα με τον ΑΡΧΙΠΡΟΔΟΤΗ Πρόεδρο του Λαος,ήταν προκεμένου "να ενημερωθεί η Κύπρος για την καθυστέρηση στην εκτέλεση βολής με τους S-330"!

ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ,ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕ ΩΣ...ΚΟΛΑΟΥΖΟΣ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ,ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΠΙΤΑΧΥΝΘΕΙ Η ΧΡΗΣΗ ΤΩΝ ΠΥΡΑΥΛΩΝ,ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ ΣΕ ΔΡΑΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΜΕΤΑ ΣΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ!!!

Σας φαίνονται...συνωμοσιολογικά όλα αυτά;Θυμηθείτε τον βρώμικο ρόλο της Τζαβέλλα,που ξεδιάντροπα δήλωνε πως ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΖΕΙ ΤΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΤΟΥ ΓΙΩΡΓΑΚΗ ΣΤΙΣ ΗΠΑ!

Θυμηθείτε και την πρεμούρα του "εβραιοφάγου" Καρατζαφέρη για σύσφιγξη σχέσεων με Ισραήλ και απόδοση ευσήμων για τις αλλεπάλληλες συναντήσεις Γιωργάκη-Νετανιάχου!


ΟΜΩΣ,ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΚΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΖΗΤΗΜΑ:ΑΠΟ ΠΟΥ ΚΙ ΩΣ ΠΟΥ ΕΝΑΣ ΑΡΧΗΓΟΣ ΚΟΜΜΑΤΟΣ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΝΑ ΔΙΝΕΙ ΤΟ ΑΠΟΡΡΗΤΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΕΚΘΕΣΕΩΝ ΤΟΥ ΓΕΕΘΑ;ΠΟΙΟΣ ΤΟΝ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΕΙ;

ΕΔΩ ΕΧΟΥΜΕ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕ ΚΑΤΑΦΑΝΗ ΠΑΡΑΒΙΑΣΗ ΤΟΥ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΥ ΑΠΟΡΡΗΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΜΑΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ,ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΘΟΥΝ ΞΕΝΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ!!!

ΑΝ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΣΧΑΤΗ ΠΡΟΔΟΣΙΑ,ΤΙ ΕΙΝΑΙ;

ΓΙ'ΑΥΤΟ ΣΑΣ ΛΕΜΕ...ΑΦΗΣΤΕ ΤΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΠΙΑΣΤΕ ΤΑ ΣΤΡΑΤΟΔΙΚΕΙΑ!!!

ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΖΕΦΡΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗ:ΕΝΟΧΟΙ ΕΣΧΑΤΗΣ ΠΡΟΔΟΣΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ!

http://hellas-orthodoxy.blogspot.com
''...δεν είναι η πάλη ημών εναντίον εις αίμα και σάρκα, αλλ' εναντίον εις τας αρχάς, εναντίον εις τας εξουσίας, εναντίον εις τους κοσμοκράτορας του σκότους του αιώνος τούτου, εναντίον εις τα πνεύματα της πονηρίας εν τοις επουρανίοις''\n[/align]

Re: Η Ελλάδα δίνει τους S-300 στο Ισραήλ;

3
Αυτα να τα βλεπουν αυτοι που χαρηκαν και μιλησαν περι εκμεταλευσης της ευκαιριας που μας δοθηκε,λογω και του αντιτουρκισμου του Ισραηλ!
Απο την πλευρα μας κατι θετικό,αν βρηκε καποιος να εγινε απο τις τελευταιες ενθερμες σχεσεις μεταξυ Ελλάδας και Ισραηλ,να μου το πει.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Η Ελλάδα δίνει τους S-300 στο Ισραήλ;

4
dominique έγραψε:Αυτα να τα βλεπουν αυτοι που χαρηκαν και μιλησαν περι εκμεταλευσης της ευκαιριας που μας δοθηκε,λογω και του αντιτουρκισμου του Ισραηλ!
Απο την πλευρα μας κατι θετικό,αν βρηκε καποιος να εγινε απο τις τελευταιες ενθερμες σχεσεις μεταξυ Ελλάδας και Ισραηλ,να μου το πει.
Δεν είναι δυνατόν να φανούν άμεσα τα όποια θετικά μπορεί να προκύψουν από αυτή τη συνεργασία.
Φυσικά ο αντιτουρκισμός κάποιων μπορεί να δεσπόζει,δεν είναι όμως αυτό το μόνο κριτήριο χάραξης στρατηγικής πολιτικής.Όπως έχω ξαναπεί,από μας εξαρτάται, πως μπορούμε να αποκομίσουμε οφέλη υπέρ της πατρίδας.
ΙΔΙΑ ΦΥΛΛΑΤΤΕ-ΕΧΘΡΟΥΣ ΑΜΥΝΟΥ-ΘΝΗΣΚΕ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΙΔΟΣ\n\n-Δάσκαλε γιατί με διδάσκεις πολεμικές τέχνες και παράλληλα μου μιλάς για ειρήνη; \n-Γιατί καλύτερα να είσαι μαχητής σε κήπο παρά κηπουρός σε μάχη…

Re: Η Ελλάδα δίνει τους S-300 στο Ισραήλ;

5
ΤΗΛΕ-ΜΑΧΟΣ έγραψε:
dominique έγραψε:Αυτα να τα βλεπουν αυτοι που χαρηκαν και μιλησαν περι εκμεταλευσης της ευκαιριας που μας δοθηκε,λογω και του αντιτουρκισμου του Ισραηλ!
Απο την πλευρα μας κατι θετικό,αν βρηκε καποιος να εγινε απο τις τελευταιες ενθερμες σχεσεις μεταξυ Ελλάδας και Ισραηλ,να μου το πει.
Δεν είναι δυνατόν να φανούν άμεσα τα όποια θετικά μπορεί να προκύψουν από αυτή τη συνεργασία.
Φυσικά ο αντιτουρκισμός κάποιων μπορεί να δεσπόζει,δεν είναι όμως αυτό το μόνο κριτήριο χάραξης στρατηγικής πολιτικής.Όπως έχω ξαναπεί,από μας εξαρτάται, πως μπορούμε να αποκομίσουμε οφέλη υπέρ της πατρίδας.
ΤΗΛΕ-ΜΑΧΕ απάντησέ μου...

Νομίζεις ότι η κυβέρνησή μας έπραξε προς το συμφέρον της χώρας μας ?

Και επειδή η απάντηση είναι προφανής όταν μιλάμε για το Τζέφρυ, να διατυπώσω αλλιώς...

Θα ωφεληθούμε δηλαδή, έστω από σπόντα, έστω κι αν ο Τζέφρυ δεν είχε αυτό κατά νου, όταν αγκάλιαζε το Ισραήλ ?
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 

Re: Η Ελλάδα δίνει τους S-300 στο Ισραήλ;

6
KostasL έγραψε:
ΤΗΛΕ-ΜΑΧΟΣ έγραψε:
dominique έγραψε:Αυτα να τα βλεπουν αυτοι που χαρηκαν και μιλησαν περι εκμεταλευσης της ευκαιριας που μας δοθηκε,λογω και του αντιτουρκισμου του Ισραηλ!
Απο την πλευρα μας κατι θετικό,αν βρηκε καποιος να εγινε απο τις τελευταιες ενθερμες σχεσεις μεταξυ Ελλάδας και Ισραηλ,να μου το πει.
Δεν είναι δυνατόν να φανούν άμεσα τα όποια θετικά μπορεί να προκύψουν από αυτή τη συνεργασία.
Φυσικά ο αντιτουρκισμός κάποιων μπορεί να δεσπόζει,δεν είναι όμως αυτό το μόνο κριτήριο χάραξης στρατηγικής πολιτικής.Όπως έχω ξαναπεί,από μας εξαρτάται, πως μπορούμε να αποκομίσουμε οφέλη υπέρ της πατρίδας.
ΤΗΛΕ-ΜΑΧΕ απάντησέ μου...

Νομίζεις ότι η κυβέρνησή μας έπραξε προς το συμφέρον της χώρας μας ?

Και επειδή η απάντηση είναι προφανής όταν μιλάμε για το Τζέφρυ, να διατυπώσω αλλιώς...

Θα ωφεληθούμε δηλαδή, έστω από σπόντα, έστω κι αν ο Τζέφρυ δεν είχε αυτό κατά νου, όταν αγκάλιαζε το Ισραήλ ?
Αυτός ο "εναγκαλισμός" με το Ισραήλ κατά την δική μου ανάλυση είναι δυνατόν να δώσει ωφέλη για την Ελλάδα.Εξαρτάται όμως από τους δικούς μας χειρισμούς.Η θέση μου αυτή τονίζει το δεδομένο των ευκαιριών που παρουσιάζονται και όχι φυσικά το ορθόν των χειρισμών του Τζέφρυ,το αποτέλεσμα των οποίων είναι πολύ νωρίς για να δούμε,πόσο μάλλον για να κρίνουμε.
Και για να σου απαντάω κιόλας:
Νομίζω ότι καμιά κυβέρνησή μας δε πράττει με πρώτη προτεραιότητα το καλό της πατρίδας και του λαού και είμαι βέβαιος ότι αν ωφεληθούμε από σπόντα,όπως αναφέρεις και πιο πάνω θα είναι τραγικό,
για την εθνική μας αξιοπρέπεια και για το πόσο σε υπολογίζουν οι άλλοι.....Θα συμφωνήσεις φαντάζομαι μαζί μου,ότι,επιτυχίες που χαρίζονται,μόνο επιτυχίες δε νοούνται.
Στην ιδανικότερη των περιπτώσεων θα έπρεπε η Ελλάδα να είναι ο κεντρικός ρυθμιστής στην περιοχή της ΝΑ Μεσογείου,και θα μπορούσε άλλωστε απλά η ίδια δε το θέλησε...δεν προσπάθησε καν....
Συνοψίζοντας εκτιμώ ότι, δε θα πρέπει να ασχοληθούμε με το αν πρέπει να συνεργαστούμε, αλλά, με το πως θα γίνει αυτό.
ΙΔΙΑ ΦΥΛΛΑΤΤΕ-ΕΧΘΡΟΥΣ ΑΜΥΝΟΥ-ΘΝΗΣΚΕ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΙΔΟΣ\n\n-Δάσκαλε γιατί με διδάσκεις πολεμικές τέχνες και παράλληλα μου μιλάς για ειρήνη; \n-Γιατί καλύτερα να είσαι μαχητής σε κήπο παρά κηπουρός σε μάχη…

Re: Η Ελλάδα δίνει τους S-300 στο Ισραήλ;

7
H ελληνοϊσραηλινή προσέγγιση


Ένα νέο κεφάλαιο φαίνεται πως ανοίγει για την εξωτερική πολιτική της χώρας μας μετά την πρώτη επίσημη επίσκεψη Ισραηλινού πρωθυπουργού στην Αθήνα. Πόσω μάλλον που ο Γιώργος Παπανδρέου και ο Μπένζαμιν Νετανιάχου αποφάσισαν τη στενότερη συνεργασία των δύο χωρών στο εγγύς μέλλον τόσο στον στρατιωτικό τομέα όσο και σε θέματα όπως το εμπόριο, οι επενδύσεις, και ο τουρισμός.

Αν και είναι πολύ νωρίς για ασφαλείς εκτιμήσεις, δε μπορεί να θεωρηθεί απίθανη η μελλοντική αλλαγή των συσχετισμών στην ευρύτερη περιοχή της Μέσης Ανατολής, με την Ελλάδα να έχει πλέον ρόλο πιο ενεργό. Ο κ. Δημήτρης Δρούτσας, άλλωστε, είχε αναφέρει ύστερα από πρόσφατη συνάντησή του με τον Αχμέτ Νταβούτογλου ότι «η ελληνοτουρκική προσέγγιση δεν είναι μονόδρομος». Οπωσδήποτε, η συγκυρία ευνοεί τη χώρα μας τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή, καθώς οι σχέσεις Ισραήλ-Τουρκίας βρίσκονται στη χειρότερη καμπή της ιστορίας τους ενώ και αυτές μεταξύ Ουάσιγκτον και Άγκυρας παρουσιάζουν προβλήματα. Σε κάθε περίπτωση, όμως, είναι θέμα σωστού χειρισμού και ορθής τακτικής για την Ελλάδα να καταφέρει να ξεπεράσει τα στερεότυπα και τις αγκυλώσεις του παρελθόντος, χαράσσοντας μια νέα, πιο ενεργή, πολύπλευρη εξωτερική πολιτική.
Το Ισραήλ, από την πλευρά του, φαίνεται ότι επενδύει στη συνεργασία του με την Ελλάδα. Η αεροπορία του, άλλωστε, έχει εκφράσει την επιθυμία να χρησιμοποιήσει τον ελληνικό εναέριο χώρο για ασκήσεις. Την ίδια στιγμή, ολοένα και περισσότεροι Ισραηλινοί τουρίστες επισκέπτονται τη χώρα μας, με τις αφίξεις τους να έχουν αυξηθεί φέτος τον Ιούνιο κατά 40% σε σχέση με τον περυσινό. Αξίζει, πάντως, να αναφερθεί ότι στην ανάλυσή της στην εφημερίδα Haaretz η αρθρογράφος Avirama Golan είναι αρκετά επιφυλακτική, καλώντας την κυβέρνηση Νετανιάχου να μην παρασυρθεί από το «νέο του ειδύλλιο» με την Ελλάδα αλλά «να αφήσει μία πόρτα ανοιχτή για την Τουρκία».

Η ρήξη

Ο ρεαλισμός στις διεθνείς σχέσεις επιβάλει την εξέταση των νέων δεδομένων σε συνάρτηση με το ευρύτερο πλαίσιο. Όσον αφορά τις τουρκοϊσραηλινές σχέσεις, πρώτα πρώτα, καθοριστικές ήταν οι εξελίξεις το Δεκέμβριο του 2008. Ο Τούρκος πρωθυπουργός, Ταγίπ Ερντογάν, είχε νιώσει τότε «προδομένος» από την τακτική του Ισραηλινού ομολόγου του, Έχουντ Όλμερτ, να βομβαρδίσει τη Γάζα, λίγες μέρες μετά τη συνάντησή τους και ενώ η Τουρκία προσπαθούσε να συμβάλει στην πραγματοποίηση κρυφών συνομιλιών μεταξύ Ισραήλ και Συρίας. Λόγω της επίθεσης στη Γάζα, τα τουρκικά σχέδια ματαιώθηκαν και το καλό κλίμα που παραδοσιακά υπήρχε μεταξύ Άγκυρας και Τέλ-Αβίβ έδωσε τη θέση του στην ψυχρότητα. Το πρόσφατο περιστατικό στα διεθνή ύδατα με το στολίσκο που μετέφερε ανθρωπιστική βοήθεια, ήταν απλώς μία επιπρόσθετη επιβεβαίωση της επιδείνωσης των σχέσεων Τουρκίας-Ισραήλ.

Αλλαγή στρατηγικής

Αρκετές υποθέσεις μπορούν να διατυπωθούν για το αν η τακτική της ελληνικής κυβέρνησης να προσεγγίσει το Ισραήλ συνδέεται με τα συμφέροντα των ΗΠΑ, που με τη σειρά τους δεν είναι ιδιαίτερα ικανοποιημένες από τη συνεργασία τους με την Τουρκία. Αυτό που μπορεί σίγουρα να γραφεί είναι πως οι ΗΠΑ χάνουν σταδιακά την εμπιστοσύνη τους στη γειτονική χώρα. Παρόλο που η αμερικανική πλευρά το διαψεύδει, γράφτηκε ευρέως ότι η Ουάσιγκτον αποφάσισε να καθυστερήσει την πώληση μη επανδρωμένων αεροπλάνων στην Άγκυρα. Την ίδια στιγμή, οι Ρεπουμπλικάνοι Γερουσιαστές πάγωσαν την αποστολή του νέου Αμερικανού πρέσβη Γιόζεφ Φράνσις Ρικαρντιόνε, με το σκεπτικό ότι υποστηρίζει ένθερμα το κόμμα του Ταγίπ Ερντογάν.

Από την πλευρά της, η Τουρκία υπό την καθοδήγηση του κ. Νταβούτογλου, έχει αναλάβει δράση ισχυρής περιφερειακής δύναμης, επενδύοντας στο άνοιγμα της προς ανατολάς και επιδιώκοντας να αναλάβει ρόλο πιο δυναμικό στην ευρύτερη περιοχή της Μέσης Ανατολής. Μέσα στο πλαίσιο αυτό, τα συμφέροντα της έχουν συγκρουστεί με αυτά των ΗΠΑ, κυρίως στην περίπτωση του Ιράν. Η Τουρκία, άλλωστε, μαζί με τη Βραζιλία ήταν οι χώρες που δεν ψήφισαν υπέρ της επιβολής νέων κυρώσεων στην Τεχεράνη πριν από περίπου δύο μήνες στα Ηνωμένα Έθνη.

Δεν είναι τυχαίο , επίσης, ότι η Τουρκία είναι μία από τις ελάχιστες χώρες – με εξαίρεση τις αραβικές – στις οποίες ο αντιαμερικανισμός βρίσκεται ακόμα στα ύψη. Σύμφωνα με την έρευνα του κέντρου πολιτικής Pew για το 2010, μόλις το 17% των ερωτηθέντων στη γειτονική χώρα έχουν θετική γνώμη για τις ΗΠΑ, όταν το αντίστοιχο ποσοστό για κράτη όπως η Γερμανία, η Γαλλία, η Ιταλία, ακόμα και η Ρωσία και η Κίνα κυμαίνεται από 57% ως 73%.

Η σχετική επιδείνωση των αμερικανοτουρκικών σχέσεων συνιστά πρόσφατη εξέλιξη και σε καμία περίπτωση δεν αποτελούσε σκοπό της κυβέρνησης Ομπάμα κατά το ξεκίνημα της προεδρίας του. Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι ο νέος Αμερικανός πρόεδρος, επισκεπτόμενος την Άγκυρα τον Απρίλιο του 2009 είχε επενδύσει στη συνεργασίας της χώρας του με την Τουρκία για δύο βασικούς λόγους: την μελλοντική αποχώρηση των αμερικανικών στρατευμάτων από το Ιράκ μέσω τουρκικού εδάφους και τη πιθανή ενεργοποίηση της Άγκυρας σε ρόλο μεσολαβητικό στην Μέση Ανατολή. Τα δεδομένα, όμως, ανατράπηκαν, καθώς η Τουρκία δεν έγινε το «υπάκουο παιδί» των ΗΠΑ.

Όσον αφορά το μέλλον, οποιαδήποτε πρόβλεψη είναι διακινδυνευμένη. Ενδιαφέρον, βέβαια, παρουσιάζει το γεγονός ότι η Τουρκία δε θεωρεί πλέον την Ελλάδα και το Ιράν «απειλές» για την εθνική της ασφάλεια, όπως στο παρελθόν, απόφαση που ελήφθη μία μόλις βδομάδα μετά την επίσκεψη Νετανιάχου στην Αθήνα. Ταυτόχρονα, σύμφωνα με δημοσίευμα της Hurriyet η θέση του Αμερικανού πρέσβη στην Άγκυρα θα μείνει για λίγο ακόμα καιρό κενή. Η εκτίμηση της εφημερίδας, είναι πως η αντίρρηση των Ρεπουμπλικάνων και συγκεκριμένα του Γερουσιαστή ,Σαμ Μπρόουνμπακ, από το Κάνσας για τον Φράνσις Ρικαρντιόνε θα καμφθεί σύντομα. Αν το ρεπορτάζ της Hurriyet επαληθευτεί, ο πρώην πρέσβης των ΗΠΑ στην Αίγυπτο και τις Φιλιππίνες, θα τοποθετηθεί τελικά στην Άγκυρα, όπως άλλωστε επιθυμεί ο Αμερικανός πρόεδρος Μπάρακ Ομπάμα.

Τζογόπουλος Γιώργος


Read more: http://infognomonpolitics.blogspot.com/ ... z0yRqDvdwD
ΙΔΙΑ ΦΥΛΛΑΤΤΕ-ΕΧΘΡΟΥΣ ΑΜΥΝΟΥ-ΘΝΗΣΚΕ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΙΔΟΣ\n\n-Δάσκαλε γιατί με διδάσκεις πολεμικές τέχνες και παράλληλα μου μιλάς για ειρήνη; \n-Γιατί καλύτερα να είσαι μαχητής σε κήπο παρά κηπουρός σε μάχη…

Re: Η Ελλάδα δίνει τους S-300 στο Ισραήλ;

8
ΤΗΛΕ-ΜΑΧΟΣ έγραψε: Αυτός ο "εναγκαλισμός" με το Ισραήλ κατά την δική μου ανάλυση είναι δυνατόν να δώσει ωφέλη για την Ελλάδα.Εξαρτάται όμως από τους δικούς μας χειρισμούς.Η θέση μου αυτή τονίζει το δεδομένο των ευκαιριών που παρουσιάζονται και όχι φυσικά το ορθόν των χειρισμών του Τζέφρυ,το αποτέλεσμα των οποίων είναι πολύ νωρίς για να δούμε,πόσο μάλλον για να κρίνουμε.
Και για να σου απαντάω κιόλας:
Νομίζω ότι καμιά κυβέρνησή μας δε πράττει με πρώτη προτεραιότητα το καλό της πατρίδας και του λαού και είμαι βέβαιος ότι αν ωφεληθούμε από σπόντα,όπως αναφέρεις και πιο πάνω θα είναι τραγικό,
για την εθνική μας αξιοπρέπεια και για το πόσο σε υπολογίζουν οι άλλοι.....Θα συμφωνήσεις φαντάζομαι μαζί μου,ότι,επιτυχίες που χαρίζονται,μόνο επιτυχίες δε νοούνται.
Στην ιδανικότερη των περιπτώσεων θα έπρεπε η Ελλάδα να είναι ο κεντρικός ρυθμιστής στην περιοχή της ΝΑ Μεσογείου,και θα μπορούσε άλλωστε απλά η ίδια δε το θέλησε...δεν προσπάθησε καν....
Συνοψίζοντας εκτιμώ ότι, δε θα πρέπει να ασχοληθούμε με το αν πρέπει να συνεργαστούμε, αλλά, με το πως θα γίνει αυτό.

Τηλέμαχε θα διαφωνησω εν μερει.Οι λόγοι που το ισραηλ συνευρίσκεται ή μαλλον πήρε πρωτοβουλια για τον εναγκαλισμο αυτο λιγο πολυ τους γνωρίζουμε ολοι και προφανως και είναι και στα ορια του δικαιου,να το κανει για τα προσωπικά του οφέλη.

Το θέμα είναι οτι εμεις σαν χωρα δεχτήκαμε τον εναγκαλισμό αυτο ,που οπως φαίνεται ειναι πιο σφιχτος παρα ποτε..(τωρα σκεφτομαι εγω..τυχαια εγινε αυτην την εποχη...? ,προφανως οχι..),απλα καποιοι χάρηκαν οτι βρηκαμε συμμαχο εναντια στους Τουρκους.

Απλα λέω να μην στηριζόμαστε σε κανενα..δεν υπάρχουν συμμαχιες,αλλα συμφεροντα.

Ελπιζω μονο να αποκομίσουμε κατι θετικο απο όλο αυτο,αν και το βλέπω δύσκολο.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Η Ελλάδα δίνει τους S-300 στο Ισραήλ;

9
dominique έγραψε:
ΤΗΛΕ-ΜΑΧΟΣ έγραψε: Αυτός ο "εναγκαλισμός" με το Ισραήλ κατά την δική μου ανάλυση είναι δυνατόν να δώσει ωφέλη για την Ελλάδα.Εξαρτάται όμως από τους δικούς μας χειρισμούς.Η θέση μου αυτή τονίζει το δεδομένο των ευκαιριών που παρουσιάζονται και όχι φυσικά το ορθόν των χειρισμών του Τζέφρυ,το αποτέλεσμα των οποίων είναι πολύ νωρίς για να δούμε,πόσο μάλλον για να κρίνουμε.
Και για να σου απαντάω κιόλας:
Νομίζω ότι καμιά κυβέρνησή μας δε πράττει με πρώτη προτεραιότητα το καλό της πατρίδας και του λαού και είμαι βέβαιος ότι αν ωφεληθούμε από σπόντα,όπως αναφέρεις και πιο πάνω θα είναι τραγικό,
για την εθνική μας αξιοπρέπεια και για το πόσο σε υπολογίζουν οι άλλοι.....Θα συμφωνήσεις φαντάζομαι μαζί μου,ότι,επιτυχίες που χαρίζονται,μόνο επιτυχίες δε νοούνται.
Στην ιδανικότερη των περιπτώσεων θα έπρεπε η Ελλάδα να είναι ο κεντρικός ρυθμιστής στην περιοχή της ΝΑ Μεσογείου,και θα μπορούσε άλλωστε απλά η ίδια δε το θέλησε...δεν προσπάθησε καν....
Συνοψίζοντας εκτιμώ ότι, δε θα πρέπει να ασχοληθούμε με το αν πρέπει να συνεργαστούμε, αλλά, με το πως θα γίνει αυτό.

Τηλέμαχε θα διαφωνησω εν μερει.Οι λόγοι που το ισραηλ συνευρίσκεται ή μαλλον πήρε πρωτοβουλια για τον εναγκαλισμο αυτο λιγο πολυ τους γνωρίζουμε ολοι και προφανως και είναι και στα ορια του δικαιου,να το κανει για τα προσωπικά του οφέλη.

Το θέμα είναι οτι εμεις σαν χωρα δεχτήκαμε τον εναγκαλισμό αυτο ,που οπως φαίνεται ειναι πιο σφιχτος παρα ποτε..(τωρα σκεφτομαι εγω..τυχαια εγινε αυτην την εποχη...? ,προφανως οχι..),απλα καποιοι χάρηκαν οτι βρηκαμε συμμαχο εναντια στους Τουρκους.

Απλα λέω να μην στηριζόμαστε σε κανενα..δεν υπάρχουν συμμαχιες,αλλα συμφεροντα.

Ελπιζω μονο να αποκομίσουμε κατι θετικο απο όλο αυτο,αν και το βλέπω δύσκολο.
Το έχω τονίσει κι εγώ ότι δε πρέπει να περιμένουμε από κανένα,το αναφέρω άλλωστε και πιο πάνω.
Τώρα αν οι λόγοι που το Ισραήλ ήρθε κοντά είναι πχ ο εναέριος χώρος ως διάδρομος επίθεσης προς το Ιράν θα μου επιτρέψεις να χαμογελάσω μόνο...
Η προσπάθεια προσέγγισης του Ισραήλ χρονολογείται από το 1996 αν θυμάμαι καλά,αλλά ο Σημίτης δε το ήθελε τότε....Άρα δεν είναι καθόλου φρέσκο αυτό που συμβαίνει τώρα 14 έτη μετά.
ΙΔΙΑ ΦΥΛΛΑΤΤΕ-ΕΧΘΡΟΥΣ ΑΜΥΝΟΥ-ΘΝΗΣΚΕ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΙΔΟΣ\n\n-Δάσκαλε γιατί με διδάσκεις πολεμικές τέχνες και παράλληλα μου μιλάς για ειρήνη; \n-Γιατί καλύτερα να είσαι μαχητής σε κήπο παρά κηπουρός σε μάχη…
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ο εντός των πυλών ανθελληνισμός”

cron