Οι 10 πόλεις με την καλύτερη ποιότητα ζωής

1
Αξιολογώντας 140 πόλεις σε ολόκληρο τον κόσμο από την τοποθεσία και τις συνθήκες διαβίωσης μέχρι τα επίπεδα ανάπτυξης και την κουλτούρα του λαού, το Economist Intelligence Unit δημοσίευσε τη λίστα με τις Top 10 πόλεις που προσφέρουν αυτή τη στιγμή την καλύτερη ποιότητα ζωής στους κατοίκους. Πιο συγκεκριμένα, η κατάταξη έγινε με βάση τα ακόλουθα κριτήρια και αφορά στο έτος 2012: σταθερότητα, υγειονομική περίθαλψη, εκπαίδευση, υποδομές, πολιτισμός και περιβάλλον, ενώ τα αποτελέσματα καταδεικνύουν ότι δεν υπάρχουν και μεγάλες αλλαγές στις πόλεις αυτές σε σχέση με τον προηγούμενο χρόνο. Με άριστα το 100 για την «ιδανική πόλη» και βαθμό «1″ για την πλέον… «αφόρητη», η λίστα περιλαμβάνει πόλεις που καταφέρνουν να βελτιώνονται διαρκώς σε όλους τους τομείς, προσφέροντας στον κόσμο υψηλού επιπέδου ποιότητα ζωής. Αξίζει να σημειώσουμε ότι η Αυστραλία και ο Καναδάς έχουν τις περισσότερες «συμμετοχές» στη λίστα, με τη Μελβούρνη να κερδίζει στα σημεία! Ειδικότερα, η λίστα έχει ως εξής:

10. Όκλαντ, Νέα Ζηλανδία (95,7)
Εικόνα
9. Περθ, Αυστραλία (95,9)
Εικόνα
8. Ελσίνκι, Φινλανδία (96)
Εικόνα
7. Σίδνεϊ., Αυστραλία (96,1)
Εικόνα
6. Αδελαΐδα, Αυστραλία (95,9)
Εικόνα
5. Κάλγκαρι, Καναδάς (96,6)
Εικόνα
4. Τορόντο, Καναδάς (97,2)
Εικόνα
3. Βανκούβερ, Καναδάς (97,3)
Εικόνα
2. Βιέννη, Αυστρία (97,4)
Εικόνα
1. Μελβούρνη, Αυστραλία (97,5)
Εικόνα
perierga
.\n.\n.\n\n
Εικόνα

Re: Οι 10 πόλεις με την καλύτερη ποιότητα ζωής

3
Δεν διακρίνω τον χωματόδρομο που παίζαμε μπάλλα μικροί...το αιώνιο γιαπί που πηδάγαμε από τον "δεύτερο" στην άμμο (κι ας έκρυβε πολλές φορές ασβέστη από κάτω)...την μεγάλη κατηφόρα (χώμα κι εδώ) που ο γενναιότερος την "έβγαζε" και γίνονταν ήρωας (έκεί έχω αφήσει λίγη επιδερμίδα)...το δασάκι που παίζαμε πόλεμο αλλά και πετροπόλεμο...
Δεν μπορώ να δω το μισητό δημοτικό μου,που σε όλους μας, έλλειπε στις διακοπές...την κυρά-Κούλα την επιστάτρια που μύριζε απορυπαντικό όταν μας αγκάλιαζε με αγάπη...την Φ. που ίδρωνα κάθε που με κοίταγε επίμονα...την παιδική χαρά που έμαθα να παλεύω...
Δεν διακρίνω το περίπτερο που ρίχναμε χαλίκια,για να μας κυνηγήσουν μετά...το παντοπωλείο της γειτονιάς μου,που μ'ένα δίφραγκο είχα όποια "αμαρτία" επιθυμούσα...την κυρά-Ευτέρπη,που πολύ την είχε παιδέψει η ζωή...την κυρά-Αθηνά, την κομμουνίστρια...ούτε επίσης βλέπω από που θα μπορούσα να "προμηθευτώ" μούρα,κεράσια,κορόμηλα,τομάτες,καλαμπόκια,σύκα,βερύκοκα...
Κάτι λάθος θα έγινε...δεν υπάρχει περίπτωση...είμαι εγώ που έχω ζήσει στην καλύτερη πόλη,κωμόπολη,χωριό του κόσμου...

phpBB [video]
ΙΔΙΑ ΦΥΛΛΑΤΤΕ-ΕΧΘΡΟΥΣ ΑΜΥΝΟΥ-ΘΝΗΣΚΕ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΙΔΟΣ\n\n-Δάσκαλε γιατί με διδάσκεις πολεμικές τέχνες και παράλληλα μου μιλάς για ειρήνη; \n-Γιατί καλύτερα να είσαι μαχητής σε κήπο παρά κηπουρός σε μάχη…

Re: Οι 10 πόλεις με την καλύτερη ποιότητα ζωής

4
ΤΗΛΕ-ΜΑΧΟΣ έγραψε:Δεν διακρίνω τον χωματόδρομο που παίζαμε μπάλλα μικροί...το αιώνιο γιαπί που πηδάγαμε από τον "δεύτερο" στην άμμο (κι ας έκρυβε πολλές φορές ασβέστη από κάτω)...την μεγάλη κατηφόρα (χώμα κι εδώ) που ο γενναιότερος την "έβγαζε" και γίνονταν ήρωας (έκεί έχω αφήσει λίγη επιδερμίδα)...το δασάκι που παίζαμε πόλεμο αλλά και πετροπόλεμο...
Δεν μπορώ να δω το μισητό δημοτικό μου,που σε όλους μας, έλλειπε στις διακοπές...την κυρά-Κούλα την επιστάτρια που μύριζε απορυπαντικό όταν μας αγκάλιαζε με αγάπη...την Φ. που ίδρωνα κάθε που με κοίταγε επίμονα...την παιδική χαρά που έμαθα να παλεύω...
Δεν διακρίνω το περίπτερο που ρίχναμε χαλίκια,για να μας κυνηγήσουν μετά...το παντοπωλείο της γειτονιάς μου,που μ'ένα δίφραγκο είχα όποια "αμαρτία" επιθυμούσα...την κυρά-Ευτέρπη,που πολύ την είχε παιδέψει η ζωή...την κυρά-Αθηνά, την κομμουνίστρια...ούτε επίσης βλέπω από που θα μπορούσα να "προμηθευτώ" μούρα,κεράσια,κορόμηλα,τομάτες,καλαμπόκια,σύκα,βερύκοκα...
Κάτι λάθος θα έγινε...δεν υπάρχει περίπτωση...είμαι εγώ που έχω ζήσει στην καλύτερη πόλη,κωμόπολη,χωριό του κόσμου...

phpBB [video]


:down :down :down :down :down
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα θέματα απο EMAIL”