Διαβαστε το!!!

1
Είδα στον ύπνο μου πως επισκέφτηκα τον Παράδεισο και ένας άγγελος ανέλαβε να με ξεναγήσει.
Περπατούσαμε διπλα δίπλα σε μια τεράστια αίθουσα γεμάτη Αγγέλους.

Ο άγγελος οδηγός μου σταμάτησε μπροστά στον πρώτο σταθμό εργασίας και είπε :

\'\'Αυτό είναι το τμήμα παραλαβής.Εδώ παραλαμβάνουμε όλες τις αιτήσεις που φτάνουν στον Θεό με την μορφή προσευχής\'\'

Κόιταξα γύρω γύρω στον χώρο,έσφυζε απο κίνηση, με πολλούς αγγέλους να βγάζουν και να ταξινομούν αιτήσεις γραμμένες σε ογκώδεις στοίβες απο χαρτιά και σημειώματα ,απο ανθρώπους σε όλο τον κόσμο.

Μετά προχωρήσαμε σε έναν μακρύ διαδρομο,μέχρι που φτάσαμε στον δεύτερο σταθμό.

Ο άγγελος μου είπε :

\'\'Αυτό είναι το τμήμα συσκευασίας και παράδοσης.Εδώ οι χάρες και οι προσευχές που έχουν ζητηθεί προωθούνται και παραδίδονται σε αυτούς που τις ζήτησαν\'\'.

Πρόσεξα πάλι πόση κίνηση είχε και εδώ.Αμέτρητοι άγγελοι πηγαινοέρχονται δουλεύοντας σκληρά,αφού τόσες πολλές επιθυμίες είχαν ζητηθεί και συσκευάζονταν για να παραδοθούν στην γη.
Τέλος,στην άκρη ενός μακρινού διαδρόμου,σταματήσαμε στην πόρτα ενός πολύ μικρού σταθμού.
Προς μεγάλη μου έκπληξη μόνο ένας άγγελος καθόταν εκεί,χωρίς ουσιαστικά να κάνει τίποτα.

\'\'Αυτό είναι το τμήμα των Ευχαριστιών\'\'
Πως γίνεται αυτο;Δεν υπάρχει δουλειά εδώ; τον ρώτησα.
΄
\'\'Είναι λυπηρό\'\' αναστέναξε ο άγγελος.
\'\'Αφού παραλάβουν τις χάρες τους οι άνθρωποι,πολύ λίγοι στέλνουν ευχαριστήρια\'\'
Πως μπορεί να ευχαριστήσει κάποιος τον Θεό για τις ευλογίες που παρέλαβε?? ρώτησα πάλι.

\'\'Πολύ απλά\'\'μου απάντησε.

\'\'Χρειάζεται μόνο να πεις :Σε ευχαριστώ Θεέ μου!!!

-Και γιατί ακριβώς πρέπει να ευχαριστούμε;
-Aν έχεις τρόφιμα στο ψυγείο σου,ρούχα στην πλάτη σου,μια στέγη πάνω απο το κεφαλι σου
και ένα μέρος για να κοιμηθείς,είσαι ο πλουσιότερος απο το 75% αυτού του κόσμου.

Αν έχεις χρήματα στην τράπεζα,στο πορτοφόλι σου και λίγα ψιλά σε ένα πιατάκι,είσαι στο 8 % των ανθρώπων που ευημερούν.

-Αν ξυπνήσεις σήμερα το πρωί με περισσότερη υγεία απο όση αρρώστεια ,είσαι πιο ευλογημένος απο όσους δεν θα επιζήσουν καν ως την αυριανή ημέρα.

-Αν ποτέ δεν βίωσες την εμπειρία του πολέμου,της μοναξιας της φυλακής,της αγωνίας του βασανισμού, και της σουβλιάς της πείνας,είσαι μπροστά απο 700 εκατομμύρια ανθρώπους αυτής της γής.

-Αν μπορείς να προσευχηθείς σε έναν ναό ,χωρίς τον φόβο της επίθεσης,της σύλληψης ή της εκτέλεσης, θα σε ζηλεύουν σίγουρα 3 δισεκατομύρια άνθρωποι στον κόσμο.

-Αν οι γονείς σοι είναι ακόμα ζωντανοί και είναι παντρεμένοι μεταξυ τους,είσαι σπάνιος.

-Αν μπορείς να κρατάς το κεφάλι σου ψηλά και να χαμογελάς δεν είσαι ο κανόνας,είσαι η εξαίρεση
για όλους όσους ζουν μέσα στην αμφιβολία και στην απόγνωση.

Και αν διαβάζεις αυτό το μύνημα μόλις έλαβες μια διπλή ευλογία,πρώτον γιατί στο έστειλε κάποιος
που σε αγαπά και δεύτερον γιατί είσαι πιο τυχερός απο 2 δισεκατομύρια ανθρώπους,που δεν ξέρουν καν να διαβάζουν.

-Κατάλαβα ,και τώρα τι κάνω ;Πως μπορώ να αρχίσω ;

-Nα πεις καλημέρα,μου χαμογέλασε ο άγγελος μου,να μετρήσεις τις ευλογίες σου και να περάσεις
αυτό το μύνημα και σε άλλους ανθρώπους,για να τους θυμίσεις πόσο ευλογημένοι είναι.

Και μην ξεχάσεις να στείλεις το ευχαριστηριό σου!!
Σε ευχαριστώ Θεέ μου!!!
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα θέματα απο EMAIL”

cron