Ναυπιγοεπισκευαστική Ζώνη Περάματος (Διαβαστε ενα πολυ ενδιαφερον θεμα που απεικονιζει την πραγματικοτητα).

1
ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ Ε ΜΑΙL ΣΕ ΠΑΡΑΓΩΓΟ ΤΟΥ ΑΝΘΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΣΤΑΘΜΟΥ ΣΚΑΙ ΕΠΗΣΗΣ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΘΑ ΒΡΗΤΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝ ΤΟΥΣ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ......
ΣΚΑΙ Ε;ΚΑΠΟΙΟΣ ΦΟΥΡΝΟΣ ΘΑ ΓΚΡΕΜΙΣΤΗΚΕ


Αγαπητέ κε Πορτοσάλτε,

Είμαι εργαζόμενος στην Ναυπηγοεπισκευαστική Ζώνη Περάματος και παρακολούθησα τη χθεσινή σας συνομιλία με τον Κ.Ιωαννίδη από την Αυτοοργάνωση Ζώνης Περάματος. Επειδή στα όσα χρόνια ζω, κανείς δεν ασχολήθηκε με το Πέραμα, αλλά μόνο αν είχαμε κάποιο εργατικό ατύχημα, με επιφανειακά δακρύβρεχτα ρεπορτάζ, σας παραθέτω μερικές αλήθειες για την Ζώνη αλλά και τις απίστευτες δυνατότητες αυτής, ειδικά σε εποχή κρίσης. Τέλος να σημειώσω οτι βαρέθηκα τόσα χρόνια τους τραμπουκισμούς του ΠΑΜΕ μέσα στην Ζώνη και την γενική αδιαφορία των κυβερνήσεων για τον κλάδο μου.

Έχουμε και λέμε λοιπόν:

1)Το μικτό μεροκάματό μου είναι 96 ευρώ (ενενηντα έξι). Δεν ξέρω πόσοι άλλοι κλάδοι πέρνουν αυτά τα λεφτά.

2)Δουλεύουμε συνολικά 6 ώρες την ημέρα (7:30-14:30 με διάλλειμα 15′ λεπτά στις 10, 20′ λεπτά στις 12, και 15′ πριν το σχόλασμα για να πλυθούμε!!)

3)Δουλέυω 1 ημέρα αλλά πληρώνομαι 1,2 ημερομίσθια και καλά το ποσοστό του Σαββάτου!!(Πρωτοτυπία ε?)

4)Κάθε υπερωριακή ώρα πληρώνεται με 100% προσαύξηση.

5)Κανένα εισόδημα από υπερωρίες δεν δηλώνετε στην εφορία φυσικά (μαύρα κατάμαυρα)Όταν μια επιχείρηση προσπάθησε να τα δηλώσει έκανε ντου το Σωματείο να τους το ΑΠΑΓΟΡΕΨΕΙ! Άρα κλέβουμε όλοι μας, και οι εργοδότες δεν πληρώνουν τις εισφορές και οι εργαζόμενοι δεν παρουσιάζουν σχεδόν το 50% του πραγματικού εισοδήματος.

6)Η Ναυπηγοεπισκευή είναι η μοναδική πραγματική βιομηχανία της χώρας με καθαρό συνάλλαγμα για τη χώρα. Το μέσο κόστος επισκευής ενός μέσου μεγέθους πλοίου μπορεί να κυμανθεί από 500.000 έως 5+ εκατομμύρια ευρώ! Φανταστείτε λοιπόν το Πέραμα γεμάτο από πλοία όπως πριν 10 χρόνια και υπολογίστε το συνάλλαγμα που θα εισερχόταν στην χώρα μας.

7)Είμαστε στο Top-5 από άποψη τεχνογνωσίας παγκοσμίως, η οποία θα χαθεί το πολύ σε 10 χρόνια αφού δεν μπαίνει πια νέο αίμα στο χώρο. Δεν υπάρχει καμία τεχνική σχολή (εκτός μιας υποτυπώδους του ΟΑΕΔ), ενώ πριν 20-25 χρόνια είχαμε 20 σχολές που βοήθησαν ώστε να έχουμε την τεχνογνωσία του σήμερα.

8)Είμαστε ίσως ο μοναδικός κλάδος που όταν οι εργαζόμενοι μπαίνουν στον εργασιακό τους χώρο για δουλειά, συναντάνε ένα άγαλμα στην είσοδο που αναφέρεται στους «Δολοφονημένους» συναδέλφους (Ποια μάνα θα στείλει το παιδί της στη δουλειά μας, όταν βλέπει αυτό το άγαλμα και ακούει νέα από το Πέραμα μόνο όταν έχουμε νεκρούς?)

9)Ασχολήθηκε κανείς να εξηγήσει γιατί έχουμε πολλαπλάσια ατυχήματα στο Πέραμα και όχι στην Ελευσίνα ή τον Σκαραμαγκά?

10)Κατήγγειλε ποτέ κανείς οτι οι 5μελής επιτροπές ελέγχου είναι πάντα 3μελής?

11)Ξέρει κανείς οτι το σωματείο με το έτσι θέλω αναγκάζει τα μαγαζιά να προσλαμβάνουν τους δικούς τους ανθρώπους, διαφορετικά στέλνει τα 5 μελη (3μελη) να του βρουν μια παρατυπία εν ώρα εργασίας΄, ώστε να τον σταματήσουν και να του επιτρέψουν να ξαναδουλέψει μόλις συμφωνήσει να τους προσλάβει?

12)Μίλησε κανείς για τους τραμπουκισμούς του σωματείου, που αποφασίζει να κάνει απεργία και αν κάποιος για τους δικούς του λόγους θέλει να δουλέψει, τον ξυλοφορτώνουν, σπάνε μαγαζιά, κλείνουν πύλες και με το έτσι θέλω επιβάλλουν τον δικό τους νόμο ?(Δεν πα να χεις 10 δάνεια, δεν θα δουλέψεις μεχρι να σου πω).

13)Ο κλάδος μας είναι ό μόνος που δεν επηρεάζεται καθόλου από την ελληνική κρίση. Όσο το παγκόσμιο εμπόριο δουλεύει, θα δουλεύουν και τα βαπόρια. Την συγκεκριμένη περίοδο η ναυτιλία έχει ανακάμψει αλλά στο Πέραμα δεν έρχεται βαπόρι ούτε για πλάκα (άραγε γιατί?)

14)Αναρωτήθηκε κανείς γιατί την ίδια στιγμή η Τουρκία δίπλα μας έχει πήξει από ελληνικά βαπόρια?

15)Μίλησε κανείς με τους έλληνες εφοπλιστές γιατί δεν τα φέρνουν πια στην Ελλάδα?

16)Ασχολήθηκε κανείς μαζί μας, οταν με το έτσι θέλω, το Σωματείο μας, ακολουθώντας τις οδηγίες του κόμματος έκανε από 40 μέρες απεργία το 2008 και το 2009?( επόχή που η Ζώνη δούλευε τόσο καλά που δεν φτάνανε τα χέρια για να βγει η δουλειά)

17)Αναρωτήθηκε κανείς γιατί μέσα σε 2 χρόνια ξαφνικά υπάρχει τόσο μεγάλη ανεργία?(Δεν μπορεί να φταίει η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ μόνο, για μια τόσο δραματική αλλαγή)

18)Δημοσίευσε κανείς το γεγονός οτι πέρσι μπήκανε μέσα στα ναυπηγεία Σκαραμαγκα νύχτα (επειδή σε μέρα απεργίας κάποιοι δούλευαν) και ξυλοφόρτωσαν την ασφάλεια του ναυπηγείου, την ασφάλεια του πλοίου (ξένη σημαία το πλοίο άρα θα έπρεπε να τους δέσουν επιτόπου) και τους εργαζόμενους του συνεργείου? Σας ενημέρωσε κανείς οτι το Λιμενικό τους συνέλαβε και σε 2 ώρες ήταν έξω?

19)Θα μου εξηγήσει κανείς πως είναι δυνατόν ο πρόεδρος του Σωματείου στο Πέραμα, να δηλώνει εργαζόμενος των Ναυπηγείων Ελευσίνας? (Ανταγωνιστής αν δεν κάνω λάθος)

20)Πόσο μπορεί να ενδιαφερθεί για τα πραγματικά συμφέροντά μου, όταν μου κατεβαίνει συνέχεια υποψήφιος βουλευτής του ΚΚΕ στην Β’ Πειραιά, πόσο αντικειμενικός μπορεί να είναι και να μην ακολουθεί την γραμμή του κόμματος?

21)Γιατί να ακολουθήσω τα λέγομένα του προέδρου μου, όταν τον βλέπω την μία να κάνει κατάληψη στο δελτίο ειδήσεων της ΝΕΤ πριν μερικά χρόνια, να πετάει τραπεζάκια έξω από το υπουργείο εργασίας και να διώχνει τουρίστες από το λιμάνι του Πειραιά στις πρόσφατες απεργίες?

22)Γιατι θα πρέπει να κάνω στάση εργασίας κάθε φορά που κάποιος από το Σωματείο έχει εις βάρος του δικαστήριο? (Η δικαιολογία είναι ότι αν πάει μόνος του θα καταδικαστεί, αν πάμε 1000 από έξω θα αθωωθεί!!)

23)Γνωρίζεται ότι αν σε «πιάσει» το σωματείο να δουλεύεις σε μέρα απεργία (αν γλιτώσεις το ξύλο) σε τιμωρεί (!!) με μη διακίνηση από τη λίστα των ανέργων, για όσο χρόνο θέλει?

24) Ρωτήστε τον κ.Ιωαννίδη που είχατε χθες, να σας πει για το πώς γίνονται οι εκλογές στον κλάδο μας. Με παγκόσμια πρωτοτυπία παράτασης του χρόνου ολοκλήρωσης των διαδικασιών, κατά το δοκούν. Γιατί? Γιατί πολύ απλά αν βλέπουν ότι δεν βγαίνουν τα κουκιά, παρατείνουν τον χρόνο, καλούν οικοδόμους, αγρότες και ότι άλλα μέλη του ΠΑΜΕ μπορούν, μέχρι να πετύχουν το ποσοστό που θέλουν!! Ακούτε συχνά στην χώρα μας για ποσοστά παράταξης της τάξης του 85%-90%!! Και όμως αυτό είναι το ποσοστό της παράταξης του ΠΑΜΕ σε κάθε εκλογές!!!

25)Ρωτήστε επίσης να σας πει, το επίδομα των χιλίων ευρώ που έδωσε ο ΟΑΕΔ για τους ανέργους στην Ζώνη, μήπως το πήραν και άσχετα μέλη του ΠΑΜΕ (οικοδόμοι κτλ)?? Ενώ άνθρωποι με μεροκάματα στο Πέραμα δεν το πήραν με την πρόφαση ότι είχαν κάνει πάνω από 100 μεροκάματα σε ένα χρονο.

26)Έχετε δει ποτέ στη διαιτησία να πηγαίνουν οι εργοδότες και όχι οι εργαζόμενοι? (ε εδώ γίνετε και αυτό).Έχετε δει να μην αφήνουν την επιτρόπη της διαιτησίας να μπει στο κτήριο να συνεδριάσει? (ε εδώ γίνετε και αυτό).

27)Έχετε ακούσει ποτέ αστυνομικούς να βλέπουν κόσμο να τρώει ξύλο μπροστά τους και να σου λέέι δεν μπορώ να κάνω τίποτα? (όλα γίνονται στο Πέραμα).

28)Ψάξτε λίγο πόσες μηνύσεις έχουν τα μέλη του σωματείου για ξυλοδαρμό εργοδοτών και εργαζομένων . Ζητήστε από το EXTRA 3 να σας δώσει πλάνα από προπέρσινα επεισόδια και δείτε στο youtube video με τα επεισόδια στο υπουργείο ναυτιλίας.

29) Πως θα σας φαινόταν όταν ειρωνικά ο πρόεδρός σας θα σας έλεγε ότι θα μου φτιάξουν καμαράκι να μένω μέσα στα δικαστήρια με τόσες μηνύσεις που έχω?

30)Σας έχει πει κανείς για τις διμερείς συμβάσεις στο Πέραμα? Που γίνεται με την μορφή ή υπογράφεις το χαρτί που σου δίνω ή απλά δεν σε αφήνω να δουλεύεις??(Κάτι σε χούντα μου θυμίζει εμένα, εσάς?)

31)Γιατί το σωματείο δεν με αφήνει να δουλέψω μετά τις 5:30 υπερωρία?

32)Ρωτήστε τα κρουαζιερόπλοια του Louis γιατί δεν ξεχειμωνιάζουν πια στον Πειραιά όπως παλιά(10 πλοία που δουλεύανε από μαραγκοί και πλακάδες μέχρι μηχανικοι και ένα κάρο ακόμη ειδικότητες)

33) Γιατί πρέπει να σταματάω να δουλεύω όταν έχει θερμοκρασία 36 βαθμούς ακόμη και αν δουλεύω μέσα σε κρουαζιερόπλοιο και κολλάω πλακάκια σε χώρο που έχει air condition?

34)Ποιος αφήνει ελεύθερους όλους αυτούς τους εργοδότες που χρωστάνε εκατομμύρια ευρώ σε εισφορές στο ΙΚΑ?

35)Γιατι η επιθεώρηση εργασίας δεν κλείνει τα μαγαζιά που κολλάνε άλλα αντί άλλων ένσημα στους εργαζόμενους?

36)Γιατί έχει το κράτος να κάνει επένδυση στην Ζώνη πάνω από 40 χρόνια? (Ακόμη χρησιμοποιούμε 2 πέτρινες προπολεμικές δεξαμενές!!!!)

37)Υπάρχει καμιά ναυπηογοεπισκευαστική μονάδα στον κόσμο χωρίς γερανούς στους ντόκους? Γιατί το Πέραμα δεν έχει κανέναν (εν λειτουργία εννοώ, γιατί υπάρχουν αλλά δεν δουλέυουν?

38)Γιατί ο ΟΛΠ χρεώνει τα τριπλά από ότι στην Τουρκία? Για να τους διώξουμε όλους μια και καλή?

39)Γιατί ενώ οι ντόκοι είναι άδειοι, ο ΟΛΠ λέει ότι δεν υπάρχουν θέσεις για βαπόρια?Βρείτε ποιος τα παίρνει για να δώσει θέση επισκευής.

Έχω να γράψω 100 σελίδες ακόμη για τους λόγους που δημιούργησαν αυτό το χάλι στην Ζώνη. Ο κλάδος της Ναυπηγοεπισκευής θα μπορούσε να φέρει καθαρό συνάλλαγμα στη χώρα, ειδικά σε καιρό κρίσης, αφού δεν επηρεάζεται από την ελληνική κρίση. Ας ενδιαφερθεί κάποιος πραγματικά για την Ναυπηγοεπισκευή, που θα φέρει χιλιάδες θέσεις εργασίας (μηχανικοί, σωληνάδες, καζαντζήδες, ηλεκτρολόγοι, γερανοί , λάντζες, διάφοροι προμηθευτές σε ολόκληρο το λεκανοπέδιο, πρακτορεία, τεχνικοί ασφαλείας και εκατοντάδες άλλες ειδικότητες).

Με συγχωρείτε για το μέγεθος του μηνύματος αλλά κάποιες αλήθειες καλό είναι να μαθαίνονται. Στην διάθεση σας για περισσότερα στοιχεία.

Με εκτίμηση,

Νίκος Μ.

Υ.Γ. Το επίθετό μου δεν το δημοσιοποιώ, γιατί δεν πρόκειτε να ξαναβρω δουλειά στο Πέραμα ούτε σε 40 χρόνια.
http://drasi.skai.gr/?cat=18&paged=4
ΣΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΤΟΝ ΚΟΡΦΟ ΩΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΦΩΛΙΑΖΟΥΝ ΗΓΕΤΕΣ ΠΡΟΔΟΤΕΣ.\nΟΥ ΠΟΣΟΙ ΑΛΛΑ ΠΟΥ.

Re: Ναυπιγοεπισκευαστική Ζώνη Περάματος (Διαβαστε ενα πολυ ενδιαφερον θεμα που απεικονιζει την πραγματικοτητα).

2
Έχω φίλο πρώην βιομήχανο που απασχολούσε 2.500 άτομα...

Μου έχει πει απίστευτες ιστορίες με καψώνια και σαμποτάζ που του έκαναν οι συνδικαλιστές εργατοπατέρες...

Όταν έφτασε η ώρα να αποφασίσει επανεπένδυση στο εργοστάσιο ή κλείσιμο, παρότι είχε καταφέρει να έχει κέρδη, αποφάσισε να κλείσει...
Η γνώμη είναι σαν την κ*λ*τρυπίδα...Όλοι έχουν από μία! Κι οι εξουσιαστές...αυτοί που διαμορφώνουν τις απόψεις της μάζας...έχουν προωθήσει την ιδέα ότι "κάθε άποψη είναι σεβαστή"...Κι έπεισαν τον κάθε ηλίθιο στον πλανήτη, να ταμπουρωθεί πεισματικά και με φανατισμό...πίσω από την υποβολιμιαία..."προσωπική" του άποψη ! 

Re: Ναυπιγοεπισκευαστική Ζώνη Περάματος (Διαβαστε ενα πολυ ενδιαφερον θεμα που απεικονιζει την πραγματικοτητα).

3
Πολλες ερωτησεις και πολλα αναπαντητα ερωτηματα,οπως και πολλές ομάδες εργαζομένων και ιδιαίτερα οι νέοι,αλλά κανείς δεν νοιάζεται για αυτά,λόγια του αέρα είναι για αυτούς,στου κουφού την πόρτα...
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα θέματα απο EMAIL”