Re: ʘ+Ε+Ο+Ϛ

55
ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΑΡΙΘΜΟΣΟΦΙΑΝ, ΛΑΒΑΤΕ ΥΠ' ΟΨΙΝ ΟΤΙ ΤΟ ΣΙΓΜΑ ΤΟ ΤΕΛΙΚΟΝ ΣΤΙΓΜΑ ΗΤΟ ΚΑΙ ΣΥΝΕΠΩΣ ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΙ, ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΟΙ.
Πράγματι ως στην αριθμοσοφία το τελικό σίγμα ς (στίγμα ) είναι άλλο (ισοδυναμεί με το 6) και άλλο το απλό σίγμα (σ) που ισοδυναμεί με το 200. Όμως ως προς τον "Κώδικα της ελληνική γλώσσας" δεν υπάρχει αναφορά για το στίγμα http://www.ramafa.gr/pinakas1.html τουλάχιστον εγώ δεν έχω βρει. Γιαυτό και τελικά θεώρησα ότι η Ρίζα Θ Ε είναι αρκετή για να βγει ένα ασφαλέστερο νόημα νοηματικό.

Έτσι λοιπόν σύμφωνα με τη πηγή Θ + Ε ισούται με "θέαση" της "εκπορευόμενης δύναμης"
Ενώ σύμφωνα με τα γραφόμενα του εισηγητή μας Ενώχ-Ιάειρου Θ + Ε δηλώνει «-Θεσία» ἤ «Θέτησις» ἤ «Θέσπισις» και "Πέμψιν δηλοῖ, τὴν Πλήρη". -> Δηλαδή "Πλήρη Πέμψιν της Θέτησις" ;

Ε
Εἴρηκα ὑμῖν ὅτι τὸ Ἔψιλον ἐν τῇ ἀρχικῇ Ἑλληνικῇ τὴν Πέμψιν δηλοῖ, τὴν Πλήρη. (ΕνΩΧ 9/ 5.5.2012)


ʘ
Περὶ τὸ «Θ» εἶπον ἐν τῷ λόγῳ ΕνΩΧ 7 /23.12.2011, ὅτι Θ ἐστίν ὁ Κῶδιξ ὁ δοθείς τοῖς Ἕλλησι καὶ τὴν ΘΕΣΙΝ σημαίνων, ὡς Θέσις δὲ νοουμένη οὐχὶ ὁ χῶρος μόνον, ἀλλὰ ἡ «-Θεσία» ἤ «Θέτησις» ἤ «Θέσπισις». Ὅτι ἐν ἀρχῇ τὸ Θ σταυρόν ⊕ ἤ χί  $ Δµ»µ―±½ ʘ ἐμπεριεῖχεν ὡς Σύμβολον Στοχάστρου, Στόχαστρον γάρ τοῦ Θεοῦ ἐστί, τοῦ τὰ πάντα Θέτοντος.
Το συμπέρασμα μου είναι ότι το μήνυμα είναι σωστό :
Πάντα τὰ γράμματα τῆς Ἑλληνικῆς γλώσσης σύμβολα ἐστίν, ἕν δὲ ἕκαστον ἐξ αὐτῶν ἔννοιαν ἤ ἐννοίας φέρει ἐν αὐτῷ καὶ ἑκάστη Ἑλληνικὴ Λέξις ἐμπεριέχει τὸν ὁρισμόν της, ὁ ὁποῖος προσδιορίζεται ἀπὸ τὸν συνδυασμόν τῶν ὁρισμῶν τῶν συμβόλων-γραμμάτων ποὺ τὴν ἀπαρτίζουν
όμως η "αποκωδικοποίησης" της λέξης Θ+Ε+Ο+Σ είναι κάπως αμφιλεγόμενη. και αυτό μάλιστα ειδικότερα αν σκεφτεί κανείς ότι οι αρχαίοι χρησιμοποιούσαν το "θεώ" , ενώ ποιο προσφιλές σε μας παράδειγμα είναι το "δόξα το θεώ"

Επομένως σε αυτή τη περίπτωση το Θεώ σημαίνει είτε :
"η θέαση της εκπορευόμενης δύναμης στον γήινο χώρο- πλανήτη" [πηγή : Έλλην λόγος]
"η πλήρη πέμψιν της θέτησις στο γήινο χώρο"

και τι εννοούμε θέτιση ; γιατί κι αυτό έχει μεγάλο ενδιαφέρον να είναι σαφές.
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν
Απάντηση

Επιστροφή στο “Παγκόσμιος Αρχαιοελληνικός πολιτισμός”