Re: Είστε του παλιού ημερολόγιου;

10
Και εγώ σε θεωρώ καλό παιδί Spartan.
Το Νέο Ημερολόγιο όπως σας έχω αποδείξει είναι σχίσμα και αίρεση (με ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ όπως και η αιρετική εγκύκλιος την οποία εφαρμόζουν οι νεοημερολογίτες ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ, τα ΦΕΚ του 1923 που παραδέχεστε ΕΠΙΣΗΜΩΣ οτι είστε σχισματικοί, κλπ - τα έχω γράψει) όμως (αυτό όσο και να μην το παραδέχονται οι νεοημερολογίτες είναι η αλήθεια - Υπάρχει και πλούσιο Υλικό - Αποδείξεις σε Βίντεο, σε Φωτογραφίες και σε Συγγράμματα (βλέπε πχ, για το βάπτισμα με παπικό ράντισμα που ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ στις Ιερατικές σχολές του Νέου Ημερολογίου (σας τα έχω παραθέσει και αυτά αλλά και πάλι βλέπω δεν πείθεστε)).

Από εκεί και πέρα δεν θέλω να ξαναρχίσουμε.
Έχε υπόψην σου οτι οι απλοί άνθρωποι δεν φταίνε για το ότι ανήκουν στο σχίσμα και την αίρεση του νέου ημερολογίου.

Εφόσον όμως κάποιος "έμαθε" για το ποιό είναι το σωστό και ποιό είναι λάθος και το "γιατί" (αποδείξεις υπάρχουν όπως είπα ένα σωρό για το ότι το Νέο Ημερολόγιο είναι Σχίσμα και Αίρεση), και το απέριψε (θεώρησε οτι δεν είναι - αφού έμαθε - όπως κάνουν αρκετοί νεοημερολογίτες που τους δείχνεις την κακοδοξία τους αλλά αυτοί επιμένουν να ΝΟΜΙΖΟΥΝ οτι είναι σωστοί κλπ.) αυτός φίλε μου είναι ακόμη πιο ένοχος από πριν.

Το μικρό το παιδάκι που είναι στην Αφρική και πεθαίνει χωρίς να γνωρίσει Χριστό, θα κριθεί διαφορετικά από πχ. έναν Κινέζο που ξέρει για την ύπαρξη του Χριστού αλλά δεν πίστεψε.

Αυτά. Please ας μην το ξανα-αρχίσουμε...!!!

Υστερόγραφο: Ο Θεός δεν δίστασε να ΣΚΟΤΩΣΕΙ με την πλημμύρα όλο τον Κόσμο (εκτός από τους ΛΙΓΟΥΣ - τον Νώε και την Οικογένειά του). Τι εννοείς οτι θα σωθούν μόνο οι Ορθόδοξοι από ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ (ξανα)? Που ακριβώς αντιτίθεσαι με αυτά που μας έχει διδάξει Θεωρητικά και Πρακτικά (καταστροφή του Νώε, Σόδομα και Γόμορα) κλπ ο Θεός και η Ορθοδοξία?

Νομίζεις οτι θα σωθούν οι Πολλοί? Πλανάσαι. (η σας πλανούνε)
Εκτός αυτού, μόνο τα τελευταία 88 χρόνια η Ορθοδοξία έχει καταντήσει έτσι (ήδη έχουν σωθεί ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΧΙΛΙΑΔΩΝ άνθρωποι. Τώρα πάμε για αντίχριστο. ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ ΛΙΓΟΙ θα είναι αυτοί που θα σωθούν. Ποιό είναι το point σου και την λες συνέχεια αυτή την καραμέλα?
Αν ζούσες στην εποχή του ΝΩΕ, του Λωτ ή του Μάρκου του Ευγενικού ή του Αγίου Αθανασίου, τι θα του έλεγες?
"Μόνο εσύ θα σωθείς?"

Εγώ πράττω το σωστό φίλε μου. Στην Ορθοδοξία υπάρχουν ΚΑΝΟΝΕΣ και τους έχετε παραβεί. ΔΕΝ είστε ορθόδοξοι. Προσποιείστε οτι είστε.
Τι νομίζεις οτι είναι η λέξη "Ορθόδοξος"? Ωραίος "Φανταχτερός Τίτλος" που μπορούν να τον φέρουν όλοι όσοι κάνουν ανυπακοή σε όσα λέει η Ορθοδοξία (ειδικά όταν το σχίσμα το κάνανε για να φέρουν την παναίρεση του Οικουμενισμό - όπως ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ (και) η αιρετική εγκύκλιος του 1920) αλλά και η ιστορική διαδρομή του Νέου Ημερολογίου (με τις άρσεις αναθεμάτων τις αναγνωρίσεις μυστηρίων, τα ΠΣΕ με τα συλλειτουργα κλπ)? Οχι βέβαια. Δεν κάνει κάποιος όσα λέει η ορθοδοξία (πχ. δεν υπακούει στις Οικουμενικές και Πανορθόδοξες Συνόδους), δεν είναι ορθόδοξος. Τα άλλα είναι υποκρισίες και κοσμικότητες και στρουθοκαμηλισμός.
Τα πράγματα είναι ξεκάθαρα.

«Όσο κι αν είναι λίγοι αυτοί όπου διατηρούν την ευσέβεια, αυτοί είναι η Εκκλησία» (Αγ.Νικηφόρος)

«Μὴ φοβοῦ τὸ μικρὸν ποίμνιον· ὅτι εὐδόκησεν ὁ πατὴρ ὑμῶν δοῦναι ὑμῖν τὴν βασιλείαν.» (Λουκ.ιβʼ32)


Please μην το ξαναρχίσουμε το θέμα (ξέρουμε και οι δυο που μας οδηγεί - δεν θέλω να μαλώσουμε. Ας σταματήσουμε please).
«Όσο κι αν είναι λίγοι αυτοί όπου διατηρούν την ευσέβεια, αυτοί είναι η Εκκλησία» (Αγ.Νικηφόρος)\n\n«Μὴ φοβοῦ τὸ μικρὸν ποίμνιον· ὅτι εὐδόκησεν ὁ πατὴρ ὑμῶν δοῦναι ὑμῖν τὴν βασιλείαν.» (Λουκ.ιβʼ32)

Re: Είστε του παλιού ημερολόγιου;

11
Αγαπητοί μου συνομιλητές, εγώ ποτέ δεν είπα ότι είναι κακό το παλαιό ή ότι είναι καλύτερο το νέο , ούτε γνώριζα ότι προϋπήρχε διαμάχη στο φόρουμ, ούτε ότι έχουν αυτοί τη στάση απέναντι μας, διότι οι καταβολές μου δεν είναι από Γ.Ο.Χ. Αυτό που είπα είναι ότι ο κάποιος... συνομιλητής (μάλιστα δεν είπα και όνομα εδώ για να μη τον εκθέσω) ... που υπεύθυνε το λόγο με εριστικό τρόπο (όπως απέδειξα). Μάλιστα δημιουργήθηκε σε εμένα η εντύπωση πως μιλούσε εκ μέρους και του υπόλοιπου Forum αλλά τελικά προφανώς είχα λάθος εντύπωση (ευτυχώς). Δυστυχώς αν αυτή είναι η πάγια στρατηγική των Γ.Ο.Χ. τότε να ξέρουν ότι αυτή η συμπεριφορά δεν δείχνει καλή θέληση (όπως λένε) αλλά προάγει τη διαμάχη ανάμεσα στους Χριστιανούς Ορθόδοξους (διάσπαση εκ των έσω) η οποία είναι ανεπιθύμητη αυτές τις ώρες(όμως επιθυμητή για τη Νέα Τάξη). Αν αυτό δεν το κατανοούν οι φίλοι Γ.Ο.Χ. και συγκλίνουν μόνιμα στην ακραία εκδήλωση και έκφραση εναντίων των αδελφών των τότε να ξέρουν πως αυτό δεν διαφέρει από το κάθε άλλου είδους θρησκευτικό φανατισμό που συναντάμε σήμερα. π.χ. Ισλαμ. (Τζιχάντ)

Κάποτε διάβαζα ένα βιβλίο του γέροντα Παίσιου, που μιλούσε για την Ιερά Μονή Εσφιγμένου ( τα λόγια περίπου ήταν ... "δεν είχε γίνει ακόμα ζηλωτική") .... έπειτα είδα τις εκπομπές στην τηλεόραση... αλλά και πάλι ήταν αμφιλεγόμενο για μένα τι είναι οι Γ.Ο.Χ. Σε καμία όμως περίπτωση δεν υπήρξα προκατειλημμένος. Πείτε μου όμως ... ένας άνθρωπος που έχει μια βασική Ορθόδοξη εμπειρία, και στην πρώτη προσέγγιση του με κάποιον Γ.Ο.Χ. αντιμετωπίζει αυτή τη συμπεριφορά .... και αυτά τα λόγια ,....;Τι πρέπει να σκεφτεί ;;; Εκτός αν δεν είναι όλοι οι Γ.Ο.Χ. όπως ο φίλος μας επομένως αυτό θα φανεί με την επόμενη συναναστροφή με αυτούς( για μένα τουλάχιστον) όπως και αν προασπίζουν την αλήθεια πραγματικά.

Ο Κύριος είπε "Εάν έχετε καλό δέντρο θα έχετε και καλό καρπό, αν έχετε άχρηστο δέντρο θα έχετε άχρηστο καρπό. Γιατί από το καρπό αναγνωρίζεται το δέντρο. Γεννήματα οχιάς, πως μπορείτε να λέτε καλά λόγια, αφού είστε κακοί; Το στόμα μιλάει από το περίσσεμα της καρδιάς. Ο καλός άνθρωπος βγάζει από το καλό του απόθεμα τα καλά, κι ο κακός άνθρωπος από το απόθεμα της κακίας του άσχημα λόγια. Σας βεβαιώνω όμως πως οι άνθρωποι για κάθε λόγο ανώφελο που θα πουν θα λογοδοτήσουν για αυτόν την ημέρα της Κρίσεως. Έτσι τα λόγια σου θα σε δικαιώσουν αλλά και τα λόγια σου θα σε καταδικάσουν"

Τα υβριστικά σχόλια λοιπόν που ειπώθηκαν αρχικά από πλευράς του φίλου μας δεν νομίζω σε καμία περίπτωση να ταυτίζονται με το λόγο του Κυρίου και δεν δείχνουν απόθεμα καλοσύνης , όσα είπα εγώ ας με συγχωρέσετε αν δεν συμφωνείτε, αλλά αυτά ένιωθα και αυτά είπα.

Ειρήνη Ημίν και να θυμόμαστε πάντα ότι με τον ορθό διάλογο στα πλαίσια καλής συμπεριφοράς όπως μας παρέδωσαν οι αρχαίοι μας αλλά επίσης και με τη δύναμη της κατανόησης και της αγάπης προς τον συνομιλητή, μπορούμε ταυτόχρονα να βρούμε και την αλήθεια και να λύσουμε και τις διαφορές μας.
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Είστε του παλιού ημερολόγιου;

12
Laptona όλοι οι παλαιοημερολογίτες δεν είναι το ίδιο.

Είναι χωρισμένοι σε διάφορα κομμάτια.(μεγάλη συζήτηση)

Μην τους βάζoυμε λοιπόν όλους στο ίδιο τσουβάλι....... και μην ξεχνάς ότι στο Αγιο Όρος,ρωσία κτλ είναι με το παλιό ημερολόγιο!


Για την Ιερά Μονή Εσφιγμένου που αναφέρθηκες δεν κατάλαβα ακριβώς τι ήθελες να πεις...

Για τους Εσφιγμενίτες θα ήθελα να πώ ότι και ζηλωτές να είναι, εγώ προσωπικά τους πάω πολύ...... και είναι απο τους λίγους(κληρικούς) που κάνουν πραγματικό αγώνα και λένε τα πραγματα όπως έχουν!
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Είστε του παλιού ημερολόγιου;

13
King Minos έγραψε:Σας ζητω χιλια συγνωμη για την ενοχληση...αλλα καλυτερα να μετονομασετε το φορο,σε φορο παπαδων και καμικαζι χριστιανων μισουντες απαντες εκτος ομοθρησκων (βλ.gladiator και λοιπους).
Και εκτος αυτου εσενα τι σε κοφτει για το τι ειναι ο καθεις εδω μεσα;
Αλλα καλοι ειναι και οι αλλοι σου απαντουν γιατι φοβουνται την φωτια που θα πεσει εξ ουρανων αμα δεν απαντησουν.
Αυτα ελπιζω να μην εχω απαντηση διοτι δεν με κοβω να ξαναγραφω.
Ευχαριστω παντως για ολα.



Bρε βρε... καλώς το Μίνωα. :wave Που είσαι χαμένος εσύ βρε ψυχή τόσο καιρό; Έχεις να ποστάρεις από το Νοέμβριο του '11 :ex4
Ελπίζω να είσαι καλά κι ας μας άφησες.
Τώρα τί ακριβώς σε πείραξε για πες μου;
Η περιέργεια του laptona ;
Πιστεύω έχει δικαίωμα να γνωρίζει κάποια πράγματα για τους συνομιλητές του, να ξέρει με ποιους μιλάει.
Το ίδιο το θέμα; Το θεωρείς ταμπού; Δεν καταλαβαίνω.
Σε πείραξε μήπως ότι συμμετέχουμε εμείς κι απαντάμε; γιατι λες "φοβουνται την φωτια που θα πεσει εξ ουρανων αμα δεν απαντησουν."
Ειλικρινά δε σε κατάλαβα. :blue :blue :blue
Μπορείς να μας εξηγήσεις λίγο το σκεπτικό σου και το ύφος σου; Ειδικά το τελευταίο δεν είναι και
το καλύτερο, όταν μάλιστα εκφράζεται από "Συντονιστή" του φόρουμ το οποίο απαξιώνεις με ειρωνίες. Εάν δε σου αρέσει το "φόρο", γιατί δεν παραιτείσαι; :hmmm
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: Είστε του παλιού ημερολόγιου;

14
"Εναντίων του αδελφού του" στρέφεται και αυτός που σιωπεί (έμμεσα ή άμεσα) και αφήνει τους αδελφους του να οδηγούνται στην απώλεια ή να ευδοκιμήσει αυτό που τους οδηγεί στην απώλεια ή όταν δεν τους διωρθώνεις (σε θέμα πίστεως όχι "βίου" και τους αφήνεις να νομίζουν οτι "όλα καλά" κλπ) και όχι αυτός που φωνάζει για να τους ξυπνήσει.

Όταν φύγουμε από αυτή τη ζωή ή αν μας βρει η Δευτέρα Παρουσία έξαφνα, είναι πολύ αργά για μετάνοια μετά.

Laptona πραγματικά πρέπει να κάτσεις και να διαβάσεις πολλά. Πίσω από το "φώναγμα" ή αυτό που εκλαμβάνεις εσύ ως "κακή συμπεριφορά", κρύβεται η αδυναμία του να ακούσεις την φωνή κάποιου να σου μιλάει (βλέπεις μόνο το γραπτό λόγο - δεν ακους φωνή) και η κατά μέτωπον επίθεση στην κακοδοξία (όχι σε εσένα προσωπικά). Τα ίδια και για "καλούς και κακούς καρπούς". Αυτά έχουν πολύ βαθιά νοήματα. Μην τα λες έτσι βιαστικά και επιπόλαια.

ως προς το ερώτημα για κάτι που λέει η ορθοδοξία δεν εξετάζουμε αν μας αρέσει η όχι (αυτό που λέει η ορθοδοξία) αλλά το αν το λέει η ορθοδοξία ή όχι.
Πχ. αν δεν πάει κάποιος 3 φορές συνεχόμενες στην Εκκλησία (και μάλιστα "δικαιολογημένα" (πχ. να είναι άρρωστος και ανήμπορος να πάει - όχι από απλή "οκνηρία"), το Ιερό Πηδάλιο λέει οτι Αφορίζεται.

Ένας νεοημερολογίτης που δεν γνωρίζει, το βλέπει σαν "φανατισμό" και του φαίνεται "ακραίο" όταν του το επισημαίνει ένας ΓΟΧ. Έλα όμως που το λέει μέσα και που για την Ορθοδοξία αυτό ισχύει - είτε μας αρέσει είτε όχι...
Οκ, θα μπορούσαν να είναι πιο "γλυκιές" οι συζητήσεις αλλά δεν είμαστε όλοι τέλειοι...!!! (και ούτως ή άλλος σε face to face συζητήσεις είναι πιο γλυκά τα πράγματα. Ο Γραπτός λόγος δεν μεταδίδει το "συναίσθημα" της Live κουβέντας. το αντίθετο μάλιστα δείχνει "σκληρός" και "άκαμπτος" (ιδίως όταν σε θέματα ορθοδοξίας πολλές απαντήσεις είναι απόλυτα ναι ή όχι ή κάπως έτσι).


Άλλο πράγμα το "τι λέει η ορθοδοξία" και το αν κάτι είναι ορθόδοξο ή όχι και άλλο πράγμα το τι μας αρέσει ή τι θεωρούμε σε προσωπικό επίπεδο "υπερβολικό" κλπ.

Και δηλαδή πόσο κομψά μπορεί να πει κανέις οτι κάτι είναι σχίσμα ή αίρεση (στον γραπτό λόγο σε ένα Forum και "σύμφωνα με την ορθοδοξία") ή οτι πχ. αν κάνει κάποιος αυτό "αφορίζεται" (δηλαδη βγαίνει εκτός Εκκλησίας) ή "Αναθεματίζεται" (δηλαδή στήνεται ένα τοίχος, μια "απόσταση" ανάμεσα στους δυο που έχουν διαφορά και δεν τα βρίσκουν κλπ?

Πόσο μάλλον όταν βγαίνουν παπάδες νεοημερολογίτες και μιλάνε διεστραμένα ως προς την ορθοδοξία (δηλαδή μιλάνε "μη ορθόδοξα" - όχι σωστά ως προς την ορθοδοξία)...

Στο είπα και στο ξαναλέω οτι καλό είναι να διαβάσεις αρκετά πράγματα...

Απλώς δεν γίνεται να εξηγήσει κανείς κάποια πράγματα χωρίς να αναφέρει κάποια άλλα που σχετίζονται μεταξύ τους άμεσα.

Η λαγουδότρυπα είναι βαθιά...

Από εκεί και πέρα-->

Παιδιά ξεφεύγουμε πάλι.
Εγώ το σταματάω.

Προτιμώ να είμαστε μονιασμένοι και αγαπημένοι παρά να ξαναρχίσουμε.

Να γνωρίζετε πάντως πως ο αγώνας εναντίων των αντίχριστων δυνάμεων είναι κοινός ούτως ή άλλως.
«Όσο κι αν είναι λίγοι αυτοί όπου διατηρούν την ευσέβεια, αυτοί είναι η Εκκλησία» (Αγ.Νικηφόρος)\n\n«Μὴ φοβοῦ τὸ μικρὸν ποίμνιον· ὅτι εὐδόκησεν ὁ πατὴρ ὑμῶν δοῦναι ὑμῖν τὴν βασιλείαν.» (Λουκ.ιβʼ32)

Re: Είστε του παλιού ημερολόγιου;

15
King Minos έγραψε:Σας ζητω χιλια συγνωμη για την ενοχληση...αλλα καλυτερα να μετονομασετε το φορο,σε φορο παπαδων και καμικαζι χριστιανων μισουντες απαντες εκτος ομοθρησκων (βλ.gladiator και λοιπους).
Και εκτος αυτου εσενα τι σε κοφτει για το τι ειναι ο καθεις εδω μεσα;
Αλλα καλοι ειναι και οι αλλοι σου απαντουν γιατι φοβουνται την φωτια που θα πεσει εξ ουρανων αμα δεν απαντησουν.
Αυτα ελπιζω να μην εχω απαντηση διοτι δεν με κοβω να ξαναγραφω.
Ευχαριστω παντως για ολα.
Aχ βασιλιά,βασιλιά,αν κάποιοι είναι υπερβολικοί ή έχουν αδυναμίες ή πιστεύουν με τον δικό τους τρόπο και διώχνουν τον άλλον ή τον εξουθενώνουν κάνοντας λάθη κ χωρίς να το αντιλαμβάνονται,γιατί εσύ βλέπεις μόνο τα λάθη ή αδυναμίες τους και δεν βλέπεις και τα σωστά;

Κάποιος μέλος παλιότερα εγραφε εναντίον του Χριστού και του απαντάγαμε και είπαν οτι το φορουμ είναι αντίχριστο,τώρα κάποιοι για σένα εκφράζονται υπερβολικά και λες οτι το φορουμ είναι καμικάζι Χριστιανών,αν αύριο μπει καποιος άθεος και λέει τα δικά του πιστεύω θα μας πουν άθεους κ.τ.λ.

Ξέρουμε οτι δεν γίνεται όλοι να είναι ευχαριστημένοι με όλα,αλλά ο καθένας εκφράζει την άποψη του προσωπικά,κάποιοι θα είναι αδιάφοροι,κάποιοι θα είναι υπερβολικοί,κάποιοι θα δίνουν σημασία σε ποιο σημαντικά πράγματα,κάποιοι θα διαφωνήσουν,τι θα κάνουμε θα τους κρεμάσουμε ή θα βάζουμε ταμπέλες;
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Είστε του παλιού ημερολόγιου;

16
Θα σας πω μια εμπειρία μου.Πριν κάμποσο καιρό μίλαγα με κάποιον wiccan και του έδειξα ενα κείμενο απο κάποιο ορθόδοξο ιστολόγιο που έλεγε πως ουσιαστικά η wicca είναι νεοποχίτικη και ότι ο ιδρυτής της ήταν μασώνος και πολλές απο τις τελετουργίες της βασίζονται στην μασωνία.
Φαντάζεστε όλοι πως αντέδρασε;
Εσείς οι φανατικοί Χριστιανοί που τα βλέπετε όλα στραβά και ανάποδα και οτιδήποτε δεν ταιριάζει με τα πιστεύω σας το πολεμάτε!
Για να του δείξω οτι δεν είναι έτσι ,του έδειξα κάποιο αντίστοιχο κείμενο που δεν ήταν εκ Ορθοδοξίας.
Η αντίδραση του,ήταν η ίδια και πάλι.Μιλούσε για φανατικούς Χριστιανούς ,που διώχνουν τους πάντες που δεν συμφωνούν με τα πιστεύω τους.

Σκοπός μου δεν ήταν ούτε ο φανατισμός,ούτε το μίσος,ούτε να τον ταπεινώσω και να αναδειχθώ εγω ως σωστός.Σκοπός μου ήταν να του δείξω κάτι πως ίσως δεν έβλεπε και να τον κάνω να αναρωτηθεί,για να ψάξει μόνος του και να ξεφύγει.
Ίσως ο τρόπος μου να ήταν λάθος για αυτό και δεν τον βοήθησα,ίσως και αυτός να μην ήθελε να δει ή να παραδεχτεί την λάθος επιλογή του,αλλά σίγουρα η έκφραση φανατικοί Χριστιανοί(οχι πως δεν υπάρχουν) που πολεμάτε τους πάντες είναι λάθος.

Δεν υπάρχει πόλεμος ,ούτε μίσος εναντίον των ανθρώπων που πιστεύουν κάτι άλλο(ασχέτως αν μετά αυτοί που επικαλούνται τον "φανατισμό" των Χριστιανών,γίνονται οι ίδιοι φανατικότεροι των φανατικότερων εναντίον του Χριστιανισμού),αγάπη και προσπάθεια για να τους βοηθήσουμε υπάρχει.
Βέβαια σημαντικό ρόλο έχει και ο τρόπος που εκφράζεται.Ας αναγωρίσει ο καθένας τα λάθη του και ας γίνει καλύτερος.

Υ.Γ. Προς τον αγαπητό Omg.Aυτό που μου αρέσει σε σένα είναι που λές οτι θες να πεις,ρίχνεις κατα κάποιο τρόπο λάδι στην φωτιά και μετα τελειώνεις με ας σταματήσουμε εδω και ας μην ξαναρχίζουμε!
Σωστά είπες η Ορθοδοξία δεν είναι τίτλος, αλλά πράξεις.
Υπάρχει κάποιος που δεν έχει εγωισμό;Κάποιος που να μην οργίζεται,να μην θυμώνει,να μην απογοητεύεται,να μην ολιγοπιστεί;
Εσυ μήπως;
Αμα η απάντηση απο όλους μας είναι δυστυχώς τα κάνουμε αυτά ,τότε δεν είμαστε Ορθόδοξοι.(και με το παλιό και με το νέο).
Όταν τα φτιάξουμε αυτά,τότε ας πιάσουμε τους κανονισμούς.
Και για να μην παρεξηγηθώ,δεν εννοώ να αφήσουμε τους οικουμενιστές να αλωνίζουν!

Re: Είστε του παλιού ημερολόγιου;

17
Μα αγαπητέ μου Grecko, αυτό ήταν πάντα το πρόβλημα με τους βάρβαρους. Ένας Έλληνας πραγματικός έχει την δύναμη να σηκώσει τον σταυρό στη πλάτη του, ο βάρβαρος δε κάνει ούτε μερικά βήματα και τον πλακώνει. Απόδειξη σε όλα αυτά είναι ότι ο Χριστιανισμός ρίζωσε πραγματικά μόνο σε όλη την πρώην Μακεδονική Αυτοκρατορία. Βλέπεις ο φανατισμός θολώνει το νου είτε Χριστιανός είναι κάποιος είτε όχι... και στον ελληνισμό ο φανατισμός δεν υπάρχει γιατί όλα ακολουθούν το μέτρο. Γιαυτό και το κλειδί της κατανόησης του Ιησού Χριστού είναι η Ελληνική Παιδεία. (ΟΧΙ η λατρεία στις θεότητες.. για να μη παρεξηγιόμαστε). Τις απόψεις γύρω από τους προγόνους μας σύμφωνα με τους Γ.Ο.Χ. δεν τις ξέρω αν και πολύ θα ήθελα να τις μάθω.
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Είστε του παλιού ημερολόγιου;

18
grecko έγραψε: Δεν υπάρχει πόλεμος ,ούτε μίσος εναντίον των ανθρώπων που πιστεύουν κάτι άλλο(ασχέτως αν μετά αυτοί που επικαλούνται τον "φανατισμό" των Χριστιανών,γίνονται οι ίδιοι φανατικότεροι των φανατικότερων εναντίον του Χριστιανισμού)
Δεν ειναι απολυτο. :541
αγάπη και προσπάθεια για να τους βοηθήσουμε υπάρχει.
Μονο αν αυτο σας ζητηθει ποτε. :no
ΣΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΤΟΝ ΚΟΡΦΟ ΩΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΦΩΛΙΑΖΟΥΝ ΗΓΕΤΕΣ ΠΡΟΔΟΤΕΣ.\nΟΥ ΠΟΣΟΙ ΑΛΛΑ ΠΟΥ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ας γνωριστούμε!!!”