Re: Οι παλαιολιθικές ΑΝΤΙΛΗΨΕΙΣ!!!

28
ενταξει θα βγουν και θα μας πουν εσεις ειστε οι τελειοι που βγηκατε σαν κριτες και κατηγορειται τους παντες??
Και για μενα θα εχουν δικιο...γιατι ξερεις τι..λες να μην τα βγαζουμε στην φορα??



Νομίζεις πως αν μπορούσαν να βγουν και να τα πούνε δεν θα έβγαιναν?

Αλλά τι να πούνε?

Εχουν τίποτα να πούνε :blue



Εδώ είμαστε και θα είμαστε για όσο το Θέλει ο Θεός ακόμα.
Μπορούν να έρθουν,να γράψουν και να υπερασπιστούν όλα αυτά που τους καταλογίζουμε.
Αλλα όπως γίνεται πάντα θα έρθουν και θα γράψουν άλλοι για αυτους προσπαθώντας να τους δικαιολογήσουν.Αυτοί ΠΟΤΕ!!!

Εδώ θέλω να πω πως οι φανατικοί χριστιανοί απο την κακή εικόνα των Ιερέων φοβούμενοι μήπως ο κόσμος φύγει απο τον δρόμο του Κυρίου πέφτουν στο μεγάλο ΛΑΘΟΣ να προσπαθούν με νυχια και με δόντια να καλυψουν,δικαιολογήσουν και υπερασπίσουν με όποιον τρόπο μπορούν τους Ιερείς......χωρίς να καταλαβαίνουν πως με αυτό που κάνουν χάνουν ακόμα περισσότερο κόσμο(ειδικα νεολαία),γιατί ο κόσμος ξύπνησε και βλέπει.
Όσο και να προσπαθείς το μαύρο να το κάνεις άσπρο δεν γίνεται και αυτό πρεπεί να το καταλάβουν επιτέλους για το καλό όλων μας!!!!



αλλα αν εμεις ειμασταν σωστοι δεν θα υπήρχαν αυτα,δεν θα υπηρχαν οι αδηφαγοι επιχειρηματιες,πολιτικοι και ιερεις αμα θελεις,εμεις τους αφησαμε απο την αρχη και τωρα καταλαβαμε καποια πραγματα και φωναζουμε και καλα κανουμε,αλλα με τις φωνες βγαινουν λίγα,πρεπει να αλλαξουμε εμεις σαν λαος..πρεπει να βαλουμε μυαλο..π.χ. αναφερεις για τους ιερεις οτι τα παιρνουν επιπλεον απο γαμους,βαφτισια..κτλ. ποιος φταιει για αυτο??

Εμείς τα καταλάβαμε και τα φωνάζουμε..........η γιαγιαδες και οι παπουδες όμως?

Για αυτο πρέπει να βγαίνουμε και να τα λέμε και να τα ξαναλέμε μέχρι να τα μάθουν όλοι και να το εμπεδώσουν..........γιατί 60 και 70 χρόνια καθημερινότητας δεν αλλάζουν εύκολα και απο την μια μέρα στην άλλη.



μονο ο παπας??εμεις που τα δινουμε εχουμε την συνειδηση μας καθαρη?? Τους κατηγορουμε βγαζουν λεφτα,
ε ,μην τα δινουμε,πηγαινε σε αλλην εκκλησια και σε αλλη και σε αλλη μεχρι να βρεις καποιον που δεν θα ζηταει..να σου πω εγω για ποτε θα σταματησουν να ζητανε εξτρα


Το εμείς και εμείς όταν λες συνέχεια είναι σαν να μας βάζεις όλους στο ίδιο καζάνι.
Εγώ προσωπικά δεν το κάνω.
Απο εκεί και πέρα όμως πρέπει να σκεφτούμε και λίγο τους ηλικιωμένους που δεν σκέφτονται όπως εμείς και έχουν μάθει έτσι τόσα χρόνια,γιατί κακά τα ψέματα τα περισσότερα χρήματα τα παίρνουν απο τους ηλικιωμένους οι οποίοι είναι και το μεγαλύτερο ποσοστό που πηγαίνει στην εκκλησία και αφήνουν σε αυτήν μερίδιο απο την συνταξή τους(250 ευρω) που ίσα ίσα μπορούν και συντηρούνται.


Αν φτάσουμε στο σημείο να ψάχνουμε εκκλησία απο εδώ και απο εκεί για να κηδέψουμε τον ανθρωπό μας λυπάμαι αλλά δεν αξίζει.

Αλλά και πάλι άμα βρείς μετα απο χιλιόμετρα ψάξιμο πάλι θα τα ακουμπήσεις για να βρεις νεκροταφίο.

Εκεί έχουμε καταντήσει!!!!

Χιλιάδες ευρώ για έναν γάμο,χιλιάδες ευρώ για μια κηδεία κτλ κτλ


Τέλος να πω πως δεν φταίμε εμείς αν οι παππούδες μας παρασύρθηκαν ή δεν καταλαβαν ή δεν πρόσεξαν και φτάσαμε εδώ που φτάσαμε.Το θέμα είναι εμείς που θα φτάσουμε για τα δικά μας τα παιδιά και για το μέλλον τους!!!
Γιατί ότι συμβαίνει με τα παραπάνω συμβαίνει και στα πολιτικά,κομματικα,στην νέα τάξη,εβραίους,μασονία κτλ κτλ που οι μεγάλοι σε ηλικία έχουν νύχτα σε κάποια απο αυτά και σε άλλα είναι κολλημένοι με αποτέλεσμα να μην μπορούμε να αντιδράσουμε,αλλάξουμε,δράσουμε σε μεγάλο ποσοστό!!!!

Εμείς όμως πρέπει όπως είπα και παραπάνω να βάλουμε τις σωστές βάσεις για τα παιδιά μας και το μέλλον τους!!!!!
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Οι παλαιολιθικές ΑΝΤΙΛΗΨΕΙΣ!!!

29
Αν φτάσουμε στο σημείο να ψάχνουμε εκκλησία απο εδώ και απο εκεί για να κηδέψουμε τον ανθρωπό μας λυπάμαι αλλά δεν αξίζει.
Αξίζει, αν θέλουμε να αλλάξουν τα πράγματα,δεν τα βάζω ουτε με τον παππου ,ούτε με την γιαγια,τα βάζω με μενα που εχω μεινει μονο στα λόγια,τοσα χρόνια λογια λεγονται τιποτα δεν αλλάζει,τοσο καιρό ακούω για αλλαγες ,οτι φταίει η Εκκλησια,φταίνε οι πολιτικοι,και απο το κακο στο χειροτερο,σκέφτομαι τωρα λοιπον,μήπως ειναι καιρος να αλλαξω εγω???

Μήπως τα λόγια που πρέπει να λέγονται,αλλα δεν φτάνουν πια αυτά?
μήπως να πάψω να ρίχνω το φταίξιμο μόνο στους άλλους άσχετα αν έχουν μερίδιο ευθύνης και να αρχίζω να βλέπω εγώ τι κάνω?

Αν το παραδειγμα με τους ιερεις δεν σε αρεσει,παρε παραδειγμα δημοσιους υπαλληλους,παρε για παραδειγμα τι γινεται στον στρατο,στα νοσκομεια,όλοι φακελακι και βύσματα και μετα λέω μήπως δε φταίνε μόνο αυτοί,μηπως φταίω και εγω που τα δίνω,μήπως εχουμε μαθει σαν κοινωνια να ενεργούμε ετσι??

Μήπως τελικα πρεπει να αλλάξουμε πρώτα αυτο,να αλλαξω πρωτα εγω??

Αυτο που κανουμε εδω ,δεν το κανουμε για εμας, σίγουρα δε περιμενω να αλλαξει τιποτα στα επομενα χρονια,το θέμα είναι οι νεες γενιες που γενιουνται,εγω τις τους μαθαινω?τα στραβα που με εμαθαν και μενα?
Το να κοιτάς μόνο τον ευατόσ ου να σε καλα εσυ και αλλος δίπλα σου να καιγεται να μην σε ενδιαφέρει...?

ειναι πολλα που πρεπει να αλλαξουν..και οι πολιτικοι..και οι ιερεις...και προπαντων ΕΓΩ

Ετσι τα βλέπω εγω τα πραγματα,δεν διαφωνω με αυτα που λες,διαφωνω μονο στο μεριδιο ευθυνης που καταλογιζεις στους αλλους.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Οι παλαιολιθικές ΑΝΤΙΛΗΨΕΙΣ!!!

30
ι'αυτο λοιπον προτεινω τον χλευασμο και την απαξιωση σε αυτους που το αξιζουν,(υπαρχουν τροποι ακομη και μεσα απο εδω και γενικα το διαδυκτιο) ακολουθουμε και συζυταμε τους τιμιους και σοβαρους (παπαδες).
Ε?Τι λετε?
Εγω θα ελεγα να μην κοιταμε το ποιον θα χλευασουμε απο μεσα απο την Εκκλησια αλλα να μιλαμε μονο για τους πνευματικους φτανει πια .....η πνευματικη καταξιωση ερχετε οταν στο μυαλο αφησουν το χωρο αδειο απο τα σκουπιδια .Αυτοι κανουν το εργο τους εσεις θελετε να τους ακολουθησετε??????? :no
<<ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΚΟΤΟΣ ΔΕΝ ΣΚΕΠΑΖΕΙ ΟΥΔΕΝ ΑΠΟ ΣΟΥ ΚΑΙ Η ΝΥΞ ΛΑΜΠΕΙ ΩΣ Η ΗΜΕΡΑ ΕΙΣ ΣΕ ΤΟ ΣΚΟΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΣ ΤΟ ΦΩΣ>>

Re: Οι παλαιολιθικές ΑΝΤΙΛΗΨΕΙΣ!!!

31
Minoan Power έγραψε:
Κοιτα στον ναο δεν παμε για τους ιερεις,αυτοι αν δεν ειναι σωστοι ,εμεις δεν επηρεαζομαστε,αλλωστε οταν μεταλαμβανουμε δεν εχει σημασια
το τι ειναι ο ιερεας,σημασια εχει να παιρνουμε την χαρη του Θεου.
Ο εκπροσωπος του θεου πρεπει να ειναι αγνος και να μεταφερει μεσα απο την ψυχη του τα λογια της Θειας Λειτουργιας για να αγγιξει τις ψυχες των πιστων,που ειναι απαραιτητη προυποθεση για την επικοινωνια με το Θειο.
Δηλαδη ειναι σαν διαμεσο.
Και πρεπει να γνωριζουμε ολοι οτι οι λεξεις και ειδικα οι αρχαιες οταν τις χρησημοποιησεις σωστα με την καταληλη σειρα εχουν τεραστια δυναμη στην ψυχη του ανθρωπου και γι'αυτο επιμενω να μην αλλαχτει στην δημοτικη.
Η καθαρη ψυχη και οι λεξεις εχουν αμεση συνδεση.
Και σ'αυτο επιμενω.


Το εψαχνα για να στο δειξω....


Ο μακαρίτης πνευματικός μου από τη Σκήτη των Καυσοκαλυβίων Παπα -
Νικόδημος μου διηγήθηκε την ακόλουθη ιστορία παρμένη από Πατερικά
αγιορείτικα χειρόγραφα:


≪Ένας πιστός χριστιανός, επί δέκα πέντε χρόνια πήγαινε στον πνευματικό
του και εξομολογούνταν τις ανθρώπινες αδυναμίες του. Μια μέρα όμως,
όπως συνήθιζε, πήγε στον πνευματικό του να πορνεύεται με μια γυναίκα.
Αμέσως βγήκε έξω και φεύγοντας είπε στον εαυτό του: Αχ! τι έπαθα,
αλίμονο σε μένα, έχω τόσα χρόνια που εξομολογούμαι σε αυτόν και τώρα
τι θα κάνω; θα κολασθώ, γιατί όσα αμαρτήματα κι αν μου συγχώρεσε, έφ'
όσον είναι αμαρτωλός άνθρωπος, είναι όλα ασυχώρετα. Έκλεγε και
χτυπιόταν ο άνθρωπος για το κακό που τον βρήκε και δεν ήξερε τι πρέπει
να κάνει.


Στο δρόμο που έφευγε δίψασε, προχώρησε λίγο και μπροστά του βρέθηκε
ένα μικρό ρεματάκι στο οποίο έτρεχε γάργαρο και πεντακάθαρο νερό.
Έσκυψε και ήπιε. Ήπιε τόσο που χόρτασε και δεν του έκανε καρδιά να
φύγει αλλά ήθελε να πιει κι άλλο από εκείνο το νεράκι.
Σε μια στιγμή σκέφτηκε με το λογισμό του και είπε: ≪Αν εδώ στο ρεματάκι
το νερό αυτό είναι τόσο καθαρό και νόστιμο, φαντάσου πώς θα είναι στη
πηγή. Με την σκέψη αυτή ξεκίνησε να βρει την πηγή του νερού.
Όταν έφτασε όμως εκεί τι να δει! Βλέπει το νερό να βγαίνει μέσα από ένα
ψόφιο και βρώμικο κουφάρι σκύλου, μέσα από το στόμα του!! Τότε βαθιά
αναστέναξε και είπε: αλίμονο σε μένα τον άθλιο, μαγαρίστηκα ο
ταλαίπωρος που ήπια από το μολυσμένο αυτό νερό, φαίνεται είμαι πολύ
αμαρτωλός και ακάθαρτος για να μου συμβαίνουν αυτά τα πράγματα.

Στη μεγάλη αυτή στενοχώρια που βρισκότανε, παρουσιάστηκε Άγγελος
Κυρίου και του είπε: ≪Γιατί, άνθρωπε μου, στενοχωριέσαι και λυπάσαι για
τα πράγματα που σου συμβαίνουν; ΙΙρώτα σαν ήπιες το νερό από το
ρεματάκι δεν ευχαριστήθηκες που το βρήκες πολύ καθαρό και δεν το
χόρταινες να πίνεις και τώρα που είδες πούθε βγαίνει λες ότι
μαγαρίστηκες; Είδες ότι βγαίνει από το στόμα του σκύλου και λες ότι
μολύνθηκες; Εάν, αγαπητέ μου, ο σκύλος είναι, ψόφιος και ακάθαρτος μη
λυπάσαι γι' αυτό εσύ, διότι το νερό που ήπιες εσύ κι ο κόσμος όλος που
πίνει, μπορεί να βγαίνει από το ακάθαρτο στόμα του σκύλου, αλλά το νερό
που βγαίνει δεν είναι δικό του, δεν είναι του σκύλου, αλλά είναι δώρο του
Θεού.
Έτσι κι ο πνευματικός που σε εξομολογούσε, η συγχώρεση που σου έδινε
δεν ήταν δική του, αλλά η συγχώρεση είναι δωρεά του Θεού, Εκείνος τη
δίνει, το Πανάγιο Πνεύμα την χορηγεί, σ' αυτόν που ειλικρινά και καθαρά
εξομολογείται τις αμαρτίες και αδυναμίες του.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Kληρικοί στην υπηρεσία του Αντιχρίστου.”