Re: Εσύ Ιερώνυμε τις φακές σου. Πεθαίνουν Ανθρωποι στα Σκουπίδια!

19
πιος σου ειπε να ασχολησε μαζι μου.
εγω ασχοληθηκα μαζι σου?
αν εχεις ευεσθησιες καλο εινε να
μη μπενεις εδομεσα.ξερεις οι
φακες φουσκονουν και προκαλουν
αερια.
εμενα μου αρεσει εδοπερα.
μου αρεσει ναδιαβαζω για τις
βρομιες του κληρου.
μαλον δεν εχεις χιουμορ καθολου εσυ
αν θες υσηχια να φορεσης οτασπιδες
η να πας στο θιβετ.

τουλαχιστο τα αλα πεδια αν κε διαφωνουμε
εχουν επιπεδο και ευγενεια

εσυ εισε τελιος κριαρι

Re: Εσύ Ιερώνυμε τις φακές σου. Πεθαίνουν Ανθρωποι στα Σκουπίδια!

20
dominique έγραψε:Aγαπητέ teo,αντιλαμβάνομαι αυτό που λες,περι σκανδαλισμού,αλλά δεν πρέπει να κλεινουμε και τα ματιά ,γιατί δυστυχώς υπάρχουν και αυτά.

Βέβαια η θέση είναι λεπτή,άλλοι θα πούνε δεν πρέπει να λέγονται γιατί σκανδαλίζουν και άλλοι θα πούνε πρέπει να λέγονται για να φυλαγόμαστε,είναι αναλόγως την ψυχοσυνθεση του καθενός μας.

Δεν πιστεύω οτι πρέπει να ξεσκίζουμε τον οποιοδήποτε ιερέα,αν και γνωρίζω οτι υπάρχουν άτομα που μόλις δουν ράσο τους ανάβουν τα λαμπάκια,δεν μιλάω για αυτούς.
Επίσης πολλά απο αυτά που έχουν ανέβει,τα έχουν πει άλλοι παπάδες ή ασχολούμενοι με την ορθοδοξια καθηγητές και αφορούν κυρίως τον οικουμενισμό.
Θα λέμε οτι ο πατέρας Ζήσης ή ο π.Μεταλληνός είναι ιεροκατήγοροι;

Εσυ πιστεύεις οτι αν αφορά κάτι τον Οικουμενισμό δεν πρέπει να λέγεται;
Αν σε λίγο καιρό μας πούνε οτι είμαστε ολοι μια εκκλησία,όχι πως δεν το λένε τώρα,δεν πρέπει να ενημερωθείς;
Πως θα προστατευθείς;

Βέβαια σημαντικό ρόλο,οπως ειπώθηκε ,είναι αν γίνεται με εμπάθεια.
Φυσικά αν γίνεται με εμπάθεια ή για να διαβάλλει κάποιον πάμε αλλού.

Αλλά δεν νομίζω οτι κάποιος(δεν το δένω και κόμπο βέβαια) εδω μέσα τα αναφέρει αυτά με εμπαθή σκοπό.
Αν συγχύζεσαι ή ενοχλείσαι,προσωπικά το δέχομαι,οπότε σου προτείνω την επιλογή να μην κοιτάς αυτήν την κατηγορία,υπάρχουν άλλες κατηγορίες που θα σε βοηθήσουν πνευματικά.

Επίσης ,να προσθέσω οτι αν κάποιος εκφράζει μια άποψη με την οποία διαφωνούμε ,να την σεβόμαστε δεν χρειάζεται να εκφραζόμαστε με αντιπάθεια και να κατηγορούμε κάποιον που δεν ξέρουμε.

Επίσης με ενοχλεί η έκφραση παπαδάκι και παπαδαριό,δεν χρειάζεται ισοπέδωση,υπάρχουν πολλοί καλοί παπάδες.

Να βλέπουμε και το καλό ,μην κολάμε στο κακό,γιατί μας γίνεται συνήθεια και βουλιάζουμε στον βούρκο και μετά και τα καλά μας φαίνονται θεόστραβα.
Ο πονηρός δεν λέγεται άδικα πονηρός,μας πιάνει απο παντού.
Aγαπητη μου Dominique χαιρομαι που υπαρχουν ατομα με δομημενο λογο που αγαπουν το Θεο. Καταρχιν να σου πω πως από την αρχη της Εκκλησιας μας υπηρχαν διαφωνιες(βλ.Απ.Πετρος-Παυλος) αλλα η Θεια Οικονομια τα τακτοποιει όλα. Για αυτο το λογο δεν πρεπει να σκανδαλίζεσαι οταν κάποιοι ιερεις''εναντιώνονται'' σε καποιους αλλους.Ξερει ο Θεος...

Εδω πρεπει να ξερεις πως τα πραματα τα βλεπω τελειως διαφορετικα απο οτι εσυ.

Δεν συγχυζομαι ουτε μου κανει κακό πνευματικα ο,τι γραφεται εδω. Δεν ειμαι σουπερ πιστος αλλα ουτε και νεανιας στην πιστη. Μπορω να βλεπω αλλους να τρωνε απο ειδωλόθυτα και να μην σκανδαλιζομαι.Επισης επειδη ειμαι και λιγο δυνατος, μπορω να τρωω και γω ειδωλόθυτα. Ομως, μηπως σκανδαλισω καποιον αδελφο που θα με δει, και που δεν ειναι δυνατος στην πιστη, και τελικα, ας το πω λαικα, λακισει?
Και εχει πει ο Κυριος--καλυτερα να μη βρεθει μπροστα Μου καποιος που να εχει γινει αιτια σκανδαλου του αδελφου του...

Για να το πω με λιγα λογια--εδωμεσα πιστευω πως τρωμε ειδωλοθυτα και δεν σκεφτομαστε τους αλλους γυρω που μπορει να σκανδαλιζονται...και ειναι πολλοι αυτοι...και επρεπε πρωτα αυτους να σκεφτομασταν...

Και θα με ρωτησεις Δομινικη, καλα, αυτα που γραφουμε εδω μπορουν να τα βρουν και αλλου...
και θα σου απαντησω, ναι, απο 12θειστες και απο ένα σωρο τριβολους, υπαρχει όμως μια μεγαλη διαφορα. Εδω το σαιτ ειναι αφιερωμενο και ονοματισμενο απο ενα ιερεα που εγινε Αγιος με θυσια, που μυροβλιζει και θαυματιζει και πολλα αλλα...

Επισης λες Δομινικη οτι εχει σημασια ,κατι που λεγεται,αν λεγεται με εμπαθεια ή οχι. Και εδω διαφωνουμε. Καμμια σημασια δεν εχει αυτο. Μπορεις να κανεις ή να πεις κατι από αγαπη για καποιον και να τον καταστρεψεις. Μπορεις να πεις την αληθεια σε καποιον που αγαπας και να τον σκοτωσεις. Σημασια εχει
αυτο που θα πεις--εφοσον πιστευεις πια οτι πρεπει να το πεις-- να το πεις με διακριση, διακριση και διακριτικοτητα.Με αρετη δηλαδη. Και εκφρασεις του στιλ''φαε τη φακη σου''και τοσες άλλες εδωμεσα που δε χρειαζεται να αναφερω, μονο διακριτικοτητα δε δειχνουν.και κανουν τελικα μεγαλύτερο κακο...

Λες Δομινικη πως αντιλαμβανεσαι αυτα που λεω περι σκανδαλισμου, αλλα δεν πρεπει να κλεινουμε τα ματια γιατι δυστυχως υπαρχουν.
δυστυχως..??
Επισης μιλας για την απειλη του οικουμενισμου και οτι πρεπει να ενημερωνομαστε για να προστατευτουμε...
Και γω σου λεω Δομινικη για ολα αυτα πως δε φοβαμαι καθολου ουτε εχω αγχος για την ''τυχη'' της Εκκλησιας μας. Περασανε και στο παρελθον οικουμενιστες και μασωνοι και αιρετικοι απο την Εκκλησια και δεν εγινε τιποτα. Η Εκκλησια ακλονητη,βραχος,πιο δυνατη. Ειτε τα κλεισω τα ματια ειτε οχι,ειτε υπαρχουν αυτα τα πραματα ειτε οχι, ειτε ενημερωθω εγω ειτε οχι, δεν εχει καμμια σημασια. Ο Χριστος τα εχει
τα Ματια Του παντα ανοιχτα. Ο Χριστος? Ναι, Αυτος που ιδρυσε την Ορθοδοξη Εκκλησια μας, ο Μεγας Αρχιερεας, Αυτος. Αυτος λοιπον πιστευεις πως θα Αφησει την Εκκλησια Του να καταστραφει? Ο Χριστος, Αυτος που στην αρχη της Αποκαλυψεως του Ιωαννη, για οσους εχουν διαβασει και θυμουνται, ελεγχει τις εφτα Εκκλησιες, δηλαδη τον Βαρθολομαιο και τον Ιερωνυμο.
Εμεις λοιπον που αγαπαμε τοσο πολυ το Χριστο ειπαμε να τον ξεκουρασουμε λιγο και να αναλαβουμε εμεις το Εργο Του. Που ξερεις, μπορει να τα καταφερουμε και καλυτερα...

Τελος θα ηθελα να πω δυο ακομα πραματα.

Φιλε μου Γιωργο, οχι δεν ειμαι παπαδακι, ειμαι ενα παιδι σαν και σενα.Που απομακρυνθηκε καποτε πολυ απο το Θεο. Που απο την αθεια περασε στη δεισιδαιμονια και απο κει στην κατα προσωπο βλασφημια του Θεου. Και δοξα το Θεο που Βοηθησε και μπηκα στην Εκκλησια και ελπιζω να παραμεινω εκει μεχρι να πεθανω. Και σου ευχομαι και σενα ειλικρινα να ακολουθησεις το δρομο του Χριστου.

Παιδια με καθε σεβασμο στο προσωπο και στις αποψεις σας, σκεφτητε το βαρος της ευθυνης που φερεται και τις συνεπειες των γραφομενων σας εδω. Το ζητημα δεν ειναι απλα η παραθεση γνωσεων και αποψεων. Το θεμα εδωμεσα ειναι βαρυα πνευματικο.

Σας ευχαριστω για τη φιλοξενια.

Re: Εσύ Ιερώνυμε τις φακές σου. Πεθαίνουν Ανθρωποι στα Σκουπίδια!

21
giorgos76 έγραψε:πιος σου ειπε να ασχολησε μαζι μου.
εγω ασχοληθηκα μαζι σου?
αν εχεις ευεσθησιες καλο εινε να
μη μπενεις εδομεσα.ξερεις οι
φακες φουσκονουν και προκαλουν
αερια.
εμενα μου αρεσει εδοπερα.
μου αρεσει ναδιαβαζω για τις
βρομιες του κληρου.
μαλον δεν εχεις χιουμορ καθολου εσυ
αν θες υσηχια να φορεσης οτασπιδες
η να πας στο θιβετ.

τουλαχιστο τα αλα πεδια αν κε διαφωνουμε
εχουν επιπεδο και ευγενεια

εσυ εισε τελιος κριαρι
γιατί δεν τον στέλνετε για μπάνιο να τελειώνουμε :tit :140

Re: Εσύ Ιερώνυμε τις φακές σου. Πεθαίνουν Ανθρωποι στα Σκουπίδια!

22
teo δηλαδή μας λες με λίγα λόγια να δειξουμε σε ολα όσα σχετιζονται σε ιερείς πλήρης αδιαφορία και να τα αφησουμε στον Χριστό!

Λες ότι σκανδαλίζουμε και όλα τα συναφή.

Το ίδιο δεν θα έπρεπε να ισχύει και για τους υπόλοιπους ανθρώπους?

Με αυτην την λογική teo ξέρεις τι θα γίνει?

Θα γίνει δούλος αλλά και Αντιχριστος στο άψε σβήσε και χωρίς να το πάρεις χαμπάρι.

Και για ποιο λόγο να καθίσει ο Χριστός να ασχοληθεί με όλους εμάς και να μας προστατευσει,εφόσον εμείς οι ίδιοι δεν θέλουμε να προστατευτουμε και δείχνουμε σε όλα πλήρης αδιαφορία?

Δηλαδή πιστευεις ότι ο Χριστος θα σώσει την Εκκλησία Του(ολους εμάς τους χριστιανους),όταν στην ουσία δεν θα υπάρχει εκκλησία.....διότι εμείς οι ίδιοι την αφήσαμε να καταστραφεί χωρίς να κουνήσουμε το δαχτυλάκι μας(Σύν Αθηνά καί χείρα κινει)? :no


Αυτα είναι νεοταξικά τερτίπια που θέλουν να διαλύσουν πλήρως την εκκλησία και να αντικαταστήσουν μέσα σε αυτές τον Χριστό με τον παγκόσμιο Μεσσία-ηγετη-Αντιχριστο!


Δεν ξέρω τι συμφέροντα έχεις απο όλα αυτα,πάντος να ξέρεις(που πιστευω να το ξέρεις) ότι ζούμε στους έσχατους καιρούς και όπως μας έχει πεί ο μεγάλος Αγιος Πατροκοσμάς όπως και πολλοί άλλοι Αγιοι της ορθοδοξίας, οι ιερείς θα γίνουν οι χειροτεροι όλων και θα είναι ΛΥΚΟΙ ΜΕ ΠΡΟΒΙΑ ΠΡΟΒΑΤΟΥ!

Μην περιμένεις λοιπόν να σε σώσει ο Χριστός όταν εσύ ο ίδιος δεν θέλεις να σωθείς και δείχνεις αδιαφορία για όλα αυτα που γίνονται στον οίκο του Θεου που είναι και δικό μας οίκος.


Οταν βρω χρόνο θα σου παραθέσω για όλα αυτα τι έχει πεί ο Χριστός και οι Αγιοι Πατέρες....
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Εσύ Ιερώνυμε τις φακές σου. Πεθαίνουν Ανθρωποι στα Σκουπίδια!

23
Xαιρομαι πραγματικα emman που θετεις προβληματισμους. Αντιγραφω το κειμενο σου και θα απαντω απο κατω.

teo δηλαδή μας λες με λίγα λόγια να δειξουμε σε ολα όσα σχετιζονται σε ιερείς πλήρης αδιαφορία και να τα αφησουμε στον Χριστό!
Ναι αυτο λεω.

Λες ότι σκανδαλίζουμε και όλα τα συναφή.
Ναι αυτο λεω

Το ίδιο δεν θα έπρεπε να ισχύει και για τους υπόλοιπους ανθρώπους?
Δεν καταλαβαινω την ερωτηση. Για ποιους υπολοιπους ανθρωπους μιλας(σε σχεση με καποιους αλλους?) και τι να ισχυει? Αν εννοεις οτι και οι υπολοιποι ανθρωποι εκτος φορουμ μιλανε για τους ιερεις κτλ, ναι, δυστυχως για όλους ισχυει αυτο, δεν ειναι καλο να γινεται, ομως γινεται παρα πολυ συχνα.

Με αυτην την λογική teo ξέρεις τι θα γίνει?

Θα γίνει δούλος αλλά και Αντιχριστος στο άψε σβήσε και χωρίς να το πάρεις χαμπάρι.
Διαφωνω 100%--ενας ανθρωπος που ειναι μεσα στην εκκλησια και μετεχει των Μυστηριων δεν μπορει να μπει στο χερι του αντιχριστου. Να φοβασαι αυτους που ειναι μακρυα απο την εκκλησια...

Και για ποιο λόγο να καθίσει ο Χριστός να ασχοληθεί με όλους εμάς και να μας προστατευσει,εφόσον εμείς οι ίδιοι δεν θέλουμε να προστατευτουμε και δείχνουμε σε όλα πλήρης αδιαφορία?
Ο Χριστος ενα πραγμα ζηταει από μας, τις αμαρτιες μας.Τις δικες μας αμαρτιες ζηταει τις προσωπικες. Δε ζηταει να Του δινουμε τις αμαρτιες του κληρου Του-ξερει καλυτερα Αυτος απο τον καθενα μας τι γινεται, δε Χρειαζεται οριοδειχτη στα χωραφια Του...Ουτε θα μας Χρεωσει αδιαφορια επειδη δεν ασχοληθηκαμε με τα κατορθωματα του κληρου Του. Θα μας χρεωσει ομως αδιαφορια αν παραμεινουμε αμετανοητοι.Παντα θα Ασχολειτε και θα Επιμένει και θα Προστατευει ο Χριστος, ακομα και τους αδιαφορους, γιατι απλα Θελει να σωθουν ολοι οι ανθρωποι.

Δηλαδή πιστευεις ότι ο Χριστος θα σώσει την Εκκλησία Του(ολους εμάς τους χριστιανους),όταν στην ουσία δεν θα υπάρχει εκκλησία.....διότι εμείς οι ίδιοι την αφήσαμε να καταστραφεί χωρίς να κουνήσουμε το δαχτυλάκι μας(Σύν Αθηνά καί χείρα κινει)?
Μη φοβασαι δε θα καταστραφει η Εκκλησια του Χριστου. Ουτε εχει κανεις τη δυναμη να την καταστρεψει. Η Εκκλησια ειναι ο Ιδιος ο Χριστος. Εμεις σαν λαικοι το καλυτερο που εχουμε να κανουμε ειναι να ασχολουμαστε με τη μετανοια μας. Ας αφησουμε τους κληρικους να κανονιζουν τα των κληρικων...

Αυτα είναι νεοταξικά τερτίπια που θέλουν να διαλύσουν πλήρως την εκκλησία και να αντικαταστήσουν μέσα σε αυτές τον Χριστό με τον παγκόσμιο Μεσσία-ηγετη-Αντιχριστο!
Ναι αλλα και τι εγινε? Εγω δε φοβαμαι--Αρχηγος μας ειναι ο Χριστος.

Δεν ξέρω τι συμφέροντα έχεις απο όλα αυτα,πάντος να ξέρεις(που πιστευω να το ξέρεις) ότι ζούμε στους έσχατους καιρούς και όπως μας έχει πεί ο μεγάλος Αγιος Πατροκοσμάς όπως και πολλοί άλλοι Αγιοι της ορθοδοξίας, οι ιερείς θα γίνουν οι χειροτεροι όλων και θα είναι ΛΥΚΟΙ ΜΕ ΠΡΟΒΙΑ ΠΡΟΒΑΤΟΥ!
Δεν εχω κανενα συμφερον, εκπροσωπω μονο εμενα.
Αυτα που λες ειναι αληθεια. Ας γινουν ομως οι ιερεις και κανονικοι λυκοι---παλι δε θα αλλαξει κατι στον τροπο που βλεπω τα πραματα. Παλι Αρχηγος της Εκκλησιας θα ειναι ο Χριστος. Παλι εμεις οι λαικοι θα κοιταμε τη μετανοια μας και ας αφηνουμε το Χριστο και τους κληρικους να κανονιζουν τα δικα τους.


Μην περιμένεις λοιπόν να σε σώσει ο Χριστός όταν εσύ ο ίδιος δεν θέλεις να σωθείς και δείχνεις αδιαφορία για όλα αυτα που γίνονται στον οίκο του Θεου που είναι και δικό μας οίκος.
Tα ειπα παραπανω. Πιστευω, επιτρεψεμε μου, πως το βλεπεις τελειως λαθος το ζητημα. Ο Χριστος δε ζηταει πολλα, ενα ζηταει για να σε σωσει, μια μετανοια. Οικος του Θεου ειναι κληρος και λαος μαζι. Μαζι, αλλα προσεξε, δεν ειναι τα ιδια πραγματα.Ας κοιταμε εμεις οι λαικοι να μην μπαινουμε σε χωραφια Ά-αλλων.Γιατι αλλο πραμα ειναι η αδιαφορια και αλλο πραμα ειναι να μπαινω σε ξενα χωραφια. Δε το θελει ο Χριστος αυτο...

Και θα σου πω και κατι τελευταιο και θα γινω κουραστικος παλι.
Οση γνωση και να δωσεις στον κοσμο, οσο και να τους αφυπνησεις, οσους ιερεις και να ξεσκεπασεις τιποτα δε θα αλλαξει προς το καλυτερο--αυτος ο κοσμος, αυτος ο λαος θα παραμεινει ο ιδιος, τα πραγματα θα χειροτερευουν. Ξερει και η τελευταια γιαγια πλεον οτι μας ψεκαζουν απο πανω. Ειδες να αλλαξε κατι? Αλλαξαν οι ανθρωποι ή σταματησανε οι ψεκασμοι?
Αλλα γιατι συμβαινει αυτο?, θα με ρωτησεις.
Γιατι ο λαος μας, ενω θρησκευει, παραμενει αμετανοητος. Και αυτη η αμετανοησια ειναι η τιμωρια μας, το ''μαγεμενο'' μας μυαλο και τοσα αλλα...



Οταν βρω χρόνο θα σου παραθέσω για όλα αυτα τι έχει πεί ο Χριστός και οι Αγιοι Πατέρες....

_________________
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: Εσύ Ιερώνυμε τις φακές σου. Πεθαίνουν Ανθρωποι στα Σκουπίδια!

24
giorgos76 έγραψε:ζητω συγνωμη αν εθειξα
καπιους. με τον αγιο
δε θα ξανασχοληθω...
φιλε σπαρταν το ιδιο αφεντικο
εχουμε σαν ελληνες.γιατι ως
ελλην δε μπορει να εισαι
χριστιανος.
βλεπεις,ξεβρακωνουμε σε αυτο
το χορο ολη την ηγεσια τους και δεν τρεχει μια.
γιατι κατα βαθος ο ελλην
ξερει την αλιθια. οι δαιμονες
των αρχαιων υπαρχουν
Zειταω συγνωμη κε παλι που εθηξα τη μνημη του ανθρωπου αυτου.
ητανε λαθος μου--ομος και σεις να προσεχετε πος μιλατε

Re: Εσύ Ιερώνυμε τις φακές σου. Πεθαίνουν Ανθρωποι στα Σκουπίδια!

25
Aγαπητέ teo,σου απαντάω λίγο καθυστερημένα αλλά δεν πειράζει.
Συμφωνώ στα περισσότερα που είπες,διαφωνώ σε κάποια άλλα,αλλά είναι καλό να βλέπουμε πολλές διαφορετικές απόψεις πάνω στο ίδιο θέμα,εφόσον ο τελικός σκοπός είναι κοινός.

Νομίζω οτι το ζήτημα για το αν πρέπει να μιλάμε για τέτοια θέματα ή οχι,είναι πολυποίκιλο.
Ο καθένας έχει την άποψη του,αλλά όπως είπες πολυ σημαντικό ρόλο πρέπει να έχει ο σκανδαλισμός των υπολοίπων και δη των ευαίσθητων.
Επειδή και εγω είχα και έχω κάποιους ενδοιασμούς για το αν πρέπει να λέγονται κάποια πράγματα,να σου πω την προσωπική μου άποψη πάνω στο θέμα.
Βγαίνουν πολλά κατα καιρούς για διάφορους κληρικούς,ηθικά ζητήματα,ουδέποτε θεωρησα σημαντικό να αναφερθούν γιατί είτε μπορεί να είναι φήμες,είτε εμπάθειες,είτε μπορεί να παρανοήθηκαν κάποια πράγματα και να κατηγορηθεί κάποιος άνθρωπος άδικα και εμείς να βγάλουμε κατευθείαν την καταδικαστική ετυμηγορία.

Θεωρώ πιο σημαντικό να αναφέρονται πράγματα που αφοράνε θέματα πίστης που αφορούνε και την σωτηρία μας και την ψυχή μας.
Για παράδειγμα,πριν κάποια χρόνια δεν είχα ιδέα τι είναι ο Οικουμενισμός,αν δεν υπήρχαν άνθρωποι ή ιερείς να γράψουν άρθρα ή να κάνουν ομιλίες,δεν θα γνώριζα και δεν θα γνωρίζαμε τίποτα.
Οπότε θεωρώ σημαντικό να αναφέρονται αυτά,ελπίζοντας να βοηθήσουν και οχι να σκανδαλίσουν.
Δεν είναι μόνο να κοιτάμε, πιστεύω, να μην κάνουμε κακό και να μην σκανδαλίσουμε,αλλά και να μην χάσουμε την ευκαιρία να κάνουμε το καλό και δεν το κάναμε.
Σε αυτό που είπες για τον Παύλο και τα ειδωλόθυτα συμφωνώ,αλλά απο την άλλη ξέρεις τι σκέφτομαι;
Τον Χριστό !
Δεν σκανδαλίστηκαν οι Ιουδαίοι με τον Κύριο;Σκανδαλίστηκαν!
Αν μπορούσαμε να τον ακούσουμε δεν θα έλεγε και τώρα,ουαι υμιν γραμματεις και φαρισαίοι υποκριταί;
Και σήμερα δεν θα σκανδαλιζόμασταν;
Γιατί όμως σκανδαλιζόμαστε;
Αν κάνει κάποιο ατόπημα ενας ιερέας,άνθρωπος δεν είναι;Αναμάρτητος δεν είναι!
Δεν μπορεί να πέσει και αυτός;
Φυσικά!
Εμεις γιατι σκανδαλιζόμαστε;
Μειώνεται κάπως η πίστη μας;
Και αν μειώνεται,μειώνεται γιατι βασίζεται στους ανθρώπους και οχι στον Χριστό;
Παθαίνει κάτι η Εκκλησία ή ο Χριστιανισμός απο τα ατοπήματα των ιερέων;
Οχι,αρα μήπως και ο σκανδαλισμός είναι και θέμα πίστης ή καλύτερα έλλειψης ορθης κατήχησης;
Αρα αντι να σκανδαλιζόμαστε δεν θα ήταν καλύτερο να προσευχόμαστε ο Θεός να τον φωτίσει και αυτόν και εμας;

Βέβαια ο Χριστός είναι Θεός και τον απόστολο Παύλο δεν τον φτάνουμε ,εμείς είμαστε αμαρτωλοί,οπότε αφήνω την διάκριση στα κείμενα των ιερέων,σαν πιο πνευματικούς ανθρώπους.

Αν διαφωνήσεις σε κάποια,θα χαρώ πολύ.
Κατα βάθος πάντως συμφωνούμε.

Υ.Γ.
Ακόμα και αν δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι στο σύνολο,όμως δεν πρέπει να σταματήσουμε να προσπαθούμε,ίσως εκει έξω υπάρχουν αρκετές ψυχές ακόμα,ο Θεός ξέρει,που θέλουν λίγο σπρώξιμο να βγουν απο τον λήθαργο.Και μια να είναι δηλαδη....
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Εσύ Ιερώνυμε τις φακές σου. Πεθαίνουν Ανθρωποι στα Σκουπίδια!

26
Αγαπημενη Δομινικη,

Σε καποια διαφωνω που λες, στα περισσοτερα συμφωνω. Δεν ειναι αυτο το θεμα όμως.

Μπορουμε να μιλαμε και να γραφουμε για ωρες και να λεμε τα ιδια.

Στο τελος όμως μενει κατι στον καθενα μας-το οποιο υπαρχει σε ολους μας- Η συνείδησή μας.

Αυτη ναι, ειναι ο δικαιος κριτής μας. Απλα γιατι την εχει φυτεύσει ο Θεος μεσα μας, ναι, δεν μπορουμε να την ξεγελασουμε αυτη την κυρία.

Αν λοιπον ειμαστε ενταξει με αυτη, προχωραμε. Ας σκύψουμε λοιπόν ο καθένας μας, μεσα του, ας προσπαθησουμε, μακρυα από το θορυβο της καθημερινότητας, να ακουσουμε αυτή τη ''φωνή''.

Τι θα μας πει? Θα μας πει να συνεχισουμε να κανουμε κατι, που εχουμε αμφιβολιες ή οχι?

Μηπως δεν μπορουμε να την ακουσουμε καθαρα τη συνειδηση?---ε λοιπον υπαρχουν και οι πνευματικοι, ναι αυτοι που φορανε το πετραχειλι...ας τους ρωταμε και αυτους καμμια φορα. ''Ξερεις πατερ, εκει στο site, εχουμε ξεφτιλισει Ιερωνυμο και σια...καλα δεν κάνουμε??'' και οτι μας πει--η μιση αμαρτια δικια του...

Δομινικη πραγματικα, αυτη τη γλωσσα μας, ολοι μας και γω πιο πολυ, να μπορουσαμε να την κόβαμε, να μην μιλαγαμε καθολου...

αντε και καλη χρονια...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Kληρικοί στην υπηρεσία του Αντιχρίστου.”