Θα σας ενδιέφερε η συμμετοχή σε ένα νέο κίνημα με αντινεοταξιτικά χαρακτηριστικά;

Μπορείτε να επιλέξετε 1 επιλογή

Re: Νέο Κόμμα

38
eyrinos έγραψε:αααχχ... δε με αφήνει να το αλλάξω, θα πρέπει να ξεκινήσει η ψηφοφορία από την αρχή...

τι προτείνετε;

Ε τότε ας ξεκινήσει απ' την αρχή και μάλιστα σε νέο τόπικ με τίτλο "ψηφοφορία για την ίδρυση νέου κόμματος", ή κάπως έτσι -θα τη δουν και περισσότεροι.
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Ψηφοφορία για την ίδρυση νέου κόμματος

39
Σχετικά με τη συζήτηση που είχαμε ξεκινήσει με τίτλο "Νέο Κόμμα".



@τρελός21:
αν έχετε να προτείνετε κάποια πιο κατάλληλη κατηγορία για το θέμα, πείτε μου (δε μπορώ να αποφασίσω) :541
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος LAPTONAS την 01 Ιαν 2014, 23:51, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Re: Νέο Κόμμα

42
eyrinos έγραψε:
LAPTONAS έγραψε:Για την παιδεία και την οικονομία και τους νέους που έχουν ανάγκη για δουλειά στην Ελλάδα και όχι στο εξωτερικό τι θα προβλέπει το καταστατικό ;
Κατά τη γνώμη μου.. την αλήθεια.
Πρέπει να φτιάξουμε εθνική παραγωγή (ιδιωτική και δημόσια), εργοστάσια, με φθηνό νόμισμα. Εκεί βρίσκεται η εργασία.
Να δούμε τι μπορούμε να παράξουμε. Ποιες είναι οι πρώτες ύλες μας. Κάποιος σχετικός; Δυστυχώς, μπορώ να καταθέσω τη γνώμη μου για την ειδικότητα μου και μόνο. (δεν είναι η ώρα κατάλληλη)

Θα προσπαθήσουμε να ελέγχουμε τους ελεγκτές, να διαλύσουμε τη διαφθορά. Η πολυτέλεια, δε συνάδει με το λαό μας. Ίσως να μην μπορούν να έχουν τελευταίας τεχνολογίας gadgets και αυτοκίνητα υψηλού κυβισμού, αλλά κατά τη γνώμη μου πρέπει να έχουμε καλές συγκοινωνίες, ελληνικά οχήματα (όλων των ειδών), τεχνολογική έρευνα (εδώ υπάρχει χρήμα, με λίγα χρήματα).

Πρέπει να δούμε τα έσοδα και τα έξοδα. Πρέπει να αποφασίσουν οι εφοπλιστές μας αν θέλουν να παραμείνουν Έλληνες και να γίνουν ευεργέτες.

Ειδικές εργασίες για μητέρες. Να ξαναυπάρξει παραγωγική νεολαία στη χώρα μας.

Laptona, υπάρχει κάποιο κόμμα του οποίου οι θέσεις σε εκφράζουν;
Αν όχι, γράψε μας, τι πιστεύεις ότι είναι καλό. Αν ο κάθένας μας πει κάτι, έστω και μη υλοποιήσιμο, μπορεί να δημιουργηθούν έξοχες ιδέες.
Έστω και αν πιστεύεις ότι δε μπορούμε να αντιδράσουμε.
Ανά καιρούς με εκφράζουν διάφορες πολιτικές απόψεις και πρόσωπα, αλλά δεν νομίζω ότι εφαρμόζονται ποτέ. Για παράδειγμα θέλω μία χώρα η οποία να έχει χαμηλή φορολογία και υψηλή επιχειρηματικότητα χωρίς γραφειοκρατεία - πράγμα αδύνατον - αφού αν συνέβαινε ποτέ αυτό η ανάπτυξη της χώρας θα ήταν ραγδαία λόγω της διάνθισης της επιχειρηματικότητας, και κυρίως της έλξης των ξένων κεφαλαίων στο τομέα τουρισμού και ναυτιλίας που είναι δυνατά χαρτιά μας (αλλά επίσης και του ορυκτού πλούτου αλλά και της πράσινης ενέργειας που είναι επίκαιρη) - κάτι το οποίο πιστεύω βαθύτατα ότι δεν είναι επιθυμητό προς τους κυβερνώντες (αυτούς που κυβερνούν πραγματικά στο παρασκήνιο - και όχι τους πολιτικούς του φαίνεσθαι) οι οποίοι θέλουν μία αδύναμη χώρα την οποία θα μπορούν να λεηλατούν το κατά δύναμη. Το πως θα μπορούσαν να δημιουργηθούν άμυνες μέσα από ένα κόμμα...ενάντια στην εθνική καταπάτηση... αυτό τώρα είναι κάπως αμφίβολο για μένα, δεδομένου της τύχης των άλλων κομμάτων, παρόλα αυτά αν είναι θέλημα θεού μπορεί να γίνει αν όχι με αυτό το τρόπο, με άλλο.
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: Ψηφοφορία για την ίδρυση νέου κόμματος

43
Κατ’αρχήν θα ήθελα να καταθέσω την αρνητική μου άποψη στην πολιτική λύση που αποκαλείται «κόμμα» ή «παράταξη» ή «γκρουπούσκουλο» ή ό,τι άλλο θα μπορούσε να τοποθετήσει τους πολίτες στους «εδώ» και στους «εκεί».
Έχω το δικαίωμα ψήφου τα τελευταία 28 έτη και δε μπορώ να ισχυριστώ ότι το πολιτικό σύστημα (κόμματα,κοινοβουλευτισμός) όπως είναι σήμερα είχε κάποια θετική επίδραση στο περιβάλλον που ζω και λειτουργώ,ούτε ότι είχε κάποια δραματικά αποτελέσματα η ψήφος μου. Αυτό βεβαίως συνέβει (αλλά και συνεχίζει να συμβαίνει) για το λόγο ότι η προεκλογική ημέρα δεν έχει καμία απολύτως σχέση με την μετεκλογική νύχτα που ακολουθεί.
Ένα κόμμα από μόνο του είναι ένα σώμα που «μπάζει» από παντού.....ανάγκη εξεύρεσης πόρων (ανθρώπινων και υλικών)…..στρογγύλεμα απόψεων (για να είμαστε αρεστοί σε όσο το δυνατόν περισσότερους εφόσον - κακά τα ψεματα - έχουμε ψηφοθηρία)…..υποταγή στο κομματικό συμφέρον (για να υπηρετηθεί καλύτερα ο υψηλός σκοπός «και καλά»)…..δημιουργία κλίκας,ελιτισμού,νεποτισμού…..και ο κατάλογος τελειωμό δεν έχει …..
Για όλα τα παραπάνω αλλά και για άπειρους ακόμη λόγους που ο καθένας μας μπορεί να αναφέρει, δε με πολυ-θέλγει η ιδέα ενός κόμματος.
Αλλά θα σας εκθέσω στη συνέχεια πως, εγώ (και η καλπάζουσα φαντασία μου) θα ένοιωθα ίσως ικανοποιημένος με κάποιο πολιτικό σύστημα.Και λέω ίσως ,διότι δεν έχω τις γνώσεις ενός πολιτειολόγου ή συνταγματολόγου,όμως είμαι σε θέση να γνωρίζω πολύ καλά «τι δε μου αρέσει» όλα αυτά τα χρόνια που είμαι πολίτης.
Προτείνω λοιπόν:

ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
- Εκλογή απ’ευθείας από το Λαό
- Ενισχυμένες εξουσίες βέτο και ελέγχου επί των υπουργών
- Απαραίτητα πολυετή εμπειρία επαγγέλματος
- Αναγνωρισμένη ηθική ακεραιότητα
- Καταγραφή προγράμματος (προεκλογικά) των υπουργών κι έλεγχος από τον Πρόεδρο περί της εφαρμογής του
- Αποφασίζει τη διενέργεια δημοψηφισμάτων όποτε οι περιστάσεις το απαιτούν

ΥΠΟΥΡΓΟΙ
- Εκλογή απ’ευθείας από το Λαό ξεχωριστά ο καθένας για κάθε υπουργείο
- Απαραίτητα πολυετή εμπειρία επαγγέλματος
- Αναγνωρισμένη ηθική ακεραιότητα

ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ
- Εκλογή απ’ευθείας από το Λαό
- Απαραίτητα πολυετή εμπειρία επαγγέλματος
- Αναγνωρισμένη ηθική ακεραιότητα
- Ο ενδιάμεσος μεταξύ υπουργών και προέδρου
- Ο συνδετικός κρίκος μεταξύ των υπουργών και υπεύθυνος για το συντονισμό τους

Κάποιες σκόρπιες σκέψεις……:
- Επιμένω στην πρότερη επαγγελματική βιοποριστική ασχολία όλων των παραπάνω λειτουργών έτσι ώστε να από-επαγγελματοποιήσω την ενασχόληση με τα κοινά και να πάψει να είναι αυτό ένας τρόπος εύκολου και άμεσου πλουτισμού.
- Επιμένω στην ανάδειξή τους απ’ευθείας από το Λαό,κι αυτό διότι φρονώ ότι θα φέρει πιο κοντά αυτό που ψηφίζουμε με αυτό που επιθυμούμε.
- Θεμελιώδους σημασίας για μένα είναι η διενέργεια δημοψηφισμάτων,είτε για ζητήματα που αφορούν στην καθημερινότητα των πολιτών (ενέσκηψαν σε παροντικό χρόνο),είτε σε στρατηγικά ζητήματα τα οποία καθορίζουν μακρόχρονα την πορεία του Έθνους.






Τώρα,αν επιμένετε στη δημιουργία κόμματος οφείλω να σας πω ότι το όνομα «Αντινεοταξίτες» δεν…..μου πολυαρέσει (καλοπροαίρετα πάντα).Προτιμώντας την σύν-θεση από την αντί-θεση,προτιμώντας το σύν-ολο από το μέρος,επιλέγω ονόματα που αντιστοίχως φέρουν ανάλογες έννοιες.Ας προσπαθήσω κι εγώ να γίνω νονός…..:
Αύριο Τώρα , Όλοι Μαζί , Ένας-Όλοι , Ανάσα , Φως , Ρίζες….(είμαι σίγουρος υπάρχουν και ακόμη καλύτερα).
ΙΔΙΑ ΦΥΛΛΑΤΤΕ-ΕΧΘΡΟΥΣ ΑΜΥΝΟΥ-ΘΝΗΣΚΕ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΙΔΟΣ\n\n-Δάσκαλε γιατί με διδάσκεις πολεμικές τέχνες και παράλληλα μου μιλάς για ειρήνη; \n-Γιατί καλύτερα να είσαι μαχητής σε κήπο παρά κηπουρός σε μάχη…

Re: Ψηφοφορία για την ίδρυση νέου κόμματος

44
Μιας και πλησιάζουν εκλογές,μπορεί να μην είναι βουλευτικές..ακόμα,πέραν των νέων κομμάτων ή φορέων που εμφανίστηκαν,που δεν πρόκειται για νέους,αλλά για παλιούς με νέο όνομα,λες και αλλάζοντας όνομα,αλλάζει και η νοοτροπία..

Αντιλαμβάνομαι την ανάγκη των περισσοτέρων να υπάρξει κάτι διαφορετικό και λέω περισσοτέρων γιατι υπάρχουν αρκετοί ακόμα που βολεύονται με την υπάρχουσα νοοτροπία,ανεξαρτήτως κόμματος και πολύ δύσκολα θα αλλάξουν.Μάλιστα θα κάνουν τα πάντα για να μην αλλάξει η νοοτροπία και να μείνει σταθερό το σύστημα.

Βέβαια και οι ίδιοι αντιλαμβάνονται οτι ο λαός θέλει κάτι διαφορετικό,οπότε πολύ εύκολα μπορούν να του το προσφέρουν,ελέγχοντας το βέβαια,"νέα" κόμματα, "νέα" πρόσωπα, "νέες " ιδέες και τα ΜΜΕ ακολουθούν κατά πόδας με την "έγκυρη" ενημέρωση για τις Ελιά..και το παξιμάδι, για το Ποτάμι και..την γέφυρα κ.τ.λ.

Με λίγα λόγια αυτό που θέλω να πω,είναι οτι κατά την άποψη μου η ύπαρξη κομμάτων,ευνοεί την λειτουργία του συστήματος γιατί μπορούν να τα ελέγχουν όλα,ελέγχοντας απλά τον αρχηγό ή χρηματοδοτώντας τα και υπολοιποι ακολουθούν ,είτε στο όνομα της κομματικής πειθαρχίας ,είτε στο όνομα της "σωτηρίας" της χώρας.

Επομένως ,συμφωνώντας στα περισσότερα με τον Τηλέμαχο,ίσως θα ήταν πιο σωστό ,αν και λιγότερο εφικτό ,γιατί εξαρτάται απο το πόσο συνειδητοποιημένος είναι ο λαός,που αν κρίνουμε απο αυτά που συμβαίνουν,έχουμε πολύ δρόμο ακόμα....'ισως λέω να ήταν πιο σωστό να εξετάσουμε κατα πόσο το πολίτευμα που έχουμε είναι δημοκρατία και κατα πόσο πρέπει να απαιτήσουμε την αλλαγή του σε ένα πολίτευμα όντως δημοκρατικό,που ο κάθε πολιτευόμενος που θα εκλέγεται απευθείας απο τον λαό και οχι με λίστες, να κοιτάει το καλό του τόπου και οχι την κομματική πειθαρχία,γιατί απλά δεν θα υπάρχουν κόμματα.

Οπότε επιστρέφουμε πάλι στο πόσο συνειδητοποιημένος είναι ο λαός και στην έλλειψη παιδείας που έχει ,που ουσιαστικά οδήγησε και στο πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε σήμερα

Το πήγα πολύ μακριά θα μου πείτε,αυτά δεν γίνονται...

Και όμως κάτι ανάλογο ,γίνεται στην Ελβετία και Ισλανδία.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Ψηφοφορία για την ίδρυση νέου κόμματος

45
Επομένως ,συμφωνώντας στα περισσότερα με τον Τηλέμαχο,ίσως θα ήταν πιο σωστό ,αν και λιγότερο εφικτό ,γιατί εξαρτάται απο το πόσο συνειδητοποιημένος είναι ο λαός,που αν κρίνουμε απο αυτά που συμβαίνουν,έχουμε πολύ δρόμο ακόμα....'ισως λέω να ήταν πιο σωστό να εξετάσουμε κατα πόσο το πολίτευμα που έχουμε είναι δημοκρατία και κατα πόσο πρέπει να απαιτήσουμε την αλλαγή του σε ένα πολίτευμα όντως δημοκρατικό,που ο κάθε πολιτευόμενος που θα εκλέγεται απευθείας απο τον λαό και οχι με λίστες, να κοιτάει το καλό του τόπου και οχι την κομματική πειθαρχία,γιατί απλά δεν θα υπάρχουν κόμματα.

Δημοκρατία υπήρξε μόνο στην Αρχαία Αθήνα και αυτό για κάποιο χρονικό διάστημα.
Απο εκεί και πέρα ΠΟΤΕ δεν ξανα υπήρξε ΑΛΗΘΙΝΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ!!!


Ο κόσμος λοιπόν δεν άλλαξε εδώ και 2500 χρόνια,θα αλλάξει τώρα που έχει φτάσει στον πάτο?

Αυτα τα περί ποταμιού,ελιάς κτλ, δεν νομίζω να υπάρχουν άνθρωποι που να μην καταλαβαίνουν τι ακριβώς παίζεται(πλήν κάποιων ηλικιωμένων),απλώς θέλουν να κοροιδεψουν τον εαυτό τους ή πιθανόν να "τιμωρήσουν" τα κόμματα(ΠΑΣΟΚ-ΝΔ) που ψήφιζαν μήπως και τους πετάξουν κανένα παξιμαδάκι απο εδώ και στο εξής τωρα που διανύουμε δύσκολα χρόνια.

Δυστυχως ο Έλληνας στο μεγαλύτερο ποσοστό ζεί και ονειρευεται πως θα γίνει καλοπερασάκιας,με το μυαλό του συνέχεια στην πονηριά και στο προσωπικό του συμφέρον.

Για αυτό και θα έρθει μεγάλο κακό απο άνωθεν,διότι φτάσαμε στο πάτο.


Ομως επειδή σαν άνθρωπος θέλω να ελπίζω,θα περιμένω τουλάχιστον στις ευρωεκλογές να πατώσουν τα κόμματα που ψήφισαν τα μνημόνια και να γίνει έστω μια μικρή εναρξη αφύπνισης του κόσμου.

Βέβαια η έναρξη δεν θα έρθει με το αντί να ψηφίσουμε ελιά,ποταμι κτλ να πάμε και να ψηφίσουμε ΣΥΡΙΖΑ ή Χρυση αυγή.

Οταν μαυρίζουμε λοιπόν και αφυπνιζόμαστε το κάνουμε σωστά.
Οσοι περιμένουν να γίνει έστω το πρώτο βήμα...... δηλαδή να έχουμε πρώτα κόμματα την Χρυση αυγη,το Συριζα κτλ
είναι ακόμα ποιο βαθιά νυχτωμενοι απο τους υπολοιπους Πασοκοδημοκρατικοποταμισιους!

Ψηφίζουμε κόμματα εκτός βουλής και ισοπεδώνουμε όλο αυτό το σύστημα που έχει εδραιωθεί τόσα χρόνια εις βάρος του Ελληνικού λαου.

Ονείρα βέβαια θερινής νυκτός,όμως έτσι έχουν τα πράγματα!

Αυτα ως μια παραθεση διότι βγηκαμε :0595
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψηφοφορίες”

cron