TOURELLE

1
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΙΣΩΣ

Σας έχει περάσει ποτέ από το μυαλό, πόσα μυστικά μπορεί να κρύβει η σημασία ενός θρύλου; Σε ποιον λαβύρινθο της γνώσης μπορεί να σας βάλλουν να περπατήσετε, τα συνειδησιακά κλειδιά του; Ξέρω, κάποιοι θα μου απαντήσετε με το γνωστότατο,όχι, ενώ άλλοι με το εξίσου γνωστότατο,ναι.Αλλά κάνεις δεν σκέφτηκε να απαντήσει με το ίσως!Και αυτό γιατί ανάμεσα στον δρόμο του όχι και του ναι υπάρχει και εκείνο το ίσως.Βλέπετε, τόσο εγώ όσο και οι άνθρωποι που ταξιδέψαμε προς την χώρα του αινιγματικού κόσμου, λατρεύουμε να κυνηγάμε ιστορίες που δεν υπάρχουν στα μονοπάτια του ναι και του όχι ,αλλά στους δρόμους του ίσως. Γιατί επιλέγουμε ετούτο το μονοπάτι; Ααααα είναι πολύ απλό.Πρώτον,γιατί διαθέτει περισσότερες κινήσεις άρα και περισσότερες ελευθερίες! Δεύτερον, γιατί εκείνο το ίσως είναι πάντα μία νοητική έξοδος διαφυγής όταν καταρρέουν οι κόσμοι του ναι ή του όχι. Και ίσως κάποιοι φτιάχνουν κόσμους του ναι που είναι ετοιμόρροποι,ώστε να σας οδηγήσουν σε λύσεις που θα καταλήξουν σε κόσμους του όχι και αντίστροφα . Άλλωστε, όταν ένας άνθρωπος που έχει μάθει να υπάρχει μέσα από τις επιλογές του ναι και όχι, αν χάσει μία από τις επιλογές του,θα δεχτεί το πιο γνώριμο μονοπάτι επιλόγων, ακόμα και αν αυτό είναι αντίθετο με τα όσα πίστευε ως χθες. Αν νομίζετε πως όλο το παραπάνω δεν ισχύει τότε ψάξτε γύρω σας ανθρώπους που κάποτε ήταν οπαδοί του ναι και μέσα από την παραπάνω διαδικασία γίνανε πιστοί του όχι. Ένας τρίτος λόγος είναι ότι το σύμπαν δεν λειτουργεί κάτω από την λογική του ναι και όχι αλλά με ακόμα περισσότερες επιλογές. Aυτό όμως που πραγματικά είναι αστείο είναι ότι,ενώ ο άνθρωπος αντιλαμβάνεται τον κόσμο του κάτω από τρισδιάστατο πρίσμα σκέφτεται τον κόσμο και τις επιλογές του κάτω από το δισδιάστατο όχι και ναι! Με απλά λόγια η επιλογή του ίσως,υπήρχε στο κόσμο τον ανθρώπινο ως δρόμος. Κάποιοι τον περπατάνε ακόμα κάποιοι τον αγνοούν εντελώς, ενώ άλλοι απλώς πέρασαν στον κόσμο της λήθης και έμαθαν σίγα σιγά να σκέφτονται δισδιάστατα. Εδώ είναι λοιπόν και το κλειδί σε μία πραγματικότητα που κάποιοι την έχουν πλάσει στο ανθρώπινο νου ως δίπολο. Δημιουργούνται μύθοι ,θρύλοι, ιστορίες ακόμα και γεγονότα που προσπαθούν να δείξουν τον δρόμο του ίσως . Και ίσως τελικά ο ρόλος του παράξενου να είναι απλώς και μόνο η σήμανση που οδηγεί σε διαφορετικές λύσεις και επιλογές τον ανθρώπινο νου.

ΤΟ TOURELLE

Ταξιδέψαμε λοιπόν σε ένα από εκείνα τα μυστικά μονοπάτια του ίσως που στις άκρες του φυτρώνουν τα άνθη του μύθου και του θρύλου. Ο λόγος γίνετε για ένα από τα πιο παλιά κτίρια της Αττικής γης, αλλά και από εκείνα τα κτίσματα που η ιστορία του έχει κομμάτια από το πάζλ των θρύλων. Εξίσου αινιγματική είναι και η προσωπικότητα που άνηκε το οίκημα αφού το tourelle ήταν μέρος της ιδιοκτησίας της Δούκισσας της Πλακεντίας. Η ίδια η Δούκισσα αποτελεί μέρος πολλών ιστοριών του παράξενου τόσο μέσα από τον βίο της όσο και μετά τον θάνατο της. Βλέπετε οι λαϊκές αφηγήσεις αναφέρουν την θέαση της μετά θάνατον γύρω από τον πύργο Καστέλο και όχι μόνο. Λογικό επόμενο ήταν λοιπόν να θεωρηθεί ως στοιχειωμένο και το tourelle . Υπάρχουν διάφορες αφηγήσεις που θέλουν την εμφάνιση ενός μικρού φασματικού κοριτσιού εντός των σημερινών ερειπίων αν και προσωπικά πιστεύω ως ο συγκεκριμένος μύθος απλώς είναι,η μεταλλαγή της ιστορίας του κτιρίου της οδού Πειραιώς που από στόμα σε στόμα τελικά κατέληξε να αναφέρεται και για το tourelle .Παράξενο θεωρούν κάποιοι και το κτίσιμο του όλου οικοδομήματος αφού η μη περάτωση του θεωρήθηκε ότι ήταν εσκεμμένη και βασίζετε στην ιστορία ότι σύμφωνα με τις συμβουλές μιας τουρκογύφτισσας,αν η δούκισσα τελείωνε μία κατοικία της θα πέθαινε, όμως πολύ πριν είχαν ολοκληρωθεί άλλα κτίσματα της, πράγμα που καταρρίπτει τον μύθο. Eδω θα πρέπει να τονίσουμε ότι ακόμα και τα κτιστά παράθυρα αποτελούν για κάποιους μυστήριο! Επανερχόμενοι στο μύθο του φασματικού κοριτσιού που κάποιοι το ταυτίζουν με την νεκρή κόρη της Δούκισσας Ελίζας . Αν όμως ψάξουμε την ιστορία θα διαπιστώσουμε πώς ούτε ποτέ βρέθηκε η Ελίζα στον χώρο αλλά και ότι το οίκημα απλώς αποτελούσε φυλάκιο των ανθρώπων που δούλευαν στην υπηρεσία της αινιγματικής Δούκισσας. Προσωπικά το σπίτι το έχω επισκεφτεί αρκετές φορές τόσο εγώ όσο και οι συνεργάτες μου όμως ουδέποτε συναντήσαμε κάτι το παράξενο. Λέτε να είναι όλα φαντασία; Ίσως , λέτε να μην πήγαμε την κατάλληλη στιγμή; Ίσως, Ποιος ξέρει τι μπορεί να συμβαίνει όταν δεν είναι εκεί κανείς να το καταγράψει ;


http://enterstarenergyplaces.blogspot.c ... one-x.html
Δεν είμαστε όσα πιστεύουμε, αλλά όσα πράττουμε.

Re: TOURELLE

2
Προσωπικά το σπίτι το έχω επισκεφτεί αρκετές φορές τόσο εγώ όσο και οι συνεργάτες μου όμως ουδέποτε συναντήσαμε κάτι το παράξενο.
Και εμεις το ιδιο μαλλον ο Γιαννοπουλος μου φαινεται οτι γραφει μαλ@@@ιες.
ΣΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΤΟΝ ΚΟΡΦΟ ΩΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΦΩΛΙΑΖΟΥΝ ΗΓΕΤΕΣ ΠΡΟΔΟΤΕΣ.\nΟΥ ΠΟΣΟΙ ΑΛΛΑ ΠΟΥ.

Re: TOURELLE

3
Στο ιπποστασιο πηγατε απο κατω στο υπογειο ακομα και εκει λεει εχει κατι αλλα εμεις ουτε την ανασα των αλογων δεν ακουσαμε. :cooll
ΣΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΤΟΝ ΚΟΡΦΟ ΩΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΦΩΛΙΑΖΟΥΝ ΗΓΕΤΕΣ ΠΡΟΔΟΤΕΣ.\nΟΥ ΠΟΣΟΙ ΑΛΛΑ ΠΟΥ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Tόποι δύναμης”