Re: ΒΟΥΝΟ ΒΛΟΧΟΣ, ΘΕΣΤΙΑ ΑΓΡΙΝΙΟΥ.ΕΔΩ ΣΑΣ ΘΕΛΩ... ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ;;;

55
LAPTONAS έγραψε:πρέπει να γίνει μία μελέτη για τη περίπτωση που μπορεί να βρεθούν ζώνες αποκοπής στις πέτρες, σημεία που να προδίδουν ότι χρησιμοποιήθηκε κάποιο μηχάνημα για τις τομές, ή για τη μεταφορά, στη περίπτωση της Ρωσίας για παράδειγμα είναι προφανές ότι έχει συμβάλει ανθρώπινο χέρι, γιατί τέτοιες συμμετρικές επιφάνειες δεν γίνονται εκ φύσεως
Πολλές μελέτες πρέπει να γίνουν, όχι μόνο μία, αλλά όσον αφορά αυτό που λες, κι εδώ είναι προφανές ότι έχει συμβάλλει ανθρώπινο(;) χέρι. Η κορυφή του Βλοχού είναι επιστημονικώς χαρακτηρισμένη ως προϊστορική ακρόπολη. Δεν τίθεται θέμα περί τούτου. Η επιστήμη γνωρίζει ότι είναι κατασκεύασμα.
Αυτό που δεν γνωρίζει είναι πώς κατασκευάστηκε, πότε ακριβώς, και από ποιους.
Όπως φυσικά δεν έχει αγγίξει καν την υπόθεση ότι το κατασκεύασμα αυτό δεν εξαντλείται στην ακρόπολη, την κορυφή δηλαδή, αλλά αποτελεί και μεγάλο μέρος του βουνού!
Αναγνωρίζονται βέβαια κάποια κυκλώπεια τείχη περιμετρικά του βουνού από τους αρχαιολόγους, αλλά μέχρι εκεί. Τα μεγάλα ερωτήματα (τα οποία αφορούν και την ακρόπολη) μένουν προς το παρόν αναπάντητα.
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: ΒΟΥΝΟ ΒΛΟΧΟΣ, ΘΕΣΤΙΑ ΑΓΡΙΝΙΟΥ.ΕΔΩ ΣΑΣ ΘΕΛΩ... ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ;;;

56
Εισαι απολυτα σιγουρος οτι το ολο δεν εχει ηδη εξερευνηθει?

Οτι απλα εχει εξερευνηθει κι εχει κλεισει ο φακελος για αυτα που δε πρεπει να βγουν παραεξω?

Γιατι δε πας ο ιδιος να κανεις αυτη την ανακαλυψη παιρνοντας και μερικους που ενδιαφερονται μαζι σου για να μαθουμε κι εμεις??

Γιατι τα περιμενεις ολα απο το κρατος?

Δε σε συναρπαζει το τι θα μπορουσες εσυ ν ανακαλυψεις εκει μεσα?

Μηπως φοβασαι??

Εγω παντος χωρις να λεω μεγαλα λογια αν ειχα τη δυνατοτητα να παω και ειχα και μερικα ατομα ακομα που θα ενδιαφεροταν να ερθουν γιατι μονος μου φοβαμαι ναι θα πηγαινα ο ιδιος ομαδικα για εξερευνηση.

Μπορει να μη ξερω σταχτη αρχαια ελληνικα να μην ειμαι αρχαιολογος να μη καταλαβαινω καμια αρχαια γλωσσα εκτο απο τη νεα ελληνικη και κατι ψηλα αρχαια -κι αυτο γιατι παρα του οτι ενδιαφερομαι να μαθω αρχαια ελληνικα δε μπορο να βρω στο διαδυκτιο βιβλια- αλλα μ αρεσει το μυστηριο και το αγνωστο και δεν εχω κατι να χασω..

Ναι μεν θελει γνωση για να καταλαβεις καποια πραγματα αλλα θελει και θαρρος για να μπεις ως εκει μεσα να τραβηξεις φωτο βιντεο αυτα μετα να τα αναλυσεις να τα στειλεις σε ειδικους -εμπιστους-και παει λεγοντας.

Η μαθηση του αγνωστου θελει και τα ρισκα της δε μπορουμε να περιμενουμε τα παντα απο αλλους..
Απάντηση

Επιστροφή στο “Tόποι δύναμης”