Re: ΒΟΥΝΟ ΒΛΟΧΟΣ, ΘΕΣΤΙΑ ΑΓΡΙΝΙΟΥ.ΕΔΩ ΣΑΣ ΘΕΛΩ... ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ;;;

46
Oι πρώτες απόπειρες εξερεύνησης των σπηλαίων που υπάρχουν μέσα στο βουνό Βλοχός είναι γεγονός!

Η αποκάλυψη μπαζωμένης εισόδου σπηλαίου, που βρίσκεται μάλιστα εντός του περιβόλου της Ι. Μονής κοίμησης της Θεοτόκου, και η μερική εξερεύνησή του στον ιστότοπο που ακολουθεί τις φωτογραφίες.

Αποδείξεις ότι ο ισχυρισμός περί "κούφιου βουνού" είναι σωστός!

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
ΔΕΙΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΕΔΩ:
http://cavemania.blogspot.gr/2012/06/mo ... 2487100805
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: ΒΟΥΝΟ ΒΛΟΧΟΣ, ΘΕΣΤΙΑ ΑΓΡΙΝΙΟΥ.ΕΔΩ ΣΑΣ ΘΕΛΩ... ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ;;;

49
Πτήση με διθέσιο μοτοαιωρόπτερο της Αερολέσχης Αγρινίου πάνω απο την περιοχή του διευρυμένου Δήμου Αγρινίου.
Καταπληκτικά πλάνα απο το ύψωμα Βλοχός όπου διακρίνεται η ιδιαιτερότητα της μορφής του καθώς και το μοναστήρι που βρίσκεται εκεί.


ΠΑΓΩΣΤΕ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΣΤΑ ΣΗΜΕΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΠΑΝΟΡΑΜΙΚΗ ΑΠΟΨΗ, ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΟ 4:57 ΟΠΟΥ ΔΙΑΚΡΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ ΚΑΙ ΤΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΤΗΣ ΠΥΡΑΜΙΔΑΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΜΕΤΡΟ ΣΥΓΚΡΙΣΗΣ ΜΕΓΕΘΩΝ.



phpBB [video]
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: ΒΟΥΝΟ ΒΛΟΧΟΣ, ΘΕΣΤΙΑ ΑΓΡΙΝΙΟΥ.ΕΔΩ ΣΑΣ ΘΕΛΩ... ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ;;;

50
Φίλε Spartan πολύ ωραίο το θέμα, αξιέπαινη και η προσπάθεια σου στο συνέδριο, η δική μου γνώμη είναι ότι πρέπει να γίνει μία μελέτη των μαγνητικών πεδίων της περιοχής με μαγνητόμετρο - τουλάχιστον για αρχή - το οποίο είναι επιστημονικό εργαλείο και δεν απαιτεί "κονδύλια" αλλά μόνο ελαφρύ εξοπλισμό. Επίσης παλιότερες βιβλιογραφικές πηγές από όσους έχουν ασχοληθεί στην περιοχή πρέπει υποχρεωτικά να βρεθούν, ή να βρεθεί ο λόγος που δεν μπορούν να βρεθούν - αν υπάρχουν - διότι δεν είναι ασυνήθιστο να υπάρχει συγκάλυψη σε τέτοια θέματα, αν δεν μπορούν να βρεθούν στοιχεία από παλιές μελέτες αυτό είναι αδικαιολόγητο. Στη συνέχεια πας για δημοσίευση σε τοπικό τύπο ή σε περιοδικό με ανεξήγητα και τελικώς το θέμα παίρνει τέτοιες διαστάσεις που αναγκαστικά θα πρέπει να μελετηθεί εις βάθος. Σε όλα αυτά φυσικά μην περιμένεις ιδιαίτερη υποστήριξη από το κράτους ή τους ακαδημαικούς φορείς.
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: ΒΟΥΝΟ ΒΛΟΧΟΣ, ΘΕΣΤΙΑ ΑΓΡΙΝΙΟΥ.ΕΔΩ ΣΑΣ ΘΕΛΩ... ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ;;;

51
LAPTONAS έγραψε:Φίλε Spartan πολύ ωραίο το θέμα, αξιέπαινη και η προσπάθεια σου στο συνέδριο, η δική μου γνώμη είναι ότι πρέπει να γίνει μία μελέτη των μαγνητικών πεδίων της περιοχής με μαγνητόμετρο - τουλάχιστον για αρχή - το οποίο είναι επιστημονικό εργαλείο και δεν απαιτεί "κονδύλια" αλλά μόνο ελαφρύ εξοπλισμό. Επίσης παλιότερες βιβλιογραφικές πηγές από όσους έχουν ασχοληθεί στην περιοχή πρέπει υποχρεωτικά να βρεθούν, ή να βρεθεί ο λόγος που δεν μπορούν να βρεθούν - αν υπάρχουν - διότι δεν είναι ασυνήθιστο να υπάρχει συγκάλυψη σε τέτοια θέματα, αν δεν μπορούν να βρεθούν στοιχεία από παλιές μελέτες αυτό είναι αδικαιολόγητο. Στη συνέχεια πας για δημοσίευση σε τοπικό τύπο ή σε περιοδικό με ανεξήγητα και τελικώς το θέμα παίρνει τέτοιες διαστάσεις που αναγκαστικά θα πρέπει να μελετηθεί εις βάθος. Σε όλα αυτά φυσικά μην περιμένεις ιδιαίτερη υποστήριξη από το κράτους ή τους ακαδημαικούς φορείς.

Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
Οι προτάσεις σου είναι ορθές, όσον αφορά τη δημοσίευση στον τοπικό τύπο έχει γίνει σε ικανοποιητικό βαθμό (σχεδόν από όλες τις τοπικές εφημερίδες και blog, ακόμα και πανελλαδικά).
Για την εύρεση της βιβλιογραφίας έχω ασχοληθεί αρκετά και έχω εντοπίσει όλα τα γνωστά συγγράμματα εκτός από αυτά του αείμνηστου Γ. Σωτηριάδη ο οποίος διενήργησε ανασκαφές στο χώρο το 1899. Το μόνο που βρήκα είναι μια παραπομπή της Αρχαιολογικής εταιρίας Αθηνών
http://www.archetai.gr/site/content.php?artid=217
Δεν έχω πρόσβαση όμως εκεί και δεν ξέρω αν είναι εύκολο να την αποκτήσω, εφόσον δεν είμαι ακδημαϊκός. Ίσως όμως να το καταφέρω κάποια στιγμή.
Τέλος για το μαγνητόμετρο που λες, είναι μια καλή ιδέα, θα το επιδιώξω.
Βέβαια, το καλύτερο θα ήταν να ανταποκριθεί μια ειδική εταιρία που ασχολείται με τέτοιες έρευνες και να έρθει επιτόπου, όπως μου έχει υποσχεθεί.
Όπως και να έχει, πιστεύω ότι εξέλιξη στο θέμα θα υπάρξει, αργά ή γρήγορα, απλά περίμενα να υπάρξει κινητοποίηση από τοπικούς φορείς ώστε να κινηθούν κάποια γρανάζια ευκολότερα, αλλά μέχρι στιγμής εισπράττω μόνο θετικά σχόλια και επαίνους, όχι όμως και έμπρακτη βοήθεια.
Ξέρεις είναι δύσκολο να ανοίξεις μόνος σου όλες τις πόρτες, ειδικά όταν δεν κατέχεις επιστημονικό τίτλο.
Σε σημείο που σκέφτομαι σοβαρά να ασχοληθώ με τη σπουδή της αρχαιολογίας στο ανοιχτό πανεπιστήμιο.
Δυστυχώς η οικονομική στενότητα που υπάρχει και η έλλειψη χρόνου λόγω οικογενειακών και επαγγελματικών υποχρεώσεων το καθιστούν δύσκολο, όμως όχι ακατόρθωτο.
:0607
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: ΒΟΥΝΟ ΒΛΟΧΟΣ, ΘΕΣΤΙΑ ΑΓΡΙΝΙΟΥ.ΕΔΩ ΣΑΣ ΘΕΛΩ... ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ;;;

52
Όταν μπήκαν μέσα στο βουνό δεν βρήκα τίποτα ; Δεν έλαβαν καμία μέτρηση ; μόνο οπτικό έλεγχο έκαναν ;
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν

Re: ΒΟΥΝΟ ΒΛΟΧΟΣ, ΘΕΣΤΙΑ ΑΓΡΙΝΙΟΥ.ΕΔΩ ΣΑΣ ΘΕΛΩ... ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ;;;

53
Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι οι ίδιοι που κατασκεύασαν το απίστευτα μεγάλο αυτό οικοδόμημα, στο Βλοχό Αγρινίου, κατασκεύασαν και αυτά τα μεγαλιθικά κτίσματα στη Ρωσσία. Δείτε το:

Τεράστιες μεγαλιθικές δομές ανακαλύφθηκαν στην Ρωσία [Εικόνες]

Εικόνα


Αυτές οι εξαιρετικά τεράστιες μεγαλιθικές δομές έχουν ανακαλυφθεί πρόσφατα στην Ρωσία.

Στο βουνό Shoria στη νότια Σιβηρία, μερικοί ερευνητές έχουν βρει έναν τοίχο με τεραστίου μεγέθους πέτρες (κυκλώπειες) που σχηματίζεται από γρανίτη.

Εκτιμάται ότι ορισμένες από αυτές τις γιγαντιαίες πέτρες γρανίτη μπορεί να ζυγίζουν πάνω από 3.000 τόνους. Φαίνεται να αποκλείεται η υπόθεση ότι είναι ένας φυσικός σχηματισμός, μιας και στην πραγματικότητα είναι τεράστια κομμάτια με επίπεδες επιφάνειες, ορθές γωνίες και αιχμηρές άκρες.

Τίποτα αυτού του μεγέθους δεν έχει ανακαλυφθεί ποτέ πριν. ( :no )
Το μεγαλύτερο κομμάτι της πέτρας που βρέθηκε ποτέ βρίσκεται ήταν στα μεγαλιθικά ερείπια του Μπάαλμπεκ, στο Λίβανο, και είναι λιγότερο από 1.500 τόνους.
Εικόνα
Baalbek-Stone


Πώς είναι δυνατόν κάποιος να μπορούσε να κόψει πέτρες γρανίτη βάρους άνω των 3.000 τόνων με τέτοια ακρίβεια και να τις μεταφέρει στην πλαγιά ενός βουνού ώστε να σχηματίσουν ένα σωρό από πέτρες 40 μέτρα ύψος;
(Έλα μου ντε; :blue Τις ίδιες απορίες έχω κι εγώ για την περίπτωση του Βλοχού Αγρινίου)

Σύμφωνα με την συμβατική ιστορία, θα ήταν αδύνατο για τους αρχαίους ανθρώπους, με πολύ περιορισμένη τεχνολογία, να επιτευχθεί κάτι τέτοιο. Είναι πιθανό η ανθρώπινη ιστορία να είναι πολύ πιο περίπλοκη και πολύπλοκη από ότι πίστευαν μέχρι τώρα;

Εικόνα
Εμείς υποστηρίζουμε ότι αυτή η νέα ανακάλυψη είναι εξαιρετική.

Στην πραγματικότητα, η πρώτη αποστολή που πήγε να μελετήσει αυτές τις πέτρες χρονολογείται μόλις πριν από λίγους μήνες. Πριν από αυτή την αποστολή, δεν υπήρχαν γνωστές φωτογραφίες αυτών των μεγαλιθικών πετρών. Ο αρχαιολόγος John Jensen είναι πολύ μπερδεμένος από αυτά τα αρχαία ερείπια.
Εικόνα
Τα σούπερ μεγαλιθικά μνημεία βρέθηκαν και φωτογραφήθηκαν για πρώτη φορά από τον Georgy Sidorov κατά τη διάρκεια πρόσφατης αποστολής στα βουνά της νότιας Σιβηρίας. Οι παρακάτω εικόνες που λαμβάνονται είναι από την Ρωσική ιστοσελίδα Valery Uvarov.
Εικόνα
Το μόνο σίγουρο είναι ότι αυτά τα μεγαλιθικά μνημεία είναι πολύ μεγαλύτερα (μέχρι 2-3 φορές περισσότερο) από τους μεγαλύτερους ογκόλιθους που είναι γνωστοί σε όλο τον κόσμο. ( :no Δεν έχουν έρθει να δουν το Βλοχό γι αυτό τα λένε αυτά :cooll )
Εικόνα
(Παράδειγμα: Η πέτρα του Μπάαλμπεκ, στο Λίβανο, ζυγίζει περίπου 1.260 τόνους). Μερικά από αυτά τα μεγαλιθικά μνημεία μπορεί να ζυγίζουν μεταξύ των 3.000 έως 4.000 τόνους.
Εικόνα
Αναφέρθηκε επίσης ότι οι πυξίδες των γεωλόγων συμπεριφέρονται πολύ παράξενα, και για κάποιο άγνωστο λόγο οι βελόνες είχαν επηρεαστεί από τα μεγαλιθικά μνημεία. Θα μπορούσε να σημαίνει κάτι αυτό;
Εικόνα
Το μόνο που ήταν σαφές ήταν ότι βρίσκονταν μπροστά σε ένα ανεξήγητο φαινόμενο αρνητικού γεωμαγνητικού πεδίου. Θα μπορούσε αυτό να είναι απομεινάρι των αρχαίων τεχνολογιών;



Προς το παρόν δεν υπάρχει καμία βεβαιότητα για το χρόνο κατασκευής τους.

Σίγουρα είναι πολύ παλιά, και μπορεί να χρονολογούνται πάνω από 10.000 χρόνια πριν. (Κατά τη γνώμη μου είναι πολύ παλαιότερα)
Εικόνα
Είναι αυτά τα μεγαλιθικά ερείπια ίχνη εξαιρετικά προηγμένων αρχαίων πολιτισμών;

Ποιοι θα μπορούσε να ήταν αυτοί οι άνθρωποι; και τι έγιναν; (Ή μήπως δεν ήταν άνθρωποι σαν εμάς, αλλά κάτι άλλο; Τιτάνες και γίγαντες ας πούμε;)
Εικόνα
Θα μπορούσε να έχουν παρασυρθεί από έναν τεράστιο παγκόσμιο κατακλυσμό, μία μεγάλη πλημμύρα; (Ή έναν πόλεμο μεταξύ τους; Ή κάτι άλλο;)
Εικόνα
Το μόνο που μένει είναι να περιμένουμε για περισσότερες αποστολές και την έρευνα που μπορεί να διευκρινίσει ένα μυστήριο αυτή τη στιγμή φαίνεται άλυτο.

πηγή: Αποκάλυψη

Θυμίζει κάτι; Βλοχός Αγρινίου Βλοχός Αγρινίου
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: ΒΟΥΝΟ ΒΛΟΧΟΣ, ΘΕΣΤΙΑ ΑΓΡΙΝΙΟΥ.ΕΔΩ ΣΑΣ ΘΕΛΩ... ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ;;;

54
πρέπει να γίνει μία μελέτη για τη περίπτωση που μπορεί να βρεθούν ζώνες αποκοπής στις πέτρες, σημεία που να προδίδουν ότι χρησιμοποιήθηκε κάποιο μηχάνημα για τις τομές, ή για τη μεταφορά, στη περίπτωση της Ρωσίας για παράδειγμα είναι προφανές ότι έχει συμβάλει ανθρώπινο χέρι, γιατί τέτοιες συμμετρικές επιφάνειες δεν γίνονται εκ φύσεως
1.Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον
2. ζητεῖτε τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν
Απάντηση

Επιστροφή στο “Tόποι δύναμης”