ΣΚΕΥΟΘΗΚΗ ΦΙΛΩΝΑ

1
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

ΜΟΝΑΧΙΚΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ

Ήταν μία από εκείνες τις μέρες, που η αύρα τους περιέχει σκόνη και βιασύνη. Οι περαστικοί κινούνταν γοργά, αδιαφορώντας για το τι συμβαίνει γύρω τους. Κάποιοι άλλοι, είχαν πάρει τα σιδερένια κλουβιά και στριμώχνονταν στην άσφαλτο, ενώ από μέσα ακουγόταν η φωνή του οδηγού να λέει ‘πως βγαίνεις έτσι ρε μάπα;’. ‘Δεν είδες το φλάς ρε στραβούλιακα’, ακούγονταν από το άλλο κλουβί μια δεύτερη φωνή. Κάπου πιο εκεί, δυο γέροντες σχολίαζαν την νεολαία, ξεχνώντας φυσικά πως ότι κατηγορούσαν τα είχαν πράξει σε χειρότερο βαθμό, μακριά από τα μάτια των περαστικών και αυτό γιατί έτσι ήταν η δική τους εποχή. Όμως, οι εποχές άλλαξαν. Και οι άνθρωποι έχουν πάψει να δίνουν σημασία στους γύρω τους. Δεν ξέρω αν είναι καλό ή κακό, όμως έτσι γίνεται. Κάπου ανάμεσα σε όλα αυτά, βρισκόμουν και εγώ που είχα αποφασίσει να κάνω έναν μοναχικό περίπατο. Θα μου πείτε τώρα, μοναχικό περίπατο ανάμεσα σ’ αυτό το χάλι; Μάλλον το ίδιο σκέφτηκα και έτσι στο επόμενο ήσυχο στενό που βρέθηκε μπροστά μου, έστριψα ώστε να βρεθώ πέρα από το σκηνικό της συνήθης οχλαγωγίας. Κάπου εκεί και ενώ η φασαρία είχε αρχίσει να μειώνει τον ήχο της από την θέση που βρισκόμουν, αντίκρισα ένα κομμάτι από εκείνη την ξεχασμένη ιστορία. Πλησιάζοντας πιο κοντά, πάνω στην τοποθετημένη μαύρη σκαλωσιά, η επίχρυση ταμπέλα έγραφε <<Σκευοθήκη Φίλωνος>>.

ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΣΚΕΥΟΘΗΚΗΣ

Η Σκευοθήκη του αρχιτέκτονα Φίλωνα, κτίστηκε ανάμεσα στην Ιπποδάμεια αγορά με τέτοιο προσανατολισμό, ώστε να διευκολύνετε ο εξαερισμός όλου του χώρου. Ο Πλίνιος, αναφέρεται σε αυτήν με τόση θέρμη, που την συγκαταλέγει στα μεγαλύτερα θαύματα της εποχής της. Ο Φίλωνας επίσης αναφέρεται από πολλές πηγές, ως ένας από τους παρατηρητές των επτά θαυμάτων της αρχαιότητας. Κτίστηκε το 346 με 328 π. Χ και είχε πλάτος δεκαοχτώ μέτρων, ενώ το μήκος της έφτανε τα 130 μέτρα. Διέθετε 34 διαμερίσματα, καθώς και δύο εισόδους. Η ανεύρεση της, έγινε τυχαία ύστερα από ανασκαφές που έγιναν το 1988-1989, όταν στο χώρο αποφασίζετε να κτιστεί σύγχρονη πολυκατοικία. Αργότερα, ακολούθησε η αρχαιολογική υπηρεσία. Δυστυχώς μέρος της, βρίσκεται κάτω από τα θεμέλια παράπλευρων σπιτιών και λόγο ότι δεν έχει γίνει απαλλοτρίωση, δεν έχει έρθει στο φως ολόκληρη. Ωστόσο, τμήματα της, υπάρχουν και κάτω από την διπλανή άσφαλτο. Πληροφορίες για την σχεδίαση καθώς και την κατασκευή, παίρνουμε από μια μαρμάρινη στήλη της κλασσικής περιόδου, που βρέθηκε λίγα μέτρα από την σημερινή σκευοθήκη. Η μαρμάρινη στήλη, έχει μήκος 0,54 μ. πλάτος 0,10 μ. και ύψος 1,16 μ. Πέρα από την μαρμάρινη στήλη, αναφορές για την σκευοθήκη υπάρχουν από τον Πλούταρχο, τον Στράβωνα, καθώς και τον Μάξιμο. Η κατασκευή της ουσιαστικά, οφείλεται στον Εύβουλο, που την εισηγήθηκε στο πλαίσιο της ανανεωτικής ναυτικής δύναμης των Αθηναίων. Η ολοκλήρωση της, έγινε την εποχή του Λυκούργου, ενώ η καταστροφή αυτού του αρχαίου θαύματος, πραγματοποιήθηκε το 86 π. Χ, από τον Σύλλα. Σήμερα, ελάχιστοι από τους κατοίκους γνωρίζουν την ύπαρξη της και αυτό οφείλεται στο ότι βρίσκεται σφηνωμένη κυριολεκτικά, ανάμεσα σε παλιές και νέες οικίες. Αξιοσημείωτο είναι, ότι η ταμπέλα με την ιστορία της σκευοθήκης, βρίσκεται σε τέτοιο σημείο, που ακόμα και οι περαστικοί που διακρίνουν τα λείψανα της σκευοθήκης, δεν μπορούν να διαβάσουν τι είναι εκείνο που έχουν μπροστά τους.

http://enterstarhistoricareas.blogspot. ... st_12.html
Δεν είμαστε όσα πιστεύουμε, αλλά όσα πράττουμε.

Re: ΣΚΕΥΟΘΗΚΗ ΦΙΛΩΝΑ

2
Αν σου πω οτι έχω περασει απειρες φορες απο εκει και δεν το έχω προσέξει....
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Tόποι δύναμης”