ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΩΝ ΑΝΕΜΩΝ

1
ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΝΕΜΟΥΣ

Υπάρχουν κάποιοι που τριγυρνούν στην πόλη και μας προσπερνούν πάντα αδιάφοροι και ακούραστοι, συνεχίζοντας την αιώνια διαδρομή τους. Ίσως είναι και οι μόνοι που κινούνται τις νύχτες, όταν οι άνθρωποι κλείνουν τα παραθυρόφυλλα στο σκοτάδι της νύχτας και ψάχνουν εφιάλτες ή όνειρα, στο βασίλειο του ύπνου. Σίγουρα είναι εκείνοι που γνωρίζουν τις πιο παράξενες ιστορίες του κόσμου και αν ποτέ αποφάσιζαν να τις αφηγηθούν σε έναν άνθρωπο και μόνο, να είστε σίγουροι πως δεν θα του έφτανε ο χρόνος μιας ανθρώπινης ζωής. Βλέπετε οι άνεμοι, ξεκίνησαν να υπάρχουν πριν ο πρώτος άνθρωπος κάνει τα πρώτα του δειλά βήματα σε τούτη την γη. Είναι σύνηθες να αποτελούν το χέρι του Θεού, αλλά και να σαρώνουν τα πάντα στο διάβα τους. Στην δική μας όμως ιστορία, φαίνεται πως ζήλεψαν την ομορφιά ενός αρχοντικού και αποφάσισαν να το κάνουν βασίλειο τους.

Ο ΟΙΚΟΣ ΤΩΝ ΑΝΕΜΩΝ

Ο παράξενος οίκος των ανέμων, εδρεύει ανάμεσα στις νεόκτιστες πολυκατοικίες του Φαλήρου και μοιάζει σαν ένα παλιό ξεχασμένο από τους ανθρώπους φάρο, που αναβοσβήνει στη νέα πραγματικότητα, ώστε να δείχνει το δρόμο σε όλους τους ταξιδιώτες που αναζητούν αινιγματικές ιστορίες. Η εγκατάλειψη του ερειπίου, χάνεται μέσα στους ωκεανούς του χρόνου. Οι πιο παλιοί κάτοικοι του Φαλήρου, θυμούνται το αρχοντικό εγκαταλειμμένο από την προπολεμική περίοδο. Αυτό το κάνει από τα πιο παλιά στοιχειωμένα σπίτια της Αττικής. Οι θρύλοι που του αποδίδουν, μιλούν για φωτεινά φαινόμενα που εμφανίζονται στους χώρους των δωματίων και μοιάζουν με μικρές αστραπές. Άλλες αναφορές, μιλούν για ήχους θρήνου που ακούγονται από τον χώρο της μεγάλης σάλας. Ενώ πιο σύγχρονες αναφορές, δηλαδή την δεκαετία 60’-70’, μιλούν για μια ακαθόριστη οπτασία που περιφέρεται σε όλο το σπίτι. Η μήτρα αυτών των γεγονότων, χάνεται κάπου στο παρελθόν, όπου σε αυτό κατοικούσε μια εύπορη οικογένεια με την μοναχοκόρη τους. Η νέα, φαίνεται πως είχε συνάψει σχέση με κάποιον που ωστόσο τον περιγελούσε και ως αποτέλεσμα είχε εκείνος μέσα στην απογοήτευση του, να γκρεμιστεί στην θάλασσα του Φαλήρου. Η κοπέλα μαθαίνοντας που τον είχε οδηγήσει με την όλη της συμπεριφορά, κλείστηκε στο σπίτι και πέθανε από τύψεις. Αυτή είναι μία από τις εκδοχές, γιατί υπάρχει και μια δεύτερη πιο σκοτεινή, που θέλει το ζευγάρι να έχει συνάψει σχέσεις, αγνοώντας την συγγένεια αίματος που είχαν. Ο νέος μαθαίνοντας το, έδωσε τέρμα στην ζωή του, ενώ η κοπέλα κλείστηκε στο σπίτι και πέθανε λίγους μήνες αργότερα. Τότε ήταν που το σπίτι το κυρίευσαν οι άνεμοι, μαζί με όλες τις παράξενες ιστορίες. Ο ίδιος, έχω επισκεφτεί τον χώρο αρκετές φορές και το ίδιο έχουν πράξει μια σειρά από συνεργάτες μου, το διάστημα 2001-2009. Έτσι κατόρθωσα να έχω μία εποπτεία του χώρου, αλλά και να ξέρω τι συμβαίνει σε τακτά χρονικά διαστήματα. Ένας από τους συντρόφους μου, καθώς φωτογράφιζε την πρόσοψη του σπιτιού, τον πλησίασε ένας από εκείνους τους καχύποπτους γείτονες που όταν έχουν άγριες διαθέσεις, αντί να περάσεις τη νύχτα σου ψάχνοντας μυστήρια με την υπόλοιπη παρέα, καταλήγεις στο κοντινότερο τμήμα, προσπαθώντας να πείσεις τον αστυνόμο υπηρεσίας ότι τελικά ψάχνεις φαντάσματα. Ενώ εκείνος καχύποπτα, σε ρωτάει αν υπάρχουν ροζ ελέφαντες…Εκείνος λοιπόν ο γείτονας, ρώτησε τι γύρευε και για ποιο λόγο φωτογράφιζε το ερείπιο. Η απάντηση του, ήταν πως έπαιρνε κάποιες λήψεις λόγω των ιστοριών που είχαν τυλίξει το οίκημα. Τότε το καχύποπτο πρόσωπο, τον τράβηξε παραπέρα με ύφος ανθρώπου που βρίσκει ομοεθνή του σε ξένη χώρα και του είπε : ‘το ξέρω πως είναι στοιχειωμένο, γιατί στα νιάτα μου είχα μια πολύ παράξενη εμπειρία εδώ μέσα. Ήταν κάπου το 70’, όταν έβαλα στοίχημα με ένα φίλο να μπούμε εδώ μέσα τα μεσάνυχτα. Καθώς είχαμε περάσει στο Χωλ μετά τη σάλα, ένιωσα κάπου στον λαιμό μου ένα παγωμένο άγγιγμα. Γυρίζοντας, είδα ότι ο φίλος μου βρισκόταν ακόμα μερικά μέτρα πιο πίσω από εμένα.’ Η συνέχεια λίγο πολύ, είναι ευκολονόητη. Ουπς τρέχα….με πατάς ρε…τρέχα σου λέω… Πριν μερικά χρόνια, ένα τηλεοπτικό συνεργείο με κάλεσε να μιλήσω για το οίκημα. Εκείνη την ημέρα, συνέβη το εξής παράδοξο, που ίσως να ήταν σύμπτωση αλλά ποιος ξέρει αν ήταν τελικά! Περνώντας στον χώρο της σάλας, η κάμερα και τα μηχανήματα έπαψαν να δουλεύουν. Κάνοντας δύο βήματα και βρισκόμενοι στον προθάλαμο του σπιτιού, ο εξοπλισμός πήρε μπροστά. Κάνοντας και πάλι δυο βήματα μέσα, τα μηχανήματα ξανανέκρωσαν. Αυτό το μπρος πίσω, διήρκησε για αρκετή ώρα, με αποτέλεσμα οι λήψεις να γίνουν στον προθάλαμο του σπιτιού. Μάρτυρες αυτή της κατάστασης, ήταν ο κάμεραμαν, ο σκηνοθέτης, ο τεχνικός των γυρισμάτων που όλο έξυνε το κεφάλι του ώστε να καταλάβει τι στο καλό συνέβαινε και ένας συνεργάτης μου. Ξέρω ότι όλα τα παραπάνω αποτελούν απλώς για κάποιους λαογραφία και δεισιδαιμονίες του παρελθόντος. Ωστόσο θα τους συμβούλευα, να ρίξουν μια σοβαρή ματιά σε βιβλία ορθολογιστών που αναφέρονται στην λειτουργία του μικρόκοσμου, καθώς και στις μελέτες που έχουν πράξει διάφοροι επιστήμονες και αναφέρονται στην κβαντική μηχανική και την λειτουργία της. Ύστερα ας διαβάσουν βιαστικά, βιβλία που αναφέρονται σε λαογραφίες και ας κάνουν κάποιες συγκρίσεις. Κλείνοντας , θα συμβούλευα τους ερευνητές που μπαίνουν σε όμοιες διαδικασίες αναζήτησης, να μην επισκέπτονται απλώς τα σπίτια τραβώντας μερικές φωτογραφίες κάνοντας την βόλτα τους. Αν θέλουν να βρουν τι πραγματικά κρύβει ένα παρόμοιο οίκημα, θα πρέπει να σπαταλήσουν αρκετό χρόνο και αρκετές βόλτες στον άνεμο…
Δεν είμαστε όσα πιστεύουμε, αλλά όσα πράττουμε.

Re: ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΩΝ ΑΝΕΜΩΝ

2
Έχω ξαναδιαβάσει παρόμοιες ιστορίες,αλλά το θέμα είναι τι πραγματικά συμβαίνει,το να λέμε οτι είναι στοιχειωμένο μάλλον το χρησιμοποιούμε για να δώσουμε μια εύκολη εξήγηση στα φαινόμενα αυτά.Εσεις τι άποψη έχετε?

Re: ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΩΝ ΑΝΕΜΩΝ

3
Η απάντησεις μπορεί να είναι πολλές αφού η απάντηση ουσιαστικά κρίνεται απο πια θέση απαντάς επιστημονική, ψυχολογική, μεταφυσική;
Δεν είμαστε όσα πιστεύουμε, αλλά όσα πράττουμε.

Re: ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΩΝ ΑΝΕΜΩΝ

4
Σημασια εχει να σου μεταδιδει το μυστηριο αν αυτο γινει τοτε αξιζει ερευνας και γραπτης αναφορας.
Ωραιος ο dr ακομη μια φορα. :clap :541
ΣΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΤΟΝ ΚΟΡΦΟ ΩΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΦΩΛΙΑΖΟΥΝ ΗΓΕΤΕΣ ΠΡΟΔΟΤΕΣ.\nΟΥ ΠΟΣΟΙ ΑΛΛΑ ΠΟΥ.

Re: ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΩΝ ΑΝΕΜΩΝ

6
Εξ,οι απαντήσεις πολλές,αλλα η αλήθεια μια,ο καθένας διαλέγει αυτήν που αντέχει η λογική του
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΩΝ ΑΝΕΜΩΝ

9
grecko έγραψε:Μπορεί να μην συμβαίνει τίποτα,απλά,όλο αυτό το σκηνικό που έχουν δημιουργήσει να επηρεάζει όλους τους επισκέπτες,νομίζοντας οτι βλέπουν κάτι που δεν υπάρχει.
Aν το βλέπουν πως δεν υπάρχει; Αλλά εδώ υπάρχει ένα θέμα αντίληψης που είναι μέγα ..
Δεν είμαστε όσα πιστεύουμε, αλλά όσα πράττουμε.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Tόποι δύναμης”

cron