Ψάχνοντας τον... Αντίχριστο: Παγκόσμιο Συνέδριο Ιεχωβάδων στην Αθήνα για το «Νέο Άρχοντα της Γης»

1
Παγκόσμιο Συνέδριο πραγματοποιούν σήμερα στην Αθήνα οι Μάρτυρες του Ιεχωβά όπου επισήμως αναζητούν τον... Αντίχριστο, αφού κεντρικό επίσημο θέμα του συνεδρίου είναι το ερώτημα ποιος έχει τα... "προσόντα" για να γίνει ο "Νέος Άρχοντας της Γης" μετά το Χριστό!

Σε κλοιό ανθελλήνων και σιωνιστών η Αθήνα από σήμερα και μέχρι την Κυριακή, καθώς περισσότεροι από 40.οοο μάρτυρες του Ιεχωβά, προερχόμενοι από 51 χώρες, βρίσκονται στην πρωτεύουσα προκειμένου να συμμετάσχουν στο παγκόσμιο συνέδριο που πραγματοποιείται στο ΟΑΚΑ.

Η Ιερά Σύνοδος έκρουσε τον κώδωνα του κινδύνου για την παρουσία των πολέμιων της Ορθοδοξίας, ενώ με εγκύκλιο που εξέδωσε προειδοποιεί τους πιστούς για την πραγματική ταυτότητα των Ιεχωβάδων.

Το θέμα του συνεδρίου είναι η «Παγκόσμια Κυβέρνηση», γεγονός που δεν προκαλεί καμία έκπληξη αφού είναι γνωστό ότι οι Ιεχωβάδες είναι το άλλο πρόσωπο του σιωνισμού, ο οποίος όπως και όλα τα υπόλοιπα σκοτεινά ιερατεία που κυβερνούν τον κόσμο επιθυμεί και αγωνίζεται για την εγκαθίδρυση μιας παγκόσμιας διακυβέρνησης.

Μπορεί η Πολιτεία να τους θεωρεί στο πλαίσιο της ανεξιθρησκείας ως «αναγνωρισμένους», ωστόσο η Εκκλησία ποτέ δεν τους αποδέχτηκε ως Χριστιανούς. Τα τελευταία χρόνια σε ένα κτίριο μεγαθήριο επί της Λεωφόρου Κηφισίας 77.

Πίσω από το προσωπείο μίας δήθεν θρησκευτικής οργάνωσης βρίσκονται ισχυροί χρηματοδότες, Έλληνες και ξένοι. Ο στόχος πρόδηλος: Να μας αφελληνίσουν και να μας παραδώσουν στους Νεοταξίτες των Αμερικανικών σχεδίων ώστε να εκμηδενίσουν φρόνημα και εθνική συνείδηση.
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Re: Ψάχνοντας τον... Αντίχριστο: Παγκόσμιο Συνέδριο Ιεχωβάδων στην Αθήνα για το «Νέο Άρχοντα της Γης»

2
μια διευκρινιση μονο...

δεν ψαχνουν στην πραγματικοτητα τον νεο αρχοντα της γης, αλλα τον εχουν ηδη εκλεξει και αυτος ειναι ο Χριστος.

οι χιλιαστες ως αιρετικοι, παρερμηνευοντας το 20ο κεφαλαιο της Αποκαλυψεως, πιστευουν οτι τωρα βασιλευει ο σατανας, και καποια στιγμη μετα τον αρμαγεδωνα (που λενε εδω και 200 χρονια οτι θα συμβει αμεσα) θα δεθει για 1000 χρονια, οπου τοτε θα ξεκινησει και η βασιλεια του Χριστου επι της γης.

ο νεος αρχων της γης για αυτους ειναι ο ιδιος ο Χριστος, και οχι καποιος αλλος μετα τον Χριστο. απλως τον αποκαλουν νεο αρχοντα, διοτι ο παλαιος ειναι ο διαβολος οπως ειπαμε.

δεν ψαχνουν νεο αρχοντα (αντιχριστο) λοιπον, και δεν ψαχνουν καποιον ανθρωπο, αλλα εχουν ηδη εκλεξει ως αρχοντα της γης τον Ιησου Χριστο.

αυτα με τους ιεχωβιτες αιρετικους χιλιαστες.

Re: Ψάχνοντας τον... Αντίχριστο: Παγκόσμιο Συνέδριο Ιεχωβάδων στην Αθήνα για το «Νέο Άρχοντα της Γης»

4
Να κανω καποιες διευκρινισεις επι του θεματος.

Οι μαρτυρες του Ιεχωβα εχουν παρερμηνευσει το κ κεφαλαιο της αποκαλυψης σε αρκετα σημεια του, κατα την .......καθοδηγηση που δεχτηκαν. Το οτι τωρα βασιλευει ο σατανας στα εθνη δεν ειναι λαθος. διοτι και ο Κυριος τον αντιδικο μας τον ονομασε <<ο αρχων του κοσμου τουτου >>.Γι αυτο αλλωστε πλανα τα εθνη και εχουμε χιλιαδες καταστρε[πτικες αιρεσεις στην ιστορια της ανθρωποτητας, αλλα και πολεμους σε ολα τα μηκη και πλατη της γης.

Οποιος εχει ασχοληθει με τον αντιαιρετικο αγωνα εναντιον των μαρτυρων του Ιεχωβα θα γνωριζει οτι δεν ειναι μια τυχαια αιρεση. Κατα τη γνωμη μου, ειναι η αιρεση την οποια καθαδηγησε και εφτιαξε ο ιδιος ο σατανας για να την αξιοποιησει στα χρονια του αντιχριστου. Το θεμα ειναι πολυ μεγαλο. Το μονο που θα πω ειναι οτι, ισως ειναι η μονη χριστιανικη αιρεση η οποια δεν δεχεται την μελλοντικη υπαρξη του αντιχριστου αλλα και του χαραγματος του ( βλεπε το βιβλιο τους <<Αποκαλυψη του μεγαλειωδες αποκορυφωμα της πλησιαζει >>.Στο ιγ 18 δινει μια αλλη αλληγορικη ερμηνεια. Επισης οι εσχατολογικες τους θεσεις μεσα απο τα βιβλια τους

1)Γεννηθητω το θελημα σου επι της γης
2)Ελθετω η βασιλεια σου
3)Επιβιωση σε μια νεα γη

εχουν τετοια δομη η οποια παραπεμπει στην πληρη αποδοχη του αντιχριστου απο μερους τους. Αλλωστε οπως ειπα δεν δεχονται ουτε την μελλοντικη υπαρξη αντιχριστου ως προσωπου.

Οι ιεχωβιτες λοιπον δεν ψαχνουν τον νεο αρχοντα για να κυβερνησει στη γη, διοτι ηδη πιστευουν οτι αυτος θα ειναι ο Χριστος. Το θεμα ομως ειναι οτι, η βλασφημη διδασκαλια τους απεναντι στο ιδιο το Θεο-Χριστο, τους αγιους, και την εκκλησια ,δεν τους εχει απομακρυνει απλα απο την αληθεια, αλλα ολη η προσπαθεια τους μοιαζει ως δοξολογια προς το σατανα. Επι της ουσιας δεν εχουν πνευματικη επαφη με το Χριστο αλλα με τον αιωνιο εχθρο μας. Ο Κυριος μας προειπε οτι θα πλανηθουν ει δυνατο και οι εκλεκτοι. Ποσο μαλλον αυτη που ησαν οι χειροτεροι εχθροι της εκκλησιας και δεχονται καθοδηγηση απο το σατανα.

Δεν ειναι λοιπον καπολου τυχαια τα λογια του γεροντα Παισιου
Οικουμενισμός, και κοινή αγορά, ένα κράτος μεγάλο, μια θρησκεία στα μέτρα τους. Αυτά είναι σχέδια διαβόλων. Οι Σιωνιστές ετοιμάζουν κάποιον για Μεσσία. Γι' αυτούς ο Μεσσίας είναι βασιλιάς, δηλαδή θα κυβερνήση εδώ στην γη. Οι Ιεχωβάδες και αυτοί αποβλέπουν σε έναν βασιλιά επίγειο. Θα παρουσιάσουν οι Σιωνιστές έναν, και οι Ιεχωβάδες θα τον δεχθούν. Θα πουν «αυτός είναι». Θα γίνη μεγάλη σύγχυση. Μέσα στην σύγχυση αυτή όλοι θα ζητούν έναν Μεσσία, για να τους σώση. Και τότε θα παρουσιάσουν κάποιον που θα πη: «Εγώ είμαι ο Ιμάμης, εγώ είμαι ο πέμπτος Βούδας, εγώ είμαι ο Χριστός που περιμένουν οι Χριστιανοί, εγώ είμαι αυτός που περιμένουν οι Ιεχωβάδες, εγώ είμαι ο Μεσσίας των Εβραίων». Πέντε «εγώ» θα έχη!... (Γέροντος Παϊσίου Αγιορείτου, Λόγοι, τ. Β'- Πνευματική αφύπνιση, Ι. Ησυχαστήριον «Ευαγγελιστής Ιωάννης ο Θεολόγος», Σουρωτή Θες/νίκης 1999,σ.176)




Συνεπως οι ιεχωβιτες, φαινομενικα δεν ψαχνουν νεο αρχοντα .Επι της ουσιας ουσιας ομως, αυτοι ειναι τυφλωμενοι και νομιζουν οτι θα ειναι ο Χριστος αυτος που προβαλουν για τη νεα κυβερνηση . Τα εργα τους ομως και η καθοδηγηση που δεχονται θα τους κανει στο προσωπο ενος πλαστου Χριστου που εχουν δεχθει να αποδεχθουν τον ιδιο τον αντιχριστο.
καί συγκόψουσι τάς μαχαίρας αυτών είς άροτρα καί τάς ζιβύνας αυτών είς δρέπανα, καί ού λείψετε έθνος επ έθνος μάχαιραν, καί ού μή μάθωσιν έτι πολεμείν (Προφητης Ησαιας β 4 )

Re: Ψάχνοντας τον... Αντίχριστο: Παγκόσμιο Συνέδριο Ιεχωβάδων στην Αθήνα για το «Νέο Άρχοντα της Γης»

5
eyrinos,

αυτος ειναι ο τροπος προσεγγισης των ιεχωβιτων παντα στα προπαγανδιστικα τους φυλαδια.
με ερωτησεις δινουν απαντησεις.

στο ποιος εχει τα προσοντα, θα πουν, ο Χριστος.


δεν αναμενουν ενα νεο προσωπο, αλλα τον ιδιοτ τον Χριστο.

παρολα αυτα ομως, συμφωνω και επαυξανω με τα λογια του γεροντος παισιου που παρεθεσε ο γιωργος, ητε το ειδε προορατικα ειτε ηταν μια αποψη δικη του, οτι οταν οι σιωνιστες παρουσιασουν τον μεσσια τους, οι ιεχωβιτες , τουλαχιστον πολλοι απο αυτους, εχουν να τον πιστεψουν απο τους πρωτους.
Απάντηση

Επιστροφή στο “"Ο Καιρός γάρ εγγύς"”

cron