Ομπάμα: Είμαι Εβραίος στην ψυχή!

1
Πορφύρης Δ Σταφυλά Π

O πρόεδρος των ΗΠΑ Obama εκμυστηρεύτηκε στους καλεσμένους του κατά τον εορτασμό
της ιουδαικής γιορτής Hanoukka στον Λευκό Οίκο «είμαι Ιουδαίος στην ψυχή μου».
Εικόνα
Την αποκάλυψη αυτής της ομολογίας έκανε ο David Suissa δημοσιογράφος από την Jewish Journal, οποίος ήταν ένας από τους προσκεκλημένους στην 1600 Pennsylvania Avenue.Συνολικά παραβρέθηκαν 550 εβραίοι θρησκευτικοί και πολιτικοί ηγέτες,δημοσιογράφοι και αξιωματούχοι ανάμεσά τους και ο Gwyneth Paltrow.

Ο Ομπάμα συμμετείχε στο άναμμα της Menorah.

Ένας από τους καλεσμένους κάποια στιγμή απευθύνθηκε στον Ομπάμα με στεντόρια φωνή: κ.Πρόεδρε όταν είπα στον χριστιανό φίλο μου ότι θα έρθω για την γιορτή της Hanoukka στον Λευκό Οίκο εκείνος μου είπε «δεν ήξερα ότι ο πρόεδρος ήταν ιουδαίος!» ‘

Ο Suissa που παρακολούθησε την στιχομυθία αφού ήταν αυτόπτης έγραψε ότι ο M. Obama απάντησε στον προσκεκλημένο του «μ΄ένα σοβαρό όμορφο χαμόγελο.»

Μετά από 3΄΄ με 4΄΄ καθώς απομακρυνόταν από την ομήγυρη ο Obama απάντησε : «είμαι Ιουδαίος στην ψυχή μου «.

Ο εορτασμός της ιουδαικής αυτής γιορτής συνέπεσε με την απελευθέρωση του εβραιοαμερικανού Alan Gross από τις κουβανικές φυλακές μετά από 5 χρόνια κράτηση.Ο Ομπάμα κατά το σύντομο χαιρετισμό του συσχέτισε αυτό το γεγονός με το μήνυμα της γιορτής που είναι η απελευθερώση. όπως είπε (dailymail.co.uk21.12.14)

dimpenews.com

http://antipliroforisi.blogspot.gr/2015 ... st_17.html
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το παγκόσμιο δίχτυ του Σιωνισμού”