ΤΑ ΚΟΥΝΕΛΙΑ,ΟΙ ΛΑΓΟΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΣΧΑ ΚΥΡΙΟΥ:ΕΝΑ ΚΑΥΣΤΙΚΟ ΑΡΘΡΟ ΓΙΑ ΤΑ ΞΕΝΟΦΕΡΤΑ "ΕΘΙΜΑ" ΠΟΥ ΑΛΛΟΙΩΝΟΥΝ ΤΟ ΟΡΘΟΔΟΞΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗ

1
Είναι τώρα μερικά χρόνια που έχω αμυδρώς αρχίσει να καταλαβαίνω τι γίνεται μέσα στην Ορθόδοξη εκκλησία .Βλέπω πράγματα γύρω μου που δεν κολλάνε πουθενά, δεν ταιριάζουν.

Τι εννοώ, βλέπω στολισμένη την πόλη μου (αλλά και άλλες πόλεις) τα Χριστούγεννα με τάρανδους, ελάφια , τον κόκκινο χονδρό κύριο με ξωτικά γύρω του , με νάνους(!!). Και λέω ο Χριστός πού είναι; Μήπως είναι οι νάνοι, τα ξωτικά που γεννήθηκαν πριν 2000 χρόνια. Ποιο το νόημα;

Όμως πραγματικά αυτό που με κάνει να νοιώθω ότι είμαι στην ύπαιθρο , σε κοτέτσι και όχι μέσα στην Μεγάλη εβδομάδα οδεύοντας προς την Σταύρωση και Ανάσταση του Κυρίου είναι ο διάκοσμος της πόλης μου. Πολύ ωραία φιλοτεχνημένος από τους πραγματικά άξιους καλλιτέχνες αλλά εκτός τόπου και χρόνου. Τι γυρεύουν τα χαριτωμένα κατά τα άλλα κοτοπουλάκια να βρίσκονται παντού στην πόλη. Αυγά διαφόρων χρωμάτων και ειδών. Αν θεωρήσω ότι τα κόκκινα παραπέμπουν στην γνωστή ιστορία της παράδοσής μας τα κίτρινα, τα πράσινα τα μπλε τι δηλώνουν;

Για τα υπερμεγέθη κουνέλια τι να πω. Σε ένα κυκλικό κόμβο της πόλης μου έχουν τοποθετηθεί τέρατα κουνέλια με αυγά δεινοσαύρου(!) για να μας υπενθυμίσουν δήθεν το Πάσχα , την Σταύρωση και Ανάσταση του Κυρίου;; Ποιος ο συνειρμός ακόμη δεν κατάλαβα. Είναι σαν να θέλει να διαφημίσει το κράτος την τέλεση του τελικού πρωταθλητριών ποδοσφαίρου της Ευρώπης στην Κύπρο βάζοντας π.χ. ντομάτες σε επιλεγμένα σημεία της πόλης. Κολλάει; δεν κολλάει. Τι σχέση έχει το ποδόσφαιρο με τα ζαζαρβατικά; Καμία. Άλλη τόση σχέση έχουν τα κουνέλια και οι κότες με την Ανάσταση του Χριστού.

Θα πειράζει οι καλλιτέχνες μας να φιλοτεχνούσαν κάτι σε σχέση με την Σταύρωση , την ταφή και Ανάσταση του Κυρίου; Θα μου πεις εκτελούν εντολές.

Πιστεύω ότι όλα αυτά τα φαινόμενα των τελευταίων χρόνων οφείλονται στην ξενομανία μας , είναι ξενόφερτα από χώρες που κυριαρχεί η πνευματική αποχαύνωση. Σε χώρες που ο υλισμός είναι το κυρίαρχο στοιχείο της ζωής. Που οι μεγάλες εορτές υπάρχουν μόνο και μόνο για να παίρνει ο κόσμος άδειες , να ξεκουράζεται χωρίς να υπάρχει οτιδήποτε το πνευματικό.

Νομίζω είναι καθήκον πρωταρχικά δικό μας ,με κριτικό πνεύμα, να δούμε τι είναι όλα αυτά που μας σερβίρουν , για ποιο λόγο μας τα παρουσιάζουν έτσι και ποια τεράστια απόσταση έχουν από την πραγματικότητα της γέννησης , της Σταύρωσης και Ανάστασης του Χριστού.

Καλή Ανάσταση

Νέαρχος Παναγή
Ορθοδοντικός ,Λεμεσός
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: ΤΑ ΚΟΥΝΕΛΙΑ,ΟΙ ΛΑΓΟΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΣΧΑ ΚΥΡΙΟΥ:ΕΝΑ ΚΑΥΣΤΙΚΟ ΑΡΘΡΟ ΓΙΑ ΤΑ ΞΕΝΟΦΕΡΤΑ "ΕΘΙΜΑ" ΠΟΥ ΑΛΛΟΙΩΝΟΥΝ ΤΟ ΟΡΘΟΔΟΞΟ ΝΟΗΜ

2
Έχουν σχέση με τη θρησκεία ή είναι απλά ένα χαριτωμένο έθιμο;

Τις ημέρες του Πάσχα, το ζωικό βασίλειο έχει την τιμητική του. Εκτός φυσικά από τα αρνάκια, τα οποία πρωταγωνιστούν για ευνόητους λόγους, σύμβολο των ημερών είναι και τα πανέμορφα και χνουδωτά κουνελάκια.

Και αν αναρωτιέστε τι σχέση έχουν τα κουνελάκια, τα οποία συνήθως βρίσκονται σε καλαθάκια με αυγά(!), με την Ανάσταση του Χριστού και γενικότερα το Χριστιανισμό, σας έχουμε την απάντηση: απολύτως καμία!

Οι χνουδωτοί μας φίλοι και γενικότερα ότι έχει να κάνει με το Πάσχα, έχουν τις ρίζες τους στον παγανισμό. Σύμφωνα με το πανεπιστήμιο της Φλόριντα, το συγκεκριμένο έθιμο χρονολογείται τον 13ο αιώνα στην προχριστιανική Γερμανία, όταν ο λαός πίστευε στον πολυθεισμό. Μία από τις πολλές θεότητες λοιπόν, η θεά της άνοιξης και της γονιμότητας Eostra είχε σαν σύμβολό της το κουνέλι. Η άνοιξη επίσης συμβόλιζε την αναγέννηση ενώ τα αυγά ήταν αρχαίo σύμβολο της γονιμότητας αλλά και της ανάστασης του Χριστού. Μετά την επικράτηση του Καθολικισμού στη Γερμανία το 15ο αιώνα, τα παγανιστικά έθιμα αναμείχθηκαν με τα Χριστιανικά κι έτσι σήμερα τα όμορφα κατοικίδια κοσμούν οτιδήποτε έχει να κάνει με το Πάσχα.

queen.gr
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !
Απάντηση

Επιστροφή στο “O Aντιχριστιανισμός σε όλο του το μεγαλείο”

cron