Re: O ΠΕΙΡΑΙΩΣ ΣΕΡΑΦΕΙΜ ΓΙΑ ΡΕΠΟΥΣΗ ΚΑΙ.. SOROS

10
dominique έγραψε:ααα μάλιστα,αρα να μην μιλάνε καθολου!
Εφόσον δεν λένε για τον Ιερώνυμο και τον Βαρθολομαίο ή τα του οίκου τους ,που κακώς δεν λένε....να κλείσουν το στόμα τους...και να κάνει η Ρεπούση και η κάθε Ρεπούση αδιαμαρτύρητα οτι θέλει..και μετά θα λέμε γιατι δεν βγήκε η εκκλησία να διαμαρτυρηθεί..τι κάνει η εκκλησία....

Φαντάζομαι δεν είναι κάτι σημαντικό..και δεν αφορά την εκκλησία αυτό που είπε η Ρεπούση,αρα κακώς μίλησαν!
Το γεγονός οτι δεν μίλησε σχεδόν κανείς για κάτι τόσο σημαντικό,δεν μας κάνει εντύπωση να πούμε..που είναι και οι υπόλοιποι ιεράρχες και τι κάνουν...πως υπερασπίζονται τον λαό και την ορθοδοξία ;
Αντί αυτού λέμε γιατι βγήκε να μιλήσει ο ενας ή οι δυο ..και δεν πρέπει να μιλάνε γιατι δεν μιλάνε για τα άλλα και επαναλαμβάνω κακώς δεν μιλάνε...αλλά μην φτανουμε και στην άλλη άκρη!


Φαντάζομαι και οταν αυριο μεθαύριο θα πουν να βγάλουν απο το συνταγμα οτι είμαστε ορθόδοξο Χριστιανικό κράτος..να μην τολμήσει να βγει κανείς να μιλήσει ή να διαμαρτυρηθεί...γιατι δεν μιλάει κανεις για τον Βαρθολομαίο;;;;;;;;

Το οτι εχουν ευθύνη που δεν μιλάνε για τον Βαρθολομαίο..δεν σημαίνει οτι τους κοβεται και η ευθυνη να μιλάνε για εξίσου σημαντικά πραγματα ..τουλάχιστον ετσι το βλέπω εγω.

Δεν είναι τόσο απλά όπως θέλουν να δείχνουν τα πραγματα dominique.

Τι να τα κάνω εγώ τα ωραία τα λογάκια που βγαίνει και λέει μία δύο φορές τον μήνα για να μένει πάντα στην επικαιρότητα?

Τα λεμε και εμείς και μάλιστα πολύ καλύτερα!

Κάπου έγραψες ότι θα λέμε... και τι κάνει η εκκλησια?

Απο πότε έγινε ο Πειραιώς η εκκλησία? (αυτό κράτα το στην άκρη του μυαλό σου)


Εβγαλε καμια ανακοίνωση η ιερα σύνοδος?

Οταν έρχεται στο προσκήνιο θέμα για τους μισθούς τους, τότε γίνεται το έλα να δείς απο ανακοινώσεις,απειλές κτλ

Ο κόσμος που δεν έχει να φάει,κοιμάται στους δρόμους και αυτοκτονεί, δεν είδα ποτε να εβγαλαν καμιά ανακοίνωση!!!

Βέβαια το θέμα δεν είναι να βγάλουν μια ανακοίνωση με ωραία λογάκια και όλα μέλι γάλα....... εμείς τα είπαμε και τέλος!

Θέλει αγώνα,αντίδραση,αντίσταση,φωνή και γενικός πράξεις,ώστε να έρθουν τα επιθυμητά αποτελεσματα.

Όμως αυτοι φωνάζουν μόνο για την τσέπη τους!


Ετοιμάζονται λέει να φτιάξουν αιολικά πάρκα πολλών εκατομμυρίων ευρώ ενώ ο κόσμος δίπλα τους πεινάει και αυτοκτονεί!

ΕΛΕΟΣ...... και καθομαστε και συζηταμε ακόμη! :0307


Μα τόσο πλύση εγκεφάλου :blue


Μην αρχίσετε την πιπίλα της βοηθειας που βάζετε πάντα μπροστά,για να καλύψετε όλα τα υπόλοιπα.

Και η unicef κάνει παρόμοιες ενέργειες και δράσεις.
Ομως όπως γνωρίζετε π.χ μαζεύουν 10 δις και ξοδεύουν τα 1,2...... τα υπόλοιπα πάνε στην τσέπη τους! :cooll


Επειδη ξεφύγαμε λίγο απο τον θέμα ας επανελθουμε και να πούμε για τον κ.Πειραιώς.

Αν θέλει λοιπόν να το παίξει αντινεοταξίτης,επαναστάτης και εκπροσωπος του Θεού, καλό είναι να ξεκινήσει απο τους συνάδελφους ιεράρχες και όταν γίνει εξυγίανση εκεί μέσα(ιερα σύνοδο) μετά μπορεί να πάει και παραπέρα να μιλάει για πολιτικούς και για άλλα παρόμοια θέματα.


Με την νοημοσύνη μας όμως να σταματήσουν να παίζουν!

Βέβαια τα πρόβατα είναι δυστυχώς πολλά και έτσι δημιουργεί τις κατάλληλες προυποθέσεις για να ανέβει σε δημοτικότητα!


Τι θέλω εγώ και σίγουρα και πολλοι άλλοι?

Θέλω να ζητησει τη καθαίρεση και τον αφορισμό του Πατριαρχη,του αρχιεπισκόπου και όλων των μητροπολιτών οι οποίοι δεν συμβαδίζουν με την Ορθοδοξία!

Θέλω να ζητήσει να ανοίξουν τα ταμεία της Εκκλησιας και να μοιραστούν σε όλους τους Συννεληνες αδερφούς που έχουν πραγματική ανάγκη!

Να σταματήσουν άμεσα να κτίζονται και να ανακαινίζονται εκκλησίες(που έχουν καταντήσει να γίνονται πλέον παλάτια) και τα χρήματα να πάνε επίσης στους Ελληνες που έχουν ανάγκη!

Τα χρήματα που παίρνουν Μητροπολίτες,αρχιεπίσκοποι κτλ να δοθούν επίσης στους Έλληνες που έχουν ανάγκη.... διότι όλοι αυτοί τζάμπα κοιμούνται,τζάμπα τρώνε,τζάμπα πίνουν,γενικός όλα τζαμπα!

Τους υπόλοιπους ιερείς τους αφήνω απ έξω αρχικά.


Να ζητήσει να αφήσουν κατά μέρος φωτοβολταικά,ανεμογενήτριες και αιολικά πάρκα και να δώσουν τα χρήματα εκεί που πρέπει!


Κλείνοντας για να μην σας κουράζω άλλο να ζητήσει γενικός η εκκλησία να γίνει πάλι η εκκλησία του Χριστού και όχι η Α.Ε εκκλησία που είναι τώρα!!!

Οταν λοιπόν θα λάβουν μέτρα και θα γίνουν αυτά τα 2,3 πραγματάκια που είναι και τα αυτονόητα μετά μιλάμε και για τα υπόλοιπα!
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: O ΠΕΙΡΑΙΩΣ ΣΕΡΑΦΕΙΜ ΓΙΑ ΡΕΠΟΥΣΗ ΚΑΙ.. SOROS

11
Πάντως έμμαν, πρέπει να παραδεχτείς ότι ο συγκεκριμένος ιεράρχης έχει πολύ δυνατές "συμπάθειες". Ρίξε μια ματιά εδώ για να καταλάβεις τι εννοώ...


http://www.megatv.com/megagegonota/summ ... d=20970756

Και μετά βρες μου εσύ μια ανάλογη αντίδραση του συστήματος εναντίον κάποιου, κληρικού ή όχι.
Θα δυσκολευτείς σίγουρα...

Υ.Γ.
Όσον αφορά την πρόσφατη δήλωσή του, να θυμίσω ότι ο Σεραφείμ δεν καταφέρθηκε εναντίον (μόνο) της Ρεπούση, αλλά προέκτεινε το θέμα και κατέδειξε τον Τζ. Σόρος, έναν από τους μεγαλύτερους καρχαρίες της ΝΤΠ στον πλανήτη. Αλήθεια, πόσοι κετέχοντες ανάλογο αξίωμα με αυτό του Μητροπολίτη, έχουν κάνει κάτι τέτοιο;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Spartan την 01 Αύγ 2012, 14:29, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: O ΠΕΙΡΑΙΩΣ ΣΕΡΑΦΕΙΜ ΓΙΑ ΡΕΠΟΥΣΗ ΚΑΙ.. SOROS

12
Ναι ειναι ασυγκράτητος ο Omg,αλλά δεν γίνεται καθε θέμα που συζητάμε να το πηγαίνεις συνέχεια στο ημερολογιο.
Εδω μιλάμε για τον Σεραφειμ και την δηλωση του..Πως γινεται καθε φορά να πηγαίνει στο ημερολογιο το θέμα δεν καταλάβαινω.

Τελοσπαντων,το σχόλιο σου θα μεταφερθεί στο θεμα με τα ημερολόγια,αμα θελει να απαντησει η Κατερίνα να μας ενημερώσει.

emman,συμφωνώ με αυτα που λες για την εκκλησία,οπως και πολλοί άλλοι.Δεν είπε κανείς οτι στην εκκλησία είναι όλα τέλεια.Πρέπει να αλλάξουν πολλά πράγματα και πρέπει να πιέσουμε και μεις για αυτό.Το θέμα είναι μην φτάνουμε στην άλλη άκρη.Όταν γίνεται κάτι καλό να το λέμε και οχι να λέμε μόνο τα κακά,αλλα και απο την άλλη ναι δεν πρέπει να κρύβουμε τα κακά κάτω απο τα καλά.


Δεν γίνετε κάθε φορά που κάνει κάποιος κάποια δήλωση πάνω σε ενα επικαιρό θέμα που αφορά την πίστη μας και μέσω αυτης της δήλωσης να εκφραζει την αντιδραση του,να λέμε οτι το κάνει για την δημοσιότητα ή δεν πρέπει να μιλάνε γιατι δεν λένε για τα του οίκου τους.... ή είναι απλά λογάκια....ε τοτε να μην βγαίνουν να ενημερωνουν για τις αιρέσεις...να μην εβγαιναν τις προάλλες να κάνουν ανακοίνωση για τους προτεστάντες που εχουν κατακλείσει την Θράκη και να αφηναν τον κόσμο ανημερωτο.
Και σε περίπτωση που κάποιος εβγαινε να μιλήσει για τον προτεσταντισμό ,μιας και ηρθε στην επικαιρότητα ,να λέγαμε το κάνει για την δημοσιότητα...και γιατι δεν βγαίνει να μιλήσει για τον Βαρθολομαίο ή για τα φωτοβολταικά....εδω 2-3 ατομα μιλησαν για την "εμπνευση" της Ρεπούση....(οχι μόνο ο Πειραιώς)και τα κατακεραυνώνουμε..Εμένα με ενοχλούν ολα αυτα που ανέφερες για την εκκλησία,με ενοχλεί ομως που δεν βγήκαν να μιλήσουν όλοι και να κάνουν ανακοίνωση..η ιερα σύνοδος μπορεί να συνεδριάσει σε ενα μηνα και αν το συζητήσουν κιόλας.

Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ.
Πρέπει να μιλάνε για όλα... και για αυτά..και για τα του οίκου τους.

Και επαναλαμβάνω την αποψη μου... Το οτι εχουν ευθύνη που δεν μιλάνε για τα του οίκου τους ..δεν σημαίνει οτι τους κοβεται και η ευθυνη να μιλάνε για εξίσου σημαντικά πραγματα.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: O ΠΕΙΡΑΙΩΣ ΣΕΡΑΦΕΙΜ ΓΙΑ ΡΕΠΟΥΣΗ ΚΑΙ.. SOROS

13
Τα ίδια λέμε dominique εδώ και χρόνια!

Για ποιον επόμενο μήνα μου λες?

Για ποιες ανακοινώσεις των προτεσταντων?

Αυτούς πιστευεις περίμενε ο κόσμος για να καταλαβει?

Ασχετα που δεν είπαν ή εκαναν κάποιο κακό,διότι τα παρέλαβα και εγώ αυτα.


Για τις αιρέσεις του Βαρθολομαίου και λοιπών όμως ουδείς ο λόγος!

Οι προτεστάντες τώρα μας πείραξαν!!!

Εκεί όλοι βγαίνουν με ταχύτητα φωτός να φωνάξουν...... μην χάσουν πελατεία φαίνεται! :cooll

Για τον βαρθολομαίο και την υπόλοιπη μασωνική παρέα που κάνει όλα αυτά τα αίσχη τουμπεκί όλοι!!!

Τι να λέμε τώρα?

Και ο σαμαρας λέει ωραια πράγματα και ο τσίπρας και η παπαρήγα και όλοι τους....... αλλος σε άλλα και αλλος σε άλλα!

Δηλαδή τι θα πρέπει να κάνουμε?

Να καθόμαστε να λέμε εκεί τα λέει ωραία,αρα δεν τους την λέμε?

Αφου ξέρουμε τι καπνό φουμάρουν!

Κατευθείαν δεν θα την πείτε στον καθένα?


Επειδή βαριέμαι να γράφω και να λέω συνέχεια τα ίδια και τα ίδια σταματάω εδω.

Την επομενη φορά θα λέω σωστα τα είπες Πειραιώς αλλά ...... και θα αρχίζω τα κατεβατα,για να νιώθετε καλύτερα!



Με λίγα λόγια Γιάννης κερνάει, Πειραιώς πίνει!!!!
«Γνώσεσθε την αλήθειαν και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς»

Re: O ΠΕΙΡΑΙΩΣ ΣΕΡΑΦΕΙΜ ΓΙΑ ΡΕΠΟΥΣΗ ΚΑΙ.. SOROS

14
Δεν χρειάζεται ντομινίκ να απαντήσω γιατί ούτε καν θα το δω . Αυτά που είπα τα εννοούσα. Δεν πρόκειται να δώσω απάντηση σε κάποιον που θεωρώ ότι είναι φανατισμένος γιατί δεν μπορεί να γίνει καμιά ουσιώδης συζήτηση μαζί του. Και μάλιστα όταν από τα λεγόμενα καταλαβαίνω ότι μισεί και τους Ιερείς μας. Δεν μ΄ ενδιαφέρει τι κάνουν οι Ιερείς, δεν με ενδιαφέρει τι έγινε πριν εκατό, διακόσια, τρακόσια ή πενήντα χρόνια που ούτε καν είχα γεννηθεί. Εγώ γεννήθηκα Ορθόδοξη Χριστιανή και βαφτίστηκα στην Εκκλησία του Χριστού όποιος θέλει ας πιστεύει ότι θέλει. Πιστεύω ότι θα μας σώσουν οι πράξεις μας, τα πιστεύω μας, τα λόγια μας, η ταπείνωσή μας, η αγάπη μας και όχι οι δεκατρείς μέρες και το μίσος για τους άλλους..... Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που είπε ο Πειραιώς Σεραφείμ και γι αυτό τα ανάρτησα. Θεωρώ ότι κάθε τι καλό που λέγεται ή γίνεται είναι καλό να το γνωρίζουμε. Από κει και πέρα τέλος. Ο καθένας πιστεύει ότι θέλει και καλά θα κάνει να μη προσπαθεί να πείσει τους άλλους....
.\n.\n.\n\n
Εικόνα

Re: O ΠΕΙΡΑΙΩΣ ΣΕΡΑΦΕΙΜ ΓΙΑ ΡΕΠΟΥΣΗ ΚΑΙ.. SOROS

15
Κατερίνα Τσαφ Τσουφ έγραψε:Δεν χρειάζεται ντομινίκ να απαντήσω γιατί ούτε καν θα το δω . Αυτά που είπα τα εννοούσα. Δεν πρόκειται να δώσω απάντηση σε κάποιον που θεωρώ ότι είναι φανατισμένος γιατί δεν μπορεί να γίνει καμιά ουσιώδης συζήτηση μαζί του. Και μάλιστα όταν από τα λεγόμενα καταλαβαίνω ότι μισεί και τους Ιερείς μας. Δεν μ΄ ενδιαφέρει τι κάνουν οι Ιερείς, δεν με ενδιαφέρει τι έγινε πριν εκατό, διακόσια, τρακόσια ή πενήντα χρόνια που ούτε καν είχα γεννηθεί. Εγώ γεννήθηκα Ορθόδοξη Χριστιανή και βαφτίστηκα στην Εκκλησία του Χριστού όποιος θέλει ας πιστεύει ότι θέλει. Πιστεύω ότι θα μας σώσουν οι πράξεις μας, τα πιστεύω μας, τα λόγια μας, η ταπείνωσή μας, η αγάπη μας και όχι οι δεκατρείς μέρες και το μίσος για τους άλλους..... Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που είπε ο Πειραιώς Σεραφείμ και γι αυτό τα ανάρτησα. Θεωρώ ότι κάθε τι καλό που λέγεται ή γίνεται είναι καλό να το γνωρίζουμε. Από κει και πέρα τέλος. Ο καθένας πιστεύει ότι θέλει και καλά θα κάνει να μη προσπαθεί να πείσει τους άλλους....
Α, βλέπω το συνεχίζεις, αμετανόητη ε?
Σου απαντάω λοιπόν ένα πρός ένα σε αυτά που ΕΣΥ είπες παραπάνω.

1. Εξακολουθείς να καταφέρεσαι προσωπικά εναντίων μου και να με υβρίζεις προσωπικά, ε? Αντιλαμβάνεσαι οτι απλά κατέφυγες σε ύβρη εναντίων μου αντί να επιχειρηματολογίσεις?
2. Συζήτηση ουσιαστική γίνεται με ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ κορίτσι μου και όχι με ύβρεις όπως κάνεις εσύ.
3. Το αν γεννήθηκες "Ορθόδοξη" ή όχι το ξέρουν οι Οικουμενικές και οι Πανορθόδοξοι Σύνοδοι και οι Πατέρες της Ορθοδοξίας που αναθεμάτισαν το Νέο Ημερολόγιο. Από ένα ολόκληρο Thread με θέμα "Παλιό και Νέο ημερολόγιο" και μετά από τόσες πολλές και αναλυτικές πληροφορίες που έχω παραθέσει, εσύ πάλι αντιλαμβάνεσαι οτι το όλο θέμα του παλαιού και νέου ημερολογίου έγκειται στην άποψη των αμετανόητων σχισματοαιρετικών «Ενιστάμενων» κατά της Ορθοδοξίας Φλωριναίους (των λεγόμενων "δεκατριμεριτών") οι οποίοι ως «λύκοι βαρείς εν δορά προβάτου» και γνήσιοι Ουνίτες του Νεοημερολογιτισμού - Οικουμενισμού σπεύδουν να ανατρέψουν την αιματηρή ιστορία του Ιερού Αγώνος της Μαρτυρικής Εκκλησίας των Γνησίων Ορθοδόξων λέγοντας οτι η διαφορά του παλαιού και του νέου είναι οι 13 ημέρες διαφοράς ΜΟΝΟ? Πλάκα πρέπει να μου κάνεις, έτσι? Σοβαρά δεν έχεις καταλάβει ποιά είναι η διαφορά?
Τι να πω...!!!! Πραγματικά με εκπλήσεις...!!!!
4. «Οὐδέν γάρ ὄφελος βίου καθαροῦ, δογμάτων διεφθαρμένων. ὥσπερ οὖν οὐδέ τοὐναντίον, δογμάτων ὑγιῶν, ἐάν ὁ βίος ᾖ διεφθαρμένος» (Άγιος Ιωάννης ο Σιναίτης )

Δηλαδή δεν υπάρχει σωτηρία σε ενα διεστραμμένο δόγμα, όπως δεν υπάρχει σωτηρία και σε έναν διεστραμμένο βίο..

Συνεπώς θα πρέπει να αντιληφθείς οτι δεν θα μας σώσουν μόνο οι πράξεις αλλά και το ορθό δόγμα (Ορθοδοξία).

Επίσης αυτά που λες περί μίσους να τα πεις αλλού. Όχι σε εμένα. Μίσος έχει ο διάολος για τους ανθρώπους (για αυτό και τους έχει φλομώσει όλους στο ψέμα και την υποκρισία και τις αιρέσεις, κλπ).
Αυτός που αγαπάει λέει την αλήθεια. Η αλήθεια δεν θυσιάζεται για την αγάπη. Δεν υπάρχει αγάπη μέσα στο ψέυδος....!!!! Ψεύδος και Υποκρισία καθώς και Ενοχική σιωπή, δεν ταιριάζουν με την Αγάπη.
5. Ο Καθένας πιστεύει ο,τι θέλει και καλά θα κάνεις να μην προσπαθείς ΕΣΥ να ΦΙΜΩΣΕΙΣ όσους έχουν ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΑΠΟΨΗ από ΕΣΕΝΑ, αλλά να τους αφήνεις να ΕΚΦΡΑΖΟΝΤΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΑ (ακόμα και όταν αυτά που λένε δεν ταιριάζουν με τις απόψεις σου και διαφωνείς) (για να καταλάβεις, το αντίθετο θα συμπνεε με την λέξη "ΦΑΣΙΣΜΟΣ"). Το να καταφέρεσαι υβριστικά (Προσωπικά) εναντίων τους (επειδή απλώς διαφωνούν και έχουν διαφορετική άποψη από εσένα) χωρίς να χρησιμοποιείς επιχειρήματα σε κάνει να φαίνεσαι υποδεέστερη και σε μειώνει και σαν άνθρωπο (βγάζεις "κακία" και φαίνεσαι προκατειλημένη) και σαν νοημοσύνη (δείχνεις οτι ΔΕΝ μπορείς να ανταπεξέλθεις με επιχειρήματα, όπως θα έκανε ένας μορφωμένος και πολιτισμένος άνθρωπος) ....!!!!
6) Αντί να βάλεσαι με προσωπικές ύβρεις εναντίων μου ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ και να με κατακρίνεις καλό θα ήταν να άρχιζες να δουλεύεις στο μυαλουδάκι σου και την λέξη "επιχειρήματα"....!!!! Δεν μπορείς κάθε φορά που θα λέω κάτι που διαφωνείς να με υβρίζεις αντι να επιχειρηματολογείς.

Άλλωστε είναι πλέον γνωστό και οτι φάσκεις και αντιφάσκεις...!!!!
Ας σε απολαύσουμε να μας λες οτι η κατάκριση δεν είναι σωστή..."Δάσκαλε που Δίδασκες", Κατερίνα Τσαφ Τσουφ...!!!
Κατερίνα Τσαφ Τσουφ έγραψε: Κύριος είδε και Κύριος θα κρίνει. Μη κρίνεται ίνα μη κριθείτε


Τα βλέπει ο Κύριος και Αυτός θα λάβει θέση και είναι ο αρμόδιος και να κρίνει και να κατακρίνει και να τιμωρήσει. Δεν θα τιμωρήσουμε εμείς.
Κατερίνα Τσαφ Τσουφ έγραψε:Λυπάμαι OMG αλλά είσαι φανατισμένος κι όταν ο άνθρωπος είναι φανατισμένος δεν μπορείς να κάνεις καμιά συζήτηση μαζί του γι αυτό και δεν πρόκειται να σου απαντήσουμε κι ούτε να δώσουμε σημασία σ΄ αυτά που λες.....
Κατερίνα Τσαφ Τσουφ έγραψε:Τίποτα δε με παραξενεύει για τα καθάρματα τους Αμερικανούς.....
Κατερίνα Τσαφ Τσουφ έγραψε: Και το ρεζουμέ: Η Ελλάδα έγινε το μεγαλύτερο χωνευτήρι φονιάδων και ρουφιάνων από την Αφρική και την Ασία.
Κατερίνα Τσαφ Τσουφ έγραψε: Φ Τ Ο Υ Σ Α Σ ΞΕΦΤΙΛΙΣΜΕΝΟΙ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΙ ΚΑΙ ΥΠΟΥΡΓΟΙ.
Κατερίνα Τσαφ Τσουφ έγραψε: Πέρυσι δεν υπήρχαν λεφτά για τα βιβλία των παιδιών μας... Φέτος υπάρχουν για την επιχορήγηση των ανώμαλων. Λένε στα παιδιά μας κοίτα τι καλοί που είναι οι ανώμαλοι μια χαρά περνάνε κοίτα να γίνεις κι εσύ για να χεις μια καλύτερη τύχη.....
Κατερίνα Τσαφ Τσουφ έγραψε: Φτάσαμε στο κερασάκι της Τούρτας..... Να γιατί γίνονται όλα λαμόγια της Βουλής.... Ξυπνήστε ρε παλιοκαθάρματα αλλά μάλλον δε χρειάζεται, κοιμηθείτε τον ύπνο του δικαίου εσείς, θα σας ξυπνήσει η κρεμάλα.....

Όσο για σένα ηλίθιε, αρχιηλίθιε Ασμούσεν εσύ και το μαύρο σόι σου να πάτε να γκρεμοτσακιστείτε πουθενά. Δε μάθατε ακόμα τον Έλληνα ή νομίζετε ότι Έλληνες είναι αυτοί που είναι μέσα στη Βουλή;;
Κατερίνα Τσαφ Τσουφ έγραψε: ΟΧΙ μ.λάκες ΓΕΡΜΑΝΟΙ,
ΟΧΙ μ.λάκες ΣΚΟΠΙΑΝΟΙ,
ΟΧΙ μ.λάκες ΑΛΒΑΝΟΙ,
ΟΧΙ μ.λάκες ΤΟΥΡΚΟΙ
Κατερίνα Τσαφ Τσουφ έγραψε: Παιδιά αν δεν αντέχουμε και δεν μπορούμε πέντε δέκα δεκαπέντε άτομα σ΄ αυτό το φόρουμ να μιλάμε μεταξύ μας και να συνεννοούμαστε τότε δεν μπορεί η Ελλάδα με τα έντεκα εκατομμύρια ούτε να συννενοηθεί ούτε να μιλήσει οπότε είμαστε χαμένοι από χέρι.....
Κατερίνα Τσαφ Τσουφ έγραψε: Λυπάμαι αλλά από τότε που είπα ότι δεν θα ξαναασχοληθώ με αυτά που γράφει ο OMG το τήρησα.
Δεν περίμενα κάτι περισσότερο από εσένα.

Θα σου έβγαζα το καπέλο αν απλώς αντέκρουες τα επιχειρήματά μου με....επιχειρήματα (αντί για ύβρεις)....(και μάλιστα με σοβαρά και στιβαρά επιχειρήματα).
Το να καταφέρεσαι εναντίων μου με ύβρεις και συκοφαντίες να ξέρεις οτι σε κάνει να "Πέφτεις" πολύ στα μάτια μου (και φαντάζομαι και στα μάτια των άλλων που έχουν αντίληψη του τι θα πει να βρίζει κανείς κάποιον μόνο και μόνο επειδή διαφωνεί και επειδή δεν έχει επιχειρήματα)...

Το λοιπόν...
Άσε με λοιπόν να έχω την άποψή μου και να την ΕΚΦΡΑΖΩ ελεύθερα και μην προσπαθείς να με φιμώσεις με τις ύβρεις σου, και να με πείσεις για την δική σου άποψη...!!!!

Κατερίνα, μαζέψου...!!!

(Ρε παιδιά, μήπως να αρχίσω και εγώ αντί για επιχειρήματα να χρησιμοποιώ βρισιές σε προσωπικό επίπεδο?)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος omg την 02 Αύγ 2012, 04:19, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
«Όσο κι αν είναι λίγοι αυτοί όπου διατηρούν την ευσέβεια, αυτοί είναι η Εκκλησία» (Αγ.Νικηφόρος)\n\n«Μὴ φοβοῦ τὸ μικρὸν ποίμνιον· ὅτι εὐδόκησεν ὁ πατὴρ ὑμῶν δοῦναι ὑμῖν τὴν βασιλείαν.» (Λουκ.ιβʼ32)

Re: O ΠΕΙΡΑΙΩΣ ΣΕΡΑΦΕΙΜ ΓΙΑ ΡΕΠΟΥΣΗ ΚΑΙ.. SOROS

17
Κατερίνα Τσαφ Τσουφ έγραψε:Omg. Πάρε το κουβαδάκι σου και στη παραλία. Σου είπα δεν πρόκειται γι αυτό το θέμα να σου δώσω καμιά πλέον σημασία....

Α, μπράβο. Καλά το είπες. Στην παραλία θα παω.

Άκουσε να δεις κούκλα μου.

Το Θέμα είναι "O ΠΕΙΡΑΙΩΣ ΣΕΡΑΦΕΙΜ ΓΙΑ ΡΕΠΟΥΣΗ ΚΑΙ.. SOROS"

Ο καθένας έχει ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΑΝΑΦΑΙΡΕΤΟ (λόγω ελευθερίας λόγου) να αφήσει το σχόλιό του.

Κάποιοι είπαν "Άξιος".
Εγώ είπα Υποκριτισμός και Φαρισαισμός (και σε αντίθεση με τους υπόλοιπους που είπαν απλώς "άξιος", έφαγα χρόνο και επιχειρηματολόγησα αναπτύσσοντας το ΓΙΑΤΙ).

Εσύ (επειδή διαφωνείς με την άποψή μου) με έβρισες σε προσωπικό επίπεδο.
Αυτό είναι το λάθος σου.
ΑΝ έχεις ΦΑΣΙΣΤΙΚΕΣ τάσεις, εγώ δεν σου φταίω.
ΔΕΝ έχεις ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να με υβρίζεις σε προσωπικό επίπεδο.
ΔΕΝ έχεις ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να μου στερήσεις την ελευθερία έκφρασης και το δικαίωμα να λέω ελεύθερα την άποψή μου.

ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΚΟΥΚΛΑ ΜΟΥ ΑΥΤΟ?
ΑΝΤΕ ΠΑΝΕ ΡΟΥΦΑ ΤΟ ΑΥΓΟ ΣΟΥ τώρα και πάψε να χαλάς τα Thread...!!!
Όσο και να θέλεις να με ΦΙΜΩΣΕΙΣ και να με κάνεις να ΣΙΩΠΗΣΩ επειδή έχω ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΑΠΟΨΗ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ, αυτό δεν θα συμβεί. Ιδιαιτέρως μάλιστα, κάθε φορά που επειδή θα διαφωνείς μαζί μου θα με ΒΡΙΖΕΙΣ και θα με ΣΥΚΟΦΑΝΤΕΙΣ θα διαπράτεις ΑΔΙΚΙΑ ενάντια στην Ελευθερία Έκφρασης.

Απορώ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ οι Moderators και Administrators ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΒΗΣΕΙ ΑΚΟΜΑ το ΥΒΡΙΣΤΙΚΟ ως προς το πρόσωπό μου, Post σου....

...και μετέφεραν ΜΟΝΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ Post στο Θέμα "Παλιό και Νέο Ημερολόγιο" (αφήνοντας ανέπαφη εδώ την ύβρη σου, δείχνοντας εμμέσως οτι συμφωνούνε μαζί σου και συνεχίζοντας (διαμέσω της μεταφοράς των post) να μετατρέπουν (υποβαθμίζουν) όλο μου τον κόπο να παραθέσω τις διάφορες σημαντικότατες πληροφορίες.... σε ΧΑΒΟΥΖΑ των υπόλοιπων Thread. Δηλαδή στο "μέρος όπου θα μεταφέρονται τα διάφορα Post που θα νομίζουν οι Moderators και Administrators οτι ΝΟΜΙΖΟΥΝ οτι είναι άσχετο με τα άλλα θέματα και σχετικό με το θέμα εκείνο, αφήνοντας τους τυχόν αναγνώστες του thread "Παλιό και Νέο Ημερολόγιο" σε "έκπληξη" αφού θα έχει χαθεί η συνοχή και η συνέχεια της ροής των συζητήσεων του Thread....

ΑΝ θέλετε να ακούγονται μόνο συγκεκριμένες απόψεις εδώ μέσα, να μου το πείτε να αποχωρήσω στα ίσια παρά να ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΕ ΦΑΣΙΣΤΙΚΕΣ συμπεριφορές με ΚΑΘΑΡΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΥΒΡΕΙΣ προς το πρόσωπό μου (και μάλιστα ΑΝΕΥ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΩΝ) να υπάρχουν.

Μήπως υπάρχει "κάτι" που δεν γνωρίζω???
Αν ναι, να μου το πείτε...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος omg την 02 Αύγ 2012, 12:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
«Όσο κι αν είναι λίγοι αυτοί όπου διατηρούν την ευσέβεια, αυτοί είναι η Εκκλησία» (Αγ.Νικηφόρος)\n\n«Μὴ φοβοῦ τὸ μικρὸν ποίμνιον· ὅτι εὐδόκησεν ὁ πατὴρ ὑμῶν δοῦναι ὑμῖν τὴν βασιλείαν.» (Λουκ.ιβʼ32)

Re: O ΠΕΙΡΑΙΩΣ ΣΕΡΑΦΕΙΜ ΓΙΑ ΡΕΠΟΥΣΗ ΚΑΙ.. SOROS

18
Κατερίνα Τσαφ Τσουφ έγραψε::0579 :0579 :0579 :0579 :0579 :0579 :0579 :0579 :0579 :0579 :0579 :0579

Μη χαίρεσαι, την επόμενη φορά θα αλλάξω τακτική...

Προσπάθησε να καταλάβεις οτι το λάθος σου είναι οτι με βρίζεις επειδή έχω διαφορετική άποψη από εσένα και οτι αυτό που κάνεις δεν είναι σωστό. Το σωστό όταν έχεις διαφορετική άποψη είναι να επιχειρηματολογείς και να αντιπαρέρχεσαι στην άποψη του άλλου με την δύναμη των επιχειρημάτων και όχι των ύβρεων.

Αυτοί που έχουν υψηλό επίπεδο αντίληψης, ανάλυσης και επεξεργασίας των δεδομένων στο μυαλό τους και που μπορούν να κατανοήσουν σωστά και να εμβαθύνουν τα επιχειρήματα των διάφορων ανθρώπων, θα είχαν αντιληφθεί και τα δικά σου δυνατά και σοβαρά σου επιχειρήματα (αν τα έθετες αντί για να με βρίζεις) και διαμέσω της καλλιέργειας τους και γενικότερα του πνεύματός τους, θα μπορούσες να στήριζες επιτυχώς την θέση σου ή την διαφωνία σου (τουλάχιστον ως προς την επιχειρηματολογία σου). Ακόμα δηλαδή και αν ο άλλος τελικά πιθανώς διαφωνεί με όσα ισχυρίζεσαι, λόγω του ότι επιχειρηματολόγησες (αντί να βρίσεις ή να συκοφαντήσεις κλπ) θα σε σεβότανε. (τουλάχιστον έτσι κάνουν οι άνθρωποι με ισχυρό πνεύμα που έχουν ένα κάποιο μορφωτικό επίπεδο και πάνω).

Ολοι μας έχουμε την άποψή μας για τα διάφορα θέματα και όλοι μας έχουμε ΔΙΚΑΙΩΜΑ να έχουμε αυτή την άποψη.
Δεν είναι υποχρεωμένος κάποιος να έχει την ίδια άποψη με εσένα.
Όπως εγώ έχω δικαίωμα να λέω την άποψή μου (με επιχειρήματα) έτσι και εσύ έχεις το δικαίωμα να λες την δική σου άποψη. Κανείς δεν σε εμποδίζει να την λες.
Είναι όμως ΑΝΕΠΙΤΡΕΠΤΟ να Βρίζεις και να συκοφαντείς κλπ κάποιον επειδή έχει διαφορετική άποψη από εσένα.
«Όσο κι αν είναι λίγοι αυτοί όπου διατηρούν την ευσέβεια, αυτοί είναι η Εκκλησία» (Αγ.Νικηφόρος)\n\n«Μὴ φοβοῦ τὸ μικρὸν ποίμνιον· ὅτι εὐδόκησεν ὁ πατὴρ ὑμῶν δοῦναι ὑμῖν τὴν βασιλείαν.» (Λουκ.ιβʼ32)
Απάντηση

Επιστροφή στο “O Aντιχριστιανισμός σε όλο του το μεγαλείο”