Tο παλίο και το νέο περιτύλιγμα

1
Το παλιό και το νέο περιτύλιγμα

Κυριακή, 11 Σεπτέμβριος 2016 14:25



Ο τρόπος μελέτης, έρευνας και εξέτασης, των στοιχείων για πράγματα, γεγονότα και καταστάσεις που μας ενδιαφέρουν, δεν μπορεί να είναι ο ίδιος, ούτε και πάντοτε απλός και γρήγορος.



Το άγχος που επιβάλει η νέα τάξη, αλλά και αυτό που με τον τρόπο της επέβαλε και η παλιά τάξη, έχει σαν σκοπό την πνευματική κόπωση, που έχει σαν αποτέλεσμα το να μην μπορούν οι άνθρωποι να έχουν την όρεξη και την διάθεση για έρευνα.

Η έμφυτη περιέργεια των ανθρώπων, καλύπτεται από τις έτοιμες απαντήσεις στις δήθεν αναζητήσεις που προωθούνται στις μέρες μας μέσω διαδικτύου και τηλεοράσεως. Έτσι, το κυνήγι ενός ΠΟΚΕΜΟΝ καλύπτει την περιέργεια και την έμφυτη τάση εξερεύνησις του περιβάλλοντος, εκ μέρους των ανθρώπων.

Το διάβασμα ενός "καλού θεολογικού βιβλίου", καλύπτει την τάση εξερεύνησης του σκοπού ύπαρξης των ανθρώπων, δίνοντας ταυτόχρονα την αίσθηση προσέγγισης του Θεού, χωρίς ουσιαστικά να διαφέρει από το κυνήγι ενός ΠΟΚΕΜΟΝ.

Η προσέγγιση του θείου, έρχεται με την έρευνα των γραφών που ορίστηκαν για να το εκπροσωπούν, δηλαδή με την έρευνα της Αγίας Γραφής, όσον αφορά εμάς τους Χριστιανούς.

Η εκκλησία, από τον 4ο αιώνα που όρισε το ποια κείμενα θα ανήκουν στην Αγία Γραφή, με ένα παράλογο φαινομενικά τρόπο, αποτρέπει την έρευνα της Αγίας Γραφής, προτρέποντας την μελέτη της ΕΡΜΗΝΕΙΑΣ των κειμένων που υποτίθεται είναι θεόπνευστα.

Αναρωτήθηκε όμως κανείς, γιατί τα κείμενα αυτά, αφού είναι θεόπνευστα και επομένως πάνσοφα έχουν ανάγκη επεξήγησης ;;;;

Έψαξε ποτέ κανείς να δει αν η επεξήγηση είναι ορθή και λογική, ή απλά προσπαθεί να καλύψει τις ανοησίες που είναι γραμμένες στα δήθεν θεόπνευστα κείμενα;;;;

Σκέφτηκε ποτέ κανείς γιατί το Άγιο Πνεύμα που φώτισε τους αρχικούς συγγραφείς έπρεπε να ξαναφωτίσει τους μετέπειτα που ερμήνευσαν τις αρχικές γραφές;;;

Έκανε ποτέ κανείς τον κόπο να δει τι διδάσκουν στους θεολόγους στις θεολογικές σχολές;;;

Γνωρίζετε ότι οι θεολόγοι δεν διδάσκονται την Αγία Γραφή, αλλά σύγχρονες ερμηνείες των παλιότερων ερμηνειών της;;;;

Η έρευνα λοιπόν γύρω από το θείο καθοδηγείται και κάνει κύκλους γύρω από αυτό χωρίς να το προσεγγίζει ποτέ. Η σύγχρονη θρησκευτικότητα, σε οδηγεί στην εκκλησία και το θρησκευτικό σου συναίσθημα εκεί καλύπτεται από μία σειρά τυπικών διαδικασιών που σε δένουν με αυτήν σε κάθε φάση της ζωής σου.

Η εκκλησία θέλει να είναι πάντοτε ο μεσάζοντας ανάμεσα σε εσένα και τον Χριστό, λέγοντας ότι τον εκπροσωπεί, σαν εμπορικός αντιπρόσωπος.

Έτσι διαφημίζει τις υπηρεσίες της, προβάλλοντας τα αποτελέσματα των υπηρεσιών που προσφέρει. Κάθε της ναός ("υποκατάστημα") είναι γεμάτος με τις εικόνες αυτών που σώθηκαν επειδή την υπάκουαν πιστά και τυφλά.

Για τους πιο ανήσυχους, έχει και την εξομολόγηση, στην οποία λες στον πνευματικό αυτά που σε βαραίνουν πράγματι, ή σου δίνουν μία λίστα των εκατό και πλέον βασικών αμαρτημάτων την οποία άνετα μπορείς να αναγνώσεις κατά την διάρκεια της εξομολόγησης βγάζοντας από μέσα μερικά από αυτά που δεν έχεις διαπράξει.

Αν είσαι τυχερός και πέσεις σε πνευματικό που θα κερδίσει την εμπιστοσύνη σου, τότε έχεις μια κάποια βελτίωση στην καθημερινή σου επαφή με τον κόσμο.

Αν είσαι ακόμη πιο τυχερός, ο πνευματικός σου θα σου αποκαλύψει ότι πρέπει να προσεύχεσαι, να συνομιλείς δηλαδή εσύ με τον Θεό, οπότε δεν χρειάζεσαι κανέναν ενδιάμεσο.

Αν όμως δεν είσαι τυχερός, πράγμα που συνήθως συμβαίνει, τότε αισθάνεσαι ότι το μεγαλύτερο όπλο που σου δίνει η εκκλησία έπαθε αφλογιστία και είναι άχρηστο.

Με όλα αυτά να συμβαίνουν με απελπιστικά αργό ρυθμό, ο χρόνος γύρω μας κυλάει γρήγορα και η δοκιμασία τελειώνει.

Ο τρόπος με τον οποίο λειτουργεί η εκκλησία σήμερα, θυμίζει ένα πολυκατάστημα που πουλάει CD και DVD με μεγάλα γιγαντιαία πόστερ της Μadona και της Lady Gaga και άλλων αστέρων του Χόλλυγουντ, μέσα σε τεράστιους χώρους πολυτελείς, φωτισμένους με άπλετο φως.

Τα μεγάλα αστέρια του θεάματος, όλοι τα βλέπουν και θέλουν να τα μιμηθούν, χωρίς όμως να μπορούν να τα αγγίξουν, αλλά ούτε και να τα φθάσουν και εκεί τελειώνουν όλα.

Στο πόσο, δηλαδή, καλά θα ήτανε να γίνουμε σαν τον Χρυσόστομο και τον Αθανάσιο και τον Θεοδόσιο και όλους τους άλλους αστέρες της τρισηλίου θεότητος όπως τους ονομάζουν όλους αυτούς που οι άνθρωποι όρισαν σαν αγίους.

Όλα τα υποδείγματα όμως είναι άπιαστα και απόμακρα, όπως και η Lady Gaga, την οποία πας να δεις σε κάποιο βίντεο στην παρουσίαση του νέου της βίντεο κλιπ σε κάποιο πολυκατάστημα της ODEON στο Λονδίνο ή στην Νέα Υόρκη.

Την βλέπεις, θα ήθελες να έχεις την χάρη και την δόξα της, αλλά το μόνο που κάνεις είναι να δίνεις χρήματα, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο για να αισθάνεσαι ότι έχεις κάποια επαφή μαζί της και μόνος του ο καθένας και η κάθε μία, να φαντασιώνεται την επαφή με το άπιαστο.

Αυτή είναι η πνευματική τροφή της νέας τάξης των πραγμάτων, της Λευκής Αδελφότητας.

Για κάνετε την σύγκριση με τις μεθόδους της παλιάς τάξης των πραγμάτων, της Μαύρης Αδελφότητας.

Εκεί, αντί για το πολυκατάστημα της ODEON έχει ένα ναό.

Αντί για τους προβολείς της πολυεθνικής, έχει τους πολυελαίους.

Αντί για τις αφίσες και τα videowall έχεις τις τεράστιες αγιογραφίες.

Αντί για τα διαφημιστικά spot έχεις τα βιβλιαράκια που μοιράζουν δωρεάν στους ναούς.

Αντί για το fanclub, έχεις τους πιστούς γιαχβεδιστές.

Αντί για τις τυπικές οδηγίες χρήσης του DVD ή του smartphone, έχεις το τυπικό επαφής με τον ναό.

Αντί για την υπόσχεση για απελευθέρωση μέσω της αχαλίνωτης μουσικής πανδαισίας, έχεις την υπόσχεση για αιώνια ζωή.

Και αντί για το ταμείο στην έξοδο, έχεις το παγκάρι στην είσοδο.

Όλα έχουν τις ίδιες διαδικασίες, το ίδιο τυπικό, αλλά με άλλο περιτύλιγμα.

Το αποτέλεσμα είναι ένα. Δένεσαι με ένα οργανισμό αυτού του κόσμου, που αποτέλεσμα και ουσία δεν σου δίνει.

Ο Χριστός, κατάργησε κάθε τυπικότητα και κάθε διαδικασία και απελευθέρωσε τους ανθρώπους από κάθε εξουσία που εκπορεύεται από τον κόσμο αυτό.

Βάλτε το μυαλό σας να δουλέψει.

http://www.liakonews.gr/index.php/liako ... erityligma
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: Tο παλίο και το νέο περιτύλιγμα

2
Αγαπητέ μου Σπάρταν, θα ήθελα να σε ρωτήσω συμφωνείς με το κείμενο εξ ολοκλήρου;
Γιατί θέλω να εκφράσω κάποιες απορίες και διαφωνίες.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Tο παλίο και το νέο περιτύλιγμα

3
dominique έγραψε:Αγαπητέ μου Σπάρταν, θα ήθελα να σε ρωτήσω συμφωνείς με το κείμενο εξ ολοκλήρου;
Γιατί θέλω να εκφράσω κάποιες απορίες και διαφωνίες.
Kαταλαβαίνω την έκπληξή σου και υποψιάζομαι τις απορίες και διαφωνίες σου. Σίγουρα έχω κι εγώ κενά προς το παρόν όσον αφορά την αποδοχή όλων αυτών που υποστηρίζει ο Δημοσθένης τελευταία. Όμως όσο το ψάχνω βρίσκω όλο και περισσότερα στοιχεία που συνηγορούν σε αυτά που λέει.
Βέβαια, στο συγκεκριμένο άρθρο είναι νομίζω υπερβολικά και απότομα οξύς και καυστικός σε σημείο παρεξηγήσεως.
Ας μη βιαστούμε να υϊοθετήσουμε τα λεγόμενά του, ας μη βιαστούμε όμως και να τα απορρίψουμε χωρίς σκέψη και έρευνα.
Τα στοιχεία που παραθέτει στα βιβλία και στις ομιλίες του είναι πολλά και ισχυρά.
Προσοχή: Σε καμία περίπτωση δεν καταδικάζει την πραγματική εκκλησία (που υπάρχει εννοείται, αλλωστε και ο ίδιος είναι μέλος της και πνευματικό τέκνο του αείμνηστου πατρός Σάββα Αχιλλέως) και το Χριστό. Εννοείται ούτε κι εγώ απορρίπτω την Ορθόδοξη εκκλησία σε καμία περίπτωση και παραμένω ενεργό μέλος της.

Σε αυτό το σημείο θα βοηθήσει νομίζω να δούμε τι λέει ο Λιακόπουλος όταν απαντάει στο ερώτημα: " Χρειάζεται η εκκλησία ή όχι;"
Καλό είναι να γνωρίζουμε τι πιστεύει κάποιος πριν αποφανθούμε υπέρ ή εναντίον των απόψεών του και όχι να κρίνουμε αποσπασματικά.
Άκουσον μεν, πάταξον δε.

http://www.liakonews.gr/index.php/ekpom ... xreiazetai
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: Tο παλίο και το νέο περιτύλιγμα

4
Θα τον ακούσω μόνο και μόνο για σένα.

Μετά όμως θα σου πω την ξεκάθαρη άποψη μου,σχετικά με τον Λιακόπουλο και αυτά που λέει.

Παρεμπιμπτόντως, κατά την άποψη μου η εκκλησία είναι μία, δεν υπάρχει η πραγματική ή η αληθινή και η ψεύτικη. Είναι του Χριστού. Ούτε οργανισμός είναι,σαν τον ΟΗΕ.
Όλα τα υπόλοιπα είναι λάθη και σφάλματα ανθρώπων, όπως λάθη και σφάλματα κάνουμε και εμείς.
Αν κάποιος θέλει να καταδικάσει κάτι, καταδικάζει τα σφάλματα ή τις αιρέσεις, οχι την εκκλησία.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Tο παλίο και το νέο περιτύλιγμα

5
dominique έγραψε:Θα τον ακούσω μόνο και μόνο για σένα.

Μετά όμως θα σου πω την ξεκάθαρη άποψη μου,σχετικά με τον Λιακόπουλο και αυτά που λέει.

Παρεμπιμπτόντως, κατά την άποψη μου η εκκλησία είναι μία, δεν υπάρχει η πραγματική ή η αληθινή και η ψεύτικη. Είναι του Χριστού. Ούτε οργανισμός είναι,σαν τον ΟΗΕ.
Όλα τα υπόλοιπα είναι λάθη και σφάλματα ανθρώπων, όπως λάθη και σφάλματα κάνουμε και εμείς.
Αν κάποιος θέλει να καταδικάσει κάτι, καταδικάζει τα σφάλματα ή τις αιρέσεις, οχι την εκκλησία.
Του Χριστού είναι και ο "παναγιότατος" πατριάρχης μας λοιπόν; Και όλοι οι μασόνοι μεγαλο-ιεράρχες στα υψηλά κλιμάκια της ιεραρχίας; Οι μεγαλοθεολόγοι; Του Χριστού είναι η προώθηση της πανθρησκείας που υπηρετούν; Του Χριστού είναι η πρόσφατη "μεγάλη και αγία σύνοδος" στην Κρήτη;
Και ακόμα δεν άρχισα.

Υ.γ.
Δες κι αυτό, θα καταλάβεις αρκετά αν είσαι αμερόληπτος ερευνητής.

http://www.liakonews.gr/index.php/ekpom ... parousiasi
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείνΠλάτων

Re: Tο παλίο και το νέο περιτύλιγμα

6
Nα βλέπεις που και εσυ αναφέρεσαι σε πρόσωπα, αν ο όποιος πατριάρχης ή όποιος ιερέας είναι αιρετικός δεν σημαίνει οτι η εκκλησία ειναι αιρετική,βγάζει τον ευατό του εκτός Εκκλησίας.

Να σου πω ένα απλό παράδειγμα,μιας και αναφερθήκαμε στην Σύνοδο.
Η σύνοδος λοιπόν αναγνώρισε ως εκκλησίες τις αιρέσεις ,κάτι που αντιτίθεται στην Ορθοδοξία,να ονομάζουμε τις άλλες ομολογίες ως εκκλησίες, όταν ο Λιακόπουλος αναφέρεται σε ψεύτικη και πραγματική εκκλησία, θεωρώντας ως ψεύτικη φαντάζομαι τους οικουμενιστές,το ίδιο δεν κάνει με την Σύνοδο;

Δεν διαχωρίζει την Μια εκκλησία και δεν ονομάζει ως εκκλησία ,κάτι που δεν είναι εκκλησία;
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Tο παλίο και το νέο περιτύλιγμα

7
Η προσέγγιση του θείου, έρχεται με την έρευνα των γραφών που ορίστηκαν για να το εκπροσωπούν, δηλαδή με την έρευνα της Αγίας Γραφής, όσον αφορά εμάς τους Χριστιανούς.
Δεν έρχεται μόνο με αυτό όμως, υπάρχουν πολλοί τρόποι προσέγγισης του θείου.
Η εκκλησία, από τον 4ο αιώνα που όρισε το ποια κείμενα θα ανήκουν στην Αγία Γραφή, με ένα παράλογο φαινομενικά τρόπο, αποτρέπει την έρευνα της Αγίας Γραφής, προτρέποντας την μελέτη της ΕΡΜΗΝΕΙΑΣ των κειμένων που υποτίθεται είναι θεόπνευστα.
Να ρωτήσω εγω κάτι άλλο. Διαβάζει κάποιος την Αγία Γραφή, χωρις την ερμηνεία των Πατέρων και βγάζει ενα δικό του συμπέρασμα, που μπορεί να είναι λάθος. Διαβάζει την ερμηνεία των Πατέρων και βλέπει οτι λένε άλλα, ερευνάει καθόλου αν στέκεται η ερμηνεία των Πατέρων ή την θεωρεί λάθος επειδή αντιτίθεται σε αυτά που έβγαλε αυτός ως συμπέρασμα;
Αναρωτήθηκε όμως κανείς, γιατί τα κείμενα αυτά, αφού είναι θεόπνευστα και επομένως πάνσοφα έχουν ανάγκη επεξήγησης ;;;;
Έχουν ανάγκη επεξήγησις για τον ίδιο λόγο που οι Πατέρες αναγκάστηκαν να διαμορφώσουν τα δόγματα της Ορθοδοξίας, επειδή υπήρχαν αιρετικοί και διαστρεβλωτές.
Για να μην ερμηνεύει ο καθένας όπως θέλει και φτάνει σε σημείο να γίνεται αιρετικός και απομακρύνει τους πιστούς απο τον σωστό δρόμο, πρέπει να υπάρχει και ερμηνεία.
Γιατί και τώρα αν βάλεις δυο άτομα να διαβάσουν ένα χωρίο της Καινής Διαθήκης,άλλο θα καταλάβει ο ένας ,άλλο ο άλλος.
Έψαξε ποτέ κανείς να δει αν η επεξήγηση είναι ορθή και λογική, ή απλά προσπαθεί να καλύψει τις ανοησίες που είναι γραμμένες στα δήθεν θεόπνευστα κείμενα;;;;
Δηλαδή οι άγιοι καλύπτουν τις ανοησίες που υπάρχουν στην Αγία Γραφή και είναι δήθεν θεόπνευστη;
Αυτό τώρα ειναι Ορθόδοξη άποψη;
Σκέφτηκε ποτέ κανείς γιατί το Άγιο Πνεύμα που φώτισε τους αρχικούς συγγραφείς έπρεπε να ξαναφωτίσει τους μετέπειτα που ερμήνευσαν τις αρχικές γραφές;;;
Το είπαμε παραπάνω. Η ερμηνεία δεν είναι δοκίμιο που ο καθένας γράφει οτι θέλει.

Η σύγχρονη θρησκευτικότητα, σε οδηγεί στην εκκλησία και το θρησκευτικό σου συναίσθημα εκεί καλύπτεται από μία σειρά τυπικών διαδικασιών που σε δένουν με αυτήν σε κάθε φάση της ζωής σου.
Η εξομολόγηση και η θεία κοινωνία είναι τυπική διαδικασία;
Τυπική διαδικασία γίνεται μόνο όταν τα ακολουθείς χωρίς να νιώθεις ή αντε να κάνω νηστεία επειδή ήρθε το Πάσχα.Επειδή έτσι έμαθα.
Εκεί δεν έψαξα παραπάνω να μάθω το γιατί; Τι συμβολίζει;Σε τι με βοηθάει;
Εκεί ενδέχεται ο κάθε ιερέας να έχει την ευθύνη, γιατί ως λαός έχουμε έλλειψη κατήχησης.
Αλλά η νηστεία,η εξομολόγηση και η θεία κοινωνία στις πραγματικές διαστάσεις τους δεν είανι τυπική διαδικασία.


Η εκκλησία θέλει να είναι πάντοτε ο μεσάζοντας ανάμεσα σε εσένα και τον Χριστό, λέγοντας ότι τον εκπροσωπεί, σαν εμπορικός αντιπρόσωπος.
Ποιος είπε οτι εκπροσωπεί τον Θεό; Ο ιερέας εκπροσωπεί τον άνθρωπο προς τον Χριστό. "Μεσάζοντας" είναι η Παναγία, οι άγιοι και οι άγγελοι.
Έτσι διαφημίζει τις υπηρεσίες της, προβάλλοντας τα αποτελέσματα των υπηρεσιών που προσφέρει. Κάθε της ναός ("υποκατάστημα") είναι γεμάτος με τις εικόνες αυτών που σώθηκαν επειδή την υπάκουαν πιστά και τυφλά.
Οι άγιοι είναι αυτοί που σώθηκαν, επειδή υπάκουαν στην εκκλησία πιστά και τυφλά;
Τι μας ενοχλεί εδώ, το οτι υπάκουαν πιστά και τυφλά;
Σε ποιον υπάκουαν πιστά και τυφλά,στην εκκλησία ή στον Θεό;
Άλλα λέει η εκκλησία και άλλα ο Θεός;

Αν είσαι τυχερός και πέσεις σε πνευματικό που θα κερδίσει την εμπιστοσύνη σου, τότε έχεις μια κάποια βελτίωση στην καθημερινή σου επαφή με τον κόσμο.
Για αυτο έχεις τον πνευματικό,για να βελτιώσεις την επαφή σου με τον κόσμο!Μόνο για αυτό!
Αν είσαι ακόμη πιο τυχερός, ο πνευματικός σου θα σου αποκαλύψει ότι πρέπει να προσεύχεσαι, να συνομιλείς δηλαδή εσύ με τον Θεό, οπότε δεν χρειάζεσαι κανέναν ενδιάμεσο.
Ναι καλέ, τι να χρειάζεται τον ιερέα, τι να χρειάζεσαι τους αγίους, έχεις φτάσει σε σημεία αγιότητας που δεν χρειάζεσαι κανένα.
Μπας και χρειάζεσαι την Παναγία;
.

Τα μεγάλα αστέρια του θεάματος, όλοι τα βλέπουν και θέλουν να τα μιμηθούν, χωρίς όμως να μπορούν να τα αγγίξουν, αλλά ούτε και να τα φθάσουν και εκεί τελειώνουν όλα.
Γιατί δεν μπορούν να τα φτάσουν;Πραγματικά ρωτάω.
Γιατί είναι άπιαστα και απόμακρα;

Στο πόσο, δηλαδή, καλά θα ήτανε να γίνουμε σαν τον Χρυσόστομο και τον Αθανάσιο και τον Θεοδόσιο και όλους τους άλλους αστέρες της τρισηλίου θεότητος όπως τους ονομάζουν όλους αυτούς που οι άνθρωποι όρισαν σαν αγίους.
Δηλαδή αν δεν τους όριζαν οι άνθρωποι,δεν θα ήταν άγιοι;


Αντί για τις αφίσες και τα videowall έχεις τις τεράστιες αγιογραφίες.
Οι αγιογραφίες είναι τα videowall,το ίδιο και το αυτό.
Ό άγιος Νεκτάριος και η Lady Gaga!!!
Αντί για τα διαφημιστικά spot έχεις τα βιβλιαράκια που μοιράζουν δωρεάν στους ναούς.
Tα βιβλιαράκι στους ναούς κάνουν προπαγάνδα φαντάζομαι και προσπαθούν να σου δημιουργήσουν λανθασμένα πρότυπα της Νέας Τάξης.
Αντί για το fanclub, έχεις τους πιστούς γιαχβεδιστές.
Α έγινα και γιαχβεδιστής!

Αντί για την υπόσχεση για απελευθέρωση μέσω της αχαλίνωτης μουσικής πανδαισίας, έχεις την υπόσχεση για αιώνια ζωή.
Η αιώνια ζωή που υποσχέθηκε ο Χριστός και η βασιλεία των ουρανών συγκρίνεται με την αχαλίνωτη μουσική πανδαισία!
Και αντί για το ταμείο στην έξοδο, έχεις το παγκάρι στην είσοδο.
Στο οποίο συμμετέχεις εφόσον και αν το θέλεις.



Ο Χριστός, κατάργησε κάθε τυπικότητα και κάθε διαδικασία και απελευθέρωσε τους ανθρώπους από κάθε εξουσία που εκπορεύεται από τον κόσμο αυτό.
Συ ει Πέτρος και επί ταύτη τη πέτρα οικοδομήσω μου την Εκκλησίαν καὶ πύλαι ἅδου οὐ κατισχύσουσιν αὐτῆς»
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !

Re: Tο παλίο και το νέο περιτύλιγμα

8
Spartan έγραψε: Προσοχή: Σε καμία περίπτωση δεν καταδικάζει την πραγματική εκκλησία (που υπάρχει εννοείται, αλλωστε και ο ίδιος είναι μέλος της και πνευματικό τέκνο του αείμνηστου πατρός Σάββα Αχιλλέως) και το Χριστό.
Απορώ με πόση ευκολία κάποιοι Πατέρες ταυτίζονται με αιρετικές δοξασίες τις οποίες ποτέ δεν εκπροσώπησαν, όπως ο π. Σάββας εδώ, αλλά και ο Άγιος Παίσιος....

Re: Tο παλίο και το νέο περιτύλιγμα

9
Μην κρίνεις τόσο ευκολα αετε,για το τι εκπροσωπούσε ο π.Σάββας Αχιλλέως.

Συνεχίζω ως προς τον κ.Λιακόπουλο,απο τα γραφόμενα του και τα βίντεο του ,μου δίνει την εντύπωση, δεν γνωρίζω αν είναι έτσι ,ουτε δεν γνωρίζει ή δεν έψαξε τα βασικά πράγματα για την Ορθοδοξία,όπως κάνουν και οι περισσότεροι βέβαια.

Για μένα, εφόσον είσαι τηλεοπτικό πρόσωπο και παίρνεις τέτοιες θέσεις που μάλλον γλύφουν τα όρια της αίρεσης,το να λες οτι οι παπάδες είναι εκπρόσωποι του Θεού,που δεν θα βρεις κανέναν παπά να στο λέει αυτό,παρά μόνο ο Πάπας της Ρώμης,δείχνει οτι δεν έχεις ερευνήσει το τι είναι η Ορθοδοξία.


Και για να στο αποδείξω εκτός του οτι αναφέρει την εκκλησία ως οργανισμό(!) στο βίντεο λέει αν ο παπας σου λέει να ρίχνεις το πεντάευρω στο παγκάρι ,να εξομολογείσαι και να κοινωνείς είναι λάθος(!!!)...οι υποσυνείδητοι φόβοι...
Δεν νομίζω οτι ο παπάς στο λέει για να το κάνεις τυπικά.

Και ενώ μετά το φτιάχνει κάπως...μιλώντας να μην τα κάνουμε τυπικά,αργότερα το αποτελειώνει.

"Αν μπορείς να είσαι κοντά στον Χριστό και να ζεις όπως θέλει,ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΝΑΓΚΗ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ."(σ.σ. εννοεί τα μυστήρια!!!)

Η απάντηση έρχεται απο τον Χριστό.
«οσάκις γάρ αν εσθίητε τον άρτον τούτον και το ποτήριον πίνητε τον εμόν θάνατον καταγγέλετε»
"ο τρώγων μου την σάρκα και πίνων μου το αίμα έχει ζωήν αιώνιον, και εγώ αναστήσω αυτόν εν τή εσχάτη ημέρα. 55 η γάρ σάρξ μου αληθώς εστι βρώσις, και το αίμά μου αληθώς εστι πόσις. 56 ο τρώγων μου την σάρκα και πίνων μου το αίμα εν εμοί μένει, καγώ εν αυτώ."
Όσο για τους "ηλίθιους" που μιλάνε για τον Αβραάμ, Ισαάκ και Μωυσή...
απαντάει και πάλι ο Χριστός
ἐγένετο δὲ ἀποθανεῖν τὸν πτωχὸν καὶ ἀπενεχθῆναι αὐτὸν ὑπὸ τῶν ἀγγέλων εἰς τὸν κόλπον Ἀβραάμ· ἀπέθανε δὲ καὶ ὁ πλούσιος καὶ ἐτάφη. 23 καὶ ἐν τῷ ᾅδῃ ἐπάρας τοὺς ὀφθαλμοὺς αὐτοῦ, ὑπάρχων ἐν βασάνοις, ὁρᾷ τὸν Ἀβραὰμ ἀπὸ μακρόθεν καὶ Λάζαρον ἐν τοῖς κόλποις αὐτοῦ. 24 καὶ αὐτὸς φωνήσας εἶπε· πάτερ Ἀβραάμ, ἐλέησόν με καὶ πέμψον Λάζαρον ἵνα βάψῃ τὸ ἄκρον τοῦ δακτύλου αὐτοῦ ὕδατος καὶ καταψύξῃ τὴν γλῶσσάν μου, ὅτι ὀδυνῶμαι ἐν τῇ φλογὶ ταύτῃ.
11 λέγω δὲ ὑμῖν ὅτι πολλοὶ ἀπὸ ἀνατολῶν καὶ δυσμῶν ἥξουσι καὶ ἀνακλιθήσονται μετὰ ᾿Αβραὰμ καὶ ᾿Ισαὰκ καὶ ᾿Ιακὼβ ἐν τῇ βασιλείᾳ τῶν οὐρανῶν, 12 οἱ δὲ υἱοὶ τῆς βασιλείας ἐκβληθήσονται εἰς τὸ σκότος τὸ ἐξώτερον·
περὶ δὲ τῶν νεκρῶν ὅτι ἐγείρονται, οὐκ ἀνέγνωτε ἐν τῇ βίβλῳ Μωϋσέως, ἐπὶ τοῦ βάτου πῶς εἶπεν αὐτῷ ὁ Θεὸς λέγων, ἐγὼ ὁ Θεὸς ᾿Αβραὰμ καὶ ὁ Θεὸς ᾿Ισαὰκ καὶ ὁ Θεὸς ᾿Ιακώβ; 27 οὐκ ἔστιν ὁ Θεὸς νεκρῶν, ἀλλὰ ζώντων· ὑμεῖς οὖν πολὺ πλανᾶσθε.
Για μένα κρίμα στις ψυχές που τον πιστεύουν.
Caer está permitido, levantarse es obligatorio....."Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς"
Xαμένη μάχη,είναι αυτή που φοβήθηκες να δώσεις
Πριν γράψεις σκέψου! Πριν κατακρίνεις περίμενε! Πριν προσευχηθείς συγχώρα! Πριν παραιτηθείς προσπάθησε!
Καλό είναι το να υπάρχεις …μα το να ζεις εν Χριστώ είναι άλλο πράγμα !
Απάντηση

Επιστροφή στο “O Aντιχριστιανισμός σε όλο του το μεγαλείο”

cron